Pastoor niet langer gebonden aan parochie Onderwijs is veel meer. ficidócSomat kerk wereld beroepingen Centraal Weekblad: geen uitwisseling met Die Kerkbode >weer 17 8 GEESTELIJK LEVEN/OPINIE SeidócSoutont DINSDAG IS NOVEMBER 1988 PAGI !nn Vaticaanse kruistocht tegen nieuwe roman Umberto Eco ROME Het is het Vaticaan een doorn in het oog dat de nieu we roman van Umberto Eco „De Slinger van Foucault", op nieuw een geweldige bestseller wordt. Het Vaticaan heeft het boek fel veroordeeld. In een bespreking in de „Osservatore Ro mano" wordt het boek een „gesel" genoemd, waarmee de schrijver alles en iedereen te lijf gaat. De door „De naam van de Roos" wereldberoemde auteur Eco treft volgens het Vati caan in zijn nieuwe boek „het heilige en het wereldse, de wijs heid en de wetenschap, de gedachte en het gevoel". Het boek staat vol „smerigheid en potsenmakerij, vloeken en godslaste ringen. die met elkaar verbonden zijn in een mortel van hoog moed en cynisme". Eco speelt een gemakkelijk spel „dat net als op een jaarmarkt niet veel geld kost". Opgeroepen wordt tot een „kruistocht" tegen boeken als die van Eco. De nieuwe ro man speelt gedeeltelijk in de middeleeuwen en deels in deze tijd. Het gaat over occulte samenzweringen en geheimzinnige ridderordes. Hoewel het boek beslist geen gemakkelijke lectuur is, vliegt het in Italië de winkels uit. De eerste druk van uitgever Bom- Minachting is een soort kanker, die als ze één deel van ons karakter aantast, heel de rest be derft. Samuel Johnson Joodse dissident Begoen weigert in kerk te spreken GORINCHEM De joodse dissident Joseph Begoen, die vorig jaar uit de Sovjetunie naar Israël emigreerde, heeft gister avond geweigerd in een kerk te spreken. „Een or thodoxe rabbijn zou dit nooit doen. Daarom doe ik het ook niet," aldus Begoen voor de gerefor meerde Johanneskerk in Gorinchem. Hij maakt dezer dagen een tournee door Nederland op uitnodiging van een tiental overwegend evangelische or ganisaties die zich verbonden voelen met de gelovigen in de Sovjetunie en met Israël. De weigering van Begoen kwam voor de organisatoren „als een volslagen verras sing", aldus H. Goudzwaard, die de avond leidde. Vorige week donderdag had hij nog in een kerk in Aalsmeerder- brug gesproken. Pogingen van de organisato ren om Begoen tot andere ge dachten te brengen „De kerk heeft ook een sociale functie") haalden niets uit. Begoen heeft vervolgens op de stoep van de kerk zijn ver haal over de positie van de Sovjetunie gehouden. De tournee is georganiseerd door de EO-tv-rubriek Vrije Gevangenen, Christian Soli darity International, Kruis tochten, Oost-Europa Zen ding, Christian Care East West, Christenen voor Israël, Near East Ministries, de Christelijke Ambassade in Je ruzalem en het Solidariteits- comité voor de joden in Rus land. In joodse kringen bestaat er enerzijds waardering voor de liefde en opofferingsgezind heid van evangelische groe pen voor Israël. Anderzijds leeft er ook de vrees dat deze christenen ten diepste de be doeling hebben de joden te bekeren. „Ze hebben een ge heime agenda," zo worden deze evangelische christenen getypeerd door mevr. M.Th. Kunstenaar, secretaris van het Overlegorgaan van joden en christenen in Nederland (OJEC). Nederland** Hervormd* Kerk Be roepen te Dalfsen J.R. Smit te Sex- bierum-Pietersbierum. Aangenomen naar Amsterdam (part-time) mw.J.J. Ploeger-Grotegoed te Arnhem; naar Eerbeek (toez.) C. van Alderwegen te Drempt en Oldenkeppel. Bedankt voor Bodegraven A.A. Floor te Ud- del; voor Nieuwe Pekela J. Riemers- ma te Nijbroek. Gereformeerd* Kerken Beroepen te Beekbergen als geeste lijk