Sovjetunie en China werken aan toenadering „Kennedy vermoord! schreef ik jarenlang groot in mijn agenda' Het salaris wordt je toegeworpen BUITENLANDEeidóeQowuwtzaterdag 19 november i98s pi DEN HAAG Vrijdag 22 november 1963 begon in Nederland als een gewone najaarsdag. Het weer was wisselvallig met een tem peratuur van zo'n acht graden. Echt belangrijk nieuws was er (nog!) niet. Prinses Beatrix woonde een besloten vergadering bij de van Sociaal Econo mische Raad. De Duitse bondskanselier Erhard was in Parijs op bezoek geweest bij president De Gaulle en „de Koninklij ke" kondigde een agiobo- nus aan van twintig pro cent. zenders afstemde, kon luiste ren naar de ochtendgymnas tiek of „Moeders wil is wet" van Mia Smelt. Radio Veroni ca, een*heuse piraat nog, draai de de hits van die tijd: „Soera- baja" van Anneke Grönloh, „Ritme van de regen" van Rob de Nijs en „Bachelor Boy" van Cliff Richard - en een vrijge zel is hij altijd gebleven. Geen bijzondere dag dus, die 22e november. Toch weten on telbare mensen die ouder zijn dan 25 jaar zich nog precies te herinneren wat zij die dag de den. Want vanaf half acht die avond werd het optimisme waarmee de jaren zestig waren begonnen in angstaanjagend hoog tempo ongedaan ge maakt. „Aanslag op Kenne dy", luidde het eerste bericht. De in Europa mateloos popu laire Amerikaanse president, het symbool van de Nieuwe Tijd, was neergeschoten tij dens een bezoek aan Dallas. Daarna volgden de ontwikke lingen elkaar snel op. „Kenne dy zwaar gewond'was het volgende bericht en om 20.35 uur kondigde de telex aan: „Kennedy dood". Om acht mi nuten over half negen werden de radioprogramma's onder broken voor een extra uitzen ding van de radionieuwsdienst van het ANP: „De Ameri kaanse president is overle den". Groot verdriet Vijfentwintig jaar nadien staat de 22e november 1963 bij veel mensen nog scherp in het ge heugen gegrift. „Toen Kennedy werd ver moord had ik het gevoel dat een dierbaar familielid van me was overleden. Het was op dat moment een onvoorstelbaar groot verdriet. Allerlei zeker heden leek ik toen te verlie zen", aldus een redacteur van onze krant, toen een 16-jarige scholier. „Ik heb een plakboek gemaakt van alle kranten die ik toen te pakken kon krijgen en band opnames gemaakt van het ge beuren in de Elm Street in Dallas. Het was een hele slech te opname. Maar het was een keerpunt in je beleving van al les wat er in de wereld ge beurde. Vijftien jaar lang schreef ik elke keer op 22 no vember in mijn agenda met grote letters: Kennedy ver moord!". Ook op jonge kinderen van dat moment heeft die dag gro te indruk gemaakt, al was het meer om de uiteenlopende re acties dan om het nieuws zelf. Een nu 33-jarige: „Het was miezerig, somber weer die vrijdag. „Weet je het al? Ken nedy is vermoord?", dat hoor de je overal. Iemand stond zelfs met rood behuilde ogen bij de groenteman, schamper de mijn moeder. De krant had de volgende avond een pagi nagrote foto van die man uit Amerika. De buurvrouw hing die foto compleet met rouwlint aan de schouw. Als achtjarige begreep ik niet waar iedereen zich druk over maakte". Boekvorm Voor de journalisten Ben Dull (toen 41) en Henk van Gelder (toen 17) was de 25e verjaar dag van de moord op Kennedy aanleiding de dag in boekvorm te reconstrueren, onder meer aan de hand van de herinne ringen van nu bekende Neder landers. Een van degenen die aan het woord komen is Jan Cremer (23), in 1963 een nog vrij onbe kende schrijver en schilder. Het manuscript van „Ik, Jan Cremer" lag nog bij de uitge ver, met wie hij in een hevige strijd was verwikkeld over de vraag of zijn foto wel of niet op de omslag van het boek zou verschijnen. Hij was van plan naar een Amerikaanse voed- selbeurs in de RAI te gaan, waar onder meer lekkernijen als hamburgers