2cid6cSou^cmt-r? Schouwburg benadeeld door mupi-contract Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Burchtheuvel hele jaar afsluiten om overlast terug te dringen WEEK EINDE Drie jaar cel geëist voor overval op bioscoop CcicLcSouxcmt ZATERDAG 19 NOVEMBER 1988 PAGINA 17 e Langj apparte :v, vidi ^60514. >r stud® 'WIER In 36 (liefst sipgepakt met „'{stolen jas •EN De politie heeft rmorgen rond kwart voor een man aangehouden dag eerder een dames- id gestolen. De man had in de openbare biblio- aan de Nieuwstraat ont- Tid. De jas was van een ■werkster van de biblio- I. Gisteren kwam de man de jas aan de bibliotheek en. Voor de vrouw haar on terugvragen verdween chter weer. Kort daarna hij aan de hand van het Beven signalement wor- aangehouden. 7(k. ADVIES AAN COLLEGE: LEIDEN De Burchtheuvel zou het hele jaar in de avond uren moeten worden afgesloten door middel van een hek. Dat is het advies van de directie ruim telijke ordening aan het college van B en W. Dat besloot eerder dit jaar de Burcht bij wijze van proef in de avonduren af te sluiten, omdat omwonenden klaagden over lawaai door jon geren en de Burcht te lijden had van graffiti en vernielin gen. In de maanden juli, augus tus en september bleek de over last drastisch terug te lopen. In andere jaren kostte het herstel len van de vernielingen en het verwijderen van graffiti de ge meente jaarlijks 16.000 gulden. Dit jaar is daar maar 3.500 gul den aan uitgegeven. Volgens het advies van de directie ruim telijke ordening is afsluiting ge durende het hele jaar wenselijk, omdat na afloop van de proef op een zwoele oktoberavond" prompt weer klachten over overlast binnenkwamen. Hon denbezitters hebben al boos ge reageerd op een eventuele af sluiting van de Burchtheuvel, omdat het volgens hen een van de weinige stukjes groen in de binnenstad is waar ze hun huis dier kunnen uitlaten. Bi yr ir tii ichterti 'assena ntie ÜIDEN De Leidse Schouwburg voelt zich •rnstig benadeeld door iet contract over recla- ne-uitingen dat de ge- neente heeft gesloten de firma Publex. In iet contract is vastge- dat er in dezelfde -ichtlijn van een mupi- eclamepaal bijvoor- 7 >eeld in een midden- >erm van een weg apinnen vijftig meter ;een ander publicatie- mag staan. De weidse Schouwburg ordt daardoor ernstig geperkt in het neerzet- en van haar publicatie- >orden waarop voorstel- im net lingen worden aange kondigd. „Publex pikt natuurlijk onze mooie plekken in", aldus Hans Kagie, adjunct-direc teur van de schouwburg. De gemeente gaat nu binnen korte termijn bekijken waar de schouwburg en andere in stellingen hun publicatiebor den voortaan wel neer mogen zetten. Daartoe zijn de lanta renpalen in de binnenstad van nummers voorzien en de instellingen krijgen straks nummers aangewezen waar zij mogen publiceren. Kagie: „Of wij daar dan blij mee zijn is een tweede. Als de borden op ongunstige plaat sen staan, kan dat ons danig in de problemen brengen. Ten eerste scheelt het publiek en ten tweede kan het ons een sponsor kosten. Wij zijn in onderhandeling met een sponsor wiens naam op een strook van de publicatiebor den komt te staan. Als die borden in de nieuwe situatie slecht opvallen, zal hij wel licht afhaken. Dat scheelt ons dan 15.000 gulden". Klachten Tegen de plaatsing van de mupi's kunnen geen bezwaar schriften bij de gemeente worden ingediend. Voor de 110 mupi-reclamepalen hoeft geen bouwvergunning wor den aangevraagd. „In de bouwverordening staat om schreven voor welke bouw werken wel en niet een ver gunning moet worden aange