Medicij nen goedkoper 2 Schelden Vonnis proces komt hard aan in Zuidafrika 5 9 15 17 23 flnali 27 29 31 Mfvjetunie evacueert ónderen uit „zieke ad" in Oekraïne PRIJZEN IN JANUARI ZEVEN PROCENT OMLAAG ^icUc0omcuit Zaterdag 19 november 1988 80e jaargang no. 24274 DAGBLAD VOÖR ZUID-HOLLAND mm Uitgave Westerpers. behorende lol Sijlhoff Pers, Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand I. 23,74 (aut, betaling), kwartaal 1. 70,93, laarf. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00-19.00 uur. zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)f. 0.65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur LI- Hóllewas. Chefredacteur W A. Bunlev/eg HET WEER Veel bewolking, af en toe een bui, in het Oosten mogelijk met natte sneeuw. In de mid dag ca. 7 graden. Noordweste lijke wind, matig, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig, in de loop van de dag geleidelijk afnemend. Morgen zon op: 8.08 uur; onder: 16.43 uur. Schev. hoogw.: 12.10 uur; laag: 7.51 en 19.85 uur. lenode gast ITRUMachtwagen met oplegger is gisteravond een woning bin- leden in Roosendaal. De chauffeur, die slechts enkele afslag lmetjes opliep, verloor de macht over het stuur toen hij /olgen. van rjj auto's voor een gesloten spoorwegovergang. koonster van het huis kwam met de schrik vrij. De schade "fat zeker zes tot zeven ton. foto-, anp "cybers ereburger uSS"S Nisiros maat dNE - Premier Ruud sve (Ts wordt ereburger van a ^."Tiekse eiland Nisiros dat Sch'j«h tot de Dodekanesos jus 23^ van eilanden) in het isten van de Egeïsche oor de kust van Turkije. N ANTIE^ de burgemeester van _js gisteren meegedeeld. Anftefen 3 december heeft op estauratipnd Rhodos een topcon- piaats van staatshoofd ingsleiders van de lid- 'an de EG. Ereburger iodos, het grootste van p eilanden, wordt de president Mitterrand. >r Margaret Thatcher vrouw als burgemeester heeft. •oot-Bnttannië, moet ge- Ook de andere regeringslei- nemen met het veel -ders kunnene en erburger- Khalki dat een schap tegemoet zien. Ijsjvangst op Hollands jacht 4.E De Britse douane heeft op een Nederlands jacht mo- Itwee ton hasj, straatwaarde 21 miljoen gulden, ontdekt. fJederlanders en een Amerikaanse zijn aangehouden. Het tfter-jacht Gerdina II is in Poole in zuidwest Engeland aan iting gelegd. Een woordvoerder van de douane zei dat bij erste onderzoek al tientallen zakken met hasj uit Marokko gevonden. De Gerdina II was vanuit Portugal naar Poole zesa3KOU Meer dan ngen ïiJq kleine kinderen uit kraïnsë stad Tsjer- y zijn geëvacueerd dorpen in de omge- nadat de afgelopen 129 kinderen al W' laar hadden verloren, patiëntjes hebben haaruitval ook last hallucinaties en ze- J itoornissen, zo heeft 'geringskrant Izvestija ïren bekend gemaakt. bet. 3 dat maken had met te hoge con centraties thallium in de bo dem. Een tiental industriële bedrijven is inmiddels geslo ten, zo benadrukt de krant, maar de oorzaak van de ziekte zou nog niet vaststaan. Medici maken zich ernstige zorgen over de mysterieuze ziekte, aangezien vooral zeer jonge kinderen er het slachtof fer van zijn. Het jongste slach toffertje is een baby van vijf maanden oud. Wil vergif in bodem, lucht of drinkwater binnen zo'n korte periode ef fectief zijn, dan moet het in grote concentraties voorko men. Tsjernovtsy heeft totaal 125.000 inwoners. Blunder justitie: moordenaar vrij BARCELONA De 21-jarige Neder lander Van D., die in Spanje wordt ver