Personeel nutsbedrijven is uitstel van fusie beu Qowia/nt Minibankschroef STAD OMGEVING Universiteit presenteert zich ljdens vierde Bedrijvendag ALLER LEI(DS) Banenplan jongeren moet flexibel zijn Al jaren klachten over verdeling Leidse marktkramen WOENSDAG 23 NOVEMBER 1988 PAGINA 11 [lidsjaponnen buit gemaakt (EN Uit een bruidsboetiek aan de Lange Mare Ldagnacht bij een inbraak 44 bruidsjaponnen ge- Ook werden een smoking en andere feestkle- Litvreemd. Een greep in de kassa leverde 200 n op. Bij een inbraak in een kledingzaak aan de fnarkt zijn in de nacht van maandag op dinsdag Ljkerbroeken en 15 spiikerjasjes gestolen. Ook ferd 200 gulden wisselgeld meegenomen. bijna iraak in discotheek £N Twee draaitafels en 1.000 gulden aan con- n de buit bij een inbraak die zondagnacht gd in discotheek Mezzanotte aan de Pie- 1 AT op [rkchoorsteeg. De daders kwamen binnen door van een nooduitgang te forceren. Het geld zat kassa's en twee speelautomaten, die open ge werden. LEIDEN Bij de Centrale Vereniging voor Ambulante Handel in Den Haag (de landelijke organisatie van marktkooplui) zijn gedurende enige jaren klachten binnengekomen over het optreden van Leidse marktmeesters. Dat zegt een woordvoerder van die vereniging. Giste ren werd bekend dat de Rijksrecherche het onderzoek naar omkooppraktijken overneemt. Een Leidse ambtenaar zou geld hebben aange nomen om als tegenprestatie mensen sneller aan kramen te helpen. Volgens de woordvoerder van de Centrale Vereniging is de zaak op gang gekomen na klachten van die kant. „We kregen al enkele jaren klachten binnen van onze leden over marktmeesters in Leiden die extra geld vroe gen voor een goede plaats. Dat staken de amb tenaren in hun eigen zak", liet de woordvoer der weten. Klachten van marktkooplui over toewijzing van kramen zijn volgens hem op zich niet bij zonder. „Het gaat om een schaars goed, want het aantal kramen is veelal kleiner dan het aantal gegadigden. Dat levert heel vaak klach ten op. Maar het is bepaald niet zo dat achter elke klacht illegale activiteiten zitten". Pas na de atgelopen 3 oktober-feesten konden de beschuldigingen hard gemaakt worden. „Er was toen voldoende reden om aan te nemen dat er wel sprake was van illegale praktijken. De aanwijzingen wezen in dezelfde richting", aldus de woordvoerder van de vereniging. Dat dergelijke klachten niet eerder bij de politie zijn aangemeld, komt volgens hem „doordat marktkooplieden bang waren voor represaille maatregelen". Officier van justitie mr. A.C.M. Welschen weerspreekt overigens dat er meer Leidse ambtenaren betrokken zijn bij de steekpennin genaffaire. „Het gaat om één man die vermoe delijk niet juist heeft gehandeld, waarbij het bovendien om relatief kleine bedragen gaat. Hooguit een paar honderd gulden". Volgens Welschen is er nog geen zicht op hoe lang het onderzoek gaat duren. Hij wil ook niet ingaan op de vraag hoe zwaar aan de hele af faire getild moet worden. „Het is in elk geval geen algemeen probleem", aldus de Haagse of ficier van justitie. Het onderzoek naar de omkoopaffaire was aanvankelijk in handen van de Leidse politie. De Rijksrecherche heeft het overgenomen vanwege de nauwe relatie tussen de Leidse po litie en de gemeentelijke dienst. In dergelijke gevallen moet de Rijksrecherche worden inge schakeld. Valse collectanten LEIDEN De politie heeft gisteravond om kwart over acht een 13-jarige jongen uit Leiden aangehouden die in de omgeving van de Laan der Verenigde Naties ten eigen bate liep te collecteren. De jon gen ging samen met een vriendje de woningen langs on der het motto dat er gecollec teerd werd voor de kankerbe strijding. Op het Abraham Kuyperplein kregen bewoners argwaan en grepen de jongen in de kraag. Zijn vriendje kon er vandoor gaan. Tegenover de politie bekende de jongen dat hij de collectebus had gestolen. De twee hadden ook de dag te