KEP: „Samengaan met Enschedé pure onzin" gevers Algemeen Dagblad en kskrant werken aan fusie I )litie verdeeld er nieuwe acties Babyspenen weer niet in orde Bhutto wint verkiezingen Pakistan PLO wil meedoen aan Spelen 1992 Bevalling in auto op ziekenhuisterrein HET WEER Katholieke Kerk treedt computertijdperk binnen Buurtbeheer geen j j oplossing voor 11 alle problemen I I Ziekenhuizen ja Rijnoord en T J Elisabeth fuseren I Bollenkwekers ja willen af van T slecht imago IV Greet Hofmans j m onderwerp nieuw 1 tl toneelstuk IV Apen zoeken net als mensen verzoening Verlies met a perspectief voor U Nederlands elftal V Donderdag 17 november 80e jaargang no. 24272 i Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.VLeiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1. 23,74 (aul. betaling), kwartaal f. 70,93, laarf. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel.07.-122248. Advertenties:(excl. 6%BTW)I. 0,65 permm, familieberichten 1. 0,59permm. Telefax070-902702 tbv.advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ, Hallewas.Chel-redacteur W.A. Buijteweg. Losse nummers f. 1,10 Veel bewolking, af en toe re gen. Later wisselend bewolkt met buien, mogelijk met hagel. Middagtemperatuur circa 10 graden. Wind draaiend van zuidwest naar noordwest tot noord, toenemend tot krachtig, aan de kust tot hard. Zon op: 08.05, onder: 16.45. Schevenin- gen hoog water: 9.48 en 22.29; laag: 4.57 en 17.38. 1RDAM/ ROTTERDAM - De indse Dagbladunie in Rotter- tgeefster van onder meer Al- Dagblad en NRC/Handels- i de Perscombinatie in Am- uitgeefster van Volkskrant, en Parool, onderzoeken de kheid van een fusie op gelijk te basis. De besturen verwachten hier binnenkort overeenstemming over té zullen bereiken, zo hebben zij vanmorgen bekendgemaakt. Doel van de samenwerking is een econo misch sterker en breder draagvlak te be reiken. Ook wil de nieuwe combinatie ko men tot een betere kwaliteit van de dienstverlening aan abonnees en adver teerders. De redactionele onafhankelijkheid van de betrokken dagbladen wordt gehandhaafd. VANDAAG BIJ DEZE KRANT DE s&n i het overleg tussen politiebonden en regering leek alles ek en ei tussen ACP-voorzitter Koffeman (zittend) en NPB- ter Van der Linden (rechts). FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is geen sprake van een breuk in de samenwer king tussen de overheid en de Schiedamse pas poortproducent KEP. Dat zegt interim-mana ger Van Dijk van KEP vandaag in een inter view in onze krant. Volgens Van Dijk is er bo vendien geen enkele reden of aanwijzing voor het op gaan van KEP in de druk kerij Joh. Enschedé en de Staatsdrukkerij (SdU). „Pure onzin. Het ministerie van buitenlandse zaken en de banken ontkennen al les", aldus Van Dijk. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken neemt formeel eind volgen de week een besluit over het contract met KEP, dat volgens veel politici in ern stige gebreke zou zijn geble ven bij de produktie van het nieuwe, fraudebestendi ge paspoort. Maar de be windsman zou in beperkte kring hebben laten door schemeren dat hij van KEP af wil. Uit een onderzoek van een projectgroep van Van den Broeks departe ment is vorige week geble ken dat 20% van de 487 ge teste paspoorten fouten ver toonde. Er wordt volgende week een tweede proef uit gevoerd voordat Van den Broek een beslissing neemt. Vrijwel zeker wordt de in voeringsdatum van 1 janua ri niet gehaald. Daardoor zou er voor de vierde keer vertraging ontstaan in het paspoortproject. Van Dijk zegt dat de fouten verholpen zijn en dat KEP de produktie volledig in de hand heeft. Van den Broek en premier Lubbers betwij felen dit. Daarom zouden zij overwegen KEP te laten overnemen door gelddruk- ker Enschedé in Haarlem en de in Den Haag gevestig de SdU. Dat zou rond de vijftig miljoen gulden kos ten. „Wij hebben nog geen concreet verzoek gehad", aldus directeur Van Ket- wich Verschuur van En schedé. „Maar ons aanbod ligt nog steeds bij buiten landse zaken. Wij hebben zeker interesse in de order". De grote fracties in de Tweede Kamer zijn ernstig verontrust over de gang van zaken in het paspoort project. Zij willen op korte termijn van Van den Broek weten wat hij van plan is. De