rans Danen en beo Schellevis oelen elkaar nu ïrg goed aan Heins wil terug in spririg-equipe >E HZ/ZIAN degradeert niet ZATERDAG 19 NOVEMBER 1988 PAGINA 15 Qeid&iQowuvnt !N HAAG Als twee etballers zijn opgebloeid ds de komst van trainer Adriaanse bij FC Den dan zijn het wel Danen en Leo ïellevis. De twee jonge- gen mochten zich nog >t zo lang geleden reke- ]n tot de vaste invallers, jar onder de ex-trainer ji PEC behoren beiden I laatste weken tot de ste inboedel. Ijten de lijnen zijn Danen en ■ïellevis bijna eikaars tegen- |en, maar in het veld verto- n ze tegenwoordig opmerke- te gelijkenissen. Ze tonen h gretig en zijn daarbij (re- lijk) succesvol. „We voelen k kiplekker", roepen de lin kmiddenvelder en linker ts dan ook welhaast in koor. Jerop instaande zondag heeft FC bouw. I en wij I te en wij au als- als Den Haag eindelijk weer eens een ontmoeting met een eredi visieclub. In de strijd om de KNVB-beker ontvangt het ge degradeerde FC Den Haag, dat eerder Rohda Raalte uitscha kelde, de succesvolle Europa Cup Il-deelnemer Roda JC. Op papier een ongelijke strijd, maar Danen en Schellevis, die samen zesenzestig procent van de Haagse linkerflank vor men, dichten de thuisclub „minstens vijftig procent" kans op overleving toe. FC Den Haag - Roda JC is in meer opzichten een bijzondere confrontatie. Niet alleen van wege het weerzien met wissel speler Alfons Groenendijk en doelman Jan Nederburgh, maar bijvoorbeeld ook omdat Roda JC in de Europa Cup- strijd voor bekerwinnaars in feite de opvolger is van FC Den Haag. En niet in de laat ste plaats omdat FC Den Haag de Limburgers vorig jaar met maar liefst 5-0 klopte. „Toen Ufons Groenendijk op de reservebank n DrA {ERKRADE Roda JC'er Alfons Groenendijk verwacht M lat hij morgen het duel met zijn voormalige club FC Den :eafwisfaag grotendeels vanaf de reservebank zal meemaken. De ken wil t^idse linkermiddenvelder wordt al ruim drie maanden ge- te Stu rsterd c*oor 6611 blessure- maar maakte afgelopen zondag te- NVta i^n Haarlem als invaller zijn rentree. „En afgelopen dinsdag V t-a vjeb ik voor het eerst een hele wedstrijd gespeeld. In het weede elftal tegen PSV", aldus Groenendijk, die Charkov - JimatieRoda JC als reservespeler meemaakte, zonder in actie te ko- U belleden. „Het was een schitterende trip", aldus Groenendijk, die lOOfd °P de training een middenvoetsbeentje brak en zich bij zijn rentree tegen Ajax verstapte, waardoor weer een scheuring optrad. „De laatste tijd gaat het herstel ineens /in 10 rot"' raPP°rleert Groenendijk vanuit Kerkrade. „Maar het 4018. tal nog wel twee weken duren voordat ik er weer helemaal tij ben. En dan zitten we ongeveer in de winterstop", loda JC werd vorig seizoen geplaagd door een veelheid aan Ijlessures, maar momenteel is Groenendijk de enige speler die liet volledig in actie kan komen. Voor de ploeg Limburgse Ifiropa Cupdeelnemer is de nationale bekerstrijd van groot ^^wang. Groenendijk: „Vandaar dat we zaterdag al naar het ^Jwsten reizen. We verblijven dan in Rotterdam, in hotel Zui- -irpark. Toepasselijker kan voor mij eigenlijk niet". )UW )AAlj hadden we met uitzondering van Bouwens en Lankhaar de zelfde ploeg als nu", spreekt Schellevis de Hagenaars hoop in. Frans Danen assisteert: „En Jol speelde toen niet; nu wel". Waarop de kleine mid denvelder zich snel hervindt en zegt: „Maar de Europa Cup is verleden tijd. We moeten vooruit kijken". De 22-jarige Frans Danen is slechts na enig aandringen be reid het vizier op het verleden te richten. „Mijn eerste seizoen was het kampioensjaar. Als in valler kón je gewoon niet slecht spelen. Alles ging toen van een leien