Somo/nt Leiden wil drie dependances psychiatrische hulp ouderen ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING OOIT HET GELUID VAN 5 SINAASAPPELS GEHOORD? afgesloten voor Deel binnenstad opruimen „bom" TBR geëist tegen agressieve Leidse TREK DE JACKPOT IN CASINO SCHEVENINGEN. ins signeert Kooyker DEN Oud-minister van enlandse zaken en oud-se- aris-generaal van de f0, mr. dr. J.M.A.H. Luns donderdag 24 november ast bij boekhandel Kooy- in de Breestraat. Luns sig- t dan van 19.00 tot 21.00 het boekje „Gelooft u mij, was een genoegen", dat is ijd aan zijn herinneringen. Luis Barros De Uruguayaanse zanger en dichter Luis Barros treedt za terdag op bij Tuya aan de Ho- gewoerd 75. Het optreden duurt van 14.30 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. Collecte De pastores en predikanten van de kerken in Leiden zoe ken collectanten voor de anti- apartheidscollecte. De collecte wordt gehouden in de week van 21 tot 26 november. In lichtingen zijn verkrijgbaar bij het Oecumenisch Werk verband, Oude Rijn 44c, tele foon 144965. Zangers Het Leids Vocaal Ensemble, datmomenteel zestien zan gers en zangeressen telt, is op zoek naar twee eerste sopra nen, twee alten, een tenor en een bas. Het ensemble is een kamerkoor dat wekelijks op donderdag repeteert. Inlich tingen zijn verkrijgbaar bij Theo Goedhart. Telefoon 071- 173622. In het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt zondag vanaf 15.00 uur de film 'To kyo, the 51th vulcano' ge draaid over de Japanse sa menleving met Tokyo als middelpunt. Open Huis Elke eerste en derde zondag van de maand is er van 14.00 tot 16.00 uur open huis voor 55-plussers in dienstencen trum De Kooi aan de Drif- straat 49. Zondag kunnen be langstellenden daar al terecht. De toegang is gratis. Barok Het Praetorius blokfluiten semble geeft zondag een ba- rokconcert. Het concert vindt plaats in museum De Laken hal aan de Oude Singel 32. Er wordt werk gespeèld van Scarlatti en Mathew Locke. Het concert begint om 15.00 uur. De toegangsprijs voor het museum bedraagt een rijks daalder. Het concert is verder gratis. Femus De groep Femus geeft zondag middag vanaf 16.00 uur een concert van werken van uit sluitend vrouwelijke compo nisten uit de achttiende, ne gentiende en twintigste eeuw. Het concert wordt in sociëteit De Burcht gehouden. Zwarte Pieten dalen toren stadhuis af LEIDEN De intocht van Sint Ni colaas krijgt morgen op het Stadhuis plein een spectaculair tin tje. Na de toespraak van burgemeester C. Goekoop zullen rond kwart over twee enkele zwarte pieten op spectaculaire wijze de toren van het stadhuis af dalen. VRIJDAG 18 NOVEMBER 1988 PAGINA 11 itor Van Casteren jtlaat Merenwijk IEN Pastor H.J. van Casteren legt om gezondheids- in zijn werk neer bij het kerkelijk centrum De Regen- ii de Merenwijk. Zondag 27 november nemen de sa- jerkende kerken afscheid van de pastor. Dat gebeurt gezinsdienst van 10.00 uur. In deze dienst zal pastor gasteren samen met ds. H. Hortensius voor de laatste voorgaan. Pastor Van Casteren werd ruim 2,5 jaar gele- oegevoegd aan het team pastores. Sinds die tijd was hij oecumenische geloofsgemeenschap de Merenwijk bii- r actief op het terein van de catechese, zowel aan vol- nen als aan jongeren. Hij heeft zich bijzonder ingezet anuit de gemeente de band met de jongeren te bewaren lerstellen. Ook was hij namens de pastores lid van jon- raad. Maandagavond is er om 20.00 uur in De Regen een gemeente-avond over diakonie. Het gaat daarbij om de praktische uitvoering van het begrip diakonie, in het kader van het zogenaamde 'conciliaire proces', dagavond wordt gesproken over de vraag: hebben we oor de moeilijke situatie waarin anderen leven? Extra treinen tussen Leiden en Utrecht LEIDEN De NS gaan op het tra ject tussen Leiden en Utrecht vol gend jaar van oktober tot en mei op zondagochtend een halfuursdienst onderhouden. Momenteel vertrekt op dat traject in de wintermaanden op zondagochtend slechts elk uur een trein. De extra treinen houden ver band met de volgens de NS toegeno men belangstelling. Verder zullen in de nieuwe dienstregeling, die op 28 mei 1989 in werking treedt, de ver trektijden van de boottreinen en in ternationale treinen vanuit Leiden worden aangepast aan de gewijzigde aankomst- en vertrektijden van de nachtboot Hoek van Holland-Har wich. Arrestatie bij Sociale Dienst LEIDEN Een 26-jarige Leide- naar is gisteren om kwart voor elf aangehouden in het gebouw van de Sociale Dienst. De man had ruzie ge maakt over de hoogte van zijn