f Heel vroeger waren speculaaspoppen verboden K Niet zonder fluor de fitness zaal in van der greft PAGINA 22 LE1DSE COURANT Sinterklaaslekkernijen door de eeuwen heen Bij alle seizoenfeesten kent men al eeuwen lang gelegen heidsgebak en andere lekker nijen. Zo heeft het St. Nico- laasfeest in de loop der eeuwen zijn naam verbonden aan sui kergoed en marsepein, aan speculaas en banketletters, aan duivekaters en claeskoe- ken, en aan nog vele andere lekkere dingen. De naamdag van St. Nicolaas werd een hoogtijdag voor banketbak kers, die al zolang als de feest viering zelve, de speciale St. Nicolaaslekkernijen bereiden en verkopen. Vele van de vroegere St. Nicolaassnoepe- rijen zijn gebleven maar som migen zijn ook nagenoeg of ge heel vergeten. De verkoop van eetbare voor stellingen zoals vroeger die van de bisschop en later van talloze andere personen en za ken, heeft het steeds goed ge daan. Dat heeft in de reforma- tietijd dikwijls tot grote moei lijkheden geleid. Immers alle 'paapse invloeden' werden toen met harde hand geweerd. Men zag in het St. Nicolaasge- bak (in de speculaaspoppen) gebakken beelden die op bij belse gronden sterk afgewe zen werden. In vele steden werden dan ook 'keuren' (ver boden) afgekondigd, om aan het 'roomse' St. Nicolaasfeest een einde te maken. Men pro beerde dit te bereiken door op 5 december de verkoop van speculaaspoppen en andere snoeperijen bestemd voor de kinderschoen, te verbieden of aan banden te leggen. Het kwam zelfs zo ver dat in 1655 te Utrecht door de vroedschap (gemeentelijke overheid) het verkopen van de veel voorko mende speculaaspop, voorstel lende een 'ruiter te paard' ver boden werd tussen 1 en 7 de cember. Men zag hierin een vervanger van de Sint te paard. Wanneer we de oude bakkers recepten en prentenboeken bekijken zien we vaak de fraaiste speculaasplanken af gebeeld, met St. Nicolaas, rui ter te paard, vette varkens, vuurmanden en schepen. De meeste van die afbeeldingen worden tegenwoordig niet of nauwelijks meer gebakken. Wij kennen nog slechts de vrijer en vrijsters. Speculaasplank De zeventiende eeuw heeft wel in het bijzonder zijn stem pel op de speculaaspop ge drukt. De pronkerige kledij van de poppen wijst in die richting. Fraaie uitgedoste rid ders en adelijke personen wer den met vaardige hand in het harde hout gesneden. De spe culaaspop was vroeger een be langrijk gebak dat op geen en kele St. Nicolaasavond mocht ontbreken. En dan waren dat niet zomaar speculaaspoppen, zoals tegenwoordig, maar de fijnste, vol amandelen, en bo vendien met goudpapier be plakt. We zijn dan terecht gekomen bij een stuk vaderlandse be drijfscultuur, zoals de banket bakkers die eeuwen lang heb ben beoefend en waarvan de Camera Obscura getuigt. In het verhaal van de verguld partij bij bakker De Groot beschrijft Hildebrand hoe de speculaaspoppen op het 'ver guldavondje' met bladgoud werden beplakt, om de baksels nog mooier te maken. Maar er zijn meer St. Nicolaas lekkernijen die vroeger in de opgezette schoen of korf kwa men en nu niet meer of zelden nog daarin te vinden zijn. Zo had men bijvoorbeeld de 'let- i" daeMzfM 'mg dBipspöejeö de 'St. Nicolaas- of Claeskoe- ken'. En veel meer dan tegen woordig ook noten en appels. Opmerkelijk is dat de speciale St. Nicolaasdranken ook nage noeg verdwenen zijn. In het Rijnland werd op St. Nicolaas- dag