voren al redelijk wat geld ver zameld. Twee kilo marihuana in beslag genomen LEIDEN Bij een inval in een woning aan de Vivaldi- straat in Leiden heeft de politie gisterochtend twee kilo marihuana aangetrof fen. De politie nam een kijkje in de woning omdat er tips waren binnengeko men dat in het pand drugs verhandeld zouden worden. In de woning werden de 29- jarige bewoonster aange houden, en haar 40-jarige vriend uit Den Haag. De marihuana heeft een waar de van ongeveer 6.000 gul den. ïentie onder p ngbejaareden mee EN Ongeveer één vijf mensen van 85 n ouder (de hoogbe- ?n) wordt dement, s minder dan alge- wordt gedacht; in nlandse literatuur t aangenomen dat de van alle hoogbejaar- lement is. >idse psychiater Th. n heeft samen met de groep medische geronto- van de Leidse universi- n onderzoek gedaan on- le Leidse hoogbejaarden Dat onderzoek loopt aar een tussentijdse e wees uit dat het aan- nenten onder deze groep lit. De bejaarden moes- rst enkele testen doen, met de linkerhand het aanraken, hun ge- datum noemen alsmede waarop dit eerste zoek plaatsvond. Scoor- daarbij een te laag aan- unten, dan werden ze Heeren en haar helpers onderzocht. i constateerde daarbij a lichte dementie veel voorkomt in verpleeg- rijzenM 129 procent) dan thuis rocent). Naar de oorzaak an zoekt de psychiater Het onderzoek gaat niet h over dementie. Ook k gekeken naar een mo te erfelijke eigenschap die N. vallen, ■rmeld jen erg oud worden. Daar g niets over te zeggen, al le psychiater. ersportvereniging |t nieuw clubhuis EN Na maanden van (erkzaamheid van de le- s het clubhuis van Water- iereniging Leiden aan Marowijnepad gereed. De fcle opening wordt op za- aanstaande om 15.00 férricht. NIEUW BEDRIJF SYMBOLISCH OPGERICHT LEIDEN Het perso neel van elf nutsbedrij ven in de regio vindt uit stel van de voorgenomen fusie van de bedrijven niet langer aanvaard baar. Symbolisch richt ten daarom enkele hon derden medewerkers van de bedrijven gisteren op het terrein van de Leidse Groenoordhallen de nieuwe NV Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) op. Ze protesteerden daarmee tegen de houding van negen gemeenten die door hun weigering de fusie tegenhouden. Na de protestbijeenkomst gin gen delegaties van het personeel naar de negen gemeenten om door mid del van petities hun on genoegen nog eens ken baar te maken. Volgens voorzitter H. Kunst van de ondernemingsraad in oprichting vart het nieuwe bedrijf is de werkdruk de laatste tijd tot onaanvaardba re hoogte gestegen. „Perso neelsleden van de bedrijven zochten met de. fusie in het vooruitzicht een nieuwe baan, terwijl de bedrijven in afwachting van de fusie vaak geen Personeel van de te fuseren nutsbedrijven protesteerde gisteren op het terrein van Groenoord hallen tegen het uitstel van de fusie. men. Er werd ook veel voor zichtiger geïnvesteerd", aldus Kunst. Voorzitter C. van der Meer van de medezeggenschaps commissie van het Energie bedrijf Rijnland (EBR), een van de betrokken nutsbedrij ven, deed in een toespraak een beroep op de raden van de negen gemeenten om „niet langer een wissel te trekken op de inspanningen van het personeel". Bij debe trokken bedrijven zijn zo'n duizend mensen werkzaam. Volgens Kunst zullen er geen werkonderbrekingen komen, omdat dan de nutsbedrijven de dupe worden en daartegen zijn de bezwaren niet gericht. „We richten ons duidelijk tot FOTO: TEJO RINGERS de gemeenteraden van de ne gen gemeenten". Fusievoorstel Over de fusie van de elf nutsbedrijven, waarbij in to taal ruim dertig gemeenten betrokken zijn, wordt al ja ren gesproken. Na moeizame onderhandelingen tussen be drijven, gemeenten en het personeel kwam er begin dit jaar uiteindelijk een defini tief fusievoorstel op tafel. Het personeel ging akkoord met de voorgestelde arbeidsvoor waarden en voor tien van de elf bedrijven staat het licht op groen. In de