'alestijnse staat drijft Egypte en Israel uiteen Bush stevent recht af op belastingverhoging Chinese autoriteiten houden discotheken goed in de hand Moskou komt Balten tegemoet Opening Knesset ontaardt in rel rd .oningin Elizabeth st|iag van Thatcher iet naar Moskou Albanië bezorgd om Kosovo PAGD TENLAND CfiidócSomont dinsdag 22 november i98s pagina s eylo mg ids het zal kui aar voö veau on blaast loftrompet rQuayle - en b«uiNGTON De aanstaande vice- lent van de Verenigde Staten, Dan is „hoogst intelligent" en een ex- ^et Seb'ed van de wapenbeheer- aanH Dat heeft de voormalige Ameri- e president Richard Nixon gezegd j331 n gesprek met Quayle. Nixon uitte e kritie^ °P de media in zijn land, wpto 1 die Quayle de afgelopen tijd heb- ifgeschilderd als een „intellectuele r 1". Nixon zei ervan overtuigd te ino M Quayle zeer geschikt is voor het nP wachtende ambt. Nixon heeft e wel geadviseerd zich als vice- ent op dezelfde wijze te gedragen è.orge Bush de afgelopen jaren heeft ft; toegewijd 1 Ie president. maar in de schaduw Neo-fascisten boeken winst in Zuid-Tirol ROME Neo-fascisten en Groe nen zijn de grote winnaars van de regionale verkiezingen die dit weekeinde in het Italiaanse Zuid- Tirol zijn ,gehouden. De neo-fas- cistische MSI is er in de provin cie-hoofdstad Bolzano zelfs in ge slaagd bijna 27 procent van de kiezers achter zich te krijgen. In het hele gebied verdubbelden de neo-fascisten hun aanhang ver geleken met de verkiezingen van 1983, waarmee het aantal zetels voor de MSI van twee naar vier ging. In de stad Bolzano is de MSI zelfs opgeklommen tot de tweede partij. Grootste partij blijft echter de Südtiroler Volk spartei (SVP). Politie voorkomt verkoop tekeningen Leopard-tank STUTTGART/HAMBURG De Westduitse politie en justitie hebben op het laatste nippertje voorkomen dat blauwdrukken van het pantservoertuig Leopard-2 ille gaal aan het Middenoosten zouden worden verkocht. Een bedrijfsleider van de wapenfirma Krauss-Maffei in München kon volgens het Hamburgse blad Stern nog net op tijd in de kraag worden gevat voor de deur van de diplomatieke vertegenwoordiging van de Verenigde Ara bische Emiraten in Bonn. Later bleek dat de man in het bezit was van microfilms met de bouwtekeningen van de Leopard-2. Hij zou dit materiaal voor een bedrag van 40 miljoen D-mark aan „Arabische geïnteresseerden" heb ben willen verkopen. Het Openbaar Ministerie in Stutt gart bevestigde dat drie personen in deze zaak verdacht worden, onder wie twee voormalige top-medewerkers van het bedrijf. Volgens een woordvoerder van de wa penfirma zouden beide heren al ruim twee jaar niet meer bij Krauss-Maffei gewerkt hebben. MOSKOU In een poging de verhitte gemoederen in de Balti- sche republieken wat te bedaren, heeft een commissie van de Op perste Sovjet in Moskou gisteren voorgesteld een aantal omstreden passages in de nieuwe Sovjet grondwet aan te passen. Twee bepalingen die in Estland, Let land en Litouwen in slechte aarde wa ren gevallen omdat ze de rechten van deze Baltische staten zouden aantasten, zijn in de nieuwe voorstellen van de commissie belangrijk afgezwakt. Volgens het partijblad Pavda schrijft de gewijzigde grondwet niet langer voor dat een aantal zetels in de Baltische par lementen gereserveerd moet worden voor leden van de Communistische Par tij. Verder wordt het theoretische recht van de republieken om zich van de Unie los te maken in de nieuwe grond wet gehandhaafd. Wel tekende de com missie aan dat de „autonome" opstelling van Estland dat de Sovjet-wetgeving eerst aan zijn 'eigen wetten wil toet sen niet door de beugel kan. In Litouwen gingen gisteren duizenden de mensen de straat op om te proteste ren tegen de „slappe opstelling" van het Litouwse parlement, dat de radicale Es- tische besluiten niet wilde