Kompostering huisvuil begint in februari ALLER LEI(DS) ^id^Soma/nt STAB OMGEVING 0 0 voor -.ulpverlening achtoffers misdrijf Zijlbrug op schema Tweede brand verwoest rest van grachtenpand Schouwburg gaat kaarten weer per maand verkopen MAANDAG 14 NOVEMBER 1988 PAGINA 7 Ijker bekent Pjinbraken Een 25-jarige J heeft zeven inbra nd. De man werd al tijd door de politie in «gehouden in verband jantal inbraken. Vori- toerd hij in de nacht brdag op vrijdag aan- Van de inbraken ekend heeft, pleegde e in Katwijk, twee in Ij, een in Leiden en Steenwijk. Hij nam oor ongeveer vijftig- kulden aan goederen !hts een miniem deel is teruggevonden. Inbraken in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN r- Inbre kers hebben dit weekend hun slag ge slagen in Alphen. Uit een dameskle dingzaak in winkelcentrum de Aarhof werden 64 kledingstukken ter waarde van 9.100 gulden ontvreemd. De toe gangsdeur werd met een tang openge broken. In de nacht van vrijdag op za terdag was een woning aan de Venus- straat doelwit van inbrekers. Zij namen een leren jas en sieraden mee ter waar de van 4.700 gulden. Een keukenraam werd geforceerd. In diezelfde nacht werden bewoners van een huis aan het Loevestein bestolen van een CD-speler, een videorecorder en een aantal che ques. In de nacht van zaterdag op zon dag werd de videorecorder gestolen uit een woning aan de Barnsteenstraat. De schuifpui van het huis werd met geweld opengemaakt. Noordegraaf verlaat Nieuwkoopse raad NIEUWKOOP Het Nieuwkoop- se raadslid J. Noordegraaf (CDA) verlaat per 1 januari de gemeente raad. De grenswijziging tussen Utrecht en Zuid-Holland heeft tot gevolg dat Noordegraaf in het nieu we jaar niet meer in Nieuwkoop woont, maar in Woerden. Volgens de regels mag hij dan niet meer zit ting hebben in de gemeenteraad van Nieuwkoop. De grenswijziging heeft tot gevolg dat Woerdense Verlaat overgaat naar de gemeente Nieuwkoop en het zuidelijk deel van de polder Achttienhoven bij Woerden gaat behoren. En juist op dat kleine stukje van de polder woont Noordegraaf, die er tevens een bedrijf heeft. Twee ton voor poliobestrijding NOORDWIJK De ae- tie „Help polio de wereld uit" heeft twee ton opge bracht. De Lionsclub Bollenstreek en de vier samenwerkende Rotary- clubs hebben dit bedrag bijeengebracht op. en rond het corsofestival en door het houden van een sportcompetitie tussen zeven gemeenten in de Duin- en Bollenstreek. Het bedrag wordt vrijdag 25 november overhan digt aan Rotarylid J. Ott- tervanger, die belast is met de landelijke coördi natie van het project. Ongeval op Vriezeweg LEIMUIDEN Te hard rijden was zaterdagmiddag de oorzaak van een eenzij dig ongeval op de Vrieze weg in Leimuiden, de pro vinciale weg richting Nieuwveen. De 21-jarige Alphense automobilist, die een wegversmalling na derde, begon te remmen. Het remmen mocht echter niet meer baten en de auto kwam tegen een brug tot stilstand. Met onbekend letsel is de man naar het Rijnoord Ziekenhuis in Alphen aan den Rijn ge bracht. Dronkeman ramt auto's NOORDWIJK De poli- tie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een 56- jarige Noordwijker aange houden wegens rijden on der invloed. De man was op de Duinweg en de Oranje Nassaulaan tegen drie geparkeerde auto's gereden. Vervolgens stuurde hij de Van Pan- huysstraat in, die momen teel opengebroken is. Hal verwege kwam hij in zijn deerlijk gehavende voer tuig tot stilstand. De poli tie stond hem daar op te wachten. Rembrandt wint handbaltrofee LEIDEN De openbare scholengemeenschap Rembrandt heeft zaterdag de wisseltrofee gewonnen tijdens de Leidse zaal handbalkampioenschappen voor het voortgezet onderwijs. Deze werden in de Groenoordhallen afgewerkt. Het Rem brandt leverde de beste totaalprestatie. De zaalhandbalkampj- oenschappen werden georganiseerd door de gemeentelijke schoolsportcommissie Leiden in samenwerking met de Leidse handbalvereniging Saturnus. Er deden dit jaar 40 teams mee aan de kampioenschappen. In totaal waren ongeveer 400 leer lingen actief. Dat