minister is bang dat het verbreken van de san- werking met KEP tot een flinke schadeclaim zal lei den van de Nederlandse In vesteringsbank (NIB) en de NMB, de financiers van het project. Pagina 3: „Privacy bur gers blijft bij KEP be schermd". HAARLEM De keurings diensten van waren gaan ba byspenen in beslag nemen als de fabrikanten zich niet hou den aan de wet. Hoewel zij verplicht zijn op de verpak king waarschuwingen te zet ten, lappen vrijwel alle fabri kanten en importeurs deze re gel aan hun laars. Bovendien zijn volgens de keuringsdienst opnieuw bedenkelijke stoffen gevonden op monsters van ba byspenen. Eerder werden op deze produkten kankerver wekkende nitrosamines ge vonden, die inmiddels bij wet verboden zijn. De fabrikanten moeten op de verpakking zet ten dat de spenen voor ge bruik gekookt dienen te wor den, dat ze regelmatig dienen te worden gecontroleerd op beschadigingen en dat ze hooguit zes weken kunnen worden gebruikt. HAAG De politie met nieuwe acties regering blijft wei- om minimaal 50 en gulden per jaar likbaar te stellen loonsverhogingen en irking van de korp- Maar de politiebon- wormen niet langer jomogene groep. fitter L. van der Linden [de Nederlandse Politie- |(NPB) kondigde gister- f zonder overleg met zijn b G. Koffeman van de |ene Christelijke Politie- |(ACP) al een 24-uur-es- [-actie in het hele land Terwijl de gistermiddag Kte onderhandelingen Be ministers Van Dijk jnlandsae zaken) en pis Altes (justitie) maan- bg moeten worden voort el ook Koffeman weinig meer heeft dat het kabi- b politie alsnog tegemoet over de plotseling aankondi ging van acties door Van der Linden. De laatste zag zich wel gesteund door de kleine Algemene Nederlandse Poli- tievereniging (ANPV). Koffe man: „We hebben ingestemd met voortzetting van het over leg. Dan is het ongepast om nog dezelfde avond de zaken zo op scherp te zetten. Wij gaan acties ook niet uit de weg, maar niet langs deze me thode". De ACP-voorzitter heeft wei nig lof voor de tactiek van Van der Linden. „De afgelo pen weken hebben we in vol strekte harmonie samenge werkt en letterlijk schouder aan schouder gestaan. Nu ver neem ik via de media dat de NPB kennelijk zelfstandig verder gaat. Wat de ministers niet is gelukt - het uiteen spe len van de bonden - is nu een feit". Pagina 3: Eindbod ministers te laag voor politie LWassenaar: i geld voor lzoekers Lmsterdam IENAAR De CDA- i van de gemeente Was- wil niet meebetalen e opvang van asielzoe- in Amsterdam. CDA- voorzitter H. Schelhaas irt hiermee op een ver van de Amsterdamse ractievoorzitter B. Oran- D66. roeg in een brief om fi nanciële steun nadat Schel haas tijdens een raadsdebat zijn bereidheid had uitgespro ken om andere steden finan cieel te gaan steunen. „We hebben in Wassenaar een enorme woningnood voor de mensen met lage inkomens en daarom hebben we geen plaat sen voor asielzoekers. We wil len niet dat de mensen in Wassenaar met lagere inko mens de dupe worden van de opvang van asielzoekers. Wij willen wel aan de opvang van asielzoekers in andere plaatsen meebetalen, maar we denken dan meer aan dichtbijliggende plaatsen als Voorschoten en Noordwijk", zegt Schelhaas. Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond LONDEN De deze week uitgeroepen Palestijnse staat zal een aanvraag indienen om te kunnen deelnemen aan de Olympische Spelen, die in 1992 in Barcelona worden gehou den. Dat heeft een hoge PLO-leider gezeg in een interview met de Britse krant The Times. „De Olympische Spelen zou den de perfecte plek zijn om onze nieuwe internationale sta tus te bevorderen", aldus Ibrahim Abu Lughod. De PLO stuurt al jaren teams naar de Pan-Arabische Spelen en wordt erkend door internationale sportfederaties op het gebied van handbal, volleybal, worstelen, gewichtheffen en atletiek. Pagina 5: „Erkenning PLO-staat is vooral politiek ge baar" Politbureau leest Tsjechen de les PRAAG Sovjet-Politburolid Alexander Jakovlev heeft in een interview met het Tsjechoslowaakse partijdag- blad Rude Pravo gisteren hef tige kritiek geuit op het func tioneren van de Tsjechoslo waakse media. „Als ie de de mocratische beginselen aan hangt dan moet je ook dissi dente meningen publiceren, of die