Sou/taut fcetelmeerlaan ifgesloten en plein oor Kopermolen STAD OMGEVING t Ixtra borden »ij Noordeinde Demonstreren om studenten in beweging te brengen ALLER LEADS) Een cadeau van formaat Man vernielt vijftig ruiten )PVALLEND PLAN VERBETERING SLAAGHWIJK: (luit Karnemelksbrug n Gangetje niet af REINWARDTSTUDENTE CARIN TERPSTRA: j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. y ^l-1 luj CcidócSoiwcmt WOENSDAG 16 NOVEMBER 1988 PAGINA 9 rjE ILEZEI GD START POLIKLINIEK OLESTEROL PATIËNTEN Het Academisch Ziekenhuis Leiden begint ld jaar een nieuwe polikliniek die zich richt op pa- met een hoog gehalte cholesterol en andere vet- ipiden) in het bloed. Het zal de eerste polikliniek 070-257|jt doel in Nederland worden. Vooralsnog kunnen patiënten worden behandeld, die thans al elders AZL in behandeling zijn. De zogenaamde Lipiden iniek is voortgekomen uit een samenwerking tus- afdelingen Algemene Interne Geneeskunde, Car- ie en Endocrinologie. Sedert de zomer draait de proef. Cholesterol en andere vetten spelen een ijke oorzaak bij het ontstaan van atherosclerose, jtasting van de wand van slagaderen door bescha- en vetophoping. Dit is de belangrijkste oorzaak [art- en vaatziekten. De nieuwe poli houdt zich I bezig met het toepassen en registreren van de yste wetenschappelijke methodieken bij de bestrij- [van een te hoog cholesterolgehalte in het bloed. Vrijdagmarkt in Merenwijk LEIDEN Er komt begin volgend jaar een weekmarkt in de Merenwijk, aan de achterzijde van winkelcentrum de Kopermolen. Hij wordt op vrijdag gehouden en zal zo'n 50 kramen tel len. Dat is een voorstel van het gemeentebe stuur. Het is nog niet precies bekend op welke deel van de dag de, algemene, markt wordt gehou den. Mogelijk 's ochtends van negen tot een uur, mogelijk begint hij pas om elf uur en ein digt hij pas 's middags om vijf uur. Gekozen is voor de vrijdag omdat op andere dagen reeds markten in Leiden of directe omgeving zijn. Van de vrijdagmarkt in Voorschoten wordt geen concurrentie verwacht. De gemeente ver wacht een grote belangstelling van de zijde van de markthandelaren voor de 50 kramen. Zij worden per branche door middel van loting toegewezen. De markt komt vanavond aan de orde in de commissie CVG. LEIDEN Een 41-jarige Lei- denaar heeft gistermiddag rond half zes met een ijzeren staaf 49 ruiten van woningen van de Pelmolen, Poldermolen en Stel lingmolen vernield. De man, die problemen heeft met de wo ningbouwvereniging, werd aan gehouden bij de Kopermolen. Daar had hij een ruit van een bloemenwinkel vernield en een fiets in een vijver gegooid. Na zijn aanhouding sloopt hij op het politiebureau nog een hand doekautomaat. Vanmorgen heeft een maatschappelijk wer ker zich over hem ontfermd. ANTIEKE HORLOGES GESTOLEN UIT WINKEL LEIDEN Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag uit een winkel in Pieterskerkchoorsteeg dertig oude en antieke vestzakhorloges gestolen. Ze kwamen binnen door de niet afgesloten voordeur. Tevens ver dwenen er een koffertjë met prenten en een koffertje met prenten en administratie. De waarde van de buit is onbekend. Bij een in braak in een winkel in de Haarlemmerstaat zijn in dezelfde nacht een grote hoeveelheid dekbedden, dekbedovertrekken en gordijnen gestolen. De daders vernielden een ruit. De waarde van de buit is nog onbekend. Een post- besteller raakte gistermorgen een bundel post kwijt bestemd voor de Lorenzkade. Hij had in de Van 't Hoffstraat zijn fiets met de post in fietstassen onbeheerd laten staan. Bij terug komst was de bundel verdwenen. Symposium over genetica LEIDEN In de Gorlaeuslaboratoria van de Leidse universiteit aan de Ein- steinweg 5 wordt zaterdag een mini symposium gehouden over genetica. De leiders van de vijf onderzoeksgroepen die verenigd zijn in het onlangs geopen de Medisch Genetisch Centrum Zuid- West Nederland komen aan het woord, 's Morgens worden onder het motto „Spelen met genen" de achtergronden van het onderzoek op het terrein van de medische genetica belicht, 's Middags staan de beschadigingen in genen cen traal onder de titel „Wenen over ge nen". De dag wordt afgesloten met een forumdiscussie over de consequenties voor de samenleving van genetisch on derzoek, onder voorzitterschap van de Rotterdamse hoogleraar