Chronoterm een computer gestuurde klokthermostaat Lekkernijen maken Audi Y8 topmodel Auto jaarboeken steeds mooier verzorgd! HUISI ■RAADi CONSUMENTEN OORDELEN GUNSTIG Tegelvloer vaak te makkelijk gelegd .HOEZIT DAT DAN?" Thuiswerk en de sociale verzekering met g weze rergeli rt de i gebr LEIDEN AUTO QeidóeGowuvnt DONDERDAG 24 NOVEMBER 1988 PAGIN, -.DIC FOTO: PR Vaak genoeg al liet Audi-baas Ferdinand Piëch ons weten dat zijn merk op gelijke hoogte staat met BMW en Mercedes. Het echte uur der waarheid slaat nu met een nieuw topmo del dat zich met name moto risch met de zeer gewilde con currenten kan meten. De type aanduiding werd dan ook V8, naar de motor, en niet 300 wat een logische uibreiding op het overige gamma zou zijn. Al te goed realiseert men zich bij Audi waarschijnlijk dat de 200 als voorgaand topmodel het beeld van een opgevoerde 100 bood. Een echt helemaal nieuw mo del voor de hoogste klasse kon men zich echter niet veroorlo ven. dus is de V8 eigenlijk weer een opgevoerde 200. Maar het moet gezegd dat het onderscheid wel groter is dan tussen 100 en 200, beide princi pieel niet zo verschillend met hun vijfcilindermotoren. Audi blijft in het vijfcilinder- concept geloven, ooit zo op zienbarend toen de eerste 100 modellen ermee debuteerden in 1976 (al was Mercedes twee jaar eerder met zijn vijfcilin der, doch dat was een diesel). De status en draaieigenschap- pen van een zescilinder kon den de grote Audi-motoren echter nooit bereiken, een gro te handicap dus wanneer je in de hoogste klasse voor vol aangezien wilt worden. Er werden daarom nu drasti sche maatregelen genomen; het nieuwe topmodel kreeg geen zes, doch meteen acht ci linders. Dat kon ook niet an ders, want een zescilinder-in- lijn is te lang om in de 100/ 200-neus te passen. Door twee viercilinders op hetzelfde mo torcarter te plaatsen ontstond het makkelijkst een V8 een enkele blik op cilindermaten en constructiedetails leert dat de Audi-V8 bestaat uit twee 1,8 liter zestienkleppers zoals we die van VW kennen. Waarmee we natuurlijk niet willen zeggen dat het kinder spel is. om „even" twee moto ren in elkaar te schuiven. Cilinderkoppen en zuigers zijn wel bekend aandoende onder delen, het lichtmetalen motor blok is uiteraard helemaal nieuw en opvallend licht: het weegt 28 kg. Wanneer zoals bij de viercilinders gietijzer voor het blok was gebruikt, had het 18 kg meer gewogen. Het beste Deze achtcilinder is het beste wat de gezamenlijke techni sche bronnen van VW en Audi konden opleveren; hoog uit zou de cilinderinhoud nog van 3,6 tot 4,0 liter vergroot kunnen worden door onderde len van de nieuwste zestien- kleps viercilinder te gaan ge bruiken. Het is de vraag of dat nodig is, want met 184 kW/250 pk onder de motorkap valt er niet te klagen. Het kon haast niet anders dan dat Audi zo'n motor moest combineren met vierwielaan- drijving handelsmerk van de firma immers. In de top klasse is automatische trans missie veruit favoriet, dus ook dat kreeg de V8 standaard mee. Daarbij is een viervers- nellingsbak met elektronische regeling en keus uit 'diverse schakelprogramma's (namelijk drie) ook vanzelfsprekend. Een nieuwe transmissie, want een vierversnellingsautomaat had Audi nog niet een Quattro met automaat was zelfs helemaal niet leverbaar. Dit technisch pakket onder scheidt de Audi meteen van zijn concurrenten. BMW biedt geen achtcilinder en geen gro te modellen met vierwielaan- drijving, Mercedes heeft wel een V8, maar niet met vier kleppen per cilinder en ook niet gecombineerd met vier- wielaandrijving. Dat komt mooi uit, want ondanks zijn