Dubbele dreun voor kansloos r L Groningen I Tour mag langer Zj ¥^4^ 4^ Amateuristische moraal houdt topsporters klein Rugbyploeg met vijf debutanten Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een kjant voorvu! SPORT EridóaQowuvnt WOENSDAG 23 NOVEMBER 1988 PAGINA 9 'hampagne voor elbespraahte ans 'NDEN Het bestuur van uj/e voetbalclub Kidderminster farriers uit Wales kwam op tn originele gedachte voor Ie bekerwedstrijd van zater- fag: alle supporters, die de taam van de tegenstander ronder mankeren uit kunnen preken mogen een fles 'hampagne tegemoet zien. Die ong brekende naam is: ,Llanfairpwyllgwyngyllgoge- rych wyrndrobwlllan tysiliogo- tpgoch". De champagne, die 'e winnen is, is namelijk alco holvrij. Schakers stellen teleur SALONIKI De Nederlandse schaak teams hebben gisteren tijdens de Schaak-Olympiade in Saloniki tegen vallende resultaten behaald. De heren raakten in de negende ronde met een voorlopige stand van 2-1 achter tegen de Filipijnen, de dames leden tegen Bulgarije een nederlaag van 2-1. Bij de heren boekte alleen Rudy Douven aan het vierde bord een overwinning. Van der Wiel en Van der Sterren verloren, Piket brak zijn partij af met iets betere kansen dan zijn tegenstander. Bij de dames zegevierde Jessica Harmsen het Parijs wil stadion met 100.000 plaatsen PARIJS Jacques Chirac, burgemeester van Parijs, heeft gisteren verklaard dat de Franse hoofdstad een stadion met een capaci teit van tachtig- tot hon derdduizend plaatsen wil bouwen. Frankrijk heeft zich kandidaat gesteld voor de organisatie van de we reldtitelstrijd voetbal in 1998. Het multi-functionele stadion zou die kandida tuur kracht bijzetten. Spaanse voetballers solidair met stakers MADRID De Spaanse voetbalprofs trappen woensdag 14 december geen bal. Ze sluiten zich aan bij de algeme ne staking die door de twee grootste landelijke vakbonden voor die dag is uitgeroepen. De Algemene Arbeiders Bond en de Arbeiders Commissie vragen ook van al het andere perso neel in de sportsector het werk neer te leggen. De bonden eisen een totale ommekeer in de economische poli tiek van de socialistische regering, die de groei van de lonen wil afrem men om de inflatie te beteugelen. Ook protesteren ze tegen een nieuw banenplan voor jongeren. De jeugd zou daarin worden uitgebuit ten gun ste van de werkgevers. Sovjetunie en VS eens over dopingtests NEW YORK De Verenigde Staten en de Sovjetunie gaan eikaars atleten tijdens de trai ning controleren op gebruik van spierversterkende midde len. Volgens de maandag be reikte overeenkomst, die nog door de Olympische Comités van de betrokken naties moet worden goedgekeurd, worden atleten twee keer per jaar op gebruik van dope onderzocht door officials van de andere mogendheid. Floor Bouwer voorzitter Sparta DEN HAAG Floor Bouwer is de nieuwe voorzitter van Sparta. De 59-jarige Rotter dammer volgde tijdens de al gemene ledenvergadering van de club Cor van Rijn op. De 61-jarige Van Rijn was 32 jaar bestuurslid, waarvan de laatste 23 als voorzitter van de eredi visieclub. Hij is benoemd tot erevoorzitter. Bouwer was reeds vice-voorzitter van Sparta. Tijdens de vergadering werd het bestuur van zeven naar acht personen uitgebreid. Henk Hendriks en Victor Spruyt zijn de