volgen. Gis teren werd bekend dat ruim de helft van de bevolking in de drie republieken een petitie tegen de grondwetsvoorstel len heeft ondertekend. Zoon Iraakse president voor rechter na moord BAGHDAD De Iraakse president, Saddam Husayn, heeft opdracht gege ven zijn oudste zoon, Uday, voor de rechter te brengen wegens de moord op een medewerker van het presiden tieel paleis. In een boodschap aan de minister van justitie die door radio-Baghdad werd uitgezonden, vroeg Husayn om een „proces volgens de wet" tegen zijn zoon. De Iraakse kranten meldden begin november al dat Uday „om persoonlij ke redenen" was afgetreden als voor zitter van het Olympisch Comité en de voetbalbond van Iraq. Verder ver dween zijn naam uit het colofon van het sportblad „al-Baath al Riyadhi", waarvan hij hoofdredacteur was. IRO/JERUZALEM Egyptische president sni Mubarak heeft Is- 1 gisteren gewaar- ïuwd zijn erkenning de Palestijnse staat zonder meer te ver delen. deed dit tijdens een geza- nlijke persconferentie met leider Yasser Arafat. 1 zou zorgvuldig te k moeten gaan in zijn 'klaringen en zou moeten in dat wij ook vrede sen", aldus Mubarak. De 'ptische president verwees r Israëlische beschuldi- llfll 8en dat Egypte door de sfl inning van de Palestijnse 1 de akkoorden van ip David heeft geschon- De uit 1978 daterende ;oorden produceerden een desverdrag tussen Egypte Israel, maar leidden niet enige autonomie voor de derhalf miljoen Palestijnen $$&§iade bezette gebieden. Israëlische minister van fjjitenlandse zaken Shimon ■es heeft gisteren de Egyp- he ambassadeur Moham- d Bassiouny bij zich ont- len om hem op de hoogte stellen van „zijn bedroefd- id en teleurstelling over de m( {yptische beslissing". Het c raelische kabinet zal mor- over de Egyptische maat- aan negel vergaderen en zich op rentuele sancties beraden, •ijwel z^ker zal dan het i geopperd worden om de igtrekking van de Israeli- troepen uit Taba te ver in. Een internationale itragecommissie heeft ie maanden geleden beslo- dat Taba door Israel moet Hartelijk verwelkomt de Egyptische president Hosni Mubarak PLO-voorzitter Yasser Arafat die gisteren voor besprekingen in Cairo is aangekomen. FOTO: EPA kennen. Dat bleek uit een verklaring die de EG-minis- ters van Buitenlandse Zaken gisteren in Brussel uitgaven. De meeste lidstaten, waaron der Nederland, vinden die erkenning „voorbarig". worden teruggegeven aan Egypte krachtens het vredes verdrag van 1979 dat in de Israëlische terugtrekking uit de Sinaï voorzag. Egypte is na Cyprus en Tur kije het derdeTand dat diplo matieke banden met Israel onderhoudt en dat de Pale stijnse staat heeft erkend. Op korte termijn is niet te ver wachten dat de lidstaten van de Europese Gemeenschap de Palestijnse staat zullen er- JERUZALEM De beëdiging van de 120 nieuwe Knesset-le- den heeft gisteren een flinke rel veroorzaakt in het Israëli sche parlement. Aanleiding voor de rel was de racistisch getinte toespraak van de 76-jarige Yair Sprint- zak die de kamer tijdelijk moest voorzitten. Sprinzak is voorstander van de uitzetting van Palestijnen uit de bezette gebieden naar Arabische buur landen. De uitlatingen van de 76-jarige afgevaardigde wek ten de woede van een dertigtal linkse gedeputeerden, die voor het eerst in de geschiedenis van Israël het parlementsge bouw tijdens een inauguratie zitting verlieten. „Ik weiger de eed af te leggen voor iemand die mijn vertrek wenst", aldus de Israëlische Arabier Tawsik Toubi, een communistische af gevaardigde. Het tumult be reikte een hoogtepunt toen de afgevaardigde van de Bewe ging voor Burgerrechten, Yos- si Sarid, werd bedreigd met uitzetting na zijn vele onder brekingen. Na heftige debat ten hebben de linkse afgevaar digden op het laatste moment alsnog de eed afgelegd. Voor het parlementsgebouw