Alleenstaande levert zeshonderd gulden in Bewakingsbeambten bijna verdronken 3 5 7 8 9 13 14 15 Geheim 2 VOLGENS NIEUWE BELASTINGPLANNEN jthoff Pers doelwit twee aanslagen roonprins ontmoet erre voorvader op cheveningse strand Geen nieuw proces zes van Sharpeville Banken twijfelen over leningen aan studenten 12 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk34.2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1. 23,74 (aul. betaling), kwartaal i. 70,93. iaarf. 270.20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uurtel.071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) i. 0.65 per mm, lamiliebenchten f. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 Ibv. advertenties Directeur-hooldredacteur fj. Hallewas. Chef-redacteur WA. Buijieweg HET WEER Wolkenvelden en mogelijk een enkel buitje. In het zuiden kans op mist. Minimumtempe ratuur van 7 graden in het noordwesten tot 2 graden in zuid-Limburg. Middagtempe- ratuur rond 9 graden. Overwe gend matige westelijke wind. Zon op: 08.14, onder: 16.38; hoog water Scheveningen: 02.57 en 15.14, laag water: 10.51 en 23.23. ers bekogelen l'ers met eieren kENS Controleurs van de [ene Inspectie Dienst (AID) [et ministerie van Landbouw serij zijn vannacht in Breskens ssers uit Arnemuiden met ei- lekogeld en met trossen gesla- e Arnemuiden 25 en de Arne- i 46 liepen even na midder- [de haven van Breskens bin- kabeljauw aan te voeren. Iverden zij opgewacht door de ïeurs van de AID. Toen dezen Idruimte van het visserschip J controleren, bekogelden de I de controleurs, die zich daar- Jrugtrokken. Beide schepen ten vervolgens rechtsomkeert |ren terug naar zee. De kust- Ihoudt de schepen in de gaten. Walesa in tv-debat WARSCHAU Regisseur Andr- zej Wajda, één van de bekendste Poolse filmmakers, wil meewer ken aan een televisiedebat tussen Lech Walesa en Alfred Miodowicz, respectievelijk de leider van het verboden vakverbond Solidariteit en de leider van het erkende vak verbond. Het debat was op 15 no vember al voorgesteld door Miodo wicz, die lid is van het Politburo. Walesa heeft zich in principe ak koord verklaard en als datum is 30 november genoemd. Het wordt de eerste maal dat Walesa voor de staatstelevisie zijn opvattingen uit de doeken kan doen. Wajda ver wierf onder meer vermaardheid als regisseur van „Man van IJzer", een film over de totstandkoming van Solidariteit in 1980. Rood speelgoed vaak „stijf van cadmium" DEN HAAG Veel rood speel- goed en rode plastic artikelen staan stijf van de schadelijke metaalsoort cadmium. Dit blijkt uit onderzoek door Konsumen- ten Kontakt (KK). Alle groot winkelbedrijven en tal van pro ducenten hebben KK inmiddels toegezegd het cadmium zo snel mogelijk uit de produktie te zul len weren. In tien van de tach tig onderzochte produkten werd ook nog het schadelijke chroom aangetroffen. Pagina 3: Voor een duurzaam Nederland zijn kruisvaarders nodig Bert de Vries in ziekenhuis DEN HAAG CDA-frac- tievoorzitter B. de Vries is gistermiddag plotseling met acute buikklachten ter ob servatie opgenomen in een ziekenhuis in Rotterdam. De Vries (50) vierde maan dag zijn tienjarig lidmaat schap van de Tweede Ka mer. Sinds november 1982 is hij fractievoorziter. Zijn werkzaamheden worden tijdelijk waargenomen door vice-voorzitter Eversdijk. Deze verving De Vries gis teravond ook bij een spreekbeurt in het Haagse Pulchri Studio. Staatssecretaris mevrouw Korte-Van Hemel (justitie) overhandigde gisteren in het Concertgebouw vier compact-discs met Nederlandse muziek aan Prinses Christina. De platen met werk van Nederlandse componisten bevatten tevens werk van de vader van mevrouw Korte, Oscar van Hemel (1892- 1981). Ze zijn geproduceerd om gericht aandacht te besteden aan de Nederlandse muziek in het algemeen. FOTO: ANP r j HAAG Onbeken- hebben vannacht met ïdbommen aanslagen eegd op twee gebou- van Sijthoff Pers, uit- pter van onder meer krant. In de garage de drukkerij in de poelpolder in Rijswijk dde een