Overgang naar sportvelden struktureren" 'finale Korfbalclubs stellen handhaving tot doel jJJJiJj) JUjj „Ik wil de flair van vorig seizoen terugzien' £eidóe(3ou*a/nt ne ruii g aan c I M uiten w< ;t 5 3 2 zaterdag 19 november 1988 pagina 33 'ETER VISSER OVER SPORT-GEZONDHEIDS-CENTRUM: EIDEN - Wat precies de aanlei- ing is geweest om plannen voor e bouw van een Sport-Gezond- eids-Centrum te ontwikkelen, kan ysiotherapeut Peter Visser niet uidelijk zeggen. „Het is een pro- xs geweest. Ik bemerkte dat we er- ens in de praktijk tekort schoten, lensen, die behandeld waren, [wamen na verloop van tijd met ezelfde problemen terug". ^oor een groot deel schrijft Visser dit oe aan het feit dat zijn cliënten de opge- Iragen oefeningen, voor een snel herstel, huis niet uitvoerden. „Wellicht was het laief om te denken dat zij thuis zouden tefenen. De praktijk leert dat de oefe ten fhi »n8en nauwelijks langdurig worden uit- hinne evoerd. Vaak zie je de mensen dan ook p rii't 13 drie maanden weer terugkomen met e ruitei j^fde kwaal", redeneert Visser nu. Al lnf we roegt hij er direct aan toe dat het alleen eer huic npfpnpn mnpiliik nn tp hrpnopn is eer huis oefenen moeilijk op te brengen is. zojvandaar zijn initiatief. In het centrum g cnjgen die mensen de mogelijkheid om inder deskundige leiding te sporten, of hee .Doelstelling is om hen iets te bieden 1 boveijwat ze leuk vinden". Op 2 november is jk twe je eerste paal van het pand aan de Van t spel Vollenhovenkade de grond ingegaan. Peter Visser heeft zijn blik echter niet al leen gericht op cliënten die net hersteld rijn van een zware blessure, maar wil Dok mensen begeleiden die het niet meer landurven om zomaar te gaan sporten, Df die jaren niets meer aan sport hebben jedaan. „Gaan ze bijvoorbeeld hockeyen >f tennissen dan worden ze direct in het diepe gegooid". Wat Visser daarom voor Dgen staat is 'het struktureren van het iporten', zoals hij dat noemt. „Deze mensen denken vaak meer te kunnen, dan eigenlijk mogelijk is. Als ze moe zijn gaan ze niet eventjes zitten. We pro beren derhalve de overgang naar de sportvelden te struktureren. Daarna kan gekozen worden". In het Sport-Gezondheids-Centrum is het daarom niet zo dat de deelnemers uit diverse takken van sport een keuze kunnen maken. De nadruk ligt op condi tietraining, al vindt Peter Visser het woord conditie in dit verband niet goed gebruikt. „Van een marathonloper wordt vaak gezegd dat hij een goede conditie heeft, terwijl dit helemaal niet zo hoeft te zijn. Conditie wordt bepaald door de facetten kracht, lenigheid, uithoudings vermogen en snelheid. De term fitheid is daarom beter". De lessen in het centrum zullen onder leiding staan van sportfy- siotherapeuten. Preventieve werking Hiermee is dan tevens de binding gelegd met de fysiotherapie. „Er moet gedacht worden aan een preventieve werking. Het sporten onder begeleiding van sport- therapeuten moet ervoor zorgdragen dat blessures niet meer terugkomen", aldus Peter Visser. Om dit te bewerkstelligen wordt in het gebouw aan de Van Vollen- hovenkade, naast enkele kleinere sport- ruimten en kleed- en douchelokalen, een sportzaal van 160 vierkante meter on dergebracht. Daarnaast biedt het Sport Gezondheidscentrum ruimte aan de fy- siotherapiepraktijk van Peter Visser en zijn collega's, die momenteel nog aan de Roodenburgerstraat is gevestigd. In to taal zal het momenteel in aanbouw zijn- dé gebouw zes behandelkamers herber gen. Hierdoor krijgen de Leidse fysiothera peuten aanmerkelijk meer ruimte tot hun beschikking dan nu het geval is. Visser zegt daarom in het nieuwe cen trum nog meer aandacht te willen beste den aan de behandeling van blessures. Zo is het zijn bedoeling dat een sport arts, diëtiste en een specialist op het ge bied van schoeisel, spreekuur gaan hou den. De Leidse fysiotherapeut is zich er van bewust dat het werkgebied