DE TOVERSTAF I™01" IE"81"" Izzsr" I Het spel is nog lang niet uit DE KRAAL BIJOUX 1 SJMIENK j 2 jaarlijks langs op nummer 1 1 iPADDENBURGS 2Feestartikelen - Papierwaren2 2 Nieuwe Rijn 11 Tol. 071-121430 Leiden t ni '4 naturo kurk gr ËF i!b W IE~ li0' l&ls. S_ 1st l~r 1 PAGINA 26 LEIDSE COURANT Sinterklaas had nog maar net zijn intrek genomen in het lan delijk gelegen kasteeltje „Groe- nenborg" toen zijn staf werd ge stolen. Al snel kreeg de pers er lucht van en stond het vreselijke nieuws in alle kranten: „Staf van Sint Nicolaas ontvreemd". „U moet er de politie bij halen", zei iedereen, maar daarvan wil de Sinterklaas niks weten. „Neen", zei hij, „ik moet de al lerknapste speurder hebben die er maar bestaat". En dat lukte snel. Slechts twee dagen na de afschuwelijke diefstal reed de snelle auto van Reindert Roze- bottel de oprijlaan van het kas teeltje op. De speurder, in ruit- kostuum gestoken en met slim me oogjes boven een geweldige snor, klom door het keukenraam naar binnen en wist via het luchtkanaal meteen tot in de ka mer van de Sint door te dringen. De heilige schrok niet weinig toen het roostertje bij het pla fond plots werd geopend en daar het markante gelaat van Roze- bottel verscheen. En een beetje boos was hij ook. „Besef wel dat je op mijn terrein zit", sprak de Sint verstoord. „Ik klim door de schoorstenen. Als de bond ervan hoort krijg je last. En waarom kom je trouwens niet gewoon door de deur binnen?". „De macht der gewoonte", zei de speurder op kalme toon. En toen vroeg hij: „En waar stond de staf toen hij gestolen werd?". Sint Ni colaas wees op de kapstok. „Daar stond hij tegenaan geleund", ver duidelijkte hij. Toverstaf „Dan is er sprake van een ver gulde houten staf en niet van een massief gouden exemplaar", betoogde de speurder meteen. „Onder het gewicht van een gouden staf was die kapstok ze ker bezweken. Ziet u dat zelfs het geringe gewicht van de mij ter hem uit het lood doet staan? Juist. Dat brengt mij tot de ge dachte dat het niet om de mate riële waarde van het clericale in strument te doen was, maar om andere eigenschappen. Met an dere woorden: deze staf is een toverstaf. Heb ik gelijk? Ja of Ja?". Sint Nicolaas was volko men perplex. „Klopt", zei hij zachtjes. „Ik ga meteen verder", sprak de speurder op besliste toon. „Dat het een toverstaf was, dat wist bijna niemand. Het was een ge heim. En toch wist de dief dat het om een toverstaf ging. Dat betekent dat de dief inside-infor mation had, vergeef me de vak term. Niet van een Zwarte Piet. Uw organisatie berust al honder den jaren op een absoluut be trouwbare achterban. Loslippige Pieten bestaan niet, want ahders had het hele feest allang niet meer bestaan. Neen, iemand an ders heeft zijn mond voorbijge praat. En wel uzelf, Sint". „Ik?", gilde de Sint buiten zich zelf. „Hoe komt u erbij?". De speurder leunde achteróver in zijn stoel en trok zijn slimste ge zicht. „Het is niet moeilijk", zo voer hij voort. „U staat bekend als een uiterst beminnelijk persoon. Voor iedereen een woordje, en fin, u weet wat ik bedoel. Daar van moet iemand misbruik heb ben gemaakt. U zult het zich niet bewust zijn, maar u heeft kort geleden iemand over het geheim van de staf ingelicht. Denkt u nu eens diep na. Is er iemand, die ook maar het geringste over de staf heeft gevraagd? Stoker Sint Nicolaas begon zeer, zeer diep na te denken. Na drie kwartier herinnerde de heilige zich iets. Het was aan boord van de goeie ouwe Spanje geweest, dat de Sint belangstellend had zitten kijken naar de poetswerk zaamheden van de stoker in de machinekamer. „Dat koper blinkt als goud", had hij tegen de noeste werker gezegd, waarop deze had aangeboden de door de Sint herinnerde hoe'hij hierop wat schrikkerig afwijzend had gereageerd. „Dit is van groot belang", stelde deze vast. „Ik leid hieruit af dat de toverkracht van de staf door wrijven wordt geactiveerd. De stoker moet een zeer slim man zijn. Ik veronderstel, neen: weet zeker dat de man de staf uitge probeerd heeft en dat hij er zo doende achter is gekomen dat men met behulp van deze staf zeer hoge sprongen kan maken". „Hoe weet u dat?", vroeg de Sint verwonderd. „Eenvoudig", lach te de speurder spottend. „Voor mij zit een eeuwenoude man die niettemin de hoogste daken be klimt. Zoiets is medisch gezien onmogelijk. Ik heb me altijd af gevraagd hoe zoiets kan en nu weet ik het. Het komt door de staf. Welnu: de stoker, zonder twijfel een duister type, is er snel achter gekomen waar de staf toe diende en heeft hem natuurlijk niet meteen gestolen. Het zou te veel zijn opgevallen als u zonder staf de loopplank had afgelopen. Neen, hij heeft een beter mo ment afgewacht om toe te slaan. Nu rest ons de vraag: wat gaat de onverlaat met de staf doen. Gaat hij ermee inbreken? Neen. In breken kon hij reeds goed ge noeg om dit toch niet onaanzien lijke burchtje binnen te dringen, ^broker. ,a,Viftl>Vl ieej)|S!p l'..'—I-"hrC'k<"l h" |as"u"EJ9"""' vrP™;sViq£.o><li'f" 'f helpen uitbreken, want zelf zit hij momenteel niet in het ge vang. Hij zal zorgen dat de staf in de een of andere strafinrich ting wordt binnengebracht, zodat een aldaar gehuisveste zware jongen het ding kan gebruiken om ermee over de muur te wip pen. Wie kan die zware jongen zijn? Er komt er maar één in aanmerking: Hebberige Henk. Die zit in de enige gevangenis waarvan ik weet dat men er een Sinterklaasfeest houdt". Nep-Sini „Maar ik kom er nooit", opperde de Sint. „Natuurlijk niet", zei de speurder, „want er zitten geen kinderen. Neen, men maakt er van een nep-sinterklaas gebruik. Nu zult u zich afvragen: hoe komt de speurder nu op Hebbe rige Henk. Alweer simpel: Heb berige Henk heeft op de grote vaart gezeten. Daarvan zal hij onze vriend de_stoker kennen. Wat wij gaan doen is het volgen de: wij gaan naar de bewuste ge vangenis waar toevallig van avond het sinterklaasfeest wordt tevierd". Aldus geschiedde, interklaas en de hoofdpiet na men plaats op de achterbank van de bolide van Reindert Rozebot- tel en binnen de kortste keren waren ze op de plaats van be stemming. „En geen seconde te zebottel hield een onaanzienlijk middenklassertje halt. Er stegen een Sinterklaas en een Zwarte Piet uit. Beiden nep, natuurlijk. De echte Sinterklaas moest sma kelijk om het tweetal lachen. Vooral de zeer matige weergave van zijn eigen gestalte trof hem. „Het is de stoker!", riep de goed heiligman. „Maar moet je die baard zien! Kijk nou toch! Die baard hangt met elastiekjes aan zijn oren! En die mijter, moet je die mijter zien! Karton! Hahaha- ha". „U boft dat deze wagen volstrekt geluiddicht is", sprak de speur der vermanend, „want met dit lawaai is het kwaad dieven van gen. Stilte dus. Wat wij nu doen is het volgende". „We gaan naar binnen", meende de Sint. „Niks ervan", sprak de speurder ver stoord. „Wij blijven hier en wachten. En na pakweg tien mi nuten gaan wij bij gindse muur staan. Wij hoeven dan slechts de jute zak op te houden die de hoofdpiet daar bij zich heeft. Meer niet". Bromtol Het drietal wachtte. Vijf minu ten nadat de nep-klaas en de valse piet het gevang hadden be treden klonken er Sinterklaas liedjes uit ruwe en rauwe kelen. Sint Nicolaas werd erdoor ge- - Inch jes verstomden en even later hoorde men het gescheur van pakpapier, gevolgd door een ge juich. „Een treintje", hoorde men de ene gedetineerde roepen, ter wijl een ander zich luidruchtig verheugde in de ontvangst van een bromtol. En nu was het moment aange broken waarop de speurder zijn gasten gebaarde naar buiten te gaan. „Hebberige Henk maakt zich nu onopvallend meester van de staf en zal weldra over de muur wippen. Komaan, we hou den de zak op". Na amper twee minuten vloog er een donkere schim, voorzien van een lang en glimmend instrument, over de muur. „Laat hem niet ontko men!", riep de speurder. Het drietal liep met de zak naar het punt waar men de landing van Hebberige Henk mocht ver wachten en ja