Deetman „uiteraard" bereid tol overleg met de studenten Eensgezindheid politiebonden ver te zoeken ITF: Offshore platforms niet veilig £P levert 487 nieuwe roefpaspoorten af Staat bepleit vernietiging van vonnis Harmonisatiewet ubbers: conflict ^eestapel opgelost Laatste waarschuwing voor „thuispellers" Hili 88pa<NNENLAND £eidóe@omatit ZATERDAG 19 NOVEMBER 1988 PAGINA 3 and hefoti gebrat Zij wa >estuur dstad eei reten toepass Estlanr JIEDAM - Paspoortfabrikant KEP in Schiedam heeft gister- dag het ministerie van buitenlandse zaken gistermiddag 437 .(paspoorten gestuurd en TNO vijftig exemplaren. Beide in- ties worden uitgenodigd om de paspoorten op hun kwaliteit 1(Jj eoordelen, aldus aldus KEP-woordvoerder H.C. van Dijk, die de kwaliteit van deze nieuwe paspoorten overtuigd zegt te „Er is dan ook geen enkele reden waarom de invoering van nieuwe paspoort per 1 januari niet kan doorgaan". Minister i den Broek (Buitenlandse Zaken) heeft de Kamer vorige w >k vrijdag geschreven dat 20 procent van de eerder geleverde ^tooortkaarten fouten vertoont. Volgens de KEP-directie zijn ;econstateerde onvolkomendheden snel en definitief opge- Aan de officiële invoering van het nieuwe paspoort gaat een praktijkproef vooraf waaraan negentien gemeenten het hele land deelnemen. Haringvisserij gesloten DEN HAAG - Minister Braks van landbouw en visserij heeft de visserij op haring groten deels gesloten met ingang van morgen. Het verbod geldt de haringvisserij in de Noorse Zee, de noordelijke en centrale Noordzee en de sectoren Fae- röer en Rockall. De minister heeft de visserij in deze wate ren gesloten omdat de vissers de hiervoor toegestane vangst- hoeveelheid hebben opgevist. Die vangsthoeveelheid was 76.520 ton. De vissers mogen nog wel op haring vissen in de zuidelijke Noordzee. Justitie onderzoekt geval van nekkramp DORDRECHT - De Dordtse politie stelt een onderzoek in naar de toedracht rond het overlijden van de 13-jarige Dordtse scholiere Marysol Raphaëla. Het meisje overleed afgelopen dinsdag nacht aan nekkramp, nadat haar moe der tot driemaal toe de waarnemende huisarts had gebeld om te komen. De voorzitter van de plaatselijke huisart senvereniging wees er gisteren in een reactie op dat de landelijke richtlijnen van de huisartsenvereniging voorschrij ven, dat een waarnemend huisarts in geval van twijfel altijd moet gaan kij ken. Hij wilde echter geen oordeel ge ven over het gebeurde omdat hij daar voor niet over voldoende gevevens be schikt. Onverzekerde automobilisten krijgen waarschuwingsbrief VEENDAM - De Rijksdienst voor het Wegver keer (RDW) in Veendam zal eind februari ruim een half miljoen automobilisten en mo torrijders die onverzekerd rijden een waar schuwingsbrief sturen. De RDW adviseert hen daarin zo snel mogelijk met een verzekeraar kontakt op te nemen. Begin volgend jaar krijgt de RDW de bevoegdheid bezitters of houders van een onverzekerd motorvoertuig te beboe ten. De RDW wordt dan gerechtigd onverze- kerden een transactievoorstel van 400 gulden toe te sturen en deze te innen. Zo kan strafver volging door Justitie worden voorkomen. Be taalt de verzekerde niet, of wordt hij voor de tweede keer betrapt dan wordt Justitie inge schakeld. Dan is er sprake van een veel hogere boete dan 400 gulden of zelfs hechtenis of het innemen van de rijbevoegdheid. MINISTER SMIT-KROES: „Parkeren bij stations en winkels langer open* (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - In de visie van minister Smit:Kroes van