Nederland wil radicale koerswijzing van FAO P 1 Iisk HUIS ■RAADi HCC-Dagen interessant voor hobbyist èn professional ZeidóaOowiarit Ondernemingskamer: besluit reorganisatie Philips onredelijk 'U „HOE ZIT DAT DAN?" Voor- en nadelen beschikking loonbelasting ECONOMIE ZATERDAG 19 NOVEMBER 1988 PAGINJ PRILLEVITZ: „MINDER VELDWERK, MEER BELEIDSADVIEZEN" (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Als het aan de Nederlandse regering ligt ondergaat de Wereldvoed- sel- en landbouworganisa tie FAO in Rome een ra dicale koerswijziging. De FAO moet minder veld werk doen en zich meer concentreren op het geven van goede adviezen aan de regeringen van de ont wikkelingslanden. Dat heeft minister Gerrit Braks van landbouw aan F AO-directeur-generaal Edouard Saouma laten weten. Het rommelt bij de FAO. De organisatie, met ruim 6.000 personeelsleden de grootste van de instellingen van de Verenigde Naties, zit op zwart zaad. Geldgebrek dwingt de kolos nu tot een herbezinning op zijn taken. Twee internatio nale commissies bestuderen hoe de FAO goedkoper en misschien ook beter dan tot nu toe de honger in de wereld kan bestrijden. Nederland heeft duidelijke ideeën over welke kant het uitmoet. Want momenteel is de FAO niet goed bezig, zo meent onze permanente verte genwoordiger bij de FAO, ir. Frits C. Prillevitz. „Het veld werk overheerst te zeer. De FAO kan geen supermarkt van projecten zijn waar elk ontwikkelingsland maar naar believen boodschappen doet. In het hoofdkantoor hier in Rome zijn de mensen zestig tot zeventig procent van hun tijd kwijt met de begeleiding van veldwerkprojecten. Dat vin den wij veel te veel". De FAO moet volgens Neder land meer goed doortimmerde beleidsadviezen gaan geven. „Een aantal ontwikkelingslan den is in ernstige problemen gekomen door de enorme schuldenlast. Deze landen krij gen pijnlijke aanpassingspro gramma's opgelegd door de Wereldbank en het Internatio nale Monetaire Fonds. De We reldbank heeft nu zelfs een speciale afdeling opgericht om die landen te adviseren op het gebied van de landbouw. Maar dat zou juist de taak van de FAO moeten zijn. Hier in Rome is die kennis al. De FAO zou aan moeten geven hoe lan den hun landbouw op moeten zetten tegen de achtergrond van de economische sanering die ze door moeten voeren". Kruistocht De FAO heeft een turbulent jaar achter de rug. De Ameri kanen, bezig met een kruis tocht tegen de grote interna tionale organisaties, weigerden hun contributie te betalen. Zonder die bijdrage kan de FAO niet veel, want de Ame rikanen zijn goed voor een kwart van de begroting, die in totaal zo'n 270 miljoen dollar bedraagt. Toch hebben de Amerikanen net als de 157 an dere ledenlanden maar één stem. Ze hebben dus niet meer te vertellen dan kleintjes als Luxemburg of de Fiji-Eilan- den. Met het dichtdraaien van de geldkraan hoopten de Ameri kanen ook een nieuwe herver kiezing van Saouma tot direc teur-generaal te verhinderen. Maar dat is dus niet gelukt. Saouma werd vorig jaar met een ruime meerderheid herko zen voor een derde termijn van zes jaar. De Amerikanen lijken nu hun houding een beetje te matigen. Ze hebben dit jaar 25 miljoen dollar overgemaakt aan de or ganisatie. Het betreft hier ech ter oude schulden. Van de contributie van dit jaar schijnt nog niets betaald te zijn. Maar er wordt tenminste weer be taald, terwijl er een jaar gele den zelfs niet over geld te pra ten was met Washington. „Wij hebben steeds wat tegenstrijdi ge gevoelens gehad bij het Amerikaanse offensief tegen de FAO", zegt Prillevitz. „Ze gingen er hard tegenaan, maar van de andere kant hebben ze de FAO kunnen dwingen tot een grondige herbezinning op zijn activiteiten en dat werd tijd". Ook