vrachtwagen el uit. De vestiging Sijthoff Pers in de enstad van Den Haag, de hoek van het Spui de Spuistraat, was het ?de doelwit. Surveille- le politieagenten kon- hier in een hoek bij publieksbalie een id blussen. Dé totale ide wordt geschat op half miljoen gulden, op heden heeft nie- id de verantwoorde- leid voor de aanslag ;ëist en er zijn geen ïoudingen verricht. ieide aanslagen op de ge- yen van Sijthoff Pers in 'ijk en Den Haag werden acht eerst de ruiten inge- n om molotov-cocktails binnen te kunnen gooien, je Sijthoff-vestiging in de itraat in Den Haag ging kwart voor twee een de twee bommen niet af, in de Rijswijkse Plaspoelpol- der viel even voor één uur een brandbom precies- door het openstaande raam van een in de garage geparkeerde vracht wagen. Deze brandde geheel uit. Volgens een woordvoerder van het brandschadesanerings- bedrijf IDG Presto, dat een onderhoudscontract met Sijt hoff Pers heeft, ontstond wa ter-, rook- en roetschade aan veertig papierrollen. Het blus water blijkt ook tot de eerste verdieping van de aangren zende drukkerij te zijn doorge drongen, waar kostbare appa ratuur staat. Volgens de brandweer heeft de sprinkler installatie zeer goed gefunctio neerd, mede daardoor is echter veel waterschade ontstaan. Met speciale stofzuigers is het meeste water inmiddels weer afgevoerd. De brandschade in de Spuives- tiging is niet al te groot, maar het gebouw zit van onder tot boven onder het roet. Volgens Presto kost het veertien man nog ten minste een week werk om de boel aan het Spui en in de Polder schoon te maken. Directeur H.H. Geerling van Sijthoff Pers meent dat het nog niet duidelijk is of de brand in de Plaspoelpolder wel het resultaat is van een aanslag. „Het kan best zijn, dat een inbreker heeft geprobeerd de autoradio uit de vrachtwa gen te stelen, en dat daarbij kortsluiting onder het dash board is ontstaan. De techni sche recherche van Rijswijk en Den Haag hebben beide za ken in onderzoek". Volgens de recherche van de Haagse politie had de dader in elk geval „een zeer zeldzaam soort gymschoenen aan, van buitenlands fabrikaat". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een kwart miljoen alleen staanden zullen in het nieuwe belastingstelsel, dat 1 janauri 1990 moet ingaan, gemiddeld vijf tot zeshonderd gulden aan koopkracht inleve ren. Dat komt door de afschaffing van de al- leenstaandentoeslag en de beperking in aftrek posten. Staatssecretaris Koning van financiën schrijft dit aan de Tweede Kamer als reactie op de schriftelijke vragen ronde over de belastingope ratie volgens het plan van de commissie-Oort. Het ka binet is nog steeds niet be reid om, zoals PvdA en VVD willen, de alleenstaan- dentoeslag over te hevelen naar het nieuwe systeem. Als de Tweede Kamer toch een vorm van alleenstaan- dentoeslag wenst, kiest het kabinet voor de verscher ping van de huurnorm. Daarbij kan de fiscus perio diek controleren of de al leenstaande een gezamenlij ke huishouding voert. „Als dat zo is, zal de alleenstaan de bijzonder onaangenaam worden getroffen", aldus Koning. Hij vindt dat al leenstaanden er in het kabi netsvoorstel in elk geval be ter vanaf komen dan in de oorspronkelijke voorstellen van de fiüK^.^w-Oort. Een alleenstaande die onder huur ontvangt, zal die bij het inkomen moeten optel len. Volgens Koning kost het behoud van de alleen- staandentoeslag 600 miljoen gulden. Door de invoering van de huurnorm zou daar 75 miljoen vanaf gaan. Beroepskosten Over de aftrek van beroeps kosten die niet bij de werk gever te declareren zijn, wil Koning een „goede dialoog" met de Kamer. Hij is alleen bereid een deel van de af trekmogelijkheden te hand haven indien de norm wordt verscherpt. De belas tingplichtige moet aanne melijk maken dat het nood zakelijk en gebruikelijk is Koning is het niet eens met fVD, zijn eigen partij, die de beperking van de af- de VV trekbaarheid van de ge mengde kosten (met een za kelijk en privé-karakter) met een half jaar wil uit