Voorhout wil meer bouwen voor jongeren Geen gratis vuilzakken meer in Valkenburg ouwvereniging il woningbedrijf oordwijk overnemen Dorpsstraat voelt niets voor vertrek Roode Leeuw s pac -IDEN OMGEVING CeidóeQowiant WOENSDAG 23 NOVEMBER 1988 PAGINA 13 1 HAAG/VOORHOUT De Dag- de Jacoba van Beierenweg gaat it als de nieuwe Dagmarkt aan de He- straat morgen wordt geopend. Dit de president van de Haagse recht- bepaald. Het kort geding tegen de markt was aangespannen door Bier- Beheer bv, de eigenaar van het pand de Jacoba van Beierenweg waarin de markt nu nog is gevestigd. Bierman Ie dat de Dagmarkt de supermarkt zou ihouden, dit ondanks het feit dat de markt naar een nieuwe lokatie in rhout verhuist. In het pand van Bier- mag na het vertrek van de dagmarkt supermarkt meer worden gevestigd, was nog één mogelijkheid om onder verbod uit te komen: een beroep doen iet overgangsrecht. Dat kan alleen als Dagmarkt een supermarkt zou blijven de'le '01leren 'n ^et ^wuste pand. Modernisering organisatie gemeente Noordwijk NOORDWIJK De gemeenteraad is gisteravond met algemene stem men akkoord gegaan met het voor stel te gemeentelijke organisatie te moderniseren. Alom werd waarde ring uitgesproken over het onder zoek naar de structuur en het func tioneren van de gemeentelijke orga nisatie. Doel is het een goede, mo derne structuur te vormen waardoor de zaken binnen het gemeentelijk apparaat meer gesmeerd zullen ver lopen. Over drie jaar zal worden be keken wat de nieuwe opzet en de talrijke veranderingen hebben uitge werkt. Zonodig kan de zaak dan weer worden bijgesteld. Geen uitbreiding visverwerkend bedrijf NOORDWIJK De gemeen- te wil het visverwerkende be drijf Admiraal-De Witt aan de Schoolstraat geen toestemming geven voor uitbreiding. Het beroepschrift tegen een eerde re afwijzing van de verbou wingsplannen werd gister avond tijdens de raadsverga dering afgewezen. De gemeen te meent, dat het bedrijf niet past in het dorpsvernieuwings plan en voor verplaatsing in aanmerking komt. De VVD was tegen het voorstel van het college om het beroepschrift af te wijzen. Fietser gewond ALPHEN AAN DEN RIJN Een 22-jarige Alphenaar is gister avond gewond geraakt bij een aanrijding met een automobilist. De fietser reed op de Lij sterlaan in zijn woon plaats. Een 57-jarige au tomobilist uit Alphen stond op die laan te wachten op tegemoet komend verkeer. Toen hij linksaf wilde slaan zag hij de fietser te laat en schepte hem. Het slachtoffer is met een hoofdwond opgenomen in het Rijnoord zieken huis. Inbraken in Katwijk KATWIJK Uit een wo- ning aan de Schouthof in Katwijk zijn een videore corder, een cd-speler, en kele cd-plaatjes en een klokje gestolen. De in braak is vermoedelijk be gin deze week gepleegd. Er werd een raam openge broken om binnen te ko- Een woning aan de Karei Doormanlaan is het afge lopen weekend doelwit van inbrekers geweest. Zij namen een portemonnee met 1.500 gulden mee. Vermoedelijk kwamen zij binnen met een valse sleu tel. Noordwijk geen lid van LOTA NOORDWIJK Met de stemmen van het CDA en de VVD tegen en de linkse fracties vóór heeft de gemeen teraad gisteravond een verzoek afgewezen om lid te worden van de Vereniging Lagere Overheden tegen Apartheid (LOTA). De brief van deze vereniging kwam in de oktober-vergadering van de raad ook al aan de orde, maar toen staakten de stemmen. De meer derheid van het college stelde voor de brief voor ken nisgeving aan te nemen. Mevrouw