prof.dr. M. Niermeijer. |>EIDEN De Ketel- Seerlaan afsluiten voor Joorgaand verkeer en ter Hoogte van het winkel centrum De Kopermolen |en plein aanleggen met Jen muziektent en win- iels. Dat is het meest in Set oog springende on derdeel van de plannen mie architect Fons Ver- ïeijen heeft ontwikkeld |oor de Slaaghwijk, de Jlatbuurt met de „Hor kten" in de Merenwijk. Verheijen deed dat in op- Bracht van woningbouw vereniging De Sleutels, eigenaar van een deel van de flats. Het plan van Verheijen, die zijn „Diskussiestuk Slaagh wijk" gistermiddag presen teerde in het kerkelijk cen trum De Regenboog, is een nieuwe bijdrage aan een serie rapporten die het wonen in de Slaaghwijk moet helpen ver beteren. De wijk kampt sinds een aantal jaren met verpau pering. Eerder lanceerden de beheersgroep Slaaghwijk en de woningbouwvereniging Leiden al ideeën. De voorstellen van Verheijen hebben betrekking op de in richting van de wijk en op de aankleding van de flatblok- ken. Belangrijkste plan op ste debouwkundig gebied is het afsluiten van de Ketelmeer laan. Deze weg, die de IJssel- meerlaan met de Gooimeer laan verbindt, is volgens Ver heijen niet echt nodig. „De mensen in de Slaaghwijk kla gen dat er geen voorzieningen zijn, terwijl het winkelcen trum De Kopermolen vlak bij ligt. Tussen De Kopermolen en de Slaaghwijk ligt echter een verhoogde weg met voor- bijrazend verkeer, die een barrière vormt. Terwijl die weg voor de ontsluiting van de Merenwijk in feite niet echt nodig is", aldus Verheij- De architect wil het „isole ment" van de flatwijk ophef fen door een verbinding te maken met het winkelcen trum. Daarom moet het talud worden afgegraven en komt er voor het winkelcentrum een plein te liggen. Aan de kant van De Kopermolen worden flats gebouwd, met onderin winkels. Het plein zou een muziektent kunnen krijgen en blijft wel toeganke lijk voor auto's, zij het dat het een soort winkelerf wordt. Verder wil Verheijen het slootje dat langs het Roeken pad naar de IJsselmeerlaan loopt afbuigen en onder de Ketelmeerlaan door naar het wijkpark laten lopen. Daar voor zou gebruik gemaakt kunnen worden van het be staande fietsers- en voetgan gerstunneltje. Verheijen wil ook stukken plantsoen bij flats als tuin uitgeven aan wo ningen op de eerste etage, die met een ladder bereikbaar worden. Verder wil hij be staande tuinen vergroten eii extra woningen houwen op de kopgevels van de flats. Ook moeten er extra bruggetjes over de Slaaghsloot naar het volkstuinencomplex komen. Kunstatelier In het plan wordt ook voor zien in extra liften en trap penhuizen, mooie inrichting van gemeenschappelijke ruimten en een grote glazen kunstatelier in plaats van het tunneltje onder de flat aan de Milanenhorst door. De flatwo ningen zijn volgens Verheijen naar ieders tevredenheid en hoeven slechts minimaal aan gepast te worden. Het archi tectenbureau heeft ook een kostenraming opgesteld, die ervan uitgaat dat de op brengst van de bouw van winkels, kantoren en wonin gen (ruim vijf miljoen gulden) de kosten van de hele opera tie kunnen dekken. De ge meente Leiden is inmiddels ook bezig het plan door te re kenen. Voorzitter J. de Geus van De Sleutels bracht verder nog wat voorstellen op tafel zoals andere woningtoewijzing de doorstroming in Slaagh wijk is erg hoog meer in spraak en beter beheer van de flats. Wethouder M. van der Molen, die het eerste exemplaar van het stuk in ontvangst nam, toonde zich in een eerste reac tie erg enthousiast. „Ik wil op korte termijn streven naar een projectgroep waar alle mensen met de gepresenteer de ideeën in vertegenwoor digd zijn. De plannen kunnen dan worden samengevoegd. We moeten het enthousiasme bij alle betrokkenen nu vast houden". tMER VAN KOOPHANDEL: DEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor land (KVK) heeft ernstige bezwaren tegen het college-voor- om het Gangetje en de Karnemelksbrug af te sluiten. De uiting zou bij wijze van proef op zaterdag moeten plaatsvin- De KVK heeft een brief geschreven naar het college. KVK meldt dat de winkeliers van het Gangetje en Karne- ksbrug veel bezwaar hebben tegen de (proef)afsluiting. Ze :en omzetdaling. Verder voorspelt de KVK dat tientallen de- landelsbedrijven die gevestigd zijn aan de Nieuwe Rijn, getje