van zijn Sport-Gezondheids-Centrum dat van de Sport Medische Adviescentra zal over lappen. „Maar, dat is niet te vermijde- n",aldus Visser. Verbreding Visser realiseert zich dat de bouw van het nieuwe centrum reacties zal losma ken. Om de discussie enigszins voor te zijn noemt hij de oprichting van het Sport-Gezondheids-Centrum een verbre ding van het vak en zeker niet een vorm van verloedering. „De fysiotherapie staat in de skandinavische landen op een lager peil dan in Nederland, maar toch kennen ze daar dergelijke centra. In ons land is het echter zo dat je mensen tegen je in het harnas jaagt, waarneer je ook maar praat over commercie of service in de gezondheidszorg. Zo heeft Boerema toch heel wat blootgelegd met zijn medi sche centra". Visser is van mening dat de grenzen van de fysiotherapie nog lang niet zijn bereikt. „Wij kunnen zoveel meer met onze know-how dan we nu nog doen". Collega's van Visser hebben nog niet ge reageerd op zijn initiatief. „Dat komt waarschijnlijk omdat zij nog onbekend zijn met het plan". Hij verwacht wel dat zij toch wat verbaasd tegen het idee aan Peter Visser: „In ons land jaag je mensen tegen je in het harnas wanneer je ook maar praat over commercie of service in de gezondheidszorg". FOTO: HENK SNATERS E zullen kijken. „Onze beroepstak zit toch in de hoek waar de klappen vallen. Col lega's zullen zich daarom afvragen hoe ik het voor elkaar krijg". Het antwoord hierop laat Peter Visser in het midden. Wel meldt hij dat de ontwikkeling van het plan de één miljoen gulden benadert. Geld dat hij zelf moet ophoesten. Enige overheidssteun krijgt hij niet. Visser weet dan ook dat zijn idee niet van enig risico ontbloot is. „Of het daadwerkelijk een succes wordt, kan ik nu nog niet zeg gen. Ik heb wel de stemming gepeild on der mijn cliënten en hun reacties waren zeer positief', aldus Visser, die zegt niet van het financiële risico wakker te lig gen. „Ik kan mijn zaken goed van mijn privé-aangelegenheden scheiden". In financieel opzicht is het centrum daarom in belangrijke mate afhankelijk van de fysiotherapie. En over het sport en zegt Visser: „De deelnemers moeten dat zelf betalen. Het is vergelijkbaar met een vereniging. Ook daar moeten zij lid worden". Het ziet er echter niet naar uit dat hij volgend jaar werkeloos hoeft toe te zien. Door de toename van de vrije tijd gaan steeds meer mensen sporten en daarmee nemen ook de sportblessures toe. Deze mensen kunnen vanaf juli vol gend voor behandeling aan de Van Vol- lenhovenkade terecht. „Als althans alles meezit, want de eerste paal zat nog niet in de grond of het begon al te vriezen", aldus Peter Visser. 8 6 5 srbied ysteen; 2 klj eindi; van maak uiten tevei maak vierta le (Ja en za erdor (071 iC Lis- LEIDEN - De korfbalclubs uit de Leidse regio beginnen dit weekein de zonder hoge verwachtingen aan het zaalseizoen. Pernix en Fides Pacta willen in de overgangsklasse blijven, nu zij hun ploegen aan- 10 im merkelijk veranderd hebben. Fiks op/ieien De Danaïden hebben in de eer- kwajste klasse goede hoop bovenin mee lie draaien, maar zien zich niet ge- 7lijk kampioen worden. Ook bij de I tweede- en derdeklassers staat handhaving centraal, al zijn de promotiemogelijkheden toch ver groot. De selectie van Pernix telt met Erika Velders, Robin Arnoldus, Marco van der Lugt en Casper de Rooy vier nieu welingen. Carla Kuipers keerde terug na zwangerschapsverlof. „Het zal van de andere ploegen afhangen hoe hoog wij eindigen", meldt trainer Rob van Dort, die zijn groep meer schotvaardigheid en strijdlust dan vorig jaar toedicht. „Ik zit er niet op te wachten om kampioen te worden, want we zijn eigenlijk net in het eerste jaar van de opbouw. De top van Pernix groeit in elk geval in de breedte en dat biedt perspectieven voor de lange termijn. Maar dit seizoen ben ik met een vijfde of zesde plaats al heel