B. Cassee (Noordw. Bel.) constateerde ieder een tegen apartheid is, maar sommigen menen, dat het bestrijden van apartheid een taak is van de nationale overheid. De meerderheid van haar fractie en van de steunfractie had zich uitgesproken voor het lidmaat schap. INBRAAK IN WONING TER AAR Enkele sieraden zijn gistermiddag gesto len uit een woning aan de Zwanenlaan in Ter Aar. De daders hebben de achterdeur geforceerd en tevens een raam ingeslagen op de benedenverdieping. Vuilverbranding Ypenburg wordt zeer schoon LEIDSCHENDAM De vuil- verbrandingsinstallatie die waarschijnlijk op Ypenburg wort opgericht is „zeer schoon". Stank en uitstoot van gassen is nauwe lijks te verwachten. Dat zei wet houder F. IJmkers van Leid- schendam gisteren in de raads commissie openbare werken. Pas in januari wordt een beslis sing genomen over de plaats van de nieuwe installatie waar onder meer Haags en Leids vuil ver brand gaat worden. Volgens de wethouder zal de installatie die zeker een half miljard gaat kos ten geen stank veroorzaken. jzuinigingen oorschoten éigens D66 et nodig DRSCHOTEN De Voor fractie van D66 nt dat er geen enkele re- C is bezuinigingsmaatrege- te treffen. In een brief aan college van burgemeester vethouders neemt de D66- deze mededeling do st een voorstchot op de be- du ingSbehandeling van he- avond. De democraten vin gen het niet nodig om op fi- gen eecjele gronden de woonlas- de bevolking extra te logen. Veel redelijker is volgens D66 om de verho- de reinigingsrechten coppelen aan de hoeveel- huisvuil die gemiddeld huishouden wordt aange- gejen. Dat betekent dat de igingsrechten met 5'/2% afde ïoogd worden en niet met e opvj voorgestelde 9,25%. Verder it. Gei ?t het rioolrecht gelijk blij- -'J-' Niet getornd mag worden het personeelsbudget. Ook D66 de gereserveerde post de winterschade aan we- ?n beplantingen handha- en niet korten op de ver werkingen in de welzijnssfeer, an d geeft toe dat deze maatre- n de gemeente per jaar lucht^j 000 zullen kosten en van- 990 zelfs zon 277.000. Zij ijst echter naar de riante ^mogenspositie van de ge- nte Voorschoten. Zo is al- het zichtbare gedeelte de grondreserve, een be- van ruim dertien miljoen en, in de begroting opge- en. Eenzelfde bedrag is gens D66 verstopt in het tig saldo dat de wijk Noord- aan,fiano za\ opleveren. Op 6eond hiervan wil D66 dat de deijte over dat bedrag, geschat een half miljoen gul- goede komt aan de al- dienst. Tenslotte her- v irde de fractie het college burgemeester en wethou- eraan, dat het tekort op zwembad met ongeveer an|)o.000 verminderd zou kun- worden. egen, el^j o taak moet besc VOORHOUT De kans be staat dat in Voorhout extra woningen voor jongeren wor den gebouwd. „We zoeken naar een formule om met par ticuliere beleggers driekamer woningen te gaan bouwen", aldus wethouder B. Joon gis teravond tijdens de algemene beschouwingen op de begro ting 1989. Hij reageerde hier mee op suggesties van PPR, CDA en VVD dat met name meer moet worden gebouwd voor jongeren. In Voorhout bestaat momenteel een wacht tijd van vier a vijf jaar voor een driekamerwoning. CDA-fractievoorzitter P.J.H.M. Verdegaal zei het een vreemde zaak te vinden dat het aantal woningzoeken den in Voorhout niet is ver minderd. Dit ondanks het feit dat er in Oosthout erg veel is gebouwd. De CDA'er stelde de i het i ningbedrijf te benutten voor de bouw van woningen voor jongeren. Deze suggestie werd door burgemeester