Speurtocht naar Alphens gif opnieuw ingezet Pleidooi voor behou Ter Aarse Ringhoeve Leiderdorp krijgt wasstraat voor auto's dagpuzzel Speelplaats voor Koudekerkse peuters GRAVEN VAN SLEUVEN GESTART Opnieuw aanhouding in gif schandaal Verdere verbouwing vj Zevenhovense dorpshi LEIDEN OMGEVING CcidócGouoont DINSDAG 22 NOVEMBER 1 DE] Chili con carne met witlofsalade kwark- pannekoekjes met gember 4Is u met z'n tweeën bent, dan heeft u het volgende no dig: 250 g bruine bonen, zout, 1 ui, 1 lepel olie, knoflook, 100 g gehakt, 250 g ontvelde tomaten (blik of pak), chili poeder of sambal, paprika poeder, oregano, zout, peper, paar sneden brood; 150 g witlof, 1 lepel azijn, 2 lepels yoghurt, zout, peper, suiker, mosterd, 1 appel, 2 schijven ananas, peterselie; 50 g zelfrijzend bakmeel, iets zout, 5 bolletjes gember, 1 ei, 1 dl melk, 100 g kwark, margarine, bruine of witte basterdsuiker. Was vanavond de bruine bo nen een keer en zet ze ruim onder koud water met weinig zout weg. Kook de peulvruch ten morgen in het week water in een uur gaar. Fruit de kleingesneden ui in de olie lichtbruin, voeg de geperste knoflook en het gehakt toe en bak de massa al roerende tot het gehakt lichtbruin begint te worden. Doe er de tomaten met sap, chilipoeder of sambal, paprikapoeder, oregano en zout bij en laat het mengsel tien minuten stoven. Schep er vervolgens de gare bruine bo nen met zo veel kooknat bij dat het gerecht op een dikke soep lijkt. Maak de chili, na nog eens vijf minuten sudde ren, op smaak af met de ge bruikte kruiden en met zout en peper. Presenteer er brood bij. Zet een slasausje klaar van azijn, yoghurt, zout, peper, sui ker en mosterd en meng er grofgeraspte appel, stukjes ananas en smalle schijfjes wit lof door. Bestrooi de salade met fijngeknipte peterselie. Meng zelfrijzend bakmeel, zout en tamelijk grove stukjes gember. Voeg ei, melk en kwark toe en roer de massa tot een glad en dik beslag. Laat een stukje margarine warm worden in de koekepan en schep er beslag in voor een héle pannekoek of drie klein tjes. Bak de onderkant lang zaam bruin en keer het gebak pas als de bovenkant opge droogd is; de tweede kant mag ■vlugger bruin bakken. Geef er apart witte of bruine basterd suiker bij. JEANNE dienstuerlening APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken in de re gio Leiden worden waargenomen door de apotheken die ook weekend dienst hebben. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 g. (Elisabeth-zieken- huls). De Geneeskundige Dienst Leiden is verhuisd van de Roodenburgerstraat in Leiden naar de Cronesteinkade 18a in Leiden. VERENIGING BESCHERMING ON GEBOREN KIND Hulpverlening bij ongewenste zwangerschap voor moe der en kind. Bel tel. 071-896309; 071- 897762; 033-620244 (dit laatste num mer is dag en nacht bereikbaar). CENTRALE REGISTRATIE KINDER OPVANG (Koornbrugsteeg 2, 2311 EK Leiden, tel 254810.) Informatie over en aanmelden voor kinderop vang In Leiden. Geopend: ma t/m vr dag 9-12. ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Kctelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be reikbaar van 10.00 tot 16.00 via 071- 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau, Ketelboeters- steeg 10. tel. 130775; afdeling belas tingen: alleen op afspraak, klachten bureau: dl. en do. 18.30-20.30, afde ling vreemdelingenrecht: ma. 13-15 en do. 18.30-20.30, afdeling vrouw: vr. 10-12. SOS Telefonische Hulpdienst Lei den e.o. Voor een gesprek van mens tot mens. Vertrouwelijk. Dag en nacht bereikbaar. Telefoonnummer achterop de telefoongids (071- 125202). BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50, tel. 123942; spreeku- rën ma. en di. 10.00-12.30 u., wo. 