Kruideniers willen te lage prijzen kwijt Scoren Onrust Joegoslavië naar het kookpunt Niets te raar voor verzamelaar PREI EN VARKENSLAPPEN ouaniers protesteren gen wegvallen taken Nepbom onder auto Pieter van Vollenhoven HET WEER DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 20 PAGINA'S Unie ontmoeting tussen zending en missie Het rare jaar 1913 Agent die ingrijpt bij brand speelt met eigen leven Europa op de rand van handelsoorlog met VS Melkert verkoopt Leidse Zijlpoort nog niet Saldo eeuwfeest Veense harmonie 28 mille Mj» Mary Dresselhuys in filmportret: ,,Het leukst is thuis aan een rol peuteren" Wolkenvelden, af en toe re gen. Middagtemperatuur circa 3 graden. Zwakke tot matige noordwesten wind, aan de kust toenemend tot krachtig. Zon op: 08.12 uur; onder: 16.40 uur. Scheveningen hoog wa ter: 1.21 en 13.48 uur; laag: 9.27 en 21.50 uur. BELGRADO De nationalistische spanningen in Joegoslavië stijgen naar het kookpunt. Het afgelopen weekeinde zijn in de republiek Servië, waar de spanningen het hevigst zijn, vele hon derdduizenden mensen op de been geweest om te demonstreren. Het conflict over de provincie Kosovo bracht zowel Serviërs als Albanezen (in Kososvo) op,straat. Demonstranten in Pristina, de hoofdstad van Kosovo, zeiden dat zij doorgaan met acties, totdat het ontslag van hun leiders ongedaan is gemaakt. Deze leiders namen vorige week ontslag onder druk van Servië, dat het in Kosovo voor het zeggen wil krijgen. Om deze eis te ondersteu nen waren zaterdag in Belgrado op hun beurt zeker 1,3 miljoen Serviërs de straat opgegaan. De Serviërs betogen al maanden met vele tienduizenden tegen vermeende mishandeling en ach terstelling van de Servische minderheid in de autonome provin cie Kosovo. Pagina 5: Servië klaar voor „slag om Kosovo". Negen gewonden bij bomaanslag Belfast BELFAST Bij de explo sie van een bomauto heb ben gisteravond bij Belfast negen Britse soldaten ver wondingen opgelopen. De bomauto ontplofte vlak bij een kazerne van het Britse leger. Kort voordien had een soldaat in het Noord- ierse Dundrum een bom ontdekt onder een auto. Die bom werd onschade lijk gemaakt. De politie vermoedt dat beide geval len voor rekening komen van het Ierse Republikein se Leger (IRA). Huisartsen willen weekenddienst beter regelen UTRECHT De landelijke huisartsenver eniging (LHV) is bezig bindende regels op te stellen voor waarnemingsdiensten. De behoefte daaraan is afgelopen week nog eens duidelijk gebleken toen een dertienja rig meisje uit Dordrecht overleed aan nek kramp nadat de waarnemend huisarts ge weigerd had te komen kijken. Volgens de LHV is het noodzakelijk een grens te stel len aan het aantal patiënten dat een arts tijdens een waarnemingsdienst onder zijn hoede krijgt, zodat hij,niet in tijdnood raakt en geen spoedgevallen over het hoofd ziet. Ook wordt er binnen de LHV over gedacht elke waarnemend arts de ruggesteun te geven van een collega, die hem in noodgevallen kan bijstaan. 0omo/nt Maandag 21 november 1988 80e jaargang no. 24275 Westerpers behorende tot Sijlholl Pers. Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden. Postbus 11.2300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N V. Leider, (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal -I. 70,93. jaarl. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/mvri|dag van 18.00-19.00 uur. zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) i. