Langs Omwegen Er is nog hoop buiten de leesportefeuilles om Leedewi jk: nieuwbouw tussen het groen shi Njord waarschuwt voor geluidsoverlast mberi DEN OMGEVING ftjidócSouoont DINSDAG 22 NOVEMBER 1988 PAGINA 13 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch ol' schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via (171 - 12 22,44 op toestel 10. iloor Ton PirU'rs 1 januj ?n nieui dorpsh de Me laatselij r) het do| zaak t de gei gesnapt avondstudent had het idje onderricht, getuige Noorde en laste legging, beslo- n. De met een eigen lesje gehuis Hingen in graffiti'. Zo het tenminste. De jon- werd tegen tweeën medeichts door agenten, die imbedra hun auto in de Bree- jsidie p at patrouilleerden, ge- n. „Een >t bij het pand van een r het w&handel. Hij stond er een ander. Toen ze de nten zagen liet een van ce basii len een zwarte viltstift "d. Voofc t extra egen jaar met dé EPwf wel lattf1 arvoor king zaf en, maar de nog neergekliederde iuk is an sprak kdelen. agenten grepen de ndstudent in zijn klad- Hij had stiftvlekken zijn handen en wenste verklaring af te leg- Het verblijf in de ndschool en het lesje van hel^'1' wei"den daardoor olgd door een niet voor- öe praktijkcursus 'Nach- RQVi verblijf in een cel'. student kon er gisteren niet over uit. Hij had émaal niets gedaan. Hij van de graffiti-prins n kwaad. Het was dan allemaal heel anders aan dan het uit de ver- thoude r'ngen leek. Na de les was hij nog even gaan ipen en was een oude tienovfe)sch00'-vr'end tegen mmissifomen Getweeën had- ook nol1 ze z*ch rioor het begin .g DenP rie nacht gestapt, waar- bij zijn fiets van de indscholier nog een ftje nagepraat werd. lotseling pakte die jon- een viltstift en begon op het raam van die kei te schrijven", meld de jongen voor rechter it met zichtbare veront- lardiging. t laatste was niet ~B ^eemd, want wat er ge- Bireven werd, was weinig >iend voor de verdachte, ij schreef mijn naam op wat ik dan wel zou zijn' lervolgens was er een leine worsteling ontstaan, mdat de verdachte de stift an die bij nader inzien \et zo erg goede school- fiend wilde afpakken. Vant het is helemaal niet v ik als je naam misbruikt rdt". naf toen werd het vol- ns de verdachte allemaal )g vervelender. Door de Ie ger orsteling kwam er inkt 1 gek n zijn hand te zitten. Di- ?r ge ct daarop stopte er een rs hu ilitieauto. Tot zijn verbij- ig gaa ering werd hij in zijn en va aag gegrepen in plaats ische in de schoolvriend. Die e zelf eeg een vrije aftocht. „Ik ïn voias totaal verbluft en heb ;t lev en niks willen zeggen, s de et was allemaal zo ab- id jan rd". iet zot echter Slot keek meele de g< ind, maar leek door het akt diele verhaal nog niet echt ist me 'ertuigd van de onschuld histor in de scholier. Die moet at te et, getuige zijn reactie, ge nuine en hebben. „Ik kan toch iht nooit op die ruit ge- „resta hreven hebben. Je gaat De I zelf toch niet voor iets Er zi reselijks staan uitmaken? digd n mijn naam stond nog 840 uerkeerd gespeld ook", Dit racht hij vol overtuiging uigd i verontwaardiging als ui- van eme verdediging naar vo- ef. Oi en. En een verder beroep er e oend op het gezonde ver te ze and: „Ik ben als tamelijk t bes ormaal door een aantal vera sychologische tests heen- lemenekomen Dat hij niet jie eek was had rechter Slot ilderl elf al gesnapt: vrijspraak, cht" uwbc )poor Iet had ze echt niet meege- eten. De slordig en de keu- geklede student. Ze ranadden voluit gesprint, hun JHizet was daarbij onover- Uwoffen geweest. Met succes ^^■adden ze afgerekend met HHlle opdoemende hindernis- ®™en. De bellen rinkelden al, nMe lichten knipperden "BBeeds en de spoorbomen robeerden al hen de door- ang te beletten. Ze lieten ich door niets en niemand de weg liggen. Met lechts één