M.Th. van de Wouw van de hand gewe zen. Hij zei deze wijze van fi nanciering geen goede zaak te vinden. „Op .deze wijke subsi dieer je de overheid", zo meende hij. Wethouder Joon gaf toe dat Voorhout een fiks aantal wo ningzoekenden telt. „Maar de wachttijden voor een huis zijn korter geworden". Volgens de wethouder zijn er voldoende huurwoningen in het oude dorp, maar is er een gebrek aan doorstroming naar de nieuwbouwwijk Oosthout. De huizen in het oude dorp zijn bij uitstek geschikt voor men sen met een laag inkomen. „We moeten de huidige bewo ners, die vaak een hoger in komen hebben gekregen, dus stimuleren naar Oosthout te gaan door premiehuur- en premiekoopwoningen te bou wen", zo betoogde Joon. Belasting Alle partijen gingen gister avond akkoord met de verho ging van de onroerend goed- belasting met drie procent. Met uitzondering van Ge meentebelangen stemden alle partijen voor een verhoging van de afvalstoffenheffing met tien procent. Volgens Ge meentebelangen is er sprake van een overschot van 40.000 gulden op de begroting, zodat pleitte er voor te onderzoeken of het mogelijk is dat men be taalt voor de hoeveelheid huisvuil die wordt aangebo den. Nu betaalt iedereen het zelfde bedrag, ongeacht de hoeveelheid vuil. „Door de jaarlijkse stijging van het ta rief ontstaat een onrechtvaar dige situatie voor die groep inwoners die weinig huisvuil aanbieden", aldus Verdegaal. De mogelijke komst van een bedrijventerrein wordt door VVD en CDA toegejuicht, al „hikken" de liberalen nog aan tegen de oppervlakte van 12,5 hectare. Hoewel er geen te genstanders zijn, staan de po litieke partijen wat gereser veerder tegenover de komst van een spoorwegstation in Voorhout, zo bleek gister avond. Men is vooral bang voor verkeersoverlast. „De vraag is hoe we het toegeno men verkeer moeten opvan gen", zo stelde J.Th.M. War- menhoven, fractievoorzitter van Gemeentebelangen. Hij zei ook te vrezen dat veel fo rensen uit Noordwijk naar het station zullen komen. CDA'er Verdegaal wilde weten wat de consequenties voor de rest van het openbaar vervoer van en naar Voorhout zijn als het station er komt. Een aantal kinderen demonstreerde gis teravond voorafgaande aan de vergade ring van de gemeenteraad van Voorhout voor de vestiging van een bibliotheek. De kinderen droegen borden met daarop teksten als „Wij zijn met stomheid gesla gen" en „Voorhout 1000 jaar 'n dorp dat leeft, waarom dan nog geen biblio theek?". De kinderen boden burgemees ter M.Th. van de Wouw handtekeningen aan en een bundel opstellen, die allemaal als titel hebben „Waarom wil je een bi bliotheek in Voorhout?". De opstellen zijn geschreven in het kader van een wedstrijd. Winnaar werd Dennis de Groot, tweede werd Esther van Kampen en derde Els Meyles. De kinderen werden vergezeld door Janneke Jansen en Trees Diemei van de Stichting Openbare Biblio theek Voorhout. PvdA, WD, CDA en PPR zijn voorstander van een biblio theek, Gemeentebelangen stelt zich wat sceptischer op, zo bleek gisteravond. Door de VVD werd voorgesteld de reser ve van het woningbedrijf te gebruiken voor de nieuwe bibliotheek. FOTO: HENK VAN DEN ENDE RDWIJK De wo- ïgbouwvereniging irdwijk wil het ge- ntelijk woningbedrijf xnemen. Dat schrijft vereniging in een brief het Noordwijkse col van burgemeester en houders. Na de over- ie van het gemeente woningbedrijf denkt woningbouwvereni- ig onderhoud en toe- ht beter te kunnen re ien. d na id" I woningbouwvereniging