Apen zoeken net als mensen verzoening na een conflict Opnieuw pleidooi voor commissie kinderopvang aarom beklimmen bergbeklimmers bergen? uit de weekbladen HP ELSEVIER Htf H0ENE CNV-bond stapt uit acht produktschappen FNV: hervorming belasting te duur lU TER AARS IN BOEK „EENZAME HOOGTE" BENADEREN ANTWOORD DE TIJD UENLAND CcidócSouoant DONDERDAG 17 NOVEMBER 1988 PAGINA 7 ers kandidaat zitter VNZ ÉHT Het dagelijks be- Jan de Vereniging van Indse Ziekenfondsen zal toeede Kamerlid S.C. (59) van het CDA voor als voorzitter van de et algemeen bestuur be- jgende week over deze tuur en de algemene Muring volgend voorjaar. W zal J. de Vries opvol- Jj niet herkiesbaar is. De 16{ at-voorzitter heeft zich 52|fgelopen zestien jaar in 76 ede Kamer beziggehou- 'f® de portefeuilles volks- jjj: eid en sociale zaken. Hij 53, vice-voorzitter van de s. Wijers 60j guête-commissie. FOTO: CEES VERKERK NIEUWEGEIN De Industrie- en Voedings bond CNV stapt uit een reeks produkt- en be drijfschappen omdat die niet hebben willen belo ven dat ze meer oog zullen hebben voor sociale kwesties en werknemersbelangen in het bijzon der. Circa tien jaar geleden geleden trokken de FN V-bonden zich al uit de meeste schappen te rug omdat de werkgeversorganisaties er niet voor voelden om deze zeggenschap te geven over investeringsbeslissingen. De CNV heeft in acht van de 28 schappen waarin de bond zitting heeft er de brui aan gegeven en de overige nog twee jaar de tijd gegeven hun leven te beteren. Op termijn kan dit leiden tot opheffing van de be trokken schappen omdat ze vanwege het (goed deels) ontbreken van vakbondsvertegenwoordi gers niet meer als representatief voor de be drijfstak kunnen worden beschouwd. DEN HAAG De vakcentrale FNV vindt dat het kabinet te veel geld uit trekt voor de vereenvoudiging van het belastingstelsel. In een brief aan de vas te kamercommissie die zich met de voorbereiding van de belastinghervor ming bezighoudt, schrijft de FNV dat een lastenverlichting van 4,7 miljard gulden te veel is als er tegelijkertijd „weer allerlei bezuinigingsmaatregelen te verwachten zijn". Bovendien vindt de vakcentrale dat het geld beter aange wend kan worden voor werkloosheids bestrijding, milieubehoud en verbete ring van de infrastructuur. De FNV vindt het onjuist dat de voorgestelde las tenverlichting vooral ten goede komt aan de hogere inkomensgroepen. «iransplantatie 'S :Ht in lünfondspakket (Van onze 21j3ementaire redactie) (i*AAG Harttransplan- 2071 irdt waarschijnlijk op- 70J n in het ziekenfonds- J Deze conclusie trek- ewijden na lezing van j iport van de Erasmus 152J iiteit in Rotterdam. De 87,s Dndsraad beslist vol- 59.'week over het advies "'j itssecretaris Dees. 89, ;mus Universiteit heeft 29.< acht van de zieken- 77,( ad een onderzoek inge- 1495(ar het nuttig effect van er kostbare medische :ling. Een patiënt die rttransplantatie heeft hbB an, kost per gewonnen ongeveer 50.000 Ruwweg 30.000 gulden 28 medicatie, 10.000 gul- gb 217. r de steeds terugkeren- 233. ole en nog eens 10.000 ,I<C 3771 voor andere kosten. 13g' is verrekend het be- i c 79jn 140.000 gulden voor 1121 rnlijke transplantatie. 294josten worden nu nog door de Algemene 44] condere Ziektekosten. 44J ierzoek van de Eras- 1. iversiteit wijst uit dat ^transplantatie het le- 321 gemiddeld twaalf jaar v o. t en °°k een duidelijke i I078ïing van de kwaliteit 99.1 leven betekent. Overi- de patiënten meestal rj 24( 'ijk harder vooruit dan c 348( ;h. De Rotterdamse on- ihe 2M.((ers hebben 76 hart- J 64.7 ntaties bestudeerd, die c 103J )85 zjjn uitgevoerd in 73Jlemische ziekenhuizen lujotterdam, Leiden en 1200.4 (Nieuwegein). Deze ii8%iingen hebben de staat miljoen gulden gekost. 