)uitse peuter Patrick op ivond ontvoering vermoord •ok Letland eemt gas terug Milieu bestaat niet in Britse troonrede ftricLeSomxmt Dg geen visum or Arafat WAALF MENSEN WILDEN MUNT SLAAN UIT MISDRIJF res stapt uit coalitiegesprek met Likud-blok AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB I KOOYKER I THE SAVOY DVEMB b -[TENLAND WOENSDAG 23 NOVEMBER 1988 PAGINA 7 IINGTON De Amerikaanse regering nog niet besloten of zij een visum zal ver en aan Yasir Arafat, de leider van de jnse Bevrijdingsorganisatie (PLO). Ara- volgende maand in New York de Alge- Vergadering van de Verenigde Naties eken. ,0-leider, die momenteel in Egypte is, zei •n dat de Verenigde Staten zijn visum- jag. voor 6 en 7 december, hadden goed- rd. Het zou de eerste Amerikaanse reis ,rafat worden, sinds het uitroepen van ïafhankelijke staat, vorige week dinsdag jers. De Amerikaanse regering staat on- uk van de pro-Israëlische lobhy in de VS n dergelijk verzoek af te wijzen. President Chun bekent schuld SEOUL De voormalige Zuidkoreaanse president Chun Doo-hwan (57) heeft vanmor gen in een nationale tv-rede erkend dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan corruptie en machtsmisbruik. Chun, die na een militaire staatsgreep in 1980 zeven jaar lang aan de macht was, beloofde dat hij enkele tientallen miljoenen guldens aan door hemzelf en zijn politieke partij verworven inkomsten zal terugbetalen aan de staat en de rest van zijn leven zal slijten in binnen landse ballingschap ergens op het platteland. Chun Doo-hwan Knokpartij in Khartoum KHARTOUM In het cen trum van de Sudanese hoofd stad Khartoum zijn gisteren duizenden moslem-militan ten in botsing gekomen met zuidelijke christenen. Dat ge beurde tijdens demonstraties tegen een akkoord over be ëindiging van de burgeroor log in het zuiden. Ooggetui gen zeiden dat de twee groe pen elkaar met messen, stok ken en stenen te lijf gingen. Er vielen tientallen gewon den. De politie gebruikte traangas en loste schoten in de lucht om de demonstran ten te verspreiden. Laos meldt vertrek militairen Vietnam VIENTIANE Vietnam heeft al zijn militairen uit Laos terug- tetrokken. Volgens Soubanh rithirath, de Laotiaanse plaats vervangend minister van bui tenlandse zaken, is de aanwe zigheid van Vietnamese, solda ten overbodig geworden. Laos, een bondgenoot van het com munistische Vietnam, kende sinds het einde van het oorlogs geweld in Indo-China, in 1975, Vietnamese militairen op zijn grondgebied. Eerder dit jaar zeiden Laotiaan se regeringsfunctionarissen dat de helft van de 40.000 buiten landse soldaten huiswaarts was gekeerd. „Haute cuisine" in ruimtestation PARIJS Franse haute cuisine in de ruimte. Hoger kan de edele kook kunst niet stijgen. Met de Franse ruimtevaarder Jean-Loup Chretien die zaterdag met de Russen naar hun ruimtestation „Mir" gaat, gaan exqui se kant-en-klaar maaltijden mee vol gens menu's die op een banket van de tsaar niet zouden misstaan. Konijn met pruimen, duif met dadels en eend met artisjok zijn enkele van de lekkernijen die de astronauten zal worden voorgezet. Chretien vloog al eerder met de Russen en diende na afloop een officiële klacht in over het smakeloze astronautenvoedsel. Dat was voor de Franse firma Comtesse dur Barry aanleiding om een smake lijk alternatief te bedenken. ,OHE De vijftien nden oude peuter •ick blijkt al op de ite dag van zijn ont- ring, elf dagen gele- te zijn vermoord, stoffelijke overschot het Duitse jongetje d gisteren op aanwij- [en van de ontvoer- opgegraven in een rrebos bij Eslohe, en- kilometers van het erlijk huis. e verslagenheid over ste in Eslohe en omge- zowel bij de dorpsge- ischap als bij de 200 man :e politiemacht die zich dagen intensief met de oerings-affaire had be- ehouden. „We zijn diep offen dat we Patrick hebben gevonden", zo