Skimarkt raakt verzadigd Klein wild bergvolk bekeerd tot toerisme flnali PINZGAU: Fietsen met onwijs grote voorwielen £eidóc Soiwa/nt- De mono-ski is een van de vindingen van de afgelopen jaren, die sterk aan populariteit heeft gewonnen. DEN HAAG - Voor de professio nals is er altijd nog wel wat bijzon ders, maar voor de gemiddelde va kantie-skiër hebben de fabrikanten van lange latten dit jaar weinig nieuws te bieden. Wie een goed paar op zolder heeft han gen hoeft ze niet spoorslags in te wisse len voor een set van de nieuwste, met behulp van de computer ontworpen ge neratie ski's van nieuwe materialen met interessante namen als titanal, kevlar, aramid en boron. Ook de verschillende ski-testen in de wintersportbladen leve ren weinig spectaculaire resultaten op. Bij de bindingen gaat het om detailver beteringen en meer modekleuren. Wel blijft het zaak de afstelling van de bin dingen elk jaar opnieuw door een des kundige te laten controleren. Nieuwe skischoenen zijn er te kust en te keur, waarbij de pasvorm met knopjes en schroefjes geheel aan de voet kan wor den aangepast. Wie op zoek is naar een nieuw paar, moet niet aarzelen een hoge skischoen aan te schaffen. Uit onderzoek is gebleken dat deze schoenen juist meer bescherming geven dan de lage schoen met wat stijvere schacht. Op het terrein van de accessoires is het aanbod onuit puttelijk, in alle mogelijke modellen en kleuren. Wel aardig is een nieuwe ski stok, die vooral de breukgevoelige duim wat beschermt. Tweedehands Misschien dat het ontbreken van opzien barende vindingen (met uitzondering dan van de ski's voor de professionals) iets te maken heeft met de langzame verzadiging van de skimarkt. Volgens de Franse Rossignol-groep, die een kwart van de skimarkt in handen heeft, zal de verkoop in de komende jaren niet zo sterk stijgen als de voorbije jaren is ge beurd. Het afgelopen jaar ging het recordaantal van zeven miljoen nieuwe ski's over de toonbank. De bestaande ski's zijn in het algemeen goed, zodat nieuwe vindingen en tech nieken niet een, twee, drie tot de aan schaf van een nieuw paar zullen leiden. Bovendien is de tweedehands-markt goed voorzien. Fabrikanten verleggen daarom een deel van de produktie naar nieuwe vindingen als monoski's, snow boards, sneeuwsurfplanken en modege- voelige accessoires. Overigens is Frankrijk, ondanks het suc ces van Rossignol, niet ski-producent nummer één. Dat is, hoe kan het ook anders, Oostenrijk. Bekende merken als Fischer, Blizzard, Kastle, Kneissl en Atomic hebben ruim 35 procent van de markt in handen. De Zwitserse skifabri kanten zijn intussen vrijwel geheel uit beeld verdwenen. Zelfs de Zwitserse kampioen-skiérs, in hun eigen land na tionale helden, glijden tegenwoordig vooral op Oostenrijks fabrikaat van de hellingen. toe. Maar omstreeks 1910 raakte de markt verzadigd en moest de ene na de andere fabriek sluiten. De echtgenoot van Riet Pouwels, Toon, is hoofdrestaurateur en leermeester van het museum. Er hoort een imponerende werkplaats bij het museum, waar onder leiding van Toon Pouwels een aantal werkloze jongeren „antieke" fietsen re pareert. Er worden daar kunststukjes vervaardigd, want soms moeten onder delen met de hand worden gemaakt, pre cies zoals ze in de vorige eeuw gemaakt werden. Toon Pouwels: „Er zijn vanuit Amerika vijf oude mijn werker sfietsen naar ons onderweg. Daarmee reden de mijnwerkers van de mijn naar huis, langs een soort rail, konden ze nooit val len of de weg kwijtraken. Die fietsen schijnen in een zeer slechte staat te ver keren, misschien kunnen we van die vijf één „nieuwe" maken. AAD NEKEMAN Velorama, Waalkade 107 in Nijmegen, tel. 080-225851. Het museum is dagei f geopend van 10 tot 17 uur, op zon-'en feestdagen van 11 tot 17 uur. Toegangs prijzen variëren van 2,50 tot 4 gulden. Komende uit de richting Arnhem bevindt de Waalkade zich juist