Geesink wekt woede NOC DEN HAAG Anton Geesink heeft de woede op gewekt van het Nationaal Olympisch Comité door in zee te gaan met een bemiddelingsbureau. De voormalig judoka probeert zo sponsors te werven voor zijn werkzaamheden als lid van het Internatio naal Olympisch Comité. Het NOC is boos omdat Geesink daarmee geld zou onttrekken aan de top sporters. „Onzin", zegt woorvoerder Aijen Rahusen van Trefpunt. „Anton is gewoon een interessant object. De bedrijven die wij proberen te interesseren hoe ven geen geld te halen uit het potje dat ze voor spor ters hadden bestemd. Dit staat er los van". NOC- voorzitter Vonhoff wilde vanmorgen nog geen com mentaar geven. „Dat doe ik vanavond bij de leden vergadering van het NOC. Ik heb ooit van Anton begrepen dat er een stichting naar hem zou worden „Hoogst onverstandig, verwarrend en inefficient". Jürgen Klinsmann wordt hardhandig van de bal afgezet door Groninger Jan van Dijk. FOTO: AP GRONINGEN FC Groningen is tegen een zware vuistslag opgelo pen. VfB Stuttgart deel de die gisteren als vol leerd zwaargewicht uit tegen een lichtgewicht. De Groningers verspeel den hun Europa Cup-re putatie op eigen veld te gen de professionele Duitsers in één klap. En dat nog wel in één helft. VfB Stuttgart stond na veertig minuten al met 3-0 voor en had de kwartfinales al bereikt. Dat FC Groningen nog een doelpunt maakte had slechts statistische waarde, al vond het publiek het hoorbaar prachtig. Het enige dat voor de Groningers overblijft zijn de revenuen. Financiëel sloeg de club er een aardig slaatje uit, al zal die wat min der smakelijk uitvallen dan gedacht. Op het veld gewor pen rotzooi, waaronder een stukgemaakte paraplu, be weegt de UEFA ongetwijfeld FC Groningen een boete op te leggen. Naast de sportieve kater is dat dan de tweede dreun. FC Groningen was volstrekt kansloos, niks meer en niks minder. De Groningers kon den tegenover de klasse van Stuttgart slechts een tomelo ze werklust stellen. Dat was te weinig, hoewel het uitver kochte stadion er terecht waardering voor opbracht. Allgöwer organiseerde zijn verdediging perfect en vond daarbij de tijd en de ruimte om zich aanvallend in te schakelen. Aan zijn zijde vond hij de onvermoeibare Joegoslaaf Katanec. Die was werkelijk overal te vinden. Theo ten Caat had de groot ste moeite met hem en moet opgelucht adem hebben ge haald toen zijn ongrijpbare prooi met een verstuikte en kel het veld moest ruimen. Op dat moment was de wed strijd echter al lang gelopen. VfB Stuttgart liet de eerste Groningse aanvallen rustig op zich afkomen om na dik een kwartier plotseling toe te slaan. Allgöwer kreeg vrij gelegenheid een van zijn ge vreesde afstandsschoten af te vuren. Tukker verkeek zich er op: 0-1. Arie Haan had spits Fritz Walter aan de kant gelaten en naast Jürgen Klinsmann de anders achter de voorhoe de zwervende Maurizio Gau- dino in de frontlinie ge plaatst. Claus Boekweg, toch een van de beste mandekkers van de eredivisie, kreeg geen vat op de van Waldhof Mannheim gekomen 'Ita liaan'. Gaudino voerde de score op tot 'rampzalige' pro porties, 0-3. De beloning voor de werk lust van FC Groningen kwam te laat om nog in een wonder te geloven. De tegen treffer, tein minuten voor tijd van Meijer, was een