werden ver kocht, die toen in Nederland nog nauwelijks te krijgen wa ren. Toen de berichten uit Dallas daar doordrongen, was het met de beurs snel gedaan. Onder de aanwezigen heerste een enorme verslagenheid en velen lieten hun emoties de vrije loop. Bij de Amerikaanse ambassade in Den Haag werden bloemen gelegd. Letty Kostermann, in die tijd presentatrice van een VAR A-radioprogramma: „Ik zat geheel versteend op de bank. Later heb ik verschrik kelijk gehuild. Kennedy was het symbool van hoe de we reld zou kunnen worden". Acteur Huub Stapel: „Het nieuws kwam vlak voor ik naar bed moest. We hebben met het gehele gezin, met alle zes kinderen, gebeden". Kunstkenner Pierre Jansen, die een lezing hield in Rotter dam: „Het bericht greep mij enorm aan. Ik heb mijn ver haal onderbroken en verteld wat er gebeurd was. Ik zei: laten we maar niet zeggen dat een moordenaar de loop van de geschiedenis niet kan veranderen, want dat kan dus wèl. In de zaal zat ook een pa ter. Ik keek de man aan en hij begreep onmiddellijk wat ik bedoelde. Hij kwam naar vo ren en sprak het gebed voor de doden uit. Daarmee was de avond voorbij". Pauze-teken De moderne communicatie middelen van vandaag bren gen een aanslag op een we reldbekende persoonlijkheid bijna rechtstreeks in de huis kamers, zoals in 1981 het geval was met de aanslagen op paus Johannes Paulus en president Reagan. In 1963 was dat wel even anders. De televisie liet het die avond volledig afweten, zo herinne ren velen zich. In Brandpunt zag Henk Neuman (met één oor voortdurend aan de Ame rikaanse radio gekluisterd) nog kans ter zake doende in formatie te geven. Maar de NTS-televisie, de voorloper van de NOS, bracht het niet veel verder dan het pauze-te ken en een omroepster die om elf uur 's avonds met „een droef hart" de uitzendingen afsloot. In hun boekje probe ren Dull en Van Gelder te achterhalen waarom de televi sie toen zo in gebreke bleef, maar stuitten op grote zwijg zaamheid. De radio daarentegen verzorg de keer op keer extra nieuws uitzendingen en zond, zonder de daarvoor benodigde rege ringstoestemming, zelfs tot drie minuten na twaalven uit. De meeste informatie verkre gen de Nederlanders echter via hun kranten. Direct nadat de eerste berichten bekend waren geworden verzamelden zich rond de krantengebou wen drommen zeer aangedane mensen, in angstige spanning wachtend op de nieuwste, door de journalisten met de hand geschreven, bulletins die voor de ramen werden geplakt. Hoe moest het nu verder met de wereld? Zou er nu een wereld oorlog komen? In heel het land gingen de vlaggen halfstok. Bij de wed strijden in het betaalde voetbal werd geen muziek gespeeld en in Delfzijl werd de intocht van Sint Nicolaas afgelast. Gorbatsjov Een kwart eeuw later is de mythe van John F. Kennedy, die nu 71 jaar oud zou zijn, ontsluierd. Het was, zo wordt terugkijkend geconstateerd, met die jonge president alle maal niet zo mooi als het er toen uitzag. Maar de achter gronden van de moord zijn nog steeds tamelijk duister. Feit blijft echter dat John Kennedy voor velen nog steeds dè figuur is, in optreden en uitstraling, zoals een presi dent van het machtigste land ter wereld zou moeten zijn. En hij is voor velen (schrijvers, politici en wetenschappers) nog steeds een bron van inspi ratie. Dat blijkt andermaal uit de vele publikaties rond de komende jubileum-herden king, als aanvulling op de vele duizenden boeken die de afge lopen 25 jaar al zijn gewijd aan John F. Kennedy. Het boekje van Dull en Van Gelder geeft daaraan een alleraardigst Ne derlands tintje. Oh ja, voor degenen die Ken nedy niet hebben meegemaakt en zich met enige verbazing afvragen wat die man toen al lemaal teweegbracht, deze uit spraak van Harry Mulisch: „Kennedy was een man die een frisse wind