verkeer moeten bij stations grote parkeergarages komen en moeten winkels in die buurt ook na zes uur open zijn. Treinreizigers kunnen daar hun boodschappen doen. Zij hoeven dan niet meer met de auto de stad in. Overigens zijn de plannen van de minister niet allemaal even nieuw. De verbetering van het spoorwegnet door invoering van snelle treinen tussen de grote steden staat al in de plannen van de NS en het scheiden van het door gaande verkeer op de snelwegen, staat in de dit voorjaar gepresenteerde Vierde Nota Ruimtelijke Ordening. Minister Smit-Kroes verklaarde vanmiddag bij de opening van de derde Trailstar-terminal in Ede dat dergelijk gecombineerd spoor/wegvervoer (trailstar) volgend jaar wordt verbeterd en uitgebreid, pleggers van vrachtauto's kunnen via Trailstar een deel van een traject afleggen op platte treinstellen. Er komen nieuwe verbindingen, zoals naar Frank rijk, Spanje en de Scandinavische landen. Iers vj l te ge* ische ële v( riode was, tkelijk t tegei fel bes h ïerdacl ankelijl JOETERMEER - Minis- er Deetman van onder vijs is „uiteraard" bereid ot overleg met studen- enorganisaties. Deetman leeft dit gisteravond .ïeegedeeld aan de agen- la-commissie van de Stu- mtenkamer, het regu- iere overlegorgaan van minister met de stu- mtenorganisaties. uitgÉerder op de dag had de Lan- mingé rs van op de n kam •Ie zeil ubliekf! Ie nati losser hun eitie delijke Studentenvakbond (LSVB) nog woedend gerea geerd omdat de minister al maar niet had gereageerd op het verzoek tot overleg dat de studenten hem op 14 novem ber hadden gedaan. De vakbond heeft als reactie op de brief voorgesteld op 23 november een spoedvergade ring te houden op voorwaarde dat de minister als politiek verantwoordelijk persoon persoonlijk aanwezig zal zijn. Er moet sprake zijn van daad werkelijk overleg en de mo gelijkheid om tot inhoudelijke afspraken te komen. De stu denten willen overleggen over de kwaliteit van het on derwijs, hun bezwaren tegen de harmonisatiewet en over de bezuinigingen op de studie financiering. Premier Lubbers heeft de manier waarop de studenten actievoeren gisteravond een „bewijs van armoede, storend, belemmerend en beneden de maat" genoemd. Dat Deetman heeft moeten besluiten om voorlopig niet meer in het openbaar te verschijnen, noemde Lubbers een negatief punt van onze democratie. De LSVB spreekt over „een het ze" van de premier. De LSVB wordt door Lubbers gecrimi- waardiging van studenten spreekt, aldus de reactie gis teravond. De studenten zijn overigens „zeer tevreden" over het ver loop van de acties, aldus een woordvoerder van de Lande lijke Studentenvakbond (LSVB). „Behoudens enkele ongeregeldheden zijn de ac ties gedisciplineerd verlopen. Circa 200.000 mensen hebben een week lang niet aan het onderwijs kunnen deelnemen. Ongeveer 80.000 studenten hebben daadwerkelijk meege daan aan de diverse actiepro gramma's". Morgen besluit de, LSVB over mogelijke nieuwe acties. Vast staat dat de stu denten 24 november massaal naar Den Haag trekken voor een landelijke demonstratie. der d<0EN HAAG - De staat periüjft erbij dat de rechter- snel eijjjke macht zich niet mag namejjemoeien met de inhoud conseifan de wetgeving. Ook en zaljihoudelijke toetsing aan me inliet Koninklijk Statuut d. Belfler Nederlanden is uit zijn injien boze. rolerr et vonn's waar'n president land arme» mr. M.R. Wijnholt van de rechtbank in Den Haag de Harmonisatiewet van minis ter Deetman van onderwijs in juni van dit jaar gedeeltelijk buiten