16j positief zijn de onder- i 199.5 over de effecten van 2<tensplatie. Hoewel er tot Lijk onbekende man op landgoed Philips EINDHOVEN Bosarbeiders heb ben op het landgoed van ir. Frits Philips in Eindhoven het stoffelijk overschot gevonden van een onbe kende man. Het stoffelijk overschot lag in een greppel en verkeerde in een vergaande staat van ontbin ding. Volgens de politie heeft het lijk minstens een jaar op die plaats gelegen. Er zijn vooralsnog geen aanwijzingen dat er sprake is van een misdrijf. Het landgoed De Wie lewaal is niet openbaar toeganke lijk. Bij het lijk lag een lege plastic draagtas met daarop de tekst „Nu- beko supermarkt", een winkel die in de buurt niet bekend is. ARNHEM - De menselij ke soort is in tegenstel ling tot wat veel biolo gen nog altijd beweren allesbehalve superagres- sief. De mens beschikt over een uitgebreid sy steem van remmingen dat agressie onderdrukt en dat ervoor zorgt dat conflicten worden ver zoend. Deze conclusie trekt de etho loog dr. F. de Waal na een zevenjarig onderzoek naar het sociale gedrag van apen. Volgens De Waal gaan de conclusies uit zijn onderzoek in veel gevallen op voor menselijk gedrag. De Waal heeft zijn bevindingen neer gelegd in het boek „Verzoe ning. Vrede stichten onder apen en mensen" dat gisteren in Burgers' Zooin Arnhem werd gepresenteerd. In het kader van het onder zoek heeft De Waal lange tijd de chimpansee-kolonie in de Arnhemse dierentuin bestu deerd. Sinds 1981 verricht hij bovendien onderzoek in de Verenigde Staten. In 1982 publiceerde hij over de Arn hemse apenkolonie het boek „Chimpansee politiek" waar in hij verbanden legt tussen het gedrag van apen en dat van Haagse politici. Frans de Waal bij de chimpansee-kolonie in Burgers' Dierenpark in Arnhem. Volgens De Waal kennen apen zowel tolerantie als ver zoening. „Ze gebruiken net zulke politieke middelen om agressie te beteugelen als de maatschappij van de mens", aldus De Waal. „Gemeen schappen bestaan bij de gra tie van een hoog ontwikkeld afkoelingssysteem dat het so ciale raderwerk voor over verhitting, stukdraaien en uiteenvallen behoedt". Geen oogcontact Als voorbeeld noemt De Waal de reactie op overbe volking. Apen die bij elkaar in een te kleine kooi worden geplaatst, gaan elkaar nege ren. „Dit is te vergelijken met metropassagiers die uit het raam het duister in staan te staren om oogcontact te vermijden", aldus De Waal. De Waal ontdekte dat apen na een conflict altijd uit zijn op verzoening. Zo'n hereni ging gebeurt met langdurige omhelzingen, zoenen en soms seksueel contact. Hij wil hier mee aantonen dat er beslist geen sprake is van een „doorlopende vrije worste ling" in de vrije natuur. „Dieren in een sociale groep zijn vriend en vijand tegelijk. Ze gedragen zich als een mensengezin". Bovendien hebben apen vol gens De Waal geleerd hoe ze met hun agressie moeten om gaan. „Een ernstige aanval van jonge volwassen manne tjes op wijfjes wordt vaak door andere groepsleden ge stuit. Oudere mannetjes heb ben hun agressie tegenover vrouwtjes leren beheersen". Ontgroening In zijn boek gaat De Waal ook in op overeenkomsten tussen apen en mensen als agressie wordt gebruikt om verbintenissen aan te gaan. Om de eenheid in de groep te bewaren bijten sommige apen de vrouwtjes in de nek waarna iedereen zich weer bij de groep voegt. „Op zoek naar een menselijke parallel is het beste voorbeeld de ont groening. Als eerstejaars-stu dent onderging ik zelf alle grappen en vernederingen die voor de toelating van de broederschap nodig werden geacht". Volgens De Waal valt niet te ontkennen dat de mens een agressieve inslag heeft. Maar hij noemt agressie een