Saouma, die vroeger wei nig voelde voor een ingrij pende verandering van de or ganisatie, is nu door de bocht. Hij heeft echter één niet onbe langrijke eis gesteld. Alle lan den moeten het eens zijn over de nieuwe koers. Saouma wil geen verdeeldheid in huis. Ook de Amerikanen moeten dus weer in het gelid. Prille vitz: „De Amerikanen zullen volgend jaar toch met de billen bloot moeten. Ze hebben steeds geroepen om ingrij pende veranderingen. Als die er straks komen en ook door hen gesteund worden kunnen ze hun contributies ipoeilijk achter blijven houden". De Amerikanen zouden van de FAO het liefst een grote we reldomvattende data-bank ma ken. Ondanks alle kritiek op zijn persoon geldt Saouma als een krachtig manager, die keihard werkt. Volgens Prillevitz is Saouma, nu hij zijn aarzelin gen heeft overwonnen, wel licht de meest 'geschikte man om het reorganisatie-proces tot een goed einde te brengen. Ve len bij FAO betwijfelen ern stig of de Afrikaan Moise Mensah, de tegenkandidaat vorig jaar van Saouma, daar ooit enige greep op zou hebben gekregen. Camberley Of de opvattingen van Neder land het straks gaan winnen is nog maar zeer de vraag. Ze worden voor een belangrijk deel gedeeld door de zoge naamde Camberley-groep. Ge noemd naar het Engelse plaatsje waar ze voor het eerst bijeen kwamen, omvat deze club dertien landen. Behalve de Verenigde Staten en Japan, horen er ondere andere ook Nederland, Engeland en Dene marken bij. Deze groep stelt ongeveer driekwart van de middelen voor de FAO ter be schikking. Maar de FAO is een organisatie die zijn geld krijgt van het Westen; maar waar de ontwikkelingslanden een sterk stempel drukken op de besluitvorming. De ontwikkelingslanden en Saouma hechten zeer aan het veldwerk. Zij zeggen dat FAO juist in staat is regeringen goe de adviezen te geven dankzij de praktijk die in het veld werk wordt opgedaan. Zij vre zen een burocratisering van de organisatie en een verlies van deskundigheid, wanneer het veldwerk sterk wordt vermin derd. Volgens Nederland en veel andere westerse landen hoeft het zo'n vaart beslist niet te lopen. Stempel Het voorstel van Nederland is radikaal omdat het hele beeld van de FAO er door zou ver anderen. Terwijl de Wereld bank en het Internationale Monetaire Fonds (IMF) een sterk Amerikaans en westers stempel dragen, heeft de FAO een duidelijk imago als een or ganisatie van de ontwikke lingslanden. Anders en wat simpeler gezegd: het beeld van Wereldbank en IMF in de ont wikkelingslanden is vaak ne gatief, dat van de FAO posi tief. Door in het kielzog van Wereldbank en IMF te gaan opereren zou FAO veel van zijn geloofwaardigheid in de ontwikkelingslanden kunnen verliezen. De organisatie zou gezien kunnen worden als een verlengstuk van de rigoreuze saneerders van beide machtige bankinstellingen. Prillevitz erkent dat dat ge vaar niet denkbeeldig is. „Een dergelijke ontwikkeling moet in elk geval voorkomen wor den. De FAO is de enige plek waar Oost en West, Noord en Zuid elkaar ontmoeten. Er moeten garanties komen dat die forumtaak behouden blijft. Met het huidige systeem dat elk land een stem heeft bij de FAO hoeven we daar ook niet zo bang voor te zijn". EINDHOVEN - Het be sluit van Philips om de Technische Bedrijven in Eindhoven te reorganise ren is niet in redelijkheid tot stand gekomen. Tot die slotsom is de Onderne mingskamer in Amster dam gekomen in een door de OR van de Technische Bedrijven aangespannen procedure. Het besluit is genomen terwiji Philips onvoldoende inzicht had in de financiële, personele en markttechnische gevolgen. Gerechtvaardigde vragen daarover van de onderne mingsraad heeft Philips niet afdoende kunnen beantwoor den. Philips is