was minder dan in andere jaren. Daardoor kon de hoofdprijs al omstreeks 14.00 uur worden uitgereikt. De wedstrijden werden zonder problemen afgewerkt. Bij de brug klas toonde het Lucas College uit Voorschoten zich het sterk ste. Zowel bij de jongens als de meisjes werd de eerste plaats behaald. In de categorie van de tweede en derde klassen werd het Rijnlands Lyceum uit Sassenheim eerste bij de meisjes. De Rembrandt scholengemeenschap bleek het beste jongensteam te herbergen. Bij de hogere klassen, scholieren van omstreeks 16, 17 jaar was het Agnes College het meest op dreef bij de meisjes. Bij de jongens was het Rembrandt de sterkste. 5^RECTEUR REINIGING: ?^J3EN Directeur L Logtenberg v^n de 5|eentelijke directie jiging, Havens en •enmarkten ver- ht dat in februari in deel van Leiden dt begonnen met D,posteren van huis- Hij is een groot fstander van het ge- »iden inzamelen van inte- fruit- en tui- /al (GTF), omdat 5 minder afval ver- rui hoeft te worden. lenberg voert thans met ïre gemeenten overleg om in Zuid Holland West tot gescheiden inzameling te ko men. „Aan groente-, fruit-, en tuinafval wordt 50.000 ton opgehaald in dat gebied. Verbranding daarvan kost 5 miljoen", aldus Logtenberg. De afdeling Leiden van de Vereniging Milieudefensie heeft Logtenberg een brief geschreven met het verzoek om snelle invoering van het scheiden van groente-, tuin en fruitafval (GTF). Invoering van gescheiden inzameling van GTF in de binnenstad zou volgens Mi lieudefensie gekoppeld moeten worden aan de in troductie van wijk- en mini- containers. In de wijken rondom de binnenstad zou naast elke reeds geplaatste wijkcontainer een aparte container voor GTF gezet kunnen worden. Proef Milieudefensie vindt, dat de scheiding van GTF op korte termijn van de grond moet komen. De vereniging wijst in de brief dan ook op de mogelijkheid voor gemeen ten om een proef te starten met gescheiden inzameling. In Den Haag, Rijswijk en Voorburg is al met een der gelijke proef gestart. Positief vindt Milieudefensie dat de gemeente het compos- teren door burgers bevor dert, daarmee wordt een proef genomen in de Meren- wijk. Voldoende is dit echter niet, aldus de vereniging. Zij wil van de heer Logtenberg weten wat zijn belofte in houdt dat „over een half een jaar in de helft van de gemeente Leiden GTF op gang is gekomen". De heer Logtenberg kan zich daar over nog niet volledig uit spreken. „Ik ben vanuit een werkgroep voor Zuid Hol land West bezig om met in totaal 35 gemeenten te over leggen over GFT. Ik ben er een groot voorstander van. We hebben weliswaar een mestoverschot, maar juist aan zuivere compost is een tekort. Daarbij scheelt het veel geld bij de vuilverbran ding' «d Mensen die ichtoffer zijn van idrijf kunnen sinds jnber terecht bij het 18 Slachtofferhulp in ■■■idse politiebureau Langegracht. De ng is tot stand ge- door samenwer- issen de gemeente- de gemeente Lei- li de vrijwilligers- Chtoffers van misdrij ven voelen zich in de steek ge laten. Nadat zij bij* de politie aangifte hebben gedaan, moeten zij het doorgaans ver der zelf maar uitzoeken terwijl er toch vaak sprake is van fi nanciële en psychische schade. Om hier iets aan te doen zal een medewerker van het Buro Slachtofferhulp nu voortaan enkele dagen na de aangifte contact opnemen met de be trokkene. Als hij of zij daar prijs op stelt kan er een af spraak worden gemaakt om over het misdrijf en de gevol gen te praten. De hulpverle ning bestaat niet alleen uit het bespreken van problemen, maar ook uit praktische hulp zoals het invullen van formu lieren, het vervangen van slo ten en hulp bij het verkrijgen van een schadevergoeding. Het Buro Slachtofferhulp be staat uit één coördinator en vijf vrijwilligers. Telefonisch is het bureau via nummer 071- 258797 te bereiken. Verder is er elke dinsdag van 14.00 tot 16.00 en elke donderdag van 12.00 tot 14.00 uur spreekuur op de eerste etage van het po litiebureau. Schiedam wint zwemmend redden LEIDEN De Reddings- brigade Schiedam is zater dag als