-e opdracht van reet Hofmans Erasmusprijs postuum naar Jacques Ledoux Concerto 85 uniek in eigen aanpak Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! EcidaeSowu/nt Overzichtstentoonstelling Penck in Gemeentemuseum ksdienst Beeldende Kunst ekent hele verbetering T'PAU SPEELT TE GROF PAGDl DONDERDAG 17 NOVEMBER 1988PAGINA 15 bu^ghuis kan werk e go niet kwijt twee verr, end. Een schilderij van Pa- ,Vrouw met mandoline", is g van Christie's uit de ver- v J. Reden was dat aspirant- bereid waren om hoger dan n van u'ilj060 gulden te gaan. De a hg was dat minstens zestien Ulden zou worden geboden, vast bracht een ander schilderij ikken „Moederschap", bijna vijf- npllpnI* gulden op, een record voor penen Pirassn schilderde DEN HAAG In het Haags Gemeentemu seum wordt op 3 december een grote over zichtstentoonstelling geopend van tekenin gen het werk van de Duitse kunstenaar A.R. Penck. Nooit eerder is een zo omvang rijke presentatie van tekeningen van de in Londen wonende kunstenaar bijeen ge bracht. De expositie toont de ontwikkeling van Penck, die de meesten vooral kennen als schilder en beeldhouwer, als tekenaar: vanaf zijn vroegste tekeningen uit 1958 tot de meest recente. Bij de expositie, die vier honderd bladen omvat, verschijnt een cata logus met teksten van Rudi Fuchs, Mariette Josephus Jitta en Penck zelf. De expositie is te zien tot en met 29 januari. Penck werd in 1939 als Ralph Winkler ge boren in Dresden. In 1980 verliet hij de DDR en verhuisde naar Keulen. Sinds 1983 woont hij in Londen. Exposities van hem zijn onder meer te zien geweest in het Van Abbemuseum in Eindhoven, de vorige standplaats van Gemeentemuseum-direc teur Rudi Fuchs. daar betrof het echter vooral de beelden en schilderijen van Penck. Zijn tekeningen gebruikt hij voorna melijk om de mogelijkheden van de beel dende middelen te onderzoeken. Penck werd vooral bekend door zijn „Wel- tbilder" en zijn „Systembilder", bestaande uit eenvoudige figuurtjes, tekens en letters. Hij streefde er naar om in een algemeen herkenbare beeldtaal verhoudingen van mensen weer te geven. Later volgde „Stan- dart", waarin hij een beeldtaal ontwikkelde die iedereen zou moeten begrijpen en navol gen. Het was zijn methode om de omstan digheden in zijn land zichtbaar te maken. Standart werd door Penck later overigens omschreven als een mislukking; de taal werd niet algemeen verstaan. De echo van die beeldtaal is echter nog steeds te vinden in zijn werk. De tekens, figuurtjes en letters zijn gebleven, alleen zijn ze nu opgeroepen in een driftig, dynamisch bewogen hand schrift. Naast de tekeningen uit zijn Standart-tijd toont het Gemeentemuseum ook tekeningen van zijn vrouwen en vrienden, een veelal onbekend gebleven aspect van Pencks werk. Op 28 november zendt het Kunstkanaal een film uit over Penck, getiteld „Tarnnahme". De film werd in 1984 gemaakt. In het pren tenkabinet van het Gemeentemuseum wordt tegelijkertijd met de expositie van Penck een tentoonstelling gehouden van li thografieën van Hermann Nitsch. Fresco van Bosch ontdekt MILAAN Tijdens het verwijderen van een laag witkalk bij een restauratie van een kerk in Milaan is een fresco ontdekt, dat waarschijnlijk is geschilderd door Je roen Bosch. De schildering stelt Jezus Christus voor Pontius Pilatus voor. Geba seerd op Bosch' stylistische, historische en gedocumenteerde karakteristieken, is het zeer aannemelijk dat hij de schilder is. Als de muurschildering inderdaad van zijn hand is zou dat bewijzen dat Bosch, zoals werd verondersteld, tussen 1499 en 1503 een reis naar Italië heeft gemaakt. Jeroen Bosch werd rond 1450 in 's Herto genbosch geboren en daar in 1516 begra ven. Hij schilderde onder meer de „De Be koring van de Heilige Antonius" en „De Zeven Hoofdzonden". lationPn (*er Ve,den als Greet Hofmans (links) en Hermanns Tacoma als Juliana in „Greet Hof- l Schi FOTO: pr jens gj njELSTUK OVER „DE RASPOETIN VAN SOESTDIJK" heef: i. De, ide een )-l helfti in mpDAM Konin- airenjiana zit op een emetl Ze zwijgt lang 0pJ ze klagend vraagt: l ook niet het recht phten mezelf te IDe echo klinkt: te zijn". En nog- wakker: „Te zijn", het afgelopen, het Greet Hofmans" neelgroep Toets- t Wacl Heul 4 S ,ch niet. Er volgt nog n' Vckx van een vrouw °P 4 24- Istapel, het einde van ijk 4 fmans, alias „de heks 18-23 um" en „de Raspoetin 'araml ltdiik Gisteren was De VVfes twintig jaar gele- aramb e stierf, vanavond be- Sociejals toneelfiguur haar :er!lt1'n Amsterdam. ocl^etymans als toneelstuk ten verliezers. Zijzelf eijaagd van het ko elof. Koningin Juliana Vetnt ^aar e'êen °ver_ 5rij"zenFrins Bernhard zit bij "An neer, als Job op de Zo stond het niet in :n, 32 jaar geleden, is wel „de essentie B trio'i waarheid", zeggen I 9-20]rger en Dick van den r dJ regisseurs van het isch iedenis is bekend. on 4 pfmans wordt in 1948 Bernhard naar gehaald, om prinses flater: Christina) van ue Teistige oogkwaal af te icht jaar later wordt igen het hof te verla- it een commissie van mannen zich op van minister-presi- !S over haar relatie 0-25,3ngin Juliana had ge lden lofmans- zou, als „ge- gedreven door [al te pacifistisch Ftig staatshoofd heb- ,5. Rul .5. 01 i[B""ffanatisme. van Julia- zige ben gemaakt. Door te weige ren het regeringsbesluit oor logsmisdadiger Willy Lages ter dood te brengen te onderteke nen en door in Amerika uit te roepen dat alle wapens in zee gegooid moeten worden, brengt Juliana de regering in ernstige verlegenheid. Ze moet afscheid nemen van Greet Hofmans. Opgelucht constate ren politici en pers dat een „constitutionele crisis" is afge wend, dat de koningin haar solo-optreden beëindigt en te rugkeert op het vertroilwde pad van de ministeriële ver antwoordelijkheid. Eind goed, al goed. Deze versie van de affaire Hofmans is ook Henk Burger en Dick van den Heuvel ver teld, maar inmiddels weten zij beter. Zo goed was dat einde helemaal niet, vinden ze nu, nadat ze voor hun toneelstuk de nodige research hebben ge daan. Volgens hen werd Hof mans ten onrechte als een groot gevaar afgeschilderd en was Juliana ook niet zo labiel en beïnvloedbaar als men wel wil laten geloven. Van den Heuvel: „Het ging om twee vrouwen die niet erg veel ta lent hadden voor demagogie, maar des te meer zuivere idee ën voor ontwapening en tegen de doodstraf. Dat krijgen de mensen dan ook in ons stuk te zien". Aanvaarding In „Greet Hofmans" legt Greet Hofmans uit wat haar bezielt. Dat ze mensen dichver bij God wil brengen en hen, ook ter genezing van lichame lijke ziekten, aan Hem op draagt. Dat de mensen die een grote last moeten dragen, juist tot volledige aanvaarding in staat zijn. Dat de mens alleen maar mens kan zijn en dat de rest overbodige franje is. Dat de liefde van God de grond slag is van alles. Juliana (Greet: „Ik ken geen verstandiger, intelligenter en ruimhartiger mens dan zij") gelooft daarin. Het past bij haar. Zo is ze. Tot groot ver driet van Bernhard. „Ah, is de heksenkring weer aan het roe ren in de toverpot?" vraagt hij verbitterd als hij de beide vriendinnen weer eens bij el kaar treft. Waarop Juliana hem toevoegt: „Moest jij niet nodig iets gaan doen aan de wildstand in Rhodesië?" Bernhard slaagt er niet in, dat is zijn machteloze ellende, Ju liana van Greet los te weken. Willem Drees lukt dat wel. Hij doet een dringend beroep op haar, in naam van het volk. Bitter zegt Greet aan het einde van het stuk: „Ze kiest eieren voor haar geld. In het landsbe lang. Ze zit gevangen". Zo voelt Juliana het zelf ook, als ze tenslotte klaagt dat ze geen recht heeft zichzelf te