dacht van de moord op twee landgeno ten is door een administratieve blunder van de plaatselijke rechtbank aan de justitie ontsnapt. De Spaanse officier van justitie eiste tegen Van D. 63 jaar gevangenisstraf, omdat hij op 31 juli 1986 in een landhuis in het Catalaanse plaatsje Vilanova twee Nederlandse jon gens zou hebben vermoord. Van D. zat in afwachting van zijn proces in voorar rest, maar de plaatselijke rechtbank vergat het bevel tot voorarrest op tijd te verlengen. Van D. moest daardoor op vrije voeten worden gesteld van welke gelegenheid hij gebruik maakte om spoorloos te verdwijnen. Bankrovers bekennen nog vijf overvallen AMSTERDAM - De bende die begin deze maand met een nep-geldauto een groot geldbedrag afhaalde bij de NMB- bank op de Centrale Markthallen in de hoofdstad, heeft inmiddels nog vijf overvallen bekend. Daarbij is in totaal 1 miljoen gulden buitgemaakt. De over vallen zijn gepleegd in Amsterdam, Hil versum en IJmuiden, aldus de Amster damse politie die verwacht dat de ben deleden nog meer overvallen zullen be kennen. Onder de verdachten bevindt zich ook de 31-jarige geldloper bij een warentransportbedrijf. Deze man werd zelf „slachtoffer" toen hij op 13 oktober bij de ABN in Amsterdam met een geld- cassette de bank in ging en onder be dreiging met een vuurwapen werd ge dwongen de cassette met ruim 80.000 gulden af te geven. 130 miljoen gulden voor kinderopvang DEN HAAG - De ministerraad, heeft gisteren ingestemd met een adviesaanvrage van minis ter Brinkman (welzijn) over een eenvoudige regeling voor kinderopvang. Daarvoor komt, met de invoering van de belastinghervorming van de operatie Oort per 1 januari 1990, 130 miljoen gulden beschikbaar. Premier Lubbers wilde gisteren na afloop van de ministerraad niet veel kwijt over de specificatie van de ad viesaanvrage, die begin komende week naar de Tweede kamer wordt gezonden. Algemeen is het de bedoeling „met een bescheiden be drag" en zo groot mogelijk rendement te beha len, waarbij gastouderprojecten een element van het voorstel vormen. Bovendien moet kin deropvang „laagdrempelig" zijn, zo meent Brinkman. Finale pagina 52: Gezocht: oppas voor hele dagen. Cuba keurt vredesakkoord Angola goed HAVANA Cuba en An- gola hebben gisteren in aparte verklaringen hun goedkeuring gehecht aan een eerder deze week voor gestelde vredesregeling voor Angola. De 55.000 Cubaanse militairen in Angola zullen zich volgens deze regeling binnen twee jaar terugtrek ken, terwijl Zuidafrika zich verplicht heeft in 1989 ver kiezingen uit te schrijven in Namibia. De Zuidafrikaanse minister Botha zei dat Preto ria de Cubaanse verklaring grondig zal bestuderen. DEN HAAG - Met in gang van 1 januari zul len de prijzen van vrij wel alle geneesmiddelen met circa zeven procent worden verlaagd. De prijzen blijven verder het gehele komende jaar op hetzelfde niveau. Nieuwe produkten zul len zo laag mogelijk worden geprijsd. De medicijnenknaak voor ziekenfondsverzekerden blijft overigens nog ge handhaafd. Deze maatregelen vloeien voort uit een afspraak tussen tien organisaties die betrok ken zijn bij de geneesmidde lenvoorziening, zoals fabri kanten, importeurs, groot handelaren, ziekenfondsen, particuliere verzekeraars, apothekers en artsen. De staatssecretarissen Dees (Volksgezondheid) en Even huis (Economische Zaken) hebben gisteren na langdu rig onderhandelen met ver tegenwoordigers van de be trokken organisaties