doel voor ogen naalden hun benen door. lat doel hebben ze echter looit gehaald. Die reed 'oor hun neus weg van lerron 2 van station Voor noten. In arren moede eerden ze op hun schre- en terug om in het 'sta- ionsgebouw' een kaartje te open. Daar wachtte hen ■en NS-functionaris op die 'ond dat de heren in hun laast de treinbaan overge- token hadden toen het cht niet meer kon. Een ion was hun deel. )ie werd echter niet be- aald door de heren. Giste- en zat het ze weer niet, nee. Rechter Slot gaf geen torting, die hanteerde de loge kanton-prijzen, geen c maar 20 gulden. ERIK HUISMAN HET JUBILEUM-KOOYKERJAAR 1988 LOOPT TEN EINDE Het nu ten einde lopende jaar 1988 was voor boek handel Kooyker, sinds 1863, een emotionele jaar gang. Niet alleen bestond deze Leidse „literatuur dealer" sedert 1973 opererend onder Britse vlag, gevoerd door het eerbiedwaardige Oxford- se Blackwell-concern, zo dat de twee drijvende, ge luidloos gakkende, Kooy- ker-eenden, in logo-op zicht bijna opgeslokt wer den door de Blackwell- bever 125 jaar, 1988 betekende ook een totale, massale verhuizing van de Nieuwe Rijn naar de Breestraat. Tientallen ki lometers aan boeken moesten verkast worden. Dat gebeurde in mei j.l., ingeluid door een stijlvol, bijna sacraal inwijdings feest in de Pieterskerk. Na de „liturgie"-viering, waarin „hoog" staande sprekers op de kansel voorgingen, spoedde de moeilijke, eigenzinnige, uitlandig wonende pro fessor onder de vader landse literatoren, Wil lem Frederik Hermans, als een soort stadhouder der Nederlandse letteren zich naar de nieuwe win kel Breestraat, om er, ge huld in donkere regen mantel, een lint door te knippen waardoor de nieuwe boekhandel door meer aardse stervelingen betreden kon worden. Al eerder, in de kerk, had W.F.Hermans zonder eni ge schaamte een boetek leed aangetrokken en in het openbaar beleden dat hij in '44 een keer zonder betaling een boek bij zich had gestoken. Maar in oorlog en in de liefde is alles geoorloofd, zal hij toen gedacht hebben. Ja, dat was eerder in dit jaar het begin van veel Kooykers vreugdebetoon; activiteiten en festiviteiten ook aan de Korevaarstraat heeft Kooyker een groot kantorenpand be trokken als bovenbuur van een visboer, kaashandel en verkooppunt van bloemen en planten als randgebeuren van een supermarkt. Op die ver dieping krijgt de boekenwe reld een nieuwe dimensie, daar wordt zakelijk gebrain stormd, als ik me zo mag uit drukken, en daar heerst ook algemeen directeur Franzjozef Arkenau als een niet-Habs- Bij Kooyker signeren literatoren hun werk welhaast aan de lopende band, zoals hier Isabel Allen- de (rechts) in '86 met „Het huis met de geesten" en „Liefde en schaduw". FOTO: PR voor zo veel bijzonder punc tueel spit- en imagewerk. Broekhuis zou best met een half jaar betaald verlof be loond mogen worden, want zijn inspanningen hebben hem van heel veel vrije tijd beroofd. Buitenstaanders, evenwel, zullen ongetwijfeld genoegen kunnen beleven aan tal van bijdragen aan het jubileum boek, zoals die geleverd wer den door, onder anderen, Fré- déric Bastet, de eerder dit jaar jaar 1BBB atgesloten met een in klap bespreekbaar ge- kleine plechtigheid na slui- w°rden Leidse hoogleraar en man van Oudheden en Re naissance, een archeoloog die aanleiding gaf tot ook de her geboorte (qua belangstelling) van Neerlands „grootste pro zaïst" en romancier Louis Couperus. Twee verwante, schrijvende grote zielen; de meester en zijn bewonderaar. Dank zij Bastet weten wij nu dat Couperus een blauwe maandag, zij het een jaar of wat, in Leiden gestudeerd heeft en toen woonde aan de Apothekersdijk, op nommer 27. Bastet vertelt er heel wat van in zijn bijdrage. In elk geval is Couperus nooit een Leidenaar geworden, en dat is maar goed