De Jong legt voor het laatst verantwoording af Braks legt visserij verder aan banden Schrik over macrobiotisch eten verbaast onderzoeker Opnieuw twintig jaar en tbr moord op Heiji Op de rem INDEX VOLDOET SLECHT Dr. Loe de Jong voor beginners BINNENLAND £etdóe Sou/unit DINSDAG 22 NOVEMBER 1988 PAGIt TE ;on rQ beladen met ellende", meent Schötz. „Ce klinkt beter, doet denken aan thee en b« ent v Nieuwe bouwmethode voor hogescholen DEN HAAG Bouwers en architecten hebben gisteren in Den Haag een nieuwe bouwwijze ge presenteerd voor hogescholen, die uit een fusie van hbo-scholen zijn ontstaan. Volgens Archi- tektenbureau Van Dillen, IBC Bouwgroep Ne derland en Nelissen Van Egteren Bouwgroep combineert hun plan „Bouwstroom hogescho len" de voordelen van een individueel ontwerp met die van seriebouw. Het plan kent een aantal algemene uitgangspunten die voor alle hoge scholen gelden, maar waarbinnen grote variaties mogelijk zijn naar de wensen van de school en de eisen van de lokatie. Het idee is getoetst door een ontwerp te maken voor de Hogeschool in Den Bosch. Volgens de ontwerpers kunnen nu hogescholen worden gebouwd waarvan de kos ten lager liggen dan de reeds versoberde normen van het ministerie van onderwijs. Perestrojka goed verkocht UTRECHT Van het boek „Perestrojka" van de Russische leider Mi chael Gorbatsjov zijn sinds het verschijnen in november 1987 een kwart miljoen exempla ren verkocht. Dat bete kent dat in ons land per hoofd van de bevolking meer exemplaren van Perestrojka zijn ver kocht dan in enig ander land. Wat de absolute cijfers betreft, werden er in het Engels (800.000), Duits (400.000) en in het Russisch meer exemplaren verkocht. Een passagier van lijn 39 dwong gisteravond de chauffeur van deze Amsterdamse bus met een mes hem te vervoeren. De be stuurder had daar weinig trek in en ging prompt op de rem staan. De wagen be landde daardoor in de bosjes. Niemand raakte gewond. Touroperator verandert Sri Lanka weer in Ceylc MIJDRECHT Sri Lanka is volgens kenners één van de tijdbommen van deze wereld, elk moment kan het lont opraken. Het zou er zeker voor toeristen niet pluis zijn, veel Europese touroperators hebben hun klanten al met spe ciale chartervluchten naar huis gehaald. Voor de in verre reizen gespecialiseerde touroperator A-Reizen in Mijdrecht, sinds jaar en dag orga nisator van trips naar deze republiek, zijn de spanningen op het eiland reden om in actie te komen. Hij heeft de aanduiding „Sri Lanka" op de voorpagina van zijn nieuwe mini-gids op het laatste moment gewijzigd in Ceylon. Volgens directeur Bernd M. Schötz is de terug keer naar de oude, koloniale benaming van Sri Lanka hard nodig om het toerisme naar het ge bied te redden. „De naam Sri Lanka is zwaar tijden". Volgens Schötz, die vorige week nog ter pier hJ was, ligt een groot deel van de toeristen» E. strie op Sri Lanka stil en is een groot aantal tels zelfs gesloten. „Op een paar brandhaate na is het hele eiland veilig voor toeristen,n j, heb ik zelf kunnen constateren". Kortgelejie nog liet de regering van Sri Lanka wetenlfgesc zij de veiligheid van toeristen niet meer jg garanderen. De directeur van A-Reizen iq, toegeven dat een naamsverandering opaa*;£ nieuwe in januari te verschijnen gids hetW( bliek vermoedelijk niet van de wijs zal kun e brengen: „Het duurt zeker nog tien jaar voo het toerisme er weer op het oude niveau ij en. Ie pr< Vanaf vandaag ligt deel 13 van „Het Koninkrijk der Nederlan den in de Tweede Wereldoor log" in de winkel en dat zal menigeen verrassen. Want werd het standaardwerk van dr. L. de Jong dit vooijaar niet definitief afgerond met de pu blicatie van deel 12? Dat is waar, maar wat nog ontbrak was een wetenschappelijke ver antwoording en een broodnodi ge index om het speurwerk in de 26 boeken