Schelden is een kunst finale Ogen polijsten met laserstraal SOPHIE ZATERDAG 19 NOVEMBER 1988 PAGINA 31 BRIL IN DE TOEKOMST NIET MEER NODIG Premier Lubbers heeft er geen zin in. Het mag van hem. maar moeten, nou nee. Dus zal het, hoewel het mag. niet doorgaan. Men kent deze gemoedstoestand van de minister president, door Marcel van Dam in diens betere dagen uitgebuit met de introductie van een nieuw werkwoord, te vervoegen als: lubberen, lubberde, heeft gelubberd. Maar waarom precies zal paleis Noordeinde te Den Haag, als het aan Lubbers de Lubberaar ligt, nooit voor het publiek worden opengesteld, terwijl het van lubberende Lubbers best opengesteld mag worden? Vanwege het lijk in de kast. Daarom. Openstellingen leiden tot rondleidingen, rondleidingen leiden tot gidsen, giasen leiden tot lastige vragen en voordat Lubbers er Beatrix tijdens hun wekelijkse beraad op voor heeft kunnen lubberen, vraagt zo'n snotneus op schoolreisje aan de gids: is dal nou de spiegel waarvoor koningin Sophie het blauwe oog zat te betten waarop koning Willem III haar had getracteerd? Paleis Noordeinde met zijn nagalm van noodkreten, in hel holst van menige nacht geslaakt, 's Zomers hadden ze het gemakkelijk, die twee. Dan woonde koning Willem III, de overgrootvader van Beatrix dus, op Hel Loo, terwijl zijn gade Sophie hof hield in Huis ten Bosch waar nu Beatrix woont. Maar 's winters veroordeelden ze elkaar - door welk sadisme gedreven? - tot een gezamenlijk verblijf in hel paleis aan het Haagse Nooraeinde. de koning in de ene, de koningin in de andere vleugel, dat wel, maar in hel middenstuk kwamen ze elkaar tegen en dan vielen er klappen. ..Een wezentje van licht en zonneschijn, louter kwikzilver", schreven tijdgenoten over Sophie toen ze in 1830 als bruid van erfprins Willem (koning werd hij pas in 1849) aan het Haagse hof haar opwachting maakte. Hoe snel gedoofd echter dat licht, gestold dat kwikzilver. „Uit Den Haag geen nieuws", schreef ze op 25 augustus 1842 aan haar boezemvriendin, de Britse diplomatenvrouw Lady Malei. „Er wordt op een pijnlijke manier geroddeld. Ik slijt mijn leven, vervuld van een ellendig gevoel van volstrekte hopeloosheid". En, op 8 februari 1848: „Ik leef van de ene dag in de andere en zie geen mens. Wij kunnen geen bats en geen partijen geven. Mijn man gedraagt zich als een kind.. Precies een kind aat niet goed bij zijn verstand is". Dergelijke echo's galmen zo natuurgetrouw door paleis Noordeinde na omdat er authentieke bronnen voor zijn: de geschriften van Sophie zelf. In de eerste plaats haar memoires, bérustend bij het Koninklijk Huisarchief en in de tweede plaats haar briefwisseling met voornoemde Lady Malei, toevallig teruggevonden op de zolder van een Canadese universiteit. Beide, de memoires en de briefwisseling, zijn in boekvorm uitgegeven. Beatrix moet ervan op de hoogte zijn, want haar moeder Juliana heeft ooit een eerste exemplaar aangeboden gekregen, dus wat valt er nou helemaal te lubberen? Een brief van 21 november 1854. ..Mijn man is op Het Loo geweest waar hij allerlei proeven heeft genomen met vuurwapens, hetgeen een arme kerel het leven heeft gekost. Toen hij de stakker bloedend en kreunend met verbrijzeld gezicht zag liggen, heeft hij nog grappen gemaakt over die grimassen. De jonge officieren die bij hem waren, stonden als versteend van a fschuw". Een brief van 10 juli 1858. „Stel u voor, de koning gaat naar Wiesbaden. Na negen jaar nooit buitenslands tq zijn geweest, reist hij nu achter een maitresse aan, onder het voorwendsel dat hij geneeskrachtig bronwater nodig heeft". Al in de wittebroodstijd van erfprins Willem van Oranje en de 21-jarige prinses Sophie von Württemberg, een volle nicht van de Russische tsaar, liep het spaak. „Hij was er", noteert Sophie in haar memoires, „slechts op uit om zijn macht over mij te tonen en mij ziin wil op te leggen. Geen vrouw ter wereld zou