zoete melk met beschuit gebruikt. Er werd dan, alleen als op 5 december de koeien nog in het land stonden, buiten feestgevierd. Dit om het feit te vieren dat de winter zo lang op zich liet wachten. Op St. Nicolaasavond dronk men vroeger vaak brandewijn met suiker, chocolademelk en ook wel anijsmelk. In oude verhalen worden ook salie melk, slemp en kandeel ge noemd. Maar deze laatsten werden niet alleen op St. Nico laasavond gebruikt. Wel echt aan de vermaarde bisschop verbonden is de naar hem ge noemde bisschopwijn, die zo wel met als zonder alcohol werd gedronken. Speculaas Zijn vele van de vroegere St. Nicolaaslekkernijen verdwe nen, er zijn er nog heel wat over. Zoals het speculaas. De speculaasvrijers en vrijsters mogen dan niet meer in zo'n grote variatie van omvang en afbeeldingen gemaakt wor den, toch wordt het gekruide St. Nicolaasgebak met aman delen erin en erop, nog veel gebakken. De warenwet ver bood het oude 'vergulden', maar de speculaaspop ver dween daar allerminst mee. v..„ Speculaaspop culaaspoppen, presentjes van jonggeliefden, die over en weer hun liefde willen laten blijken. De speculaaspop zin- nespeelde vroeger veel meer dan nu nog, op liefde en huwe lijk. St. Nicolaas is dan ook niet voor niets de patroon van de liefde en de huwelijksmake laar. Wie oude afbeeldingen van vrijers en vrijsters bekijkt en oog heeft voor de symboliek van de attributen (speer, para plu, zwaard, lange pijp, bloe menmand enzovoort), zal ont dekken dat achter het geven en ontvangen van zo'n specu laaspop heel wat schuil gaat. Het woord speculaas komt van het Latijnse speculum. Dat is 'spiegel', omdat die koeken een afspiegeling zijn van de werkelijkheid. Of omdat het model voor de koek in spiegel beeld in de plank moest wor den gesneden. Ook zou het volgens anderen afgeleid kun nen zijn van het Latijnse spe culator dat is bisschop. Bis schopgebak dus, en dat is ook een aannemelijke verklaring. En dan zijn er ook nog de klei ne speculaasjes die wel Claes- koekjes, ook Klaasjes of Sin terklaasjes genoemd werden. Tegenwoordig spreekt men gewoon van speculaasjes. In vele vormen komen ze uit de plank of machine waar de modellen kunstig in zijn aan gebracht. Modellen als: molen, korenschoof, leeuw, schip, zwaan en wieg. Aardig is het misschien te vermelden dat blijkens een oude prijslijst uit Een variant van het speculaas is het gevulde speculaas. Twee dikke lagen met daartussen een nog dikkere laag aman delspijs met extra eieren erin. Marsepein In het St. Nicolaasgebeuren neemt marsepein een belang rijke plaats in. Talloze figuren worden er van gemaakt, maar wel in het bijzonder varkens en varkenskoppen. Het woord marsepein zou een afleiding zijn van Panis Martinis dat is: brood van Martinus. Later verbasterd tot Martipane en in het Nederlandse taaleigen overgezet tot marsepein. In de stad Ltlbeck in Duitsland zocht men in het hongeriaar 1407 koortsachtig naar midde len ter leniging van de nood. Het toeval wilde dat men in die stad grote voorraden amandelen en suiker had op geslagen. Men wist er niet goed raad mee, tot een ge meenteraadslid op het idee kwam om de beide grondstof fen, samen te voegen om zo doende een vervanging te vin den voor het daaglijks brood. Het eerste 'surrogaatbrood' werd aan de man gebracht op de feestdag van Sint Martinus. Vandaar. Ook zou het een ver bastering zijn