liet waaien, ie mand van onze eigen genera tie. Hij was misschien toen voor ons, wat Gorbatsjov nu voor ons betekent". JOS TIMMERS Voor dit artikel is onder meer gebruik gemaakt van „22 November 1963, de dag van de Kennedy-moord in Nederland", geschreven door Henk van Gelder en Ben Dull. Uitgeverij: Center Boek, Weesp. Prijs: 16,90. Een agent van de geheime dienst sprong achterop de wagen van John F. Kennedy, kort nadat de president door de dodelijke kogels was getroffen. De opnames van de moord bereikten Europa pas een dag later, want in 1963 werden de beelden niet per satelliet maar per vliegtuig naar Europa overgebracht. foto: ap CHINESE INDRUKKEN Chinese indrukken. Onder deze noemer schrijft Marilou den Outer, in het Chinees Ou Meilou, een nieuwe serie van acht ver halen over haar ervaringen in China. Eerder dit jaar schreef zij ook een serie, vanuit Xiamen, een stad in Zuid-China, waar zij verbleef in het kader van een uitwisselingsproject voor studen ten. Vandaag over het werken in een fabriek. milj met 1 deeli I zo v van 1 van 1 legt 0 kat inzette XIAMEN Het is zon dagmorgen negen uur en in de „Xiamen Textielfa briek nr. 2" draaien de ventilatoren aan de pla fonds op volle toeren. Op alle afdelingen wordt ge werkt. Beneden spinnen de machines grote klossen katoen en verwerken die tot lange lappen. Een ver dieping hoger maken vrouwen achter naaima chines in razend snel tem po van die lappen T-shirts en kinderkleding. Enkele stukken zijn bedrukt: Mic key Mouse is favoriet, evenals Engelstalige op schriften als „The Ameri can Club", waar en wat die ook moge zijn. De fabriek heeft een eigen ontwerpafdeling waar afbeel dingen en teksten worden be dacht. Een van de tekenaars. Yant Shaole, drinkt in het kleine kantoor op de derde verdieping thee met twee col lega's en een vriend, die net is komen binnenwippen. Van hen komen we te weten dat de „Xiamen Textielfabriek nr. 2" drie jaar geleden is omge vormd van staatsonderneming tot joint venture. Sinds die tijd hebben Filipijnen de helft van de fabriek in handen. De an dere helft is nog steeds in han den van de stad Xiamen. Er zijn meer dan driehonderd werknemers, voor het meren deel vrouwen, die dag en nacht in drie ploegen werken. Terwijl Yang aan het vertellen is, dwarrelt er plotseling uit een getralied raam schuin bo ven ons een bundeltje geld voor Yang en z'n collega's naar beneden. De dames van de salarisadministratie zijn be zig de maandelijkse zomertoe- slag „uit te delen". In heel China ktijgen werknemers ge durende de vier hete zomer maanden vijftien yuan uitbe taald. Dit extraatje bedraagt ongeveer een tiende van het maandsalaris van de arbeiders in de textielfabriek. Voor de export De fabriek produceert vooral voor de export. Op de wereld kaart aan de muur wijst Yang aan waarheen: het Midden Oosten, Panama, Japan en de Filipijnen. „Japan wil van ons uitsluitend effen T-shirts heb ben, de anderen willen alleen bedrukte", zegt hij. Dan laat hij een paar ontwer pen van zijn hand zien. Een afbeelding van de Grote Muur ontbreekt niet. Hij vertelt dat hij zijn opleiding heeft genoten op de Kunstacademie op het eilandje Gulangya, tien minu ten per veerboot van de stad Xiamen verwijderd. Dan wor den we rondgeleid door de fa briek en we maken kennis met de enige drie Filipijnen die er werken, onder wie een vader met zijn zoon. „Zijn jul lie gekomen om T-shirts te ko pen? Nee? Maar rondkijken kan ook. Hartelijk welkom", begroet de vader ons hartelijk. De meeste machines waar hij het beheer over heeft, zijn na de oprichting van de joint ven ture geplaatst. Het zijn machi nes uit Japan en West-Duits- land. Sindsdien is de produktie flink verhoogd. Als we daarop vragen of de werknemers er van profiteren als de zaken goed gaan, reageert men wat