verzorger van het Zonnehuis al daar (part-time), drs.W. Kievit, kand. te Kampen, die dit beroep heeft aan genomen; te 's-Hertogenbosch als predikant voor het werk in de peni tentiaire inrichtingen „Nieuw Vosse- veld" te Vught drs.A. Buma, kand. te Vught, die dit beroep heeft aangeno men. Aangenomen naar Amsterdam- West drs. W.H.M. Reinders te Ten Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Hoogeveen en te 't Har de O.W. Bouwsma, 1.1. zendingspre dikant te Curaao, wonende te Rijns- Nederland* Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Hengelo (O) drs.J. de Jonge te Zeist. Christelijk* Gereformeerd* Kerken Beroepen te Nleuw-Vennep J.G. Schenau, kand. te Valthermond; te Nunspeet (tweede predikantsplaats) J. van Amstel te Ede. Bedankt voor 's-Gravenhage-Schevenlngen K. Hoefnagel te Nieuwpoort. IN BISDOM DEN BOSCH DEN BOSCH Het bisdom 's-Hertogenbosch gaat een grote reorganisatie in het pas toraat tegemoet. De vicaris- generaal van het bisdom, drs. A. Hurkmans, heeft in een rapport enkele 'bouwstenen voor een pastoraal beleid' aangedragen die moeten lei den tot ordening van de taken tussen gewijde en niet-gewij- de gelovigen en tot meer sa menwerking tussen de paro chies. „Dat zal de inzet en de rust in het pastoraat ten goede komen", aldus de vicaris. De aanleiding voor de reorga nisatie is de terugloop van het aantal priesters. Hurkmans verwacht dat het priesterbe stand over vijftien jaar zijn dieptepunt zal hebben be reikt. Een andere opzet is ook noodzakelijk omdat de be schikbare priesters ongelijk zijn verdeeld over het bisdom. De parochies zullen het ver trouwde idee dat zij een pas toor voor zichzelf hebben, moeten opgeven, aldus Hurk mans. Er zullen priesters moeten worden benoemd voor meerdere parochies. De vicaris pleit in zijn nota voor de instelling van een pasto- raatsgroep die werkzaam is in een aantal samenwerkende parochies. De leiding van deze pastoraatsgroep is in handen van een priester. „Voor ons katholieken is een priesterloze kerk ondenk baar", schrijft Hurkmans. Naast de priester zal in de pastoraatsgroep plaats zijn voor een diaken, een pasto raal werk(st)er, een religieu- s(e) en een aantal vrijwilli gers. Meer dan vroeger zal volgens Hurkmans moeten worden gelet op de leidingge vende kwaliteiten van een priester. Breuk De nieuwe opzet van het pas toraat betekent volgens Hurk mans voor zowel priesters als andere gelovigen „een breuk met vertrouwde structuren en verwachtingspatronen, waar voor een ingrijpende mentali teitsverandering nodig zal zijn. Het is van beslissende be tekenis dat er met overtuiging aan gewerkt zal worden". De nota van de Bossche vica ris-generaal geeft slechts hoofdlijnen aan voor een nieuw beleid. Later zal moeten worden gesproken over de structuur en functie van dekenaten, de verhou ding tussen de parochie-bestu ren en de nieuw op te zetten pastorale' eenheden en de eventuele aanpassingen van diocesane structuren en dien sten. De komende twee we ken zal het rapport worden besproken in een zestal verga deringen met vertegenwoor digers van dekenale besturen en kerk- en parochiebesturen. „We gaan heel democratisch te werk", meldt een woord voerder van het bisdom. Deken L.G.J. Bijl van Tilburg geeft de nota in tegenstelling tot Hurkmans zelf weinig kans van slagen. „Er rammelt te veel aan", zegt hij. Het rap port gaat hem te veel uit van de gedachte dat de parochies niet zonder priester kunnen. Daarmee doet het weinig recht aan de inzet van de niet-gewijde gelovigen, aldus Bijl. In die zin is de nota een breuk met de traditie van de bisschoppen Bekkers en Bluyssen, die er vanuit gingen