dakje. Nu ben ik bezig aan mijn vierde seizoen, helaas weer in de eerste divi sie. Bij FC Den Haag maak je alles mee. Eerste divisie, eredi visie, Europees voetbal en nu weer eerste divisie. De degra datie van vorig seizoen had niet gehoeven. We hebben te veel wedstrijden stom uit han den gegeven. We waren ge woon te gemakzuchtig". In de prille profloopbaan van Frans Danen, die het vorig seizoen tot Jong Oranje schop te, speelde trainer Pim van de Meent een niet altijd even ple zierige rol. De linkspoot werd nogal eens ondergewaardeerd, bijvoorbeeld bij de Europa Cupduels van vorig seizoen: „Ik speelde bij Ujpest Dozsa uit en ik viel thuis tegen Young Boys in. Dat vond ik te weinig. Maar het was wel een schitterend avontuur. Als kind en als supporter droom je van zoiets. Het was een belevenis die ik nooit meer zal vergeten, maar eigenlijk had ik vaker moeten spelen". Frans Danen is reëel genoeg de schuld niet in de schoenen van zijn trainer te schuiven. „Kijk, ik kan nooit goed opschieten met trai ners. Ik ben nou eenmaal een moeilijk persoon. Van de Meent was een aardige man en verder zeg ik nooit zoveel over trainers. Als ze je niet opstel- Frans Danen (links), van oorsprong linksbenig en spelend op links, en Leo Schellevis (rechts), van oorsprong rechtsbenig en óók spelend op links. Teleurstelling Ook Leo Schellevis (21) be waart geen al te beste herinne ringen aan Van de Meent, die vorig seizoen voortijdig uit het Zuiderpark verdween en nu slechts emplooi heeft bij de Amsterdamse amateurclub AFC. „Ik kreeg weinig hoogte van hem. In het trainings kamp voor de aanvang van het vorige seizoen, in Oost- Duitsland, heeft Van de Meent alle negentien spelers ge bruikt, behalve mij. Ik mocht alleen een keertje rechtsback spelen. En voor mij was de Eu ropa Cup ook een teleurstel ling. Hoe mooi alles er omheen ook is, als je alleen .maar mag invallen, hoor je er niet echt bij". Tot de mooie momenten in de voetballerij zouden voor Da nen en Schellevis uiteraard ook de bekerfinale van FC Den Haag tegen Ajax moeten horen. „Maar", bromt Danen, „voor mij werd het een af knapper. Van de Meent kwam zeggen dat we rtiet zouden spe len. En zei erbij: maar vraag me niet waarom, want dat weet ik ook niet". „Voor mij was het enige bijzondere dat die wedstrijd direct op de tele visie werd uitgezonden", sluit Schellevis aan. „En dat ik voor het eerst een shirt heb geruild. Met een Ajacied". Vertrouwen Ook tussenpaus Piet de Zoete kon FC Den Haag eind vorig seizoen niet meer redden van de ondergang, waarna Danen en Schellevis in Co Adriaanse hun derde proftrainer kregen. Al voor zijn eerste veldtrai- ning liet Adriaanse weten de twee jonge voetballers als be langrijke pionnen in het „nieuwe" concept van FC Den Haag te beschouwen. Frans Danen miste sinds de aanvang van de competitie dan ook slechts één wedstrijd („Tegen NAC, door een blessure") en toen Schellevis aanvankelijk lange tijd geblesseerd aan de kant moest blijven, klaagde Adriaanse herhaaldelijk zijn nood. „Het is goed voor een voetballer als een trainer ver trouwen geeft", vindt Schelle vis. De vooral om zijn snelheid be kend staande aanvaller be hoort sinds hij is fit verklaard tot de basis-elf, maar moest af gelopen zondag in Heerenveen na een mislukt optreden vroegtijdig het veld ruimen. Het „slachtoffer": „Toch laat Adriaanse je in je waarde. Hij heeft me ondanks het feit dat ik rechtsbenig ben op links ge zet en de wisselwerking met Frans als linkshalf gaat heel goed. We zijn niet voor niets vier wedstrijden achtereen on geslagen. Dat is zeker ook de verdienste van Adriaanse. Het publiek dacht misschien voor