ordwijk heeft op dit ruim 400 woningen bezit. „Te klein sn kl jUaken. maar te groot ©9 v servet", schetst admini- iteur/coördinator ordwijkse vereniging der Lans de situatie ir „De vereniging is op dit nent anderhalve dag per ek bereikbaar. De rest van tijd krijgen de huurders het I. I twoordapparaat te horen, v t kunnen nu geen perma- nte bezetting hebben. Dat vii dt voor de administratie en viar ook voor onderhoud en de zicht". Door nieuwbouw anta >eit de woningbouwvereni- »g de komende jaren nog 1 iets. Elk jaar mogen er im- rs maar twintig nieuwe wo- igwetwoningen worden ge- r hots de woningbouwvereniging jn hier woningen heeft kan het ot n ntoor de hele week door ;en ""den bemand. „Dan is er emp ier tijd en aandacht voor het ssing mingbestand", meent Van n mr Lans die denkt dat bij het ername van 400 van de 1300 rijdii nieentelijke woningen, de ;ct i 'ningbouwvereniging al 0(nk geholpen zou zijn. „We g v bben er ook geen bezwaar daar 'en om het hele woningbe- aet 'Jf van de gemeente over te het men. De woningbouwver- rmit 'ging zou dan als enige het ief j meentelijk volkshuisves- 'gsbeleid uitvoeren, terwijl rder gemeente het beleid bepaalt toezicht houdt. In principe f dat ook een betere situatie vin de huidige waarbij de ge- De woningbouwvereniging is op dit moment bezig een rap port op te stellen over de ge volgen van al dan niet uitbrei den van het woningbouwbe- stand. Dat rapport wordt in ja nuari aangeboden aan de ge meente Noordwijk. De ge meente Noordwijk heeft op dit moment nog geen officieel standpunt ingenomen over het verzoek van de woningbouw vereniging. Hoofd algemene zaken en ruimtelijke ordening A. Boering: „De zaak wordt bestudeerd. Het zal nog wel enkele maanden duren voor dat het college een standpunt inneemt". Geen eenrichtingsverkeer op Molenstraat Noordwijk NOORDWIJK Het in stellen van eenrichtings verkeer op de Molenstraat in Noordwijk is van de baan. Het Noordwijkse college van burgemeester en wethouders heeft de ondernemers uit de Mo lenstraat hun zin gegeven omdat tellingen hebben uitgewezen dat de ver keersdrukte in de Molen straat in de laatste jaren aanmerkelijk is afgeno men. Wel wordt binnen kort een onderzoek ge start naar het functione ren van het winkelappa raat van Noordwijk-Bin- nen. De kosten hiervan worden betaald door de gemeente en de onderne mers. Het plan om een proef met eenrichtingsverkeer op de Mo lenstraat stamt uit 1981. Toen werd door de Noordwijkse ge meenteraad het basisplan kern Noordwijk-Binnen vastgesteld. Daarin werd gesteld dat in de Molenstraat eenrichtingsver keer moest komen om de vei ligheid te verhogen. Aan de westzijde zou een stoep wor den aangelegd en het aantal parkeervoorzieningen zou worden uitgebreid. Deze maat regelen werden niet uitge voerd. Alleen kwam bij druk kerij Bakker ruimte voor twintig parkeerplaatsen. In 1985 werd door de commissie verkeer opnieuw gepleit voor het houden van een proef met eenrichtingsverkeer op de Mo lenstraat. Daarvoor werden in 1987 verkeerstellingen gehou den. Daaruit bleek dat de in tensiteit van het verkeer op de Molenstraat sinds 1978, toen de eerste tellingen werden uitge voerd, fors was teruggelopen. Deze tellingen zijn in septem ber en oktober besproken met de ondernemers uit het win kelcentrum aan de Molen straat en Jeroenstraat. Die verklaarden opnieuw tegen het instellen van eenrichtings verkeer te zijn omdat hun winkels dan slecht bereikbaar