fraaie opbouw biedt de V8- Audi geen duidelijk hogere prestaties dan BMW's of Mer- cedessen van gelijke prijs. Om meer onderscheid te scheppen (met name ook te genover de 200) stopte Audi de V8 tot de nok vol accessoires. Leren bekleding op de stoelen en airconditioning behoren tot de standaarduitrusting, een ABS-remsysteem vanzelfspre kend ook, en het Procon-Ten systeem dat bij een zuiver frontale aanrijding het stuur wiel van de bestuurder weg trekt en de gordels spant. Een exclusieve atmosfeer schijnt ondenkbaar te zijn zonder no- tehouten sierlijsten op dash board en portieren, die zijn er dus eveneens. Nieuwe remmen Het zijn dit soort details die de V8, afgezien van de aandrij ving, onderscheiden van de gewone 100/200-serie. Meteen valt de nieuwe aan de motor kap gebouwde grille in Merce des Coupéstijl op, verder zijn het de afwerkingsdetails die het verschil maken mét ande re grote Audi's. In principe is de wielophanging hetzelfde als bij de 100/200 Quattro, maar de aandrijving niet. Behalve dat er de standaardautomaat is, herzag Audi eveneens het stuk transmissie dat daarna komt. Heel apart zijn verder de rem men, die in de voorwielen remklauwen hebben welke niet buitenop de schijf zitten, doch er middenin. De schijven - in dit geval eigenlijk rin gen - kunnen'zo een grotere diameter hebben en krijgen minder problemen met de tij dens krachtig remmen ont wikkelde warmte. Het is nu al duidelijk wat het probleem van de Audi V8 zal zijn. De auto biedt technisch heel wat bijzonders, doch straalt dat naar buiten niet uit; daarvoor is de overeenkomst met de normale 100/200 te groot. Horen we daarbij een prijs noemen van 165.000,- dan lijkt dat een 7-serie BMW, S-klasse Mercedes-Benz of Ja guar XJ6 zijn prijs en status wel indrukwekkender toont. Maar dicht bij de top is Audi in elk geval wel gekomen. PETER FOKKER Ruim op tijd om nog als Sin terklaas-cadeau op de verlang lijst te komen verschenen weer de eerste auto-jaarboe ken. In het algemeen geldt dat ze dikker en mooier verzorgd zijn dan ooit. Een voordeel voor de samenstellers was dit jaar dat de autoprijzen minder vaak gewijzigd zijn, zodat de opgenomen prijslijsten tenmin ste nog tot 1 januari vrij accu raat zijn. Daarna veranderen ze in elk geval door verande ringen in de belastingheffing, te weten verlaging van de BTW en verhoging van de BVB (hetgeen naar verwach ting een netto verschil van minstens een procent of vier prijsstijging zal opleveren). Een van de goedkopere en kleinere uitvoeringen is Auto '89 van Wereld-Op-Wie- len-Productions. Onveranderd bevat het een nogal beknopt overzicht van wat er op de Ne derlandse automarkt leverbaar is, plus een kleine vooruitblik naar komend nieuws. Behar- tenswaardig is dat ene pagi- naatje met kilometerprijscalcu- laties volgens cijfers van de KNAC. Voor een aantrekkelij ke nieuwe versiering zorgen zestien pagina grote minitests van middenklasse-auto's, en zestien pagina's met klassieke automobielen - de laatste voorzien van mooie kleuren plaatjes. De prijs is desondanks gehandhaafd op 19.95 voor 368 pagina's auto-informatie. Ook Kluwer is er met zijn groot formaat jaarboek weer vroeg bij. Autotest '89 kost evenals vorig jaar 29,90, maar bevat nu zo'n veertig pagina's meer (totaal 544). Als voor heen zijn zowel het algemene deel als de tests bij bijna elk automerk afzonderlijk vrij technisch, maar de redactie slaagde er toch in het geheel iets luchtiger te maken voor de niet-ingewijde lezer. Het boek is tot op het laatste mo ment bijgewerkt, er staan bij voorbeeld zelfs plaatjes in van de eind oktober pas