zijn. Ze legt zich bij haar functie neer en maakt daarmee de weg vrij voor de ondergang van Greet; de heks sterft in de laatste scè ne in de orange vlammen van de brandstapel. Agressie Van den Heuvel en Burger claimen niet met hun versie van de affaire Hofmans een feitelijke weergave van de his torie te hebben gegeven. Maar wel menen ze te laten zien waar het om ging; om „politie ke macht" tegenover „mense lijke ideeën". Burger: „Die twee vrouwen verloren ten onrechte, ze hadden gelijk. Maar ze konden niet op tegen de agressie van hun omge ving". Wat de regisseurs betreft mag de loper uit om prins Bern hard en prinses Juliana een voorstelling te laten bijwonen. Van den Heuvel: „Dat zou ik best willen en durven. Ik denk niet dat ze beledigd zouden zijn. Graag zou ik ze na afloop de hand drukken". STEVO AKKERMAN Toetssteen speelt „Greet Hofmans" ran 17 tot en met 20 en van 23 tot en met 26 november in theater De En gelenbak in Amaterdam. AG De Rijksdienst Kunst die op 1 janu- venvo >ntstond uit fusie van Auto mstinstellingen, is een Here ^tering gebleken. Mi- 'nkman van cultuur Coq 1 een notitie die giste- 9 Lanl stuurd naar de Twee- op 1|t. udws De dienst blijkt veel ften en legaten aan te Je^ Daarvan getuigen de karna 'en die recentelijk de ctie spectaculair ver en, zoals de collectie Esteem •36. KT nog gewerkt aan een 'formatie over de col- et alleen voor het be- het uitlenen maar ook iNner$n'S0Verdrackt aan en •13, samenwerking met anderen, waaronder het Rijksbureau voor Kunsthistorische Docu mentatie. Het rijk koopt sinds 1930 regelmatig kunst. Eens in de zoveel jaren werden er regi- stratielijsten gepubliceerd. Nu verschijnt er jaarlijk een aan koopcatalogus met een schat aan kunsthistorisch materiaal. De dienst beheert een rijkscol lectie van 360.000 kunstvoor werpen waarvan ongeveer 110.000 zijn aangemerkt als van bijzonder culturele, dit is muse ale,. waarde. Van de overige voorwerpen worden de 70.500 stuks die zijn uitgeleend aan ministeries of rijksinstellingen, in beheer aan de betreffende departementen overgedragen. Daar zijn de afgelopen maan den nog eens rond 12.500 stuks bijgekomen. De ongeveer 39.500 objecten die bij niet rijksinstel lingen hangen, staan of liggen, worden eigendom van deze in stellingen. De rest, 127.500 voorwerpen, heeft de RBK on dergebracht in een statisch de pot. Vele voorwerpen van he dendaagse kunst zijn in slechte staat en praktisch onuitleen- baar, aldus de minister. Hij maakt ook gewag van de meer dan 70.000 prenten en tekenin gen die in de depots wachten op betere tijden. Ze moeten nog worden geïnventariseerd, waar na ze gedeeltelijk kunnen wor den uitgeleend. AMSTERDAM De in juni van dit jaar overle den Belg Jacques Le doux is gisteren in het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam pos tuum onderscheiden met de Erasmusprijs voor filmcultuur (200.000 gul den) van de Stichting Praemium Erasmianum. Prins Bernhard, regent van de stichting, over handigde de prijs aan een duidelijk ontroerde mevrouw Ledoux. ÉF Dat gebeurde tijdens een plechtige bijeenkomst in het paleis op De Dam in de hoofdstad in aanwezigheid van koningin Beatrix, prins Claus, prinses Juliana, de j ambassadeur van België, de Nederlandse ambassadeur in Brussel, minister Deetman alles in het door een aantal, meer Cannes, Antibes en Brussel. Daarbij is ook een van Onderwijs en Weten- filmliefhebbers opgerichte Knokke. In de laatste plaats zaal, uniek in de wereld, schappen en tal van persoon- filmmuseum, en werd „con- zette hij het festival voor de waarin stomme films live lijkheden uit de wereld van servator", hoewel het mu- experimentele film op, waar worden begeleid door piano kunst en cultuur. seum toen nog nauwelijks later beroemd geworden ci- muziek. Ledoux was