dat de geloofsgemeenschap zelf ook tot heel wat in staat was. Bijl vindt het belangrij ker dat er wordt gewerkt aan de versterking van deze plaat- opdat zij zoveel mogelijk zelf kan doen. Hij ergert zich aan het feit dat de nota pas op het allerlaatste moment is toegestuurd aan de diverse besturen. Het tekent volgens hem de manier waar op men in het bisdom met el kaar in gesprek gaat. „Dat is het voortdurend manco van dit beleid". De situatie in het bisdom Den Bosch, waar in 1985 mgr. J.G. ter Schure te gen de wil van alle dekens tot bisschop werd benoemd, lijkt volgens Bijl veel op die in de gemeente Smallingerland. De burgemeester daar zegt net als de Bossche bisschop geen ver trouwen nodig te hebben om te kunnen functioneren, krijgt-ie dat wel dan is het mooi meegenomen. „In zo'n situatie laat een gesprek zich ook niet goed organiseren", aldus Bijl. DDR verbiedt conferentie christelijke studenten OOST-BERLIJN De auto- riteiten in de DDR hebben een vredesconferentie van de Europese afdeling van de we reldfederatie van christelijke studenten verboden. Ongeveer 65 studenten uit 11 Europese landen zouden deze week aan de conferentie in Buchow ten oosten van Ber lijn hebben deelgenomen. De conferentie zou als thema hebben; „de bijl ligt aan de wortels van de boom. Op zoek naar een vreedzaam en vre destichtend Europa" en had de bijdrage van de christelijke studentengemeenten aan het conciliaire proces van gerech tigheid, vrede en behoud van de schepping moeten uitwer ken. De autoriteiten vreesden dat de conferentie en de proble men die zij aan de orde wilde stellen „de huidige situatie en het vertrouwen tussen kerk en staat in de DDR" in gevaar zouden brengen. Bovendien oordeelden zij dat de vereni ging van protestantse studen ten in de DDR „geen studen tenbeweging is en dus geen onderdeel kan zijn van de we reldfederatie". UTRECHT Het Centraal Weekblad wil geen artikelen uitwisselen met Die Kerkbo de, het officiële orgaan van de (blanke) Nederduitse Gerefor meerde Kerk (NGK) in Zuid- afrika. Die Kerkbode had in april prof. dr. K. Runia, hoofdredacteur van het Cen traal Weekblad, uitgenodigd een paar keer in beide bladen artikelen te publiceren als bij drage aan de verbetering van de betrekkingen tussen de Gereformeerde Kerken in Nederland en de NGK. Het Centraal Weekblad, een opinie- en informatieblad voor de Gereformeerde Ker ken, zou enkele vragen over bij voorbeeld de apartheid aan Die Kerkbode kunnen voor leggen. Omgekeerd zou Die Kerkbode vragen over de homoseksualiteit a traal Weekblad kunnen stel len. De antwoorden op de vragen zouden in beide bla den moeten worden gepubli ceerd. Runia heeft geantwoord dat de redactie van het Centraal Weekblad „het in de huidige omstandigheden niet verstan dig" vindt eraan te voldoen. Bovendien wil de redactie het resultaat afwachten van de consultatie tussen de blanke kerk en haar dochterkerken. Die Kerkbode betreurt het besluit van het Centraal Weekblad. Het is droevig als kerken met een zo lange his torische verbondenheid el kaar nu ontlopen, aldus het blad. Het erkent dat de NGK zelf in het verleden soms een dialoog heeft afgewezen. Maar de kerk is steeds meer gaan beseffen dat een kerk haar roeping niet kan vervullen door gesprekken uit de weg te gaan. Groei economie ook ten goede aan gehandicapten" 11 NIJKERK „De huidige economische groei en de ho gere inkomsten van de staat zouden ook financieel ver taald moeten worden naar een vermindering van de wachtlijsten in de zorg voor geestelijk gehandicapten". Dit zei voorzitter G. J. Kuiper van „Philadelphia" op de na jaarsvergadering van deze landelijke