te vergemakkelij ken. En een overzicht van de inmiddels aangebrachte correc ties op het werk. De reeks zal op termijn zelfs nog verder worden aangevuld. Een onafhankelijke commissie werkt aan een deel 14, Reac ties, waarin kritische beschou wingen worden verzameld die in de loop van de tijd op het werk verschenen in dag-, week- en maandbladen. Daarin zal ook uit de doeken worden gedaan welke kritiek er intern bestond op kernelementen van het werk. Dat die soms niet mals was bleek wel uit het uit lekken, vorig jaar, van het con cept-hoofdstuk over de „oor logsmisdaden" die door het le ger in Nederlands-Indië zouden zijn gepleegd. In de definitieve publicatie bleek dit onderdeel grondig te zijn gewijzigd. Deel 14 wordt samengesteld door een commissie onder voorzit terschap van prof.dr. E.H. Kossmann. De Jong zelf heeft niet het recht iets uit dit boek te schrappen, „zelfs als zou het beledigend voor mij zijn". Hij heeft wel het recht iets toe te voegen. „Het Koninkrijk der Nederlan den in de Tweede Wereldoor log" is een omvangrijk naslag werk geworden, dat zonder twijfel eeuwenlang de belang rijkste Nederlandse bron over de periode 1940-1945 zal blij ven. Het opzoeken van de be- Over een jaar of zes zal, zo heeft dr. L. de Jong aangekondigd bij de verschijning van zijn „verantwoording" in deel 13, een samen vatting verschijnen van „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog". Dat wordt een wetenschappelijke uitgave, waarin de kern van de vaderlandse oorlogsge schiedenis wordt weergegeven, zoals die nu te vinden is in zijn twaalfdelig standaardwerk van 26 boeken met in totaal bijna 15.000 blad zijden. Minder wetenschappelijk en zelfs in de verte niet volledig is de samenvatting van het werk die als „budgetboeken-uitgave" is ver schenen. „Dr. Loe de Jong voor beginners", zo schrijft de uitgever wat oneerbiedig ter bege^ leiding. De reeks bestaat uit vier kleine boek jes, elk tussen de 65 en 80 pagina's, over de vier belangrijkste aspecten van de Tweede Wereldoorlog: de Duitse invasie, de jodenver volging, het illegale werk en de gebeurtenis sen in Nederlands-Indië. Doelgroep voor de budgetboekendoos is de jeugd, de nieuwe ge neraties die, zo zegt het persbericht, de oorlog niet meer zelf hebben meegemaakt. „Bij hen groeit de interesse in wat er toen werkelijk ge beurd is. Wekelijks worden zij in de pers en op de televisie geconfronteerd met de nasleep van de oorlog, met NSB'ers en hun weduwen en kinderen, met de jodenvervolging en de con centratiekampen en met de Japanse bezetting in Nederlands-Indië". „Het Koninkrijk" in een notedop; Uitg. Budgetboeken BV i.o., 5 boekjes, samen ca. 360 pag., 14,90. schrijving van afzonderlijke ge beurtenissen is echter langza merhand ondoenlijk geworden, zeker wanneer dat zaken be treft waarvan men de exacte tijd of plaats niet kent De we tenschappelijke uitgave werd per deel van een uitgebreide index voorzien; de populaire editie moest het zonder doen. Aan dat manco komt deel 13 echter slechts voor een gedeelte tegemoet. De samenstellers hebben gekozen voor de publi catie van een persoons- en een plaatsnamenregister, maar na gelaten daarbij enig verband met gebeurtenissen te leggen. De index blijft beperkt tot na men en de pagina's waar ze worden genoemd. De verwij zingen naar koningin Wilhel- mina beslaan bijna een hele ko lom; ruim meer dan die naar Adolf Hitler, terwijl J.C.W. Onderdenwijngaard slechts staat vermeld in een enkele voetnoot. Tien maal wordt in het werk verwezen naar de Poolse stad Lodz en slechts één keer naar Lekkerkerk, terwijl Amsterdam maar liefst 313 maal een rol speelt. Dat zegt al lemaal niets, omdat elke indi catie waarom ontbreekt. Het is een bijzonder gebruiker sonvriendelijke aanpak, die zelfs niet wordt ondervangen door wat