over de brug rechts beneden langs de Waal. Vanaf het station is het een kwartier lopen, maar er rijdt ook een bus. ZATERDAG 19 NOVEMBER 1988 PAGINA LEOGANG - „Een klein, wild bergvolk". Sepp Altenberger uit het Oostenrijkse Leogang glimlacht zijn brede glimlach. Wanneer hij het hoofd weer opheft blijft zijn blik even rusten op de ruim 2600 meter hoge Birnhorn. „Ein kleines, wildes Bergvolk Tenminste, dat schreef een redacteur van een Amerikaanse encyclopedie", voegt hij er verklarend aan toe. De kwalificatie, die Altenberger zoveel plezier verschaft, geldt de inwoners van de Pinzgau, een landstreek in de buurt van Salzburg en de Groszglockner, rechts van de drukke Autobahn Mün- chen-Salzburg. Altenberger is zo'n Pinz- gauer, een zakenman en skileraar die de vruchtenbrandewijn (Obstler) hogelijk waardeert. Ooit bracht hij de wereldbe roemde dirigent van de Berliner Philhar- moniker, Herbert von Karajan, de eerste beginselen van het alpine-skiên bij. Trouwens, ook de vroegere bondspresi dent van West-Duitsland, Walter Scheel, weet goed de weg in het Salzburgerland nadat hij in Maria Alm neerstreek en door „der alte Sepp" onder handen werd genomen. Sepp Altenberger is een geslaagd man in Leogang. Het riante hotel Krallerhof is zijn eigendom, evenals de bijbehorende sleeplift, waarmee honderden beginnen de skièrs de „leichte Hang" worden op getrokken. Daarmee is de ambitie van Altenberger overigens niet gestild. Naast Krallerhof is zijn nieuwe hotel in aan bouw. En ook de genoegelijke skihut naast de skilift blijkt van hem te zijn. En steeds opnieuw is daar die brede glim lach in dat met zon doordrenkte gezicht, dat markant afsteekt tegen de azuurblau we, hier en daar met witte wólkenwatten gestoffeerde hemel. Wilde rivier Het Pinzgauer Saalachtal in Oostenrijk: een regio met elf gemeenten nabij de stad van Mozart, Salzburg. De dorpen liggen op een hoogte die varieert van 700 tot 1000 meter. De bergtoppen ste ken daar royaal bovenuit: van 1500 tot 2900 meter. Het gebied, waar de rivier de Saalach doorheen stroomt, kan aan spraak maken op duizend kilometer ge markeerde wandelpaden. Op haar weg slingert de Saalach zich door en langs dorpen als Hinterglemm, Saalbach, Saal- felden, Weissbach, St. Martin, Lofer en Unken in het noorden. Op enige afstand liggen Maria Alm, Hütten, Dienten en Leogang, terwijl ook het grotere Zeil am See zich aandient, gelegen als het is tus sen enerzijds de Schwalberwand en de Schmittenhöhe. Overigens kan dat ri viertje flink te keer gaan. Dat ervaren wildwaterkanoèrs, die het kolkende wa ter van de Saalach willen trotseren. Spectaculair is het zogenaamde rafting, het uit de Verenigde Staten overgewaai de wildwatervaren met speciale opblaas bare rubberboten, die een acht tot tien koppige bemanning tellen. In Lofer be staat daarvoor een speciale leerschool, waar ook het varen in een kajak wordt geïnstrueerd. Vandaag de dag zijn op de meeste plaat sen de oevers van de Saalach voor wan delaars opengesteld. Hier en daar een uitkijkpost, vanwaar men een prachtig uitzicht heeft over de wilde rivier. Voor al wanneer zich 's nachts een dikke wit te sneeuwdeken over het landschap heeft uitgestrekt, is het fascinerend langs het smalle oeverpad te lopen onder de bui gende takken door. Vooral bij de Loferer Niet alleen wandelaars en alpine skiërs komen in de Pinzgau aan hun trekken. Langlaufers zullen er prachtige loipes vinden. FOTO: PR Teufelsschlucht, waar ook de wildwater- fanaten hun passie uitleven, is de aan blik overweldigend. En 's zomers is het uitstekend water voor het vissen op fo rellen. Het is een prachtig gebied dit deel van Oostenrijk. Het „bergfietsen" is een opkomende sport en ook wordt er steeds meer golf gespeeld, maar vooral trekt het gebied veel wandelaars. In het Pinzgauer Saalachtal is de land bouw, waar de bevolking vroeger voor namelijk van