protestants-christe lijke vereniging van ouders en vrienden van het afwij kende kind. Hij sprak in Nij- kerk tot ongeveer 275 afge vaardigden van de afdelin- voor verstandelijk gehandi- gen. capten. Gehoopt wordt dat de visie van de ouders zal door- Door „Philadelphia" worden klinken in het regerings pogingen ondernomen om standpunt, dat eind dit jaar overheid en politiek ervan te over de zorg voor geestelijk overtuigen dat er een fikse gehandicapten verwacht bres geslagen is in de zorg wordt. Tegen de vergetelheid Met „een zwerm getuigen" heeft de Nijmeegse hoogleraar C.E.M. Struyker Boudier het overzicht van de religieuzen en hun filosofie vanaf 1880 voltooid. De eerste drie delen handelden respectievelijk over de filosofische bedrijvig heid van de Jezuïeten, de Do minicanen, en die van de Au gustijnen, Carmelieten en Minderbroeders. In het vierde deel worden de oude monastieke ordes (Bene dictijnen, Cisterciënsers, Trappisten), de Norbertijnen en de Kruisheren en vervol gens de congregaties uit de ze ventiende, achttiende en ne gentiende eeuw behandeld. Het is al vaker gezegd naar aanleiding van de eerder ver schenen in deze reeks. Wat een reusachtige arbeid is hier door de Nijmeegse hoogleraar verricht om de talrijke (filoso fische) geschriften van de le den van deze ordes en congre gaties te beschrijven en te evalueren! Ook dit deel wordt afgesloten met een gedetail leerd overzicht van de publi caties van de tientallen be handelde auteurs zodat het te vens kan dienst doen als nas lagwerk. Nu de denkarbeid van deze congregaties door de secularisatie in belangrijke mate is ingeperkt of hele an dere wegen is uitgegaan dap de traditionele, vaak metafy sisch ingestelde filosofie is dit magnum opus van Struyker Boudier een monument tegen de vergetelheid. C.E.M. Struyker Boudier Wijsgerig leven in Neder land. België en Luxemburg 1880 - 1980. Deel IV. Een zwerm getuigen. Uitgave Ambo. Prijs 45,-. Sociale zorg Het kerkelijk spreken inzake sociale vraagstukken is niet van vandaag of gisteren. Met zijn encycliek Sollicitudo rei socialis (De zorg om het socia le) heeft paus Johannes Pau- lus II de traditie van de socia le leer van de kerk voortgezet en verder ontwikkeld in de lijn van het Tweede Vaticaans Concilie. L. J. van Eekelen, docent aan de Economische faculteit van de Vrije Univer siteit van Amsterdam en aan komend diaken in het aarts bisdom Utrecht heeft een handreiking gemaakt voor de bestudering van de encycliek. Zijn werkstuk is uitgegeven door het secretariaat van het RK kerkgenootschap, postbus 13049, 3507 LA Utrecht. Prijs f 3,- per exemplaar. Kerstnacht voorjongeren Gerechtigheid en vrede? is het thema van de kerstnacht georganiseerd door het jonge rencentrum De Uithof van de abdij van Berne in Heeswijk- Dinther. Deze nacht is be doeld voor jongeren van 16 tot en met 26 jaar. De organisatoren willen dat de deelnemers letterlijk met woorden als 'gerechtigheid' en 'vrede op aarde' bezig zijn. De nacht wordt besloten met een gezamenlijk ontbijt op kerstmorgen. Voor meer in formatie: De Uithof, Hees- wijk-Dinther. Tel. 4139 -1Ï55 (tussen 9.00 en 12.00 en tussen 19.00 en 20.00 uur). Is onderwijs het voldoen aan de vraag van wat men (met een lelijk woord) wel onder- wijsconsumenten noemt? Moet onderwijs zich richten op alle (trendgevoelige) vra gen van de samenleving? Of gaat het om een veel breder aanbod van onderwijs en vor ming gericht op een ook wat langere termijn? Geldt voor het onderwijs ook het markt principe? Een aantal jaren geleden ver toefde ik enige tijd in de Ver enigde Staten om kennis te nemen van enige takken van