aarlemmerweg niet langer een racebaan Omzet sinds proef met ton afgenomen STAD OMGEVING agen over splitsing )uise de Coligny Felle kritiek ontslagen topambtenaar op bezuiniging Streekmuziekschool Genieten Slimme EHBO-kit ™|ZL-directeur Peters idt noodklok er gezondheidszorg DINSDAG 22 NOVEMBER 1988 PAGINA 11 Vethouder M. van en (verkeer) heeft etverslaving Buurthuis 't Spoortje aan Bernhardkade 40 wordt orgen een informatie-och- ■yor vrouwen over eet- rslaving gehouden. De bij- nkomst begint om 9.30 uur. entree bedraagt 1,50. inderopvang is aanwezig. Vrijwilligers s Vrijwilligerscentrale over- indigt morgen het boek 'Zo erkt dat' aan wethouder ans de la Mar. Dat gebeurt dens een borrel die aangebo- in wordt aan alle vrijwilli- »rs en organisaties die met ijwilligers werken in Lei- in. De borrel wordt van 100 tot 19.00 uur gehouden de Bakkerij, Oude Rijn 44c. }resentatie Ie organisaties voor vrijwilli- i hulpverlening in Leiden- uid houden morgen een pre- intatiedag. Van 10.00 tot 2.00 uur en van 14.00 tot 6.00 uur laten de organisaties an belangstellenden zien wat oor vrijwilligerswerk er ge- aan wordt. De presentatiedag vordt gehouden in het Ge- ondheidscentrum aan het Be vrijdingsplein 60. kindertheater (indertejater Pluisje geeft morgenmiddag om 14.30 uur k en voorstelling van het stuk A'In de wolken'. De voorstel- W ing heeft plaats in Microthea- I er Imperium aan de Oude Vest 33e. De voorstelling is vedoeld voor kinderen van 4 ot en met 7 jaar. Centraal staat het verschil tussen zaken als dag en nacht, zon en regen en werken en ontspanning. De toegang bedraagt een gul den vijftig. Computeropleiding Aan de Suze Baartschool voor Volwassenen gaat in januari de opleiding computergebruik van start. De opleiding is be doeld voor herintredende vrouwen vanaf 25 jaar die be taald werk willen verrichten in de administratieve sector. De opleiding duurt een jaar, er zijn 2,5 lesdagen in de week en er is een kinderopvangre geling voor kinderen tot vier jaar. Vereiste vooropleiding is LBO/MAVO. Opgave voor 28 november bij de Suze Baart school, Duivenbodestraat Ha in Leiden, tel: 142529. Schoolsporten De gemeentelijke schoolsport- commissie houdt vanaf janua ri, februari en maart weer en kele kennismakingscursussen voor scholieren. Voor de ver schillende leeftijden zijn er lessen snorkelen met onder- waterhockey, squash, tafelten nis, paardrijden en roeien. Het cursusgeld bedraagt veertig gulden. Meer inlichtingen zijp verkrijgbaar bij T. Locher, 254308. (EN Het college van gedeputeerde staten van Zuid-Hol- lijn vragen gesteld over een mogelijk splitsing van de scho- meenschap Louise de Coligny. Door de splitsing zou er in loordwijk een openbare scholengemeenschap ontstaan voor havo en vwo. Zo'n school is er nu niet in de Bollenstreek, ten vragen of het het college bekend is dat het ministerie Jnderwijs en Wetenschappen een onderzoek laat instellen de effecten van de splitsing. Verder willen ze weten of het e met staatssecretaris Ginjaar-Maas vindt, dat er een nader 'zoek moet plaatsvinden in verband met het ontbreken van >aar voortgezet onderwijs in de Bollenstreek. ■agenstellers vinden dat de gemeenten en de provincie be en moeten worden bij een nadere analyse en weging van itatie die er is. Ze vragen of de provincie het met hen eens inslotte willen ze weten wat de opdracht inhoudt die aan inderzoeksbureau is verstrekt. Rijksrecherche onderzoekt omkoopaffaire LEIDEN De Leidse politie heeft het onderzoek naar omkoping van een ambtenaar van de Directie Reiniging, Havens en Warenmarkten overgedra gen aan de Rijksrecherche. Volgens politiewoordvoerder D. Graveland ge beurt dat op grond van richtlijnen voor dergelijk onderzoek. „De betrok kene heeft in zijn werk vrij regelmatig contact met de politie. Om de objecti viteit te waarborgen is het onderzoek overgedragen". Het is niet bekend hoe lang het onderzoek nog zal duren. De ambtenaar wordt ervan verdacht dat hij geld heeft aangenomen om iemand sneller aan een marktkraam te helpen. LEIDEN „Ik hoop dat de raad het initiatief zal nemen om aan de onzekerheid bij de Streekmuziekschool en haar personeel zeer