overwinnaar uit de strijd gekomen bij de districtswedstrijden zwemmend redden voor senioren. De wedstrijden werden gehou den in het zwembad De Zijl, ter gelegenheid van het 70-ja- rig bestaan van de Leidse Red dingsbrigade. Aan het evene ment deden 14 brigades uit Zuid-Holland mee. Schiedam won niet alleen de senioren wedstrijden, maar deed het ook goed bij de al eerder ge houden aspiranten- en junio renwedstrijden. De Schiedam- se reddingsbrigade legde dan ook beslag op de jaarlijkse wis selbeker. Gouda werd zaterdag tweede, de derde plaats werd gedeeld door Delft, Krimpen aan den IJssel en Rotterdam. eermeters geroofd De Leidse politie iidagnacht twee Itali- •ouwen betrapt, die op enmarkt met behulp valse sleutel parkeer- open maakten. De n 31 en 39 jaar oud, inmiddels al 400 gul- 1 gemaakt. Een van de n verblijft tijdelijk in dam, de ander heeft jste woon- of verblijl- De twee zijn ingesloten. ,ap van erboerderij een deel igeten I Een schaap van prboerderij in de Me- is in de nacht van bp zaterdag gedood en opgegeten. De politie It dat een hond het feeft opgejaagd en ver- gedood heeft. Volgens (tie woord voerder moet hdeneigenaar het ge- lebben dat zijn huisdier I een ander dier ver heeft. vanwege het led dat de slachtpartij I mee bracht. se buit inbraak Bij een inbraak in •ning aan de Verver ijn vrijdagavond tussen half elf 13.000 gulden e gouden ringen buit |t. De daders kwamen door een toiletraampje t breken. Bij een in- in een woning aan de >cht werd zaterdaga- 1.000 gulden meegeno- !e daders, die de voor- lën wrikten, namen ook fee schilderijen mee BRANDSTICHTING VERMOED LEIDEN Een tweede uitslaande brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag het restant van het monumentale pand aan het Rapenburg 47 in as gelegd. Tijdens een brand op 25 juli werd het voor huis grotendeels in de as gelegd; dit keer werd het achterhuis getroffen. De brandweer vermoedt brandstichting: het vuur brandde het hardst direct achter de voordeur van het voorhuis en in de nok van het achterhuis. Tot de eerste brand werd het monumentale pand gebruikt door de eigenaar/kapper die een winkel op de begane grond had en door enkele stu denten die op de verdieping kamers bewoonden. Bij de eer ste brand werd het voorhuis grotendeels in as gelegd. De bewoners werden elders on dergebracht. Met het herstel was onlangs begonnen. Zaterdagnacht, kort voor twee uur, brak echter opnieuw brand uit. Niemand was in het pand aanwezig. De brandweer spreekt van verdachte omstan digheden, vanwege de vuur haarden pal achter de voor deur en in de nok van het ach terhuis. „Het was een felle, uitslaande brand", aldus de brandweer. De eerste vlam men waren bovendien blauw van kleur, hetgeen volgens de politie kan duiden op brandba re stoffen. Tot zondagmorgen half zeven was men met bet blussen bezig. Van het achter huis is nagenoeg niets meer over. De naastgelegen panden liepen rook- en waterschade op. De kostbare collectie boe ken in pand nummer 49 bleef onbeschadigd. LEIDEN De Leidse Schouwburg gaat haar plaats- kaarten weer maandelijks ver kopen. Dat besluit is genomen door de slechte ervaringen op 26 oktober toen een stormloop op de schouwburg ontstond. Vanaf die dag waren de kaar ten voor alle voorstellingen in de laatste maanden van '88 te koop. Het gevolg was een een recordomzet van 3.200 kaarten op één dag, maar de overstel pende drukte veroorzaakte ook grote problemen. Dat gold zowel voor het publiek als voor de afhandeling van de kaartverkoop die stagneerde. Aanvankelijk was het de be doeling vanaf dinsdag 20 de cember de kaarten te verko pen voor de rest van het thea terseizoen. De schouwburgdi- rprtie heeft nu besloten dan alleen de plaatsbewijzen voor voorstellingen in januari in de verkoop te doen. Voor februa ri gebeurt dat vanaf vrijdag 20 januari, voor maart vanaf maandag 20 februari en voor april vanaf maandag 20 maart. Vanaf donderdag 20 april kun nen kaarten worden aange schaft voor zowel de voorstel lingen in mei en voor de enke le