onthulde Aston Martin Virage. Nog dik ker, maar ook duurder zal het bekende Autovisie-jaarboek zijn, dat echter nog niet is uit gekomen. Iets heel anders is de in okto ber gestarte uitgave Voiture's Courant - een interessant ini tiatief dat we hier toch even willen noemen. Het gaat om een tweewekelijkse uitgave die zich in brede zin met klas sieke voertuigen bezighi opgezet door de vroegere-VERS dactie van het maandblad Automobiel (in april 1980 gezet en nu geheel door ur Ar Tijdschriften verzorgd). als e Niet verbazend is dus opzet van Voiture's Cou gaat h wel wat op die van Het A e over mobiel lijkt, al is de „Cour ina, la een stuk eenvoudiger u voerd. Echt krantepapier bruikt men ook weer evenmin echter full-coloui benaming Courant is wel door recht: het aantrekkelijke de uitgave is de actualiteit irden door de grotere verschijni iew r, frequentie bereikt wordt, sur i; prima informatiebron dus en mi het gaat om activiteiten autoclubs en allerlei evfst na menten op het gebied vertt klassieke auto's. Niet het n Ghana aantrekkelijke zal daarnitdaai de uitgebreide rubriek issen koop/gevraagd zijn. Uitgebreide historieverh erama worden niet geboden, he de to meer een soort goed verzo ansi", nieuwsbrief. Losse numi den kosten 2,75, een jaaraboidag 2f ment 49,50. Dezelfde uitgever bracht rigens eerder dit jaar de O mer Almanak uit, een bo tiende met veel gegevens over resfem, is rateurs en leveranciers mee onderdelen voor klassieke >ol en to's. Het kost 9,95 en béidt tic naast 1500 adressen (ook bijvoorbeeld merkenclubs) formatie over vele zaken de klassieke-autobezitter bezig kunnen houden. Er op het omslag '88/'89, dus is de bedoeling dat het jaarfaan t< 1 Mini- zaklantaarn met waarschuwing Een mini-zaklantaarn die waarschuwt wan neer de batterijen lee- graken. Met deze vin ding hoopt het Ameri kaanse bedrijf Tekna veel onnodige ergernis weg te nemen. Een mi cro-chip geeft met een fel lichtje aan wanneer de batterijen nog maar voor een kwart vol zijn. De zaklantaarn is 16 centimer lang en heeft een verstelbare licht bundel die reikt tot on geveer 25 meter. De prijs is ongeveer f 75. Meer inlichtingen bij de im porteur: tel. 02159-14476. Het kon niet uitblijven: een computer gestuurde klokthermostaat voor een perfekt te regelen en energie-arme centrale verwarming. Er zijn ver schillende merken op de markt, maar de „Chrono- term" van Honeywell is blijken s een consumen tenonderzoek „favoriet". Het programmeren is zeer eenvoudig en bedie- ningsvriendelijk; elke funktie heeft zijn eigen toets. De gebruiksaanwij zing is in het Nederlands. De „Chronoterm" is een gea vanceerd stukje techniek, verpakt in een vorm die in elk interieur past en gemak kelijk te installeren is: de montageplaat wordt bevestigd op de plek van de oude ka merthermostaat. De twee zwakstroom-draden (24 V, 50 Het gedeelte wat op de wand- /muur bevestigd wordt (links) en de complete computer met duidelijk leesvenster. FOTO: PERS UNIE Hz) van het „oude" exem plaar, worden gekoppeld aan de „Chronoterm"; via die ver binding worden de gegevens doorgeseind aan de cv-ketel. Voor het „denkwerk" van de computer worden drie batte rijtjes bijgeleverd. Deze heb ben een levensduur van twee jaar. Zit de montageplaat eenmaal op zijn plaats, dan kan met het thermostaatgedeelte - dat is uitgerust met kleuren voor de verschillende funkties - het programma op het lees venster worden getoetst. De Nederlandse tekst is daarbij erg handig, want de eerste keer moet men er het „kop- pie" wel even bijhouden, hoe wel het programmeren zeer eenvoudig en bedienings- vriendelijk