behagen hebben kunnen scheppen in zijn liefdesbetuigingen. Ik kan nu met de grootste kalmte over mijn man spreken. Het is mij volkomen duidelijk dat hij niet de volledige beschikking over zijn verstandelijke vermogens heeft. Zijn brein is slechts in bepaald opzicht ontwikkeld en laat hem zonder een duidelijk aanwijsbare reden in de steek. Zijn aanvallen van razernij en gewelddadigheid treden periodiek op; ze komen voor in februari, juli en augustus". Vooral gedurende deze maanden was koningin Sophie dus de heersende mode dankbaar die tot aan de schouders reikende handschoenen voorschreef. „Daarmee kan ik verbergen dat mijn armen bont en blauw zijn", schreef ze Lady Malet. Welk een wereld van treurnis welt er op uit zo'n detail. Langs de rand van de hel moet Sophie, dat wezentje van licht en zonneschijn, door hellevorst Willem III ziin gejaagd. Een gruwzaam lot waarop de neus van de jeugd niet genoeg gedrukt kan worden. De schoolreisjes gaan toch ook naar het Oorlogsmuseum in Overloon? Het meest verbazingwekkende is eigenlijk dat de emancipatiebeweging al met lang geleden de openstelling van paleis Noordeinde heeft geëist. Man 1 'rouw Maatschappij opgeheven omdat er geen taken meer voor zijn? Lubbers zijn zin? Kom aan. laat nog één keer de geest van Joke Smit uit de spuitbus. Kraken die handel. verwensingen toe. „Het gaat hun puur om de sport. Het gaat in rap-talk, heel rythmisch en heel symmetrisch". De expert: „Het merkwaardige is dat het Nederlands zich kenmerkt door heel veel scheldwoorden die te maken heb ben met de geslachtsdelen". Maar ook de afschuwelijkste ziekten zijn in scheld woorden populair. „Duitsers en Engel sen werken veel meer met uitwerpselen. Shit en scheisse, dat soort scheldwoor den kennen wij in Nederland veel min der". Cruyff In zuidelijke landen moet vooral de moeder van de persoon die wordt uitge scholden, het ontgelden. Opnieuw de ex pert: „Dan krijg je zoiets als God zal de moeder die jou, vieze worm, ter aarde heeft gebracht voor eeuwig verdoemen. Dat is bijna literatuur. In het Engels heet het al gauw son of a bitch. Toen Johan 'Cruyff in Barcelona uit het veld werd ge stuurd, schold hij de scheidsrechter uit voor hijo de puta: hoerenzoon. In zuide lijke landen is de moeder heilig of een hoer". Aan welke voorwaarden moet het ideale scheldwoord voldoen? „Het scheld woord moet venijnig zijn en bestaan uit twee, drie of vier lettergrepen. Drie is mooi metrisch, met ploffende medeklin kers als de p, de k en de t, die het woord laten exploderen. Die kun je lekker kei hard zeggen. De s is ook een goede klank. Daarin kun je al je gemeenheid meesissen. Denk maar aan slijmbal en sloerie". „Nee, nee", sputtert hij heftig. Zelf is hij niet schelderig aangelegd, de Van Dale is zijn uitlaatklep. De enige keer dat Hees termans uit zijn slof schoot, was toen door een stommiteit een hele week wer ken van de computerschijf werd ge veegd. „Klereding", moet hij hebben ge zegd. Een uitvinder van scheldwoorden is hij niet, slechts een beroepsmatig ver zamelaar. „Ik scheld niet zo makkelijk. Dat zal wel het culturele laagje zijn dat over mij heen ligt". De computer is ove rigens ook een zegen. Nog een jaartje en dan is een druk op de knop voldoende voor het uitspuwen van alle scheldwoor den die in de Van Dale staan. scheldcultus Schelden kan uitgroeien tot een kunst. Nederland heeft schrijvers die bijzonder goed kunnen schelden. Gerrit Komrij en Willem Frederik Hermans ontwikkelden een hele scheldcultus. Heestermans noemt Anna Bijns, die destijds Luther de monnikspij van het lijf schold door hem af te schilderen als de oplichter die met vrouwen hoereert. Het maandblad van het Genootschap Onze Taal wijdde dit jaar een bijzonder artikel aan de kunst van het schelden. En concludeert dat geen scheldtirade zo elegant klinkt als bij Van Deyssel. Auteurs die net de eerste stappen op het pad van de litera- NIJMEGEN - Een op de vijf Ne derlanders is ver- of bijziend, maar over tien tot vijftien jaar hoeft mis schien niemand meer een bril of contactlenzen te dragen. Nieuwe behandelingsmethoden met behulp van laserstralen zijn zo ver gevor derd, dat er binnen afzienbare tijd een revolutionaire doorbraak is te verwachten in de oogheelkunde. De meest tot de verbeelding sprekende behandeling is het polijsten of het slij pen van het hoornvlies. Een heel nieuwe techniek met tal van vraagtekens en pro blemen, maar met voldoende perspectief om de hoop te koesteren dat de normale bril ooit eens naar het museum wordt verwezen. Dat is de stellige overtuiging van onder anderen de oogarts prof. A.F. Deutman, hoofd van de afdeling oogheelkunde van het Sint Radboudziekenhuis in Nijme gen. „De laserbehandeling in de oogheel kunde heeft de afgelopen jaren een ster ke progressie vertoond. De verwachtin gen die we hadden zijn op zijn soberst gezegd bewaarheid", zegt een optimis tisch gestemde Deutman. Hij kreeg enige tijd geleden half brildra- gend Nederland en de complete optische industrie over zich heen toen hij op een internationaal symposium voor oogheel kundigen beweerde dat over drie tot vier jaar brillen en dergelijke niet meer nood zakelijk zijn. Mensen met slechte ogen kunnen dan kiezen tussen het laten bij slijpen van het hoornvlies met laserstra len of toch maar de bekende bril of lens. Gas terug Zittend in zijn kamer in het Radboud ziekenhuis neemt Deutman even wat gas terug van zijn aanvankelijke optimisme. De techniek is nog niet zo ver gevorderd dat in de eerste helft van de jaren negen tig de bril van het straatbeeld is verdwe nen. Deutman spreekt liever over „een tijdje", omdat het op dit moment heel moeilijk is in te schatten wanneer de la serbehandeling over een breed front kan worden toegepast. „We hebben alleen proeven gedaan op dieren en blinde ogen. De resultaten daarvan zijn heel be vredigend", nuanceert hij. De experimenten waarop Deutman doelt zijn in het buitenland uitgevoerd en dan met name in de Verenigde Staten, Enge land en Duitsland. Nederland heeft nog geen beschikking over de bewuste „Exci- mer-laser", die circa 350.000 gulden moet kosten. Een aanvraag om er een te plaatsen in het Radboudziekenhuis ligt wel bij het ministerie, maar antwoord is er nog niet. De techniek komt in grote lijnen op het volgende neer. Bijziendheid wordt ver oorzaakt door een te sterk brekende wer king van het hoornvlies en de ooglens. Het brandpunt valt niet precies op, maar voor het netvlies; een bijziend iemand ziet voorwerpen van dichtbij wel scherp, maar niet op afstand. Met de Excimer- laser kan het hoornvlies als het ware op nieuw worden geslepen, totdat de gewen ste lichtbreking wordt bereikt. Dat geldt ook voor verziendheid, maar dan omge keerd. Min of plus maakt dus geen ver schil. Het verhaal gaat overigens niet op voor mensen die zijn aangewezen op een leesbril. Het euvel zit dan in de ooglens die niet meer elastisch genoeg is. Bijslij pen van het hoornvlies leidt in dat geval enkel tot verziendheid. Kortom, nie mand is daarmee gebaat. gen blindheid als gevolg van suikerziek te. Deutman: „Suikerziekte kan ertoe lei den dat het netvlies loslaat, zoals het be hang op de muur kan loslaten. Vroegtij dige signalering daarvan kan erger voor komen, al is er wel een oogoperatie voor nodig. De Argon-laser wordt daarna toe gepast als een soort las, die het netvlies weer aan het oog vastkit". Weerzin Sinds 1978 hebben naar schatting bijna 200.000 Amerikanen een oogoperatie ondergaan, de radiale keratotomie, om van de bril af te komen. Het is een tech niek waarbij met een klein en uiterst scherp mesje vier tot zestien sneetjes worden gezet in het hoornvlies. De bre kende werking van het hoornvlies wordt dan minder, waarmee de bijziendheid verdwijnt. Ook in Nederland is de be handeling populair geworden, maar Deutman moet er