werking stelde, moet dan ook worden vernietigd. Dat stelde landsadvocaat mr. J.L. de Wijkerslooth gisteren voor de Hoge Raad tijdens de behandeling van het hoger beroep dat de staat had inge steld tegen het vonnis van mr. Wijnholt. Volgens De Wijkerslooth is het statuut eenvoudigweg niet gemaakt voor een dergelijke toetsing. Mocht de Hoge Raad besluiten dat toetsing aan het statuut wel mogelijk is, dan nog is de Harmonisatiewet volgens de landsadvocaat zorgvuldig genoeg om niet totstandkoming van de Har- buiten werking gesteld te monisatiewet volgens hem is worden. Van terugwerkende geschonden. Hij wees daarbij kracht voor studenten die in op de totstandkomingsge- het tweede studiejaar zitten, is schiedenis van de wetgeving volgens hem geen sprake. Advocaat mr. J.M. Baren- drecht betoogde namens de studentenvakbond dat rechter de rechtszekerheid moet her stellen aangezien die bij de en op de politiek druk die daarbij was uitgeoefend. De advocaat-generaal zal op 16 december zijn conclusies aan de Hoge Raad aanbieden. De uitspraak wordt acht weken daarna verwacht. n vai el w< zal in{ e zeil zijn ^an onze parlementaire re- rmipgSjctie) e stion aar anEN HAAG - De inkrim- lie betjig van de veestapel is eis onforlopig niet aan de maniffce. Pas als alle andere rntpop aatregelen tegen de ver- >u een ring niet blijken te wer- itKrepn, zal het kabinet over- egen de veestapel te kleinen. lit schrijft premier Lubbers J zijn antwoord op vragen Pvd A-Kamerleden jelkert, Huys en Feenstra. leze parlementariërs waren rontrust over de opmerkin gen van minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat eerder dezè week. Smit-Kroes zei dat de veestapel moet wor den verkleind zodat het mes toverschot - een belangrijke oorzaak van verzuring - dras tisch zal afnemen. Minister Nijpels van milieubeheer heeft voorkeur voor vermindering van het aantal varkens en kip pen. Minister Braks van land bouw wil echter eerst naar technische oplossingen zoeken. De ministerraad heeft het standpunt van Braks, dat eind vorig jaar officieel werd inge nomen, gisteren niet gewijzigd. Na de vergadering zei premier Lubbers: „De beslagen brille- glazen zijn weer schoon". leeste patiënten zijn ïvreden over Mensendieck USTERDAM - Van de patiënten die oefentherapie-Mensen- ick krijgen, is 85 tevreden over het resultaat. Bij 80 procent jn de mensen met pijn zijn de klachten afgenomen. Dit blijkt tre' een onderzoek van medewerkers van de Vrije Universiteit in sterdam waaraan 35 oefentherapeuten hebben meegewerkt informatie verschaften over 1.129 patiënten. Ruim de helft n die patiënten was ook zelf bij het onderzoek betrokken. - rege voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Oefenthra- de d uten Mensendieck (NVOM), T. de Rijcke-Van Veelen, heeft het n t onderzoeksrapport vandaag overhandigd aan de Landelijke et zui( lisartsen Vereniging. ïisartsen blijken de grootste verwijzers naar oefentherapeu- i-Mensendieck te zijn. Bij de specialisten zijn dat de neurolo- i en de orthopeden. Van de verwezen patiënten heeft 60 pro nt lage rugklachten. Ook nek- en schouderklachten komen iel voor. Meestal bestaan de klachten al lang en zijn al ver- ïillende therapieën toegepast. patiënten worden actief bij de behandeling betrokken. Een de aanbevelingen van de onderzoekers is, Mensendieck eer preventief te gebruiken. Volgens hen zijn op die manier in gezondheidszorg aanzienlijke besparingen mogelijk. Bij de 60 ir oude NVOM zijn 750 oefentherapeuten aangesloten, ruim 