we zenlijk onderdeel van elke sociale relatie. Frans B.M. de Waal, Ver zoening, vrede stichten on der apen en mensen. Uitge verij Het Spectrum, 289 blz, ƒ39,90. wissen overboord bruinvissen die ruim zeven maanden lang in het dolfinarium in Harderwijk op krachten zijn fpn nadat ze in maart op Ameland waren aangespoeld, zijn gisteren weer aan hun element ■Hrouwd. Weer vol levenslust zochten Petra en Marcel na hun tewaterlating hun weg door de FOTO: ANP DEN HAAG Het Landelijk Platform Kinderopvang (LPK) stelt regering en parle ment voor om een commissie van deskundigen te benoemen die de besluitvorming over het kinderopvangbeleid moet be spoedigen. Vorig jaar heeft een onderzoek van het ministerie van sociale zaken aangetoond dat in Nederland een sterke behoefte bestaat aan het uit breiden van het aantal kinder dagverblijven. Morgen besluit het kabinet hoe het bedrag van 125 miljoen dat voor kin deropvang is uitgetrokken, zal worden besteed. Afgelopen dinsdag presenteer de de Stichting Kinderopvang Nederland (SKON), die zich in tegenstelling tot de LPK bezig houdt met onsubsidieerde voorzieningen, eveneens een plan tot instelling van een kin- deropvang-commissie, een „doe-groep". Het Landelijk Platform heeft hiervoor al en kele „sterke personen" op het oog: Hedy d'Ancona (lid van het Europees parlement en ex- staatssecretaris voor het eman cipatiebeleid), Jan de Boer (di recteur van de Sociale Dienst Leeuwarden) en mr. Dian van Leeuwen-Schut (voorzitster van de Emancipatieraad). In totaal zou de commissie negen personen moeten tellen. Het Tweede-Kamerlid Louise Groenman (D66) sprak dins dag nog samen met haar colle ga's Dijkstal (VVD) en Jan- maat-Abee (CDA) een negatief oordeel uit over de werk groepplannen van de SKON. Tijdens de bijeenkomst van gisteren reageerde zij echter positief op de voorgestelde LPK-commissie. „Maar dan zou het LPK wel met de SKON moeten gaan samen werken. Ik hoop echter dat het kabinet vrijdag gewoon met een concreet plan komt, zodat een commissie overbodig zal zijn", aldus Groenman. Het LPK staat overigens niet on bereidwillig tegenover een sa menwerking met de SKON. 171ERDAM „Eenza- JJ3oogte" dekt de la- 575 n klinkt minder su- dan „Op eenzame 501?". Wellicht is daar- 51'bor die eerste naam en voor de verha- ndel van 25 Neder- bergbeklimmers die gisteravond in Rotter dam werd gepresenteerd en vanaf zaterdag in de winkel ligt. Samensteller, mede-auteur en onze bekendste beroepsklaute- raar Ronald Naar meent niet ten onrechte dat nog nooit een schrijver het antwoord heeft kunnen geven op de vraag: „Waarom beklimmen bergbe klimmers bergen?" „Maar", zegt de 33-jarige Hagenaar, „collectief komen de auteurs van Eenzame Hoogte het dichtst in de buurt". „Alleen met een goede vriend op een rotsgraat, goed weer en kilometers uitzicht geven mij dat euforische gevoel dat ik al leen in de bergen heb", zijn de bergverslaafde woorden van Eelco van Dijk. „De serene rust" van de bergwereld mag hem nog vele jaren omarmen, ook al heeft de klimmende voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Alpen-Vereni ging na een lawine-ongeluk wel eens over de rand van de dood gekeken. Eenzame Hoog- VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het Pinguïnland van Professor Lupardi t de Met zijn gevangenen, die nog steeds bewusteloos zijn ofessor Lupardi naar het atomatorium terug. „Wat moet deze mensen gebeuren, meester?" vraagt Yoto. De pro- grijnst. „We zullen ze eens even leren kennis maken met e^fein w'itot stand hebben gebracht," bromde hij: „haal eens er hersenantennes en zet die kerels ieder zo'n ding op het Maar zorg, dat ze goed vast zitten, Yoto!" Nu, dat is de knecht