betoog den ongeveer tweeduizend mensen tegen het racisme, met leuzen als „Nee tegen de de portatie van Arabieren". De Likud-afgevaardigde Dov Shilansky (64) werd tot nieu we voorzitter van het parle ment gekozen. Shilansky kreeg 64 stemmen tegen 55 voor zijn rivaal van de Arbei derspartij, Shlomo Hillel. Na de parlementszitting gaf Li- kud-leider premier Yitzhak Shamir, die tot formateur is aangewezen, te kennen dat hij „voor het einde van de week' de samenstelling van het nieu we kabinet zal bekendmaken. '"J m 1 Van onze correspondent) INDEN De Britse mier Thatcher wordt >r vriend en vijand be- uldigd van pogingen te hinderen dat koningin _tu e(zabeth II een staatsbe- vorde'k gaat brengen aan de 1 (jetunie. Verwachting is dat de Rus- he leider Gorbatsjov bij bezoek aan Londen, vol de maand, koningin Eliza- a wil uitnodigen voor een- eg ve oek aan Moskou. De Russi- ambassade in Londen be- ~J- onlangs dergelijke Gorbatsjov zal konin- Elizabeth echter alleen als hij tevoren weet ja zal zeggen. Maar als premier Thatcher ligt, de vorstin en prins netjes in Buckingham zou zijn, aldus de dat de moord op in 1917 nog te in ieders geheugen ligt. Tsaar Nicolaas II was immers een neef van de Britse koning George V en de tsarina een kleindochter van koningin Victoria. De Britse koningin zou hier zelf overigens niet zo mee zitten en dolgraag naar de Sovjetunie gaan. Thatcher vreest echter dat het Britse bezoek door het Krem lin propagandistisch zou kun nen worden uitgebuit, zonder dat de koningin daar iets te genin kan brengen. Zij mag immers geen kritiek leveren op haar gastheren. Daarom zou, als er al iemand naar Moskou moet, de Britse pre mier naar haar eigen mening waarschijnlijk het beste zelf kunnen gaan. Lang niet alle Britten keurden Thatchers optreden goed. Het Conservatieve Lagerhuislid Reddy Taylor zei dat een ko ninklijk bezoek aan de Sovjet unie juist erg bevorderlijk zou zijn voor de wereldvrede. George Robertson, Labour- zegsman van buitenlandse za ken: „Thatcher is kennelijk bang dat de koningin in Mos kou meer de aandacht zal trekken dan zijzelf". Vuilnisberg Gibraltar Gibraltar is voor al bekend om de „rots". Maar vol gens de milieu beweging Green peace ontstaat aan de voet er van een nieuwe berg; van door schepen over boord gezet en aangespoeld vuil nis en afval dit maal. Uit bereke ningen van Greenpeace zou zijn gebleken, dat dagelijks duizen den kilo's vuil overboord wor den gezet. FOTO: AP Zelfmoord op Chinese muur PEKING Twee Chinese geliefden hebben zelfmoord gepleegd door in een torentje op de Chinese muur een bom te laten ont ploffen. Daarbij raakte een touriste uit Nieuw-Zeeland zwaar gewond. Een zus van het Nieuwzeelandse slachtoffer verklaarde tegen een Chinese krant dat zij het liefdespaar kort voor de ex plosie in een innige omhelzing verstrengeld had gezien. Volgens de politie ging het om een 33-jarige man en een 29-jarige vrouw uit de provincie Jilin, die beiden met anderen waren getrouwd. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het Pinguïnland van Professor Lupardi air: - Daarna brengt Lupardi dr. Ree en Rob naar een grote waar een legertje... pinguïns hard aan het werk is. ogen uit. Dat is haast niet te geloven. Vogels staan aan de draaibanken alsof ze hun leven lang niets gedaan hebben. zijn ze zo druk mee bezig?" vraagt hij. „Hier," antwoordt „worden de onderdelen vervaardigd voor het grote he rn bijfelruimatoomschip "dat ik op stapel heb gezet. Het zijn harde deze pinguïns, trouwe vrienden, die mij nooit in de hebben gelaten. Lupardi moet ervan het lachen, wanneer hij de beteuterde ge zichten van dr. Ree en Rob ziet. Maar dan opeens wordt hij weer ernstig en hij leidt zijn bezoekers naar een grote opgezette pin guïn. „En dit," zegt hij, „was mijn allerbeste