af dat we ongeslagen kam pioen zouden worden, maar dat kan natuurlijk niet. Het publiek eist te snel resultaat". Dat vindt Frans Danen, in het verleden zelf vaste bezoeker van Midden-Noord, ook. „Wat er bijvoorbeeld met die span doeken is gebeurd, vind ik erg overtrokken. Daarop werd het vertrek van Adriaanse geëist. Hij heeft ons een nieuwe speelwijze bijgebracht,- maar het probleem was dat we de kansen niet konden afmaken. De trainer heeft zelfs voorge steld om maar weer anders te gaan spelen, maar toen hebben wij als spelers nee gezegd. Dat om het vertrek van Adriaanse werd gevraagd, was voor mij echt een teleurstelling. Ik heb al heel veel v^n die man ge leerd. Koppen bijvoorbeeld Toen ik onlangs met het hoofd scoorde, wilde ik dan ook langs hem lopen om te bedan ken. Maar ja, het publiek be seft dat allemaal niet". Zoals toeschouwers waar schijnlijk ook niet beseffen dat een pleidooi voor een reserve doelman als spits ook hard kan aankomen. Leo Schellevis: „Ze vroegen om Leo de Boer in de spits. Aangezien ik spits ben, trok ik me dat aan. Zoiets komt hard aan. Toch ben ik altijd heel blij met veel toe schouwers. Bijvoorbeeld zon dag tegen Roda JC. Ik zou het liefst nog dit seizoen weer in een uitverkocht Zuiderpark- stadion willen spelen. Zoals bijvoorbeeld bij die wedstrijd tegen Feyenoord, waarvan -ik zojuist weer even de video beelden heb zitten bekijken". ROB LANGEVELD RAINER/COACH RON VAN DER HARST NA MATIGE START WATERPOLOHEREN: iltaten EN HAAG - Terwijl de NZB-kring Den Haag omenteel druk doende het top-zwemmen in m/fze regio nieuw leven in blazen, is er ook op het iterpolo-front volop re- bezorgdheid. Z/ZIAN, per traditie de logst spelende Haagse m/, reniging en jarenlang de absolute Neder- Indse top behorend, wak in irtte het nieuwe seizoen Jlk vaijet schamele oogst In twee punten uit zeven pdstrijden. „Maar", stelt m*tin van der Harst vol m'ïede moed vast, „degra- ^ren doen we niet". 30-jarige trainer/coach is irkzaam als sport-instruc- ir bij de Brandweer 's-Gra- m/lnhage en komt dus in het gelijks leven eveneens re- Imatig met water in aanra- Zij het dan ook in dit ge- eerder indirect, want ziin ak is het de manschappen fit houden en niet om zelf de uit c.q. bal ter hand te pe en. „In beide gevallen merk wel dat het sport bedrijven het algemeen steeds meer de gratie dreigt te raken, er bij de brandweer krijgen ak andere zaken voorrang, j de verenigingen zie je eds minder belangstelling, nderen worden niet meer sport opgevoed. Wat irdt er nu op de scholen nog n gedaan. Veel te weinig, n hele slechte ontwikkeling dat terwijl iedereen steeds eer vrije tijd krijgt", irug naar de dag van van- tag en de tegenvallende pres ses van HZ/ZIAN's eerste iren-zevental. Waarop ba- ert Ron van der Harst eigen- k de conclusie dat degrade- n uitgesloten is? „Op het feit it er al zichtbaar van verbe- ring sprake is, afgelopen eekeinde speelden we on- inks die nederlaag van 10-9 gen PSV een prima wed- fijd. Weer ontbrak echter net >t tikkeltje geluk dat we mis- hien maar voor één keertje gang xJig hebben. Dat ervoor kan irgen dat het net geen ver is, maar net wel winst wordt, punten komen er heus Ron van der Harst, sport-instructeur bij de brandweer: „Beetje Haagse bluf mag best". FOTO: MILAN KONVALINKA wel, we blijven in het positie ve geloven en werken daar met z'n allen hard genoeg voor". De jeugdige, nog tamelijk on ervaren selectie van HZ/ZIAN zou bij die strijd om het voor bestaan in de eerste klasse echter best „wat meer bluf, een portie Haagse lef" kunnen gebruiken, vindt Van der Harst. „Toon soms maar een beetie kapsones, dat kan hele maal