je nu wel of niet bevallen", zo betoogde Jakovlev. „Het enige dat we niet mogen toe staan zijn feitelijke onjuisthe den". Ook kritiseerde hij het gebrek aan informatie over wat in het buitenland gaande De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. gisteravond al opgeeist. Duizenden men sen verzamelden zich voor haar huis in de zuidelijke stad Larnaka en riepen leuzen als „Benazir, minister-president". Bhutto won alle drie de zetels waarvoor zij kandidaat stond: in Larkana; in Laho re, de hoofdstad van Punjab; en in Kara chi, de grootste stad van Pakistan. De ko mende dagen zal zij uit een van deze drie zetels moeten kiezen. De vorming van een regering zal met 65 „eigen" zetels vermoe delijk weinig problemen opleveren. De partij van Bhutto kan al rekenen op de steun van een aantal kleinere fracties in het parlement. De verkiezingen in Pakistan werden nog uitgeschreven door de vöormalige bevel hebber Zia ul-Haq, die drie maanden gele den bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam. LEIDEN Dat baby's te vroeg worden geboren, is geen uniek verschijnsel. Maar wat zich maandag middag om kwart over drie afspeelde op het ter rein van het Academisch Ziekenhuis Leiden was wel een heel bijzondere geboorte. Elektromonteur Hans Veel (34) zag toen hoe twee vrouwen tever geefs probeerden het zie kenhuisterrein op te rij den. Hij had al snel door dat de de jongste van de twee op het punt stond te bevallen. Daarom ging ik snel de sleutel van de slagbomen halen". Toen hij terugkeerde was de aanstaande moeder, mevrouw Huntley uit Voorburg, gaan lo pen naar de vrouwenkliniek. Maar al na enkele passen voel de ze dat ze dat niet zou halen en stapte in de stilstaande auto van liftmonteur Peter van Dijk. Veel: „We zijn als een gek naar de vrouwenkliniek gereden, maar we waren te laat. Vlak voor we er aankwa men, is het kind vanzelf ter wereld gekomen, op de voor bank". Bij de kliniek bond verplegend personeel de navelstreng af en ontfermde zich over de gezon de baby, een jongetje. De vrouw werd per brancard naar de ziekenzaal gebracht. Het was haar eerste kind. Beiden ondervonden geen schadelijke gevolgen van de onverwachte geboorte. Veel, die zelf geen kinderen heeft, blikt nuchter terug. „Ik ben daarna weer aan m 'n werk gegaan. Het was alle maal binnen een minuut ge beurd". De monteurs zijn later op kraambezoek gegaan met zeer toepasselijk cadeau: plas tic gereedschap. „We hopen dat het een klasse-monteur wordt", lacht Veel. De koffiedrinkers in de knusse koffieshop in het winkelcentrum keken wel even vreemd op. Een bij na driejarig jongetje voerde het hoogste woord te gen zijn ouders, waarvan de vader zojuist was bin nengekomen met een pak onzer zijn arm: „Nou heeft 'ie toch wat gekocht! Dat vind ik gemeen. En ik mag niks kopen!". Hij was niet tot bedaren te brengen. De vader zei: „Heel de zaak vindt jou maar een raar mannetje", waarop het kind riep: „En jou ook!". Pas later zal hij weten dat zijn va der voor 5 december inkopen had gedaan. Opvoe den is moeilijk, maar laat de kinderen nooit de baas worden. Beslis zelf, dat u de Leidse Courant wilt lezen. ISLAMABAD Oppositieleider Benazir Bhutto stevende vandaag af op een enorme overwinning in de eerste algemene verkiezingen sinds meer dan tien jaar. Zij wordt ver moedelijk de eerste vrouwelijke president in het islamitische Pakis tan. Op grond van de uitslag van 132 van 205 kiesdistricten had de Pakistaanse Volks partij van Bhutto 65 zetels gewonnen in de Nationale Vergadering, vergeleken met 21 voor haar naaste rivaal, de rechtse Islamitische Alliantie. De overige 46 zetels gingen naar kandidaten van onafhankelij ke en kleine partijen. :OTO: AP De 35-jarige Bhutto had de overwinning Hans Veel (rechts) en Peter van Dijk op kraambezoek bij mevrouw Huntley: „We hopen dat het een klassemonteur wordt". rijdt super, staat er op deze tankwagen te lezen. Maar dat verloor de chauffeur in Assen vanmorgen de macht stuur, nadat hij een vluchtheuvel had geraakt. De chauf- aakte daarbij licht gewond. De omgeving moest worden af- uit vrees voor ontploffingsgevaar. Twintigduizend liter Ipg worden overgepompt. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1