Regering gaat bij politie uit van vooroorlogse sterkte NEE" )eetman stelt overleg net studenten weer uit Twijfels over open grenzen per 1 januari 1990 Vogels met olie besmeurd Buurtonderzoek IRA-aanslag De Mid-Lotto heefteen tropische verrassing voor Nederland. -pag [NENLAND Cektae Sou/tont DINSDAG 22 NOVEMBER 1988 PAGINA 3 itiek tast in het ister over zwartvissers I HAAG De sportvisacte voor 1989 is f maandag te koop bii de postkantoren, ,rtwinkels en hengelsportverenigingen. verwachting zullen 500.000 hengelaars nd jaar hun lijntje uitwerpen, 100.000 lief- (rs minder dan vorig jaar. In dit verband rerbeten| het CDA-kamerlid Van der Sanden mi- lercq Braks van visserij gevraagd hoeveel tvissers" er eigenlijk zijn. De minister uf°P dat ook niet. jton hei gereag der Sanden wil de hengelsportverenigin- <an dat de bevoegdheid geven zwartvissers op te arte lij p- De VVD is daar tegen. Deze partij vindt it voor ur8ers 6een politie-taken moeten krijgen. -woordvoerder Scherpenhuizen drong er W1® aks wel op aan meer visstekjes geschikt te klii ,n voor lichamelijk gehandicapten. Secretaris prinses Juliana overleden DEN HAAG Mr. J. van der Hoeven, van 1957 tot kort voor haar aftreden in 1980 particu lier secretaris van koningin Juliana, is op 75-jarige leeftijd in zijn woonplaats Mook over leden. Van der Hoeven was onderscheiden met het Erek ruis in de Huisorde van Oran je. Hij begon zijn loopbaan als advocaat en was lid van de Al gemene Raad van de Neder landse Orde van Advocaten. Later werd hij benoemd tot procureur in Haarlem. Van der Hoeven had ondermeer di verse theologische publikaties op zijn naam staan. CDA eist verbod op bestellen baby's DEN HAAG Minister Korthals Altes van justitie moet snel wettelijke maatre gelen nemen tegen internationale organi saties die op commerciële basis in ons land bemiddelen tussen draagmoeders en wensouders. De CDA-kamerleden La- ning en Soutendijk drukken in schrifte lijke vragen de bewindsman op het hart niet te wachten op de behandeling in de Kamer van de notitie „kunstmatige be vruchtingstechnieken". Beide christen democraten wijzen op het feit dat een be middelingsbureau voor „baby's op bestel ling" te Frankfurt in oktober 1987 op last van de Westduitse justitie is gesloten en daarop heeft besloten de activiteiten naar Nederland te verplaatsen „vanwege het gunstige Nederlandse klimaat". Drugsdealer op heterdaad betrapt AMSTERDAM De Amster- damse politie heeft gister avond een dertigjarig man op heterdaad betrapt bij het ver handelen van harddrugs. In twee woningen in Amster dam-Zuid-Oost, van waaruit de man zijn dealerspraktijken verrichtte, is later in totaal 1,5 kilo heroïne en 500 gram co caïne aangetroffen. De man werd gearresteerd toen hij in een auto in de gara ge van een flatgebouw 20 gram cocaïne en 20 gram he roïne wilde verkopen aan een andere man, die eveneens werd aangehouden. Kinderbijslag extra omhoog DEN HAAG De kinderbijslag gaat op 1 januari met gemiddeld vier procent extra omhoog. De verhoging komt bovenop de halfjaarlijkse aanpassing aan de prijs ontwikkeling. Met de extra verhoging wordt voorkomen dat door de invoering van „kinderpremies" in de Ziekenfondswet op diezelfde datum verschillen ontstaan in de ontwik keling van de koopkracht van zowel gezinnen mét als gezinnen zonder kinderen. Dat blijkt uit een wetsvoor stel van staatssecretaris De Graaf van sociale zaken, dat gisteren is aangeboden aan de Tweede Kamer. Met ingang van 1 januari 1989 moet voor de eerste twee kinderen in een gezin ziekenfondspremie worden betaald. Hierdoor zou de koopkracht van gezinnen met kinderen achterblijven bij de koopkracht van gezinnen zonder kinderen. Om dit te voorkomen wordt voor een gezin met één kind een opslag gegeven van 17,69 per kwartaal. Voor een gezin met twee of meer kinderen bedraagt die opslag 35,38. Emancipatieraad: Geen voorrang voor gastouderprojecten DEN HAAG De Emancipatieraad wil niet dat het beschikbare