I»l—I Dorpsstraat pegstgeest in lechte staat GEÏLLUSTREERD Paspoortproef in Leimuiden uitgesteld Sinte Barbara's-tuin wordt bebouwd met 77 woningen LOOP PANDEN OVERWOGEN DE LEIDSCHE COURANT et sitGSTGEEST De Rietjuwkundige kwaliteit de woningen aan de ^^frpsstraat in Oegst- jijk/fet is niet geweldig. Ti giïoot onderhoud is ninglodzakelijk bij de i-njeste panden. Een be- cnbe^kt aantal panden is *tn slecht dat sloop over- iillen ,6en moet worden. ?elsle t staat te lezen in het intsli in van aanpak voor de temn >rpsstraat en omge- 5fi >g. in opdracht van de edlg meente vervaardigd "kui>or het Bureau Stad in otterdam. eigenaren van de panden ".bben een wettelijke on- rhoudsplicht. De overheid et de eigenaren in bepaal- fievallen verplichten on- oud te plegen. Als er e is van veel achter- onderhoud kunnen de tren dat vaak niet be ta. Het is volgens de op- tllers van het plan dan aan [gemeente om de eigena- t) een handje te helpen, peinde gedaan te krijgen t een beeld bepalende aat als de Dorpsstraat zo- iel mogelijk behouden kartoe zou de Dorpsstraat jngewezen kunnen worden voorrangsgebied bij sub- 4ies voor woningverbete- ig. De gemeente zou de iningbezitters ook door voorlichting moeten stimule ren iets aan hun woningen te doen. Ook "samenwerking tussen de eigenaren om een aantal woningen tegelijk aan te pakken levert voordelen op. Het is goedkoper en het risico van „rotte plekken" wordt verminderd. De ge meente zou daarin een be middelende rol kunnen spe len. Volgens Bureau Stad moet de verkeersdruk in de Dorpsstraat worden vermin derd, om het woon- en leef klimaat in de straat te ver beteren. Daartoe moet er een verbinding komen tus sen het kruispunt Dorps- straat/Kennedylaan en de Almondeweg. Die verbin ding kan tevens gebruikt worden voor de ontsluiting van de nieuwbouw aan de westzijde achter de Dorps straat. De maatregel vermin dert de verkeersdruk op de Dorpsstraat tot 3500 motor voertuigen per etmaal. Als tijdelijke maatregel is het mogelijk om voor het ver keer komende vanaf de Al mondeweg een rechtsaf-ver- bod in te stellen op het kruispunt met de Dorps- Vrachtverkeer Verder moet het zware vrachtverkeer uit de Dorps straat worden geweerd, met uitzondering van bestem mingsverkeer. Ook zouden er minder bussen moeten rij den. Een eventuele nieuwe brug over het Oegstgeester Kanaal aan de noordkant van de Dorpsstraat zou fiet sers en voetgangers een vei lige oversteekplaats moeten bieden. Ook zou de brug qua grootte en vormgeving moeten aansluiten op schaal en karakter van de Dorps straat. Bij de woningbouw op het terrein van Van der Luyt en ten zuiden van de Pastoors- wetering zou minimaal 30 Erocent goedkope premie- auw moeten verrijzen. Overigens maakt de aanwe zigheid van rijksweg A44 een geluidsscherm van 1100 meter lengte noodzakelijk. Er moet een kortsluiting ko men tussen de Kennedylaan en de Alomondeweg. De Pastoorswetering zou een groenelement moeten wor den en ontsloten moeten worden voor het langzame verkeer. Verder is handha ving van pastorie en tolhuis een uitgangspunt evenals het vrijhouden van het iicht op het Groene Kerkje. De samenstellers van de nota vinden voorts dat er een aanlegvoorziening kan ko men, mogelijk uit te bouwen tot passantenhaven met be perkte voorzieningen. Een horecavestiging wordt niet uitgesloten. Over de Dorpsstraat wordt op dinsdag 22 november een informatiebijeenkomst ge houden in de Roode Leeuw, Dorpsstraat 55. Aanvang 20.00 uur. Het plan van aan pak zal daar uitgebreid aan bod komen. „Geïllustreerd