vraagd. Omdat het om een ondergeschikt bouwwerk gaat hoeft het voor een mupi niet", aldus R. Verplancke van de afdeling openbare werken van de gemeente. Verplancke heelt tot dusver re weinig klachten binnen gehad over de palen. „Het is vaak even wennen voor men sen. En soms bleek een paal inderdaad niet helemaal vol gens de overeenkomst ge plaatst. Die is dan wat bijge schoven. Maar we zijn zorg vuldig te werk gegaan bij het uitzoeken van de plaatsen. Ze staan niet pal voor iemands deur. Tsja, en of ze mooi zijn of niet, dat is een kwestie van smaak. De mensen vergeten naar mijn idee dat we dankzij die mupi's gratis nieuwe abri's in de stad hebben ge kregen. Bovendien zijn er honderd van die oude driek- hoeksreclamepalen verdwe nen". Opkomst lawaaitocht om stil van te worden Het was gistermiddag een schitterend slot van de actieweek van studenten tegen het beleid van onderwijsminister Deet- man. De acties werden in het gehele land redelijk uitbundig gevoerd met Leiden als enige uitzondering. Hier vond de ac tieweek nauwelijks weerklank. Vanaf dinsdag werd elke mid dag een protesttocht gehouden door de Leidse binnenstad. Voor vrijdagmiddag stond ter afsluiting een lawaaitocht op het programma. Dat er van de acties in Leiden nauwelijks iets terecht zou komen, bleek in de loop van de week. Maar dat de belangstelling dermate gering zou zijn, wekte alom verbazing. Dinsdag en woensdag waren er nog zo'n tachtig deelnemers, donderdag al iets minder. Gistermiddag ston den er rond vier uur niet meer dan een handjevol proteste rende studerenden op het verzamelpunt, het Stadhuisplein. Zij moesten beginnen aan een lawaaitocht, die leek te ont aarden in een muisstille wandeling. Uiteindelijk trokken een kleine tachtig studenten voorzien van deksels, fluitjes, toe ters en trommels door het Leidse. Het lawaai dat ze maak ten, kon niet maskeren dat de demonstratie heel erg onder bezet was. Voor de goede orde: Leiden telt thans 18.312 studenten on der wie 9.835 vrouwen. Daarvan hadden dus 18.232 het te druk met FOTO: WIM VAN NOORT it bijdragen van Frank lurman, Pieter Evelein, rik Huisman, Frans icklinghoff en Ellen 29 d/59, 'w,erug (1) rwea'^ et afscheid van het voorma- I 017 8e Alkemadese PPR-raads- g k<xd Henk van Tol enige tijd sleden kwam hard aan bij de n hout akers van deze rubriek. iin, 15* enk was, om de voetbalter- 728 linologie te gebruiken, altijd 3ed voor „oorlog in de zes- in meter" en was ook niet te iroerd om regelmatig stevig i te trappen. a de rode kaart die hem oor zijn eigen fractie werd erstrekt en die hem defini- ef buitenspel dreigde te zet- n, heeft de Lothar Matthaus an Alkemade zich echter op jn geheel eigen wijze weer 01 iet gestrekt been in de ru- riek teruggeknokt. Van zijn »and verscheen onlangs een alOn^k over 125 jaar protes- nts-christelijk onderwijs in ude Wetering. an Tol is ook werkzaam als nderwijzer in die plaats. De mpio«tel van het boek, „Voor het jviertri mgezicht des Heren", wekt lownas jjgg bevreemding aangezien an Tol altijd consequent eigerde het ambtsgebéd in gemeenteraad mee te bid- 'n en hij dus kennelijk niet ilooft zelf ooit voor het aan zicht van de Heer te zullen Jioeten verschijnen, ïrzorgl'el confronteert hij de lezers adrukkelijk met zijn eigen angezicht: de lezers komen iverse foto's van de netjes eknipte en geschoren Henk i het boek tegen, evenals zijn op trlieer dikgedrukte naam en ïn zeer gedetailleerde le- ensbeschrijving, die zowat e omvang van een autobio- rafie aanneemt. Daardoor ntie o3U }e b'jna gaan denken dat