van het Italiaan se woord Marzapane. Een ge bak dat hoofdzakelijk van amandelen werd gemaakt. Tegenwoordig worden de fraaiste marsepein varkens gemaakt. Van een eenvoudige varkenskop tot een liggende zeug met biggen toe. Dat is niet zo maar, het heeft een beteke nis. In de heidense leer werd aan de godin Freia een zwijn geschonken. Dit dierenoffer werd later in het St. Nicolaas gebeuren overgenomen. Freia is ook de godin der rijkdom, vandaar de spaarvarkens! Taai-taai de zoete honingkoek is ook een niet bij Sinterklaas weg te denken gebak. Het stamt reeds uit het heidense tijdperk. De smaak is later in de bakkerijen van kloosters geperfectioneerd. Het is eigen lijk een oudere vorm van spe culaas en het werd vroeger ook wel 'biesjesdeeg' genoemd. Aan deze naam herinneren o.a. biesjes (een koekje) wat er op wijst dat vroeger een 'beest- jesvorm' werd gebruikt voor sommige koeksoorten. Ver vanging dus van het oude 'die renoffer'. Weliswaar voor een ander doel vervaardigd. Duitslands kent ons taai-taai ook maar daar is het van een wat luchtiger samenstelling en dikwijls voorzien van chocola de of suikerlaag. Men noemt het daar Lebkuchen en het wordt het gehele jaar door ge geten. België heeft de 'de Cou- que de Dinant' een taai pro- duct met koffiesmaak in plaats a van honing. Suikergoed De viering van het St. Nico laasfeest ging vanaf het prilste begin gepaard met het geven van speelgoed en snoeperijen. Later kwamen daar enkele kleine cadeautjes bij, maar te genwoordig meent de gehele handel ten onrechte, dat ook hun artikelen bij het St. Nico laasfeest horen. Maar het Sinterklaasfeest, oorspronkelijk alleen voor kinderen, is en blijft een feest van 'suikergoed en marse pein'. Van banket en taai-taai, daaraan valt niet te ontkomen. Een St. Nicolaasavond zonder al deze lekkernijen is nauwe lijks denkbaar, terwijl men zich ook geen Zwarte Piet kan Ruiter te paard en snoepen vooral, het hoort allemaal onverbrekelijk bij het St. Nicolaasgebeuren. De pepernoten die Zwarte Piet ieder jaar weer met kwistige hand rondstrooit, herinneren aan de noten en erwten die als erotische zinnebeelden aan de Heidense god Donar waren gewijd. Ook zijn ze symbool van de vruchtbaarheid die Do- nar op de akkers bracht. Vroeger werd de pepernoot ook wel scharbonkel of kriek genoemd en bestond er een landelijke gewoonte om kin derloze vrouwen een zakje pe pernoten te sturen, bij wijze een duidelijke plaats in het St. Nicolaasfeest, dat een christe lijke voortzetting is van het doen en laten van de heidense god Wodan. Wodan zou het runenschrift uitgevonden hebben in de derde eeuw. Zo als alles rondom en van Wo dan werden dus ook deze let tertekens geplaatst in het St. Nicolaasfeest en worden met zijn feest chocolade of banket letters gegeven. Wie kent ze niet de rose, witte en bruine suikerbeesten! In al lerlei maten waren ze er vroe ger en nu nog wel. Ze horen bij het feest LEIDSE COURANT Wie niet uit de toon wil vallen in de fitness-zaal of op de ijs baan en skipiste zal ten minste een haarband, zo niet alle kle ding in fluor-kleuren moeten dragen. De trend in die kleu ren, ook wel 'neon' genoemd, die vorig jaar is ingezet, gaat volgens de inkopers van groot winkelbedrijven en sportza ken onverminderd door en heeft zich uitgebreid als een olievlek. Een ruime keuze in jacks, pols en haarbanden, truien, nylon