inge stemd met het voorgestelde plan. Dit betekent dat de beide bewindslieden voorals nog afzien van de invoering van het omstreden ijkprij- zensysteem. In grote lijnen komt dat systeem erop neer dat ziekenfondsverzekerden voor dure medicijnen uit ei gen zak een bepaald bedrag (variërend van een paar gul den tot een paar tientjes) zouden moeten bijbetalen. De staatssecretarissen had den dit plan al in januari j.l. I van start willen laten gaan, I maar door de protesten van- j uit de Tweede Kamer en de geneesmiddelenbranche de invoering telkens uitge- j steld. Pagina 3: Systeem voor i ijkprijzen is nog niet van de baan. UDF-LEIDERS VEROORDEELD TOT HOOGVERRAAD PRETORIA In Zuid afrika is gisteren met ont zetting en verbijstering gereageerd op de veroor deling van vier zwarte ac tivisten tot „hoogverraad". Zeven anderen werden schuldig bevonden aan terrorisme. De verdach ten, onder wie drie leiders van de verboden organisa tie UDF, kunnen op grond van dit vonnis tot levens lang of de doodstaf wor den veroordeeld. Aartsbisschop Desmond Tutu van Kaapstad, die op de zit ting in Pretoria aanwezig was, zei dat hij door de uit spraak was „verpletterd". „Als dit verraad is, dan ben ik ook schuldig aan ver raad", zei hij. De zwarte lei der Allan Boesak verwachtte dat de zwarte bevolking met een „golf van woede" zal re ageren. Bij het begin van het mara thonproces drie jaar geleden waren er 22 verdachten. To taal elf verdachten zijn vrij gesproken, van wie drie al in 1986. De zitting waarop de strafmaat bekend wordt ge maakt begint op 5 december. Pagina 7: „UDF wilde land onregeerbaar maken" Vrienden trachten Matieho Mohoena, zuster van èèn van de tot hoogverraad veroor deelde verdachten, te troosten na afloop van de rechtszitting in Pretoria. foto: ap 34 PAGINA'S in drie katernen LPO onderzoekt meerwaarde katholieke organisaties Van Kemenade helpt CDA bij oppoetsen sociale gezicht Veilig koken per beeldbuis Frans Damen en Leo Schellevis voelen elkaar nu erg goed aan Schouwburg benadeeld door mupi-contract Moeilijk om voor de camera je spontaniteit te bewaren Meneer Kaktus krijgt ideeën van kinderen —iTH m.i Film en Fashion: kleren maken de acteur Gezocht: oppas voor hele dagen Ogen polijsten met laserstralen geestelijk leven opinie/weer/brieven binnenland 3/5 buitenland 7/8 economie sport 11/13 leiden omgeving 19/21 kunst radio en televisie 24/25 finale 27 t/M 34 Kabinet weigert belastingplan te veranderen DEN HAAG Het kabinet is ondanks de vele kritiek uit po litiek en bedrijfsleven absoluut niet van plan wijzigingen aan te brengen in het voorstel voor de herziening van het belas tingstelsel. Het alternatieve plan dat de PvdA vorige week lanceerde, kan helemaal geen genade vinden in de ogen van de regering. Koning, die .net als minister Ruding na de ver kiezingen van 1990 niet meer wil terugkeren als bewinds man op financiën, ziet ook niets in het behoud van de al- leenstaandentoeslag. Pagina 5: PvdA-plan zet „Oort" op z'n kop. spakket over vis, visserij en waterleven 3*en 4. 5 "ndei 2 ?CHT - De Organisatie erbetering van de Bin- serij (OVB) heeft voor lis- en voortgezet onder en lespakket over vis, 'ij en waterleven in het Inwater samengesteld. 