doekje voor het bloeden. Geen twijfel Ovpr de wijze waarop FC Groningen in de tweede helft van het UEFA-Cupduel van zich af beet verschilden Arie Haan en Hans Westerhof van mening. Over de manier waarop VfB Stuttgart het volgepakte Oosterparksta- dion met de eerste Europese thuisnederlaag confronteerde kon eenvoudig geen twijfel bestaan. „We hebben verlo ren van een Europese top club, da's beslist geen schan de", merkte Westerhof op. Arie Haan had zich na de veilige 3-0 tussenscore zicht baar geërgerd aan de hou ding van een aantal Gronin ger spelers, met name John de Wolf en René Eijkelkamp. „Het zinde me niet dat FC Groningen de frustraties af reageerde op de tegenstan der. Daarvoor kan ik geen begrip opbrengen, ik betreur het zelfs. Dat Eijkelkamp voor ons doel Hartmann een schop in de rug geeft is ge woon rood waard. En wat De Wolf zich permitteerde. Nou ja, die incasseerde z'n tweede fele kaart en is er straks in tuttgart niet bij. Ik weet heus wel dat er sprake is van een Nederlands-Duits twee gevecht, en ik zit er een beet je tussen in, omdat ik als Ne derlander in Duitsland werk. FC Groningen ging toch een aantal keer echt over de schreef". HENK MULDER FC Groningen-Vfb Stuttgart (WD1) 1-3 (0-3). 18. Allgöwer 0-1, Gaudino 0-2, 39. Gaudino 0-3, 82. Meijer 1-3. Scheidsrechter Stiegler (Tsj) Toe schouwers: 18.000 (uitverkocht). Gele kaart: De Wolf, Groeleken (beiden FC Groningen), Zietsch (Vfb Stuttgart). FC Groningen: Tukker; De Wolf, Van Dijk en Boekweg; Koorman (Groeleken), Olde Riekerink, Reg- top, Ten Caat en Roossien; Meijer en Eykelkamp. Vfb Stuttgart: Immel; SchSfer, Zietsch, Allgöwer en Buchwald; Katanec (Strehmel). Hartmann, Si- gurvinsson en Schroder; Gaudino (Walter) en Klinsmann. A jWK VELDRIJDEN MOGELIJK IN DEN HAAG DEN HAAG De profs ectie van de Internationa le Wielerfederatie heeft tijdens zijn vergadering van gisteren in Den Haag besloten acht etappewed strijden één of twee wed strijddagen meer te geven. Na de proefperiode van slechts 21 dagen voor de drie grote nationale ronden, heeft Frankrijk twee dagen meer gekregen, Italië en Spanje één. Spanje zal echter niet meer dan drie weekeinden mogen omvatten. Indien de organisa tie op een zondag wil eindigen, dan wordt de tijdsduur dus au tomatisch beperkt tot 21 da gen. De FICP heeft tevens, in zijn politiek tegen de doping, be sloten tot een beperking in de lengte van de één-daagse wed strijden. De vijf klassieke mo numenten, Milaan - Sanremo, Vlaanderen, Parijs - Roubaix, Luik-Bastenaken-Luik en Lombardije kunnen hun ge bruikelijke afstand behouden. De andere wereldbekerwed strijden worden beperkt tot 250 kilometer, overige één- daagse wedstrijden zullen in de toekomst een afstand van 200 kilometer niet te boven gaan. De FICP staat positief tegen de organisatie Van Parijs - Moskou, in plaats van de Vre- deskoers, maar is niet bereid de wedstrijd ook open te stel len voor professionals. Ver- bruggen: „In die periode wor den de Ronden van Italië, Spanje en Romandië gehou den, plus de vier-daagse van Duinkerken. Dat betekent dat er het gevaar bestaat dat in Parijs - Moskou tweede-rangs profploegen zouden kunnen starten. Dat lijkt ons niet goed voor het professionele wiel rennen. Daarom onze afwij- In het