90 ocent van het totaal. Fusie-overleg De redactieleden van het Algemeen Dagblad (foto) hebben de voorgenomen fusie tussen de Nederlandse Dagbladunie en de Perscombinatie vooralsnog van de hand gewezen. Er zijn te veel vragen over de redactionele onafhankelijkheid, de identititeit van de krant en de continuïteit van de investeringen in het AD. FOTO: ANP ROTTERDAM - De kans dat de Nederlandse Politiebond (NPB) en de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP) aanstaande maandag eensgezind met minister Van Dijk van binnenlandse zaken om tafel zitten, is erg klein geworden. NPB-voorzitter Van der Linden heeft weinig hoop dat beide bonden tijdens overleg dit weekeinde op dezelfde koers kunnen blijven. De NPB vindt Van Dijks voorstel van 50 miljoen gulden voor salarisverbetering over twee jaar „onvoldoende" en beschouwt het bovendien als een eindbod van de minister. Volgens Van der Linden van de NCP is verder overleg zinloos. De ledenraad van de ACP heeft het salarisbod van Van Dijk (50 miljoen voor twee jaar) als „volstrekt onvoldoende" gekwalificeerd. Maar voorzit ter Koffeman heeft een zekere onderhandelingsruimte van zijn ledenraad gekregen voor het overleg van maandag. Pas volgen de week donderdag wil de ACP beslissen over mogelijke nieuwe acties en alleen als men het idee heeft dat er daardoor alsnog een beter resultaat uit de bus kan komen. Bij de opening van de eerste Islamitische basischool in Ne derland gisterochtend in de Van Lennepstraat in Rotterdam, zwaaiden de leerlingen met vlaggetjes. UTRECHT - Minister Braks van landbouw en staatsscreta- ris Dees van wvc overwegen een' vervroegd verbod op het thuispellen van garnalen in te stellen, tenzij op korte termijn afdoende maatregelen ter ver- iekenhuisscholen moeten veel docenten inleveren EN HAAG Het onderwijs in de vijftien ziekenhuisscho- n in Nederland komt in ge- lar als minister Deetman zijn annen doorzet om het aantal in 126 formatieplaatsen met ;n kwart in te krimpen. Dit hrijven de Nederlandse zie- inhuisscholen in een brand- ief aan de Tweede Kamer, aarin zij hun verontrusting tspreken over de maatregel ie de minister in zijn begro- ng voor 1989 heeft aangekon digd. De scholen Zorgen voor basis- en voortgezet onderwijs aan kinderen en jongeren in de leeftijd van 3 tot en met 19 jaar, die geruime tijd in een ziekenhuis verblijven. Gemid deld wordt in de ziekenhuis- scholen dagelijks aan zo'n 700 leerlingen les gegeven. De be windsman wil de financiering van het ziekenhuisonderwijs voortaan vaststellen aan de hand van het gemiddeld aan tal leerlingen, berekend over de maanden september tot en met. april van het voorafgaan de schooljaar. In het huidige systeem wordt uitgegaan van het gemiddeld aantal leerlin gen berekend over de hoogste dagtellingen in elk van deze maanden. Volgens een steek proef leiden de plannen van minister Deetman tot het ont slag van circa 25-30 procent van de docenten. EKNOLLEN WÊET'T MCD' T£ T i/E£1EU£N: J£ M06T Ofc RUST vfcw DCfiWuUR fiefpep betering van de hygiëne kun nen worden getroffen. De bewindslieden reageren hiermee op een verslag van de Keuringsdienst van Waren over het thuispellen. Bij 1274 inspecties van de dienst waren op ruim de helft van de adres sen geen garnalen aanwezig, maar in de overige gevallen werd 178 maal een proces ver baal opgemaakt en werd 164 maal een schriftelijke waar schuwing gegeven. Op één adres nam ook de poes deel aan het pellen door de gepelde garnalen op te eten. Op een ander