Amerika s meest besproken familiedrama voor rechter I: Canada ten strijde tegen vrije handel met Amerika rs itjë [jetunie ïnt estijnse at onder >rbehoud „UDF wilde land onregeerbaar maken* achter- i in j illen dit kunstmatige lsof er iets is gebeurd rs vervangen door een ute opening naar on dingen", verklaarde bgenover een gehoor ambassadeurs. De Is- e ambassadeur in Ne- Suffot. had tegelijker- gesprek op het minis- n buitenlandse zaken. [Peres gaat de PLO in luiten niet zo ver als I, omdat de staat Israël lliciet wordt erkend en ■ecisering wordt ._gege- l het grondgebied van irmen Palestijnse staat, de was overigens voor ïtunie reden om nog te l met officiële erken- PATRICIA'S VRIJWILLIGE DOOD KRIJGT DRAMATISCHE NASLEEP (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Patri cia Rosier, een 43-jarige doktersvrouw uit St. Pe tersburg (Florida), ver koos op 14 januari 1986 te sterven. Ze had twee jaar kanker en was niet meer te genezen. Ze nam afscheid van haar kinde ren Elisabeth (21) en Ja cob (19), haar man de arts Robert Peter Ro sier en haar stiefva der Vincent Delman. Daarna ging ze naar bed en nam twintig slaappil len in. Dat was het begin van Ame- rika's meest besproken fami liedrama dat zich afspeelde in het schemergebied tussen moord, zelfmoord en eutha nasie en waarvoor Robert Rosier zich nu voor de rech ter moet verantwoorden. Als gevolg van allerlei onvoor ziene omstandigheden wordt hij nu van moord beschul digd. Maar zo Patricia Rosier al om het leven is gebracht om haar uit haar lijden te verlossen, heeft niet haar man, maar haar stiefvader Vincent Delman dat gedaan. Delman gaat echter vrijuit. Toen justitie besloot de zaak- Rosier te onderzoeken, ver leende ze Vincent Delman gerechtelijke immuniteit in ruil voor diens getuigenis. Pas nadat hem die immuni- tiet was verleend op grond waarvan hij buiten vervolging staat ver klaarde Delman dat hij zijn stiefdochter door verstikking om het leven had gebracht. Patricia Rosier werkte voor haar dood mee aan een serie televisieprogramm's waarin ze probeerde andere kanker-' patiënten te bemoedigen. Al dus had ze in een bepaald ge bied van de staat Florida een zekere naam gekregen. Na haar dood besloot haar man Robert Rosier daarom volle dig opening van zaken te ge ven over haar sterven. In een tv-interview vertelde hij dat zijn vrouw voor een vrij willige dood had gekozen en dat hij haar daarbij had ge holpen De justitie in Florida keek echter anders tegen de zaak aan. De arts werd gearres teerd en beschuldigd van moord. Om te achterhalen wat er precies was gebeurd, verleende justitie Patricia's stiefvader Vincent Delman immuniteit. Toen dat was ge beurd, kreeg justitie het vol gende verhaal te horen: Pa tricia Rosier nam op haar ei gen verzoek twintig slaapta bletten in. Ze overleed even wel niet. maar geraakte in coma. Haar man diende haar daarop een hoeveelheid morphine toe die evenmin onmiddellijk haar dood tot gevolg had. Enkele uren la ter kreeg Patricia bezoek van haar stiefvader Vincent Del man en twee stiefbroers. Del man legde zijn hand op de mond en de neus van de nog slechts zwak ademende vrouw, die daarop vrijwel onmiddellijk overleed. Onmogelijke opgave Niemand twijfelt aan de juistheid van dit verhaal. De rechter in St. Petersburg staat nu voor de vrijwel on mogelijk opgave te beslissen over een zaak die in feite zelfmoord is, maar die ook kan worden uitgelegd als moord of een vorm van eu thanasie. Zijn beslissing wordt nog bemoeilijkt omdat als hij de zaak als een moord wenst te