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur WA. Buiileweg. Losse nummers f. 1.10 Kindermishandeling op basisschool HILVERSUM Een twaalfjarig jongetje is op een basisschool in Hilversum door een onderwijzer zo geslagen, dat hij enor me bloeduitstortingen opliep. De jongen kreeg met een slaghout een pak rammel op zijn achterste omdat hij bij het spelen op het schoolplein per ongeluk een meisje in het gezicht had geslagen. De politie heeft met de onderwijsinspectie een onderzoek ingesteld naar deze vorm van kindermis handeling. Op deze school op reformatori sche grondslag zouden lijfstraffen aan de orde van de dag zijn. Dat zou gebeuren op basis van de bijbelse boodschap: ,,Hij die zijn kinderen liefheeft spare de roede niet". Eerder was een kind zo geslagen door een onderwijzer dat het in het zie kenhuis moest worden geopereerd aan ge scheurde trommelvliezen. Egypte erkent staat duikelend met behulp van tou wen naar beneden zakken om daar door de Sint weer voor straf naar boven gestuurd te worden. Onder de kreet „Aan vallen" uit de kelen van de aanwezige kinderen, gaven zij daarop gehoor aan dit drin gende verzoek. Na afloop van de officiële ontvangst, toog Sinterklaas naar het Antonics Clubhuis waar vele kinderen hem persoonlijk de hand kon den schudden. foto: henk van den ende ADVERTENTIE Egypte, het enige Arabische land onderhoudt met Israel, heeft gis- de onlangs uitgeroepen staat te erkcnnnen. Volgens een Egyptische woordvoerder had dinsdag, de dag dat de Palestijnse Raad de staat proclameerde, al besloten. De erkenning is sinds 15 van kracht en Cairo hoopt dat vrede en stabiliteit in Midden- bevorderen, aldus de woordvoer- had Egypte verklaard alle re- parlement in ballingschap Palestijnen in Algiers te steunen, niet over te gaan tot officiële er- Peres betreurt stap van Egypte. anrander ingehouden IDEN Een 31-jarige denaar is zondag aange- iden voor aanranding van e vrouwen en poging tot rkrachting van één van n 30-jarige vrouw uit Lei- i deed vorige week dinsdag 'gifte van de aanranding, n 23-jarige vrouw deed een g later aangifte van hetzelf- vergrijp. Een 25-jarige 'dse vrouw deed daarop ngifte van aanranding en ging tot verkrachting in mei n dit jaar. Het ging in alle vallen om kennissen van de in. Theemutsen, locomotieven, vingerhoedjes, tandartsboren, de meest uiteenlopende collec ties van meer dan duizend deelnemers stonden dit week einde in Utrecht uitgestald tij dens de internationale verza melaars-jaarmarkt. Voorwer pen werden gekoesterd, ge prezen, vergeleken en uitein delijk geruild. Deze verzame laar lijkt moeilijk afscheid te kunnen nemen van zijn hob belpaard. foto: anp Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, kilo Magere varkenslappen, 500 g ê49 3.99 £QQ kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. HAAG Ruim zeshon- douane-beambten, werk- aan de Nederlands-Duitse 5, hebben vandaag in Den geprotesteerd tegen de jende inkrimping van hun npakket in 1990. Rond het laguur hielden de doua- i een demonstratieve tocht het Malieveld naar het enhof. Daar overhandig- ze een petitie aan de ka- :ommissies voor justitie, po en defensie, die vanmiddag gezamenlijke vergadering de grensbewaking hielden douanepersoneel krijgt in minder te doen omdat in jaar de grenzen tussen de ïlux, West-Duitsland en ikrijk worden opengesteld, is een eerste stap op weg de grensvervaging binnen gehele Europese Gemeen - ip. die in 1992 haar beslag- t krijgen. Vanaf 1990 zullen de Nederlands-Duitse isovergangen geen douane- roles meer worden uitge- rd. Wel blijft er in een bre- iirook rond de grenzen een kproefsgewijze controle op onen, voertuigen en goede ren bestaan. Deze controles zul len echter voornamelijk een taak moeten worden van mare- chaussé en politie, zo vinden de regeringspartijen CDA en VVD. De douaniers, waarvan er mo menteel ruim 7000 zijn, vrezen dat dit plan zal leiden tot mas sale ontslagen, temeer daar door de komende herstructure ring van de belastingdienst ook al een aantal arbeidsplaatsen bij de douane op de tocht komt te staan. Zij eisen daarom dat zij betrokken blijven bij de contro lerende activiteiten in de grens gebieden. Bij de Belgische grensovergang Rijsbergen/Meer op de A16 (Breda-Antwerpen) is vanmor gen opnieuw actie gevoerd