fcicUe (Bowuvnt 'eetman voorlopig niet Leer in het openbaar Boon en bon komt niet, isje overlijdt Jacht op zeehonden aan banden gelegd Giftig gas in Zoetermeer IINISTER VOELT ZICH ERNSTIG BEDREIGD DOOR STUDENTEN Verdachte koffer brengt Leiden in rep en roer Bea ujolais Primeur smaakt naar frambozen Geen juichkreten om krantenfusie Vrijdag 18 november 1988 80e jaargang no. 24273 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilgave Westerpers, behorende lot SijlhoH Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 1,1,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand I. 23,74 (aut. betaling), kwartaal 1. 70,93, jaar 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) 0,65 per mm. familieberichten 1. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chefredacteur W. A. Buijteweg ECHT De moeder van een der meisje uit Dordrecht dat in de jn dinsdag op woensdag is overleden ckramp. beschuldigt een Dordtse van nalatigheid. Volgens de moeder de arts tot driemaal toe het kind te Onderzoeken. De arts veronderstelde ging om een griepje en adviseerde er haar dochter te laten slapen; hij de volgende ochtend wel langsko- at had echter geen zin meer, het jverleed 's nachts. De politie van ht zegt op de hoogte te zijn van de aar er geen mededelingen over te doen, omdat de moeder (nog) geen klacht heeft ingediend. HET WEER Morgen wisselend bewolkt en een enkele regen- of sneeuw bui. Minima rond 3 graden en plaatselijk vorst aan de grond. Middagt'emperatuur ca. 6 gra den. Aan de kust krachtig tot harde noordwesten wind. Zon op: 08.06; onder: 16.44. Scheveningen hoog water: 11.06 en 23.34; laag water: 6.33 en 18.50 uur. BONN De aan de Waddenzee grenzende landen Denemarken, Nederland en de Bondsrepubliek heb ben gisteren besloten de jacht op zeehonden in de Waddenzee te verbieden. De meeste andere zaken die in het Wadden-akkoord worden vastgelegd gel den al voor Nederland. „Ik mis duidelijke afspraken om de Waddenzee schoon te houden, aldus K. van der Zwiep, coördinator buitenland van de Neder landse Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. Over de watervervuiling zijn geen duidelijke afspra ken gemaakt. De vervuiling van de Elbe bijvoor beeld komt voor negentig procent voor rekening van Oost-Duitsland, aldus Van der Zwiep. Ook de Rijn moet naar zijn oordeel veel sneller worden schoonge maakt. In Nederland zelf zou onder andere de vee stapel moeten worden ingekrompen. Versteend reptiel tart evolutietheorie LONDEN De vondst in Schotland van een 340 miljoen jaar oude fossie le hagedis, heeft de evolutietheorie op zijn kop gezet. Het diertje, slechts 20 centimeter lang, is liefst veertig miljoen jaar ouder dan enig ander tot nu toe bekend reptiel, zo heeft het Museum voor Natuurlijke Histo rie in Londen bekend gemaakt. „Lizzie de Lizard", zoals het diertje is gedoopt, leefde in het Onder-Car- boon, de periode toen de aarde nog bedekt was met tropische stomende moerassen en er nog nauwelijks landdieren voorkwamen. Dieren die tot nu toe werden beschouwd als voorlopers van de reptielen, moeten Zo moet Lizzy er 340 miljoen jaar ge leden hebben uitgezien. De tekening werd gemaakt aan de hand van het fossiel dat in Schotland werd opge graven. door de vondst van Lizzie een ande re plaats op de „evolutiekaart" krij gen, aldus het Museum. Pagina 5: Groot-Brittannië hoopt „Lizzie" te behouden Buma/Stemra onderschept illegale compact discs LEIDEN De auteursrechtenorganisatie Bu ma/Stemra heeft in totaal 17 illegale compact discs (cd's) aangetroffen bij een handelaar in Leiden. Volgens G. Welbers van de Buma/S temra gaat het om slechte kopieën van opnames van de Rolling Stones en Paul McCartney. De eerste illegale cd werd een maand geleden al aangetroffen. De kopieën zijn moeilijk van ech te schijven te herkennen. Ze worden volgens Welbers te koop aangeboden op plekken waar het niet mogelijk is om de kwaliteit van de mu ziek te controleren. „De schijven bevatten opna mes van oude grammofoonplaten. De tikken en de ruis zijn er duidelijk op te horen. Als de con sument twijfelt over zijn aankoop moet hij er voor zorgen dat hij de schijf kan afluisteren" ZOETERMEER