verbaasd: „Maar er wordt hier geen winst gemaakt, hoor!". Handschoenen Winst wordt er wel gemaakt in een ander Xiamens bedrijf, een handschoenen-fabriek. Deze is geheel in Filipijnse handen. Beter gezegd: in han den van één Filipijn en wel een, die men met handschoen tjes moet aanpakken. Als we zijn kantoor betreden, valt on- Dar eet steu foto: marilou OEftceling. heden,c middellijk de tegensteken koe de T-shirt fabriek op. faandelei koel hier, hè!", begrou-e ren' teur R. Fernando on£yeek e air-conditioned domeiLinde. E zijn secretaresse ve£js gem „Zeg mijn afspraak|staatsler bank in de stad maaVen do hebben daar geen air|werd he ning en ik vind het heet". Als we de deur toegang geeft tot dc hal beseffen we wat 1 doelt. Daar, in de zitten honderden dicht opeen achter 1 naaimachines. Er en efficiënt gewerkt, stap in het fabric; t fend al; worden de hand grondig geïnspecteerd tenivea test op stevigheid. Ne a< katoen in de T-shirt f het leer en het bont I komstig uit China. Df schoenen worden teerd naar alle delen wereld. 01 Wijkhe t- sture Ontslag Een Chinese vertelt fabriek een van de wei Xiamen is, die met winst draait. Ondernei Xiamen is duur: de hoog en per werkneme een hoog bedrag worden afgedragen. Dl van de werknemers be ongeveer tweehonderd in de maand. Ter verge lonen in bedrijven die buitenlandse handen geen joint venture zijn, minstens zeventig yu: maand lager. Arbeidsc ten zijn er niet schoenenfabriek. Men aanschc kingen en dooi making g dienste: Eurom. dien de deringe groter 1 d premie worder aantrel den gc p voor o langrijl Bank 1 rentev» het Ne ne.tto rentela de ene dag op de andei steeg den ontslagen of zelf nemen. „Zodra in Xiam fabriek wordt geopei twee yuan meer salaris vertrekt men dan ook Men heeft geen behoel contracten", aldus de schoenen-maakster. MARILOU DEN Unilt Als laé cern week het de waren met 20 gulder maand 2.202 r lijking terimd van was a zich n wacht! In eer den d< geldt Konin komei Niets zakte lopen ninkli ver Volop stond emissi aande deel. voor voora wachi een g Er zij op di kunni Er w; drijfsi Groe| half j 6 proi half j 50,5 1 op ht LEIDEN In de scha duw van de verbeterde betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjetunie lijkt ook de po litieke en ideologische kloof tussen het Kremlin en de Volksrepubliek China langzaam overwon nen te worden. Na bijna dertig jaar gespannen be trekkingen begint het er op te lijken, dat Gorbats- jovs politiek van glasnost (openheid) ook aan het Russische oostfront zijn vruchten afwerpt. zestig kwam logische breuk tussen de beide communistische machten. Chi na verweet de.Sovjetunie, toen onder leiding van Chroetsjov, de marxistisch-leninistische beginselen te verkwanselen. Het was het China-na-Mao dat in het begin van de jaren tach tig als eerste weer toenadering zocht tot de Sovjetunie. Vanaf 1982 zijn de bilaterale econo mische, culturele en weten schappelijke contacten geïn tensiveerd. Van Russische zij de sprak partijleider Gorbats jov in juli 1986 in Vladivostok een rede uit, waarin een nieu we „Ostpolitik" werd gefor muleerd: een politiek met ver zoenende gebaren naar China. In hetzelfde jaar nodigde de Russische leider zijn Chinese evenknie Deng Xiaoping uit voor een ontmoeting in Mos kou. Deze sloeg de uitnodiging af omdat hij zich te oud voelde om te reizen. Maar hij liet wel weten graag nog eens de Rus sische partijleider in China te ontmoeten. Drie obstakels Het meest recente bewijs voor de toenadering is het verloop van besprekingen over een probleem waar beide landen al bijna twintig jaar over praten: het grensverloop ten oosten van Mongolië. China en de Sovjetunie zouden het grootste gedeelte van het probleem on langs hebben opgelost. Dat grensverloop is een van de drie obstakels die een volledi ge