noordde de hoofdofficier justitie Heinz Bruno Lüt- die de politie-operatie geleid, de gevoelens gis- ivond. „We waren tot het iste moment bezield van De vijftien maanden oude Patrick werd ontvoerd en gewurgd door een 32-jarige werkloze man en vader van twee nog jonge kinderen. FOTO: ANP het losgeld van 1,2 miljoen mark (1,7 miljoen gulden) hadden gedeponeerd. Een 32- jarige betonwerker uit het naburige Olpe werd opgepakt en voor verhoor naar het po litiebureau gebracht. Lang- het doel het ontvoerde kind aan de ouders terug te ge ven". In de nacht van maandag op dinsdag sloeg de politie toe, toen een man op de plaats verscheen waar de ouders durig ontkende de man een wegens drugsdelicten eerder veroordeelde bekende van de politie ook maar iets met de ontvoering van de kleine Patrick te maken te hebben. Pas na lang en in tensief verhoor viel de ver dachte door de mand. Hij be kende Patrick te hebben ont voerd en kort daarna te heb ben gewurgd en begraven. Ook bekende hij, de 54-jarige grootmoeder van het kind te hebben omgebracht. In de dagen na de ontvoering blijken behalve de echte da der niet minder dan twaalf personen contact opgenomen te hebben met de ouders van Patrick of de politie, in een poging munt te slaan uit de ontvoeringszaak door geld te vragen voor valse tips of zich voor te doen als de echte ont voerders. Liltticke omschreef deze mensen gisteren als „ge wetenloze treeplankrijders De aangehouden ontvoerder heeft de ouders van Patrick meer dan een week in on draaglijke spanning laten le ven. Voor de onderhandelin gen over het losgeld maakte hij gebruik van knipselbrie- ven en de telefoon. Uit het verhoor is gebleken dat hij weken voor het huis gepost heeft om het ideale moment van de aanslag te kunnen be palen. Van meet af aan stond vast dat hij Patrick wilde ontvoeren. Volgens de politie was het ontvoeringsplan geboren uit „acute geldnood". Enkele weken geleden had de man als betonwerker gesollici teerd bij de bouwfirma van Christian Padberg. Bij die sollicitatie had hij gezien dat het de familie Padberg finan cieel gezien bepaald voor de wind ging en liet het idee van de ontvoering hem niet meer los. Het staat niet vast of de man zich heeft laten in spireren door de ontvoerings zaak van G.J. Heijn, die eveneens een éénmansopera- tie was met dodelijk afloop voor het slachtoffer. Tot niet geringe verbazing van de politie bleek de ont voerder van Patrick een ge huwd vader van twee nog kleine kinderen. Zijn echtge note, werd aanvankelijk ook gearresteerd, maar is weer op vrije gesteld toen bleek dat zijn van de zaak had gewe ten. KOU Tot grote te- itelling van de bevol- heeft het parlement de Sovjet-republiek and gisteren tegen vetorecht op de beslis- ;n van Moskou ge- een compromis-beslis- en bepaald niet één die olk verwachtte", was het ïentaar van een journalist iga. Veel Letten hadden ns hem een duidelijke Voor een vetorecht ver- zoals Estland vorige ^uitsprak. Volgens Janis vitsj. lid van het Letse ^-^front, was het Letse par- n bang om net zoals OQJJrtd door Moskou op latje te worden geroepen. l54)Sn het zuiden van de Sov- het nationalisme gis- weer opgelaaid. In Tbi- de hoofdstad van de Sov- KE *.l-4nr jetrussische republiek Georgië, gingen ongeveer vijfduizend mensen de straat op. Zij zwaai den met Georgische vlaggen en droegen spandoeken met teksten als „de Sovjetunie is een gevangenis voor de vol ken". Zij willen dat er een ein de komt aan de beperkingen die sinds enige tijd in Georgië gelden voor het organiseren van demonstraties. Er zijn 62 mensen in hongerstaking ge gaan. In Armenië is gisteren een zit ting yan het Armeense parle ment geschorst nadat er bij nieuwe rellen rond Nagorno- Karabach enkele Armeense slachtoffers waren gevallen. Nagorno-Karabach is een Ar meense enclave die zich