nieuwe wielerjaar zul len twee Nederlandse wed strijden meetellen PDM. Naast de Amstel Gold Race (22 april) is ook de Grote Bevrijdingsprijs (midden sep tember) in Eindhoven op de lijst van twaalf opgenomen. De Bevrijdingsprijs is een ploe gentijdrit. Goodwill De KNWU investeert 60.000 gulden in de organisatie van het UCI-congres om in de in ternationale wielerwereld „goodwill" te kweken voor zijn pogingen wereldkampi oenschappen naar Nederland te halen. De Nederlandse Wielren Unie hoopt op de ti telstrijd veldrijden in 1991 en de weg- en baankampioen- schappen van twee jaar later. De KNWU heeft de inschrij ving voor kandidaten open ge steld tot 1 december. Daarna zal een beslissing worden ge nomen welke plaats de officië le Nederlandse aanmelding zal zijn. Met de zekerheid dat er tenminste een garantie van 300.000 gulden nodig zal zijn, is er een zevental kandidaten voor de mogelijk derde titel strijd veldrijden in Nederland na Apeldoorn en Oss. Den Haag is een van de kandidaten voor de organisatie. Rijnsburgse Boys geeft voetballes ZOSTERWOUDE De Zoe- terwoudse derde klasser Meer burg heeft gisteravond voét- balles gehad van Rijnsburgse Boys. Tot de rust kon de thuis club de geel-zwarte brigade nog wel bijhouden (0-1), maar toen was het gebeurd en lie pen de Rijnsburgers uit tot een monsterscore van 0-10. Meerburg kon de schade aan vankelijk beperkt houden door massaal in de verdedi ging te kruipen. Na de pauze werd dat speltype verlaten en kon Rijnsburgse Boys naar hartelust het spelletje spelen zoals het gespeeld moet wor den. Goed gebruik makend van de vleugels, veel onder ling kaatsen en uistekend posi tiespel leverden volop doel punten op. Er was voor het dappere Meerburg heen hou den aan. De lijnaanvoerder van de zaterdagkompetitie had het viezer op scherp staan. Hans Zwaan was met 4 tref fers het meest produktief, Ron Carli trof twee maar de roos terwijl de tien werd volge- maakt door Huug Aandewiel, Arie van Dijk, Gijs Collé en Wim Hooijmans. Zoeterwoudse schoonrijdster kampioen van Overijssel ZOETERWOUDE De Zoe terwoudse schoonrijdster Riet van Diemen-de Jong is kam pioen van het Gewest Overijs sel geworden. Op de kunstijs baan van Deventer liet me vrouw Van Diemen alle con currenten achter zich, onder wie de nationale kampioene Hennie Mul uit Ouderkerk aan den Amstel. De hele top van de Landelijke Vereniging Schoonryders kwam op het Deventer ijs in actie. Mevrouw Van Diemen (in 1986 nationaal kampioen schap bij de B-rijdsters en vo rig jaar debuterend in de A- klasse met een derde plek tij dens het nationaal kampioen schap) was ook succesvol bij het paarrijden. Samen met Dick van Ree uit het Gelderse Heteren legde zij beslag op de tweede plaats. Er zijn overi gens meer Zoeterwoudse da mes die de schoonrijdsport be oefenen. Mevrouw Tilly van Leeuwen-de Winter werd in de B-klasse 6e individueel en samen met Kees van Haas trecht (Voorschoten) derde bij het paarrijden. Silivas weer in actie Daniela Silivas laat zien, dat zij het turnen in de paar maanden na de Olympische Spelen In Seoul niet is verleerd. De Roemeen-, se, die tijdens de Spelen op de tweede plaats eindigde in het algemeen klassement, is gisteren in Hong Kong, samen met on der anderen haar landgenote