resterende in juni. Op de genoemde dagen begint de verkoop al om 8.00 uur 's morgens en duurt dan tot 15.00 uur. Telefonisch reserveren is vanaf 12.00 uur mogelijk. Op andere dagen gelden de ge bruikelijke tijden: van 11.00 tot 15.00 uur (telefonisch vanaf 12.00 uur) op werkdagen en op zaterdagen van 10.00 tot 12.00 uur (telefonisch vanaf 11.00 uur) Forumdiscussie met raadsleden LEIDEN Publiek-pri- vate samenwerking is het thema van een forumdis cussie die vanavond wordt gehouden in het café Het Huis De Bijlen aan de Morsstraat. De raadsleden Joop Walen kamp (CDA), Steven de Vreeze (PvdA), Jan Laurier (Links Leiden) en Jan Hoe- kema (D66) praten aan de hand van de plannen voor het Stationsplein over de verschillende aspecten van samenwerking tussen over heid en bedrijfsleven. Voor zitter op deze door D66 geor ganiseerde bijeenkomst is W. Derksen, werkzaam bij het onderzoekscentrum Sturing van de Samenleving. Aanvang half negen, toegang gratis. Voetgangers en fietsers hoeven niet omgeleid te worden, zolang de Zijlbrug is afgesloten, worden zij met een pontje overgezet. VERKEERSCHAOS VALT MEE LEIDEN De verkeersover last rond de afsluiting van de Zijlbrug is vanochtend meege vallen. „Er was wel sprake van een lange spits en een ont zettende drukte, maar er zijn geen ongelukken gebeurd", al dus politiewoordvoerder D. Graveland. Tussen tien voor zeven en kwart over negen zijn er extra agenten ingezet om het verkeer te regelen. Aan de Leidse kant van de brug waren drie politieagenten aanwozig om de verkeers stroom zo vlot mogelijk door te laten rijden, aan de Leider- dorpse kant twee extra agen ten. Al snel werd besloten om de verkeerslichten op de Su- matrastraat en de Lage Rijn dijk uit te schakelen en het verkeer verder „met de hand" te regelen. „Dankzij het feit dat er erg rustig gereden wordt, is er nog geen sprake van aanrijdingen", aldus Gra veland. Wel constateerde de politie dat veel automobilisten geen zin hebben om de omlei dingspijlen te volgen en een poging doen een sluiproute te nemen. Op schema De brugklap van de Zijlbrug, de meest noordelijke brug tus sen Leiden en Leiderdorp, is zaterdagochtend zonder pro blemen vervangen. Binnen enkele uren zat de nieuwe sta len brugklap op zijn plaats. De oude houten brugklap was vrijdag al losgebrand. Deze verkeerde in slechte staat. Vervanging was dringend noodzakelijk. Overigens zat de nieuwe klap zaterdagmorgen nog los. „Dit plaatsen was in feite nog het makkelijkste deel van het karwei. Het vastlassen van de nieuwe brugklap is het meeste werk. Dat neemt enke le dagen in beslag", aldus een woordvoerder van provinciale waterstaat. Verkeer is over het loszittende brugdeel niet mo gelijk, dus bleef het rustig op de Zijlbrug, die anders om streeks 30.000 voertuigen per etmaal verwerkt. Wel maak ten fietsers zaterdagmorgen van de gelegenheid gebruik om alvast tussen de afronden de werkzaamheden door over de brug te glippen. In de loop van de dag werden de bomen echter gesloten. Het langzame verkeer maakte druk gebruik van de pont, die bij de LOI een intensieve dienst van 's morgens zes uur tot 's nachts één uur onderhield. De Zijl brug kan waarschijnlijk op woensdag 16 november vanaf 19.00 uur weer worden bere den. De uitvoering van het grote karwei lag zaterdag nog perfect op schema. De werk zaamheden kosten omstreeks 1,4 miljoen gulden. Het verwijderen van de oude brugklap en het invaren van de nieuwe begon vrijdagavond, dat deel van het karwei werd zaterdag afgerond. Op de foto staat de nieuwe brugklap, nog rechtop, bijna op zijn plaats. K FOTO'S: WIM VAN NOORT Groenonderhoud scholen blijft bij bedrijven LEIDEN De directie onderwijs van de gemeen te Leiden blijft het groe nonderhoud rond scholen voorlopig uitbesteden aan particuliere ondernemers. Onderwijs had aan de di rectie groen van de ge meente gevraagd offerte uit te brengen voor tuinen rond scholen aan de Op- penheimstraat, Agaatlaan en de Blauwe Vogel weg. De prijs van de directie groen bleek evenewei tussen de 1,5 en