beroepsonderwijs aldaar. Het trof me dat allerlei scholen voor beroepsonderwijs vlakbij industriële centra werden ge bouwd en zich zo volledig mo gelijk trachtten aan te passen aan de vraag van het daar aanwezige bedrijfsleven. Ofte wel: het was onderwijs dat zich volledig richtte op de markt. Het is al een oud strijdpunt. De maatschappij, met name allerlei bedrijven en instellin gen willen graag dat het on derwijs leerlingen, studenten aflevert die zij liefst meteen in een bepaalde functie kun nen inzetten. Functioneel on derwijs, zou men het kunnen noemen. Maar jarenlang is hier vanuit het onderwijs ge lukkig verzet tegen aangete kend: onderwijs leidt niet in de eerste plaats mensen op om geschikt te zijn voor een be paalde baan. Het heeft een veel breder doel. Toch lijkt het er momenteel op dat dit verzet uit het onderwijs het steeds moeilijker zal krijgen. Ook van overheidswege wordt steeds meer het markt principe gehanteerd. De slin ger gaat duidelijk die kant uit. Te ver misschien? Onderwijs is natuurlijk wel altijd een kwestie van vraag en aanbod en die moeten ook redelijk op elkaar zijn af gestemd. Ons systeem is nu, dat uitgaande van het gege ven „het geven van onderwijs is vrij" allerlei scholen van de overheid de gelegenheid krij gen om onderwijs aan te bie den. En die scholen blijven in principe zo lang bestaan als voldoende onderwijsvragen- den van dat aanbod gebruik willen maken. Als een te groot aantal onderwijsvragers geen school van hun keuze kunnen vinden, hebben zij (mits hun aantal voldoende is) het recht om een eigen school met een eigen aanbod van on derwijs op te richten. Maar hoe het ook zij: het primaat ligt bij het aanbod van onder wijs. Waarom? Om te beginnen heeft de overheid een eigen verant woordelijkheid voor het on derwijs, net is om met de Grondwet te spreken een voorwerp van aanhoudende zorg van de overheid. Want die overheid heeft een ver antwoordelijkheid ten aanzien van de welvaart en het wel zijn van de burgers. Ze regelt daarom het openbaar onder wijs en stelt eisen van deug delijkheid aan het bijzonder onderwijs. Allemaal aanbods zaken dus, die niet alleen te maken hebben met wat de markt, de maatschappij op een bepaald moment vraagt. De onderwijsdoelstelling die hiervoor als uitgangspunt dient heeft (ook internatio naal) de volgende drie compo nenten: 1. De individuele ontplooiing. 2. De maatschappelijke /cultu rele vorming. 3. De beroeps- voorbereiding. sen van de deugdelijkheid van de overheid in het kader van de drie bovengenoemde punten de taak om die doel stellingen zelf in te kleuren plus daar nog eigen doelstel lingen en uitgangspunten aan toe te voegen. Als men dat overziet dan is dat een heel wat breder geheel dan een op leiding toegespitst op een be paalde functie. Het is ook bre der dan het opleiden in een beperkt aantal vakken waarin men eindexamen doet. (Daar om zijn die zgn. drilscholen, waar men zich uitsluitend op eindexamenvakken richt, zo eenzijdig). Het gaat om de hele mens die onderwijs krijgt waar hij (on danks alle nascholing even tueel later) zijn hele leven iets aan heeft. Dus: breed onder wijs over de trend heen zich richtend op een langere-ter- mijn-perspectief. Wat ziet men echter? Er zijn een aantal tendenzen zicht baar, die in tegenovergestelde richting wijzen. In de eerste plaats is er het bedrijfsleven dat toch weer de nadruk legt op functiegericht onderwijs dus smaller en meer op de korte termijn gericht. Het doet toch wel vreemd aan wanneer een school in feite vergeleken wordt met een soort fabriek waar je in het begin „ruw materiaal, grond stoffen" instopt en die na 4, 