Zondags- bleek op zaterdag 20 no- mber 1926 behoorlijk in de van „de Natuur als Kun- mares". We zouden aan dit rsehijnsel gevoegelijk voorbij var innen gaan, ware het niet dat trek resterende bladzijden bijna reke lledig in beslag werden men door kieken over het 'mid orstelijk huwelijk in Bel- Onder redactie van Ton Pieters waar, zoals u nog wel odie-tet, kroonprins Leopold en kon-} Zweedse prinses Astrid hun rbintenis kerkelijk lieten in- snoigenen tijdens „een korte :hul echtigheid" omdat de toe- aai imstige koningin der Belgen draf i eenmaal niet katholiek was, ge- lewel geen kardinaal van schelen in de Sinte Goedele lar naar kraaide. Het was wel eerste smet op het nog on- mieJrePte blazoen van Leopold, ver. «wel er in de loop der tijden kge.Dg enkele zouden volgen. ons land hadden destijds paar bisschoppen de han- 300. 1,1 V°1 met inwijden van drageuwe katholieke instituten. oor. ok daarvan waren er volop nbe. kken afgedrukt. Zijne Door- Hoogwaardigheid onseigneur Diepen (die later rore zou maken met het hrijven van keurige gedrags gels voor de Nederlandse ka- 'olieke dienstbode en, ergens anders, het dragen van „vlees kleurige kousen" door roomse vrouwen en meisjes ten streng ste afkeurde) zegende plechtig de nieuwe R.K.Meisjesschool in Tilburg in, terwijl zijn door luchtige collega in het episco paat mgr.Schrijnen van Roer mond de nieuwe gebouwen van het Instituut Rolduc gemij terd voor zijn rekening nam. In Tilburg liepen er biddende zusteijes achter de bisschop BROEDER SCHAP: „De heer Johannes Capello, een der twee over geblevenen, die de stichting der Broeder schap van de H.Familie te Goes in 1872 hebben meegemaakt, vierde dezer dagen zijn 90e n verjaardag". aan, in Rolduc waren het alle maal vrome mannen die met gevouwen handen mgr.Schrij nen omstuwden. In Rome werd in het Colos seum „het kruis opnieuw ge plaatst". In 1749 was het kruis in de arena geplant door paus Benedictus XIV, jewijd aan de in het „heidensche circus ge vallen martelaren. Nu werd het weer in het bijzijn der au toriteiten en onder groot en- ZATERDAG 19 NOVEMBER 1988 PAGINA 21 LEIMUIDEN De paspoortproef die maandag in on der meer Rijnsaterwoude, Nieuwveen en Leimuiden van start zou gaan, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Dit heeft het ministerie aan de proefgemeenten laten weten. In negentien kleine gemeenten in Zuid-Holland en Drente zou de proef tussen 21 november en 2 de cember worden gehouden. Er zijn nog altijd problemen met het Schiedamse bedrijf KEP dat het nieuwe paspoort zou moeten produceren. Overwogen wordt het contract met het in opspraak geraakte bedrijf te beëindigen. In elk geval zal de geplande invoeringsdatum van 1 januari voor het nieuwe paspoort niet worden gehaald. De proefgemeenten zullen daarom ook nog enige tijd moeten wachten voordat zij met een nieuw paspoort kunnen gaan wer ken. Het blijft in elk geval de bedoeling dat de proefgemeenten in de praktijk het paspoort gaan uittesten. Dit betekent dat nor maal met het oude systeem wordt gewerkt, maar daarnaast wordt de aanvraag behandeld als gold het het nieuwe model. Een nieuw model paspoort wordt tijdens de proef echter nog niet uitgegei^n. Burgemeester M.J.J.M. Boelen heeft al eerder laten weten en thousiast te zijn over de proef in de gemeenten Rijnsaterwoude, Nieuwveen en Leimuiden. Volgens de burgemeester zijn de ambtenaren die met het nieuwe paspoort moeten gaan werken, dan snel ingewerkt wanneer het paspoort officieel in gebruik wordt genomen. Deze gemeenten krijgen volgens