uitkering. Hij vernielde een te lefoon, stal een bos sleutels en bedreigde twee personeelsleden. Vreemdelingen aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht vijf buiten landers aangehouden op het NS station. Het vijftal was gesignaleerd door de Spoor wegpolitie. Een van de vijf spreekt gebrekkig Engels, de anderen spreken een Slavi sche taal waardoor de politie vermoedt dat het om Joego- slaven gaat die illegaal in ons land verblijven. Tijdens het eerste verhoor is meegedeeld, dat de vijf woensdag in ons land zijn aangekomen. Men beschikt echter niet over ba gage of identiteitspapieren. Met honderd over de Noordsingel LEIDSCHENDAM Bij een snelheidscontrole van de poltie op de Noordsingel werd gisteren tussen half negen en half tien 36 keer procesverbaal opgemaakt. De topper was een automo bilist die 102 kilometer per uur reed binnen de be bouwde kom. Tussen 11.00 en 13.00 uur ging het op de Oude Trambaan iets rusti ger toe. Dertig mensen kre gen proces verbaal. De top snelheid lag toen op 94 kilo meter per uur. Eis 18 maanden voor ontucht met dochters DEN HAAG/LEIDEN Tegen een 34-jarige Leidenaar is gisteren 18 maanden gevangenisstraf geëist, waarvan zes maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. Officier van Justitie mr. Van den Broek achtte overtuigend bewezen dat de Leidenaar in 1982 en 1983 on tucht had gepleegd met zijn toen 11- jarige stiefdochter. In 1986 en 1987 zou hij met met twee stiefdochters, respectievelijk 14 en 12 jaar ontucht hebben gepleegd. In de meeste geval len was daarbij sprake van dronken schap. De man was verslaafd. De officier vond de Leidenaar, die uit Turkije komt, een seksmaniak. „Precies in de perioden waarin hij in Nederland was, pleegde hij ontucht met een en later twee van zijn stief dochters. Het was bepaald geen inci dent". De Leidenaar bekende de ontucht niet. Hij zei zich van geen kwaad be wust te zijn en helemaal niet te we ten dat hij de hem ten laste gelegde feiten ooit gepleegd had. Zijn raads man trok het bewijs in twijfel. Het beeld dat uit de getuigenverklaringen van zijn ex-vrouw en zijn dochters naar voren kwam, zou vervormd zijn door de onstane haat. Verder achtte hij zijn cliënt niet volledig toereke ningsvatbaar. „Zeker niet als hij drank op heeft". Hij twijfelde aan het nut van een straf. „Mijn cliënt is van de drank af, dus herhaling hoeft niet gevreesd te worden. Daarbij is hij zich helemaal niet bewust dat hij iets strafbaars heeft gedaan, een straf zou zijn doel voorbij schieten". Uitspraak 1 december. EIDEN In de drie jeidse stadsdelen Noord, idden en Zuid moeten leinschalige dependan- worden ingericht pschiatrische nip kan worden gebo- n aan met name de- enterende ouderen. ze dependances voor lycho-geriatrische en matische patiënten moeten worden beheerd door een verpleeghuis dat helpt met de gespeci aliseerde verpleeghuista- ken. Dit voorstel staat in de noti tie psycho-geriatrische voor zieningen in Leiden. Het ont breken van dergelijke voor zieningen in de Leidse regio is een zaak die de gemeente al jaren zorgen baart. De pro vincie heeft onlangs bepaald dat er een herschikking bin nen de regio moet komen van zowel somatische als psy cho-geriatrische voorzienin gen. Dit zou op ongeveer 280 plaatsen in de regio neerko men. De stad Leiden zou dan in elk geval 173 plaatsen krij gen, die verdeeld kunnen worden over een verpleeg huisinrichting (60 plaatsen) en de drie dependances. Gedacht wordt aan het in stellen van een voorziening waarin een aantal psycho-ge riatrische patiënten kunnen samenwonen in de buurt van een verzorgingshuis met ge bruikmaking van de deskun dige behandeling en inbreng daarvan op het gebied van de psycho-geriatrische zorg. Daarbij moet de mogelijkheid van dagbehandeling en -op- vang in de dependance aan wezig zijn. Op die manier worderi de patiënten in staat gesteld zo dicht mogelijk in hun eigen woonomgeving te blijven waardoor contacten met familie en bekenden in stand gehouden kunnen wor den. Te snelle doorstroming naar zwaardere vormen van verpleging kan daarmee worden voorkomen. Vanuit de dependance kan ook bege leiding en professionele on dersteuning aan bijvoorbeeld vrijwilligers geboden wor den. Eerste paal voor volwassenen onderwijs DEN HAAG/LEIDEN Voor een 23-jarige Leidse vrouw noemde officier van Justitie mr. J. van Eek gisteren tot tweemaal toe onvoorwaardelijke „TBR het enige middel". Zijn eis kwam overeen met die van 25 augustus van dit jaar. Toen stond de vrouw al terecht we gens twee bedreigingen met een