kameraad. Hij redde mij het leven bij een gevaarlijk experiment, door nog net op tijd de hoogspanning uit te schakelen. Maar zelf werd hij het slacht offer van zijn plicht..." Geïnteresseerd kijkt Rob naar de enorme vogel, die daar roerloos op zijn voetstuk staat. Drommels, dat beest is bijna even groot als een mens. Voor de vijfde achtereenvolgende dag hielden bewoners van Kosovo demonstraties tegen net op dringerige Servië. FOTO: AP TIRANA/BELGRADO sov<>. dat aansluiting zoekt bij Albanië heeft zich voor het eerst gemengd in de problemen rond de Joego slavische provincie Koso vo. Albanese leiders hebben hun Albanië. In Kosovo hebben mensen van Albahese afkomst gisteren voor de vijfde achter eenvolgende dag geprotesteerd tegen de Servische druk. De Servische leider Milosevic bleef op zijn beurt eisen, dat hij meer te zeggen krijgt in de verontrusting uitgesproken provincie. De tien procent Ser- over grote druk van de repu-. viers in Kosovo zijn volgens bliek Servie op het grotendeels hem het slachtoffer van geno* door Albanezen bevolkte Ko- cide en terreur. Door de rege- ringen van de andere Joego slavische republieken wordt het streven van Milosevic vooral gezien als een poging om de invloed van Servië in het federaal bestuur te vergro ten. Milosevic zegt dat hij er alleen maar naar streeft om de situatie voor Servië gelijk te schakelen met de andere repu blieken, die geen autonome provincies binnen hun gren zen hebben. (Van onze correspondent) WASHINGTON Ame- rika's komende president George Bush is vastbeslo ten als eerste beleidsdaad bedragen die daardoor binnen zullen komen, zijn waarschijn lijk nog te weinig van het goe de. Ook de vroegere Amerikaanse presidenten Gerald Ford en Jimmy Carter vinden dat het enorme begrotingste- Bush de indirecte belastingen kort aan te pakken. Dat moet verhogen, als bijdrage zei hij gisteren opnieuw, toen hij de benoeming be kendmaakte van de 45-ja- aan vermindering van het enorme begrotingstekort. De Amerikaanse rekenkamer heeft Bush intussen al voorge- rige Richard Darman tot rekend dat aan hogere inkom directeur van het bureau stenbelastingen niet is te ont- voor beheer en begroting van het Witte Huis, een machtige positie op finan- cieel-economisch terrein. Bush herhaalde bij die gele genheid dat hij niet van plan komen. Met de benoeming van Dar man raken de belangrijkste fi- nancieel-economische posities in de regering Bush zo langza merhand bezet. Eerder werd al bekend dat minister van fi nanciën Brady aanblijft, niet is de belastingen te verhogen. in de laatste plaats om de on Maar zo langzamerhand is hij rust te bedwingen die zich de laatste, die dat nog gelooft, sinds de overwinning van Misschien dat de loon- en in- Bush meester heeft gemaakt komstenbelasting voorlopig van de financiële wereld. Daar ongemoeid blijft. Maar Bush is men er nog steeds niet volle- heeft de deur al opengezet dig van overtuigd dat de ko- voor hogere accijnzen op bij- mende president het tekort voorbeeld benzine en op hoge- krachtdadig zal aanpakken. regering is het opstellen van de begroting. Ook speelt hij een belangrijke rol in de be grotingsbesprekingen met het Congres. Darman heeft wat dat betreft ervaring. Hij was de afgelopen jaren de rechter hand van James Baker, zowel toen die stafchef van het Witte huis was als in diens periode als minister van financiën. Ba ker wordt in de nieuwe rege ring minister van buitenlandse zaken. Bush zal vermoedelijk nog deze week de benoeming van bekendmaken van de eco noom Michael Boskin als voor zitter van zijn economische ad viesraad. Bush' plan om de belastingen niet te verhogen is verkeerd gevallen bij de invloedrijke econoom Henry Kaufman. Deze verklaarde in het afgelo pen weekeinde dat de belas tingen met vijftien a twintig miljard dollar omhoog moeten om het streven naar verklei ning van het begrotingstekort geloofwaardig te maken. 