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 u. DIERENHULP- EN AMBULANCE DIENST Hulpverlening in Leiden, Leiderdorp. Oegstgeest, Rijnsburg. Valkenburg. Voorschoten. Warmond en Zoeterwoude. Tel. 071-174141. BURGERRAADSLIEDEN Koren brugsteeg 2, tel. 143171 (kantooru ren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 u.. do. 18.30-20.00 u. RUITENPUZZEL Steeds te beginnen in het vakje boven het cijfer en verder gaande in de richting van de wijzers van de klok, kunnen rond de genummerde vakjes woorden van 4 letters van navolgende betekenis worden ver- 1 leidsman; 2 tegenstander; 3 elek trisch haardroogtoestel; 4 tel woord; 5 omwenteling; 6 blaasin strument; 7 Engelse lengtemaat; 8 bezieldheid; 9 dwarsligger voor spoorrails. OPLOSSING Nieuwe rioolzuivering voor Leimuiden LEIMUIDEN Volgend jaar, maar uiterlijk in 1990, zal een be gin gemaakt worden met de bouw van een nieuwe rioolzuive ringsinstallatie in Leimuiden. Na voltooiing moeten de bewoners van deze gemeente verlost zijn van de stank die elke zomer uit de sloten opstijgt. Burgemeester Boelen deelde dit gisteravond mee aan de leden van de commissie financiën, economische aan gelegenheden en onderwijs. Het college zal 2 december nog een gesprek hebben met het Hoogheemraadschap van Rijnland. „Daarna denk ik dat niets ons meer in de weg staat om zo spoedig mogelijk met de bouw te beginnen", aldus de burgemeester. Dit overleg is nodig omdat het Hoogheemraadschap de nieuwe installatie zal betalen, ter wijl de gemeente Leimuiden zorg draagt voor de aan- en afvoer van het water. Elke zomer kon men tot op heden na een flinke regenbui een hevige stank waarnemen in het dorp. De oude zuiveringsinstal latie was niet in staat het toegenomen water te zuiveren en loos de dit dan, vermengd met rioolslib, rechtstreeks op de sloten. De komende installatie zal een veel grotere capaciteit bezitten. Slechts bij extreme regenval verwacht het college nog een kans in de toekomst op nieuwe stankoverlast. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Tussen de Ridderhof en het Hofstedepark wordt een buitenspeelplaats voor de peuterspeelzaal aangelegd. Een werkgroep van vertegenwoor digers van de Stichting Peu terspeelzaal, de gemeente en de Ridderhof heeft hiertoe een plan opgesteld. De realisatie van de buitenspeelplaats gaat ruim twaalf mille kosten. Het voorstel werd gisteravond in de commissie welzijn, on derwijs en milieu besproken. De noodzaak om tot de aanleg van een buitenspeelplaats te komen, werd begin dit jaar duidelijk toen de Stichting Peuterspeelzaal zich uit de Ridderhof wilde terugtrekken en een eigen locatie in gebruik wilde nemen. Die had men ge- filand op de hoek Ridderhof- aan-Bernhardstraat. Daar is al een speeltuin aanwezig. Als reden voor de verhuizing werd aangegeven dat de peu terspeelzaal geen toekomst meer zag in de behuizing in de Ridderhof. Ook het ontbreken van een buitenspeelplaats was een groot minpunt voor de voortzetting van de overeen komst. De gemeente en de Ridderhof zijn toen een over leg gestart met de Stichting peuterspeelzaal om tot een op lossing te komen. Dat resul teerde in een uitbreiding van het aantal uren dat de Stich ting van de Tollzaal in de Rid derhof gebruik kan maken. Vervolgens is nu een plan op tafel gekomen om ook de ge wenste buitenspeelplaats mo gelijk te maken. C. de Jong, fractievoorzitter van de VVD, had liever gezien dat het oorspronkelijke plan van de verhuizing naar de Ridderhoflaan-Bernhardstraat was doorgegaan. Toch noemde hij het voorstel van een rede lijk alternatief te vinden. ALPHEN AAN DEN RIJN Slechts wat bouw- en sloopafval en huisvuil zijn gisteren aan getroffen bij het graven van de eerste sleuf op de voormalige vuilstortplaats in de Coupépolder in Al phen. Lang werd er gis termiddag echter niet ge graven omdat men op 3,5 meter diepte last kreeg van grondwater. Door het Hoogheemraadschap van Rijnland wordt vandaag water weggepompt zodat men door kan gaan met graven tot op een diepte van ongeveer vijf meter. Door het graven van de sleuven waagt de provin cie een tweede poging om de mogelijke aanwezig heid van enorme hoe veelheden illegaal gestort chemisch afval aan te to nen. „We verwachten iets te vin den. Het gaat ons echter niet om vaten, maar om wat er mogelijk in kan zitten". Dit zei J. van de Griend, woord voerder van de provincie Zuid-Holland, tijdens de start van het graven van de sleu ven op de voormalige vuilnis belt. Gistermiddag rond half twee werd met het vervolgon derzoek naar de