hoor, de misdadi ger landde met staf en al keurig in de sterke jute zak. „De handlangers worden nu bin nen gearresteerd", redeneerde de speurder, „Want men zal op merken dat de nep-sint zonder staf wil vertrekken en dat is ver-, dacht genoeg om tot actie over te gaan. Bovendien is het niet uit gesloten dan de inhoud van deze zak in de recreatiezaal nu reeds wordt gemist. De volgende stap is dat u deze onverlaat meteen aan de autoriteiten overhandigt. „Niks ervan" zei Sinterklaas. „Dat kan wachten. Hij gaat eerst mee naar Spanje om een jaartje n een ia. SSSC" LEIDSE COURANT PAGINA 7 Publiek vraagt bijna nooit of het veilig is „Krrr koppiekrauw.hal lo, wil jij een cadeautje?". Niet echt natuurlijk, niet echt; het is een speelgoedpapegaai, die, een beetje knarsend, praat dank zij een bandje. Maar mijn dochter is niet meer te houden. „Pap, pap" - ze trekt aan m'n broekspijp - „pap, pap, die pa pegaai vraagt of ik een ca deautje wil". Nou, dat wil ze wel. „Maar het is geen echte papegaai", werp ik tegen. Dat komt niet over. Even later huppelt ze met een plastic au tootje ter grootte van haar duimkootje tot het volgende elektronisch bestuurde dier dat vraagt of ze een cadeautje wil. Dat kost dus een gulden. Dat kan, voor een keertje. Maar c dan Het wordt Sinterklaas en f dan bezoekt de mens een S speelgoedzaak. Dit dient te ge- n beuren zonder kinderen. Want wat komen wij daar zoal 8 tegen: een beer die spreekt dank zij een bandje en die in f draadloze verbinding staat met een gele rups. Dit gebroed gaat vervolgens een gesprek met elkaar aan. Voor de som ma van ruim tweehonderd gulden. Een meegetroonde oma: „Nou, dat valt me dan toch nog mee". De verkoopster kijkt een tikkie bedenkelijk: „Gek hè, ik vind dat toch be hoorlijk aan de prijs". Paleis De winkel (Bart Smit; meer dan 100 filialen) heeft zichzelf het etiket 'paleis' gegeven, en dat is in dit geval geen zelf overschatting. Een korte rondgang leert dat er een on derverdeling bestaat tussen zeg maar gewoon speelgoed (beneden) en groot speelgoed (le etage, pas op voor het op stapje). Die verdeling is nuttig; de klap komt minder hard Beneden wordt de bezoeker voorbereid, daar liggen nog de etuitjes, de opwindfiguurtjes en de autootjes van het huis merk die het tientje niet te bo ven gaan. Dan loopt de prijs snel op. Allerhande monsters, kleine spelletjes voor rond de twintig gulden, grotere spellen en puzzels voor minimaal der tig gulden en natuurlijk Lego; schappen vol. Dat bouwsys teem gaat ineens hard, het is afgeprijsd een basisdoos, zo'n tonnetje, kost tussen de 40 en 50 gulden. Een verkoopster: i. Dan komen ze zonder kinderen terug om iets te ko pen en daarna komen ze vaak nog één of meer keren „Ja, de meeste mensen kijken toch voornamelijk naar de naar boven, want daar kom je met honderd gulden niet zo ver. Treinen, bouwdozen, che- miedozen, skelters, ja zelfs heuse replica's van motoren tot over de zeshonderd gulden, 't Is allemaal wel verleidelijk. Die gele intercitytrein, een beeldje. Maar voor Sinter klaas? „Nou", zegt een ver koopster, „er wordt behoorlijk gekocht hoor. Meestal komen de mensen eerst met hun kin deren om te kijken. Dan ko men ze zonder kinderen terug om iets te kopen en dat blijft dan vaak onder de honderd gulden. Maar dan komen ze vaak nog één of meer keren terug om weer iets te kopen. In het algemeen geven mensen toch best veel geld uit". Voorbereid Inderdaad, elk jaar weer gaat er een verbijsterend bedrag over de toonbanken voor Sin terklaas-inkopen. En: elk jaar wordt dat totaal-bedrag hoger. De winkels, zijn erop voorbe reid en beginnen al tijdig extra in te kopen. „In november wordt het al drukker dan nor maal, maar de echte topdrukte is toch pas vlak voor Sinter klaas". Zeker in zo'n paleis, dat bijna alles verkoopt. Slechts zelden willen mensen iets dat zelfs daar niet te koop is. Zoals Indianenpoppen. Ook elk jaar weer wijzen con sumentenorganisaties erop dat speelgoed aan