door Belgische douane-beambten. Als gevolg daarvan zijn files ontstaan die in lengte variëren van enkele honderden meters tot enkele kilometers. De Belgi sche douane-beambten kwamen vorige week ook al in actie. Zij willen een loonsverhoging om dat zij in vergelijking met hun Nederlandse collega's tien pro cent minder verdienen. nochet wil klok terugdraaien ITIAGO De militaire leider van Chili, Augusto Pinochet, igt dat hij de uitslag van het referendum, die hem tot vrije ver- lingen noopt, ongeldig zal verklaren als de oppositie blijft aan- ïgen op hervormingen van de grondwet. Hij verklaarde dat de ösitie nog niet had gereageerd op zijn oproep de grondwet van D te respecteren. „Als zij daarop nee zeggen", zei Pinochet, „dan ik dit het referendum nietig verklaren". Pinochet zei zich na referendum een „zeer hard geslagen bokser" te voelen, „maar zal gauw voorbij gaan en ik zal herstellen", zei hij, eraan toe- gend dat „de echte fraude gedurende de campagne niet door werd gepleegd maar door de oppositie". Brandweerlieden spuiten het verdachte pakketje onder de geparkeerde auto vandaan. foto: wim van noort LEIDEN De vondst van een nepbom onder de auto van Pieter van Vol lenhoven, heeft zaterdag avond de Leidse Bree- straat in rep en roer ge bracht. De chauffeur van Van Vollen hoven ontdekte het pakje on der zijn auto om ongeveer tien over elf. Rond hetzelfde tijd stip dat hij de politie waar schuwde, kwam daar ook een anonieme bommelding binnen. Later in de nacht volgde nog een bommelding, de derde in drie dagen in Leiden. De echtgenoot van prinses Margriet woonde bij studen tensociëteit Minerva als reü nist een diësviering van zijn jaarclub bij. De chauffeur die buiten voor het gebouw bij de auto stond te wachten, ontdek te onder de auto een pakje van tien bij twintig centimeter, en kele centimeters dik. Uit het pakje staken enkele draden en er was iets zichtbaar dat op een stukje vuurwerk leek. De politie heeft direct daarna de Breestraat afgezet en de brandweer gewaarschuwd. Het werd niet nodig geoor deeld om woningen of de so ciëteit te ontruimen. De brandweer heeft in eerste in stantie het pakje nat gespoten. Daarna is het onder de auto vandaan gespoten. Het bleek behalve de draadjes en het stukje vuurwerk ook nog een batterijtje te bevatten. Later die nacht, om 1.25 uur, meldde een anonieme beller bij de politie dat er een bom was achtergelaten op het toilet van een café aan de Lage Rijn dijk. De politie trof daar ech ter niets aan. Vermoed wordt dat het om een cafégrap ging. Afgelopen donderdag werd in de parkeergarage van de ABN-vestiging aan de Bree straat een verdacht koffertje aangetroffen. Het bleek ach teraf slechts een stalenboek te bevatten. Jeep gestolen RIJNSBURG Bij een auto bedrijf aan de Rijnsburgerweg is gistermorgen een jeep gesto len. De dieven braken een hek af, dat om het parkeerterrein staat om bij de auto te komen. De jeep was nieuw en had een waarde van ongeveer 50.000 gulden. De politie van Rijns burg vraagt getuigen zich te melden. Telefoon 01718-29300. Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Vernielingen door vuurwerk bjarige erft pssis-imperium ÏOS AIRES Het piot- Ie overlijden van de 37- Christina Onassis heeft Iriejarige dochtertje At- Alexandra gemaakt tot [erfgename van het enor- ïassis-imperium, met een itte waarde van twee fd dollar (vier miljard Christina Onassis, :r van de legendarische iteles Onassis, overleed ipen zaterdag tijdens een itie in Argentinië. Over idsoorzaak bestaat overi- nog onduidelijkheid, fankelijk was gemeld dat >is aan een hartaanval 'overleden. Maar na de ist van medicijnen hebben rgentijnse autoriteiten een i-zoek bevolen om de pre- I doodsoorzaak te achter- l[s\a 5: Onassis wordt op ffintiland begraven. SASSENHEIM/WARMOND Zes ruiten van een jonge- rensociëteit aan de Dorpsstraat in Warmond