Aurelia Dobre, begonnen aan een serie demonstratiewedstrijden. FOTO: AP EUROPARLEMENTARIËR JANSSEN VAN RAAY: LEIDEN „Geen geld genoeg? Ach kom nou. Natuur lijk is dat er wel. Het mag alleen niet worden ge bruikt!". Europarlementariër Janssen van Raay (CDA) vond gisteravond dat er maar eens een einde moet ko men aan de eeuwige klaagzang van amateur topspor ters en hun bonden dat de overheid hen financieel niet of nauwelijks wil bijstaan. „Ze hebben de overheid helemaal niet nodig, die sporters. Het bedrijfsleven wil hen maar al te graag helpen en heeft daar geld genoeg voor over. Het kwaad schuilt in de amateuristische mo raal dat zij niet mogen worden betaald, omdat het geen profs zijn. Die instelling houdt hen klein terwijl dat niet nodig is". Janssen van Raay reageerde met zijn uitspraak op de inmiddels overbekende klaagzang over het gebrek aan erkenning van het fenomeen topsport door de Nederlandse overheid. Hockeycoach Jorritsma, de Olympische chef de mission Cornelis en NSF-top- man Van der Haar, allen waren het daarover gisteravond ook tijdens het forum 'Sport in geding', georganiseerd door de Leidse afdeling van de Europese studentenorganisatie EGEE, roerend eens: sport moet in Nederland in de eerste plaats gezellig blijven en wie topprestaties wil boeken moet zijn neil zeker niet bij de overheid zoeken. Die vindt dan ook dat een topzwemster als Conny van Bentum niet mag klagen over het feit dat zij is veroordeeld tot trainin gen op een tijdstip dat de rest van Nederland nog op één oor ligt. En die trekt voor topsporters jaarlijks evenveel uit als voor een noodlijdend regionaal orkest. Janssen van Raay erkende de problemen die topsporters hier ontmoeten zondermeer en kon zich geheel vinden in de uit spraak van Cornelis dat zes van de negen médailles in Seoul eerder „stom toeval" waren dan het gevolg van een succesvol sportief beleid van de regering. „Maar waarom blijven topsporters en hun begeleiders zo na drukkelijk een beroep doen op een overheid die kennelijk niet verder komt dan wat gerommel in de marge? In de loop der ja ren heeft die dan weer een miljoentje bij, dan weer een miljoen- tje van de begroting af gedaan. Het bedrijfsleven zou dat heel anders aanpakken", stelde hij. De amateursport moet daarom af van de „krampachtige" ge dachte dat de commercie sportieve „liefhebbers" niet financieel mag ondersteunen op hun weg naar de top. De regels daarvoor zouden aanmerkelijk moeten worden versoepeld „en dat hoeft heus geen schadelijke gevolgen te hebben", meende de Europar- lentariër. „Trouwens, vroeg of laat ontkomt men daar toch niet aan. De invloed van de commercie op de sport is niet meer tegen te houden, zeker niet als de Europese grenzen zullen vervagen". PIETER EVELEIN Acht maanden geëist tegen Hans Coerver MAASTRICHT De Maastrichtse Officier van Justitie Van Opstal heeft gisteren acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, ge ëist tegen manager Hans Coerver van Roda JC. Volgens de openbare aan klager heeft Coerver in de periode van 1977 tot eind 1984 een kas met zwart geld beheerd of was hij medepliöhtig aan het zwart-geld circuit bij de club. Voor de toenmalige pen ningmeester Vreuls werd dezelfde eis gesteld. De Offi cier wil hem bovendien 