zouden worden. Ook wezen ze op verminderde noodzaak voor het instellen van eenrich tingsverkeer. Tellingen wezen aan dat het de laatste jaren minder druk is geworden in de Molenstraat. De onderne mers wilden wel graag een on derzoek door een onafhanke lijk bureau naar het hele win kelapparaat in Noordwijk-Bin nen. De bereikbaarheid van de winkels is dan een van de as pecten die wordt bekeken. Het Noordwijkse college is hier mee akkoord gegaan. Noord wijk wil hier maximaal 7.500 gulden voor uittrekken. Uniekaas Van Vliet krijgt BOV-prijs Het bedrijf Uniekaas Van Vliet uit Voorhout heeft gistermid dag in Huis ter Duin in Noordwijk uit handen van J.A. Pitlo, voorzitter Kring Bedrijven Bollenstreek, de BOV prijs ontvan gen. Deze Beste Ondernemers Visie (BOV) Trofee 1988, een plastiek, is een initiatief van de Junior Kamer Bollenstreek. Uniekaas Van Vliet ontving de onderscheiding omdat zij zich onderscheidt op het gebied van marketing, personeelsbeleid en bedrijfscultuur. De prijs werd in ontvangst genomen door J.P. van Vliet, commercieel directeur en B.P. van der Lans, financieel directeur. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Auto in sloot door gladheid LEIDSCHENDAM Een 20- jarige vrouw uit Pijnacker is gistermorgen rond kwart over negen met haar auto in het water terecht gekomen. De vrouw reed op de Stompwijk- seweg in de richting van Stompwijk. Ter hoogte van de Spandijkseweg moest ze rem men. Doordat weg glad was, begon de auto te slippen en be landde in de sloot. De vrouw bleef ongedeerd. Later op de dag werd de auto uit de sloot getakeld. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. VALKENBURG De Valkenburgers krijgen vanaf januari 1989 geen gratis huisvuilzakken meer. Dat heeft de ge meenteraad gisteravond besloten. Alleen de GPV/SGP-fractie stemde tegen het voorstel. In de begroting voor volgend jaar was men er van uitge gaan dat de gratis ver strekking van huisvuil zakken pas op 1 januari 1990 zou verdwijnen. CDA en VVD kwamen tijdens de algemene beschouwingen met het idee de gratis huis vuilzakken eerder af te schaf fen. Een verhoging van de rei nigingsheffing met 15 gulden zou daardoor achterwege kun nen blijven. Het college van burgemeester en wethouders stelde gistermiddag geen „loodzware" bezwaren tegen dit amendement te hebben. Wethouder M. Vos meende wel dat de gemeente de Val kenburgers moet voorlichten dat ze in de toekomst het huis vuil toch netjes in zakken moeten aanbieden. „Ook zul len we in het begin streng moeten controleren", meende de wethouder. Wethouder H. van der Nagel hield gisteren vast aan het plan om de container voor grof vuil op de gemeentewerf te laten verdwijnen ondanks kritiek vanuit de diverse frac ties. De kosten voor die contai ner waren begroot op negen duizend gulden. Op 1 oktober 1988 had de container de ge meente Valkenburg al ruim elfduizend gulden gekost „Al lerlei bedrijven storten daar hun vuil. Zij moeten straks zelf een container huren. De gemeentelijke container laten staan voor particulieren is on mogelijk. Dan moet de hele dag het hek dicht en de con- OEGSTGEEST De be woners van het „Oude Dorp" in Oegstgeest zijn allen gekant tegen het verplaatsen van café-res taurant de Roode Leeuw om de aanleg van een weg van de Kennedylaan naar de Almondeweg mogelijk te maken. Dat bleek gis teravond tijdens de hoor zitting waar wethouder A. Kohlbeck het zogenaamde plan van aanpak voor schotelde. De