en Botermarkt) verdere schade zal ondervinden, om- ze afhankelijk zijn van een goede autobereikbaarheid. Dit sterke mate gelden voor meubelwinkels. kamer heeft bezwaar tegen nog een proef in het gebied. Ook ,le Breestraat is kort geleden een pröef van start gegaan, irdoor het op een deel van de dag mogelijk is om met de auto Ir de Breestraat te rijden. Liever zag de KVK dat een deel j de markt, de Hooglandse Kerkgracht, als schakel tussen «straat en Haarlemmerstraat zou gaan werken. Van een ver jaging van marktbezoekers en rijverkeer zou dan geen sprake r zijn. Die vermenging is een reden voor het proefvoorstel. jslotte vindt de Kamer dat de verkeerskundige gevolgen on- ^jenst zijn. Het weer wijzigen van de verkeerscirculatie leidt fgens de Kamer slechts tot verwarring en afstoting- van consu- nten. .jt de heer A. Lagerweij van de wijkvereniging Pancras-West Jifakt bezwaar tegen de afsluiting. Die leidt er volgens hem toe |yfifde wijk nog maar één'„uitgang" overhoudt en dat vindt hij leperkend, zeker gezien de drukte op de Hooigracht. te iroy DEN Wethouder M. der Molen (verkeer) de afsluiting van een it van het Noordeinde or middel van extra rden duidelijker onder aandacht van automo- isten brengen. Volgens ar zijn veel automobilis te goeder trouw. ;ttemin zal de politie in ncipe een bekeuring schrijven als een auto- )bilist tegen de regels in naf het Kort Rapenburg Noordeinde in rijdt. twijfel niet aan de bereid- el van de politie om te con- leren, maar het is waar: je it er nu eenmaal niet de e dag iemand neerzetten", us Van der Molen, die gis- en een gesprek over de estie had met hoofdcom- isaris H. Mostert. Dat ge- ïrde naar aanleiding van tiek in de raadscommissie 'keer op de vele overtredin- van het ingestelde een- ttingsverkeer. Ook Van der len was van mening dat er weinig gecontroleerd werd, maar heeft die beschuldiging na het gesprek met Mostert min of meer ingetrokken. „Er waren na de invoering ook een aantal praktische moeilijk heden. De Leidse politie zit al krap, en er was bovendien nog een cursus waardoor er nog minder mensen beschikbaar waren". Van der Molen wil de komen de tijd wat cijfermateriaal over de nieuwe situatie rond het Noordeinde verzamelen. Zo zullen er tellingen op de Witte Singel, het Noordeinde en de Breestraat worden gehouden. „Het was de bedoeling om de Witte Singel te ontlasten en in de avonduren geen doorgaan de route via de Breestraat en het Noordeinde te creeëren. We willen kijken of die opzet werkt. We willen de nieuwe situatie een kans geven, maar misschien moet je na verloop van tijd concluderen dat het niet werkt. Op nog langere termijn kan de komst van bij voorbeeld een parkeergarage op de Beestenmarkt de situatie weer veranderen, waardoor de rijrichting misschien omge draaid moet worden", aldus Van der Molen. LEIDEN De studenten demonstratie die gister middag rond vier uur vanaf het Stadhuisplein begon kreeg een heel an der verloop dan vooraf de bedoeling was. De sit- downactie voor het sta tion, het eindpunt van de demonstratie, werd afge blazen. De voorgenomen route werd al na het lopen door de Haarlemmerstraat verlaten. Via het Noord einde werd, onder en thousiast gezang, gefluit, de universiteitsbiblio theek (UB) aangedaan. Daarna was het doel van de tocht niet meer om de Leide- naren te tonen dat studenten boos zijn op onderwijsminis ter Deetman. „We wilden zo veel mogelijk studenten dui delijk maken dat deze week een actieweek is. En dat die door zo veel mogelijk studen ten gesteund moet worden", liet Reinwardt-studente Ca- rin Terpstra gisteravond we ten. Na de UB" werden ook het LAK-theater, Mensa De Bak, Augustinus en Minerva met een bezoek vereerd. Om half was de tot ongeveer honderd mensen aangegroei de stoet, waarin voorname lijk Reinwardt-ers meelie pen, terug op het Stadhuis plein. Terpstra was over de demonstratie en de opkomst redelijk te spreken. „We hadden gerekend op de stru- denten van Reinwardt. Er waren echter ook een aantal studenten van de universiteit en dat viel dus niet tegen". Op de Reinwardt Academie werd gisteren een alternatief programma afgewerkt, met een aantal inleidingen en een forumdiscussie. Maandag trokken al ruim 60 studenten van de Academie, voorzien van een nep-OV Jaarkaart naar Amsterdam. Daar werd deelgenomen aan het pro gramma van de Amsterdam se Hogeschool voor Kunsten (AHK). Reinwardt is onder deel van AHK. Vanmiddag is er weer gede monstreerd. Om vier uur vertrok een stoet vanaf het Stadhuisplein voor een span doekoptocht. Morgen wordt gedemonstreerd in de vorm van een dodenmars („Zwarte kleding aantrekken dus", luidt een aanbeveling aan de deelnemers). De mars wordt begeleid dor bootjes en drums. Vrijdag moet de La- waaioptocht het. 