normalisatie van de betrek kingen tussen beide landen in de weg staan. De andere twee zijn de Russische aanwezigheid in Afghanistan en de steun van Moskou aan Vietnam en de Vietnamese bezetting van Kampuchea. „In de gesprekken tussen de socialistische reuzen heeft in feite altijd om dat grensver loop gedraaid", zegt jurist G.P. van den Berg van het docu mentatiecentrum van het Oosteuropeesrecht in Leiden. In de vorige eeuw heeft de Sovjetunie zich in onder meer het verdrag van Aigun van 1858 grote gebieden toegeëi gend. Van den Berg: „Maar China erkent dergelijke ver dragen niet, omdat ze door Rusland zijn opgelegd in tijden van Chinese zwakte. Een an dere probleem is dat de precie ze grenzen nooit zijn vastge legd. In 1969 leidde het geschil tot een gewapend treffen bij de Damanski-eilanden, waar bij talrijke doden vielen". Na dien zijn beide landen over deze kwestie gaan onderhan delen. Die woordenwisseling lijkt nu tot een bevredigend einde te komen, aldus Van den Berg. Waarmee volgens hem het grootste struikelblok voor toenadering uit de weg is ge ruimd. Kampuchea Een tweede belangrijk obsta kel voor China was de Russi sche steun aan Vietnam en aan de Vietnamese bezetting van Kampuchea. Maar partij leider Gorbatsjov heeft al dui delijk gemaakt meer waarde te hechten aan goede betrekkin gen met China, dan aan onge limiteerde steun aan het Viet namese bewind. Deze koers wijziging werd in 1986 al door het Kremlin verkondigd. Viet namese leiders op bezoek in Moskou kregen destijds woorden van gelijke strekking te horen. Het derde hete hangijzer vormt de Russische aanwezig- De Russische leider Gorbatsjov (links) en de Chinese leider Deng Xiaoping (rechts), misschien volgend jaar samen in Peking. foto's: ap heid in Afghanistan. Een ob stakel dat vooralsnog niet uit de weg lijkt geruimd. De Rus sen schortten eind september hun terugtocht uit Afghanis tan op. Van den Berg ziet dat echter niet zo somber. Van den Berg: „Russische woord voerders hebben verklaard dat de Sovjetunie alle bepalingen stipt heeft uitgevoerd en uit voert. De Sovjet-unie wil door politieke overeenstemming, dus langs vreedzame weg, de beëindiging van de Afghaanse oorlog". IJzeren rijstkom Politieke toenadering tussen beide landen zal volgens Van den Berg ook op economisch terrein gevolgen hebben. Chi na en de Sovjetunie kampen op tal van terreinen met soort gelijke problemen. Beide heb ben jarenlang bijvoorbeeld op kostbare wijze verliesgevende ondernemingen in stand ge houden. „De afbraak van zo'n politiek, die in China de poli tiek van de ijzeren rijstkom werd genoemd, maakt slacht offers: werklozen", aldus de jurist. In de Sovjetunie is een soort gelijke ontwikkeling waar neembaar. Van den Berg: „Sinds vorig jaar kiest de rege ring daar ook steeds minder voor de overheveling van de winsten van gezonde onderne mingen naar verliesgevende bedrijven". En er zijn meer overeenkom sten op economische gebied. Van den Berg: „Op het terrein van de landbouw verd in China de commun gaan agrariërs meer op duele basis te werk. twee jaar is deze tende in Rusland te bespeur» Sovjetunie zal nooit gaan als China, maar zi momenteel ook partii boerderijen toe. Zo'n ka] tische gedachte was tie geleden nog ondenkbaar Sovjetunie". Ook op andere terrein; signalen van de toena aanwezig. Zo wordt na voor het eerst sin» tig jaar weer gewerkt spoorlijn die beide land de westelijke grens mof binden. Volgens de World Broadcast" van d» een gebaar van China, d een 1 worden uitgelegd als he: naald van de eerste paal voo de ki vriendsschapsbrug naar derd; land. Die kan worden va' een als de Russische presid; maal partijleider Gorbatsjov, wordt verwacht, volgen op bezoek komt in Chirt BAUKJE BURGGKl tot gene trokl dond viel 1

Leidse Courant | 1988 | | pagina 8