geld voor kinderopvang bij voorrang aan gastouderprojecten wordt be steed. Deze projecten brengen slechts een ge ringe capaciteitsuitbreiding in de kinderop vang met zich mee, terwijl de rechtspositie van de gastouder slecht is, aldus de raad. Dit zegt de Emancipatieraad in een reactie op de plan nen van het kabinet voor de kinderopvang. Het kabinet wil voorwaarden scheppen waar door via gemeentelijke inspanningen een zo groot mogelijk aanbod aan opvangplaatsen tot stand komt. Om dat te bereiken moet voorrang worden gegeven aan relatief goedkope voor zieningen, zoals gastouderprojecten. ipulp eter betaalde üjgent is niet ci jvreden se groo t-recer uentiei geen rogestejVervolg van de voorpagina) JN HAAG De ministers jj. in Dijk en Korthals Altes %ben de politiebonden gisté- te verstaan gegeven dat de eesleve aatregeien ais één totaalpak- moeten worden gezien, ;e vlee iaraan niet getornd mag rewraa »rden. „Mocht men het met 'u onderdeel niet eens zijn, n gaat onmiddellijk het hele kket van tafel", zei Van Dijk afloop van het overleg. Dc ndsvoorzitters hebben be- biivi0 bet Pakket a^s "bet max'- aal haalbare" aan hun leden 'n stuil!ior te leggen, en „tej Jatuurlijk had het allemaal ig beter gekund", zei voorzit- G. Koffeman van de groot politiebond ACP, „maar ik nd dat we ons voor dit resul- at absoluut niet hoeven te ington hamen". NPB-voorzitter L. iropese311 der Linden zei dat het ak- die z;ci oord voor hem als een „vol- agen verrassing" kwam. „Na en uur praten zag het er nog ïreeuv^aar uit dat we onverrichter toenike zouden moeten opstappen, e«iaar toen kwam er ineens een vaÖOrbraak- Nu kr'3gt iedereen schad van t beva aange al N VANDAAGO ieuwS in< tei iets extra's bij. Ik ben al met erg tevreden en ik zal mijn i den jan 00k heel eerlijk ver- kaansc >llen dat er echt niet meer heuse' in all'et minst tevreden was gister avond de Vereniging van Ho- ere Politie-Ambtenaren VHPA), die zich bij de acties n de onderhandelingen van laats,te tijd nauwelijks heeft geroerd. Voor voorzitter Van prakel was het een teleurstel- kort ling dat het hoger politieperso- in 1989 en 1990 slechts een diesalaristoeslag van ƒ450 bruto r zich'^'jë1 ..Dat is bij lange na geen Verzachting voor de enorme hteruitgang in inkomen, larmee onze leden worden ionfronteerd als gevolg van nieuwe ongemakkentoeslag Ie volgend jaar in werking ?edt. Juist de inspecteurs en immissarissen moeten een groot deel van hun onge- /ashin nakkentoeslag inleveren. Voor /an d ommigen betekent dat een in- vookomensdaling van /4000 bruto ter jaar. Dat doet pijn", aldus 11 /an Brakel. „Ik zal het onder- andeli landelingsresultaat dan ook niet tegenover m'n achterban verdedigen, maar het enkel ter 1 >eoordeling voorleggen met de EDE Het streven van de regering naar een her verdeling van de politie is „verkeerd, inadequaat en belachelijk" als niet tege lijkertijd de sterkte en het budget van de politie verhoogd wordt. Aldus mr. P. Cannegieter, bur gemeester van Voorscho ten, gisteren in Ede op een conferentie van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG). De VNG belegde de bijeen komst om burgemeesters in te lichten over de gevolgen van het rapport „De politie beter verdeeld" dat eind oktober aan de ministers Van Dijk (binnenlandse zaken) en Korthals Altes (justitie) is aangeboden. In het rapport van wat heet „de stuurgroep Project Kwantificering Poli tiewerk (PKP)" wordt gepleit voor een verschuiving van personeel van rijks- naar ge meentepolitie. Bovendien, al dus de stuurgroep, moet bin nen de gemeentekorpsen ge schoven worden van minder naar meer- „criminele" plaat sen. In totaal zouden daardoor zo'n 2600 politiemensen van functie en werkplek moeten veranderen. In het gisteren bereikte ak koord tussen de politiebonden en het kabinet is afgesproken dat deze verschuiving zonder gedwongen ontslagen zal wor den doorgevoerd. Over de to tale sterkte van de politie is overeengekomen" dat die, in tegenstelling