beenkappen, heuptasjes ligt rond deze tijd in de vier 'gang bare' lichtgevende kleuren geel, oranje, rood en groen in de diverse winkels. En wie het allemaal te oogverblindend wordt, kan een zonne- of ski bril met een montuur in zo'n zelfde kleur opzetten. De prijzen van al dat kleur rijks lopen uiteen van 7,95 gul den voor een haarband tot en kele honderden guldens voor een ski-jack. Niet alleen de ac cessoires, ook de ski zelf is vandaag-de-dag lichtgevend. Merk Zelfs de Bijenkorf speelt in op dit 'lichtend' voorbeeld, ge combineerd met de andere grote trend van dit seizoen, aerobic en fitness in alle aspec ten. Dit grootwinkelbedrijf komt, vooruitlopend op het lanceren in het vooijaar van een aerobic- en fitness-assorti ment nu met een zogenoemd 'aerobic-pack', een pakket met beenwarmers, haar- en pols banden verkrijgbaar in de vier neon-kleuren voor de prijs van 35 gulden. „Verder", zegt inkoper J.Boerhof, „doet de Bijenkorf nog niet veel met de trends, al zijn heuptasjes (van enkele tot enkele tientallen guldens), ski- en zonnebrillen en andere ski-accessoires ruim voorra dig. Daarvan verwachten we „En wat het altijd nog goed doet, zijn de merkartikelen. In de eerste plaats wordt niet eens direct naar de kwaliteit of de prijs gekeken, maar naar het merk, dat erop staat", zegt hij. Bij Perry Sport in Den Haag hetzelfde beeld, al heeft men wel een uitgebreide collectie fitness-apparatuur van het merk Kettler. Zo zijn er dumb bells (éénhands haltertjes) en halters in diverse gewichten Haar- en polsbanden in vele soorten en maten, als het maar in een fluor-kleur is. en ook met losse schijven, in zowel kunststof als ijzer en al vanaf 5,95 gulden. Al zal men van een dumbbell voor die prijs met zijn lage gewicht niet direct fikse spierballen mogen verwachten. Veel vraag is er ook naar de zogenoemde tights, de strak- zittende broeken met kortere en lange pijpen om in de aero biczaal oi sportschool over (of juist onder) een balletpakje te dragen. Ook de kleuren van die tights zijn allesbehalve saai te noemen. De felle kleuren en gladde, glimmende stoffen overheersen. Drukbanken Bij Vroom Dreesmann gaat men ervanuit, dat de vraag naar fitness-apparatuur groot zal zijn: „Dumbbells, halters, maar ook voor duurdere appa raten als drukbanken vanaf rond 300 gulden, roeitrainers vanaf 180 gulden en hometrai ners vanaf 200 gulden zijn de verwachtingen hooggespan nen", aldus inkoper F.J.A.M. van Dijk. Bovendien is er vol gens hem nu al een heel grote vraag naar fitness- en ballet- kleding in felle kleuren. „Maar opvallend is ook de ge stegen vraag naar voetbalspul len", zegt Van Dijk, „Dat is zonder twijfel een gevolg van het Europese kampioenschap. Voetbal wordt weer populair, dat kunnen wij aan de omzet merken." V D heeft dan ook een rui me voorraad kleding en attri buten, zoals ballen in allerlei soorten en maten en scheenbe schermers in huis. Bij Daka in Rotterdam is ook zeker de rage in fitness te mer ken en ook die zaak kan niet om de felle kleuren van aller lei kleding en accessoires heen, maar heel grote ver wachtingen heeft men van rugzakken in de prijsklasse van veertig tot tachtig gulden. „Jawel", zegt men daar, „ook wel van die grote rugzakken op een frame, waarmee men gaat kamperen, maar vooral de kleinere. Natuurlijk zal er iemand af en toe bergschoe nen en een pakje brood in doen, maar