bijna 40 procent hoger uit te vallen dan die van particu lieren. Dat kwam onder ande re door de overheadkosten en de kleinschaligheidstoeslag. Reden voor de offerte-aan vraag van onderwijs was, dat de directie groen wellicht met een concurrerende prijs zou kunnen komen. Een andere overweging was dat de directie groen veelal aangrenzend groen al onder beheer heeft. De directie onderwijs meende dat het groenonderhoud rond scholen zou daardoor wellicht minder hoge kosten met zich mee zou brengen. Noordwijkse pakt dieï NOORDWIJKERHOUT Een 32-jarige Noordwijkse heeft zondagmiddag om drie uur de dief van haar bromfiets zelf aangehouden. De brom fiets van de Noordwijkse was zaterdagavond gestolen terwijl zij op bezoek was in een wo ning aan de Dr. Kuyperstraat. Een dag later zag ze, op weg naar haar werk, haar eigen brommer voorbijrijden met een jongen erop. Ze hield hem aan en bracht hem naar het politiebureau. Mr. GJ. Jansen naar ministerie LEIDEN/DEN HAAG De heer mr. G.J. Jansen wordt per 16 januari benoemd tot di recteur-generaal Openbaar Be stuur bij het ministerie van binnenlandse zaken. Jansen (42) is thans lid van het Colle ge van Bestuur van de Leidse universiteit. Hillegommer gewond aan rug en heup HILLEGOM Een 42-jarige Hillegommer is zaterdagmor gen rond half elf ernstig ge wond aan zijn rug en heup. Hij reed vanuit een parkeervak op de Beresteinstraat de rijbaan op en zag daarbij de auto van een andere Hillegommer ko mend uit de richting Benne- broek over het hoofd. De 42- jarige Hillegommer is opgeno men in het Diaconessenhuis. Bungalow uitgebrand NOORDWIJK Een vakan tiehuisje op' de Camping Plein Soleil aan de Noordwijkse Randweg is gisteravond kort na elf uur in vlammen opge gaan. De oorzaak van de brand is niet bekend. Elan Een forum gevormd door J. Glastra van Loon (le Kamer, D66), H. Eversdijk (vicevoor- zitter CDA) en R. Hummel (2e Kamer, PvdA) discussieert morgen over het onderwerp 'Parlementaire enquêtes: nieuw politiek elan'. Het fo rum wordt voorgezeten door G. Visscher (parlementair his toricus van de Leidse univer siteit). De discussie wordt ge houden in 't Gulden Vlies, aan de Breestraat 125. De aanvang is 20.00 uur. Postzegels De Leidse postzegelvereni ging De Postzegelvrienden houdt vandaag een ruil-, con tact- en veilingavond in ge bouw De Linde aan de Heren straat 64. De zaal is open van af 19.30 uur. Diabeten De Leidse afdeling van de Di abetes Vereniging Nederland houdt morgen voorlichtings avond over dieetprodukten en zoetstoffen. Een firma geeft hierover informatie. Plaats van handeling is de aula op de eerste etage van gebouw 50 (oude poortgebouw) van het Academisch ziekenhuis aan de Wassenaarseweg 6. Aanvang 20.00 uur. Lezing Prof. dr. J.D. van de Waals houdt morgen een lezing over het onderzoek bij volkeren in Afrika ons informatie kan ge ven over het leven in de pre historie. De lezing begint om 20.00 uur gehouden in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg 28. De toegang is gratis. Borstvoeding De Borstvoedinggroep Leiden (BGL) houdt op woensdag een informatie-praatavond. De avond wordt gehouden bij Joke Schenk, Meloenstraat 17 in Leiden. De aanvang is 20.00 uur. Forum De afdeling Leiden van de Europese Beweging in Neder land (EBN) houdt woensdag een forumbijeenkomst. On derwerp is 'Het Midden- en Kleinbedrijf en de Interne Markt'. Het forum wordt ge houden in hotel 'Nieuw Mi nerva aan de Boom markt 23. De toegang is gratis, aanvang 20.00 uur. Kinderrommelmarkt Leerlingen van de Prot. Chr. Basisschool De Toonladder aan de Kennedylaan 1 hou den woensdag een kinder rommelmarkt in het schoolge bouw. De markt begint om half zeven 's avonds en duurt tot half negen. Tram en trein De afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen houdt woensdag een avond met een lezing over 'tram en trein in de USA'. De lezing wordt vanaf 20.00 uur gehou den in de NZH-zaal aan de Rijnsburgerweg 1. De toegang bedraagt een rijksdaalder.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7