geen kwaad", houdt hij z'n spelers voor. En: „Ik had me voor dit seizoen een idee gevormd hoe het zou gaan lo pen. Dat komt er nu steeds meer uit. Maar we spelen nog te onregelmatig, vooral in kri tieke fases. Overtal-situaties leveren te weinig rendement op en in de laatste minuten, wanneer het dus spannend wordt, vergeten sommigen ge woon wat ze moeten doen .en dat is al een paar keer falie kant verkeerd uitgepakt". Ron van der Harst, die zelf achtereenvolgens voor WVZ, HZPC en DZV uitkwam, is niet echt gelukkig met het huidige niveau van het Neder landse waterpolo dat interna tionaal dan ook hard achter de feiten aanloopt. „Ik gaf vroe ger niets om polon, ik was wedstrijdzwemmer. Pas op rn'n éénentwintigste ben ik in dat water eens wat met een bal gaan doen. Ik werd nooit meer <ian een middelmatige speler. Toch kon ik me de laatste twee seizoenen bij DZV moeiteloos in de hoofdklasse handhaven, dat zei mij al vol doende. Het stelt allemaal niet zo gek veel meer voor en of dat ooit eens zal verbeteren, ik heb m'n twijfels". Structuur Bij HZ/ZIAN probeert Ron van der Harst er nu dan vanaf de kant maar het beste van te maken. Maar echt veel mede werking ontvangt hij hierbij niet. „We proberen nu een beetje structuur in de vereni ging te krijgen, Hans Metz is bijvoorbeeld benoemd tot trai- ningscoordinator voor de jeugd, maar op allerlei gebied stuit je steeds weer op de te hoge kosten. Drie kwartier een zwembad huren kost 160 gulden, een voetbalveld daar mee vergeleken maar een schijntje. Toch moeten we dan proberen de zaak draaiende te houden, op ongunstige tijden, in ongunstige, te kleine baden als de Mauritskade of de Re gentes of hier en daar, heel ge decentraliseerd, een uurtje Overbosch. We hebben pas ontdekt dat er in de Waterthor ergens nog een uurtje vrij is. Maar dan moeten we weer heel lang op de gemeente wachten voordat er eindelijk een beslissing wordt genomen. Moeilijk, heel moeilijk". Geen wonder dus dat de talen ten, zo die er al zijn, volgaarne ingaan op de aanbiedingen van andere, in een wat ge makkelijker parket vertoeven de clubs. „Ze lokken met een trainingspak of met reiskos ten-vergoedingen, helpen bij het vinden van een huisje, een autootje, eén baan. Als je dan werkloos bent of je studeert nog, ben je natuurlijk gauw geneigd daarin te stappen. Zo zullen de clubs uit de kleinere plaatsen steeds meer armslag krijgen. Betere faciliteiten, meer mogelijkheden, enzo voorts. Het is, helaas, ook in het waterpolo-wereldje ge meengoed aan het worden". DICK KIERS DE WIJK Johan Heins is, zoals hij het zelf om schrijft, terug in de fami lie. De 41-jarige springrui ter uit het Drentse De Wijk is be.zig aan een op merkelijke come-back. Na zes jaar niet actief te zijn geweest op wedstrijden keerde de Europees kam pioen van 1977 en inmid dels oud-bondscoach te rug. Eerst bescheiden op een landelijk concours in het al even landelijke Ruinerwold, later op de wat grotere wedstrijden zoals Indoor Friesland in Leeuwarden. Onlangs waagde Heins zich voor de eerste keer buiten onze landsgrenzen. Hij startte in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen, uitgerekend de stad waar hij zijn grootste succes vierde. De come-back is Johan Heins allesbehalve tegengeval len. Als doel heeft hij zich daarom onmiddellijk maar het allerhoogste gesteld, plaatsing voor de Nederlandse equipe die volgend jaar in eigen land deelneemt aan de Europese kampioenschappen. Eenvoudig zal dat niet zijn, weet ook Heins. „Ze nemen je niet om dat je van die mooie blauwe ogen hebt. Ik moet me hele maal opnieuw bewijzen. Na tuurlijk is het geen nadeel dat ik Heins