mogelijke aanwezigheid van chemisch afval in de Coupépolder be gonnen. Het graven gaat door tot en met 7 december. In opdracht van de provincie wordt een aantal sleuven ge graven door het bedrijf Van Mourik uit Groot Ammers. Op die manier hopen provin cie en het ministerie van VROM meer bewijzen in han den te krijgen over daadwer kelijke illegale stortingen. „Er wordt nu gegraven op plaat sen die door getuigen zijn aangewezen als zijnde ver dacht. Ook uit een historisch onderzoek en het eerste on derzoek van dit jaar is geble ken dat deze plekken nader bekeken moeten worden", vertelde A. Huiskens, bureau- hoofd van de provinciale af deling bodemsanering. Huis kens is ook voorzitter van de projectgroep Coupépolder. Opvallend is dat nog geen honderd meter noordelijker van de plek waar nu wordt gegraven, in 1981 enkele va ten werden aangetroffen. De zaak is toen verder niet uitge zocht omdat, zo meende Van de Griend, het toen alleen be- De eerste sleuf wordt gegraven. Op aanwijzingen van getuigen is onder andere deze plek gekozen om speci fiek te zoeken naar afval dat niet thuishoort op de voormalige vuilstortplaats. langrijk was of er schade was voor de omgeving. „En dat was er niet. Dus is er toen in het kader van tie wet op de bodemsanering niets aan ge daan. De beheersmaatregelen waren toen immers goed", al dus Van de Griend. Honderdduizend Volgens de Haagse officier van justitie H. Schelfhout zal er niet specifiek naar vaten worden gezocht, maar naar alle stoffen die niet thuisho ren op deze vuilnisbelt. „We zoeken naar soorten - afval waarvan wordt gezegd dat ze mogelijk illegaal zijn gestort. Ze moeten iets kunnen ople veren voor het strafrechtelijk onderzoek. We gaan dus ze ker niet aan het werk met het idee honderdduizend vaten aan te treffen", aldus Schelf hout. Van de Griend: „Er zijn zoveel kosten gemaakt bij het eerste onderzoek dat de pro vincie en het ministerie ho pen dat er door middel van bewijzen een schuldige gevon den kan worden, op wie men deze kosten kan verhalen". De kosten die tijdens het eer ste onderzoek en de voorbe reidingen daartoe zijn ge- DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Justitie heeft op nieuw een inwoner van Alphen gearresteerd in verband met het gifschandaal in de Coupépolder. De 45-jarige man wordt er volgens de persofficier van verdacht medeplichtig te zijn ge weest bij het storten van giftig afval op de voormalige vuil- stort. Hij heeft dat maandag meegedeeld. Eerder werden al twee gemeente-ambtenaren aangehouden wegens het mogelijk aannemen van steekpenningen. De pers officier sloot meerdere arrestaties niet uit. maakt, komen op zo'n één miljoen gulden. „Daarbij zijn niet de kosten inbegrepen van de arbeidskrachten die het re chercheonderzoek hebben uit gevoerd. Een groot aantal mensen is er sinds april full time mee bezig geweest. Dat kost ook nog eens tussen de 500.000 en één miljoen gul den", aldus Huiskens. „Daar om hopen we dat dit onder zoek iets oplevert zodat we bewijs op tafel krijgen om de inspanningen van de laatste tijd beloond te zien". Het graaf-onderzoek dat nu is in gesteld kost in totaal 230.000 gulden en wordt eveneens door de provincie en het mi nisterie gedragen. Er zullen sleuven van zo'n vijf meter diep worden gegra ven. Maar als het nodig is, kan men veel dieper gaan. Er wordt gegraven met een uit- schuifbare hydraulische bak. Daarmee kan nauwkeurig worden gewerkt. De even tueel aangetroffen stoffen worden voor een nauwgezette FOTO: WIM VAN NOORT analyse door een gerechtelijk laboratorium onderzocht. Het terrein zal tot 7 december voor iedereen afgesloten zijn. De gravers mogen overdag het terrein niet verlaten. Zij zullen, evenals tijdens de bo ringen eerder dit jaar, uitge rust zijn met beschermpakken en maskers. Van de Griend: „We houden ons aan de vei ligheidsvoorschriften. Niet strenger of minder streng dan tijdens de boringen". Een ver schil met het vorige onder zoek is dat er meer deskundi gen zijn aangetrokken die be paalde stoffen die naar boven komen, gaan analyseren. Hoeveel bewijs er nodig is en tot hoever men