zien de feitelijke dader immuniteit heeft gekregen. De openbare aanklager in St. Petersburg heeft Robert Rosier van moord beschuldigd en dat is. althans volgens juridische deskundigen, een aanklacht die hij niet overeind kan houden. Ziet de rechter de zaak-Ro- sier niet als een moord, dan zal hij een uitspraak moeten doen over de vraag of er sprake is van zelfdoding en of het familieleden is toege staan daarbij actieve hulp te verlenen. Tenslotte kan de rechter ook tot de conclusie komen dat hier in feite spra ke is van euthanasie. Aange zien euthanasie wettelijk niet is toegestaan in de VS. kan de rechter de schuld voor Pa tricia Rosiers dood ander maal in de schoenen van haar man schuiven. Hoe dan ook. de zaak-Rosier kan enig juridisch licht wer pen op een aantal zaken die in de VS hoogst omstreden zijn: hulp bij zelfdoding en euthanasie. Of Robert Rosier daarvoor het gelag zal moeten betalen, hangt volle dig van de 'rechter af. jber 'ENLAND £cidóS<8otwa*ltzaterdag 19 november i9se pagina 7 (ïaans verzet "ojit regering OK Verzetsgroepe- je strijden tegen de mi- .gering in Burma heb- iren een tegenregering Een verzetsleider de dat totaal 22 groepe- waaronder 10 strijd- van etnische minder- met het initiatief de ineen hebben geslagen. 'X van de tegenrege- de naam „Democrati- Jliantie voor Burma" ialant rregen' is 8eneraal Bo 4.-09 ozen. de leider van de kste etnische strijd- n de Karens. I.Z.Q.H 9. 17 f 1950,. Bandieten op de brandstapel De regering van Malei sië is een bescheiden campagne begonnen tegen de snel om zich heen grijpende gokver slaving in het land. Daarbij heeft de over heid het met name ge munt op illegale speel automaten die in steeds meer snackbars en privéhuizen worden opgesteld. Met vijfen dertig van die éénarmi- ge bandieten werd gis teren op de traditionele manier korte metten gemaakt: met een lici- fer en een flinke plas benzine. foto: ap Bengalen vluchten voor cycloon DHAKA In Bangladesh zijn duizenden mensen uit de zuid westelijk kuststreken op de vlucht geslagen en geëva cueerd voor de cycloon die daar dit weekeinde verwacht werd. Zeker 10.000 mensen werden naar hogergelegen streken overgebracht, nadat het weerbureau had gemeld dat de cycloon de kust nader de. In 1985 kwamen ruim 11.000 mensen om het leven gekomen toen hetzelfde gebied door een cycloon werd getrof- Vrouwen in november het vruchtbaarst LONDEN Een grootscheeps medisch onderzoek naar de doel treffendheid van kunstmatige in seminatie heeft uitgewezen dat vrouwen het vruchtbaarst ziin in de maand november. Volgens een medisch artikel in het ..Bri tish Medical Journal" is het dub bel zo gemakkelijk vrouwen in de winter te bevruchten dan in de zomer. Vooral de maand no vember scoort zeer hoog. Het blad baseert zich op gegevens van 259 kunstmatige inseminaties in Groot-Brittannië. Mannelijke zaadcellen zouden het meest ac tief Zijn in februari en maart. Ex-president Chun moet boete doen SEOUL De voormalige president van Zuidkorea, Chun Doo-hwan. zal het grootste deel van zijn rijkdommen ter beschikking stellen van de regering. Te vens zal hij Seoul verlaten en zich vesti gen in een huurhuis in een verlaten streek op het platteland. Via deze open bare boetedoening hoopt Chun te ontko men aan de gerechtelijke vervolging die de oppositie in Zuidkorea heeft geëist, zo heeft een woordvoerder van de ex-presi dent gezegd. Chun werd de afgelopen maanden steeds feller beschuldigd van corruptie en schending van de mensen rechten in zijn regeërperiode. -Zwijgend neemt prof. Lupardi