I, 0343et boek over Henk van Tol ïlf gaat in plaats van over édt ei tristelijk onderwijs. Kippen Leidse agenten vertoonden zich maandag op de actiedag van de politie als kaal gepluk te kippen aan de bevolking. Een ludieke, maar minder ge waagde actie dan hun Rotter damse collega's, die twee mo dellen in uniform lieten strip pen in de Rotterdamse Kuip. De Leidse agenten hadden het publiek kippeveren willen overhandigen, maar zagen daar op het laatste ogenblik om hygiënische redenen van af: de beschikbare kippeveren bleken voorzien van een smeuiïg laagje kippestront. Jammer van de actie, maar al konden de uitzinnige en jolige agenten hun veren niet uitrei ken. hun ei waren ze in elk ge val wel kwijt. En dat is altijd prettig, want voor je het weet reageren ze als kippen zonder kop hun frustatie op het pu bliek af. FOTO: WIM VAN NOORT 'erug (2) -lukkig staat er ook nog wat IS m« Ver bet christelijk onderwijs het boek, waarbij Henk ch echter schuldig blijkt te taken aan een enigszins se- KA ctieve geschiedschrijving, 1/2 n iet name ten aanzien van het t- ecente verleden. De bezuini- ingen van de regering op het nderwijs krijgen uitgebreide PS, Hn kritische aandacht, de (faaie nieuwbouw van De 'egwijzer aan de Watergang Oude Wetering wordt in ;ele zinnen afgedaan. De ersoneelsproblemen van de pgelopen tijd, waarin Henk |«n Tol ook de hand schijnt te "Nben gehad, worden in een enkel zinnetje vermeld: ver der dan de mededeling dat er een leerkracht ontslag heeft aangevraagd komt Van Tol niet, terwijl de lezers waar schijnlijk graag hadden willen weten waarom Van Tol en di recteur Dingemanse vier maanden niet op hun werk verschenen. Wie zich zo te buiten gaat aan zelfverheerlijking als Henk van Tol, is meestal niet- ge diend van kritiek. Henk, die altijd vooraan staat om het werk van anderen genadeloos neer te sabelen was daar ken nelijk zo bang voor dat hij de redacties van de dag- en weekbladen het boek niet ter recensie toestuurde. Wat hij wel deed? Van Tol stuurde de media een zelfgemaakte boek beschrijving, die uiteraard zeer positief was. Knap Dat studenten in Leiden abso luut niet in actie te krijgen zijn tegen het beleid van mi nister Deetman weten nu ook de actieleiders van de Rein- wardt Academie. Dinsdag stonden er al knap weinig en thousiastelingen klaar op het Stadhuisplein voor een de monstratieve ronde door het Leidse. Het waren hoofdzake lijk studenten van de kunsta cademie. De universitaire col lega's lieten het afweten. Dat moest anders vonden de tach tig actievelingen, die besloten tot een wakkerschud, schreeuw en -zingronde langs diverse studentenbolwerken. Dat een dergelijke motivatie- ronde op de tweede dag van een actieweek nodig was, gaf al te denken. En te vrezen voor de opkomst op woens dag. Op de eerste dag van een actieweek horen de spreek woordelijke barricaden be- stormo te worden. De opkomst viel woensdag dan ook knap tegen. Een even pover aantal, ditmaal span doeken meezeulende actie voerders, maakte een ronde door de stad. En dat terwijl er op dinsdag nog de hoop be stond dat gaande de week het aantal actieve studenten zou stijgen. De geringe actiebereidheid leidt tot de conclusie dat de Leidse studenten kennelijk allemaal zeer rijke ouders hebben die de materiële en immateriële schade door Deetmans bezuinigingsdrift met gulle hand compenseren. Of de Leidse student is ge woon knap stom en laat zich zonder problemen een finan cieel oor aannaaien door een zich immer als knapste leer ling van de klas etalerende onderwijsminister. Pauw 