veiligheidseisen moet voldoen. En dat mensen daarop moeten letten. De ver koopster. „Dat gebeurt dus nauwelijks. Het interesseert de meeste mensen niet zo veel. Meestal moeten wij ze erop at tent maken. Daarbij gaat het dan vooral om speelgoed voor kinderen tot een jaar of drie. Want die stoppen bijna alles in hun mond". Pas na dat advies zien mensen af van hun aan koop van, bijvoorbeeld, een zak knikkers. Speelgoed kan ook van een ge vaarlijke stof zijn gemaakt. Of zijn beschilderd met een verf die, als die afbladdert of als kinderen er aan gaan likken, de verkoopster, „zijn daar de laatste jaren steeds meer zelf op gaan letten, maar wij heb ben voor de zekerheid ook nog een eigen veiligheidscontrole. Als iets gevaarlijk is, gaat het niet in de verkoop". Pedagogisch In elk geval één firma in Ne derland heeft zich volledig toegelegd op veilig speelgoed: Speelhout bv in Zaltbommel. Daar worden onder meer speelhuisjes en schommels ge maakt waarbij kwaliteit en veiligheid het belangrijkste zijn. Bij de ontwikkeling van dat speelgoed wordt gebruik gemaakt van ontwerpers en een sociaal pedagoge. Zoveel kennis kan van de ge middelde Sinterklaas niet worden verwacht. Voor hem zou als richtlijn kunnen die nen het speelgoed dat prijzen wint; speelgoed van het iaar bijvoorbeeld. Maar ook daar hangt een prijskaartje aan De Stichting Speel Goed Neder land kende dit jaar de onder scheiding bij het babyspeel goed uit aan een beukenhou ten driewieler van de fa. Van Bueren uit De Steeg. Prijs: 89,- Bij het peuter- en kleu terspeelgoed van twee tot vijf jaar viel het Disney Potten en Pannen Orkest van Mattel Toys in de prijzen; 69,95. Het miniatuurvoertuig de Micro Machines Aircraftcarrier van de Almelose fabrikant Otto Si mon werd bekroond in de leeftijdscategorie voor jongens van zes jaar en ouder; 49,95. In dezelfde leeftijdsgroep voor meisjes koos de jury voor de nieuwe opmaakpop Miss Make Up van Mattel; 49,95 In de categorie hobby, tech niek en creativiteit ging de prijs naar het uitgebreide vi deocomputer Nintendo Enter tainmentsysteem; 298,-. Betekenis Voor de kinderen voor wie Sinterklaas nog echt iets bete kent, heeft geld geen beteke nis. Ze kunnen de prijs nog niet eens lezen. Maar ze vin den wel bijna alles leuk. Maakt het dan wat uit of de Sint een dure computer koopt of een prullenmandje van David de Kabouter9 Heel vaak raken (kleine) kin deren na vijf, zes cadeaus, het overzicht kwijt; het volgende cadeau doet ze weinig meer. En voor iedereen, ook volwas senen, verliest het nieuwe na verloop van tijd zijn waarde; het wordt gewoon. Die nieuwe robot is dan niet interessanter meer dan dat kettinkje van de vorige Sinterklaas. En van al dat speelgoed in al die dozen dat in jaren is verzameld, wor den uiteindelijk steeds weer diezelfde paar dingen ge bruikt. Alleen, vooraf valt nooit te voorspellen welk speelgoed dat zal zijn. Hoewel, niet zelden blijkt dat toch het goedkooptse speelgoed te zijn. Of wat te denken van dat jon getje dat maar niet uitgepraat raakte over zijn nieuwe ca deau Die helikopter met af standsbesturing? Nee, het pak papier dat er omheen zat. Het meest originele kado in Uit eigen atelier: colliers, armbanden, haarspelden, oorbellen, opstekers, enz. enz. 1001 kleurcombinaties Lange Mare 55 - Leiden - 071-123051 Bij aankoop van 15,- nieuwe strips 'j ontvangt u een waardebon - van J 2,20 yjL Sint-Nicolaasaktie Levert u deze advertentie in dan ontvangt u P 2 bonnen ƒ4,40 bij iedere 15,- (1 per klant) d© LEIDSE STRIPSHOP wensl'J -^3en ongekend leesgenoegen AALMARKT 4 |§J 071-121802 Ook voor Sint en Piet wel 50 kleuren, je gelooft je ogen niet. Zelfs boekjes vol met gedichten om uw vermoeide brein te verlichten. Stukken beter dan dit gedrocht dus... kom eens langs. Niet verder gezocht. Voor nieuwe pakken komen Piet en Klaas himself Op'n vloer van Natiro Kurk j 5 1 haalt u mooi het jaar2000. Dn Ho koArvOI/rtnc) -yïir-»

Leidse Courant | 1988 | | pagina 30