„Liever ideeën dan dollars" Beenmerg-tranplantatie blijft levens redden ik kan de polio krijgen. Chinese student kan niet zonder guanxfs Russen fc/dê: rijden ate duivels Ktaüü, ei Toespraak Jenninger eist nieuw slachtoffer 'UNESCO-TOPMAN FEDERICO MAYOR Jumbo-dagverblijf Er mogen, landelijk gezien, grote tekorten bestaan aan de moge lijkheid tot kinderopvang, op Schiphol is gisteren een kinderdag verblijf geopend, heel toepasselijk Jumbo geheten. Schiphol-di- recteur Wegstapel droeg de eerste van de 64 „bewonertjes" naar de glijbanen. FOTO: ANP Help het inentingiprojeci van Stichting Redt de Kinderen (Nederland) en Unicef Giro 604020.TUP BUITENLAND CcidacSoivawit donderdag 17 november i9ss p XIAMEN Er is bijna nie mand op de universiteit van Xiamen die niet met plannen rondloopt om in het buitenland te gaan studeren. De Verenig de Staten zijn voor de overgro te meerderheid van de Chine zen het „Beloofde Land" en men probeert dus vooral daar een plekje op de universiteit te bemachtigen. Engels als bijvak scoort hoog en desnoods gaat men 's avonds naar de Engelse les. Een van de hindernissen die moet wor den overwonnen om aan een buitenlandse universiteit te kunnen studeren is namelijk het afleggen van een test in de Engelse taal. Dat dit geen ge makkelijke opgave is, wordt duidelijk als je je probeert voor te stellen hoe moeilijk het voor ons is om.Chinees te leren. Chinezen laten zich hierdoor echter niet afschrikken en ve len beschikken al over een enorme woordenschat. Engels lezen gaat hen het gemakke lijkst af; met de uitspraak en de grammatica is het minder goed gesteld. Hinderpalen Engels leren zien Chinezen in het algemeen als het minst on overkomelijke probleem. De grootste hinderpalen zijn geld en het hebben van de juiste re laties (guanxi's) om het land uit te komen. Het eenvoudigst, maar het minst geliefd is het om als beurs-student naar het buitenland te gaan. Men krijgt dan weliswaar een inkomen, maar voelt zich te gebonden. Wellicht juist omdat Chinezen hun hele leven worden ge stuurd door de staat vertrou wen zij het liefst op eigen kracht. In het China van nu kan men met geld letterlijk heel ver ko men. Geld verdienen is in Chi na geen vies woord meer. Wie kans ziet een eigen bedrijf te beginnen of een bijbaantje kan versieren, laat dit niet na. Ook intellectuelen niet, en dat is niet verwonderlijk als men weet dat hun salarissen erg laag zijn. Een hoogleraar hier over: „De studenten studeren nu veel minder hard dan zo'n vijf jaar geleden. Dat is jammer voor de wetenschap, maar het is begrijpelijk dat het vooruit zicht op een slecht betaalde baan hen niet aantrekt. Ikzelf verdien zo'n tweehonderd yuan en dat is minder dan het inkomen van een serveerster in het privaat gedreven restau rant bij mij in de straat". Rijk geworden Vooral in een stad als Xiamen, die experimenteert met kapita listische methoden, zijn meer mensen rijk geworden. Boven dien hebben mensen uit Xia men en omgeving veel familie leden overzee. Dikwijls is een oom op de Filipijnen of Singa pore bereid zich garant te stel len voor de studie van een neefje of nichtje op het vaste land. Traditioneel kunnen Chi nezen van hun familie op aan. Een bijkomend probleem is echter dat de gespaarde yuans (ook wel Renminbi, of Volks- geld genaamd) niet inwissel baar zijn voor buitenlandse va luta. Op de zwarte markt kan wel gewisseld worden. Maar wie daar wisselt, schiet er flink bij in. Erger nog, het komt voor dat men wordt afge scheept met valse bankbiljetten door wisselaars die weten dat nog maar weinig Chinezen Amerikaanse dollars of Duitse marken