tot wat de rege ring aanvankelijk wilde, niet zal worden verminderd. Mr. P. Cannegieter: „De politici kropen weg voor de consequenties van hun eigen beleid", foto: sp Cannegieter maakte zelf deel uit van de stuurgroep PKP, maar uittè gisteren felle kri tiek op de „randvoorwaar den" die de regering aan de herverdeling gesteld heeft. Daartoe gesteund door de re geringspartijen zeiden de mi nisters Van Dijk en Korthals Altes dat de stuurgroep alles mocht voorstellen, behalve meer geld en meer mensen voor de politie. Toen de stuur groep daar gewillig aan vol deed en voorstelde dan maar 2600 agenten naar andere korpsen te laten verhuizen, reageerden zowel de excellen ties als de kamerleden van CDA en VVD geschrokken: daar waren ze geen voorstan der van! „De politici kropen weg voor de consequenties van hun eigen beleid. Wat een vertoning!", schamperde Cannegieter. Scheefgroei „Ik blijf achter het rapport staan", had hij zijn kritisch gehoor aan het begin van zijn inleiding voorgehouden, om er vervolgens zoveel mogelijk afstand van te nemen. „Ieder een weet dat het huidige cri terium voor de grootte van de korpsen niet juist is; alleen maar kijken naar het inwo nertal en op grond daarvan het aantal agenten vaststellen, heeft geleid tot een onaan vaardbare schreefgroei. Dat de overheid dat recht wil trekken verdient alle onder steuning en onze stuurgroep heeft niets anders gedaan dan het zoeken naar betere for mule voor de verdeling van het politiepersoneel dan de huidige. Daarbij waren we ge bonden aan de randvoorwaar den die de regering ons ge steld had. Dat heeft onze con clusies in belangrijke mate be paald". „Let wel: die randvoorwaar den waren niet de mijne", zo verontschuldigde Cannegieter zich. „Dat de herverdeling uitdrukkelijk binnen de hui dige sterkte moest blijven, was verkeerd en inadequaat. De overheid zou eerst moeten vaststellen wat zij als taak van de politie ziet. Dan kan ze op grond daarvan de werk druk beramen en een goede verdeling over de korpsen be palen. Nu gaat de regering nog steeds uit van dezelfde sterkte als van voor de oorlog, ondanks de stijging van de criminaliteit, de afname van de gezagsgetrouwheid en alle andere veranderingen in de samenleving. Wat men had moeten doen - en alsnog moet doen - is de wenselijke sterkte van de politie in het algemeen vaststellen en dan pas gaan verdelen. Maar dat was niet onze opdracht; wij moesten alleen een eerlijke verdeelsleutel ontwerpen. Dat hebben we gedaan!. Op grond van de werkdruk van de ver schillende korpsen hebben we Leegloop De hele operatie mag niets kosten, hadden Van Dijk en Korthals tevoren tegen de stuurgroep gezegd. Dat wil zeggen, de ministers hadden de term „budgettair neutraal" laten vallen, want zo heet „gratis" in Den Haag. Er moeten dus mensen verkast worden, zonder dat er nieuwe voor in de plaats komen. Can negieter: „Ik wijs dat af. Het suggereert dat er bij de politie zoveel leegloop en gelummel zou bestaan, dat er wel wat mensen verplaatst zouden kunnen worden. Dat is een belachelijke veronderstelling, waar de burgers de dupe van worden; in de plaatsen waar het nog een beetje goed gaat, worden mensen weggehaald. Daar moet het blijkbaar ook slechter gaan. De ellende wordt doorgesluisd". Met die woorden sloot Canne gieter aan bij wat de Gronin ger rijkspolitie-commandant J. Veenstra eerder op de bij eenkomst had gezegd: „De overplaatsing van rijkspolitie- personeel naar plaatsen met meer moeilijkheden is een uitnodiging aan de crimineel om zijn werkterrein te verleg gen". Cannegieter wees tenslotte ook de derde voorwaarde van de regering, de voorrang aan de bestrijding van de crimina liteit, af. Daardoor zouden agenten overgeplaatst moeten worden van minder naar meer criminele plaatsen. Can negieter: „Die voorrang vind ik discutabel. Als stuurgroep waren we er ook niet geluk kig mee. De meerderheid van ons vond in eerste instantie dat bij de verdeling van poli tiepersoneel