conservator van films had. neasten als Polanski, Scorse- Ledoux, in 1921 in Warschau het Koninklijk Filmarchief ln de loop der jaren verwierf se en Makavejev hun debuut geboren, is de derde persoon in Brussel, dat onder zijn lei- Ledoux een grote collectie maakten. Om aan te tonen uit de wereld van de film die ding uitgroeide tot een van films, hoewel het museum dat film een kunst is en niet de Erasmus de belangrijkste archieven nauwelijks over geld be- alleen een commerciële aan- Eerder gingen ter wereld, met een collectie schikte. Hij zorgde ervoor dat gelegenheid, zette hij het fes van meer dan 45.000 films. er opslagruimten werden tival „L'age d'Or" op, waar Ledoux was zeventien toen ontworpen met een constante non-conformistische filmma- hij zich bij het filmmuseum temperatuur en luchtvochtig- kers de kans kregen hun aan een persoon of instelling in Brussel aanmeldde met heid. Daarnaast bouwde hij werk te tonen. De 200.000 die een voor Europa belang- een film die hij had opgedo- een filmbibliotheek op en gulden die aan de Erasmus- rijke bijdrage heeft geleverd ken in een klooster waarin een documentatiecentrum prijs is verbonden zal geheel op cultureel, sociaal of hij tijdens de Tweede We- waarin zo'n 40.000 boeken in de organisatie van dit fes- reldoorlog zat ondergedoken. zijn te vinden en een veel- tival gestopt worden. Het was een zeldzame kopie voud aan knipsels, foto's, re- van Robert Flaherty's film censies en brieven. „Nanook of the North". Le- Daarnaast was hij nauw be- gelijks in een serie van vijf man" aangegrepen om voor doux werd onmiddellijk in- trokken bij de ontwikkeling getoond in de door hem op- geschakeld als manusje van van filmfestivals in onder gerichte Cinematheek ir Erasmusprijs krijgt. ;r gingen Charlie Cna- •lin en Ingmar Bergman lem voor. De Erasmusprijs wordt ieder jaar toegekend De vele films die Ledoux Amsterdam hadden de aan heeft verworven worden da- wezigheid van minister Deet- Voor een uitgebreide agenda, ook voor de komende dagen, raadplege men „UIT", de gratis wekelijkse bijlage van deze krant. ALPHEN AAN DEN RIJN EU ROCINEMA I (Van Boetzelaer- straat 6, tel. 01720-20800): Who framed Roger Rabbit (al); 18.30. 21.00. za. wo. ook 13.30. zo. ook 13.30, 16.00. Speurneuzen (al); za. zo. wo. 14.00. EUROCINE MA II: Who framed Roger Rab bi! (al); 18.30, 21.00. za. wo. ook 13.30. zo. ook 13.30 16.00. EUROCINEMA III: Coming to America (al); dag 18.45, 21.30. za. wo. ook 13.45'. zo. ook 13.45, 16.15. EUROCINEMA IV: Die hard (16); dag. 18.30, 21.15. za. wo. ook 13.30. zo. ook 13.30, 16.00. LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19. tel. 071-121239): Die hard (16); dag. 19.00, 21.15. za. zo. wo. 14.30. LIDO en STUDIO (Steenstraat 39. tel. 124130): Midnight run (12); dag. 14.30, 18.45, 21.15. Who framed Roger Rabbit (al); U2, rattle and hum (al); Coming to America (al); dag. 14.30, 19.00. 21.15. Good morning Vietnam (al); dag. 19.00, 21.15. do. vr. ma. di. 14.30. Junglebook (al); za. zo. wo. 14.30. TRIANON (Breestraat 31. tel. 123875): The laat empe ror (al); dag. 20.00. REX (Haarlemmerstraat 52, tel. 071- 125414): Erotic city (16); dag. 14.30, 19.00, 21.15. KATWIJK CITY THEATER I (Badstraat 30, tel. 01718-74075): Prince, sign „0" the times (al); dag. 19.00. do. t/m zo., wo. 14.45. Red heat (12); dag 21.15. e CITY THEATER II: Preaidio (12); dag. 19.00, 21.15. do. vr. zo. ook 14.45. Tom en Jerry fes tival V (al); za. wo 14.45. VOORSCHOTEN GREENWAY (tel. 01717-4354): Red Heat (12); do. t/m zo. 19.00. za. zo. wo. 15.45. The Princess' bride (al); do. t/m zo. 19.00. za. zo. wo. 15.45. Cry Freedom (al); do. t/m zo. 20.45. ma. t/m wo. 20.15. Maurice (16); do. t/m wo. 20.45. KINDERVOORSTELLINGEN Bambi za. zo. wo. 14.00. Peter en de vliegende autobus; za