onvoldoende in gegaan op de bezwaren van de ondernemingsraad. In 1986 kondigde Philips aan dat het beheer van de bedrijfsgebou wen in Eindhoven en omge ving zou worden overgedragen van de Technische Bedrijven naar de gebruikers van die ge bouwen. De ondernemings raad heeft van begin af aan geklaagd over een gebrek aan informatie. Aanvankelijk werkten bij de Technische Bedrijven onge veer 1600 mensen. Momenteel is een afvloeiing gaande van 125 werknemers die gebruik maken van een speciale ver- trekregeling voor ouderen. Eerder al plaatste Philips on- geveer 200 mensen over naar andere bedrijfsonderdelen en werd de huishoudelijke dienst, waar zo'n 275 mensen werk ten, overgedaan aan een schoonmaakbedrijf. „Die arbeidsplaatsen zijn wel iswaar niet verloren maar een deel van de werknemers valt nu wel onder een andere cao. Dat kost hen een deel van het inkomen. Daar verzetten we ons tegen", aldus OR-secreta- ris Sarbach. Hij is bang dat er het komend jaar bij de Technische Bedrij ven nog een paar honderd ba nen op de tocht staan. „De uit spraak van de Ondernemings kamer betekent niet dat de be slissing van Philips kan wor den teruggedraaid. De uit spraak geeft ons wel de moge lijkheid om bij het opstellen van een sociaal plan voor de mensen die bij Philips moeten verdwijnen een goede regeling af te dwingen. Het wanbeleid van Philips is door de uit spraak van de Ondernemings kamer immers aan de kaak gesteld". Binnen Philips wordt al twee jaar lang gepraat over een nieuwe beloningsstructuur voor het hoger personeel. Het lag in de bedoeling dat op 1 ja nuari 1989 deze groep werkne mers met een nieuw loon- strookje thuis zou komen. Maar het voorstel daarvoor, zoals het nu door de concern- leiding op tafel is gelegd, ge niet onvoldoende steun van de bonden. Het begrip „loon naar presta tie" speelt een belangrijke rol in de nieuwe voorstellen. Phi lips wil in de toekomst het ho gere kader (en later ook het produktie-personeel) niet slechts belonen naar wat hun functie binnen het bedrijf is. De hoogte van het salaris moet mede worden bepaald door de wijze waarop een werknemer naar de mening van de direc tie presteert. En over dat laat ste punt struikelen de bonden. Het meest vernietigend in zijn oordeel is de Industriebond FNV, die duizend leden telt onder het hoger personeel van het elektronica-concern. In het FNV Magazine van deze week zegt beleidsmedewerker Han Noten dat de onzekerhe den over de beloning toene men en dat het volstrekt on duidelijk wordt op grond waarvan mensen straks wor den beoordeeld. Er zijn geen garanties voor het behoud van een eenmaal bereikt salaris, omdat de automatische jaar lijkse loonsverhoging van 1 procent gaat vervallen. Wim ter Welle van de Federa tie Hoger Philips Personeel (onderdeel van de NCHP) staat met 3500 leden in begin sel wel achter een nieuwe wij ze van beloning, maar vindt eveneens dat er te weinig ob jectieve beoordelings-elemen- ten in de voorstellen zijn terug te vinden. De kritiek van de Industriebond echter is vol gens Ter Welle overdreven. „Daar herken ik me in het ge heel niet in. Het lijkt erop als of de FNV een anaere Philips- nota onder ogen heeft gehad dan wij". Het grootste struikelblok voor de Industriebond is dat men sen straks niet alleen ingeschaald in een bepa vakgroep op basis van functieomschrijving, maarj)] vens op grond van hun ties. Philips verzuimt vol Nolten en Ter Welle te zeL welke criteria daarbij woi aangelegd, en hoe zwaar wegen. Ook wordt er nietj zegd over beroepsprocei en wie over wie beoord 1 Nolten: „Dat betekent een nemende onzekerheid het personeel". Die kritiek wordt gedeeld de federatie van hoger p neel. Ter Welle: „De ma waarop iemand beoord mi $De ,0FAI JgSint ■d,*Pfel' t de k /eilig erson n won leer. p Dat is onze kritiek op de dige beloningswijze, en wordt eigenlijk niet betej de nieuwe situatie. Hoi drii in de ien op 14160 zater j speelc „Onzin" I-.