stiletto, eenmaal in de Haarlemmerstraat op 5 juni en eenmaal een (ADVFFtTENTIE) (Vervolg van voorpagina) LEIDEN De EOD ging om vier uur aan het werk De omwonenden moesten binnen blijven. Niet iedereen nam de situatie serieus. „Sommige mensen dachten dat het weer een actie van de politie was", aldus een politiewoordvoerder. Een 47-jarige Leidenaar werd meegenomen naar het bureau omdat hij toch door de afzet ting heen wilde. Na een onder houd op het bureau is hij zon der dat er proces verbaal is op gemaakt weer heengezonden. Een medewerker van de EOD ging in een beschermend pak op onderzoek uit en maakte röntgenfoto's van de inhoud van het koffertje. Toen de fo to's niet wezen op een ver dachte inhoud werd besloten het koffertje op afstand te ope nen met behulp van explosie ven. Daarvoor werd het rol luik van de garage neergela ten. Na de knal bleek alle commotie voor niets te zijn ge weest. Het koffertje bevatte uitsluitend een bundel vinyl- stalen. De politie heeft nog geen idee wie het koffertje in de garage heeft achtergelaten. Er is geen aangifte van diefstal of vermissing van een derge lijk koffertje gedaan. De poli tie betwijfelt dat er opzet in het spel is, omdat nergens een bommelding is binnengeko men. politieagent en een brand weerman bij de reden van alle commotie: het koffertje met onschuldige inhoud. Onderzoek bollen HILLEGOM/LEIDEN Er komt een onderzoek naar een versnelde en verbeterde be oordeling van nieuw ontwik kelde bloembolrassen. Het on derzoek is mogelijk door een subsidie van het ministerie van economische zaken. Het wordt uitgevoerd door het Leidse plantenbiotechnologie- bedrijf Mogen in opdracht van het Testcentrum voor Sierge wassen uit Hillegom. Door de langzame vermeerdering en de lange generatie-duur van de meeste bolgewassen duurt het testen van nieuwe rassen jaren. Mogen gaat nu bekijken of het mogelijk is de belangrij ke eigenschappen van een nieuw ras, zoals kleur en ziek tegevoeligheid, te lokaliseren op de chromosomen. Lukt dit, dan kunnen testen veel sneller worden uitgevoerd. Bijkomend voordeel is dat van elk ras een „chromosomen-vingerafdruk" wordt verkregen die kan wor den gebruikt bij het kwekers- rechtelijk onderzoek. paar weken later. De zaak werd toen aangehouden omdat op een psycholo gisch rapport moest wor den gewacht. De vrouw geldt al een paar jaar als een 'plaag' voor Lei den. Ze stond in augustus al voor minimaal de vijfde keer terecht wegens agressief ge drag of vernielingen. Vanaf haar dertiende kwam ze regel matig in contact met de politie. Op haar achttiende was ze ac tief in een bende. De conclusie van het nu wel beschikbare psychologisch rapport was dat ze een anti-so ciale persoonlijkheid heeft en niet geheel toerekeningsvat baar is. Volgens het rapport is een langdurige gedwongen be handeling, en dus ter beschik kingstelling van de regering (TBR), noodzakelijk. De raadsman van de Leidse vond behandeling noodzake lijk, net als de Leidse zelf. Bei den vonden echter TBR voor de gepleegde feiten een veel te zware straf. „Ze heeft alleen mensen bedreigd, maar er is nooit een druppel bloed ge vloeid. Voorheen is ze slechts tot gevangenisstraffen veroor deeld, nog nooit voorwaarde lijk tot TBR. Het eisen van TBR is mijns inziens tamelijk abrupt Mijn cliënt vindt TBR zelf ook geen goede straf. Het gaat haar dan vooral om de onoverzichtelijkheid van dit alternatief". Hij sprak verder de vrees uit dat een gedwongen behande ling zou leiden tot ondoor dringbaar verzet bij de Leidse, waardoor de TBR geen positief resultaat zou sorteren. Hij pleitte voor een gevangenis straf die dan in een inrichting uitgezeten zou moeten worden. Uitspraak 1 december. Wethouder H. van Dongen (onderwijs) heeft gistermiddag de eerste paal geslagen voor een gebouw voor beroepsonderwijs aan volwassenen op de hoek van de Marnixstraat en de Maresingel. In het gebouw komen ook 18 drie-kamerwoningen van de woningbouwvereniging De Sleutels. Het nieuwe gebouw zal onderdak bieden aan Studiehuis Leiden, het Regionaal Edukatief Centrum en de PBVE, de Primaire Beroepsgerichte Volwassenen- Edukatie. Het pand is ontworpen door het architectenbureau Jonkman en Klinkhamer uit Zeist. De bouw, in opdracht van de directie onderwijs van de gemeente Leiden, wordt uitgevoerd door het Leidse aannemingsbedrijf Du Prie en duurt ongeveer een jaar. Gevers Deynootplcin. - Holland Casinos: Amsterdam - Breda - Groningen - Rotterdam - Scheveningcn - Valkenburg - Zandvoort.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11