gaat, wilde men gisteren niet zeggen. „Aantallen zijn niet relevant. Het gaat om de interpretatie van wat er ligt. We hebben niets aan overtredingen op vergunningen. Dat soort za ken zijn allang verjaard", liet Schelfhout gisteren weten. Toch meende Van de Griend dat de spanning nu groter is dan bij de boringen die eerder dit jaar werden verricht. „We willen de zaak nu afmaken en duidelijke conclusies kunnen trekken". ZEVENHOVEN De le den van de commissie al gemeen bestuurlijke za ken hebben gisteravond de plannen voorgescho teld gekregen van de bouw en herinrichting van dorpshuis 't Trefpunt. Het betreft hier de twee de fase; de eerste fase werd reeds twee jaar gele den afgerond. De tweede fase omvat de ver groting van de hobbyruimte annex peuterspeelzaal, de aan leg van een nieuwe c.v.-instal latie, het aanbrengen van voorzieningen aan wanden en plafond, luchtbehandeling en vernieuwing van het meubi lair voor de grote zaal. De plannen werden met algehele instemming ontvangen. „Met een budget van twee ton heb ben we van de oorspronkelijke plannen, met onder andere verlaging van het plafond, af moeten stappen en hebben we ons moeten beperken tot de essentiële, noodzakelijke ver zijn geen autocentrum op p. snoepwf ft indscl LEIDERDORP De bouw van het occasioncentrum van he mobielbedrijf Kamsteeg nabij de kruising Persant Snoepwe 0 vinciale weg 6 gaat niet door. Wethouder J. den Boeft (CDA) gisteravond tijdens een vergadering van de commissie ROVlf dat de firma Kamsteeg om „bedrijfseconmische redenen" vo< s' wil afzien van de bouw van het centrum voor de verkoop van! nie' dehands automobielen. emaa Het automobielbedrijf heeft de gemeente Leiderdorp wel lat<1 ten alvast te willen starten met haar activiteiten. Daarvoor 'n tijdelijke voorziening nodig. Of de gevraagde medewerking za1 den verleend, hangt in eerste instantie af hoe het college va !a derdorp op het verzoek van Kamsteeg reageert. Wethoude r Boeft stelde zich enigszins terughoudend op, omdat het colleg was nog niet over de zaak had gebogen. Wel liet hij doorschemen 'P61? de stuurgroep bestemmingsplannen niet stond te juichen ov £)sc" idee van een tijdelijke vestiging van Kamsteeg. De commissi*wmr' Beekman (VVD) en Wesseling (PvdA) lieten blijken ook no1 hun zegje te willen doen over de plannen van Kamsteeg. Den zegt toe op de zaak terug te komen. anderingen," aldus de I Aartman (GBZ). Met ingang van 1 janui komt er ook een nieuj heerder in het dorpshi heren Wil van de Mei kend van het plaatselijl taurant/snackbar) enl Heiwig zullen het do 1 gaan runnen. De zaak i nig verpacht dat de gei CSU quitte gaat draaien. aVQni Met de renovatie van idje c ningen aan het Noorde en la gisteren begonnen. De ners zijn tijdelijk gehuis llinge een aantal nieuwbouwi li gen. Wethouder Aartma de verheugende med< ichts dat een maximumbedri hun 23.000 gulden subsidie p at pa ning is ontvangen. „Een >t bij ge meevaller voor het wfehan< bedrijf", zo meende Aar e De aanbouw van een nten aan de christelijke basis jen e 'De Zevenhof is door en, n hand goedgekeurd. Voof heeft de school dit extra toegewezen gekregen, loop van volgend jaar za start maken met déndslu nen hiervoor. Hij kdele olgd ie pr ve stud< ringe aardig d Vant TER AAR „De ge meente ondergraaft haar geloofwaardigheid op het gebied van het monumen tenbeleid als zij de Ring hoeve zou laten slopen". Dit is de strekking van een brief van enkele Ter Aarders die er bij de ge meente op aan dringen om de historische boerde rij te behouden. In de brief wordt een aantal ar gumenten aangedragen die het college en de ge meenteraad ervan moeten overtuigen dat deze boer derij uit 1840 voor Ter Aar en de Rijnstreek behou den moet blijven. Het wrange aan de zaak is dat de gemeenteraad juist voor het zomerreces een raadvoorstel heeft bekrachtigd om een commissie op te richten die de historische Ter Aarse panden gaat inventariseren. De bedoe ling is dat de monumenten met een kleine „m" en voor de streek beeldbepalende panden in oude staat behouden blij ven. De gemeenteraad heeft hiervoor geld ter beschikking gesteld. Enkele