de simpelste oplossing was geweest: het verzamelen van de summiere inhoudsopga ve van de twaalf delen in een enkele bijlage. De titels van de verschillende hoofdstukken en de trefwoorden van de behan delde materie geven althans een indicatie waar bepaalde on derwerpen te vinden zijn, maar daarvoor blijft men op het doorbladeren van de eerste pa gina's van de afzonderlijke de len aangewezen. Het is een raadsel waarom de modale le zer wordt onthouden wat in de wetenschappelijke uitgaven kennelijk wel heel normaal werd gevonden. Wijzigingen Ondanks alle zorgen zijn er toch fouten of niet geheel cor recte weergaven van feiten in het werk geslopen. „Ten eerste was het mensenwerk en dus feilbaar, ten tweede is er altijd heel veel meer gebeurd dan uit de bewaard gebleven documen ten blijkt, en ten derde heb ik van die documentatie slechts een deel kunnen bestuderen", geeft De Jong zelf aan. In de meeste gevallen werden nood zakelijk geachte wijzigingen reeds in nieuwe drukken van al verschenen delen aange bracht/Om de bezitters van de oudste exemplaren van dienst te zijn wordt in deel 13 echter een volledig overzicht gegeven van alle veranderingen. Duidelijk - met een sterretje - is aangegeven wanneer het wij zigingen betreft die aanleiding kunnen geven tot een andere beoordeling van genoemde per sonen of gebeurtenissen. Zo kwamen sommige mensen on terecht als NSB'er in de ge schiedschrijving terecht en is uit aanvullende gegevens ge bleken dat de beschrijving van een episode niet geheel correct was. Soms mag dat een under statement worden genoemd, ze ker als een fotobijschrift in deel 11a, dat luidde: „Door het KNIL uitgemoorde kampong in de Bovenlanden van Atjeh" dient te worden vervangen door „Het KNIL heeft in de Bovenlanden van Atjeh een door de Atjehers versterkt punt veroverd". Uit het overzicht blijkt dat de discussie rond het omstreden hoofdstuk Excessen in Neder- lands-Indië nog steeds voor- duurt. De Jong sluit namelijk niet uit dat in deel 14 nog een aanvulling volgt, met name over zijn Epiloog. Verantwoording In zijn wetenschappelijke ver antwoording beschrijft De Jong de historie achter de geschied schrijving. Hij verhaalt over de oprichting van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie, over de gestrande poging, begin jaren '50, van een kwartet his torici om het standaardwerk te verzorgen en over de opdracht die hijzelf in 1955 kreeg van minister Cals van onderwijs, „op voorwaarde dat dit ge schiedwerk uiterlijk op 1 janu ari 1961 zal zijn voltooid". Een datum, stelt hij vast, waarin hij toen al niet geloofde. „Viel al les tegen, dan zou het wellicht '70 worden". De verantwoording biedt nau welijks verrassingen. De Jong is immers 33 jaar lang in alle openheid met het standaard werk bezig geweest, werd hon derden malen geïnterviewd en trad bij talloze gelegenheden in het openbaar op. Vele malen vertelde hij over zijn werkwij ze en het feit'dat hij de omvang van het werk schromelijk on derschatte. Dat het drieman schap van de Nederlandsche Unie probeerde de verschijning van deel 4 tegen te houden werd in 1983 onthuld in Vrij Nederland. Dat het concept van het hoofdstuk over exces sen in deel 12 leidde tot de op richting van een comité „Ge schiedkundig Eerherstel Ne derlands-Indië", dat probeerde De Jong onbevoegd te verkla ren, zal weinigen zijn ontgaan. Vergeefse pogingen, want het werk verscheen onder de eigen verantwoordelijkheid van De Jong. De Staat was slechts de opdrachtgever. Bronnen De verantwoording bevat ver der een overzicht van de be langrijkste bronnen: de archief stukken die door De Jong wer den bestudeerd en de 147 men sen die hij in verband met de samenstelling van het werk in terviewde. Per deel is aangege ven welke personen zitting hadden in de begeleidings