eigenlijk niets van hebben. „Niemand in de officiële oog heelkunde is een voorstander van de ra diale keratotomie, ook in de Verenigde Staten niet. Commercieel overigens wel aantrekkelijk. Het is een praktijk voor de snelle en dure jongens, die gemakke lijk duizend dollar vragen voor een be handeling". Deutmans weerzin betreft vooral de on voorspelbaarheid van de radiale kerato tomie. „Het kan doorschieten naar de verkeerde kant. Ik heb de complicaties in het buitenland gezien. Ogen die voor goed verloren zijn gegaan, terwijl dat in wezen helemaal niet nodig is. Daar is niets meer aan te doen. De behandeling is onomkeerbaar. Daarentegen is de in greep zo simpel, dat het wel eens moei lijk is om je terughoudend op te stellen". Dat blijkt, want ook hij heeft de behan deling wel eens uitgevoerd. „Ik raad het niemand aan, maar als er een is die het per se wil De laser is op den duur een veel beter alternatief, meent Deutman, en boven dien veelzijdiger. Want alleen bijziende mensen hebben baat bij de radiale kera totomie, omdat de sneetjes in de oogbal de lichtbreking slechts kunnen vermin deren. Deutman is er niet van onder de indruk dat bijna negentig procent van de behandelde Amerikanen tevreden tot zeer tevreden is de omstreden techniek. Nuchter zegt hij: „Er blijft altijd nog tien procent over en daar zal je dan maar bij zitten." ROB SIEBELINK HOOFDREDACTEUR „DIKKE VAN DALE" VERZAMELT LIEDERLIJKE WOORDEN lah H h 'o|* f G/f N cl LEIDEN - Dr. H. Heestermans is een echte heer. Rookt dunne si gaartjes en spreekt met de precisie van een horlogemaker. Twee lede ren fauteuils rond-een antieke ka chel. Boekenkasten groeien door tot in het plafond. Theekopjes rin kelen deftig. Glinsterende ogen kij ken door goudomrande, ronde brilleglazen. Een grijze sik zet de puntjes op de i. Heestermans is lexicograaf, een woor denboekenschrijver. Sinds 1976 is hij hoofdredacteur van het Groot Woorden boek der Nederlandse Taal, de Van Dale dus. Maar hij heeft ook een „neiging, om wat voor redenen ook" om zich te verdiepen in woorden die in woorden boeken niet zo erg aan bod komen. Be halve aan de „Grote Van Dale" werkt hij in zijn statige herenhuis aan de LRijnsburgerweg in Leiden dan ook aan iog veel meer. Heestermans houdt van ,de ondergeschoven kindertjes van de Nederlandse taal": erotische woorden, clichés, dialectwoorden en scheld woorden. Hij schat dat de Nederlandse taal zo'n tienduizend scheldwoorden rijk is. Ten minste de helft daarvan wil hij binnen circa vijfjaar hebben gerangschikt. Dat aantal moet voldoende zijn voor de uit gave van een wetenschappelijk verant woord scheldwoordenboek. In zijn jeugdjaren schreef Heestermans al eens een erotisch woordenboek. Alsof hij verantwoording moet afleggen voor een jeugdzonde, zegt hij: „Ach, het ge beurde heel toevallig. Op ons instituut hebben wij een verzameling erotische woorden uit de zestiende, zeventiende en achttiende eeuw. Erotiek is toch voor veel mensen iets dat smerig is. Eri dat is het niet. Aan erotiek zit een heel sociale en maatschappelijke gebondenheid". Met schelden is het al niet veel anders. „Wij vinden het verachtelijk als mensen gaan schelden", zegt Heestermans. „Schelden is ordinair. Dat doe je niet. Maar iedereen kent ook de uitdrukking uit zijn jeugd: schelden doet geen zeer, slaan veel meer. Daarin kun je kernach tig samenvatten wat de functie van scheldwoorden is. Je reageert met de mond je agressie af op iemand, maar slaat hem niet. Dat lijkt me, met al dat toenemend geweld, heel belangrijk". „Stel je eens voor dat die twee groepen supporters in het Brusselse Heizelsta- dion in 1985 niet met elkaar waren gaan vechten? Maar in plaats daarvan een lekker <potje hadden gescholden. Dat had negenendertig doden gescheeld". •Nederlanders zijn niet zo geniaal in het schelden. Daarin lopen wij achter bij de zuidelijke landen, meent Heestermans. Schelden geldt in