5 jaar „pasklare producten" af levert. Dat is geen onderwijs! Bovendien: onderwijs is ook altijd een persoonlijke zaak, en leren speelt zich altijd met name af in de relatie leraar- leerling. Als de overheid de scholen steeds meer aanspoort om sponsors te vinden, dan drijft ze hen onwillekeurig ook een kant uit, waarin het primaat steeds meer bij „de markt" komt te liggen. En dan is er ook steeds meer sprake van zogeheten out-put-financie- ring, dat wil zeggen een school wordt niet alleen gefi nancierd naar rato van het aantal leerlingen dat zij on derwijs geeft, maar ook naar rato van het aantal geslaag den dat men „aflevertVoeg dan daarbij de extra nadruk die gelegd wordt op de zoge heten harde vakken zoals wiskunde („kies exact"!), techniek, economie. Het beeld is zo nog lang niet compleet. Hopelijk heb ik in dit korte bestek wel duidelijk gemaakt dat het bij alle discussies die er momenteel over het onder wijs zijn, dringend noodzake lijk is, dat opnieuw wordt ge vraagd: wat is nu eigenlijk de kern van het geven van on derwijs? Niet de markt be paalt die, niet de trend, maar wel het antwoord dat men Geen al te hoge verwachting^ ONTEGENZEGGELIJK is het uitroepen van een onal kelijke Palestijnse staat, vannacht in Algiers, een mijlpjfis da de na-oorlogse geschiedenis van het Midden-Oosten. Ni omen leen voor het Palestijnse volk, dat verspreid over tal va bieden de proclamatie heeft begroet met uitbundige fet Gevreesd wordt overigens dat die later op de dag in de Israel bezette gebieden gaandeweg zullen overgaan in we onlusten. justn naar d var [sverg mini: nieu besl ig of day, op de en. erlaf O Het is ook een belangrijke ontwikkeling voor de Israej van wie er velen met zeer gemengde gevoelens via de zullen hebben geluisterd naar het emotionele stem^ waarmee Yasser Arafat de onafhankelijke Palestijnse uitriep. Het is zeker ook belangrijk voor de rest van di, reld, omdat de vredeskansen in het Midden-Oosten eiL' door zijn gestegen. Maar er is jammer genoeg geen i| voor al te hoge verwachtingen. Met de aanvaarding van de ruim twintig jaar oude rei tie 242 van de Verenigde Naties over het bestaansrecht I nen veilige en erkende grenzen voor alle staten in het^ den-Oosten" heeft de Palestijnse Nationale Raad ook het Palestijnse parlement in ballingschap genoemd ij geval een nieuwe weg ingeslagen. Voor het eerst hebtx Palestijnen immers, zij het indirect, het bestaansrecht vj^ staat Israel erkend. TOT dusverre hadden de radicaalste Palestijnse groep gen aanvaarding van de VN-resolutie steeds verhinderd) jaar geleden heeft dezelfde Palestijnse Nationale Raad solutie nog met overweldigende meerderheid van tafe! veegd. En hoewel ook vannacht enkele radicale groepi gen niet vóór hebben gestemd, is resolutie 242 toch mei opmerkelijk grote eensgezindheid aanvaard. DiE aanvaarding is zonder meer een groot, persoonlijk ces voor Yasser Arafat. In de loop van zijn politieke caj heeft de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatil opmerkelijke behendigheid aan de dag gelegd om vrol vijanden opeens als vriend in de armen te vallen en oo| zijn politieke lijn betreft drastisch van standpunt te veré ren. )EN De verrassende beslissing die de Jordaanse koning Hui een paar maanden geleden nam om alle banden met d cc lestijnen op de westelijke Jordaanoever te verbreken, za,n van de voornaamste drijfveren voor Arafat zijn gei ?zuj vriend en vijand onder de Arabische broeders te bewege^.. solutie 242 te aanvaarden. De Palestijnse Nationale ran( heeft tevens VN-resolutie 338 aanvaard, waarin aangei lzet gen wordt op onderhandelingen tussen alle betrokken