content". Fides Pacta bouwt evenzeer aan een nieuw achttal na het afhaken van erva ren krachten als Robin Sommeling en Ronald van der Velden. „Je bent in één vak een hoop schotvaardigheid en routi ne kwijt, maar je moet op een gegeven moment toch verjongen", meent trainer John Tims. Hij hoopt in Jan Willem Meijer en Henk van der Wals behoorlij ke vervangers te vinden. „Ik ben nog aan het schuiven in de opstelling, omdat het schot' bepaald niet optimaal is. Ook moeten we voorkomen- dat we zulke slechte eerste helften spelen als op het veld, want we zitten in een zware afde ling. Zijn we op schot en hebben we wat 31.g4 g5 b4 een Jakke- 'leugel bijv.: Tc 7! Td7 hxgó "4+! snel, Jat ze empo heeft Txg7 2 Kc2 Kal uitge- meter ir zal :n ge- n het drs, •er de Rijks bevat nten, eden, naast nten, rijen, )pen. agen gang erso- pu- geluk dan moeten we het dit jaar kunnen overleven". „Ik ken de meeste tegenstanders niet en dat interesseert mij eigenlijk ook niet, omdat we van onze eigen kracht uit gaan", oordeelt Henny Piket over het tweede jaar van Fiks in de eerste klasse. De coach van de Oegstgeestenaren heeft met Sandra van Gelderen voor Reinetta de Mooy één wijziging aangebracht in het achttal. „Wij hebben een behoorlijke oefencampagne gehad, waarbij we dik wonnen van IJsselvogels en dat zonder Jacqueline Anholts en Nico van Weizen. Dat bewijst dat er genoeg zelfvertrouwen en schot is. Daarom verwacht ik dat Fiks bovenin kan meedraaien, maar dan denk ik niet aan een kampioenschap". Als overgangsklasser, op het veld, is De Danaïden de hoogst spelende ploeg in haar zaalpoule, maar trainer René Ver sloot waarschuwt voor teveel optimis me. „Je kunt veld en zaal niet met el kaar vergelijken, dat zijn gescheiden we relden", stelt de Amsterdammer, die in zijn selectie Ingrid Slingerland heeft op genomen voor de gestopte Annemarie van Dijk. „Wij kunnen best kampioen worden, maar we zijn zelf onze grootste tegenstander, omdat de teamgeest nog niet volgroeid is. Je moet in ieder vak met z'n vieren kunnen scoren en dan moet iedereen ook het vuile werk doen en respect voor elkaar opbrengen en dat is er nu nog niet altijd. Bovendien heb ben we de neiging om tegen mindere te genstanders ook minder te presteren en een paar onnodige nederlagen kunnen je titelkansen gelijk in duigen gooien".* TWEEDE- EN DERDEKLASSERS Crescendo en Zuiderkwartier denken ruim in de tweede klasse te blijven, zon der aanspraak te maken op de bovenste twee promotieplaatsen. Beide clubs heb ben namelijk een verjonging doorge voerd nu routiniers als Joke Geijer, John Huigsloot, Erik van Lunteren en Wil de Wit urt de zijn bases verdwenen. Velocitas heeft met Jeroen van Driel en Bert van Osnabrugge slechts twee spelers Marco van der Lugt is een van de vier nieuwe spelers bij Pernix. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN over van de kampioensploeg van vorig seizoen en hoopt alleen degradatie te voorkomen. In de derde klasse zijn De Algemene en poulegenoten Fluks en Tempo voorne mens vlak onder de top te eindigen. De best geplaatste nummer twee mag dit maal ook promoveren, maar daar den ken deze drie achttallen niet voor in aanmerking te komen. top-trainer jasper engel praat problemen met selectie uit: SASSENHEIM - Het zelfvertrou wen van TOP is weer helemaal te rug ondanks de magere prestaties op het veld. Coach Jasper Engel bracht voor de laatste veldwedstnjd bij SCO zijn ploeg bij elkaar en praatte in drie uur tijd de onderlin ge betrekkingen weer recht. „Je kunt wel zeggen, dat de veld- en zaalkorfbalcompetitie twee geschei den zaken zijn, maar het is toch ?o dat acht van de twaalf spelers in het eerste zaalteam zitten en de overige vier er vaak als reserves bij zijn, dus je komt elkaar toch tegen. Daarom wilde ik op korte termijn alle zaken uitpraten", vertelt Engel, die genoeg positieve respons kreeg om