'demonstra tieve' hoogtepunt worden. „We verwachten dan de meeste mensen", aldus Terp stra. „Het is de bedoeling dat iedereen die meeloopt spul len meeneemt om flink veewl herrie te maken. De basis wordt gelegd door een orkest op bakfietsen". Elf miljoen extra subsidie voor verzorgingshuizen DEN HAAG Verzorgings huizen voor bejaarden in de provincie Zuid-Holland krijgen elf miljoen gulden extra subsi die voor renovatie en nieuw bouw. Het bedrag van elf mil joen gulden is afkomstig uit het totale restbedrag van veertien miljoen gulden uit het Fonds Ouderenbeleid 1985 van de Provincie Zuid-Holland. Onder andere Adegeest in Voorscho ten en De Morgenster in Zoe- termeer komen voor renovatie elk in aanmerking voor een subsidie van 132.000 gulden. Ook een nieuwbouwproject in Alphen aan den Rijn komt in aanmerking voor subsidie. Daarnaast wordt drie miljoen gulden besteed aan brandveilig heidsvoorzieningen in bejaar dentehuizen (2,5 miljoen gul den) en het vormen van een buffer voor het Fonds Oude renbeleid. Het voorstel van Ge deputeerde Staten wordt voor gelegd aan de provinciale ad viescommissie ouderenbeleid en aan de statencommissie gezond heid en welzijn. Ruilavond De afdeling Leiden van Phi- latelica houdt morgen haar maandelijkse ruilavond. Het ruilen begint om 19.30 uur. Er zijn rondzendboekjes en er wordt een veiling gehou den. De ruilavond vindt plaats in lyceum Visser 't Hooft aan de Anthonie Duyklaan. Lunchconcert Harpiste Ellen Versney ver zorgt morgen van 12.45 tot 13.30 uur een lunchconcert In de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. Ze speelt werken van Handel, Debussy, Fauré, Ibert, Tour nier, Saint-Saens en Gode- Klucht De Chr. Toneelgroep De Timdelerclub brengt vrijdag de klucht „Eens in de dui zend jaar" van John Dole in een bewerking van Karei van Bosheim op de planken van de Leidse Schouwburg. Aanvang 20.15 uur. Het ver haal gaat over de amateur- astronoom Gerard Groen die zijn nogal saaie leven opeens ziet veranderen wanneer hij bezoek krijgt van een zeer bijzonder meisje. Vanaf dat moment vinden er allerlei vreemde, buitenaardse ge beurtenissen plaats. Lezing De heer dr. W.J. Ouweneel uit De Bilt spreekt vrijdag in de Streekschool voor BBO over de New Age Beweging. Ouweneel wil wijzen op het belang van het christelijke geloof. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Chopin De Argentijnse pianiste Martha Noguera verzorgt vrijdag het tweede concert van de Chopincyclus. Ze speelt onder meer zeven Ma zurka 's en enkele polonaises. Het concert wordt gehouden in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. De aanvang is om 20.15 uur. Ruilbeurs De Ruilclub Koningskerk houdt vrijdagavond een ruil beurs in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. Vanaf 19.00 uur kan men er terecht met lucifermerken, postzegels, suikerzakjes en dergelijke. Reggae In het buurthuis Wester kwartier aan de Ten Kate- straat wordt vrijdagavond vanaf 19.00 uur een reggae- night gehouden. De disco is bedoeld voor de jeugd tussen 10 en 18 jaar. Lezing De afdeling Rijnland van de Nederlandse Genealogische Vereniging houdt donderdag een lezing over het gebruik van de personal computer bij het verwerken van genealo gisch materiaal. Spreker is de heer J.J. Duivenvoorden. De lezing begint om 20.00 uur in de expositiezaal De Vlietpanden van het Leidse gemeentearchief aan de Vliet 45. Vrijwilligers De Dierenbescherming afde ling Leiden en omgeving is op zoek naar vrijwilligers voor de buitendienst. Een rij bewijs is noodzakelijk. Nade re inlichtingen zijn verkrijg baar bij 122314. i Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee _(voor controle Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank handdoek naar I Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9