die landen niet echt als ordinair. „De mensen gaan lekker een potje schelden. Dan is hun agressie over. Zij maken er een soort roman van". Schelden als sport is ook populair in New York. Groepen zwarte jongeren staan tegenover elkaar en voegen elkaar Prof. A.F. Deutn op dieren en bil heel bevredigend Een van de grote voordelen van de Exci- mer-laser is de enorme nauwkeurigheid tot op een veertigduizendste millimeter. Deutman: „Je kunt een stukje weefsel weghalen (wij noemen het verdampen) en een honderdste millimeter verderop blijft alles normaal. Dat is zo ontzettend klein, dat ook ik me er geen voorstelling van kan maken". Maar er zijn ook nadelen, of beten onze kerheden. Centraal in de problematiek staat dat ervaring met lange-termijnef- fecten ontbreekt. Deutman: „Wat je hoopt is dat het hoornvlies weer over het verdampte weefsel heen groeit. De vraag is: gebeurt dat ook of ontstaat er een vertroebeling? In België en Frankrijk is het laatste herhaaldelijk voorgekomen, terwijl ze in Engeland beweren dat het een kwestie van techniek is. Een vraag is ook of het hoornvlies na de laserbehan deling in dezelfde vorm blijft of dat het na verloop van tijd weer verandert". Dat hoeft op zich geen onoverkomelijk probleem te zijn. De Excimer-behande- ling kan zonodig meermalen worden n: We hebben alleen nog proeven gedaan Ie ogen. Maar de resultaten daarvan zijn FOTO: PERS UNIE toegepast, maar zoiets blijft vervelend voor de patiënt. En er zijn natuurlijk grenzen aan de groei. Ook een laser is zinloos als blind heid eenmaal is opgetreden. „Er moet nog een zekere mate van lichtwaarne- ming zijn, dan kan er nog veel worden gered. Zolang er licht is, is er hoop", zegt Deutman. Voor de hand ligt ook dat een oogafwijking van min of plus drie makkelijker is te behandelen dan min of plus veertien. „Toepassing zal uiteindelijk beginnen met de minder sterke afwijkingen", denkt de Nijmeegse professor. De Excimer-techniek is feitelijk een ijdelheidsbehandeling, een optische face lift. Deutman doet geen moeite dat te verbloemen. Maar er is ook een andere, iets oudere generatie lasers die daarmee niets te doen heeft en puur wordt ge bruikt tegen ziekelijke oogafwijkingen als staar. De meest beproefde is wellicht de Ar- gon-laser, die al vanaf 1971 in veel kli nieken wordt gebruikt. Deze laser is vooral succesvol gebleken in de strijd te- tuur hebben gezet, scheldt hij terug naar de onderste tree van de ladder, schrijft Onze Taal bloemrijk. Journalisten hoef den evenmin op veel meedogen te reke nen. Van Deyssel: „Kunt gij geen volzin nen vinden die blinken als bajonetten in de zon, die neersabelen als ijzel op de schedels uwer lezers, waarom schrijft gij dan?". Scheldwoorden beogen iemand te ver wensen of te beledigen. Dat is het crite rium voor een plaatsje in het scheid- woordenboek. Vloeken komen daarin niet. voor. Dat is een andere cajegorie, vindt Heestermans. Waarom een scheldwoordenboek? Voor iemand die 232.000 woorden in de „Dikke van Dale" stopt, is dat een over bodige vraag. „Het is net als met de ero tische woorden", vertelt Heestermans, „het is nog nooit gedaan. Het zijn woorden die jarenlang verwaarloosd zijn, omdat er een taboe op rust. Zij vor men een essentieel onderdeel van het Nederlands. Dat moet dus verzameld worden. Ook voor de wetenschap is dat belangrijk. Want als je weet hoe mensen in de loop der eeuwen gescholden heb ben, dan kun je daaruit iets afleiden over de volksaard. Scheldwoorden geven inzicht in de cultuur". Heestermans vraagt de mensen hun scheldwoorden naar hem op te sturen. Schroom dus niet uw mini-container vol smerige, vunzige, liederlijke, gemene en kwetsende scheldwoorden leeg te storten op zijn hoofd. Hij kan ertegen. ED VAN TELLINGEN In zijn spaarzame vrije tijd verzamelt dr. H. Heestermans scheld woorden. Alles is welkom. FOTO. PERS UNIE foicUe Qoiwadd t

Leidse Courant | 1988 | | pagina 31