algemene raad van het EBR, de grootste van de fuse rende nutsbedrijven, stribbe len momenteel echter nog negen gemeenten tegen, te weten Leiderdorp, Zoeter- woude, Koudekerk, Zeven hoven, Zevenhuizen, Alke made, Moerkapelle, Benthui zen en Woubrugge. Zij zijn gezamenlijk in staat om de fusie tegen te houden, omdat er niet meer dan zeven te genstemmers onder de 22 deelnemende gemeenten mo gen zijn. De negen vinden dat ze te weinig invloed krij gen in het nieuwe nutsbe drijf. Daarom zou het aantal commissarissen moeten wor den uitgebreid. Het college vai het EBR heeft misvoorstel ontwikkeld aan de bezwaren tegemoet te komen, maar daarover kan eigenlijk pas gesproken wor- als het nieuwe bedrijf eit is. In de eerste ver- de aandeelhou ders alle betrokken ge meenten zou de kwestie dan aan de orde komen. En kele van de gemeenten heb ben al hun twijfels geuit over die toezegging. beheer van compro- den jpartementen langs Kanaalweg |ast het kantoor van Kernsoftware aan de Kanaalweg in jden zullen 22 luxueuse appartementen worden ge- juwd. De koopappartementen worden gerealiseerd door Nederlandse Combinatie Bouw, een projectontwikke- bsmaatschappij uit Zwolle. De 3- en 4-kamerapparte- jnten worden uitgevoerd in verschillende types en va- Iren in prijs van 320.000 tot 345.000 gulden. Het ge- rjw krijgt vier lagen. Volgens een woordvoerder van kkelaardij Data Verhoeven zijn al 13 van de 22 apparte- fenten verkocht. Op het terrein stonden de directeurs- |ningen van het textielbedrijf Van Wijk, dat tot enige tijd (eden op het naastgelegen terrein gehuisvest was. De fectie ruimtelijke ordening heeft ingestemd met een ver- elde procedure om de bouw plaats te kunnen laten vin- h. FOTO: PR EN De Leidse 'ersiteit houdt morgen vierde Bedrijvendag. :N: keer staat de dag rop de universiteit bloot geeft aan het •ijfsleven, in het teken de informatica. Tij de jaarlijkse dagen dt het bedrijfsleven iteresseerd in de mo- kheden die de univer- hen te bieden heeft, overdracht van kennis ïalve, het informeren de (ondernemende) enwacht over de we- chappelijke ontwikke- en bij de universiteit, uiteindelijke doel is vergaren van finan- e middelen in de zoge- mde 'derde geld- om' door het sluiten contracten. pot. mng m vaak verrassende resultaten laborato van sprekende computers via teit. neuro-systemen tot de gespeci aliseerde verwerking van gro- Breed te databestanden worden ge toond tijdens de Bedrijvendag. Voor sommige gebruiksmoge lijkheden bestaat nu al interes- i de kant van overheids- wetenschappers binnen de se universiteit hebben in fgelopen jaren in veel ge- or hen noodzakelijke putertoepassingen zelf ten ontwikkelen, of zijn nog mee bezig. Want, onderzoek zou zpnder puters niet eens uitge- d kunnen worden. De instellingen en bedrijven, v telt dr. H. van der Starre het Transferpunt van de uni versiteit die samen met R. de Zwart betrokken is bij de op zet van de Bedrijvendag. Van der Starre: „Er is voor de Bedrijvendag bewust de na druk gelegd op applicaties. Vooral de gebruikerskant komt aan bod. We hebben het begrip informatica in dit geval opgevat als het benutten van informatiesystemen voor on derzoek en onderwijs. Dat loopt eigenlijk door alle facul teiten heen. Het onderzoek op dit gebied is veelvormig, kwa litatief èn kwantitatief. Op de bedrijvendag willen we dat in houdelijk samenhangend aan bieden aan dat deel van het bedrijfsleven dat daar bij past, softwarehuizen, ingenieursbu reaus, onderwijsinstellingen, onderzoeksbureaus". Uiteindelijk zijn bijna 8.000 uiteenlopende ondernemingen aangeschreven voor de Bedrij vendag die als een soort markt wprdt opgezet in het Huygens- Vrijwel alle vakgroepen van de Leidse universiteit zijn in de loop der jaren op een of an dere manier betrokken ge raakt bij het gebruik van in formatica. Van der Starre: „Het gaat om een veelheid van sterk uiteenlopende