onder ogen hebben ge had. Zoals gezegd, met geld alleen is een Chinees nog niet in het buitenland. De Chinese rege ring is net als die van andere ontwikkelingslanden bang dat Chinezen die het land voor studie verlaten niet meer te rugkomen (de zogeheten „brain-drain"). Van hun kant zijn de Westerse regeringen bevreesd voor een nog grotere toeloop van immigranten. On lang heeft de Chinese regering besloten het aantal beursstu denten naar de VS te beper ken. Om in het buitenland te ko men moet men in China nog een register opentrekken: het onderhouden van goede be trekkingen met de verant woordelijken-op de universiteit of op het werk. Immers, zijn die relaties (guanxi's) slecht, dan heeft men geen „achter deur" en kan men uitzending naar het buitenland wel verge ten. Een Chinees vertelde mij dat hij jaren geleden zijn baan was kwijtgeraakt doordat zijn baas bang was, dat hij hem zou voorbijstreven: hij had een universitaire opleiding genoten en z'n baas niet. „Ik haat dit guanxi-systeem", vertelde hij. Dat is ook de voornaamste re den voor mij om naar het bui tenland te willen. Daar krijg je immers een baan op grond van je kwaliteiten en niet op grond van je relaties. Nee, ik geloof absoluut niet dat deze situatie in China binnen afzienbare tijd zal veranderen. Ook al kun je solliciteren op een baan, zoals nu af en toe mogelijk is, zal blijken dat }e nooit zonder gu anxi's kunt' MARILOU DEN OUTER prestal MOSKOU Slecht,™aar d gen en agressieve "'1sï01 mobilisten die met hoge snelheid rijder, de oorzaak van nnt0aai 40.000 verkeerdode\ ]opjp p jaar in de Sov7'efi/nien^ion® cenadij Dat aantal ligt bijna 1 l0U hoog als in de Vere eeu Staten, waar tien kei ,n veel auto's rijden. wedstr heeft het Russische pentig blad de Pravda gis gemeld. bL „Er is een gebrek aantei mentaire moraal o\ weg, de automobiliste dragen zich ongemai en hebben geen re woorcji voor elkaar. De Russ Ondan wegen en de hoge sn de m,s den verdragen e!derlan niet", aldus de Pravdi-^^^ Onder de 40.000 verk si0ofd( doden zijn 13.000 voel gers. Dat aantal ovei het totaal aantal ge voetgangers in de I nigde Staten, Groot- tannië, Frankrijk en 1 duitsland samen, -So dien sterven 13 van deROM Russen die bij verkeei gister gelukken waren bel Italië ken. In de Verenigde ten ligt dat percentage 1,3. Volgens de Pravi het de grote mode o/ï?f ie^e dere automobilisten hin de lings te passeren en bijten n afslaan geen richting fase wijzers te gebruiken. Qran Van ervan butant veld r Van L 'j weling mogel: (Van 1 butar ené Omzetstijging bij uitzendbureauam doen DEN HAAG - De uitzendbureaus hebben in de eeret<van kwartalen van dit jaar ten opzichte van dezelfde period|ron(j 1987 hun geldomzetten met 12,2 procent zien toenemen. Den ging van het aantal uitzenduren bedroeg 9 procent. De gel zet van de grote uitzendbureaus (meer dan 100 werkne!' steeg in de eerste negen maanden met 10,6 procent, het k uitzenduren met 7,7. De stijging van de geldomzet in het£ kwartaal bedroeg voor de gehele branche 11 procent. DEN HAAG Blakend van zelfvertrouwen reisde Federico Mayor Zaragoza, directeur-generaal van Unesco, de afgelopen twee dagen door ons land. De gesprekken met ministers en de koningin verliepen allemaal even positief, concludeerde hij gisteren aan het eind van zijn be zoek. „Nederland steunt nog steeds het doel van de Unesco en de organisatie zelf". Een jaar geleden nog was voor premier Lubbers wat Unesco betreft de maat vol. Lubbers dreigde dat Nederland uit de organisatie zou treden als niet binnen twee jaar een radicale reorganisatie was doorgevoerd. Het bewind van Mayor