- s Bij Philips zelf begrijpt Ij j\ eigenlijk niet zo goed met name de Industrie! zich zo druk over m; Woordvoerder J. Reei „Het is onzin te beweren! er zoveel verandert. F beloont al jaren mensen op grond van hun presl Dat is niets nieuws. Het dat verandert is een niei schaalverdeling. Tot nu waren er vier vakgroepen dat worden er nu zes, omda veel meer verschillende fi ties zijn. Die zijn niet mee vangen in vier groepen De bewering van de FNV Philips op de langere ten jaarlijks 23 miljoen gulden overhouden aan het beloningssysteen is volj Reemers nonsens, omdat invulling van de hoogte de salarissen nog helen moet plaatsvinden. „Dus d; nog niet te berekenen". AMSTERDAM - Om te voor komen dat de koers van de dollar nog verder wegzakt, hebben de centrale banken van Amerika, Japan en enkele Europese landen gisteren in een gezamenlijke actie forse steunaankopen voor de dollar verricht. De koers sloot in Amsterdam op 1,9605 gulden, ruim een halve cent hoger dan Weer interventie centrale banken de slotkoérs van donderdag. De Nederlandse banken ver hoogden hun balietarieven met twee Cent tot 1,90 gulden bij aankoop van dollars en 2,02 gulden bij verkoop. Gisteren werd bekend dat vertegen woordigers van het ministerie van financiën van de VS en van andere belangrijke indus trielanden afgelopen maandag in het geheim afspraken heb ben gemaakt over het wissel koersbeleid voor de komende tijd. Deze ontmoetingen heb ben geleid tot de steunaanko pen. Stapje verder op de weg naar fusiecontrole in EG BRUSSEL - De Europese mi nisterraad i§ gisteren in Brus sel iets dichter bij een Europe se wetgeving gekomen die de EG-commissie het recht zal geven een voorafgaande con trole uit te oefenen op grote fusies en concentraties in het bedrijfsleven. Een definitief besluit is over die zaak nog niet gévallen. Staatssecretaris voor Europese zaken. Berend Jan van Voorst tot Voorst, verwacht zo'n besluit ook nog niet voor het eind van het jaar. Maar over één punt is men het in elk geval eens geworden: als straks de EG-commissie fu sies en concentraties gaat be oordelen dan doet ze dat „ex clusief". Dat wil zeggen dat als zij een uitspraak heeft gedaan, niet-nationale autoriteiten zich ook nog eens met een fusie mogen gaan bemoeien. Dat .komt tegemoet aan de wensen die het Europese bedrijfsleven recentelijk heeft geuit. Zicht op fusie havenbedrijven AMSTERDAM - Het tingsbestuur van De R den, de raad van comm: sen van het Overslagbei Amsterdam (OBA) en de stflGST iwki; i de rpsst /i 'st (Schot Beheer) heb! middag overeenstemming reikt over de hoofdlijnen een fusie van de havenbei ven OBA en De Rietlandei de OBA-lokatie in het we lijk havengebied. Er zullen der de 200 personeelsle t geen gedwongen ontsl: l vallen. De overeenstemn op hoofdlijnen wordt thans der uitgewerkt, zodat de we organisatie zo spoedig gelijk van start zal kip gaan. ;is|oot Ddzal leste •kt c slech igen sta; ;$n va irpsst in meen he ptterd CONSUMENTENINFORMATIE eiger bben jhoud: Computer verzekering dekt vrijwel alles Tijdens de komende HCC-Da gen in de Utrechtse Jaarbeurs introduceert de HCC een nieuwe computerverzekering. Het gaat om een verzekering die vrijwel alles wat er met een computer mis kan gaan dekt en die door de HCC, af hankelijk van de verzekerde waarde, zo'n 25 tot 50 procent goedkoper kan worden aange boden dan gebruikelijk is. De computerverzekering van de HCC dekt niet alleen brand, vandalisme en diefstal, maar ook schade ontstaan tij dens transport, door