wij denken, dat er vooral vraag zal zijn naar rug zakken, die door kinderen als schooltas gaan worden ge bruikt." „En natuurlijk de fitness-, aerobic- en balletkleding in felle kleuren. Daar kan dit jaar niemand omheen." schaakpartij knokpartij kibbelpartij kloppartij vredespartij volkspartij danspartij aj hetzij vuurbaak zwaaihaak klemhaak speerhaak kaak blaaskaak scheepskaak aanmaak inmaak bijsmaak rijnaak spaak atbraak binnenbraak uitbraak beeldspraak tweespraak afspraak vtaggenspraak voorspraak rechtspraak noodzaak modezaak handelszaak bak klabak slabak tabak rooktabak pijptabak smeedbak kinnebak loogbak kalkbak zinkbak koelbak regenbak gatenbak misbak paraplubak dak afdak koepeldak sterrendak hak maniak ammoniak grondvlak zeevlak bolvlak oppervlak gemak ongemak mikmak narrenpak brak prak sprak strak wrak keuzevak bivak parkeervak kwak zwak zak binnenzak knapzak papzak ijszak vreetzak luchtzak check picknick limerick donald duck truck bek lachebek lafbek kruisbek dek promenadedek halfdek wolkendek molenbeek discotheek videotheek bibliotheek leesbibliotheek huisapotheek fototheek keek steenbreek preek passiepreek landstreek windstreek pennestreek bergstreek steek muggesteek kettingsteek lambiek methodiek periodiek melodiek ludiek magnifiek giek bliek republiek reliek kliek melancholiek polemiek ritmiek fotogeniek techniek kerntechniek psychotechniek elektrotechniek poliliniek foniek piek epiek spiek zuivelfabriek geweerfabriek suikerfabriek gasfabriek glasfabriek rubriek feeëriek numeriek metriek intrinsiek klassiek aviatiek problematiek systematiek diplomatiek tactiek pathetiek atletiek loonpolitiek kritiek zelfkritiek didaktiek identiek macrobiotiek optiek elastiek scholastiek gymnastiek dynastiek logistiek romanistiek statistiek artistiek rustiek mystiek behaagziek plaagziek pronkziek praalziek stalziek vernielziek bedilziek spilziek wagenziek dweepziek kattemuziek ketelmuziek salonmuziek schandvlek nevelvlek wijnvlek moedervlek boek geschiedboek notitieboek klasseboek schrijfboek gedenkboek kookboek taalboek vertelselboek psalmboek vragenboek klachtenboek acceptenboek receptenboek telefoonboek doopboek verkoopboek leerboek koomansboek vergeetboek handdoek bandhanddoek stofdoek omslagdoek baaidoek zeildoek filterdoek poetsdoek tentdoek ruwdoek hoek standhoek effectenhoek gezichtshoek achthoek rechthoek uithoek kruidkoek veekoek snijkoek eierkoek snipperkoek kermiskoek kloek vloek snoek broek slobbroek kniebroek zwembroek matrozenbroek flodderbroek spijkerbroek sportbroek kraambezoek opinieonderzoek verzoek rek tijdgebrek spraakgebrek drek lepelrek wapenrek pijpenrek knik snik slimmerik dommerik valserik viezerik schrik afschrik krik prik onderbuik bierbuik scheurbuik Reparatie en onderhoud van alle merken audio- en video-apparatuur. Plaatsen van televisie-antennes en schotelantennes voor SATELLIET ontvangst. Showroom met ruim 80 modellen TV-Video- Hifi en CD-apparatuur, ook occasions. Gerrit Doustraat 4a, Lalden. Tal. 071-120310. Fax: 071-130151. 6ue6uu>\ BuaBueu BwojqaB Bweouupei Bnteoniuoe 6nMoeJ3»suouj 6|iMoeJ3teM 6uipiaB 6u!pieequi 6uip(!«sjee)t VAK MA A SCHAP IS IV O G AL TIJD MEESTERSCH A P 'iim!!!!!!!i!; TELEVISIE SERVICE Bujssemaq BuiuHuapoqWBq 6u«app|UJ9q 6uisJOApaii|Ose6 6u!iu|ipaA Bunaqqruis BuisjaAjaA 6uiuj|e«peq Bwjaqqujs i

Leidse Courant | 1988 | | pagina 26