geen turbo-prio riteit gegeven moest worden aan de criminaliteitsbestrij ding. Daar sta ik nog steeds achter: als de overheid de cri minaliteit beter aan wil pak ken, dan moet ze daar meer geld voor beschikbaar stel len". STEVO AKKERMAN ,'NIVERSITEIT VAN AMSTERDAM WEIGERT STUDENTEN TRECHT De Lande- ke Studenten Vakbond SVB) moet opnieuw een eek geduld oefenen lordaf zij haar eisen met trekking tot het hoger iderwijs met minister eetman van onderwijs in bespreken. In een ;ief heeft de minister la- n weten niet bereid te jn morgen in een spoed- verleg met de studenten- ond bijeen te kortien. nd vorige week zei Deetman gen de LSVB „uiteraard" be- tot overleg te zijn nadat een gesprek herhaalde ma- van de hand had gewezen, minister wil dat het over- plaatsvindt via de studen- nkamer, het reguliere over- gorgaan van de minister en udenten. De LSVB vroeg de bewinds man om een spoedvergadering van het overlegorgaan. Maar Deetman houdt zich aan de formele regels. Dus zal morgen eerst de agenda-commissie van de studentenkamer bij elkaar komen die de studentenkamer formeel bijeen moet roepen. Wel is de bond mondeling toe gezegd dat het overleg dan binnen een week plaatsvindt. Volgens Maarten van Poel geest, voorzitter van de LSVB, zal de bond alleen op die uit nodiging ingaan als de minis ter de vergadering persoonlijk bijwoont en van plan is „zaken te doen". Dat wil zeggen dat de minister op z'n minst op de eisen en argumenten van de bond moet ingaan. Formulier De Universiteit van Amster dam heeft vijf studenten ge weigerd omdat ze het zoge noemde „historie-formulier" niet hebben ingevuld. De vijf verzuimden dit uit protest te gen de harmonisatiewet. Drie van de studenten vochten de weigering door de universi teit maandag aan voor het Col lege van Beroep voor het We tenschappelijke Onderwijs in Den Haag. Ze hebben er haast mee, want ze willen op 15 de cember tentamen doen. De an dere twee geweigerden kwa men te laat om nog mee te procederen, maar vertrouwen erop van een gunstige uit spraak te kunnen meeprofite- Het historie-formulier is een biljet waarop de studenten op gave moeten doen van het aantal jaren dat ze al hoger on derwijs hebben gehad. Aan de hand hiervan kan worden be rekend hoeveel tijd de student nog heeft voordat hij de limiet van zes jaar overschrijdt die in de harmonisatiewet aan de studieduur wordt gesteld. Opnieuw zijn honderden vogels het slachtoffer geworden van olievervuiling. Dit maal was een oliemorsing in de zevende petroleumhaven in Rotterdam de boosdoener. Vrijwilligers hebben inmiddels enkele tientallen besmeurde dieren gevangen. foto: anp se wijken Lindenneuvel en Landgraaf hebben leden van het Limburgse IRA-recher- che-team vanochtend vanaf zes uur huis aan huis pamflet ten verspreid met vragen over één van de twee in de Bonds republiek aangehouden IRA- verdachten. Volgens de West duitse justitie in Karlsruhe be staan er duidelijke aanwijzin gen dat de 29-jarige G. Hanrat ty geruime tijd gewerkt heeft bij een Limburgs bouwbedrijf. Hij zou hebben verbleven in de wijken Lindenheuvel en Landgraaf. Hanratty werd op 30 augustus in het Westduitse Waldfeucht even over de grens bij het Limburgse Koningsbosch-Echt door een douanier aangehou den, samen met de 30-jarige Terence G. McGeough. De mannen worden verdacht van betrokkenheid bij twee aansla gen op Britse militairen in Roermond en Nieuw-Bergen op 1 mei, waarbij drie doden en drie gewonden vielen. :-n jm beweren zijn Hanratty te hebben ontmoet. Volgens één getuige heeft hij deze IRA-verdachte gezien in een levensmiddelenzaak in Geleen. Op grond van deze verklaring zijn pensions, bars en winkels in Geleen bezocht. Dit heeft nieuwe getuigen op geleverd, maar geen van hen kan precies aangeven waar Hanratty heeft gewoond. Daarom werden vandaag de pamfletten in 3000 woningen verspreid. De verdachten heb ben tot nu toe geen enkele verklaring afgelegd. tr dourne'-th *00^ frtWRlWEO, Honderden