leefde, een nevenactiviteit geworden. Het roer is om; defintief om. Sinds een jaar of dertig, veertig heeft de streek zich geworpen op een nieuwe bron van inkomsten: het toerisme. Niet alleen in de zomer, maar vooral ook in de winter. Het gebied is tamelijk sneeuwzeker en de skiliften zijn dan ook geopend van begin december tot na Pa sen van het volgend jaar. Overal zijn prachtige skipistes aanwezig met allerlei type liften, die overigens ook zomers worden gebruikt om bergwandelaars naar hoger gelegen oorden (tot 2000 me ter zoals bij Saalfelden) te brengen, 's Winters zijn via „ski-schaukels" kilo meterslange afdalingen te maken, waar bij de skièr van het ene gebied overgaat in het andere. Busjes brengen hem of haar (gratis zoals in Leogang en Lofer) naar onder meer de Loferer Alm. En verder is daar het „Tiefschneegebiet" van Weisbach waar ervaren skièrs hun weg zoeken door metershoge sneeuwdui- nen zonder daarbij terug te kunnen val len op de comfortabele liften. In totaal telt het gebied 120 stoeltjes- en sleepliften, twee gondelbanen (in Saal bach en Lofer), 450 kilometer alpine-pis te, 250 kilometer langlauf-loipe, acht ro delbanen, terwijl van de duizend kilo meter wandelweg er 's winters 450 kilo meter sneeuwvrij of in elk geval „be- wandelbaar" worden gemaakt. Met al die liften kunnen elk uur 82.000 skièrs naar boven worden gebracht. Niet minder dan 40.000 hotelbedden tt de Pinzgau. Maar ook een wintercai fling (in Viehhofen), die vlak naast oipe van de langlaufers ligt. Een staai plaats op deze camping kost ongeveer l ?ulden, waar de prijs-per-persoon (cirt gulden) nog bij komt. Voor een kin in de leeftijdscategorie van 3 tot 12 ja moet 4 gulden worden betaald. Nog e paar cijfers: een zevendaags arrangemei in Maria Alm op basis van half pensic dan wel van logies met ontbijt varie« in prijs van twee- tot vijfhonderd gu den, waarbij inbegrepen is een skipas (i skiles) of een langlaufcursus. Met nan de periode tussen 9 en 30 januari „preisgünstig". In Lofer is het mogelijk via diverse lif combinaties een afdaling van in tota 30 kilometer te maken. Maar Lofer hee ook voor de langlaufer het nodige in pe to. Er zijn in Lofer twee loipes: een wij vertakt net van bij elkaar 50 kilometi beneden bij het dorp (dat op 650 meti ligt) en eentje of de Lofener Alm 150 meter) die 6 kilometer lang is. Met nam vorig jaar toen tijdens de kerstdagen e de jaarwisseling het dorp groen wa werd er op de Lofener Alm volop skied, terwijl ook de langlaufers schitterende loipe tot hun beschikkiij hadden. Lofer is sedert een reeks van j ren het oord waar de Nederlandse sl kampioenschappen worden georgan seerd. Men hoopt het prestige verder o te krikken met het organiseren van lang lauf-kampioenschappen voor Nederlai ders. En dan is er natuurlijk de verlichte delbaan, die zfch uitstrekt van de Wal fahrtskirche Maria Kirchental tot Sanl Martin. De sleeén hoeven niet naar b< ven gezeuld te worden wanneer men hi twee en een halve kilometer lan§ sneeuwlint is afgegleden. Van Leogang naar Saalbach-Hinte glemm kunnen (onder leiding) ski-afd, lingen gemaakt worden, die de gehe dag duren en waarbij de skiër hoogu twee keer van dezelfde lift gebrui maakt. En Saalfelden maakte ond< meer furore met de organisatie van Nordische wereldkampioenschappe voor junioren (langlaufen), waarmee d kwaliteit van de loipes wordt geïllu streerd. Trouwens, Saalfelden is ook he langlaufcentrum waar het Oostenrijks leger zijn speciale ski-eenheden traint. Veengebieden De naam Pinzgau is afgeleid van woord „Pinz", dat staat voor biezen, een ver verleden bestond dit gebied da ook uit vrijwel louter moerassen m< een veenachtige grondstructuur. Gee wonder dat er vroeger turf gestokei werd. De hotelnaam „Moorhof' bi Sankt Martin herinnert daar nog aai Vandaag de dag worden er modderba den gegeven ter bestrijding van reuma jicht en