1) Het gemeentehuis van Wasse naar mag dan de Paauw he ten en in een bosrijke omge ving liggen, dat wil nog niet zeggen dat het een geschikte omgeving is voor echte pau wen. Inmiddels hebben drie van deze trotse vogels, be doeld als onderdeel van een sfeervol decor bij het gemeen tehuis, de wijk genomen of het leven gelaten. Het huidige Tweede Kamer lid Hans Dijkstal deed de eer ste poging de Paauw van pau wen te voorzien. Toen hij af scheid nam van de Wasse- naarse gemeenteraad bood hij een pauwenpaar aan, dat op de grasvelden bij het raadhuis zou kunnen ronddartelen. De vleugels van de vogels werden gekortwiekt en na een paar weken verblijf op de gemeentelijke kwekerij kre gen ze de vrijheid om bij het raadhuis te wandelen. De ge kortwiekte vleugels verhin derden de twee pauwen ech ter om naar een boomtak te vliegen en zich veilig te stel len voor de bijtgrage kaken van de vele honden die in fiark De Paauw worden uitge- aten. Verschillende keren be landde een van de vogels dan ook op de vlucht voor honden in de vijver. De vrouwtjes pauw van Dijkstal verdronk uiteindelijk. Het achtergeble ven mannetje zwierf enkele weken diep bedroefd door het dorp en is sindsdien spoorloos verdwenen. Pauw (2) Na een oproep in de krant voor een nieuw stel pauwen bood mevrouw Scheeres de gemeente een nieuw paar aan. Aanvankelijk zag het er goed uit. De pauwen waren ver liefd geworden, met vijf eie ren als resultaat. Het vrouwtje zat een dag of zeven op de ei eren, maar de hectische sfeer rond het gemeentehuis werd haar toch teveel en de ontaar de moeder ging er vandoor. En wederom staat het manne tje er alleen voor. Wat er inmiddels van de eie ren is geworden, is niet be kend. Geruchten als zou bur gemeester Piet Hein Schoute de eieren persoonlijk uitbroe den, worden door het ge meentehuis met klem tegen gesproken. Ook de bewering dat er op het raadhuis een ex clusief diner voor ambassa deurs zou zijn opgediend waarbij pauwe-eieren de hoofdschotel vormden, bleek elke grond van waarheid te missen. Blijft de vraag of het gemeentebestuur nog wel streeft naar de aanwezigheid van pauwen rond de Paauw, en of de trotse, eigenzinnige bestuurderen het falen van dit gevleugelde maar door omstandigheden gekortwiekte beleid willen erkennen. Spoed (1) „Wat zegt u daar nu? Dai is geheim hoor!". Als door een wesp gestoken reageerde de Leidse PvdA-fractievoorzitter Steven de Vreeze maandag avond op de bekendmaking van directeur Rob van Rooij- en van het adviesbureau Me trum welke drie projectont wikkelaars door de gemeente Leiden zijn uitgenodigd om een plan te maken voor de omgeving van het nieuwe sta tion. In de loop van de jaren negentig moet dat gebied er heel anders gaan uitzien. Rus tiger en veiliger voor de voet gangers, aantrekkelijker voor de treinreizigers en handiger voor de auto's. De gemeente pakt de zaken omzichtig aan: na uitgebreide gesprekken met de grondeige naars in dat gebied (Acade misch ziekenhuis, NS en bus maatschappij NZH) is een programma van eisen opge steld aan de hand waarvan de drie plannenmakers aan de slag kunnen. Dat drietal was vorige week donderdag in een besloten vergadering geselec teerd op voordracht van het adviesbureau Metrum, dat de planvorming voor de gemeen te begeleidt. Het was kenne lijk niet de bedoeling dat de namen openbaar werden. Directeur Rob van Rooijen van Metrum dacht daar maandag tijdens een forumde bat dus anders over. In de pauze begon hij het drietal desgevraagd zonder manke ren op te sommen: „MABON, MAB en...". Maar verder kwam