met vertrouwen aan het tweede seizoen in de hoofdklasse te begin nen. De verrichtingen van TOP op het veld, resulterend in een voorlaatste plaats met drie punten, beantwoordden volstrekt niet aan de doelstelling van Engel. „In mijn taxatie hadden we op zeven, acht punten moeten staan, maar wij hebben een aantal wedstrijden onder onze moge lijkheden gespeeld, met de wedstrijd te gen Trekvogels als absoluut dieptepunt", bekent de man uit Abbenes, die twee jaar terug Hans Oele als trainer bij de Sassenheimer korfbalclub opvolgde. Engel vond het nodig om vroegtijdig de Indelingen zaalkorfbal Hoofdklasse A: DKOD, DOS '46, Groen Geel, Die Ha- ghe, Luto, Oost Arnhem, Rohda en TOP. Overgangsklasse 8: DOC, DVO, KVS, Pernix, Swift (M), VEO, VES en De Vinken. Overgangsklasse C: Achilles, Allen Weerbaar, BEP, DEVD, DTV, Fides Pacts, Roda en Swift (A). Eerste klasse D: Antilopen, DKV, Fiducia, Fiks, De Meervogels, OWO, SMS en Thor (H). Eerste klasse F: Archipel, De Danaïden, Hoogvliet, Kwiek, Ons Eibernest, Vlaardingen, Westerkwartier en Het Zuiden. Tweede klasse E: Ados, Crescendo, MIK, Nieuw Flora, OKV, Olympian, Waterland en ZKC '31. Tweede klasse F: Excelsior, KOAG, Merwede, Nleuwer- (H). Hou Stand, HSV, Midlandia en ONDO fs-Gr.) Derde klasse L: De Dijkvogels, Fluks, NIO, ODS, SEV, Tempo, Vriendenschaar (B) en Weidevogels. De nummers één van de hoofdklassen spelen op 18 maart 1989 om het landskampioenschap in Sporthallen Zuid te Amsterdam. De overige kampioenen promove ren en de nummers zeven en acht In alle klassen degra deren. De nummers twee van de tweede klassen pro moveren evenals de best geklasseerde nummer twee van de derde klassen, wat bepaald wordt via aantal wedstrijdpunten, beste doelsaldo, aantal gescoorde doelpunten en in het uiterste geval via een beslissings wedstrijd. TOP misschien te democratisch in ver gelijking met Hans Oele. De ploeg was van hem gewend te horen hoe er ge speeld moest worden en daar hield het mee op. Het resultaat was het enige bindmiddel van de groep en nu dat dit veldseizoen minder werd, ging iedereen voor zichzelf oplossingen zoeken. Er was geen teamgeest en opofferingsgezindheid en in zo'n situatie kan ik niet functione ren. Ik had echt het gevoel dat ik een gammele boerenkar voorttrok met alle spelers erop en steeds vielen er wat on derdelen van af. En als ik omkeek, zag ik niets anders dan mensen, die zeiden dat het wel goed ging". Hij verheelt niet dat hij bij een negatieve uitkomst van het groepsgesprek zijn dienstverband niet zou hebben verlengd, maar constateert na een intensieve dia loog van drie uur dat de spelersgroep mee wil denken en handelen om de pres taties te verbeteren. „Ik vind dat de spe lers net zo goed verantwoordelijk zijn voor het resultaat als de trainer. Fouten worden er altijd gemaakt, maar je moet bereid zijn om die gezamenlijk te her stellen. In de eerstvolgende wedstrijd verloren we weliswaar van SCO, maar er werd tenminste weer met z'n allen ge knokt en dan kun je ondanks een neder laag met opgeheven hoofd het veld afko men". Dankzij de mentale opfrissing heeft Jas per Engel alle vertrouwen, dat de vrijwel ongewijzigde keurgroep van TOP (alleen Ria Nijenhuis is vervangen door Barba ra Romsom) in de komende competitie in de hoofdklasse blijft. „DKOD en Oost Arnhem zullen wel de dienst gaan uitmaken en Rohda zie ik daar wel ach ter eindigen. Die Haghe en TOP gaan ver daar achter in de middenmoot eindi gen en Luto, DOS '46 en Groen Geel moeten om de laatste plaatsen spelen", voorspelt hij zelfverzekerd. De openingswedstrijd brengt TOP van daag gelijk in actie tegen de huidige landskampioen Oost Arnhem in de Was- beek. „Wij gaan gelijk het diepe in en dat vind ik wel mooi. Je weet direct waar je aan toe bent. Word je geveegd, dan heb je een hoop om over na te den- TOP vangt zaterdag de zaalkorfbalcom petitie aan tegen Oost Arnhem. Anne van der Zaag poogt (op archief) reeds te sco ren. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN ken. Maar ik wil gewoon de flair van vo rig seizoen terugzien, want als die er is, zie ik ook tegen Oost Arnhem wel moge lijkheden". Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Peter van lier Hulst Opstijgen Om misverstanden te voorkomen: scheidsrechter Oortman floot vorige week in de Gaasbak een goede wedstrijd. Bax en Datagold hadden absoluut geen pro blemen met de man in het zwart. En ook de fraaie Voorhoutse sporthal, leed niet zichtbaar onder ziin aanwezigheid. Al dient dat, wat ons betreft in de categorie 'meevallers' te worden geplaatst. Immers: als Oortmans poging tot opstij gen die woensdagavond nu eens wel was gelukt... Eervol Leiden is weer een nationaal kampioen rijker. Beter gezegd: de Sleutelstad be schikt opnieuw voor een jaar over een 'schaakkampioen van Nederland in de clubcompetitie voor jeugdteams tot en met dertien jaar'. In Baarn was het team van de Merenwijkse schaakclub 'Op Ei gen Wieken' zaterdag immers weer de sterkste. Stefan van Blitterswijk, Jeroen Visser, Maaike Delemarre en Jop Dele- marre (de enige nieuweling in- de ploeg, ver\'anger van de 'te oud' geworden Ro nald Righart van Gelder) deden het uit stekend op de hen toegewezen borden. Maar de absolute topper zat bij 'Op Ei gen Wiekentoch overtuigend op bord 1 waar Machiel de Heer evenals vorig jaar acht uit acht scoorde. Voorwaar wel een eervolle vermelding in Hutspo(r)t waard, dachten we zo. De kuip? De Kuip, tijdens Feyenoord - Ajax? San Siro, Inter Milan - AC Milan? Het Zuiderpark. na weer een aanslag? Neen hoor, gewoon de Sportparklaan in Hazerswouae, tijdens de afdelingstopper tussen Hazerswoudse Boys en TAW... Geen zorgen De kwaliteit van het richtinggevoel van Opstijgen... FOTO: HENK SNATERSE Martin Hoekstra is door ons nooit in twijfel getrokken. Zowel op de tennis baan als in het basketbalveld bewees Hoekstra dan ook al veelvuldig te weten welke kant een bal opmoet. Vandaar dat het ons van Hutspo(r)t zo verbaasde dat vriend Hoekstra dat gevoel af worp niet in het mandje mikken, maar Valse start... FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN De Kuip... tegen het gezicht van een achter je staan de tegenstander..., het is nogal geen af wijking. En de bal in de laatste minuut acht maal inleveren bij een opponent, waardoor de tegenstander van Hoekstra's Grasshoppers, Jumpers, van 82-70 naar 98-70 kan weglopen, 't lijkt ons meer dan voldoende voor een aantekening in het Guinness Book of Records. 'Onze gezondheid is belangrijker dan winnenmaakte Hoekstra na afloop dui delijk dat Jumpers zich in het Katwijkse knap grof had misdragen. Behoeven we ons over zijn richtinggevoel èn over het gezonde verstand van Hoekstra's coach (zo'n man laat je immers toch niet Valse start Lugdunum speler Harm de Vos protes teert. En Wij van Hutspo(r)t zijn geneigd hem gelijk te geven. Die man van Altior is te snel weg. Hier is duidelijk sprake van een valse start... Strepen SJC-voorzitter Bert Jansen zorgde er zondag voor dat het treffen tussen SJC en Roodenburg na rust van een passend ver- FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN volg (de tweede helft dus) kon worden voorzien. Dat tweede deel was immers door het optreden van scheidsrechter de Wit enigszins op de tocht komen te staan. Het was de zondag bij vlagen irri tant leidende De Wit tijdens het eerste part opgevallen dat de lijnen minder foed zichtbaar waren en derhalve liet de laagse leidsman tijdens de pauze weten pas weer te beginnen als er opnieuw ge kalkt was. Omdat de 'professionele lij- nentrekker' ontbrak, besloot SJC's eerste man Bert Jansen die taak maar even op zich te nemen. Waarmee Jansen aangaf duidelijk minder op zijn strepen te staan dan De Wit...

Leidse Courant | 1988 | | pagina 33