Boelen daar-» door een flinke voorsprong op andere gemeenten in Nederland. RIJNSBURG De Sinte Barbara's-tuin op de grens in de Rijnsburgse wijk Frederiksoord gaat plaats maken voor woningbouw. Op het terrein waar voor heen een handelskwekerij gevestigd was, komen 77 woningen te staan. De plannen voor de bouw werden gisteren door wet houder C. Vianen (Ruim telijke Ordening) gepre senteerd. Het voorstel om op hetzelfde terrein een flat van 120 woningen te bouwen is met dit bouw plan van tafel. Vianen vond dat „in overleg met de gemeente een aan vaardbaar bouwplan is ont worpen" voor het 1,3 hectare metende gebied dat door De Raad Bouwontwikkeling is aangekocht. Het plan voorziet in de bouw van 15 huurwonin gen in de sociale sector. Ze worden in drie woonlagen ge bouwd. Ze zijn bestemd voor bejaarden. Verder zijn er zes tien vrije-sectorwoningen met een eenmalige rijksbijdrage in het plan opgenomen. Het cen trum van de nieuwe bebou wing gaat gevormd worden door huizen gebouwd in de vorm van een hoefijzer. Hierin gaat het om 28 premie A-wo ningen. Zestien daarvan wor den gestapeld gebouwd. Het totale plan wordt omringd door acht vrije sectorwonin gen. De bejaardenwoningen worden door woningbouwver eniging Spinoza ontworpen en ontwikkeld. Halverwege 1989 wordt met de bouw begonnen, die ongeveer twee jaar gaat duren. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. INZEGENING: „Door Z.D.H. Mgr.Diepen werd de nieuwe R.K.Meisjesschool te Tilburg op 16 November j.l. plechtig ingezegend". thousiasme op zijn oude plaats bevestigd, waarvan het eens, onder den druk van ongeloovi- ge bestuurders, was verwij derd". Het was de fotograaf ge lukt een duizendkoppige me nigte in het circus naar zijn vo geltje te laten kijken, maar van het kruis, waar alles om draai de, was geen spoor te beken nen. Verder restte mij niets anders dan de Natuur als Kunstenares nader onder de redactionele loep van het Zondagsblad van daan te halen: „De mensch, vooral de geniale mensch, is in staat dikwijls zeldzame en ori- gineele ideeèn te vormen, die hij weer, door middel van zijn ontwikkelde talenten, plastisch weet uit te beelden. Maar wat de beeldende kunstenaar ook vermag te scheppen, en hoe zeer zijn producten door een weelde van lijnen en kleuren ook bekoren, tegenover de fan tastische scheppingen der na tuur wordt zijn werk klein en nietig". Zo belandde de met het rijke bezit van het Zon dagsblad gezegende abonnee der Leidsche Courant dan uit eindelijk bij „het wonderlijk mooie van de koraal". Nu wil de de Schepper van al dat leeft, dat de koraal bestaat „uit de skeletten van een groep ne- teldieren, die, naar gelang de samenstelling van het skelet, hoorn- of kalkkoralen worden genoemd". Zo nam het Zondagsblad zijn beste lezers en lieve lezeressen mee naar de Middellandse Zee, waar op rotsachtige banken de koralen op een diepte van 80 tot 200 meter worden aange troffen. „Bij Tunis heeft de ko- raalvisscherij dan ook op groote schaal plaats, evenals bij de Ionische eilanden en Sardi nië". Dan had je ook nog de koralen in hun schilderachtige vormen in Zuid-Tirol, „waar reusachtige banken van dolo mietriffen zijn", maar even eens in Thuringen en vooral in de Triasformatie in de Jura. Kortom, het was een pagina vol eigenaardige en 8e meest bekoorlijke vormen, van Goni- astrea pectinata tot de Tungia scutaria. Als ik een beginnend koraaldier was zou ik blozen van weelde bij zo veel geschre ven bewondering voor zoveel buitengewone weelde en de daarbij horende gefotografeer