wel toevertrouwd. En wanneer na enkele uren Rob en zijn kameraden bijkomen tasten zij verschrikt naar hun hoofd: een stalen band knelt om hun schedels en vergeefs proberen zij zich te ontdoen van de instrumenten, waarmee zij zijn getooid. Rob grijpt in zijn zak; hij heeft zijn mes nodigl... Maar professor Lu pardi heeft de mannen eerst zorgvuldig gefouilleerd en wat zij ook doen het lukt hun niet de antennes van hun hoofd te krijgen. te bevat zelfs enkele verhalen van mensen die al een paar jaar dood zijn. Bernard Telle- gen verongelukte in 1980 tij dens een Andes-expeditie, Jo- han Taks skiede in 1984 in een gletsjerspleet en Rudolf de Ko ning kwam om het leven tij dens de afdaling van de 7.710 meter hoge rotsklomp Jannu. Toch zegt Van Dijk: „Ik kom als oorzaak van waaróm je klimt toch weer altijd weer bij plezier uit. Wat is er heerlijker dan het klimmen in terrein dat net binnen de grenzen van je mogelijkheden ligt, door je ervaring de weg weten in vol slagen onbekend terrein, het genieten van dat fraaie terrein zelf en de hechte vriendschap met je tochtgenoot. Maar alpi nisme is een gevaarlijke sport. Opleiding is daarom één van de belangrijkste taken van de alpinistenvereniging. De Ar dennen en de Alpen zijn ons voornaamste oefenterrein". „Files" Jaarlijks gaan bijna 300.000 Nederlanders „gewoon" naar de bergen. Nog eens 35.000 bergsporters zijn georgani seerd, meldt Ronald Naar, die met de bundel (soms te) nauw keurige verslagen acht thema's van net bergbeklimmen wil belichten: klassiek alpinisme, explorisme, extreem klimmen, ski-avonturen, himalaySsme, trekking, de keerzijde van de medaille, alsmede nieuwe en vreemde uitdagingen. Het eni ge Nederlandse lid van de EG- expeditie die volgend jaar de 8.670 hoge K2 in Pakistan gaat bedwingen, constateert dat door de groei van deze sport de bergen onder te grote druk komen te staan, waarbij „files" geen uitzondering zijn. Naar: „Doordat bergbeklimmen steeds gewoner wordt, ontstaat bij mensen de drang zich te onderscheiden. Er komen nieuwe uitdagingen, waarbij supertijden en vreemde afda lingen vooropstaan". Er zijn ook kleinere uitdagin gen. Michael Knap is sport- klimmer, iemand die een uit daging ziet in slechts twintig meter rots. Het is een trendy, commercieel aantrekkelijke klimtak, waarbij de helden aanbeden worden. Knap schrijft: „Ik ben zelf ge stopt met alpinisme. Als je op een hoog niveau wilt presteren zul je risico's moeten nemen. En dat wil ik niet. Daarnaast staat het typische alpine-afzien me tegen. Het sportklimmen draagt een onverbloemde vorm van competitie in zich. Afgunst en competitie blijven binnen het alpinisme onder huids. Alpinisten kunnen zich bijzonder moeilijk met elkaar meteen. Maar een sportklim- mer klimt of valt, duidelijk". HERMAN ïdeiijK JANSEN Ronald Naar e.a.: „Eenzame Hoogte" (380 blz.). Uitgeve rij BZZTóH (Den Haag). Prijs: ƒ39,50. Jenninger heeft het geweten Jenninger hat es gewust; in derdaad: hij heeft het gewe ten. Stond daar een nieuwe Hitier voor de Bondsdag de Holocaust een beetje goed te praten, of heeft niemand goed geluisterd dan wel wil len luisteren? De Haagse Post: voorbeeldige analyse en indrukwekkende rede. Else vier: integere misstap. Vrij Nederland: Duitse prominen ten zeggen al jaren de ver keerde dingen. De Groene: Jenninger sprak de waarheid. HN-magazine: Jenninger aan eigen goede bedoelingen be zweken. De Tijd: Ai. Jennin ger? Jenninger? De beste op lossing: de integrale rede le zen in HP. Het geweten van de natie, dat was Jenninger voor de Haag se Post. „Hij stelt vast dat de meeste Duitsers niet de vra gen stelden die zij zich naar aanleiding van Hitier hadden moeten stellen. Jenninger