12.000 gulden boete laten be talen. Coerver en Vreuls zijn, volgens Mr. van Opstal, de hoofdschuldigen aan het zwarte circuit bij Roda. In genoemde periode zou Roda JC 2,4 miljoen gulden aan trainers en spelers hebben betaald, zonder over dat be drag belasting af te dragen. Sport op tv MORGEN Duitsland 1 en 2, 10.23 uur: Voetbal: UEFA Cup (herhaling). BBC 2, 00.20 uur: Autosport: AMSTERDAM Na het te leurstellende optreden tegen België hebben de Nederlandse coaches Snijders en Paul vijf debutanten opgeroepen voor de nationale rugbyploeg, die zondag in Zagreb tegen Joego slavië speelt. Het ontbreken van hooker Marc Visser, die tegen België uit het veld werd gezonden, heeft de coaches voor zware problemen gesteld. In de eerste ontmoeting tegen Joegoslavië won Oranje met 28-7. Het was de enige triomf van Nederland in poule B van het toernooi om de FIRA-be- ker waarin Nederland inmid dels is uitgeschakeld voor een hoge klassering. De opstelling is: Heinen (Castricum), Davis (DSRC), De Vries (AAC). Dam (Castricum), Van Loon (DIOK), Kummer (DIOK). De Ruiter (REL). Wierenga (Castricum). Eman (HRC), Michielse (DIOK), Samshuijzen (Hil versum), Mats Marcker (Castricum). Gale (NFC), Bos (DIOK) en Wisse (DIOK). sportuitslagen PAARDESPORT Koenen van Hilversum 1e koer*. 2000 m: 1. Celest Greena cre (F. Westerveld) 2.43.7. 1.21.9. 2. Cindy Tonka, 3. Cherle Norton. Toto: 3e koere, 2000 m: 1. Annerlet (Mej. 4e koers, 2000 m: 1. Alfa Nora (H.Grift) 2.39.3 1.19.7, 2. Yrus du Bois, 3. Ylius O. Niet gestart: Nr. 3 (Woerden). Toto:1 (A.Moliema) 2.43,0 1.21,5. 2. Beauty Tonka. 3. Credit Arden. Toto: win nend 7.60 plaats 2,30 2,60 1,60. kop pel 24,90, trio 165,10 6e koers, 2440 m: 1. Anjo Vreden- burch (Ao de Wrede) 3.16,6 1.20,6, 2. Alice van Altena, 3. Zorro V. Toto: winnend 3,90 plaats 1,30 1,50 1,20. koppel 17,70, trio 89.30 7e koers, 1609 m: 1. Bodlne Sunrise (B. Schwarz) 2.08,4 1.19,8, 2. Bulhem Topfok, 3. Bernard d'lvens, 4. Ban ker. Niet gestart: nr. 5 (Boni) en nr. 7 (Boyo France). Toto: winnend 8.20 plaats 2,70 1,20 1,10 koppel 33.8C Exter) 2.34,8 1.17,4, 2. Vriend 3. Verlc Brach. Toto: winnend 2.60 plaats 1,40 1,20 koppel 3,10 trie (Mej. M. S. Poort) 3.2 Björn Pride. 3. Yootha's. Toto: win- ,30 plaats 1,30 1,10 1,70 kop Omzet: 320.593. SCHAKEN Olympiade in Saloniki Heren, 9e rondo: Sovjetunie-Verenig de Staten 2.5-0,5; Zweden-Engelant 1-3; Oost-Dultsland-Hongarlje 1.5 2,5; Cuba-Oenemarken 2-2; Phillppij nen-Nederland 2-1 voort. (Torre-Var der Wiel 1-0, Van der Sterren-Masca rinas 0-1, Rodriguez-PIket afg., Dou ven-Antonlo 1-0); Bulgarije-West Duitsland 2-2; Roementé-Joegoslavii 1,5-2,5; IJsland-Chlna 1,5-1,5 voorl. Stand: 1. Sovjetunie 27 punten en afg., 2. Engeland 23,5, 3. Oost-Duits ld en Hongarije 23. 5. Phlllppijnei Denemarken 22.S en 1 afg7 i 1 afg., 12. Nederland 21,5 en len 2-1; Joegoslayiê-Cuba 2,5-0,5 Nederland-Bulgarije 1-2 (Harmsen Voiska 1-0, Savova-De Greet l-C Drewes-Pejsjeva 0-1); Indla-Roeme nlë 2-1. Stand: 1. Hongarije 21,5 punten. 2 Sovjetunie 21 en 1 alg., 3. Joegosla vtë 19. 4. Polen 17. 5. China, Bulgarlj en India 16,5, 8. Griekenland 16 en afg., 9. Verenigde Staten 16. 10. Ne derland, Roemenië en Tsjechoslowa

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9