Bij Van Kempen en Begeer in de Zil verstraat in Zoetermeer ont stond gistermorgen door een fout van een personeelslid een chemische reactie doordat zoutzuur in contact was geko men met een chloorbleeko- plossing. Hierbr kwamen gifti ge gassen vrij. De brandweer liet het pand ontruimen en doorluchten. De politie be waakte het pand. Ook de ar beidsinspectie was spoedig ter plaatse. Niemand liep verwon- ADVERTENTIE AUTOVERHUUR F.PRAMGiiaS Verhuur van luxe auto's en busies vanal 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Man ligt nacht gewond in berm RIJNSATERWOUDE Een 45-jarige Alphenaar heeft na een auto-ongeluk op de pro vinciale weg 7 een hele nacht gewond in de berm gelegen. De man was dinsdagavond om negen uur uit Aalsmeer ve trokken naar Alphen aan den Rijn. De volgende ochtend om elf uur werd hij door een voorbijganger in de berm ge vonden. Zijn auto lag op de kop in de sloot. De Alphenaar is in kritieke toestand naar het Rijnoord Ziekenhuis in Al phen gebracht. Hij vertoonde onder meer ernstige onderkoe- lingsverschijnselen. De Sint Piet lijn Gun uw kind dagelijks 'n ander praatje met Piet of Sint 50 ct. per minuut. Idaat Manny merikaanse leger heeft eer bijzondere soldaat in dienst ge- n: Manny, een robot waarop met name kleding zal worden t die echte soldaten zal moeten beschermen tegen chemi- wapens. Oo deze foto zit Manny er nog wat bloot bij. Het is idoeling dat de rooot wordt voorzien van ontelbare senso- ie elk lek moeten opsporen in het speciale anti-chemische- ns-uniform van het Amerikaanse leger. foto: ap 1-TiliMMlilBIIHIll Een medewerker van de EOD gaat in beschermende kleding de qarage in het bankgebouw binnen. foto: wim van noort LEIDEN Een zwart attachékoffertje met een bundel vinylsta- len heeft gistermiddag nogal wat consternatie op de Langebrug in Leiden veroorzaakt. Het afgesloten koffertje stond in een kleine garage aan de Langebrug, in een vestiging van de ABN- bank. Omdat de herkomst onduidelijk was werd het koffertje als „verdacht" aangemerkt en liet de politie om vier uur het bank gebouw ontruimen en werd de omgeving afgesloten. De gealar meerde Explosieven Opruimingsdienst (EOD) bracht bijna een later duidelijkheid: loos alarm. Het koffertje werd om kwart voor twaalf ontdekt in de kleine garage aan de Langebrug op de begane grond van het bankge bouw, dat zijn hoofdingang aan de Breestraat heeft. De garage biedt plaats aan ongeveer drie auto's en wordt afgesloten met een rolluik. Omdat de herkomst van het koffertje onduidelijk was besloot de politie het zekere voor het onzekere te nemen en waarschuwde de EOD in Culemborg. Een auto die in de garage geparkeerd stond werd naar buiten geduwd en de garage werd afgesloten. Pagina 11: Deel binnenstad afgesloten voor „bom" Klant wil het gehijg horen van hardwerkende PTT'ers Nederlandse secretaresse best getraind Pakistan moet wennen aan vrouw als premier Acteurs en tekenfilm verbluffend a samne in,,Roger U Rabbit" V Ab Krook betreurt afwezigheid Visser Koudekerk trots ja op zilveren J 1 schaats I mt Heksenjacht op j a Kemp moet 1 afgelopen zijn IV Oegstgeest verdeeld over pian ja Klinckenberger- 11% plas IV PARIJS De nieuwe Beaujolais Primeur, het miljoen flessen die over de hele wereld is ver- ■grootste verkoopsucces van de Franse wijnin- stuurd. Met name in Frankrijk zijn talrijke dustrie, smaakt volgens kenners naar frambo- proeverijen georganiseerd. De Beaujolais van zen en wilde aardbeien. Gisteren werden de 1987 smaakte volgens kenners naar rijpe bana- eerste flessen ontkurkt uit een partij van 50 nen. DEN HAAG - Vakorgani saties, redacties en politici hebben over het algemeen gereserveerd gereageerd op de voorgenomen fusie tussen de uitgevers Pers combinatie en de Neder landse Dagblad Unie (NDU). Door de fusie, die in de afgelo pen negen maanden in het diepste geheim is voorbereid en over enkele weken een feit moet zijn, zal de grootste dag bladuitgever van Nederland ontstaan met 1,3 miljoen abon nees, een omzet van 700 mil joen gulden en een marktaan deel van 28 procent op de na tionale dagbladenmarkt. De vrees bestaat, dat de nieu we machtsconcentratie een ge vaar