ischias. „En vrouwen, die onge wild kinderloos blijven varen er even eens wel bij", weet Franzl, ook al zo' olijke Pinzgauer, te vertellen. Hij is koe sier op de arreslee, waarmee 's avonc gasten naar het Eisstockschiessen wo den vervoerd. „Onze dokter heeft h zelf verteld", gaat hij verder. „Tw vrouwen, die geen kinderen konden kr; gen, hebben deze modderbaden 'gen men". En daarna? „Es hat jedes Jah 'eingeschlagen", bast Franzl, terwijl hi, de twee Haflingers aanspoort door de koude nacht. Het eerste wat hij doet naj dat hij zijn passagiers heeft afgeleverd bij een piepklein ijsvloertje is dan oo| een Obstler achterover slaan I KLAAS GOING- 4è In het kader Nederland Museumland" belichten wij elke week een minder bekend museum. In november slaat Gelderland centraal. Vandaag aandacht voor het Velorama. het fietsmuseum in Nijmegen. Piet Ziere (27), medewerker van het Ve lorama (fietsmuseum) in Nijmegen, maakt deel uit van het twintig personen tellende team dat met stokoude fietsen demonstraties geeft in binnen- en bui tenland. Het berijden van de antieke karretjes vergt heel wat behendigheid en evenwichtsgevoel. Piet Ziere attendeert daar niet zonder reden op, want nog niet zo lang geleden is hij met zo'n fiets met „onwijs groot voorwiel" over de kop ge gaan. Hij brak zijn pols en de fiets een van de buizen. Samen met Riet. Pouwels, het hoofd van het Velorama aan de Waalkade, verzorgt Piet Ziere deze dag de rondleiding langs de 260 fietsen van alle leeftijden, soor ten, maten en materialen. Daar staan ze te blinken („er is heel wat poetswerk no dig") op de verschillende verdiepingen van het museum. De loopfiets van 1824, de hobby horse (de Engelse variant op de loopfiets), de velocipède van 1866, dé boneshaker van 1867 (de wegen waren indertijd zo slecht dat de fietser door be hoorlijk elkaar werd geschud), het Tret- kurbelfahrrad ook van 1867, de Shire van 1879 en zo gaat het maar door, tot aan onze huidige tijd. Het ene gave maar allang in de vergetelheid geraakte model na het andere. Die voorouders hébben wat uitgedacht: grote voorwielen en kleine achterwielen, andersom, hou ten frames en metalen frapies, directe aandrijving, indirecte aandrijving, hou ten banden, metalen banden, luchtban den („pomp moest mee want ze bleven maar een paar uur hard"), houten spa ken, metalen spaken. In het Velorama rolt de bezoeker van de ene verbazing in de andere. Parachutis- tenfietsen, bamboefietsen, ligfietsen (die van 1922 lijkt trouwens veel op die van 1988) en zelfs overkapte fietsen. Maar hoe dan ook, de bezoeker mag niet neer kijken op de vaak absurd lijkende stra- patsen van de (vroegere) bouwers. „Want", zegt Piet Ziere „elementen van de fietsfabricage werden later gebruikt bij het ontwerpen van auto's en zelfs van vliegtuigen. Neem de differentiaal, het onderdeel dat de verschillende om wentelingen van de wielen bij het nemen van een bocht regelt". Omdat bij de fiet sen vaak sprake was van driewielers en tandems waarbij de mensen niet achter maar naast elkaar zaten, en dus van twee wielen die naast elkaar door de bocht moesten, was een differentiaal geen overbodige luxe. Ziere: „De gebroe ders Wright, de vliegtuigbouwers in de Verenigde Staten, waren van origine fiet- senbouwers". Aparte afdelingen zijn er in het museum voor de driewielers, tan dems, kinderfietsen en voor curiosa als verlichting, belastingplaatjes (gratis voor de werklozen, maar dan wel met een gat erin) en leren banden met handgreep om Onze voorouders hebben heel wat vreemde fietsontwerpen gemaakt. Maar zonder hen hadden we nu geen Tour de France. FOTO: PERS UNIE iemand de fietskunst bij te brengen, wie I klasse die zich een fiets kon veroorlo- weet daar nog van? ven. Tegen de eeuwwisseling nam het Aanvankelijk was het vooral de midden- J aantal fietsfabrieken ongelooflijk snel

Leidse Courant | 1988 | | pagina 30