zo. wo. 14.00. WASSENAAR e ASTRA (tel. 01751-13.269): Big Business (al); vr. za. zo. 20.00. The last temptation of Christ (12); ma di. wo. 20.00. KINDERVOORSTELLINGEN De avonturen van Tom en Jer ry; zo. wo. 14.00. Oude films brengen bijna 20 mille op AMSTERDAM Een particu liere collectie van ruim 300 oude films is gistermiddag bij het veilinghuis L. Gijselman in Amsterdam voor 19.712 gul den geveild. De films zijn waarschijnlijk allemaal aange kocht door binnen- en buiten landse particulieren, aldus een woordvoerder van het veiling huis. De verzameling omvatte onder meer vijftien films van Stan Laurel en Oliver Hardy, alle uit de jaren dertjg, en twee films van Charlie Cha plin uit 1917. Deze exemplaren brachten tussen de 110 en 140 gulden op. Concert door Concerto 85, bestaan de uit Ronald Moelker en Jankees Braaksma (blokfluit), Mieneke van der Velden en Johannes Boer (viola da gamba), Wilma van der Wardt (violoncello), Peter Rikkers (violo- ne) en Vincent van Laar (clavecim- bel), met werk van Bach en Handel in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. Gehoord op 16 november, zijn tijdgenoten. dat Bach van zo'n combinatie verantwoording in orde, het in bijvoorbeeld de sonatina uit verzorgde optreden van Con- diens cantate 106 (Actus Tragi- certo 85 gisteravond in de vol- cus) maakt, waagt het gezel- le Taffehzaal was de beste schap zich steeds meer aan be werkingen of alternatieve aanbeveling voor deze werk wijze. In 1985, het internationale Bachjaar, verzamelde Jankees Braaksma (blokfluitist) een aantal strijkers en een claveci- nist om zich heen, een groep die inmiddels een heel eigen plaats in de wereld van de oude muziek heeft veroverd. Op zoek naar de bij uitstek poëtische klankkleur die een samenspel van blokfluiten en strijkers oplevert, en getroffen door het geraffineerde gebruik strumenteringen van bekende Slechts het gisteravond ge- meesterwerken van Bach en speelde Brandenburgs Concert nr. 6 in Bes (J.S.Bach) leek Ter verdediging van deze - in zich minder voor een bezetting het „authentieke" circuit - nog met twee (alt)blokfluiten in weinig gebruikelijke aanpak plaats van twee altviolen te le- worden in de programmatoe- nen. In deze doorwrochte lichting tal van zinnige argu- compositie krijgen de toch ta- menten opgesomd. Verwezen melijk zachte fluiten niet vol- wordt onder andere naar de doende ruimte om hun belang- techniek van het zeventiende- eeuwse „broken consort" (groep strijkers en blokfluiten) rijke partijen in de zaal duide lijk over te laten komen. Het mocht niet baten dat de strij- naar de ook in de volgende kers ingehouden speelden, de eeuw gangbare praktijk herinstrumentering van staande composities. Was de muziek gaf zich niet gewon nen, hoe knap ook uitgevoerd. In samenspel met twee gam ba's, een cello en continuo kwam het breekbare geluid van een perfekt unisono bla zende alt- en basblokfluit (bei de in G) in vier orgelkoralen van Bach, ditmaal zonder cla- vecimbel, echter wonder schoon tot zijn recht, onder andere doordat deze stukken geen virtuoze solopartijen ken nen, maar naast een cantus firmus uit vijf of zes gelijk waardige stemmen bestaan. Het resultaat was een heldere, gave klank. Hetzelfde geldt voor het uitge voerde Ricercar a 6 uit Bachs „Musikalisches Opfer", waarin de musici bovendien uitblon ken in doeltreffende fraserin gen. Echter, naast al dit moois zou alleen al de uitvoering van Handels Concerto in Bes opus 4 nr. 6 voor clavecimbel, strij kers, twee blokfluiten en basso continuo. Concerto 85 vol doende bestaansrecht gegeven hebben. Ondanks een storend defect aan een viola da gamba maakten de uitvoerenden van dit van echt Hëndeliaanse feestelijke lichtvoetigheid doortrokken werk een hoogte punt van het concert Het laat