4jestaat al heel wat biolo- gericht materiaal voor lerwijs, maar de onder- vis en visserij komen >ij niet aan de orde, aldus van Zutphen, directeur aal landelijke gebieden valiteitszorg van het mi- ie van Visserij vandaag trecht tijdens de landelij- irsistendag van de OVB. Zutphen nam daar het lespakket officieel in ngst. Het onderwijsmate- laat volgens hem een ont- eling zien van een puur visserijtechnische naar een ecologische basisvorming. „Het omgaan met water en wat daarin leeft staat in wezen centraal. Waterkwaliteit en ecosystemen vormen een sa menhangend geheel. Het is een goede zaak dat dit in de educatieye voorlichting voor sportvissers gericht aandacht krijgt", aldus Van Zutphen. Hengelsportverenigingen die jeugdcursussen opzetten kun nen het materiaal ook gebrui ken. Het pakket bevat onder andere knipplaten over vis- en visserijonderwerpen, tips voor praktijkproefjes, zowel in de klas als aan de waterkant en een poster met afbeeldingen van alle zoetwatervissen. De Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties komt bovendien in april volgend jaar met een jeugdviscursus „Hoe leer ik vissen Een van de taken van de OVB is het kwekèn van pootvis die in ons land wordt uitgezet. Ze verricht tevens visserij- en biologisch onderzoek. Bij het visstandbeheer heeft ze een belangrijke taak. Daarbij wordt zij geholpen door dui zenden vrijwilligers van de hengelsportverenigingen. Van Zutphen benadrukte vandaag het belang van de vrijwillig- gers. Als hun werk door be taalde krachten zou moeten worden gedaan zou dat in de miljoenen guldens gaan lopen. Het visstandbeheer zou vol gens hem onbetaalbaar wor den. Kalkoen voor Reagan President Reagan leek geheel ontdaan toen hij gisteren een kal koen kreeg aangeboden tijdens de viering van Thanksgiving spe ciaal voor het personeel van het Witte Huis in Washington. Ame rikanen doen zich op Thanksgiving massaal te goed aan kalkoe nen, „maar deze", zo verzekerde de president, „gaat naar een kinderboerderij". FOTO: ap Minister wil autogebruik in Randstad beperken DEN HAAG - Minister Smit-Kroes komt binnen kort met plannen om het gebruik van de auto te be perken. In het tweede Structuurschema Verkeer en Vervoer stelt zij onder meer voor op de door gaande snelwegen bij de grote steden aparte rijstro ken te reserveren voor het doorgaande verkeer. Vooral in de Randstad wil zij het autogebruik aan banden leggen door het openbaar ver voer te stimuleren. Super snelle treinen zullen de grote steden met elkaar moeten ver binden. Een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat heeft dit meegedeeld. Door het openbaar vervoer te stimule ren wil de minister voorko men dat het wegennet sterk moet worden uitgebreid. Des ondanks wil zij voor wege naanleg de komende twintig jaar 19 miljard gulden uitrek ken. Voor investeringen in het openbaar vervoer is 12 miljard gulden nodig. Pagina 3: „Parkeren bij sta tions en winkels langer open". „Dikke Van Dale". We zeggen het al jaren. Maar als je niet weet dat het om een dik woordenboek van de hand van mijnheer Van Dale gaat, zou je nog denken dat er iemand zomaar werd uitgeschol den. Voor Dikke Van Dale. Niets is minder waar, maar wie heeft ooit gehoord van de liefhebberij van de hoofdredacteur van de Dikke Van Dale? Van daag de lezers van de Leidse Courant, die tot hun verbazing in de Finale lezen, dat hij liederlijke woorden verzamelt. Schelden is, zo blijkt uit het artikel, zelfs een kunst. Geen kunst is het onze krant veertien dagen op proef te krijgen: dan wordt u zelfs veertien dagen abonnementsgeld kwijtge scholden. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1