zijn zaterdag nacht opgeblazen met vuur werk. Het gaat om twee grote en vier kleinere ruiten. Met behulp van vuurwerk werden vrijdagavond twee brievenbus sen opgeblazen langs de Rijks straatweg in Sassenheim. Aan de Menneweg in Sassenheim tenslotte werden zondag rond middernacht zes autobanden van personenwagens lek ge stoken. De schade hiervan loopt tegen de anderhalf dui zend gulden. Langs het voetbalveld staan een paar ouders in een zacht regentje te kleumen onder hun paraplu of ge woon in hun jack. Tweeëntwintig jongens zwoegen op het veld. „Wat een mooie voorzet. Kijk, hij zit!". Leuk voor die kinderen, dat er zo'n belang stelling is voor hun spel.,,Wil je geloven? Ik kijk hier liever naar dan naar de tv. Over die wedstrij den lees ik maandag trouwens toch genoeg in de krant". Niet iedere ouder denkt er zo over en dat hoeft natuurlijk ook niet. Maar een beetje belang stelling voor de verrichtingen van hun zoon op het voetbalveld kan geen kwaad. En wie weet komen ze later, jn een hoger elftal, toch nog in de Leidse Courant. De krant die ook wat de sportpagina's betreft elke dag weer hoog scoort. AMERSFOORT Bijna acht op de tien kruideniers willen niet langer artikelen verkopen waarop verlies wordt geleden. Ze worden daartoe momenteel echter ge dwongen door fabrikanten, groothandel, de commerciële organisatie waarbij ze zijn «'ïangesloten of de concurrentie. Als onder deel van de winkelformule moeten de meeste winkeliers geld toeleggen op artike len als bier, frisdrank, koffie, wasmiddelen en suiker. Het gevolg daarvan is dat andere artikelen duurder zijn dan nodig is, omdat de winkelier daarmee zijn winst moet ma ken. Dat veruit de meeste kruideniers deze gang van zaken onaanvaardbaar vinden, bleek vanochtend bij de presentatie van het onderzoek „Negatieve Marges" door het Vakcentrum, de beroepsorganisatie in deze sector. Zestien procent van de T)ffdét*vraag- vindt de verkoop met zo'n negatieve marge overigens wel aanvaardbaar. De to tale brutowinst hoeft er volgens hen niet onder te lijden. Volgens het Vakcentrum bestaat het grote gevaar dat de negatieve marge ingeburgerd raakt, waardoor steeds opnieuw het aantal verliesgevende artikelen wordt uitgebreid. Van de ondervraagde detaillisten meende 44 procent dat er steeds meer van deze arti kelen komen. Eenzelfde aantal vond dat de omzet van deze artikelen in verhouding tot de totale omzet stijgt. Het Vakcentrum vindt dat ook de klant niet is gebaat bij de verkoop van artikelen waarop verlies wordt geleden. Gelokt door een artikel met een lage prijs moet de con sument voor andere boodschappen weer te veel betalen. Verdwijnen de negatieve mar ges, dan zullen volgens de belangenorgani satie die dure artikelen goedkoper worden, zodat de consument per saldo niet duurder uit zal zijn. Dat is ook dé mening van de Consumentenbond. Sinterklaas uitbundig ingehaald In tal van gemeenten hebben vele duizenden kinderen en hun ouders zaterdag Sinter klaas met gezang, geschreeuw en gejuich ingehaald. De goed heiligman arriveerde in Leiden traditioneel per boot in De Ha ven en vertrok vandaar met zijn trouwe schimmel voor een rondrit door de stad. Vooraf gegaan door muziek- en majo- rettenkorpsen, zo'n twintig kleurige Pieten en honderden kinderen in zijn kielzog reed de Sint door de Leidse winkelstra ten om de lokale bevolking al zwaaiend te laten zien dat hij wederom in het land is. Burge meester C. Goekoop ontving Sinterklaas zoals elk jaar op het bordes van het stadhuis met een welkomsttoespraak. Veel hilariteit wekten de twee .klimpieten' die volgens de Sint bij de Spanjaardsbrug aan zijn aandacht waren ontsnapt en zich hoog in de stadhuistoren ophielden. Onder veel gegil en geroep van de aanwezige kin deren, lieten de twee onverla ten zich vervolgens al kopje De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1