heeft die kou uit de lucht gehaald en plaats gemaakt voor een grote 'bereidwilligheid om de Unesco ;\e steunen. Met minister Deetman (onder wijs) heeft Mayor zeer geani meerd gepraat over de pas op gezette „vrouwenstudies" aan de universiteit en het analfa betisme. Verschillende des kundigen op het gebied van scholenbouw, maritiem onder zoek en satelieten hebben Mayor toegezegd met de Unes co te willen samenwerken. Het was het eerste officiële be zoek dat de Unesco-topman aan ons land bracht. Gisteren stond de 54-jarige biochemicus precies een jaar aan het hoofd van de VN-organisatie voor Onderwijs, Wetenschap en Cultuur. Sinds zijn komst zijn de scherpe tegenstellingen tus sen de ontwikkelingslanden en de westerse wereld, zoals die zijn ontstaan in de laatste jaren van het bewind van zijn voorganger M'Bow, verdwe nen. Verder zijn er sterke aan wijzingen dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, die onder M'Bow uit de Unes co zijn gestapt, weer in de or ganisatie terugkeren. „Een goede zaak", vindt Mayor, „maar niet alleen vanwege het geld. We hebben meer ideeën dan dollars nodig. Voor de we tenschap is de aanwezigheid van de Verenigde Staten ge woon onmisbaar". Analfabetisme Als hoogste prioriteit ziet May or de bestrijding van het anal fabetisme. De Unesco is vooral gericht op de ontwikkelings landen. „Unesco's rol is ervoor te zorgen dat de ontwikke lingslanden voldoende appara tuur en opleidingsmogelijkhe den hebben voor journalisten, tv-mensen, fotografen en der gelijke, zodat zij hun eigen produktie van culturele goede ren zoals nieuws, kunnen ver spreiden. Vooral de radio is in deze landen erg belangrijk vanwege het hoge analfabetis me". Ook op het gebied van milieu en mensenrechten is Mayor erg actief. „Betrekkelijke klei nigheden op milieugebied trekken alle aandacht, terwijl het broeikaseffect een onom keerbare invloed op de toe komst kan hebben. Het kan de mogelijkheden voor toekom stige generaties om aan de rechten van de mens vorm te geven beperken". De Unesco-topman spreekt de rijke landen aan op hun ver antwoordelijkheid. „Als zij weigeren te luisteren naar wat wetenschappelijk gezien moet worden gezegd, verdienen de regeringen niet het vertrou wen dat ze hebben. De belang rijkste landen hebben de be langrijkste verantwoordelijk heden, en de supermachten hebben superverantwoorde lijkheden. Je kunt niet aan het hoofd van een belangrijk land staan en alleen luisteren naar wat je prettig vindt of wat goed is voor het eigen land". Hervormingen Over het verloop van de reor ganisatie binnen de Unesco is Mayor redelijk tevreden. Het aantal vergaderingen en za kenreizen is met een kwart te ruggebracht. Er zijn grote ver anderingen op til binnen het stafmanagement waar ineffi ciënt gewerkt wordt. „Er is nu een commissie aangesteld die moet uitzoeken wie er op de verkeerde plaats zitten". Hij heeft het afgelopen jaar tien mensen ontslagen. „Het was voor het eerst in tweeënveer tig jaar dat er bij de Unesco ontslagen vielen", zegt hij bij na schuldig. Hij is er duidelijk niet gelukkig mee. „Het is niet de goede weg om te reorgani seren", meent hij. „Ik ben een voorstander van human ap proach". Er zullen onder het oude systeem dan ook geen nieuwe ontslagen volgen. Mayor zal eerder zijn best moeten doen om te voorko men dat de goede mensen op stappen, zoals de laatste paar jaar maar al te vaak is ge beurd. Het belangrijkste is een goed programma. vindt Mayor. „Dat geeft tenslotte de richting aan waarin we verder moeten. De Unesco moet de leider zijn op cultureel gebied. We RIJSWIJK Achteraf, moet