spoedig een einde te maken". Dat stelt A. van der Loo in zijn ontslag brief als bestuurslid van de Streekmuziekschool Leiden. De heer A. van der Loo was tot enkele maanden geleden hoofd van de afdeling cultu rele zaken van de gemeente Leiden. Hij werd onlangs na een serie conflicten met cul tuurwethouder F. Kuijers naar huis gestuurd. Van der Loo maakt evenals Kuijers deel uit van het bestuur van de muziekschool. Van der Loo vraagt zich in zijn af scheidsbrief af in hoeverre zijn deskundigheid nog zin 'heeft in de „volstrekt onwe zenlijke situatie waarin de Streekmuziekschool momen teel verkeert". Hij stelt dat de muziekschool door de be zuiniging van 500.000 gulden die de gemeente heeft opge legd gedegradeerd is tot een instituut dat die naam abso luut niet meer verdient. „En dat terwijl er niemand ook binnen het algemeen be stuur niet is die iets on derneemt om in die situatie verandering te brengen mijn eigen weinig op prijs gestelde eenmansacties bui ten beschouwing gelaten". Zijlbrug weer dicht LEIDEN De Zijl- brug zal vannacht tus sen een en zes uur af gesloten zijn voor alle verkeer. De brug in de Willem de Zwijgerlaan was ook afgelopen nacht afgesloten, van wege laswerkzaamhe- den en inregelen van het nieuwe brugdek. Het verkeer wordt door middel van bor den omgeleid. De brug was vorige week gedu rende zes dagen en nachten niet geopend voor het verkeer. Klachten over afsluiting Noordeinde LEIDEN Een aantal Leidenaars heeft bij de gemeente geklaagd over de afsluiting van het Noordeinde voor het ver keer in de richting van de Haagweg. Ze vinden dat door het raadsbesluit van 30 mei een onhoudbare si tuatie is ontstaan. Sinds 17 oktober mogen auto's niet meer vanaf het Kort Ra penburg rechtsaf het Noordeinde inrijden. Taxi's en bussen zijn daar bij uitgezonderd. Pleidooi voor weekmarkt in Stevenshof LEIDEN De wijkvereni- ging Stevenshofjespolder doet een dringend beroep op de ge meente om zo snel mogelijk een weekmarkt in de wijk in te stellen. De vereniging dringt samen met de winke liersvereniging van de Ste- vensbloem en de werkgroep Vrouwen in de Stevenshof aan op de komst van een markt naar de Stevenshof waar in middels zo'n achtduizend men sen wonen. Omdat de wijk vrij geïsoleerd ligt en slecht be reikbaar is met het openbaar vervoer zijn met name vrou wen met jonge kinderen en Mevrouw C.A. van Dam-Groe- neveld genoot gisteren met volle teugen van alle visite die haar kwam feliciteren met haar 101ste verjaardag. Onder de bezoekers was burgemeester C. Goekoop. Mevrouw Van Dam was zondag jarig. Goe koop nam rustig de tijd weer even bij te praten met de jari ge. Hij gaf haar een grote bos bloemen, een geurig stuk zeep en een flesje eau de cologne. De zeer levenslustige mevrouw Van Dam vond dat Goekoop een goede keus had gedaan, „want wat heb ik aan goud- of zilverwerk". Een dag eerder hadden bewo ners van 'haar' Groenoord- straat haar al verrast. Toen ze zondag de gordijnen open deed, bleek de boom versierd te zijn met slingers, ballonnen en een bord met de medede ling dat oma jarig was. De jaren blijken weinig invloed gehad te hebben op de ge zondheid en de levenslust van de bejaarde dame. „Ze is wat slecht ter been, maar ze leest de hele dag en klaagt nooit over vermoeidheid", liet haar zoon, die tien jaar geleden de verzorging van zijn moeder op zich nam, weten. „Ze kijkt graag televisie. Elke dag is voor haar een feest". Het ge noegen dat ze aan de kamer vol visite beleefde, straalde dan ook van- haar gezicht. „Hoe meer bezoek hoe liever". FOTO: WIM VAN NOORT WINKELIER IN BEROEP TEGEN AFSLUITING BREESTRAAT LEIDEN De heer G.D. Klaassens van de gelijkna mige kledingwinkel in de Breestraat heeft een be roepsschrift ingediend te gen de afsluiting van de Breestraat. Op 27 juni van dit jaar besloot de ge meente dat de Breestraat op werkdagen tussen 11.00 en 19.00 uur verboden ge bied is voor auto's. Op koopavond geldt dat van 11.00 tot 21.30 uur. Klaas sens wil dat de gemeente de Breestraat weer 24 uur per dag openstelt voor au to's. Klaassens wijst er in zijn be roepsschrift op dat zijn winkel in exclusieve dames- en he renkleding niet