groep, die de manuscripten in concept kritisch bestudeerde en op wier advies soms ingrij pende wijzigingen werden doorgevoerd. „Hoezeer ik ook in eerste instantie mijn concep ten naar beste weten schreef", zegt De Jong, „het bleek met betrekking tot nagenoeg elke bladzij wenselijk dat ik wijzi gingen aanbracht en vervol gens leidden de discussies met de begeleidingsgroep tot weer nieuwe wijzigingen. Al die wij zigingen hebben mij niet in het minst het gevoel gegeven dat het werk niet bleef wat het in oorsprong was; mijn werk. Ik heb niet anders gedaan dan lijke verbetering van mijn cept-teksten - dat meendefei aan de wetenschap en aan negel opdrachtgever verplicht fentu zijn". jij we Tenslotte geeft De Jong aan die g< het werk niet volledig is en o Jgti niet kan zijn. „De door mij 1 ti schreven materie kan op tal jen ze punten verder worden uit litre diept. V.oor mij is dit werk ee r eindpunt - niet voor de schiedschrijving". ANDRÉ HORLINI „Het Koninkrkijk der 1 1 derlanden in de Tweede V i reldoorlog", deel 13; Staa s™ uitgeverij, prijs ƒ49,90 (1 voorintekening ƒ39,90); tenschappelijke uitgai Martinus Nijhoff, pri ƒ47,50. 1< DEN HAAG Volgend jaar mogen de vissers nog maar 130 dagen de zee op. Dat is nu nog 152 dagen. Vissers met een vergun ning voor 172 dagen, krij gen in 1989 niet meer dan 145 visdagen. Braks heeft dit gisteren aangekondigd in de Tweede Kamer tij dens het debat over de be groting van Landbouw en Visserij voor 1989. De CDA-bewindsman wil het aantal zeedagen verminderen om de vissers minder gelegen heid te geven te veel vis te vangen. Verder overweegt hij een permanent visverbod in de zuidelijke Noordzee om verboden vangsten van kabel jauw tegen te gaan. Ook denkt hij erover om het gebruik van vistuig waarmee kabeljauw wordt gevangen, te verbieden. De Tweede Kamer viel mas saal over de minister heen, omdat zij vindt dat Braks nog steeds te weinig doet ter be strijding van de illegale vis vangst. CDA-woordvoerder Nijland beschuldigde Justitie en de rechterlijke macht ervan over tredingen van vissers met ille gale vangsten eerder aan te moedigen dan te ontmoedigen. Voor de CDA-fractie is het on begrijpelijk dat de kleine groep vissers die telkens weer illegale vis aan land brengt, niet hard wordt aangepakt door heel hoge boetes uit te delen en de schepen aan de ketting te leggen. Minister Korthals Altes (justitie), die ook aan het debat deelnam, verklaarde tegen hogere boe tes te zijn. Hij wees erop dat de rechter in uiterste instantie een vissersbedrijf kan sluiten of een^ kotter aan de ketting kan leggen. Dat lijkt hem ef fectiever dan hoge geldboetes. SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-weesp Ir. Dagnelie is ontstaan door vooral over de nogal verbaasd over de ehorme opwinding die is zijn onderzoek naar macrobiotisch eten, en dan nadelige gevolgen voor kinderen, foto: pers unie WAGENINGEN Ir. Pieter Dagnelie is nogal verbaasd over de golf van publiciteit over zijn on derzoek naar de macro biotische voedingswijze; geen vlees, geen vis, wél granen, peulvruchten, groenten, een beetje zee wier, noten en zaden. ,,Het gaat niet om duizen den gezinnen die macro biotisch eten, zoals is ge suggereerd, maar om on geveer tweehonderd in Nederland". Hoewel ma crobiotisch eten volgens hem leidt tot ondervoe ding van babies en peu ters, met alle gevolgen van dien, wil hij de op schudding daarover toch graag terugbrengen tot juiste proporties. Tot nu toe heeft hij één offi ciële reactie uit „macrobioti sche kringen" gekregen op zijn toch vrij opzienbarende onderzoek en proefschrift, waarop hij morgen aan de Landbouwuniversiteit in Wa- geningen zal promoveren. In het algemeen vinden aanhan gers van macrobiotische voe ding dat Dagnelie ten onrechte niet gewezen op de voordelen ervan, zoals