induc tiespanning, door bliksem inslag of door een kop koffie die per ongeluk boven het toetsenbord wordt omgekie perd. Is er sprake van totaalschade aan computer en randappara tuur, dan wordt door de ver zekering uitgekeerd op basis van afschrijving. In het jaar van aanschaf wordt alles ver goed, in de daarop volgende jaren daalt het percentage dat wordt vergoed tot dertig pro cent in het vijfde jaar. In de daarop volgende vijf jaren wordt altijd dertig procent vergoed en pas wanneer de computer ouder is dan tien ja ren wordt niets meer uitge keerd. Verstandig In veel vallen is het afsluiten van een aparte computerver zekering verstandig. Verzeke ringsspecialist G.W.A.W. van der Feltz van Vendopolis: „Een inboedelverzekering is meestal niet voldoende. Vaak zijn bij deze verzekering au dio- en video-apparatuur, pla ten, banden en computers maar tot een maximum van vijfduizend gulden verzekerd. Als je daarbij bedenkt dat zo'n zestig tot zeventig procent van de Nederlanders is onder- verzekerd dan kun je stellen dat de computer in zo'n verze kering helemaal niet aan bod komt' De nieuwe verzekering dekt alleen de computer en de randapparatuur, niet de pro gramma's. Nederlands grootste com puterclub, de Hobby Computer Club (HCC), neemt deze week twee dagen bezit van de Jaar beurs in Utrecht. Vrijdag 25 en zaterdag 26 novem ber (beide dagen van 10- 17 uur) wordt daar de twaalfde editie van de jaarlijkse HCC-Dagen ge houden. Verwacht wordt dat zo'n 55.000 mensen koers zullen zetten naar Utrecht, om er kennis te nemen van de nieuwste snufjes op computerge bied. Tip voor de bezoekers: laat de auto thuis en neem de trein; de Jaarbeurshal len staan naast het Cen traal Station. Niet minder dan vierhon derd commerciële bedrij ven en een honderdtal gebruikersgroepen pre senteren tijdens de HCC- dagen hun speciale aan biedingen en nieuwste produkten op het gebied van apparatuur en pro gramma's. Vooral door de enorme verscheidenheid aan deelnemers en pro dukten zijn de HCC-Da gen in de afgelopen jaren een „must' geworden voor zowel hobbyist als professionele gebruiker. De komende HCC-Dagen steunen op drie onderdelen. Er is een gedeelte gereser veerd voor gebruikersgroepen van de HCC, die de vruchten van hun eigen programmeer- werk zullen demonstreren; een showgedeelte voor pro- duktpresentaties door fabri kanten en importeurs en er is een computermarkt voor de detailhandel, waar hobbyist en zakelijk gebruiker op jacht kunnen naar koopjes. Verscheidene nieuwe toepas singen van de computer zul len tijdens de HCC-Dagen worden gepresenteerd. Voor beelden daarvan zijn het be sturen van laserapparaten, het bewerken van videobeel den met een computer (een soort elektronische donkere kamer) en een verkeersinfor matiesysteem waarmee ver keersstromen in het gehele land geanalyseerd kunnen worden. Het is de bedoeling dat tijdens de beurs met dit systeem een beeld wordt ge presenteerd waaruit duidelijk wordt hoeveel en hoe hard er in heel Nederland wordt gere den. Een toepassing die ook met Een beeld van de HCC-dagen vorig jaar. Dit jaar worden zo'n 55.000 bezoekers verwacht, foto: sp verkeer te maken heeft is de Tele-atlas, een elektronische landkaart van heel Europa waarop alle straten die een postcode hebben voorkomen. Deze atlas, een Nederlands produkt, kan in de nabije toe komst worden gebruikt in bij voorbeeld auto-navigatiesys temen die de bestuurder aan de hand van een opgegeven begin- en eindpunt feilloos en via de snelste route naar de plaats van bestemming kun nen brengen. Cd-speler Interessant nieuws is er voor mensen die naast een compu ter ook een compact-disc- speler bezitten. De HCC-afde- ling Utrecht heeft ontdekt dat