prof. D. Van Bek- kum constateren, kan het geen verrassing zijn dat vrijwel alle Tsjernobyl- slachtoffers die een been mergtransplantatie kre gen toch zijn overleden. Het hoge sterftecijfer zegt volgens hem ook niets over het succes van de methode, maar des te meer over de hopeloos heid van- de hoeveelheid straling en de omstandig heden waaronder de slachtoffers moesten wor den geholpen. Ongeveer de helft van de be handelde slachtoffers blijkt te zijn ingespoten met cellen van foetussen en dat is volgens Van Bekkum, directeur van het radiobiologisch instituut van TNO in Rijswijk, een gro te fout geweest. „Dat is een ouderwetse methode die in het Westen vrijwel niet meer wordt toegepast. Maar de Rus sen doen het dus blijkbaar nog wel en dat is zeer onverstan dig". Een aantal slachtoffers, zegt Van Bekkum, bleek ook een hele grote dosis -dodelijke- straling in de longen te hebben opgelopen, door het inademen van gassen met radioactief jo dium. Daar is men pas achter gekomen toen er al niets meer aan te doen was. Dosis Het is nog altijd heel moeilijk na te gaan hoeveel straling ie mand heeft opgelopen. Dat is alleen mogelijk als het slacht offer van het begin af aan een metertje bij zich heeft gehad, en dat was hier niet het geval. „Er moest dus", zegt Van Bek kum, „worden afgegaan op symptomen, op ziektever schijnselen en dat blijft toch een beetje gokken. Je moet weten hoeveel beenmergcellen er zijn afgestorven, want lang niet elke straling is dodelijk. Tot een bepaalde grens kan het beenmerg zichzelf weer herstellen, dan hoef je niet te transplanteren. Dat verklaart ook dat ogenschijnlijk opmer kelijke feit dat juist die ene man die een transplantatie weigerde nog wel leeft. Hij zou wel eens onder die grens kun nen zitten en dan is het goed denkbaar dat hij nog lang zal leven. Maar het grote pro bleem is dat je bóven een be paalde grens echt ten dode bent opgeschreven. Maar er is dus nog altijd geen manier om nauwkeurig af te lezen hoe veel schade straling in het merg heeft aangericht". Vermoedelijk hebben de slachtoffers die recent toch overleden, zo'n forse dosis straling opgelopen. Van Bek kum pleit er voor om bij men sen die echt grote risico's lo pen op straling van te voren gezond beenmerg af te nemen en in te vriezen. Is er dan later sprake van straling, dan kan dat gezonde merg vrij eenvou dig worden teruggespoten. Waarna het afweersysteem zichzelf weer gezond kan ma ken. Ervaring De Sovjetunie heeft nog nau welijks ervaring met been mergtransplantatie; met de techniek noch met de noodza kelijke intensieve verpleging. Van Bekkum: „Men heeft wel iswaar hulp gekregen van de Amerikaan Robert Gale en zijn team, maar dat was ook maar in alle haast bij elkaar geraapt. De hele operatie was geïmproviseerd, niets was op timaal. De situatie in Tsjerno- byl is op geen enkele manier te vergelijken met de ideale si tuatie in het westen, waar we inmiddels twintig jaar erva ring met deze vorm van trans plantatie hebben opgedaan. Het zou daarom verkeerd zijn uit de trieste gebeurtenissen in de Sovjetunie te concluderen dat beenmergtransplantaties weinig of geen zin hebben. Want zeker bij leukemie blijft het een veelal levensreddende ingreep". Feestavondd ♦Jubilea Openingen'eefdl ♦Artiesten .i Levendaal 173 LEIDE tser OCC2k.SlOf2£[0UW juwêLiera Lucas van Leyden Deeescnaar 75 Paashaas in DDR uit de gratie OOST-BERL1JN „Holle cho- colade figuren die in het voorjaar te koop zijn". Dit is de Neder landse omschrijving van het Duitse woord „Frühlingsschoko- ladenhohlkörper", dat in de DDR tegenwoordig gebruikt wordt als aanduiding voor „chocolade paas haas". Een ander specifiek in de DDR gebruikt woord is „Jahre- sendflügelfigurenwaarmee kerstengelen" bedoeld worden. Deze voorbeelden drukte het blad „Neue Zeit" gisteren af als voorbeeld van nieuwe woorden, die verzonnen zijn om verwijzin gen naar verwijzingen naar het christelijke paas- en kerstfeest zo FOTO'S: MARILOU DEN OUTER FRANKFURT De ongelukkige Kristallnacht-toe- spraak van Bondsdagvoorzitter Philipp Jenninger heeft nog een slachtoffer geëist. Nadat Jenninger zelf de pijp aan Maarten had gegeven, zag de ondervoorzitter van de centrale raad van joden in Duitsland zich gisteren ge dwongen eveneens af te treden. Michael Filrst had na de toespraak van Jenninger getracht diens integriteit en goede bedoelingen onder de aandacht te brengen. Fürst keerde zich later tegen het aftreden van Jenninger, aan gezien de Duitse parlementsvoorzitter de joodse zaak in het verleden steeds een zeer warm hart had toegedragen. Fürst blijft er wèl bij dat Jenninger in zijn toespraak trachtte de denkwijze van Duitsers vóór en tijdens de Tweede Wereldoorlog kritisch te analyseren, maar daar bij onbedoeld de schijn op zich laadde zélf deze denk wijze aan te hangen. Hongarije kri 1990 meer parfrt wei MADRID Hongari een nieuwe grondwet v bepalingen voor een m enstelsel worden vastgel zei de Hongaarse premie*- ly Grosz, gisteren tijd tweedaagse bezoek aan De nieuwe constitutie 1990 klaar zijn. Volgendefc gaat er een nieuwe wet parlement die burgers 1 geeft politieke partijen* richten. Dat betekent voor het eerst sinds 194 dering kan komen in heerschappij van de co I al kam CHINESE INDRUKKEN (4) Chinese indrukken. Onder deze noemer schrijft Marilou den Outer, in het Chinees Ou Meilou, een nieuwe serie van acht verhalen over haar erva ringen in China. Eerder dit jaar schreef zij ook een serie, vanuit Xiamen, een stad in Zuid-China, waar zij verbleef in het kader van een uitwisse lingsproject voor studenten. Vandaag deel vier, over het belang van goede contacten. Geld verdienen in de hoop op een betere toekomst. Lichtend pad" doodt elf boeren AYACUCHO Leden van de Maoistische verzetsbeweging Sendero Luminoso (Lichtend Pad) hebben in het Peruaanse hooggebergte elf boeren, onder wie vier kinderen, vermoord. De guerrillero's bliezen de vrachtwagen waarin de boe ren zaten op, waarna die in een ravijn tuimelde. Gisteren werden in het noorden van Peru nog eens twee politie mensen en een opstandeling gedood. De politie zei te ver moeden dat de rebellen het hadden gemunt op vier politie mensen, die enkele minuten voor de aanslag waren uitge stapt. Schatkamer Ambtenaren van de Ita liaanse belastingdienst wisten niet wat hen over kwam toen zij bij de 41- Jarige zakenman ir. P. Ceruleo een forse belas tingschuld wilden vorde ren. Ruim 45.000 arche ologische vondsten, da terend van het eind van het stenen tijdperk in Zuid-Europa (5.000 v. Christus) tot de Etruski- sche en Romeinse perio de werden in zijn woning te Rome aangetroffen. Deze „schatkamer" wordt nu in het kantoor van de Italiaanse Finan ciële Dienst getaxeerd. FOTO: ANP Unesco -topman Mayor werd moeten ons niet alleen toeleg gen op het bewaren van oude culturen, maar juist de cultuur van vandaag en morgen sti muleren. Onze zorg is de toe komst, niet het verleden". Zijn eigen toekomst heeft hij al uitgestippeld Als in 1993 zijn eerste ambtstermijn als direc teur-generaal afloopt, houdt gisteren op Paleis Noordeinde ontvangen door koningin Mayor de Unesco Nu al verheugt hij zich over vijf jaar biochemie te kunnen JEANNETTE V.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 8