stellen. Deze regeling zou al 1 juli volgend jaar van kracht worden, vooruitlo pend op de verdere invoe ring van 'Oort'. De aftrek baarheid van het bezoeken van congressen moet op ba sis van een vaste, algemene regel worden beperkt, meent Koning, en niet via de belastinginspecteur die volgens VVD en PvdA een onderscheid zou moeten maken tussen noodzakelijk bezoek en 'snoepreisjes'. HAAG Kroonprins Willem-Alexander ontmoet zater- ïiddag op het Schevenirigse strand zijn in 1843 overleden vader prins Willem van Oranje, de latere Koning Willem I. ntmoeting vormt het hoogtepunt van een historisch volks dat zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur in het visserdorp wordt eeld. Ruim 650 Scheveningers brengen dan in beeld hoe Willem van Oranje, zoon van stadhouder Willem V, zich november 1813 vanaf de Engelse oorlogsbodem The War- ontscheepte en voet op Scheveningse bodem zette. Daarmee >egin markerend van het Koninkrijk der Nederlanden, dat aar dan ook 175 jaar bestaat. De aanwezigheid van Willem- :ander op het feest is overigens van beperkte duur. Hij arri- t rond het middaguur op de boulevard ter hoogte van de erstraat. Wanneer de namaak-prins Willem is geland en per nettenwagen richting boulevard begeeft, wandelt de prins Willem-Alexander hem tegemoet. Halverwege ont- ten zij elkaar en hijst de kroonprins zich ook in de kar. Op loulevard neemt Willem-Alexander afscheid en keert huis- ts. og steeds geen akkoord rer langdurig werklozen 5TERDAM Er is nog steeds geen overeenstemming be- in de werkgroep van overheid, werkgevers en werkne- die een plan zou moeten opstellen voor werkervarings- tsen voor langdurig werklozen. De leden van de werkgroep Jen wel informeel overleg gepleegd, maar zijn nog niet tot officiële vergadering gekomen. Besloten is de vergadering dinsdagavond te verschuiven. Dat is twee dagen voordat plan op basis van afspraken in de Stichting van de Arbeid ir moet zijn. De vakcentrale FNV was vorige week uit het 'leg gestapt omdat de werkgevers niet bereid zijn centrale 'raken te maken in de collectieve arbeidsovereenkomsten, indag besloot de FNV de gesprekken te hervatten. JOHANNESBURG Het Zuidafrikaanse Hooggerechts hof heeft het verzoek tot her opening van het proces tegen de „zes van Sharpeville" van morgen afgewezen. De zes zwarten, vijf mannen en een vrouw, zijn ter dood veroor deeld omdat ze deel uitmaak ten van een menigte die in september 1984 een' zwart ge meenteraadslid van Sharpevil le vermoordde. De enige kans op redding ligt nu in gratieverlening door president Botha; deze heeft dit in het verleden steeds gewei gerd, maar onlangs verklaarde hij dat hij dit standpunt zou heroverwegen als alle normale rechtsmiddelen uitgeput zijn. Eén van de advocaten van de Zes, Prakash Diar, zei dat bin nen enkele weken een ver zoek tot gratie zal worden in gediend. Eergisteren werden in Zuidafrika nog twee leden van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) geëxecuteerd na een veroordeling voor ter roristische aanslagen. VVD wil meer bejaardehuizen DEN HAAG De VVD-frac- tie in de Tweede Kamer heeft vanmorgen voorgesteld het aantal bejaardenoorden zo uit te breiden dat er 5000 extra plaatsen beschikbaar komen. Bij de behandeling van de be groting voor volksgezondheid zei de liberale woordvoerster Erica Terpstra dat veel bejaar den ten onrechte in verpleeg huizen zijn opgenomen. De verzorging in een verpleeghuis (waarvoor overigens lange wachtlijsten bestaan) is veel duurder dan in een gewoon bejaardentehuis. Door het creëren van 5000 nieuwe plaatsen in bejaardenoorden kan jaarlijks 215 miljoen gul den worden bespaard. Met dit geld kan onder meer het per soneel in verpleeghuizen en bejaardenhuizen worden uit gebreid. UTRECHT De onderhande lingen tussen de banken en het ministerie van onderwijs over het verstrekken van le ningen aan studenten dreigen vast te lopen. Dit zegt Maarten van Poelgeest, voorzitter van de Landelijke Studentenvak bond (LSVB) in een