het met een gewone cd-speler mogelijk is computerbestan den van een cd-rom te lezen. Daarmee ontstaat een betaal baar alternatief voor de cd- rom drive en wordt dit mo derne opslagmedium voor grote groepen mensen bereik baar. Als opslagmedium is de cd-rom enorm interessant: het biedt plaats aan de tekst van een volledige encyclopedie plus zo'n slordige vijfduizend programma's. Ook leuk voor de thuisgebrui ker is het programma „Huis- manager" van REM Software. Huismanager biedt de gebrui ker de mogelijkheid tal van bestanden aan te leggen, zoals een lijst van boeken, platen, cassettes, foto's en adressen, maar kan ook worden ge bruikt als kookboek, huis houdboekje en kalender. Elke beurs kent zijn eigen cu riosa, waarvan het praktisch nut mag worden betwijfeld. Zo is het ook met de HCC-Da- fen. Voorbeelden zijn een ort-a-Copy, een zakkopieer- machientje ter grootte van een pakje sigaretten van de firma Crazy Hans, een Seiko Data Horloge voor druk be zette mensen met een geheu gen als een zeef en een zoge noemde „Multifunctionele Terminal Cleaner' van het be drijf ANRU. PC Privé Thema van de komende HCC-Dagen is PC Privé, ge kozen vanwege het feit dat het aantal gebruikers van mi crocomputers in de afgelopen jaren enorm is gestegen om dat steeds meer werkgevers hun personeel in de gelegen heid stellen tegen redelijke kortingen een computer te kopen. HCC geeft aan het thema in houd door tijdens de beurs een symposium te houden over het verschijnsel PC Pri vé in al zijn facetten en door minicursussen te organiseren van een uur. Ze zijn bedoeld voor beginners en handelen over het installeren van com putersystemen en het werken met enkele veel voorkomende programma's op het gebied van tekstverwerking, be standsbeheer en calculatie. Voorbeelden van program ma's die worden behandeld zijn de tekstverwerker Word Perfect, het bestandsprogram ma DBase III, en de reken programma's Lotus en Plan- perfect Ruimschoots aandacht is er ook voor datacommunicatie, een toepassing van de compu ter die erg in opkomst is. Steeds meer gebruikers gaan er toe over, via landelijke net- werkén als de HCC-Fido, per computer berichten uit te wis selen. Via deze netwerken is het zelfs mogelijk, te commu niceren met computergebrui kers in vrijwel alle landen van de wereld. Voor gebruikers die nog on bekend zijn met dit fenomeen heeft de HCC een aparte Fi- dostand ingericht. Datacom municatie wordt tegenwoor dig ook al gebruikt in het bankwezen en het onderwijs. De Leidse Onderwijs Instel ling (LOI) laat zien hoe cur sist en docent via een compu ternetwerk bij elkaar kunnen worden gebracht voor het uit wisselen van opdrachten en antwoorden. Digimail heet dit nieuwe systeem van de LOI. De Postbank is aanwezig om een lezing te geven over Giro- tel, een nieuw staaltje van thuisbankieren. Computer thuis Aangezien de HCC nog steeds voornamelijk een club is van mensen die zich voor hun ple zier met computers bezighou den, krijgt ook de computer als speeltje thuis de nodige aandacht. Rondom het HCC- plein op de beurs treft men toepassingen aan als compu terschaak, programma's voor het vervaardigen van kunst op de computer, computerge stuurde modelbanen en Basi- code programma's van de NOS en de Stichting Twente Technovia voor van alles en nog wat. Gebruikers die hun computer zat zijn of willen inruilen voor een nieuwe zitten ook goed tijdens de HCC-Dagen. Voor hen wordt een Micro- markt ingericht, waar meege brachte apparatuur te koop kan worden aangeboden. HENRY VAN DER WAL lllers v - el Ficale aftrekposten wegens.persoonlijke omstandighe jft. den, zoals bijvoorbeeld hypotheeklasten, kan de be lastingplichtige te gelde maken via een aanslag in13^1^ komstenbelasting. Het fiscale- en premievoordee"°,^Wf wordt dan echter pas zichtbaar, nadat de aanslag i|ies Teneinde deze fiscale tegemoetkoming eerder te kunnen be111'0^ nutten, bestaat, althans voor de werknemer- en daarmee ge lijkgestelde, de mogelijkheid bij de periodieke loonbetalin, reeds dit voordeel te genieten. Vele huiseigenaren maken on. der meer gebruik van deze mogelijkheid hun (rente-)-hypo theeklasten maandelijks met de fiscus, bij wijze van voorschot^Së te verrekenen. Door middel van een bij de fiscus aan te vragen} beschikking loonbelasting kan de belastingplichtige periodiek aftrek bewerkstelligen op zijn belastbaar loon van beroepskos ten, persoonlijke verplichtingen, buitengewone lasten, aftrek I bare giften en negatieve inkomsten uit eigen woning. Het bj I beschikking toegestane bedrag van vermindering loonbelastin wordt door de inhoudingsplichtige werkgever op het loon o uitkering van de betrokkene in mindering gebracht, waardoo minder loonbelasting en premies aow/aww worden ingehou den. Het netto-bedrag is derhalve met genoemde verminderd inhoudingen verhoogd, zijnde het periodieke voorschot op d< IFis uiteindelijke afrekening ingevolge de inkomstenbelasting. De beschikking loonbelasting kan in het algemeen wordei pK aangevraagd door werknemers, die binnen het Rijk wonen (d hC zgn. binnenlandse belastingplichtigen). Onder bepaalde voor Bgj waarden kunnen ook buitenlandse belastingplichtigen vai lys deze mogelijkheid gebruik maken. Vermindering van loonbe lasting kan worden gevraagd over de nog niet versterken loon tijdvakken van een jaar. Bij gehuwde twee-verdieners wordt elk der echtelieden belas voor zijn of haar persoonlijk arbeidsinkomen. Degene met he hoogste persoonlijke arbeidsinkomen dient in voorkomend ge q val de beschikking loonbelasting aan te vragen. Ongehuwdi 1(j» samenwonenden worden onder bepaalde voorwaarden in di m^>er verband behandeld als waren zij gehuwd. n var Naheffing opslagpremies Een vermindering loonbelasting wordt gebaseerd op basis var innen geschatte, door de aanvrager op te geven, bedragen aan aftrek' reste posten. Na afloop van het kalenderjaar gaat de fiscus afreke lledig nen. Aan de hand van de aangifte inkomstenbelasting word men vastgesteld of sprake is van teruggave loonbelasting en premie forste! aow/aww, dan wel navordering hiervan. Dit laatste, mogelijk i", w als gevolg van een te ruim geschatte aftrekpost op de periodie (et, k ke heffing loonbelasting, kan tot vervelende financiële kon Zwe< sekwenties leiden. rbinte Wat is namelijk bij navordering het geval? Naast de alsnof genen verschuldigde loonbelasting (inkomstenbelasting) en verschul echtig digde premies aow/aww (tenzij rees het maximumbedrag aanimstig premies is voldaan) wordt bij navordering tevens een bedrag leenn aan opslagpremies volksverzekeringen (awbz, i heven. Opslagpremies «"si Deze opslagpremies (ruim 100% van de in te houden premies rePte aow/aww) zijn normaliter, bij algehele inhouding van de ver-*^ schuldigde premies aow/aww, voor rekening van de werkge- •'S en^ ver. De bij navordering alsnog opgelegde opslagpremies zijn' ons voor rekening van de werknemer en niet verhaalbaar op zijn n Paï werkgever. Bij een navordering van bijvoorbeeld 300.- n v< premies aow/aww is dan alsnog ongeveer het zelfde bedrag ^we aan opslagpremies verschuldigd.Dit laatste kan worden voor-0* da komen door het periodieke bedrag van de beschikking loonbe- le*en lasting niet te hoog te schatten. Een aanvankelijk te hoog ge- raamde beschikking kan bij de belastingdienst op verzoek wor- lonsei| den gecorrigeerd, c.q. eventueel worden ingetrokken. '[ore J. RAKERS hr'Jve gels lolieki

Leidse Courant | 1988 | | pagina 20