groepen, van wiskundigen tot kunsthis torici. Soms worden pc's (per sonal computers) gebruikt, puur als gereedschap, maar er zijn er ook die ontwikkelingen toepassen die uitsluitend aan één bepaald onderzoek zijn ge bonden. Tegelijk penetreert de informatica ook steeds verder in het onderwijs. Een voor beeld is de beeldplaat zoals die is gemaakt voor de instructie van artsen in opleiding". Naast dergelijke zeer concrete toepassingen van informatica in het onderwijs, zijn er ook nogal wat projecten die wat minder tastbaar zijn. Zo zijn twee groepen onafhankelijk van elkaar bezig met de ont wikkeling van parallel toege paste computers. Uiteindelijk moet dat een nieuwe generatie expertsystemen opleveren, die verschillende handelingen naast elkaar kunnen uitvoeren en zonodig combineren. Prof. dr. F. Peters is daar van uit een wiskundige invalshoek mee bezig. Dr. P. Hudson doet dat vanuit de psychologische functieleer, een invalshoek die moet leiden tot de mogelijk heid neurologische processen - „redeneren" - in een bepaalde mate te introduceren in com puters. Op lange termijn kan dat bijvoorbeeld van belang zijn voor ingewikkelde bestu ringssystemen, zoals bijvoor beeld in kerncentrales en de procesindustrie, waar het saaie (mensen-)werk van de sys teembewaking nog steeds een zwak punt is. Spraakprocessor Een ander onderzoek dat wordt gepresenteerd op de Be drijvendag is dat van de vak groep Fonetiek van de lette renfaculteit. Onder leiding van dr. J. Baart, ing. J. Pacilly en ing. J Hijzelendoorn wordt daar gewerkt aan een spraak processor die aan elke letter greep ook een intonatie kan geven. En hoewel de weg naar dat einddoel nog heel lang is, zijn de onderzoekers er van overtuigd dat het ooit haalbaar is: een leesmachine. Een com puter die in staat is een boek zodanig voor te lezen dat de luisteraar begrijpt wat er wordt verteld, zonder in slaap te y allen. Sociohuis Dr. Lameijn, directeur pa tiëntenzorg van Endegeest, houdt morgen een lezing over de vestiging van een socio-huis aan de Lange Mare en de komst van een resocialisatie-afdeling naar Leiden. Aan bod komen de verwachtingen van Ende geest wat betreft de beide projecten en de rol die het Inloophuis Psychiatrie kan gaan spelen. De lezing be gint om ongeveer 20.00 uur en wordt gehouden in het Inloophuis, Rapenburg 48, Leiden. Rode Kruis In het gebouw van het Rode Kruis aan de Apollolaan 1B wordt morgen weer een ver kooptentoonstelling van de Welfare gehouden. Belang stellenden zijn van 13.00 tot 17.00 uur welkom. Verder wordt er ook een rommel markt gehouden. Het Rode Kruis heeft nog vrijwilligers nódig om na een korte intro ductie deelnemers aan Wel fare te bezoeken. PvdA In het Parlement aan de Nieuwstraat 45 wordt vrij dagavond de jaarvergade- ring gehouden van de PvdA-afdeling Leiden. Op de agenda staat onder meer de actuele gemeentepolitiek. Spreker is het kamerlid Wil lem Vermeend. De vergade ring begint om 20.00 uur. Achterberg Burcht Literair organiseert vrijdag samen met de Arbei derspers en boekhandel Kooyker een discussie tus sen de Andries Middeldorp en Wim Hazeu kenners van het oeuvre van dichter Gerrit Achterberg onder de titel „Dichter bij Achter berg?". De discussie begint om kwart over acht 's a- vonds in sociëteit De Burcht. Aktief Wijkvereniging Aktief houdt vrijdag een klaverjas- en sjoelavond. Het sjoelen en klaverjassen begint om 20.00 uur. Dat gebeurt in het eigen gebouw aan de Berlagestraat Pianoconcert afgelast LEIDEN Het concert van het pianoduo Wyneke Jordans en Leo van Doeselaar dat vrijdag in de Kapelzaal van K O zou plaats vinden, gaat niet door wegens ziekte van Leo van Doese laar. Het optreden is verplaatst naar 21 april '89. Kaarten blijven geldig voor die datum, maar kunnen ook worden ingeleverd. GEMEENTEN SCHRIJVEN MINISTER: LEIDEN De Leidse wethouder H. de la Mar heeft gisteren