is. Na goed lezen van de gebruiksaanwijzing (ook in het Nederlands) kun nen er geen problemen ont staan. "oordeel Wao-im de simpele kamer thermostaat van de centrale verwarming (die geen reden tot klagen geeft) vervangen door een brok techniek (voor een gepeperde prijs), terwijl het gas per kubieke meter steeds goedkoper wordt? Hoe lang duurt het wel niet alvo rens die (bijna) drie snippen terugverdiend zijn? Tegen woordig klinkt „besparen" veel mensen als een vloek in de oren. Hoewel, Nederlan ders zijn zuinig. En besparend is de Chronoterm. Vooral in combinatie met gesloten gor dijnen, dichte deuren, ther mostaten op de radiatoren en bijverwarming als kachels en andere apparaten. Zorgvuldig geprogrammeerd in combina tie met de opgesomde verwar mingstoestellen, zal het gas/O' lie-verbruik drastisch dalen. En dat terwijl het toch overal in het huis behaaglijk warm is. Met het apparaat kan een etmaal in vier afzonderlijke perioden worden ingedeeld: temperatuur voor het opstaan en ontbijt, een lagere tempe ratuur overdag (eventueel), lekker warm bij thuiskomst en de avond en de spaarstand voor de nacht. De perioden kunnen afzonderlijk worden geprogrammeerd en ook zoda nig worden ingetoetst voor werkdagen en zaterdag/zon dag. Afwijkingen - bijvoor beeld doordat de buitentem peratuur plotseling extreem daalt - zijn geen probleem; wijziging van het totaal pro gramma treedt daardoor niet op. Het al genoemde uitlees- venster- laat zien waarmee de thermostaat bezig is. Meer in formatie: tel. 020 - 5103880. Verkeerde zuinigheid en slordig werk van de aan nemer of tegelzetter ver oorzaken nog al eens ern stige problemen bij tegel vloeren. Vaststellen wie ervoor aansprakelijk is en het oplossen van de pro blemen is tijdrovend en duur. In het blad van de Vereniging Eigen Huis, de Woonconsu ment, wordt deze maand op een rijtje gezet waarop moet worden gelet bij het laten leg gen van tegels. Van groot belang zijn natuur lijk de afspraken die worden gemaakt als de tegelzetter aan het werk gaat. Een offerte met daarop garantiebepalin gen geven enige zekerheid. Daarin kan bijvoorbeeld staan dat de tegelzetter de vloer ge durende vijf jaar tegen gebre ken garandeert. Ook kan worden vastgelegd dat bepaal de gebreken van garantie zijn uitgesloten. Spanningen Doen zich problemen voor dan kan soms de tegelzetter zonder meer als schuldige worden aangewezen. Daarbij moet worden gedacht aan los liggende of slordig gelegde te gels. Moeilijker wordt het als een tegelvloer gaat scheuren. Dit euvel dat zich vooral in nieuwe huizen nogal eens voordoet, is een gevolg van „werkende" vloeren die span ningen in de tegels veroorza ken. Als die spanningen niet voldoende worden opgevan gen door de tegelvloer dan zijn scheuren onvermijdelijk. De hamvraag is dan of scheurvorming het gevolg is van een fout in de vloercon structie of te wijten is aan fouten van de tegelzetter. tegelzetter schriftelijk te laten verklaren dat de vloer ge schikt is om tegels te leggen en dat de tegels voor die vloer geschikt zijn. Bovendien kan erop worden aangedrongen dat de tegelzetter elastisch voegmortel gebruikt om ma teriaalspanningen zoveel mo gelijk op te vangen. De Vereniging Eigen Huis pleit tenslotte voor het stan daard aanbrengen in de vloer van een zogenaamde krimp- netwapening die veel proble men kan voorkomen. Zolang dit niet gebeurt heeft de aan nemer volgens de vereniging in elk geval de plicht de ko per van een nieuw huis te waarschuwen dat het leggen van tegels niet zonder risico's Voor een bindend advies over een ondervloer kan men te recht bij het Garantie Insti tuut Woningbouw, tel. 010- 4332244. Een fraai gelegde tegelvloer, het resultaat van zorgvuldige voorbereiding. 