adres was men tussen door bezig met het voeden van een baby enw eer ergens an ders wandelde op het schort van de pelster een levende kakkerlak. In de grote steden werd nog al eens geconsta teerd, dat zowel de ongepelde als de doppen van garnalen op het balkon of in de tuin wer den bewaard. JêM 21 november Mr. P. van Vollenhoven houdt in Leeuwarden voor de Commerciële Club een inleiding over enkele as pecten van de verkeersvei- ligheidsproblematiek. Enschede en Hengelo zetten vaart achter samenwerking ken. De gemeenten, die dit gis- waarin Enschede/Hengelo als teren hebben bekendgemaakt, een stedelijk knooppunt is aan sluiten niet uit dat de samen- gwezen. De twee stadscentra werking uiteindelijk leidt tot samenvoeging van beide ste den. Er onstaat dan de vijfde stad van Nederland met 220.000 inwoners. De studie vloeit voort uit het ontwerp voor de Vierde nota ruimtelijke ordening ENSCHEDE/HENGELO - En schede en Hengelo zetten spoed achter het opstellen van plan nen voor verregaande samen werking. Een team van externe deskundigen moet binnen zes maanden aangeven hoe beide gemeenten onder andere be stuurlijk, economisch en cultu reel kunnen gaan samen wer- liggen zes kilometer van elkaar en wat functies betreft vullen ze elkaar goed aan. In Enschede ligt het accent op dienstverle ning, culturele voorzieningen en onderwijs in Hengelo op in dustrie, auto- en spoorwegen. Systeem voor ijkprijzen is nog niet van de baan (Vervolg van de voorpagina) Het alternatieve plan dat de tien organisaties onlangs voor stelden moet de kosten van het medicijngebruik voor overheid en verzekeraars in een jaar tijd met in totaal 420 miljoen gulden verminderen. Staatssecretaris Dees gaf gisteren toe dat dit iets minder is dan hem en Evenhuis via het ijkprijzensysteem voor ogen stond. „Toch willen we het plan een eerlijke kans ge ven", aldus Dees. „Maar als blijkt dat de nu overeengeko men prijsverlaging niet de ver wachte bezuiniging oplevert, wordt het ijkprijzensysteem als nog onmiddellijk ingevoerd. We blijven dan ook doorwer ken aan de voorbereidingen voor het ijkprijzensysteem. Er moet nu eenmaal een halt wor den toegeroepen aan de almaar oplopende medicljhkosten. Een stijging met acht a negen pro cent per jaar, zoals de laatste tijd gebruikelijk was, is voor ons onaanvaardbaar". Volgens Dees en Evenhuis zou het akkoord van de tien organi saties er nooit zijn gekomen als het ïjkprijzenplan niet als zwaard van Damocles was ge bruikt. Dr. J.C. Sanders van de organisatie Nefarma (genees middelenfabrikanten) en de heer J. Landheer van de Vere niging van Nederlandse Zie kenfondsen benadrukten giste ren dat het nu gekozen plan heel wat patiëntvriendelijker is dan het ijkprijzensysteem. Ook de Tweede-Kamerfracties van CDA. VVD, PvdA en D66 zijn blij met het gesloten akkoord. ROTTERDAM - „We moeten gewoon vaststel len dat de offshore-indus trie niet veilig is in tegen stelling tot wat de bedrij ven vaak zeggen. De vei ligheid wordt nog steeds ondergeschikt gemaakt aan economische prioritei ten." Dat zei gistermiddag de secre taris van de Federatie van Werknemersorganisaties in de Zeevaart (FWZ), J.E. Vriesen, na afloop van een tweedaagse conferentie in Rotterdam van offshore-experts van de Inter nationale Transportarbeiders Federatie (ITF), waarbij de FWZ is aangesloten. Hoofdonderwerpen van de schadigd waren dat zij niet vergadering waren veiligheid, opleiding en de rechtspositie (in Europese wateren) van werknemers in de offshore. Aan