publieke be langstelling was iets min der dan tijdens voorgaan de inspraakrondes. De Dorpsstraatbewoners ble ken niet gecharmeerd van de plannen om tussen de Pas toorswetering en de oostzijde van de Dorpsstraat woning bouw toe te staan. Dit terrein is destijds door een Oegstgees- ter ontwikkelaar gekocht. Het plan dat wethouder Kohlbeck besprak laat echter vele wegen over die naar de oplossing lei den. Hij bleef aandringen op de aanleg van de weg van de Almondeweg naar de Kenne dylaan. Terecht merkte een der aan wezigen op dat men het dan wel erg gemakkelijk maakt voor het verkeer om van Rijnsburg naar Oegstgeest te gaan. Daardoor zou het veel drukker worden. Van Rijn van de Roode Leeuw merkte op dat hij een aantal jaren ge leden de rode stenen werden afgekeurd die hij bij renovatie van de zaak wilde toepassen vanwege aanpassing aan de Dorpsstraat. „Het moesten gele stenen worden, aangepast aan de nieuwbouw van de Kenne dylaan. Nu wordt gezegd dat het pand niet in de karakteris tieke omgeving van de Dorps straat past en moet ik aus maar weg vanwege een ge meentelijk besluit dat ik des tijds op de boterham kreeg". Van Rijn herinnerde er fijntjes aan dat zijn pand op een histo rische plaats staat waar al vierhonderd jaar een „her berg" is gevestigd. De bijeenkomst kabbelde in redelijke rust voort. In feite bleek dat de Oegstgeester Dorpsstraatbewoners het liefs te eerst maar eens de straat opgeknapt willen zien. Met riolering en asfalt. Tot een duidelijke conclusie kwam het gisteravond niet, anders dan dat niemand ver plaatsing wil van de Roode Leeuw. tainer in de gaten worden ge houden. Op die manier kost het uiteindelijk nog meer geld", meende Van der Nagel. Pontje Het college steunde gistermid dag het CDA-plan om een Stichting op te richten die het veerpontje gaat beheren. Ook sprak het college haar voor keur uit voor de bouw van een brandweerkazerne op het ter rein van gemeentewerken aan de Achterweg. Een definitief standpunt moet het college in het komende jaar nog inne men. Hier gaat nog een onder zoek aan vooraf. Burgemeester •C. Sinke stelde gisteren alles te zullen doen om een betere busverbinding naar Valken burg te krijgen. „Als de snel- bus tussen Katwijk en Leiden gaat rijden dan gaat hij zeker door het centrum van Valken burg", meende Sinke. Wethouder H. van der Nagel beloofde gisteravond met de gemeente Katwijk te gaan pra ten over een Valkenburgse bij drage aan de bibliotheek en de muziekschool in Katwijk CDA. VVD en GPV/SGP drongen tijdens de algemene beschouwingen er op aan dat Valkenburg iets betaald voor het feit dat veel Valkenbur gers gebruik maken van deze voorzieningen in de buurge meente. Van der Nagel beloof de het resultaat van dit over leg in een komende commis-r sievergadering aan de orde te zullen stellen. Teleurstelling was er gister avond bij de fracties over de minder voorspoedige realisatie van het bejaardenhuis in Val kenburg. Burgemeester Sinke zette gisteren uiteen dat door gebrek aan financien de plan nen voor de bouw van het be jaardenhuis mogelijk moeten worden aangepast. „De gede puteerde heeft ons niet alle moed ontnomen", stelde hij. „We proberen een vinger ach ter het nieuwe beleid te krij- fen en daarop in te haken. De tichting Algemene Bejaar denoorden Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg voert al nieuwe gesprekken met de provincie", aldus Sinke.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13