Historische LEIDERDORP De wasstraat van de firma Texaco tegenover het hui dige benzinestation aan de Persant Snoepweg kan er komen. De commissie ROVM liet de reserves die het in de vorige vergade ring had gisteravond va ren. De bezwaren van verkeerstechnische aard die er in eerste instantie bestonden, bleken ver dwenen na de toezegging van Texaco te zorgen voor een 15-tal opstelplaatsen. Ook wordt er een aandui dingsbord geplaatst, waar op de tekst „wasstraat vol" als alle plaatsen zijn bezet. De herinrichting van de Hoofdstraat, nog niet zo lang geleden een heet hangijzer, bleek gisteravond weinig pro blemen op te leveren. Sinds de bus uit de Hoofdstraat is ver dwenen zijn de bewoners van de grootste verkeersoverlast verlost. Bewoners en commis sie zaten op een lijn met hun keuze voor een eenvoudige herinrichting. In het straat beeld zal nauwelijks iets ver anderen. Konden de bewoners van de Hoofdstraat tevreden naar huis gaan, die van de Cor Gor dijnsingel in de wijk Buitenhof kregen bij de commissie ROVN geen voet aan de grond. Bewoner M. J. Hoek stra had maar liefst 275 hand tekeningen verzameld tegen de aanleg van een fietspad op de nieuwe brug over de Hof vijver waarop ook bromfiet sers worden toegelaten. Hoek stra voorzag gevaar voor spe lende kinderen. Hij wees er op, dat het park rondom de Hofvijver een duidelijk recrea tieve functie heeft. Snelle brommers passen daar volgens Hoekstra niet in. De commis sie dacht daar duidelijk anders over. Men was het er unaniem over eens, dat het om een logi sche fietsroute door de Buiten hof gaat. VOLGENDE WEEK BEGIN SLOOP RHIJNDAEL KOUDEKERK AAN DEN RIJN Dee sloop van Rhijn- dael begint waarschijnlijk vol gende week. Het gebouw staat al sinds de verhuizing van de be jaarden naar de wisselwoningen aan de Kerklaan begin oktober leeg. De sloopwerkzaamheden zouden eigenlijk begin novem ber al gestart moeten zijn. Door dat de benodigde toestemming hiervoor op zich liet wachten, ontstond er een vertraging van ruim drie weken. De bouw van het nieuwe bejaardentehuis be gint zo spoedig mogelijk na de sloop. inaf ns d< ig ve panden zijn nadat de gei orstel teraad interesse had gek in zijl door een particulier gel ct d; die deze „dagloners hu ilitieé aan de Aardamseweg gaa ering taureren. Dat nu een va aag weinige echt historische in di den die de gemeente zelf eeg gesloopt gaat worden voias to de commissie in het lev en i geroepen, is volgens de et w niet alleen ontzettend janird". voor het pand zelf, het zoi echte funest zijn voor de giïnd, commissie. „Hoe denkt diele v meente in de toekomst me vertu te motiveren hun histor in di panden in oude staat te et, ge den als zij zelf monumeen h sloopt". rht r Er zijn al meerdere „resta hrev tie-liefhebbers" die De B zelf hoeve willen kopen. Er zi reseli tekeningen vervaardigd n m de boerderij er in 1840 uerke* zien moet hebben. Dit racht mensen die „overtuigd n ver van de haalbaarheid van eme tauratie" aldus de brief. Or ?n. E grond te verkopen en er e oend le grote villa's neer te ze and: zal de gemeente het bes orma mingsplan moeten vera sych< ren. De bewoners noemei ekorr Ringhoeve een mooie oek v gang zijn van het polderl elf al schap „De Vierambacht" de toekomstige nieuwbo pOi wijk van Middenland II. (et h; eten. Slager boetseert kerststal van vet In het bedrijf van slager Maurice Diks (26) in Woubrugge is een oud ambacht weer in ere hersteld. Het gaat hier om het vetboet- seren, een ambachtelijke kant van het slagersvak die steeds min der wordt beoefend. Nu reeds is de slager bezig met de voorbe reidingen van de komende kerstdagen. Als onderwerp heeft Maurice dit jaar de kerststal gekozen. Al boetserend ontstaat het kunstwerk onder zijn handen. Op de sinterklaasbeurs volgende week dinsdag in het Oude Raedthuis van Woubrugge geeft ambachtelijke slager een demonstratie vetboetseren. Op kerstmarkt op 10 en 11 december in Avifauna in Alphen zal laatste hand gelegd worden aan de kerststal. Daarna zal dk zien zijn in de etalage van de slager aan de Comriekade in W brugge. FOTO: WIM VAN NOfc-—

Leidse Courant | 1988 | | pagina 12