dr. Ree en Rob mee, tot zij 'enorme ruimte komen, waar een reusachtige telescoop "pgesteld. ,.U moet uw ogen maar eens goed de kost ge uren," zegt de professor, ,,dan kunt u eens kennis nemen i vorderingen der techniek hier in het Zuidpoolgebied, tiet, dat ik bang ben, dat u mijn geheimen zult verraden, (vend komt u hier toch niet meer vandaan. Kijk, dit is mijn Btorium. Op dit projectiedoek ziet u de zonnerand met zijn iirende energieuitbarstingen. Ik ben er in geslaagd de kos- Süssmuth opvolgster Jenninger VRIJHANDELSVERDRAG INZET CANADESE VERKIEZINGEN Albanezen massaal de straat op PRISTINA De etnische spanningen in Joegoslavië hebben gisteren opnieuw tot een massaal burgerprotest ge leid. Meer dan 80.000 Albane zen gingen in Pristina, de hoofdstad van de Joegoslavi sche provincie Kosovo, de straat op om te protesteren te gen het ontslag van twee Al banese politici. In Belgrado be reidden Serven intussen een grote anti-Albanese manifesta tie voor. De Albanezen, die in Kosovo een meerderheid vormen, droegen portretten van wijlen president Tito met zich mee en eisten dat Kosovo een relatief autonome provincie blijft. De Servische bevolkingsgroep in Kosovo had bij eerdere massa demonstraties juist aansluiting bij de republiek Servië geëist. De Servische partijleider Slo- bodon Milosevic leidde dit jaar een campagne om een eind te maken aan de autonomie van Kosovo zodat Servië tegen de Albanese nationalisten kan op treden die. volgens Milosevic de Serven in Kosovo terrorise ren. Bhutto krijgt zege legertop KARACHI De opperbevel hebber van het Pakistaanse le ger, generaal Mirza Aslam Beg, heeft Benazir Bhutto ge feliciteerd met haar overwin ning bij de algemene verkie zingen van woensdag. Aslam Beg zou mevrouw Bhutto heb ben beloofd de macht op vreedzame wijze over te dra gen aan het nieuw-gekozen parlement. Volgens de laatste uitslagen krijgt de partij van Bhutto 92 zetels in het 237 ze tels tellende parlement. Bij oriënterende besprekingen met kleinere fracties is al een meerderheid gevormd, maakte Bhutto gisteren bekend. Zij heeft evenwel nog geen offi ciële formatie-opdracht gekre gen. Dr. Rita Süssmuth. CDU-bondsmir»ister voor jeugd, gezin, vrou wen en gezondheid, wordt de nieuwe voor zitter van de Bondsdag. Zij volgt dr. Philipp Jen ninger op, die vorige week aftrad na diens omstreden KristalL nacht-redevoering. Met de voordracht van Süssmuth heeft de frac tievoorzitter van de CDU/CSU, dr« Alfred Dregger, een eind ge maakt aan de impasse rond de opvolging van Jenninger. Een aantal kandidaten, onder wie Dregger zélf, bedankte voor de post van parle mentsvoorzitter. De re acties op de benoeming van Süssmuth waren in het algemeen positief. FOTO: AP (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Als Canada maandag naar de stembus gaat, staat er niets meer of minder op het spel dan Canada zelf, roept de liberale opposi tie-leider John Turner. Hij heeft het vorig jaar tussen de VS en Canada gesloten vrijhandels-ver drag tot inzet van de nu te houden parlementsverkie zingen gemaakt. Geholpen door de Nieuwe De mocratische Partij probeert Turner zijn landgenoten dui delijk te maken dat het ver drag een „pact met de duivel" is dat de nationale identiteit van Canada volledig teniet doet en een culturele, sociale en economische overrompe ling door Amerika kan bete kenen. Die opvatting heeft vleugels gegeven aan de politieke cam pagne van Turner. Volgens de jongste opiniepeilingen krijgt zijn liberale partij 43 procent van de stemmen en kunnen de Nieuwe