bereikbaar is voor zijn klanten die met een auto voor komen rijden. Hij wijst er daarbij op dat een groot gedeelte van zijn klanten slecht ter been is. Verder is volgens hem een ander gedeel te van zijn klanten afkomstig uit het bedrijfsleven en vrije beroepen. Die mensen zouden geen tijd hebben om een par keerplaats te. zoeken of door de omleidingen de weg naar zijn winkel niet weten te vin den. Volgens Klaassens heeft hij tij dens de proef, die liep vanaf 1 mei 1987, een omzetverlies ge leden van meer dan 100.000 gulden. Deze daling zou zich, ondanks reclameinspanningen en avondbezoek aan klanten, voortzetten. Een deel van zijn klanten zoekt volgens de ge dupeerde zakenman zijn heil bij soortgelijke bedrijven in andere koopcentra, omdat die wel goed bereikbaar zouden zijn. Controle heeft effect op rijden onder invloed LEIDEN Volgens de Leidse politie zijn de eerste effecten merkbaar van het strenger controleren op rijden onder in vloed. In de eerste twee we ken van november is het per centage gecontroleerde auto mobilisten dat te diep in het glaasje had gekeken gedaald van tien procent tot 9,3 pro cent. Sindsdien is nog een gro te controle gehouden, waarvan de resultaten nog niet zijn ver werkt. De regio Leiden is onlangs aangewezen tot proefgebied voor een nieuw systeem van alcoholcontrole, waarbij op willekeurige plaatsen en op elk moment van de dag auto mobilisten worden aangehou den. De politie hoopt met de intensievere controles het per centage automobilisten dat te veel heeft gedronken terug te brengen tot vijf procent. Volgens de brieven is de maat regel voor tachtig procent van de inwoners van Leiden on gunstig. Tevens vinden ze dat de maatregel niet het gewen ste effect heeft. Ondanks de gedeeltelijk afsluiting zou de verkeersdrukte op het Noord einde nauwelijks minder zijn dan voorheen. Doordat het aan politiecontrole zou ontbre ken, is het volgens bewoners van het Rapenburg nu zelfs gevaarlijker geworden doordat „vele automobilisten het ver bod negeren en wel vanaf het Rapenburg het Noordeinde in rijden". Ze vinden dat de maatregel in strijd is met de beginselen van behoorlijk be stuur. Volgens de bewoners is de uit- valsroute uit Leiden nu vijf ki lometer lang geworden, terwijl die voor de gedeeltelijke af sluiting slechts een paar hon derd meter was. Tevens vin den de klagers dat de uitvals- route via molen De Valk en het station door de maatregel te zwaar belast wordt. Voor dien reed er op die route al veel verkeer. Verder signaleren bewoners van het Rapenburg dat de hoe veelheid 'zwerfverkeer' op het Rapenburg en in de omringen de straten aanzienlijk is toege nomen. Een bewoonster van het Ra penburg- meldt door de maat regel ernstig gedupeerd te zijn. Ze is slecht ter been en heeft de auto nodig om boodschap pen te doen. Volgens haar is nu geen straat met winkels meer voor haar toegankelijk. Ze wil een ontheffing van het inrijverbod. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. vrwftvivtf»'" Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voort:. Postcode/plaats:. Telefoon _(voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 Stuur als dank de EHBO kit naar. Naam: Adres:_ Postcode/plaats:. Stuur deze bon.in een open envelop postzegel niet nodig naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag ïbAgiors .\Vj.j oudere vrouwen op de voor zieningen in Stevenshof zelf aangewezen. Verder dragen de instellingen argumenten aan als de aantrekkingskracht van een markt voor het winkel centrum, de mogelijkheid voor andere organisaties om zich via de markt aan de bewoners te presenteren en de sociale functie van een markt voor de bewoners van de Stevenshof. Zij vragen de gemeente niet te wachten tot de wijk helemaal volgebouwd is, maar dringen aan op een spoedige start van de procedure om met een markt te kunnen beginnen. Situatie Nieuwstraat levensgevaarlijk „Het college moet het actieve wegsleepbeleid dat al tijden met de mond wordt beleden nu eindelijk eens concreet uitvoeren". Dat stelt J. van Meijgaarden van de wijkvereniging Pancras-West in een brief aan de gemeenteraad. Oorzaak van zijn woede zijn de