ook, anders had hij niet kunnen flaneren en lanterfanten in de zon en ons later vertellen van de Azuren kusten met hun ver dichtsels en andere lome avonturen en zielepijn. Via Kooyker heeft Frédéric Bas tet zijn licht verder op zijn idool laten schijnen. Het is hartverwarmend als wij bij Bastet kunnen lezen, dat Louis ooit aan zijn broer Thé- odore toegegeven heeft, dat hij lui was; „Ik voer niets uit, ik loop leêg, ik sla geld stuk, burgse vorst en zaakgelastigde in luxe en comfort, met man daat van zijn Engelse princi palen, de Blackwells. Als je deze gentlemen aan de Broad- street in Oxford, met boeken in de hand, op een foto bijeen ziet staan zijn het werkelijk „all the King's men". En zo hoort het ook, als je het „Heft" und Verlag in handen hebt. Goed doel Gisteren werd het Kooyker- afgesloten met een leine plechtigheid na slui tingstijd. Ter gelegenheid van het jubileum waren door vrienden en relaties giften ge stort voor een goed doel. Kooyker was daardoor in staat een cheque ter waarde van ruim 3000 gulden te over handigen aan Artsen Zonder Grenzen. Waarmee, dus, geen specialisten zijn aangeduid. Maar tevens kwam een jubi leumboek uit, getiteld „Met verschuldigde achting", e.en frase waarvan de oprichter C.Kooyker zich sinds 1863 be diende ten aanzien van zijn afnemers. Het boek, voortref felijk verzorgd in eigen be heer uitgegeven, is een ge schiedenisboek van Kooyker zelf. De lopende feiten, data en ontwikkelingen werden nauwgezet op een rijtje gezet door Kóoyker-medewerker Hans S.Broekhuis, die de tra ditie van de meeste historie schrijvers gevolgd heeft en elk greintje humor gewetens vol ontweken heeft. Het is best te lezen, maar je moet dan wel een zekere band met de Kooyker-familie mitsga ders haar reilen en zeilen be zitten. Droog als gort, groten deels, maar alle waardering en ik weet niet wat ik nog al meer doe; in één woord, ik ben een lammeling". De tijd geest zat er in en je vraagt je af wat Couperus had gedaan nadat hij Nicolaas Beets een handdruk had gegeven. Stofdoek Het jubileumboek is verder verrijkt met bijdragen vanwe ge Blackwell, door W.F.Her mans, A.Korteweg, A.Querido (ik wist het niet, maar Queri- do is hooglerarend ook aan Leiden verbonden geweest en heeft daar sinds 50 jaar zijn woon gevestigd), F.Koene- gracht, R.C.J. van Maanen en andere coryfeeën die het voormalige familiebedrijf be lichten. Zoals auteur Broek huis, die jaren geleden van di rectielid A.Gast zijn „aanstel- lingsbrief" op een bericht- kaartje kreeg, waarop met ballpoint was ingevuld: „Maandag om negen uur kan je beginnen. Omdat de winkel gesloten is moet je maar aan de brievenbus klepperen, dan doet er iemand open"; w.g.A- .Gast. „Op die gedenkwaar dige maandagochtend kreeg ik een stofdoek in de hand gé- drukt", nog steeds volgens Broekhuis, „met de medede ling: „Ga de ladder maar op om de boeken af te stoffen, dan leer je de titels goed ken nen". Broekhuis doorbrak toch even het dorre opsom men van een zakelijk vervolg: „De boekenplanken aan de Nieuwe Rijn, in een pijpenla, waren donkerbruin met leren stoflappen. Ze bevonden zich letterlijk van vloer tot pla fond, links en rechts de gehe le ruimte bestrijkend. Om de bovenste planken te bereiken moest men gebruik maken 1988 betekende ook het afscheid van de vermaarde Kooyker- wenteltrap in de (voormalige) vestiging aan de Nieuwe Rijn. FOTO: PR van lange houten ladders die, wanneer je bovenaan stond, behoorlijk konden wiebelen. Ook de dames moesten van deze attributen gebruik ma ken en omdat de mode inder tijd voorschreef dat de dames rokken dienden te dragen, kan men zich voorstellen dat deze toestand de nodige ca priolen en moeilijkheden met zich meebracht". Vijfentwintig jaar geleden, bij het 100-jarig