ste programmaonderdeel, het concerto in a voor orgel van Bach (naar Vivaldi), ingericht voor een bezetting van twee blokfluiten, twee gamba's, cel lo en continuo, was in tegen stelling tot het zesde Branden- burgse concert wèl een zeer geslaagde bewerking, die ook in de uitvoering alleszins te vreden stemde. TOM STRENGERS Carol Decker... haar harde, wat schreeuwerige stem blijkt te wei nig mogelijkheden te hebben... foto: virgin Concert "TPau. Met Carol Docker (zang), Ron Rogers (gitaar), Tim Burgess (drums), Dean Howard (gi taar), Mike Chetwood (toetsen) en Paul Jackson (basgitaar). Vreden- burg, Utrecht. Gisteravond. De Engelse groep T'Pau stond in maart van dit jaar met veel succes in het Utrechtse Vreden- burg. Hoewel het zestal enthou siast werd onthaald door het publiek, bleef de muziek, op een paar uitschieters na, steken in te-veel-van-hetzelfde. Die te kortkoming mocht toen nog worden toegeschreven aan het succes, dat met de indrukwek kende ballade „China In Your Hands", uit het niets was ko men opdoemen. Voor de groep leek het plotse ling noodzaak om in kwantiteit en niet in kwaliteit-termen te denken om zo de constante druk van het succes te kunnen weerstaan. Nu, één elpee later („Rage"), moet worden vastge steld dat deze potentieel inte ressante groep de hoge ver wachtingen, die de fans koes terden, muzikaal gewoon niet kan waarmaken. Het krap anderhalf uur duren de concert gisteravond (op nieuw) in Utrecht toonde welis waar een groep die met veel enthousiasme zijn materiaal over het publiek uitstrooit, maar die creatief niet genoeg in huis heeft om blijvend te kun nen boeien. Waar op de elpees nog muzikale nuances worden aangebracht, blijft het vijftal op het podium steken in rechtlij nigheid, waardoor de toeschou wer een eenheidsworst krijgt voorgeschoteld, die in up-tempo rock is gestoken. Het eerste half uur van het concert kon dan ook zonder problemen zo de asbak in. Pas in de tweede helft van het op treden werd het enigzins inter essant. In dat half uur bleek de groep ook meer noten op zijn zang te hebben, dan ze in eerste instantie had laten blijken. Aan het publiek lag deze wat grauwe uitvoering van het ma teriaal niet. Nog voor er goed en wel twintig minuten voorbij waren, schalde een massaal olé- geroep als een loftrompet door de zaal. „Betekent dat, dat jullie je vermaken?", was de enigzins verbaasde reactie van zangeres Carol Dekker. Als het aan het publiek had gelegen, was de zaal afgebroken, maar een ech te aanleiding daarvoor was er niet. Hoewel de groep uit vijf vaardige muzikanten bestaat, werd er nergens echt gespet terd. Ook Carol stelde behoor lijk teleur. Haar harde, wat schreeuwerige stem blijkt toch te weinig mogelijkheden te hebben om de luisteraar in zijn greep te houden. Behalve dat de emotie ontbrak,, leek het vo lume belangrijker te zijn dan enige verfijning. Nu is dat volu me wel een noodzakelijk kwaad om over de massaal klinkende groep heen te komen, die door middel van de twee gitaristen een muur van geluid bouwt, maar daardoor verliest het ma teriaal aan integriteit. De hoog tepunten waren dan ook op een hand te tellen en dat is wat weinig als je anderhalf uur wilt boeien. Het concert in Utrecht voor een uitverkochte zaal, was de laat ste van een reeks op het vaste land van Europa. Hopelijk krijgt T'Pau nu even de tijd wat rust te nemen en over de muzi kale richting van de groep na te denken. Er zal heel wat moeten worden bijgespijkerd als de mu sici tenminste een lange carriè re in de muziekindustrie na streven. Als ze echter de koers aanhouden die ze nu varen, ko men ze er niet en is het Neder landse optreden straks een her innering uit een eens zo veel belovende toekomst. HANS PIËT

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15