Democraten op 22 procent van de stemmen reke nen. Dat maakt het heel goed mogelijk dat de huidige pre mier Brian Mulroney van de Progressieve Conservatieven van zijn troon gestoten wordt. Omstreden Het door het Amerikaanse Congres al geratificeerde vrij handelsverdrag, dat Mulroney vorig jaar met de Reagan-rege- ring sloot en dat in 1989 van kracht moet worden, is altijd zeer omstreden geweest en heeft de gemoederen in Cana da zeer beroerd. In feite werpt het akkoord de grenzen tussen de twee landen volkomen open. Tot di^ver hadden de Canadezen zich verscholen achter allerlei vormen van protectionisme met het oog merk een al te dominerende invloed van de VS in hun land te voorkomen. Het vrijhan dels-verdrag ruimt al deze vormen van protectionisme uit de weg. Dat is precies wat de Amerikanen altijd hebben ge wild en het is tegelijkertijd precies wat veel zelfbewuste Canadezen juist niet willen De Canadezen zijn van oordeel dat hun samenleving heel wat beter in elkaar steekt dan de Amerikaanse. Daarom alleen al moet weerstand geboden worden tegen de sterke in vloed van hun machtige zui derburen. Zo vinden de Cana dezen dat hun steden veiliger en schoner zijn en dat in het gehele land aanzienlijk minder geweld, criminaliteit en wa- pengebruik voorkomt dan in de VS. De Canadezen zijn bo vendien bereid aanzienlijk meer belasting te betalen dan de Amerikanen. Ze wijzen er met trots op dat ze daardoor een veel schoner milieu, bete re wegen, goede werkloos heids- en gezondsheidsvoorzie- ningen. geen daklozenvraag- stuk, een meer betrokken en actieve overheid en uitstekend en voor iedereen bereikbaar onderwijs hebben. Kortom, veel Canadezen vrezen een „veramerikanisering" van hun land. Reclameborden Het Canadese protectionisme is zeer sterk cultureel getint De Canadezen hebben met uit gekiende belastingmaatregelen tot dusver hun eigen boeken-, tijdschriften- en filmmarkt hardnekkig beschermd om hun eigen identiteit zoveel mogelijk overeind te houden. Datzelfde hebben ze ook met hun nationale radio en televi sie gedaan, die verplicht zijn een bepaald percentage in Ca nada zelf gemaakte produkties uit te zenden. Ze hebben bo vendien allerlei ruimtelijke re gels aangenomen die moeten voorkomen dat de steden en landschappen worden ont sierd. In schrille tegenstelling tot de Amerikanen die sterk geneigd zijn overal enorme re clameborden neer te zetten. Het is opmerkelijk dat in vloedrijke Amerikanen begrip tonen voor de Canadese oppo sitie. Zij vinden dat Amerika zijn principes van „free enter prise" niet aan een ander land, en zeker niet aan een goede buur moet opdringen. In te genstelling tot de Reagan-re- gering die dat een volstrekt onbegrijpelijke zaak vindt ls de Canadezen maandag het vrijhandels-verdrag met de VS afkeuren, zal dat Canada op langere termijn aanzienlijke economische schade berokke nen. Premier Mulroney is niet bereid dat risico te nemen, maar de meerderheid van de bevolking lijkt het niet met hem eens te zijn. Bomaanslag op kantoor Aeroflot GENEVE Een tot dusver onbekende organisatie die zich „so- cialistiche nationalistische beweging" noemt, heeft gisteravond de verantwoordelijkheid opgeeist voor een bomaanslag op het kantoor van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot in Geneve. Vijf voorbijgangers raakten gewond toen een pakje ex plodeerde dat even tevoren in een vuilnisbak voor het kantoor was gedeponeerd. In het gebouw, waar ook twee arabische ban ken zijn gevestigd, werd geen schade aangericht. Volgens de di rectie van Aeroflot was