van Azerbajdzjan af wil scheiden en aansluiting wil bij Armenië. In Azerbajdzjan demonstreer den vandaag 800.000 mensen voor het „behoud" van de en clave. Aanslag in Madrid De bomaanslag gisteravond op het het hoofdkwartier van de paramilitaire politie Guardia Civil in Madrid sloeg een enorm gat in één van de buitenmuren. Er vielen twee doden en meer dan veertig gewonden toen kort voor middernacht een bestelauto op het troittoir werd neergezet en binnen enkele seconden explodeerde. De veiligheidsdienst van het hoofdkwartier zag alles via de tv ge beuren, maar de aanslag vond zo snel plaats dat zij geen tijd had om in te grijpen. De Baskische afscheidingsbeweging ETA wordt verantwoordelijk gesteld voor de aanslag. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In de Britse troonrede, die koningin Elizabeth gisteren in het Hogerhuis opdreunde, wordt met geen woord ge rept over milieubescher ming. Er bestaat dan ook grote twijfel over That chers recente bekering tot de politiek van de Groe nen. Premier Thatcher en haar mi nisters zijn van plan niet min der dan zestien verschillende wetsontwerpen in te dienen. Sommige daarvan zijn buiten gewoon controversieel. Boven aan de lijst staan Thatchers plannen om de Britse elektri citeitsbedrijven, die 22 miljoen klanten hebben, en de installa ties van de openbare drinkwa tervoorziening compleet te pri vatiseren. Het privatiserings programma van de Britse con servatieven heeft de staat al meer dan twintig miljard pond opgebracht. De gezamenlijke verkoop van de elektriciteits bedrijven en de installaties voor drinkwatervoorziening zou nog eens dertig miljard pond kunnen opbrengen. Bei de privatiseringen zijn de grootste die Thatcher ooit heeft ondernomen. Verwacht wordt dat de Britse oppositie sterk verzet zal aan tekenen. Labour is van me ning dat elektriciteitsbedrijven en installaties voor drinkwa tervoorziening in particuliere handen nog meer schade zou den kunnen berokkenen aan het milieu. Spionage In verband met de interne veiligheid, een onderwerp dat de Britten zeer nauw aan het hart ligt, werd een wijziging van de wet op de staatsgehei men aangekondigd. De bedrij vigheid van MI-5, de contra spionagedienst die zich ook be zighoudt met de strijd tegen het terrorisme, wordt gelegali seerd. Over de buitenlandse spionagedienst MI-6, die vol gens de Britse overheid niet eens bestaat, werd in de troon rede met geen woord gerept. Een ander wetsontwerp heeft tot doel het internationaal be ruchte voetbalvandalisme te onderdrukken. Daarvoor zul len speciale pasjes worden ge bruikt, die door alle voetbal clubs moeten worden uitge reikt aan hun supporters. Duizenden mannen, vrouwen en kinderen trotseerden gis termiddag de vroege winter kou om naar de koninklijke Êrocessie te kijken, die van uckingham Palace naar Westminster reed voor het tra ditionele begin van het nieuwe parlementaire zittingsjaar. De vorstin en haar gemaal prins Philip maakten de korte rit in een gloednieuwe staatsiekoets, een geschenk van Australië naar aanleiding van het twee honderdjarig bestaan van dit land. Van dit rijtuig, dat er volkomen traditioneel uitziet, kunnen de ramen elektrisch worden geopend en gesloten. IALEM De onder gingen in Israel over een tussen het rechtse Li- lok en de linkse Arbei- irtij zijn gisteren afge- Blijkbaar kon geen instemming worden be- over de positie van Shi- eres, de leider van de iderspartij, in het nieuwe net. niet eens worden over de eis van de socialisten, dat de top posities in de nieuwe regering gelijk tussen de partners ver deeld moeten worden. Daar mee lijkt het er nu toch sterk op dat Likud-premier Yitzhak Shamir een regering zal vor men met zeven kleine reli gieuze en uiterst rechtse partij en. wee partijen konden het Maar ook hier wacht Shamir een moeilijke