een laag choleste rolgehalte. Er zijn in elk geval heel wat mensen geschrokken. Velen hebben zelfs meteen ar men en benen van hun kinde ren opgemeten en vergeleken met de armen en benen van de buurkinderen. „Enerzijds is men blij dat het onderzoek verricht is, ander zijds had men het resultaat in macrobiotische kringen niet verwacht", zegt Dagnelie. De levenswijze - het is niet alleen een kwestie van specifiek voedsel, het is een eenheid van ideeën, idealen én eten - leek terrein te winnen. De cul- NE >mi< >r luid hir tuur waarin bio-industneil toch vooral getolereerd zelfs aangemoedigd worde leek een lichte deuk op te 1 pen. De verbreiding van i macrobiotische levenswij Ver kan nu echter weer flink g he stagneerd worden door de n gatieve publiciteit. De moraal van Dagnelies ve Öe^ haal is dat men ontzetteiff. moet oppassen met het wej_ tert van Voedingsstoffen die tijd bij ons gebruikt zijn. Mi crobiotisch eten mag maar men moet om de chaamsfuncties niet te versl ren, toch bescheiden portii vis, vlees en zuivelprodukte "P blijven gebruiken. „Zo nie - dan heeft dat consequentien die pas op de langere termi; aJ zichtbaar worden". j"nI gen ZIJ it aal mc\ Itcl Volgende week is er een con gres over macrobiotisch etei Dagnelie is uitgenodigd om een lezing te houden. 'Éi ADVOCATEN OVERWEGEN CASSATIE AMSTERDAM - De ont voerder en moordenaar van Ahold-topman Gerrit Jan Heijn, de 46-jarige Ferdi E. uit Landsmeer, is gisteren door het ge rechtshof in Amsterdam veroordeeld tot 20 jaar cel en terbeschikkingstelling van de regering. Tegen E. was levenslange gevange nisstraf geëist. E. werd veroordeeld wegens de ontvoering van en moord op de 56-jarige Heijn op 9 sep tember vorig jaar en afpersing van het Ahold-concern en de familie van de vermoorde top man. De rechtbank in Haar lem legde E. in juli dit jaar eveneens 20 jaar cel op en tbr. Tegen dit vonnis ging de ver minderd toerekeningsvatbaar geachte E. in beroep. Tbr vond hij geen probleem, maar tegen 20 jaar cel maakte hij bezwaar. Het arrest van het Gerechts hof kwam in grote lijnen over een met het vonnis van de rechtbank in Haarlem. Ook het Hof achtte de ontvoering, moord en afpersing bewezen. Daarbij werd in overweging genomen dat E. lang tevoren plannen daartoe had gemaakt en zonder mededogen de hem tevoren niet bekende Gerrit Jan Heijn om het leven had gebracht na hem ruim twaalf uur lang van zijn vrijheid te hebben beroofd. „Vervolgens heeft de verdach te de hierop volgende afper sing met een verregaande ken nelijk wel doordachte wreed heid tot uitvoering gebracht. Niet alleen heeft hij bij de fa milie Heijn en het Aholdcon- cern voortdurend de indruk gewekt dat Gerrit Jan Heijn nog in leven was, doch toen naar zijn oordeel niet snel ge noeg op zijn eisen werd inge gaan heeft hij ook met succes doen voorkomen alsof Gerrit Jan Heijn daardoor direct fy siek werd getroffen. Hij nam hem immers zijn bril af en in een later stadium sneed hij een pink af", aldus het gerechts hof. E. heeft zich volgens het Hof niet ontzien om in kille bere kening iemands leven en het levensgeluk van anderen op te offeren aan op eigen genoeg doening gerichte voornemens. Bij de oplegging van de straf! zei het Hof dat de ernst van d#A bewezen feiten een langdurig ¥t vrijheidsbeneming noodzake 3 lijk maakt. Hoewel de erns van de ontvoering, moord er1^ afpersing op zich oplegginf van een levenslange gevange 'VJ nisstraf zou rechtvaardigen al dus het Hof, betekent dat ii 27) deze zaak onvoldoende reke êrkf ning zou worden gehouden öb I met de gebleken verminderde ér t toerekingsvatbaarheid van E. "dei De twee advocaten van E. zei-Waa den na afloop te gaan bekijken "Pai of zij in cassatie zullen gaan bi ^ri de Hoge Raad. &rk<

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4