bestaan van Kooyker, schreef mevr.dr- .Van der Werff ten Bosch in het zeer Haagse dagblad Het Vaderland (het verdwijnen daarvan wordt nog immer bij zonder betreurd): „De trouwe bezoekers kennen de drang- naar-Kooyker als een perio diek optredend verschijnsel. Eens hoorden wij de vrouw van iemand, die deze drang veelvuldig bij zich voelde op komen, op bezwerende toon zeggen. „Je gaat er niet heen hoor, de rekening is al hoog genoeg". Zo hield men vroe ger iemand op een spirituale wijze uit het café. Ook in de dagen van mevr- Van der Werff ten Bosch was de accommodatie bij Kooyker aan de Nieuwe Rijn ronduit onvoldoende: „op zaterdag ochtenden struikelt men over boodschappenmanden, die door in lectuur verdiepte ei genaars in het looppad zijn achtergelaten. Men leest er staande, soms rug aan rug, na een half uur ziet men zich, wat duizelig in het hoofd, ge dwongen de frisse buitenlucht op te zoeken. Toch, en daarin schuilt zijn geheim, is Kooy ker een volmaakt gastheer. Men kan er zichzelf zijn, men kan er nieuwsgierigheid naar de nieuwste uitgaven onbe teugeld botvieren, en men treft er steeds vrienden of lang-verloren gewaande ken nissen. De stilte want ook de boeken verwisselen vrijwel in stilte van eigenaar wordt slechts verbroken door gedempte begroetingsformu les". Nou, dat en nog meer was Kooyker, en zo zal het nog immer blijven. Ook in de nieuwe winkel aan de Bree straat, waar het feest der oude en vernieuwde herkenning nog dagelijks wordt gevierd. Maar dan wel in de vorstelij ke, middeleeuws gefundeerde, omgeving van Breestraat 93, een pand dat in het voorjaar door prins Willem Frederik officieel met een achteloze knipbeweging van de schaar aan de kijkende en betalende publieke belangstelling werd prijsgegeven. Van laag naar hoog kan men er, eventueel via een lift, terecht. De lette ren overspoelen je er op een innemende manier. Daarna hoeft men, na afname, alleen nog maar de rekening te beta len. Maar de leeshonger grijpt nog steeds gretig om zich heen. Wat dat betreft zit het wel goed met onze Neder landse boekwinkels op ni veau. Voor werkelijkheid en sprookjes. Het verleden, he den en de toekomst liggen, ook bij Kooyker, voor het be taald grijpen. In een blinde lings vertrouwen op een volk dat zich niet van den domme wenst te houden. Nu is dat volksdeel substantieel niet ge weldig groot (als je om je heen de gemiddelde bezetting der „boekenkasten" ziet), maar er is hoop, buiten de invloedss feer van de leesportefeuilles om. Al zal het aanbod van Kooyker en z'n concurrenten nooit gemeengoed worden. Maar dat is een omstandig heid waarmee Blackwell in het Verenigd Koninkrijk ter dege rekening heeft gehou den. Men wenst daar voort te drijven op de eenden, met de knaaglustige bever als bewa ker. ■mmeer mm imb] Leiden is vrijwel vol gebouwd. Sinds de eer ste bewoners zich rond 300 voor Christus op Leids grondgebied ves tigden, heeft de stad zich langzaam maar zeker uitgebreid. Met name de laatste hon derd jaar was de groei buiten de singels ex plosief. Met het uitdij en van de stad en het toenemen van het aan tal inwoners, ontston den ook de wijken. De woonbuurten met hun eigen voorzieningen als kerken, scholen en winkels. Elk met zijn typisch eigen sfeer die wordt bepaald door de aard en hoeveelheid bewoners en gebrui kers, bebouwing, ver keer en groen. Meer dan vijftig leefgemeen schappen telt Leiden op dit moment. Uitwij ken brengt die Leidse wijken in kaart en laat zien hoe de men sen er leven: aan rusti ge lanen waar je de vo gels kunt horen flui ten, maar ook in stra ten met torenflats, waar plantsoentjes dreigen te worden be bouwd. „Wij voelen ons niet het pro totype van een Leidse wijk. De mensen die in deze wijk wonen kun je niet echt als één homogene