tevoren geen waarschuwing gegeven. Vier gewonden, een Amerikaanse toeriste, twee Fransen en een Italiaan, zijn er ernstig aan toe. uws weer iële taal 50v89 goede Anna ij Het parlement altische Sovjetrepu- ouwen heeft gisteren keuring gehecht ïk, 29^Voorstel om het Li- :er tot officiële voer- rerheffen en ook de in-zwarte vlag uit de periode van las 2400l" in ere te herstellen- i7j etsvoorstellen die de een zekere autono- jover Moskou zouden nwe' s »eSever1, werden ver sing van het Litouwse it om voorlopig pas op te maken met verde- fstandiging, kwam als voor Estland, dat l wel voor meer auto los en onmiddellijk bij •mlin op het matje roepen. Letland was loskou gewaarschuwd che voorbeeld niet te la de vergadering van ^^^^rste Sovjet in Litou- ^^Ken 10.000 mensen de te protesteren tegen ^^Bmen „conservatieve De volksvertegen- ^^Brs werden in spreek- ^^■an verraad beschul- j Skiliften De winter komt er aan. In Nederland vielen vannacht de eerste natte vlokken en in Zwitserland bereidt men zich al voor op een echte sneeuwdeken. Onmiddellijk nadat een omslag van het weer was aangekondigd, togen in Naetschen, een dorp in de buurt van het ski-paradijs Andermatt, deze twee monteurs aan het werk om de skiliften in orde te brengen. foto: ap [ALEM Israël isteren een diplo- tegenoffensief in- la de proclamatie ;n onafhankelijke nse staat eerder /eek. Kort nadat Sovjetunie de Pale- staat weliswaar voorbehoud er- ontbood minister uitenlandse zaken 1 Peres het voltalli- omatieke korps van em op zijn ministe- Het Pinguïnland van Professor Lupardi alf EG-landen zullen in Brussel trachten menlijke reactie op de se proclamatie op te Naar verwachting is in de EG-landen, met iring van Griekenland, :ijn de Palestijnse staat men. lëlische leger en de po- iren gisteren opnieuw op de been om rellen izette gebieden te voor- (UDF) hebben gevormd. Hij merkte overigens terloops op dat Molefe „zeer aardig" was, Lekota „een uitgesproken, in telligente man", en Chikane „scherp, intelligent, en goed formulerend". Het UDF werd in 1983 opge richt om te ijveren voor poli tieke rechten voor het zwarte bevolkingsdeel en eerst begin dit jaar verboden. De advoca ten van de verdachten zeiden dat de UDF-leiders slechts vreedzaam protest tegen het aparatheidssysteem hadden georganiseerd. Zij zullen pas na de uitspraak van de straf maat in hoger beroep zullen gaan. mische energie met behulp van millimetergolven om te zetten in mechanische energie. Dat geschiedt in het molecularium." Ro nald Ree, die zich, ondanks de weinig prettige situatie, waarin de vrienden zich bevinden, toch wel interesseert voor de prestaties van deze geleerde, merkt op, dat prof. Lupardi dan toch wel een ongunstige plek heeft uitgekozen voor zijn experimenten. Want in het Zuidpoolgebied staat de zon erg laag, tenminste....wanneer de zon schijnt. Gedurende de lange poolnacht is de zon immers geheel aan het gezicht onttrokken. (Vervolg van de voorpagina) PRETORIA Rechter Kees van Dijkhorst, die 5 december ook het vonnis zal uitspreken, oordeelde dat het UDF een „revolutionaire organisatie" is, die in 1984 heeft aangezet tot onlusten in de zwarte woonge bieden, met het doel het land onregeerbaar te maken. De verdachten, onder wie UDF-secretaris Popo Molefe (36), UDF-woordvoerder Ter ror Lekota (40). leider van de afdeling Transvaal Moses Chi kane (40) en de geestelijke Thomas Manhatha. zouden volgens de rechter de „samen zweerderskern" van het Vere nigd Democratisch Front

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7