taak. Allereerst moet hij zien de steun van de ultra-orthodoxe partijen te verwerven zonder de Ameri kaanse joden tegen zich in het harnas te jagen. De orthodoxe partijen eisen immers dat een strenge wie-is-jood-wetgeving wordt ingevoerd, als gevolg waarvan vele Amerikaanse jo den hun aanspraak op het Is raëlische staatsburgerschap zouden verliezen. Gisteren voerde het Israëli sche leger opnieuw een lucht aanval uit op Palestijnse kam pen in zuid-Libanon, waarbij drie doden vielen en negen mensen ernstig gewond raak ten. In de bezette gebieden werden acht Palestijnse de monstranten neergeschoten. Het Pinguïnland van Professor Lupardi eve?: Dan gaan ze verder en wanneer ze een nieuwe zaal be en, opent prof. Lupardi een enorme patrijspoort, waaruit een gloed straalt. „Mijn electronenoven," legt hij uit; „ik zal even kijken of het proces goed verloopt." Hij gaat naar een ep haalt daar een blinkend harnas uit, dat hij aantrekt. Rob nieuwsgierig door de patrijspoort, maar verschrikt deinst hij want de uitstraling veroorzaakt direct een stekende pijn. ïjrzichtig. jongeman," zegt Lupardi; „deze ruimte kun je al- betreden, gekleed in een gouden harnas." Juist wanneer hij de oven wil binnen gaan, snelt Yoto binnen. „Gevaar, meester!" roept hij. Lupardi rukt zich de helm af en rent naar de televisor. Ree en Rob volgen hem. Lupardi schakelt in en...daar verschijnt de onderzeeër op het doek. Ree is woe dend. Waarom is de boot ook niet onder water gebleven...Nu ja, er is niets aan te doen. „Zo zo," zegt Lupardi, „dus jullie zijn niet alleen. Nou, jullie vrienden mogen proberen aan land te komen. Ik zal ze warm ontvangen." ADVERTENTIE Mr dr J. M. A. H. Luns De oud-secretaris-generaal van de NAVO en voormalig minister van Buitenlandse Zaken signeert zijn nieuwste boek met herinneringen 'Gelooft u mij, het was een genoegen' DONDERDAG 24 NOVEMBER 1988 van 19.00 tot 21.00 uur sinds 1863 Breestraat 93 2311 CK LEIDEN Telefoon 071-16 05 00 Granaat verrast inwoner Münster MÜNSTER Westduitse soldaten hebben gisteren per ongeluk een granaat afgevuurd op het stadje Münster in de deelstaat Nie- dersachsen. Er raakte niemand gewond. Tijdens een oefening vergisten soldaten van de 11e tankdivisie, die in Oldenburg ge legerd is, zich in de actieradius van een 203 mm-granaat. De sol daten dachten dat de granaat acht kilometer verder neer zou ko men, maar het werd twaalf kilometer. Het projectiel sloeg in in de tuin van een woning in een buitenwijk van Münster. Van een aantal omliggende woningen braken de ruiten, terwijl verschei dene mensen danig schrokken van de kracht van de inslag. VS: weg vrij voor vrede in Angola WASHINGTON In de VS is verheugd gereageerd op de in stemming van Zuidafrika's president P. Botha met het vredesplan voor zuidelijk Afri ka. Minister van Buitenlandse Zaken Charles Redman zei dat al binnen enkele weken een vredesakkoord voor Angola ondertekend kan worden aan gezien alle betrokken partijen het over de hoofdzaken eens zijn geworden. Vermoedelijk volgende week komen delegaties van Cuba, Angola en Zuidafrika in de Congolese hoofdstad Brazza ville bijeen om de puntjes op de i te zetten. Het akkoord is een groot succes voor het bui tenlandse beleid van president Reagan en het vormt een per soonlijke overwinning voor onderminister van buitenland se zaken Chester Crocker, die de leiding had bij de Ameri kaanse bemiddeling. Ook secretaris-generaal Perez de Cuellar van de Verenigde Naties toonde zich verheugd getoond over de aanvaarding van het Geneefse akkoord door alle betrokken partijen. De regeling behelst de terug trekking van de Cubaanse troepen uit Angola, waardoor de weg wordt vrijgemaakt voor de onafhankelijkheid van Namibia, dat al 73 jaar door Zuidafrika bezet wordt gehou den. door Roger Simons N LONDEN Op het hoofdpostkantoor