de getuigenissen in bruin-wit. We reppen ons naar de priet praat onder de noemer Scherts. En gaan, helaas, schaamteloos voorbij aan het gedicht „Waar heen?' (over de „arme zwer- v'ling zonder God") van me vrouw de weduwe Bertje Veenstra-Flipse, die de Heer liet spreken: „Kom, leg uw hoofd toch aan Mijn borst. En ween daar uit uw smart. Vertel Mij al uw zorg en leed, Breng Mij uw zondig hart!" Naar de recruten dan maar. „Bij de theorie vroeg de luite- DEN OMGEVING £eidóc Commit maar imische thriller ■"«tfDe Alkeburcht irocedi SI >eoord it een .OFARENDSVEEN Toneelver- g Sint Pancratius uit Roelofarend- tpeelt morgenavond in De Alke de komische thriller „Gieren op reilig nest". Het door Harold erson geschreven stuk in drie be- n wordt geregiseerd door Nic. van Jeer. De voorstelling begint om iur. toegangskaarten kosten vijf Houders van een 65 pluskaart n drie gulden betalen. Kaarten n de zaal te koop of telefonisch te en op de nummers: 13914, 13439, 14160 en 14809. De thriller wordt I zaterdag 26 en zondag 27 novem- j speeld in De Alkeburcht. Postduiven in Stompwijk STOMPWIJK In de Van Benten- hal aan de Huyssitterweg 29 in Stompwijk wordt vandaag en morgen een tentoonstelling gehouden van postduiven van de Concours Com missie Leiden en Omstreken (CCLO). De organisatie berust bij de Postdui venvereniging De Kerkduif met le den in Zoeterwoude, Zoetermeer en Stompwijk. De show wordt vanavond om acht uur geopend en zondag weer om elf uur. A. Braspenning uit Zaan dam en A. Bolding uit Amsterdam, gediplomeerde leden van de le groep van Nederlandse keurmeesters, zul len „de renpaardjes van het lucht ruim" keuren. Verder uitgraven Oosterduinsemeer lijkt uitgesloten DEN HAAG/NOORDWIJ- KERHOUT De kans lijkt klein dat uit het Oosterduinse meer nog zand wordt gewon nen. Zandwinning moet wor den verboden, zolang niet vaststaat dat dit de agrariërs in de buurt van het meer geen schade berokkent. Dit zei de adviseur van de Raad van State gisteren tijdens een zit ting waarin het Oosterduinsemeer centraal stond. Burgemeester en wethouders van Noordwijkerhout willen in het bestemmingsplan Oosterduinsemeer de zandwin ning onmogelijk maken. Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland (GS) willen echter dat het moge lijk blijft zand uit het meer te winnen. Tot 1976 is zand gewonnen uit het Oosterduinsemeer. Daarna is de zandafgraving veranderd in een recreatiegebied. GS willen de mo gelijkheid van zandwinning open houden omdat in de toekomst schaarste aan zand kan ontstaan. Tegen het besluit van GS is door veel organisaties en agrariërs pro test aangetekend. Zo zijn het Hoogheemraadschap van Rijn land, het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek, de ge meenteraad van Noordwijkerhout, de agrarische structuurcommissie Bollenstreek-Rijnsburg en de LTB afdeling De Zilk/Vogelenzang in het geweer gekomen. De bezwaren komen erop neer dat gevreesd wordt dat door verder afgraven de grondwaterstand in het Langeveld nadelig wordt be ïnvloed. Het Langeveld ligt hoger dan het Oosterduinsemeer en nu al moeten de agrariërs in dat ge bied moeite te doen het grondwa ter op peil te houden. Overigens is nauwelijks onderzocht of verder afgraven van zand nadelige gevol gen heeft, maar volgens de advi seur bestaan er grote twijfels of zandwinning nog wel aanvaard baar is. BEKOORLIJKHEID: „Koralen die op betrekkelijke diepte leven. Van welk een teere bekoorlijkheid zijn hun fijn gebogen blader- vormen!" „Hij (de juist aangebrachte telefoon bewonderend): „Denk