ongeveer 240 vertegenwoordigers van bijna 100 gemeenten verrast met het voorstel gezamenlijk brieven aan minister De Koning te schrijven over het Jeugd werkgarantieplan. In die brief wordt gepleit voor een flexibel banenplan voor jongeren. De la Mar kwam met zijn voorstel aan het slot van een stu diedag over het Jeugd werkgarantieplan in de Leidse Stadsgehoorzaal. Het werd met applaus be groet, niemand sprak zich er tegen uit. In de brief zal de minister worden gevraagd het nog wet telijk te regelen Jeugdwerkga rantieplan dat voorziet in werkervaringsplaatsen voor langdurig werkloze jongeren eenvoudig van opzet te la ten zijn. Jongeren moeten niet verplicht zijn mee te doen. Ook zou het bedrijfsleven in aanmerking moeten komen voor de gesubsidieerde erva ringsplaatsen, nu mag dat niet uit concurrentie-overwegin- gen. Daarnaast moet meer va riatie mogelijk zijn in de ar beidstijd. Verder wordt gepleit voor een uitbreiding van het plan tot oudere werklozen (tot 40 jaar) en het beschikbaar stellen van meer geld. Volgens De la Mar kunnen de gemeenten zo ruimte krijgen voor een eigen, creatieve aan pak van de problemen. Hij zei tijdens de studiedag gemerkt te hebben dat vrijwel alle ge meenten zich met name op het punt van de vrijwillige deelna me tegen de minister keren. „Dat is geen kwestie van par tijpolitiek. Ook de VVD-bur- gemeester van Wassenaar is tegen de verplichte deelname. Het gaat vooral om plaatselijke initiatieven tegenover Den Haag dat de zaak centraal wil regelen". De la Mar kwam met het initi atief voor de brief omdat de gemeentevertegen woord igers, met name ambtenaren, op de studiedag niet de mogelijkheid hadden een besluit of motie aan te nemen. Hij hoopt dat de- betrokken gemeenten het con cept overnemen. Leiden zal alle brieven dan in een keer doorsturen aan minister De Koning. Tevreden Tijdens de studiedag bleek gis teren een vrij algemene tevre denheid over de resultaten die zijn behaald met de nu gelden de Tijdelijke Voorziening om jongeren aan werkervaring op te laten doen. Daarbij is men er met beperkte middelen in geslaagd in één jaar 8.000 jon geren te plaatsen. Volgens P. Lemmen van de Vereniging Nederlandse Gemeenten is de Tijdelijke Voorziening door het halen van die doelstelling effectiever dan de veelgepre zen wet Vermeend/Moor. De gemeenten krijgen voor de uitvoering van de maatregel alleen een een onkostenver goeding aan de gemeenten van 150 gulden per maand per ge plaatste jongere. De la Mar: „Dat betekent dat als door onze inspanning een jongere aan een echte baan wordt ge holpen, wij niets krijgen". Op de studiedag is gebleken dat over het algemeen ook de beoogde groepen jongeren worden bereikt. De betrokke nen zijn relatief lang werkloos, hebben afgebroken opleidin gen en zijn nogal eens afkom stig uit minderheidsgroeperin gen. In Leiden vindt boven dien 60 procent van de jonge ren na het aflopen van hun werkervaringstermijn een baan. Van hen komt meer dan de helft (60 procent) terecht bij het bedrijfsleven, aldus De la Mar. De wethouder vindt daarom dat de huidige aanpak moet worden voortgezet en uitge breid. Dat de minister nu be nadrukt dat bepaalde groepen probleemjongeren niet worden bereikt, vindt hij niet terecht. Hij vreest dat als alle werkloze jongeren worden verplicht mee te doen aan het Jeugd werkgarantieplan, instellingen er weinig voor voelen plaatsen beschikbaar te stellen voor on gemotiveerde deelnemers en afvallen. Volgens De la Mar kunnen voor hen beter aparte programma's worden opge steld. Deze minibankschroef voorkomt dat u een hand tekort komt bij bijvoorbeeld modelbouw of andere 'fijne' karweitjes. Hij is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: i Voorl.: I j Postcode/plaats:J Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal acceptgiro 170,93

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11