groep be schouwen". Aan het woord zijn Peter en Ineke Bretz, al elf jaar bewoners van een eengezinswoning in de Lee- dewijk en actief in het buurt- comité. Evenals vele medebe woners van dit stukje Meren- wijk, kwamen zij destijds uit Den Haag naar de nieuwe Leidse wijk waar toen volop huizen beschikbaar waren. Eén a twee jaar daarvoor werd het allereerste complex van duizend huizen in de Leedewijk de noordweste lijke hoek van de Merenwijk opgeleverd. In de daarop volgende periode verrees het een na het andere nieuw- bouwcomplex uit de grond. Wat de Leedewijk van de twee andere Merenwijkdelen onderscheidt, is het feit dat er voornamelijk huurwonin gen zijn te vinden. Groten deels betreft het laagbouw, maar er staan ook enkele flats die echter uit niet meer dan vier woonlagen bestaan. Onlangs werden de laatste woningen aan de „Forellen" en de „Karpers" opgeleverd. Daarmee is de Leedewijk nu voltooid. „Althans, dat hopen wij. Als de gemeente de plannen voor de verdichtingslocaties door zet, betekent dat dat we er nog meer flats bij krijgen", aldus Peter en Ineke. Op een groenstrook vlakbij het bus station bij de spoorlijn zou in dat geval nog een flat gerea liseerd worden evenals twee flats op de hoek van de rond weg ter hoogte van de Gooi meerlaan /Veluwemeerlaan. Ook zouden er nog twee flats gebouwd kunnen worden bij het scholencomplex aan het Broekplein. „Wij zijn als bewoners tegen In de Leedewijk is het nog rustig wonen tussen de vele groen- strookjes zoals hier aan de Nautilusbank. FOTO: TEJO RINGERS de plannen. Het betekent dat wij enkele stukken groen kwijtraken. Bovendien vra gen wij ons af of het voor de toekomstige bewoners wel zo aantrekkelijk is om pal naast de spoorlijn te wonen. Bij het scholencomplex zien wij veel liever een nieuw buurthuis". De gemeente heeft inmiddels na overleg met de Leedewij- kers toegezegd dat zij zal kie zen voor óf flats óf een buurthuis nabij het scholen complex. „Als beide voorzie ningen gerealiseerd zouden worden, zou de verkeersonts- luiting van de scholen een grote zorg worden. Deze zou er niet veiliger op worden", aldus Peter en Ineke. Schoollokalen Woonden er in het begin voornamelijk gezinnen met jonge kinderen in de Leede wijk, inmiddels is de samen stelling van de wijk wat ge varieerder geworden. „In de flats wonen veel ouderen en jonge stellen. In de eenge zinswoningen zitten nu voor namelijk gezinnen met wat oudere kinderen. Dat is ook goed te merken aan het feit dat er steeds meer schoollo kalen leeg komen te staan", vertelt Ineke. Een sporthal, enkele kanto ren op de begane grond van de flatgebouwen zijn verder de enige voorzieningen die de Leedewijk rijk is. „Het is puur een woonwijk. Maar daardoor wel heerlijk rustig. We zitten bovendien vlakbij de Leidse binnenstad en heb ben gelukkig nog heel veel groen". Vooral dat laatste maakt dat Peter en Ineke Bretz evenals veel medewijk bewoners niet graag uit de Leedewijk weg zouden wil len. „Je hebt hier niet het ge voel ingeklemd te zitten tus sen huizen en andere stenen bouwsels". Dat neemt niet weg dat de Leedewijk nog wel enkele zaken hoog op het wensen- lijstje heeft staan zoals bij voorbeeld een wijkmarkt en een station. „Wij zitten het dichtst bij de spoorlijn en willen heel erg graag een sta tion. Hoewel de plannen daarvoor eigenlijk al van de baan waren, lijkt het erop dat de Nederlandse Spoorwegen er nu weer over praten in het kader van het Mobili teitsplan voor de Randstad". „Wij hebben aan de gemeen te Leiden altijd een hele goe de gesprekspartner gehad", stelt Peter Bretz met nadruk. Veel wensen die het buurtco- mité in de loop der jaren naar voren heeft gebracht zijn inmiddels gerealiseerd. In 1980 bijvoorbeeld inventa riseerde het comité alle