de conferentie namen off shore-experts deel uit Neder land, het Verenigd Konink rijk, Italië, de Verenigde Sta ten, Denemarken, Zweden, In donesië, en Noorwegen. Vriesen illustreerde de onvei lige situatie aan boord van de platforms met cijfers over de laatste 18 jaar. Bij ongelukken zijn bijna 1.100 personen om gekomen en werden bijna 700 platforms zwaar beschadigd. Of zij moesten dicht omdat zij door ongelukken zo zwaar be- meer gebruikt konden wor den. Uit cijfers van onder an dere het Staatstoezicht op de Mijnen in de zogenoemde vei ligheidsijsberg blijkt dat één dode (het topje van de ijsberg) voor 100 kleine ongelukken of 10.000 onveilige situaties staat. Volgens de deelnemers aan de conferentie is het hoog tijd dat bij voorbeeld de accommodatie voor de werknemers volledig gescheiden is van het produk- tiegedeelte van het platform (in de vorm van drijvende ho tels of aparte platforms). De vakbondsorganisaties plei ten daar al jaren voor maar sinds de ramp met de Piper Alpha (167 doden) is dit eens te meer duidelijk geworden. Daar bevonden de bemanning- verblijven zich recht boven het bedrijfsgedeelte van het platform. Ook het aanbrengen van bijvoorbeeld meer vuur- werende muren moet worden bestudeerd. Te vaak komt het echter voor dat maatregelen die worden voorgesteld om de veiligheid te vergroten wor den afgewezen door de maat schappijen met het argument dat zij te veel geld kosten, al dus Vriesen. Heerema De conferentie nam verder een resolutie aan waarin staat dat er een totaal onafhankelijk orgaan moet komen die de veiligheid van platforms be oordeelt. Nu is het zo, bijvoor beeld in Nederland (Staatstoe zicht op de Mijnen) en het Verenigd Koninkrijk, dat het zelfde orgaan verantwoorde lijk is voor de beoordeling van de veiligheid en de begeleiding van de produktie. De conferentie heeft verder veel aandacht besteed aan de kwestie Heerema. Het ingrij pen van de mobiele eenheid werd door de deelnemers vol ledig van de hand gewezen. De politie hoort niet in te grij pen in een arbeidsconflict, al dus de deelnemers aan de con ferentie. Dat dat in dit geval toch gebeurde is voornamelijk te wijten aan de onzekere posi tie van werknemers in de off shore-industrie, en speciaal op schepen die onder een goedko pe vlag varen. Er moet duide lijkheid komen over de rechts positie van deze werknemers. De ITF heeft zich dan ook aangesloten bij het verzoek dat de (Spaanse) werknemers aan het Europees Parlement heb ben gedaan om de zaak nader te onderzoeken. De Spanjaar den hebben de lidstaten ook gevraagd geen zaken meer met het bedrijf te doen omdat dit alle sociale wetten aan zijn laars lapt. EG treft regeling met Japanse fabrikanten kopieerapparaten BRUSSEL - De Europese de Bondsrepubliek en Groot- Commissie heeft een rege- Brittannië niet meer zullen ling getroffen met vijf Ja- gebruiken om de anti-dum- panse fabrikanten van foto- pingheffingen van de EG te kopieerapparaten. De Japan- omzeilen. Twee van de vijf, ners hebben toegezegd dat zij Matsushita en Toshiba, had- hun fabrieken in Frankrijk, den in oktober dit jaar een heffing van respectievelijk 440 en 65 gulden per gepro duceerd apparaat aan de broek gekregen, omdat zij meer dan zestig procent van hun onderdelen uit Japan lieten komen. Anti-dumping heffingen worden opgelegd als fabrikanten buiten de EG om de Europese industrie van de markt dreigen te drukken door bijvoorbeeld onder de kostprijs te gaan werken.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3