betekent voor de pluri formiteit van de pers, de iden titeit van de betrokken dag bladen en de onafhankelijk heid van redacties en hoofdre dacties. De eerste reacties van de re dacties zijn dan ook kritisch (Parool, Trouw, Volkskrant) tot zeer sceptisch (NRC Han delsblad en Algemeen Dag blad), ondanks de verzekering van de directies van NDU en Perscombinatie gisteren, „dat de redactionele zelfstandigheid blijft, door dik en dun". Minister Brinkman (WVC) sprak gisteren van een „ver standige zaak als bedrijven zich sterker maken". De be windsman wees erop dat er in het buitenland grote belang stelling bestaat voor sommige Nederlandse uitgeverijen. Wel wil de bewindsman de over heidssteun aan enkele dagbla den ter discussie stellen als ze eenmaal „kinderen van een rijke moeder" zijn geworden. De Tweede-Kamerfracties hebben verdeeld gereageerd op de fusieplannen. De PvdA- 'er Niessen vreest dat ook de nieuwe dagbladcombinatie in handen zou kunnen komen van een buitenlands bedrijf. Het CDA toonde zich bezorgd over de pluriformiteit van de pers. De VVD is minder nega tief. Mediaspecialist Hermans is het eens met Brinkman dat de Nederlandse kranten zich moeten bundelen nu de inter nationale concentratie door blijft gaan. Pagina 6: „Mammoetfusie dagbladen kan voordelig uitwerken". Tussen het woord „Boontje" en „bonnetje" zit een wereld van verschil. Maar als het over het werk van Louis Paul Boon en over deze dagelijks ge schreven „bon" gaat komen er al weer wat meer overeenkomsten in zicht. De „Boontjes" van Boon stonden - lees de boekenpagina, vandaag - jaren lang in de linkerbovenhoek van pagina twee van het Gentse dagblad „Vooruit". De „bonnen" vindt u dagelijks in de rechteronderhoek van de voorpa gina van de Leidse Courant. Een andere overeen komst is, dat beide scribenten journalist zijn, maar daar lijkt het dan verder wel mee op te houden, want de „Boontjes" gaan veel meer de literaire kant op. Toch is er in deze bon nog sprake van een derde overeenkomst: die gaat u nu met ons aan door deze bon in te vullen. fe:N HAAG Minister jeetman van onderwijs jeedt voorlopig niet jeer in het openbaar b. Hij heeft dit van- [htend besloten omdat .udenten hem zo'n op- teden de laatste dagen jverse keren onmoge- jk hebben gemaakt. (ADVFRTENTIE) Twee doden in Rotterdam door zandschuiver ROTTERDAM Twee mensen zijn vanochtend in Rotterdam om het leven ge komen doordat zij werden overreden door een zand schuiver. Het ongeval ge beurde op de openbare weg. De zandschuiver was ingezet bij de werkzaamheden voor de aanleg van de Spoortun nel. iisteren moest de minister i Maastricht voortijdig een ^ngres van Europese jhoolleiders in hotel Maas- licht verlaten. Deetman pu het congres openen jaar zag hiervan één uur oor aanvang plotseling af. jloor een dubbele haag van pelende studenten vertrok lij in een politiewagen rich- ing vliegveld Beek. De stu- i inten eisten een onder- iud met Deetman. et Tweede-Kamerlid dr. Lansink (CDA) heeft pen "goed woord over voor wijze waarop er nu door udenten actie wordt ge- oerd. Volgens Lansink enken veel van zijn colle- a's er net zo over. Hij oemt de acties contrapro- uktief. „De neiging bij mij m te pleiten voor inwilli- ing van sommige verlan- ens van de studenten, die p zich naar mijn mening est terecht zijn, wordt leeds kleiner". Lansink zal oorlopig niet m'eer bij mi- ïster Deetman aandringen p een gesprek met de Lan- elijke Studenten Vakbond, anvankelijk vond hij dat o'n gesprek er wel moest Vandaag is de slotdag van De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Studenten protesteren in de een landelijke protestweek van de studenten tegen het onderwijsbeleid van Deet man. De studenten proteste- ironingse binnenstad tegen het ren onder meer tegen de bezuinigingen op de studie financiering en de harmoni satiewet. Voor het gebouw onderwijsbeleid van minister Deetman. foto: pers unie van de Hoge Raad voerden Haagse studenten vandaag een schaduwproces, terwijl' het hoogste rechtscollege zich binnen over de omstre den harmonisatiewet boog. Pagina 3: Tijdelijke bezet ting Studiefinanciering

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1