Van Rooijen niet. Bijna struikelend over de benen van zijn collega-fractievoor zitters en forumvoorzitter Leo Meijer spoedde Steven zich in de krap bemeten receptie ruimte van Het Huis De Bij len naar de plek des onheils, wierp zich letterlijk in de dis cussie en deed zijn hierboven geciteerde uitspraak. Van Rooijen echter was niet bijzonder onder de indruk van al dat geweld. „Geheim? Welnee, waarom zou ik die namen niet mogen noemen? Het ging er toch alleen maar om dat de gemeente er in be slotenheid over kon beslissen? En dat is gebeurd". Waarna Rob in alle rust ook de derde uitverkoren ontwikkelaar aan de openbaarheid prijsgaf: de AMRO. En waarop Steven verongelijkt vaststelde: „Ja, oké. Ze liggen nu op straat. Maar dat is voor uw verant woording". Spoed (2) Grappig toch, hoe Steven zich maandagavond weer eens op de kast liet jagen en zich ge weldig druk maakte over wat er allemaal wel niet in de krant zou worden geschreven. Sinds hij zich in het openbaar ooit eens liet ontvallen dat het college van burgemeester en wethouders „haarscheurtjes" begon te vertonen en de wet houders zich „steeds meer met zichzelf en steeds minder met de problemen van hun collega's bezig hielden" lijkt zich een soort citeerparanoia van hem eigen te hebben ge maakt. Toen Steven die uit spraken eenmaal zwart op wit in de krant zag voormalig PvdA-raadslid Leo Meijer was zo goed ze te kopiëren voor een ledenvergadering van de socialisten schrok hij zich een ongeluk. Had hij dat echt gezegd? En zo zei Steven de afgelopen weken in een opwelling wel eens vaker iets dat hij achter af liever anders had geformu leerd. Ongetwijfeld heeft hij de nacht woelend in bed doorgebracht na zijn haastige uitspraken over de reorgani satie van de afdeling cultuur, tijdens het raadsdebat („De reorganisatie moet binnen drie maanden zijn afgerond, ehm, nee, ruim voor de zo mer") en daarna („De Schouwburg anderhalf mil joen geven en dan afdanken? Hou op zeg!"). Vandaar dat Steven maandag de schuld van het voortijdig uitlekken bijvoorbaat afschoof op Rob. Stel je eens voor dat hem dat zou worden aange wreven. Alles beter dan dat. Grote haast was dus geboden. Misschien is het raadzaam als Steven, die Rob achteraf ge lijk moest geven, voortaan ge woon eerst even de tijd neemt om na te denken voor hij van alles en nog wat begint te roe pen. Dat zal hem evenveel te leurstellingen besparen. Haas tige spoed is, ook in de poli tiek, zelden goed. Rekenen Rekenen is moeilijk. Dat bleek afgelopen woensdag weer in het openingsartikel van het advertentieblad De Leidenaar, waarin aandacht wordt besteed aan de verhe vigde jacht van de politie in de Leidse regio op rijden on der invloed. Woordvoerder Dick Graveland van de Leid se politie wordt om tekst en uitleg gevraagd. Hij zegt in het artikel: „Een op de tien automobilisten in de regio Leiden rijdt onder invloed van alcohol in een auto. Dat moet in één jaar minstens te ruggebracht worden tot één op vijf". Dat wordt dus een leuke jacht op dronken bestuurders. Daarom Graveland maar even gebeld en om een nade re uitleg van deze opzienba rende actie gevraagd. „Wel nee, wat daar staat is onzin. Ik heb het gehad over terug brengen met de helft. Dat is toch neel wat anders". DEN HAAG/LEIDEN Drie jaar onvoorwaardelij ke gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Dat eiste de officier van justi tie gisteren tegen een 29- jarige Sassenheimer die wordt verdacht van het plegen van een gewapen de overval op 16 juni van dit jaar op de kassier van bioscoop Rex aan de