schetst andere aspecten van het Deutschsein: het agressie ve nationalistische bewust zijn, geen evolutie in de rich ting van democratisch besef en eerbied voor de rechten van de mens, de afkeer van de moderne industriële sa menleving en de reactionaire utopie van de agrarische sa menleving. Het nazisme was, aldus Jenninger, geen onge lukkige afwijking van het normale Duitse patroon, maar slechts een uiterste vergro ving van aspecten, die al lang aanwezig waren". Jenninger zelf (fragment uit zijn rede): „Dat is het belangrijkste: la ten wij nooit meer toestaan dat onze naaste zijn kwaliteit als mens wordt ontzegd. Hij verdient achting; want hij draagt net als wij een mense lijk aangezicht". Heeft mr. J. Huijts destijds geweten waar hij achteraan liep? Deze fellow-traveller, ofwel ex-aanhanger van Sta lin: „Er bestaat niet zoiets als schone handen - alle doen, zelfs het niet-doen, is een mis-aoen. Als er iets m'n late re denken en gedragslijn heeft beïnvloed, dan is het dat. Het vergt koelbloe digheid om in zichzelf onhei lige middelen tegen elkaar af te wegen. In die zin kan je de politieke lijn van Stalin juist achten en toch het over de mensen gebrachte leed niet bagatelliseren". Jan Mulder zag het toch an ders. De (tv-)columnist van Elsevier: „Toen Kohl nog in de oppositiebanken zat, zat Philipp Jenninger naast hem. Bij redevoeringen van kanse lier Schmidt liet Jenninger de interrupties die Kohl zelf niet aandurfde uit zijn mond vliegen. Mooi gezicht was dat: Jenninger, de ordinairste verwensingen naar Schmidt slingerend, Kohl er zwijgend glimlachend naast, en Schmidt zo nu en dan geamu seerd opkijkend naar de speknek, die om de vijf tellen omhoogkwam en dingen door de ruimte brulde. Jenninger is niet slim. Hij was afweer geschut, mijnenlegger, intri gant, leugenaar, excuseszeg- ger, onbenul die je niets kwa lijk nemen kunt". Heel wat pagina's eerder in het blad, van een gewone redacteur: „Jenninger is een rechtscha pen man". Voormalig bondskanselier Bruno Kreisky van Ansc- hluss-land Oostenrijk, over de joden van vandaag: „Mis schien bestaat Israel nog twintig jaar. Maar het worden twintig jaar van strijd. En er komt een dag dat Israel een verschrikkelijke prijs zal moeten betalen voor zijn on wil om vrede te sluiten met de Palestijnen. Nu het Israëli sche volk bij de jongste ver kiezingen op rechts heeft ge stemd, heeft de natie gekozen voor de ondergang". En de beschaving gaat ook al ten onder. Karei van het Reve waagt er een bespiege ling aan, in het kader van een symposium morgen over „Cultureel alfa-bêtisme". „Wie met alle geweld iets wil ondernemen om de onder gang der beschaving uit te stellen kan misschien nog het beste streven naar een net van gratis toegankelijke lage re en middelbare scholen, met kleine klassen, waar door ter zake kundigen lezen, schrijven en rekenen wordt onderwezen, en later Frans, Duits, Engels, wiskunde, na tuurkunde. En vooral geen vakken waarin je woorden als communicatie, maatschap pij, informatie en identiteit tegenkomt". „Duitsers hebben altijd pech: ze wonen in het verkeerde land". Vrij Nederland heeft geen moeite de toon te zetten. „Ze hebben niet de goede lei ders, en die zeggen dan weer de foute dingen. Of, zoals de onnavolgbare staatsman Franz Josef Strauss het ooit zei: „Ze hebben de pech dat ze tot twee keer toe de ver keerde politiek aan de top van het land hebben gehad". Jenninger was de laatste pechvogel. Hield een diepzin nige rede waarin hij de weg kwijtraakte. En dat kon nu net niet. Het was het ver keerde moment". Philipp Jenninger, Sie sind kein Wil lem Aantjes!, zegt Piet Grijs, spelend met de uitspraak van Dukakis' running mate Ben- tzen „Senator Quayle, u bent geen John Kennedy". Komen we dat schoreh, die commissaris ook weer te gen. Henk Vonhoff, dit keer in de serie De Voorzitter. „Ik hecht zeer aan strakke vor men, omdat ik geloof dat die helpen. Als mensen recht streeks met elkaar praten, wordt de toon onzakelijker en wordt het doel niet gediend. Dus ik zorg dat er via mij wordt gediscussieerd. Dat doe ik altijd, ook in kleinere ge zelschappen. Ooit kwam ik als voorzitter ergens binnen, en daar was het Jan en Marie en Ton en Wim en altijd den derende herrie en nooit een agenda klaar en een oneindig aantal vergaderingen en nooit duidelijke conclusies. Daar maak ik snel een einde aan". Geen Jenninger in De Tijd. Zappen dan maar? In de ru briek reclame: „De zap was uitgeroepen tot het nieuwste, dodelijke wapen tegen recla me. In grote drommen gingen kijkers (in de VS) gebruik maken van de mogelijkheid per afstandbediening de tv- commercials te ontwijken door even langs andere net ten te zappen". De kandidatuur van ex-am bassadeur Jan Willem Ber- tens voor D66. Nee, niet wéér Bertens hè? Zap. Een vakbondsbestuurder. In tellectueel weliswaar, maar toch: zap. Terug in de tijd, de (onom keerbaarheid van gedane za ken, een verhaal over ruim- tegolven en tijdcycli, en over de kosmische chaos die al maar toeneemt. Allemachtig. Zap! Een landenspecial (Japan). Nee, niet wéér hè? Zap. Schilderen als therapie voor psychiatrische patënten. Over emoties en verbeelding. Nee, nee, heel mooi, prachtige kleurenfoto's. Geen Van het Reve, wel alfa- bêtisme. Hoe gaat dat in de kantine van de universiteit? „U doet onderzoek naar pa tronen, zegt u. Het spijt me, maar ik zou niet weten wat dat zijn. Zelf analyseer ik teksten van Shakespeare, ziet u". Collega: „Shakespeare? Nooit van gehoord". (Nu even allemaal elders in deze krant kijken, naar de rede van Jaap Goedegebuure: „Afscheid van het lezen"). De rel die om de toespraak van Jenninger is ontstaan, tot het weglopen van de afge vaardigden toe, is volgens HN-magazine buiten pro porties. „Voor ongeoefende toehoorders bevatte de rede wellicht een enkele passage die aanleiding kon geven tot misverstand, maar bondsda gleden die dit toch bepaald niet ingewikkelde vertoog niet op zijn juiste waarde wis ten te schatten, hebben daar mee zichzelf een brevet van onvermogen gegeven. Een punt van kritiek dat niet wordt gehoord, is dat hij met het citeren van Dostojevski's uitspraak dat als God niet zou bestaan, alles geoorloofd was, voedsel geeft aan een misver stand. Het misverstand name lijk dat mensen zonder gods geloof per definitie mensen zonder moraal zijn". Kunst als oplossing? Ton Be rends, scheidend directeur van de Haagse galerie Nou- velles Image: „Kunst geeft mensen een positieve levens houding. Wie van kunst houdt gaat voorzichter met mensen om". Volgens De Groene is de rede van Jenninger niet zo diepgravend of intelligent, maar geeft die juist de menin gen van de gemiddelde, be krompen, vernederde klein burger weer. Fijntjes verwijst het blad naar cijfers uit Der Spiegel van deze week. Vol gens één op de drie volwas sen Westduitse burgers zou alleen wie Duits bloed bezit staatsburger van de Bondsre publiek mogen zijn. Twaalf procent weigert met een joods gezin in één huis te wonen. Een kwart wil niet dat een van zijn kinderen met een jood trouwt, en bijna een der de vindt dat een jood geen Bondskanselier zou mogen worden. „Met eigen tranen was ik af de balsem, met eigen handen geef ik u mijn kroon". Jen ninger? Kohl? Nee, Richard II. Martin van Amerongen schrijft over vijfentwintig uur Shakespeare door de English Shakespeare Company. DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7