interview in deze krant. Minister Deetman van onder wijs wil dat de banken in het vervolg leningen aan studen ten gaan verstrekken, in plaats van de overheid. De banken zijn volgens Van Poelgeest echter niet bereid het zogehe ten sociale risico van de minis ter over te nemen. Dat risico houdt in dat zolang een afge studeerde geen baan vindt hij zijn schuld niet hoeft af te los sen. Zowel de bankiersvereni ging, die de onderhandelingen voor de banken voert, als net ministerie van onderwijs was niet bereid commentaar te le veren. Morgen houden de Studenten opnieuw een demonstratieve optocht in Den Haag tegen de bezuinigingen van Deetman op de studiefinanciering. Vanochtend is de studenten blokkade van het gebouw van de Vrije Universiteit in de hoofdstad doorbroken. Het V U-personeel forceerde zelf de toegang en ging ongestoord naar binnen. De barricades aan de voorzijde werden opge ruimd. De ongeveer vijftig be zettende studenten kondigden aan in het auditorium van de universiteit alternatieve colle ge's te zullen organiseren. Pagina 3: Maarten van Poel- geestis een rustige vechter ALPHEN AAN DEN RIJN Twee leden van de Nachtveiligheidsdienst zijn vannacht om vijf bijna verdronken na een bot sing met een autodief. De auto met de bij de botsing gewond geraakte bewa kers belandde in een sloot. De inzitten zaten be kneld en moesten elkaar boven water houden tot na een kwartier hulp kwam opdagen. De dief had een bestelauto ge stolen in Gouda. Omstreeks vijf uur in de ochtend reed hij daarmee over het Goudse Rij pad richting Steekterweg. Bij de kruising met de J.C. Hoog- endoornlaan naderde de auto met de beambten van de vei ligheidsdienst, die in de rich ting van de Boskoopseweg re den. De dief gaf geen voorrang en een botsing ontstond, waar door de nachtwakers met hun auto in het water naast de weg terechtkwamen. De twee man nen, een 56-jarige inwoner van Hoogvliet en een 57-jarige Leidenaar liepen diverse bot breuken op en raakten be kneld. De auto stond boven dien grotendeels onder water en één van de mannen moest de ander boven water houden om verdrinking te voorkomen. Deze hachelijke situatie duur de een kwartier. Daarna werd het ongeluk ontdekt en de slachtoffers bevrijd. De onder koelde gewonden zijn naar zie kenhuis Rijnoord in Alphen en vervolgens naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden overgebracht. Zij zijn buiten levensgevaar. De dief verliet de auto en sloeg lopend op de vlucht. De man is gewond, want er werd een bloedspoor aangetroffen. De politie heeft de dader, ondanks gebruik van een speurhond, nog niet kunnen achterhalen. ('S Synoden sffeken over „jodenzending" Van der Linden: „Ik kan iedereen recht In de ogen kijken" Senaat valt kabinet hard aan Peuter al vermoord op avond van ontvoering CDA wil wettelijke fusieregeling voor dagbladpers Dubbele dreun voor kansloos FC Groningen Nieuw materieel voor brandweer Alkemade Voorhout wil meer bouwen voor jongeren Ziekenhuis Rijnoord voelt zich door Leiderdorp „uitgekleed,, Fusie in strijd voor behoud Nederlandse pop GEESTELIJK LEVEN 2 OPINIE/WEER2 BINNENLAND 3/5 BUITENLAND7 ECONOMIE8 SPORT 9 LEIDEN 11 OMGEVING 12/13/14 KUNST 15 RADIO EN TELEVISIE17 Als er iets tot de verbeelding spreekt, dan is het wel „de geheime dienst". Totdat je er mee te ma ken krijgt, maar dat krijgen de meeste mensen niet. De Engelsen nu wel, want hun eigen koningin heeft in haar troonrede aangekondigd dat er een wet komt op de geheime dienst. Bijzonderheden daarover zijn geheim, maar functionarissen die het weten kunnen, denken dat in de nieuwe wet waar schijnlijk de rol van de MI5, de binnenlandse vei ligheidsdienst wordt geregeld. De MI6, de geheime inlichtingendienst waarvan de regering het bestaan nog steeds geheim houdt, valt er buiten. Wij ma ken er overigens geen geheim van, dat Wij u graag als abonnee van de Leidse Courant willen noteren. Dan blijft niets meer voor u geheim. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1