Haarlemmerstraat in Lei den. Daarbij werd 281 gulden buitgemaakt. Hij werd daarbij vergezeld door een 25-jarige plaats genoot. Tegen deze mede plichtige verdachte eiste de officier twee jaar cel straf met aftrek, waarvan acht maanden voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. De 29-jarige Sassenheimer was op de bewuste dag na ruzie met zijn echtgenote samen met zijn metgezel naar Leiden ge togen. Hij had een luchtdruk pistool bij zich gestoken en had een hoeveelheid rohypnol geslikt. De twee deden zich vervolgens in een café tegoed aan een flinke portie alcoholi sche consumpties. Samen maakten zij het plan om op de een of andere manier aan geld te komen. Door de combinatie van het verdovende middel en de alcohol wist de hoofdver dachte zich echter helemaal niets meer van het gebeurde te herinneren. Zijn jongere met gezel echter merkte na het ca fébezoek al dat de verdachte zich steeds agressiever ging gedragen. Zo ging hij op een gegeven moment een restau rant binnen waar hij met een mes en het luchtdrukpistool door de zaak zwaaide. Toen zij langs de bioscoop liepen, be sloot de Sassenheimer de kas sier te beroven. Hij duwde hem het pistool tegen het hoofd en dwong hem onder bedreiging de kassa open te maken. Zijn compagnon pakte het bedrag weg. Daarop na men de twee een taxi om her. naar Den Haag te brenger Tijdens de rit ontstond er eci woordenwisseling over d« prijs. Op de Plesmanlaan werd er vlakbij een benzinestation gestopt, omdat de 25-jarige man „nog even een klusje had te doen". De taxichauffeur was bang dat de twee het benzine station wilden overvallen en waarschuwde enkele van zijn collega's over de mobilofoon De Sassenheimer die bij hem in de auto was blijven zitten duwde het luchtdrukpistool te gen het hoofd van de chauf feur toen deze achteruit de op rit van het tankstation in reed ondanks het feit dat hij hem even daarvoor had gezegd dit niet te doen. De gealarmeerde collega-taxichauffeurs hadden inmiddels de politie gewaar schuwd. Deze kon de twee mannen bij het benzinestation aanhouden. De onder invloed van verdovende middelen ver kerende Sassenheimer zegt zich ook helemaal niets van de taxirit te kunnen herinnerer. Hij stond gisteren tevens voor bedreiging van de taxichauf feur terecht, evenals voor het rijden onder invloed en het helen van een gestolen auto. De man is al vanaf zijn twaalf de jaar alcoholist. Hij is ook aan heroïne verslaafd De officier van justitie zei hel geweldsmisdrijf zeer ernstig tc nemen. „Deze man weet totaal niet meer wat hij doet. Ook achter het stuur is hij vaak le vensgevaarlijk. Ik eis dan ook een langdurige onvoorwaarde lijke gevangenisstraf". Ook zijn metgezel rekende hij de zaak zwaar aan. „U bent van meet af aan meegelopen en hebt willens en wetens aan de diefstal van het geld mee gedaan. U heeft niet ingegre pen toen u merkte dat uw kennis zich agressief ging ge dragen. U heeft niets gedaan om de zaak te voorkomen' Hij hield er in dit geval wtl rekening mee dat de verdach te nog niet eerder veroordeeld was. Hij wilde echter niets ho ren van een dienstverlenende straf zoals de advocaat voor zijn cliënt bepleitte. Uitspraak op 2 december. deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: (voor controle Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j O maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de reiswekker naar Adres: Postcode/plaats: i Stuur d«e bon in «n open envelop postzegel niet nodig - na; j Leidse Courant Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17