wisten ze direct waar ze de brief moesten bestellen. „Aan de directeur van het beste hotel in Londen stond op de enveloppe. Zijn naam en adres ontbraken. Maar het postwezen van Londen vond dat geen probleem. Dit was zo goed als zeker een brief voor The Savoy. Het kon haast niet anders want dat etablissement is Londens bekendste vijf sterren-hotel. Het raadsel van de summier geadresseerde brief is een oude anekdote die algemeen voor waar wordt genomen. Elke Brit aanbidt The Savoy. Kritische inspecteurs van Groot-Brittanniës Automobile Association riepen het kortgeleden uit tot vierde beste hotel van Europa. Volgend jaar viert het met veel luister zijn honderdjarig bestaan. Het Savoy is afschuwelijk duur en in verschillende opzichten een merkwaardige instelling. Voor de ingang ligt het enige stukje straat van Engeland waarop alle voertuigen rechts moeten rijden. Het parlement in Westminster heeft deze unieke uitzondering op de regel van links destijds speciaal toegestaan opdat huurkoetsen gemakkelijker zouden kunnen stilhouden voor de ingang van het Savoy Theatre. Dit werd in 1881 door de bekende Londense impresario Richard D'Oyly Carte gebouwd voor de opvoering van de typisch Engelse en vaak knettergekke operettes van het duo Gilbert en Sullivan. Theaterondernemer D'Oyly Carte stampte ook het Savoy Hotel uit de grond. Het werd opgetrokken naast zijn schouwburg, op een perceel tussen „The Strand" en het Victoria Embankment". De bouw nam vijf jaar in beslag. Op 6 augustus 1889 opende The Savoy triomfantelijk zijn deuren. De naam van het nieuwe hotel was ontleend aan het Savoy Palace, een Londens kasteel dat door koning Henry III van Engeland aan Pierre II, graaf van Savoie, geschonken was. Bij de ingang van het hotel staat nog een bronzen beeld van graaf Peter (Pierre) van Savoie. wiens Londense paleis destijds „het fraaiste slot van Europa werd genoemd. Toen The Savoy in 1889 eindelijk af was, dwong het nieuwe hotel wereldwijd grote bewondering af vanwege zijn ongekende luxe. Want The Savoy had overal elektrische verlichting in plaats van gasverlichting. Honderd jaar geleden was dat een unicum. Hoewel in Europa ook kort na de tweede wereldoorlog nog miljoenen mensen lampetkannen moesten gebruiken om zich te wassen, hadden de rijkaards die vorige eeuw in The Savoy logeerden 67 moderne badkamers tot hun beschikking. Vandaag de dag heeft het bekendste hotel van Londen 202 slaapkamers. 49 zitkamers, drie banketzalen, enkele „Gilbert Sullivan- vergaderzalen en 650 man personeel, inclusief 80 koks. César Ritz, Auguste Escoffier en Louis Echenard hebben er allemaal gewerkt. Zij werden destijds door Richard D'Oyly Carte uit Parijs naar Londen gelokt. The Savoy was jarenlang de uitverkoren pleisterplaats van de internationale „high society". De feestjes die er georganiseerd werden, kostten fortuinen. Fonteinen spoten echte champagne. Venetiaanse kanalen werden nauwgezet nagebootst, met Caruso als zingende gondelier. Er kwamen zoveel koningen, koninginnen, prinsen en prinsessen naar The Savoy dat het gebruik om met een speciale bel hun aankomst te melden moest worden afgeschaft. Winston Churchill stichtte in 1911 „De andere Club" die geregeld vergaderde in The Savoy om daar eens lekker te kunnen eten. Tijdens de tweede wereldoorlog verschafte Londens bekendste hotel onderdak aan praktisch alle Amerikaanse journalisten die naar Europa waren gekomen om de vijandelijkheden te verslaan. Het kippevlees dat toen nog geregeld op het Savoy-menu stond, werd geleverd door de eigen boerderij van het hotel. Het eeuwfeest van The Savoy begint op oudejaarsavond met een uitbundige party. De buitenkant van het hotel wordt vanaf 1 januari schitterend verlicht. Het feest duurt een vol jaar.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7