foutgeparkeerde auto's voor de paal tjes die het laatste gedeelte van de Nieuwstraat afsluiten. Volgens Van Meijgaarden lopen de brandweer, politie en ambulance herhaaldelijk vast doordat er auto's illegaal geparkeerd staan. Daardoor zouden levensgevaarlijke situaties ontstaan. De wijkvereniging verwijt de gemeente dat de paaltjes zo geplaatst zijn, dat parkeren daar wordt uitgelokt. Zij stelt dan ook voor de paaltjes zo te verplaatsen dat automobilisten gedwongen worden om vanaf de Hooglandsekerkgracht links af de Nieuwstraat in te rijden. FOTO: WIM VAN NOORT (ADVERTENTIE) EIDEN De gemeen- gaat maatregelen ne ten om hardrijdende lutomobilisten op de [aarlemmerweg aan nden te leggen. Bewo- Jers uit de wijk Groe- (öord hebben hier al lieerdere malen drin gend om verzocht. ling verkeer van de gemeen te gevraagd een plan te ma ken voor de herinrichting van de Haarlemmerweg. Dat moet een goedkoop plan zijn, want over vijf jaar moet de weg weer open voor vervan ging van de riolering. De wethouder wil dat het plan komend voorjaar kan wor den behandeld in de com missie voor verkeersaange- legenheden, zodat kort daar na kan worden begonnen met de werkzaamheden. Het is nog niet duidelijk op welke manier automobilis ten worden gedwongen om langzamer te rijden op de Haarlemmerweg. Mogelijk heden als verkeersdrempels of wegversmallingen door middel van rubberen ban den worden onderzocht. „Het staat in elk geval vast dat dat er wat gaat gebeu ren", aldus Van der Molen. De Haarlemmerweg leent zich door zijn breedte en wegdek (asfalt) uitstekend voor hoge snelheden. Oorspronkelijk had de ge meente voor 1987 en 1988 2,1 miljoen gulden uitgetrokken om de inrichting van de weg aan te pakken. Tot op heden is echter nog niets gebeurd, dit tot grote teleurstelling van de bewoners van de wijk Groenoord. Dagelijks rijden zo'n 4.000 auto's over de weg, waaronder veel vrachtverkeer. van voorpagina) llECHT Voorzitter mr. |J.H. Peters van de Raad Bèstuur van het AZL de vandaag in zijn speech poodklok over de gezond- :prg. Hij bepleitte tijdens lymposium in de Utrechtse 'ieurshal een goed samen- kussen overheid, manage- T van instellingen, hulp- fciers en patiënten waarbij zijn eigen vrijheden die vrijheden te creëren de regelgeving van de drastisch moeten len beperkt. „Concurre- werken en marktgericht ken is alleen mogelijk als instellingen als onderne- s vrijheden worden gebo- de regelgeving niet tikkend is", aldus Peters, zei dat de specialist, die in vijftiger en zestiger jaren en werd als de grote ma- thans gedegradeerd is tot nan van de gezondheids- de grote 'kostenvervui- „De specialist is echter de in de gezondheidszorg en ij spilziek is blijft de vraag. strijden een verbeten om het inkomen van de ialist te verlagen, terwijl ongemerkt voorbij gaan de hoogte van de beheers en van de ziekenfondsen, twee miljard per jaar. Dat leduidend meer dan de in- FOTO: WIM VAN NOORT komens van alle specialisten samen". Peters ziet op korte termijn geen verbetering omdat de zie kenhuizen geen financiële ruimte geboden wordt die no dig is om normale onderne mingsrisico's te nemen. „Jam mer", aldus Peters, „want ech te concurrentie kan een oplos sing bieden voor bijvoorbeeld een overschot aan bedden en zorgen voor een efficiënte ge zondheidszorg waarin de pa tiënt een veel centralere rol krijgt toebedeeld. Peters wil de rol van de over heid terugbrengen maar zeker niet uitbannen. „Voor het rijk is een uiterst belangrijke taak weggelegd op het gebied varf kwaliteitsbewaking en het scheppen van randvoorwaar den die garanderen dat de Ne derlandse gezondheidszorg voor elke Nederlander toegan kelijk blijft", aldus Peters. Commissie Sociale Zaken en Maatschappelijke Aangelegenheden verplaatst. De aangekondigde commissievergadering Sociale Zaken en Maatschappelijke Aangelegenheden van woensdag 23 november a.s. is verplaatst naar woensdag 30 november a.s. om 20.00 uur. /%cA Aan de orde komen dan o.a. de volgende agendapunten: CDA-initiatiefvoorstel kinderopvang kwaliteit en klantgericht heid Sociale Dienst Indicatiecommissie CcidóëSouAO/nt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11