heet en dat ik Euro pees kampioen ben geweest, maar je krijgt er geen fouten minder door', geeft hij aan. De springgruiter, geboren in Havelte, die in 1977 met Seven Valleys Europees kampioen werd en samen met Harry Wouters van den Oudenweij- er, Antoon Ebben en de huidi ge bondscoach Henk Nooren deel uit maakte van de equipe die de landenwedstrijd in We nen won, heeft een staat van dienst om U tegen te zetten. Naast een Nederlandse titel in 1975 was hij in '78 en '79 kam pioen van de Benelux, won in 1978 zilver met de Nederland se equipe tijdens de strijd om de wereldtitel in Aken en werd daar vierde tijdens de in dividuele wedstrijd. Duitse school Hij stamt uit de „Duitse school'. Samen met Henk Nooren volgde hij zijn oplei ding bij de wereldvermaarde springruiter Alwin Schock- möhle. Daar werd de basis ge legd voor de hierboven opge somde reeks successen met Oud-Europees kampioen Johan Heins: „Het geeft me een kick dat dat nog kan op 41-jarige leeftijd". FOTO: Dijkstra paarden als de inmiddels ge storven Seven Valleys, Argo naut en Pandoer. In die suc cesvolle periode in de eind-ze ventiger jaren reed Johan Heins voor stal Zangersheide van Leon Melchior. Heins zegt dat het hem een kick geeft op 41-jarige leeftijd nog terug te kunnen keren aan de top. Dat dat kan staat voor hem vast. „Anders was ik er ook niet aan begonnen. Bo vendien bewijzen de resulta ten het. Ik was vooral be vreesd wat van mijn reacties nelheid te zijn kwijtgeraakt. Je moet tenslotte in een rit van anderhalve minuut honderden beslissingen nemen. In de par- coursen die ik tot nu tot heb gereden is de angst echter on gegrond gebleken. Ik kan nog goed meekomen, al was ik in het begin wel wat stijf', zegt Heins. Afzadelen Opmerkingen van collega springruiters, die het vermoe den uitspraken dat Johan Heins na twee concoursen weer zou afzadelen, heeft hij dus gelogenstraft. Volgens Jo han Heins heeft de springsport in zes jaar tijd niet zoveel ver anderingen ondergaan. „Ne derland heeft in Rob Ehrens, Jos Lansink en Wout-Jan van der Schans enkele bijzonder getalenteerde springruiters, maar in het buitenland kom je, op een enkel nieuw gezicht na, nog steeds dezelfde collega's tegen. Ik verheug me er dan ook op om met hen de strijd weer aan te gaan. In Wenen trof ik onder meer Eddy Mac- ken, die in 1977 achter mij tweede werd tijdens het Euro pees kampioenschap. Door zijn werk als bondscoach van de Nederlandse équipe heeft hij het contact met de hippische wereld ook nooit verloren. Ook dat heeft mee gespeeld bij zijn besluit om te rug te k^ren. „Ik was op een gegeven moment zoveel van huis dat ik dacht, dan kan ik ook wel weer gaan rijden". Het feit dat Johan Heins over enkele goede paarden beschikt heeft zijn besluit alleen maar versneld. Zijn grootste troeven zijn momenteel Elliot Ness. een Westfaler, en de ruin Fa- tal Attraction, een Nimmer- dor. Klaarmaken Het indoorseizoen wil Heins gebruiken om deze twee en enkele andere jonge paarden klaar te maken voor het grote re werk. „In het voorjaar wil ik vijf, zes goede paarden op stal hebben staan Dat is te genwoordig noodzakelijk om mee te kunnen blijven doen De top in ons land is vrij breed. Met twee goede con- courspaarden kun je niet meer toe", meent Heins, die daarom de handel niet op een lager pitje zal zetten. „Ik zal hooguit de aandacht wat verleggen door meer te kijken naar paar den om zelf op te gaan rijden", zegt Heins, die zich in 1980 in De Wijk vestigde met een han delsstal en vanaf dat jaar de handel boven de wedstrijd sport verkoos, maar daar ni op is terugekomen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15