eens, hoe nuttig zoo n toestel is, als we soms inbrekers heb ben!" Zijn vrouw: „Wou je 't dan onder het bed zetten?" nant aan de manschappen ver schillende bijzonderheden om trent hun beroep,, woonplaats enz. „Wel. Renemeier. waar ben jij geboren?" „In Penang, op het Maleische schiereiland, luitenant". „Goeie hemel, ke rel, hoe kwam jij daar in he melsnaam verzeild?!" Onder bruiloftsgasten: „Wat een zielig gezicht, dat de vader van de bruid zoo huilt! Trekt hij het zich zoo aan, dat zijn dochter het ouderlijk huis ver laat?" Bekende: „Kun ie begrij pen! Hij huilt omdat hij zoo'n medelieden heeft met den brui degom t mee en FNV e ten ïlden niei volj mdat ogte helen )us di ■I Scholieren maken Woubrugse Courant Deze week, om precies te zijn op 16 november, verscheen het eerste exemplaar van de Woubrugse Courant. Het betreft geen lokale uitgave van de Leidse Courant, zoals de naam misschien zou doen vermoeden, maar een initiatief van twee jeugdige Woubruggenaren. Joost Baars (13) en Gijsbert Boer (12) liepen al een tijd rond met het idee een krant voor Woubrugge te maken. De andere kranten vinden ze wel goed, maar missen volgens de jongens toch het eigene van het dorp. Eerst werd een gedegen marktonderzoek gedaan. Huis aan huis werden buurtbewoners bezocht en de 'belangstelling voor zo'n krant gepolst. Dertig Woubrugse families toonden interesse in puur plaat selijk nieuws, zodat aan de eerste uitgave gewerkt kon worden. Naast het Woubrugs nieuws over het bejaardenhuis en de omleidingsweg, staat een interview met bruggewachter Koos Roodenburg in de eerste uitgave. Een moppenrubriek en een prijsvraag zorgen voor de nodige variatie. De technische kant van de krant is goed geregeld. Alles wordt op de computer ingetypt en met een printer afgedrukt. Het is de bedoeling de Woubrugse Courant een keer in de veertien dagen uit te brengen. De jeugdige redacteuren zoeken nog naar adverteerders. Voor tien cent per regel kan de Woubrugse middenstand belangrijke mededelingen kwijt. Abbonnees betalen 55 cent per exem plaar, losse nummers kosten 65 cent. Om verzekerd te zijn van een krant kunnen Woubruggenaren zich opgeven bij de redactie, telefoon 01729-8891. Jubilarissen bij Van Lent Het personeel van jachtenbouwer Van Lent uit De Kaag vierde gisteren in restaurant De Woelige Baren in Oude Wetering de ju bilea van maar liefst vier collega's. Dat waren Mart (beter bekend als Tinus) van der Vlugt uit Roelofarendsveen, John Meijer uit Roelofarendsveen, Jan de Zwart uit Sassenheim en Jan Hulsbos uit De Kaag. Mart van der Vlugt kreeg van burgemeester A.H. Meerburg van Alkemade de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau wegens zijn veertigjarig dienstver band als scheepsmetaalbewerker bij Van Lent. De burgemeester memoreerde dat Van der Vlugt zijn sporen in de praktijk heeft verdiend. Al op veertienjarige leeftijd trad hij in dienst bij de Kaagse jachtenbouwer. Daar bewees hij erg goed te zijn in zijn vak. De hard werkende jubilaris heeft een goede conditie en een sportieve instelling. Met de fietsploeg van Van Lent legt hij grote afstanden af. Volgens zijn collega's is Tinus „voor de duvel niet bang". Als het moet gaat hij, dik ingesmeerd met vaseline, zelfs het ijskoude water in om scheepsschroeven bij te stellen. Ook deinst hij er niet voor terug om de griezeligste capriolen uit te halen in de nok van de loods. De overige jubilarissen van giste ren waren 25 jaar in dienst van Van Lent. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1988 | | pagina 21