p ^ar en. eb0 Jere URIE jaar geleden zwoeren de Palestijnen, met een vtje is ring die in Cairo werd afgelegd, het gebruik van gewei hun politieke doelstellingen te bereiken af. Dat gebeurd^ tegemoet te komen aan een eis van de VS, dat naa ,|aai kenning van het bestaansrecht van de staat Israel foi e m ook diende te worden afgezien van geweld om internatijper vredesbesprekingen mogelijk te maken. «ax norg ISRAEL staat echter nog steeds bloot aan geweld docrllaus slagen van Palestijnse commando's tegen burgers en döCierk Palestijnse opstand in de bezette gebieden. Deze Int oc^ duurt binnenkort al een jaar. Beide voorwaarden van j" hington zijn dus nog niet vervuld en het is zeer de vra )ar^ hoeverre Arafat bij machte zal zijn de door hem in bewi rote gezette Intifada een halt toe te roepen. onn erkc BOVENDIEN moet worden afgewacht in hoeverre de i 3nce giers gedemonstreerde Palestijnse eensgezindheid me Ci dan een voorbijgaand fenomeen. Tegenstellingen tusse :n) Arabische broeders en politieke manoeuvres vaileut( rael hebben al vaker de hoop op gunstige ontwikkeli weggevaagd. De uitslag van de onlangs in Israel geholdio verkiezingen en de vorming van het nieuwe kabinet m 20 de vredeskansen er niet groter op. Het ziet er daarom tich uit dat Bush, wanneer hij straks president Reagan is »lde volgd, de mouwen zal moeten opstropen voor een kra Midden-Oosten-initiatief. Plaatselijk mist DE BILT (KNMI) Het rustige weer houdt ook mor gen nog aan. Vannacht en in de vroege ochtend kan in de vochtige lucht die boven ons land aanwezig is plaatselijk mist ontstaan. Later in de ochtend gaat de mist over in lage bewolking. In de mid dag komt de zon er hier en daar door. Het blijft de hele dag droog. Het hogedrukge- bied dat voor dit weer zorgt verplaatst zich morgen lang zaam zuidoostwaarts over ons land. Hierdoor is er wei nig wind, maar in de loop van de dag gaat er een zwak ke tot matige wind waaien uit het zuidwesten. De tem peraturen worden iets lager dan vandaag, vannacht onge veer 5 graden en morgen rond de middag 9 graden. Weersvooruitzichten voor di verse europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Skandinavië: Langs de westkust soms wat regen of motregen, elders overwegend droog. Meer naar het oosten soms opklaringen. Middagtem- peratuur langs de westkust 7 tot 11 graden. Elders 3 tot 7 graden, s Nachts weinig of feen vorst. tritse Eilanden: Woensdag overwegend droog en vooral in het zuiden wat zon, donder dag tijdelijk regen, het meest in het noorden en westen. Middagtemperatuur van 10 tot 13 graden. Denemarken: Droog. Soms op klaringen. Middagtemperatuur 7 tot 10 graden. Noordwest-Duitsland en Bene lux: Wolkenvelden. Vooral meer naar het zuidoosten eerst plaatselijk mist. Droog. Mid dagtemperatuur 6 tot 10 gra den. Midden- en zuid-Duitsland, noordoost-Frankrijk: Droog weer. Op veel plaatsen mi laaghangende bewolking*"1 enkele plaatsen soms opld ten. Middagtemperatuur graden. Midden- en zuidwest-Fi rijk: Zonnig, meer naar noordoosten eerst plaats mist. Middagtemperatuur 8 graden meer naar het n<£^ oosten, tot 17 graden lanfi^ Pyreneëen en langs de dellandse zee. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Amsterdam Dealen Den Helder motrg Vlissingen onbew. Zuid-Limburg motrgn Aberdeen zw. bew. igs de J RGEN Mas Mtn t-" Lissabon Luxemburg Part)s mist Praag I. bew. Rome hatt bew. Spilt zw. bew. Stockholm onbew. Warschau zw. bew. Wenen half bew. Zürtch zw. bew. Bangkok Casablanca Damascus Los Angeles New Orleans Paramaribo San Francisco Singapore half bew. 21 13 - 0 21 14

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2