douane-beambten protesteren op het Binnenhof. Ze maken zich zorgen over hun baan, wanneer in de 1992 de gren zen worden opgesteld. foto: anp DEN HAAG Op 12 de cember zullen de regerin gen van de Benelux-lan- den, Frankrijk en West- Duitsland beslissen of het openstellen van de geza menlijke binnengrenzen voor het personenverkeer op 1 januari 1990 nog wel haalbaar is. De laatste tijd gaan er steeds meer stem men op om deze maatre gel, die een eerste stap is naar een vrij personenver keer binnen de hele EG, met een half jaar of een jaar uit te stellen. Vorige week zei minister Korthals Altes (justitie) te ver wachten dat de invoering in januari 1990 gezien de vele problemen die nog moeten worden opgelost, waarschijn lijk niet te realiseren is. Ook gisteren uitte hij in de Tweede Kamer zijn twijfels, hoewel hij benadrukte dat „het streven gericht blijft op 1990, zolang er geen andere beslissing is geno men". De vraagstukken die tussen de vijf landen nog moeten wor den opgelost betreffen onder meer het maken van afspra ken over de behandeling van asielzoekers en de regeling van verblijfsvergunningen en visa. Verder moet elk land maatregelen nemen om het wegvallen van de personen controles aan de binnengren zen te compenseren door an dere vormen van controle. De grenscontroles op goederen vervoer blijven overigens nog bestaan, hoewel de douane minder te doen krijgt dan nu nog het geval is. Daarom waren gisteren enkele honderden douaniers in een demonstratieve tocht naar het Binnenhof getrokken, waar zij hun vrees uitspraken voor ge dwongen ontslagen en uitbrei ding eisten van hun takenpak ket, onder meer met controle op de naleving van de wapen wet en de opiumwet. Er werden geen toezeggingen aan de douaniers gedaan. Wel zei staatssecretaris Koning (fi nanciën) dat de personeelsstop bij de douane, die begin dit jaar in werking is getreden, een zo groot mogelijk natuur lijk verloop (door vut en pen sionering) moet waarborgen. Verder onderstreepte hij dat elk uitstel van de invoering van een open Nederlands- Duitse grens uiteraard gunstig is voor het douanepersoneel. Door het wegvallen van de personencontrole aan de oost grens dreigen 325 marechaus- sées werkloos te worden. Mi nister Bolkestein (defensie) deelde de Kamer mee dat voor hen een andere taak kan wor den gevonden. Groep mannen misbruikt viei meisjes ULFT Vier meisjes uit Ulft in leeftijd variërend van 13 tot 15 jaar zijn gedurende enkele maanden verkracht en seksueel mis bruikt door een groep jongens en mannen. De rijkspolitie van Nijmegen heeft inmiddels acht verdachten aangehouden, in leeftijd variërend van 17 tot 21 jaar. De slachtoffers en de verdachten kenden elkaar volgens de poli tie. Maar omdat ze werden bedreigd, durfde geen van de meisjes aangifte te doen. De affaire kwam toch aan het licht toen de ouders van twee meisjes aangifte deden van verkrachting. Vol gens de poiitie is de kans groot dat er nog meer slachtoffers zijn. Om hoeveel meisjes het in totaal zou gaan, kon men nog niet zeggen. (ADVERTENTIE) SPEEL OOK AS. ZATERDAG C26 NOV.) MEE VOOR EXTRA PRIJZEN. Op woei gk november verloot de Lotto onder alle Mid-Lottodeclncmers een fantastische cruise in het Caraïbische gebied. Misschien vaart u wel tien dagen geheel verzorgd met uw partner langs prachtige eilanden en Of gaat u met z'n tweeën naar de wintersport Want met Jjj de laatste vier cijfers goed (~~h t J sm\ van uw formulier kunt u als- I I Nederland 3. De Lotto lijkt een spelletje, totdat je 'm wint nog één van de vol ledig verzorgde wintersportweek ends naar het Sauerlana winnen. Daarbij houdt u natuurlijk allereerst kans op dc hoofdprijs in de Lotto of op één van die vele andere geldprijzen. Haal snel 'n Mid-Lottofor- mulier bij uw club of winkelier. Lever dit deze week nog in en M/D kijk woensdag 30 novem- ber naar de trekking via Kijk in de Gouden Gids voor de Lotto-inleveradressen

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3