5 I.9. del! 0 De Het besteedbaar inkomen van het gezin Kneutenberg is ais van dien aard om, naast de kosten van het noodzakeli '5 Kui levensonderhoud, nog uitgaven aan min of meer luxuei 5 y!J' zaken te spenderen. De vrouw des huizes heeft dan ook gra grootste moeite om rond te komen met een inkomen dat en iets boven het minimuminkomen ligt. 10 15 Nie Teneinde het gezinsbudget wat op te vijzelen neemt 0 Kui vrouw het besluit om wat te proberen bij te verdienen. 5 Ho) opgroeiende kinderen beletten haar echter buitenshuis a< viteiten te gaan ondernemen. Op zekere dag ziet zij een 1var vertentie, waarin los thuiswerk wordt aangeboden, hetgi io Pai te combineren valt met de opvang van haar schoolgaat L01 kinderen. De beloningsaspecten lijken goed, mqar nt vrouw Kneutenberg vraagt zich af of zij ook verzekerd ne. zijn voor de sociale wetgeving. we! Voor de sociale verzekeringswetgeving gelden twee hoor® groepen van wetten, de werknemersverzekeringen, uitslm€ tend geldend voor werknemers of met hen wettelijk geli tai gestelden en de volksverzekeringen, die in principe vr a's alle ingezetenen gelden. Om met de laatste kategorie te 1 ^3 ginnen, kan gesteld worden dat mevrouw Kneutenberg, us ingezetene van ons land, wettelijk verzekerd is voor ne volksverzekeringen (aow, aww, aaw, akw, awbz), als ec genote zonder inkomen, zonder daarvoor premieplichtig tT zijn. Bij het gaan werken als thuiswerkster wordt over héü^ inkomen premie verschuldigd. Zo De thuiswerkovereenkomst kan een arbeidsovereenkor da inhouden, wanneer aan de kenmerken hiervan wordt v Af daan. Zo moet er bijvoorbeeld sprake zijn van de verplit f5 |'f' ting tot het leveren van een persoonlijke prestatie en e: ve gezagsverhouding tussen werkgever en de thuiswerk mi Wordt aan de voorwaarden van een dergelijke overee,e komst voldaan en is er bovendien sprake van een geldelij beloning van teminste 40% van het geldende wettelijke 110 M nimumloon, dan geldt een verplichte verzekering voor m werknemersverzekeringen (zw, wao, ww en eventueel zfi Jjj [j| wet). In de diverse sociale verzekeringswetten wordt 15 C) thuiswerker maatschappelijk gelijkgesteld met de regulii t ui werknemer en de daarmee gepaard gaande verplichte vi zekering voor de sociale wetgeving. Zoals gezegd, de thuiswerker kan op basis van arbeidsof je reenkomst werkzaam zijn, in loondienst zijn werkzaamlOO S| den verrichtende. Hierbij worden dan op het verdien 3Q_® loon de premies werknemers- en volksverzekeringen do "c de werkgever ingehouden en afgedragen aan de diverse i i re houdingsgerechtigde instanties. De thuiswerker, die niet voldoet aan de genoemde crite iBf van werknemer in loondienst c.q. daarmee gelijkgesteld bijvoorbeeld het niet leveren van een persoonlijke prestal «5 v wordt beschouwd als een zelfstandige en is dan niet v'ON rechtswege als werknemer verzekerd. jq J Als zelfstandige is de thuiswerker de premies volksverzel ri ring in zijn totaliteit zelf verschuldigd aan de belastir 00 ji dienst, terwijl, als niet-werknemer in loondienst, géén spi J ke is van verplichte verzekering voor de werknemersver 05 A' keringen. ri Ingeval van twijfel aangaande het al dan niet verplicht vi 25 c zekerd zijn als thuiswerker is het verstandig tijdig inforn JJ tie in te winnen bij een uitvoeringsorgaan van de soci. 00 l verzekeringswetgeving, zoals het GAK, of één der zelfstal b dige bedrijfsverenigingen. f J. RAKE M f - 30-2

Leidse Courant | 1988 | | pagina 18