ver keersknelpunten door middel van een enquete onder de wijkbewoners. „Laatst heb ben we die nog eens opge zocht en toen bleek dat meer dan de helft van alle wensen inmiddels zijn gerealiseerd zoals het verbeteren van het openbaar vervoer, het maken van fiets- en voetgangerstun neltjes, de reconstructie van verkeersonveilige kruispun ten, het maken van een mid denberm op de Gooimeerlaan langs de spoorlijn en een bromfietsverbod op de Broekweg. Al met al toch een mooi resultaat", stelt hij vast. Gemengde gevoelens hebben de wijkbewoners over de plannen van de gemeente om een buurthuis in de Leede wijk te vestigen. „Hoewel wij op zich graag een eigen voor ziening willen hebben, zijn wij er een beetje huiverig voor wanneer zo'n gebouw ook door jongeren uit de Zijl en de Slaaghwijk gebruikt gaat worden. Het buurthuis Op Eigen Wieken in de Slaaghwijk moet afgebroken worden, de Zijl wijk heeft nog geen buurthuis. De kans be staat dus dat er één gebouw komt voor alle drie de wij ken van de Merenwijk. De jongeren die van Op Eigen Wieken gebruik maakten, hebben in de buurt nogal eens voor overlast en vanda lisme gezorgd. Wij zullen ons wel twee keer bedenken als de komst van een buurthuis naar de Leedewijk synoniem wordt met overlast". JEANNETTE SCHREUDER Universiteitsraad steunt motie zwangerschapsverlof LEIDEN Met grote meerderheid hebben gisteravond de leden van de universiteitsraad een motie aangenomen waar in het college van bestuur van de Leidse universiteit wordt vqrzocht een centrale post 'vervanging bij zwangerschap' op de komende begroting op te nemen. Faculteiten zullen uit dit budget kunnen putten als zij niet over genoeg middelen be schikken om vervangers van wegens zwangerschapsverlof afwezige vrouwen aan te stellen. Met de motie hoopt men een volgens de emancipatiecommis sie van de universiteit „sluipende verslechtering van het ar beidsklimaat voor vrouwen tegen te gaan. Op dit moment wordt de vervanging van zwangere vrouwen niet centraal, maar door de faculteiten zelf geregeld. L. van der Molen, voorzitter van de emancipatieraad, sprak haar zorg uit over deze gedecentraliseerde regeling. De vervanging van zwan gere vrouwen dreigt steeds meer een sluitpost op de begro ting van de door bezuinigingen getroffen faculteiten te wor den. Vrouwen worden dan wellicht op voorhand niet aange nomen, omdat zij immers tot de risicogroep behoren zwanger te worden, aldus Van der Molen. LEIDEN De studenten- roeivereniging Njord aan de Morsweg wijst woningbouw op de plaats van de school Rijnoever af. Het bestuur vreest dat toekomstige buren van Njord overlast zullen on dervinden van de festivitei ten die daar regelmatig plaatshebben. In een brief waarschuwt voorzitter M. Algie voor geluidsoverlast. Njord maakt zich blijkens de brief ernstig zorgen over het leefmilieu van de bewoners van de nieuwe huizen. Op dit moment wordt de school nog gesloopt. Algie wijst op de hinder die omwonenden ondervinden van sociëteit Minerva aan de Breestraat. Njord is een subvereniging van Minerva. Vol^ns Algie wordt bij Njord niet zo vaak lawaai ge maakt als bij Minerva, maar „met enige regelmaat wor den er roeievenementen ge houden en festiviteiten geor ganiseerd". Hiervan is met name sprake gedurende vrij wel de gehele maand augus tus, als nieuwe studenten kennismaken met Njord. Die activiteiten nemen vaak de gehele dag is beslag en duren tot diep in de nacht. Algie stelt dat dat tot nog toe niet tot noemenswaardige problemen met omwonenden heeft geleid. „Zelden of nooit hebben zij redenen gehad om zich bij ons, en in het uiterste geval de politie, te bekla gen". Aan de andere zijde van Njord staan wel huizen. vap Njord. door leden

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13