'CHENGDU Het me rendeel van de Chinezen ligt om half tien op één oor. Van een bruisend nachtleven is geen sprake. Behalve in Chengdu. Daar is de dansvloer van de Ti- anqiao disco tot in de klei ne uurtjes afgeladen met jonge mensen. Discothe ken zijn echter nogal eens een twistpunt in China. Afhankelijk van het poli tieke klimaat in China, worden disco's geopend of gesloten. En aangezien dat klimaat nogal wisselvallig is, verschijnen en verdwij nen de discotheken aan de lopende band. Op het eerste oog zou Tianqiao door kunnen gaan voor een Westerse nachtclub: gedimd licht, een bar, een live-band en veel modern geklede jonge ren, die zich nonchalant op de dansvloer bewegen. Ware het niet dat de muziek met enige regelmaat onderbroken wordt door een autoritaire stem, die de dansers eraan herinnert dat ze zich aan de regels moeten houden. En die houden in: geen minirokken en geen „ge schuifel", oftewel geen intimi teiten op de dansvloer. Een tienermeisje biedt de zan ger van de band een boeketje bloemen aan, als de laatste to nen van zijn Taiwanese hit wegsterven. Hij draagt een flodderig, veel te groot colbert jasje en zijn haar valt tot over zijn schouders. Waarschuwen Meer behoudende Chinezen waarschuwen voor de onder mijnende invloed die uitgaat van de popmuziek en het ont aarde discodansen. Zij be schouwen het fenomeen „dis co" als één van de meest nade lige bijwerkingen, die met de openstelling van China voor het Westen gepaard gaan. In het algemeen wordt getracht buitenlanders zoveel mogelijk op een afstand te houden van dergelijke bijeenkomsten, uit angst dat zij de Chinezen aan zetten tot nog meer excessen. Een 29-jarige architect, ge kleed in een geruit jasje, komt hier één a twee maal per week met zijn vrienden. De .toe gangsprijs bedraagt vijf yuan (omgerekend ongeveer drie gulden), een fors bedrag in China. Sommige werkgevers geven hun personeel gratis toegangs kaartjes voor de disco, net zo als veel bedrijven in het Wes ten hun werknemers een lid maatschap voor een sportclub aanbieden. Op het moment wordt het disco-dansen in Chi na zelfs beschouwd als een on schuldige vorm van conditie training. Bejaarden worden door het ministerie van ge zondheid aangemoedigd om ook eens wat discodanspasjes te wagen. De architect vertelt dat hij nooit vrouwen ten dans vraagt die hij niet kent. Tot voor kort dansten Chinese jongeren al leen met iemand van hun ei gen sekse. Politie De Tianqiao, de grootste disco in Chengdu, werd in septem ber geopend en is gevestigd op de bovenste etage van een ge bouw met zes verdiepingen. Het hele pand is gewijd aan ontspanning en amusement. Zo is er verder nog een sport zaal, een zwembad, een ten toonstellingsruimte en twee café's. De disco staat onder •voortdurende politiebewaking, evenals de disco van het Jinji- ang hotel, „om te voorkomen dat mensen elkaar afmaken", zoals een agent uitlegt. In het beruchte, spelonkachti ge „Zwarte Koffie" café met bijbehorende disco, de favorie te stamkroeg voor de onder wereld, werd onlangs ook poli tie geposteerd om de prostitu tie terug te dringen en vecht partijen in de hand te houden. Veel restaurants in het cen trum zijn dag en nacht geo pend. De politie heeft op de muren lijsten met reglementen opgehangen: geen messen, geen vechtpartijen, geen dron kenschap. Het Daqiao-restaurant is voor al populair bij handelaren. Terwijl hen een menu wordt geserveerd dat bij voorbeeld bestaat uit rauwe koeiemaag, gemarineerde slokdarm, zwar te paddestoelen en bloedpud- ding, overgoten met een chili saus die het tandvlees doet te rugtrekken, bepreken ze hun zaken. CATHERINE SAMPSON (c) The Times

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5