belangrijke overwinning dames Gemini-Kangeroes Hlasek wint eindelijk Grand-Prixtoernooi •.rost weer ongenaakbaar obayashi mentaal allersterkste KRAMER TROEFT VAN KEMPEN AF 3 PAd ^RT QeidócQowumt MAANDAG 14 NOVEMBER 1988 PAGINA 13 Koer Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 19.25 uur AVRO's Sportpanorama. Nederland 2, 21.50 uur: Van thuisschaker tot club schaker. Nederland 3, 21.15 uur: Sport Studio. België Nederlands 2, 20.15 uur: Extra time. Sky Channel, 21.55 uur Motorsport. Sky Channel, 23.30 uur Autosport. Super Channel, 22.20 uur: Voetbal. MORGEN Sky Channel, 14.30 uur Motorsport. SCHAKERS STARTEN OLYMPIADE GOED THESSALONIKI De Nederlandse herenploeg is de 28e schaakolympiade in Thessaloniki gisteren be gonnen met een maximale overwinning van 4-0 op Hongkong. Van der Wiel, Van der Sterren, Piket en Kuijf hadden geen enkele moeite met hun tegenstan ders. Sosonko en nationaal kampioen Douven werden nog achter de hand gehouden. Timman doet in ver band met zijn drukke programma niet mee. De dames startten met een zege van 2-1 op de Dominicaanse Republiek. Jessica Harmsen verloor, de winstpartijen kwamen op naam van Cathy van der Mije en Heieen de Greef. Zoals gebruikelijk bij een monsterevene ment als de Schaakolympiade, met meer dan honderd deelnemende landen, die gisteren overigens nog niet allemaal waren gearriveerd (de wegblijvers kregen een reglementaire maximale nederlaag), was het be gin in de Griekse stad chaotisch. Zaterdag werd voor niet minder dan 7.000 genodigden de openingscere monie gehouden in het sportpaleis, waar vier jaar ge leden ook de 26e Olympiade was. Beerbaum neemt vetste prijs mee MAASTRICHT Ludger Beerbaum heeft de vetste prijs meegenomen van het eerste interna tionale concours hippique in Maastricht. De Westduitse ruiter zegevierde gisteren met S Landlord in het hoofdnummer, om de Grote Prijs. Beerbaum bleef als enige van de zes rui ters in de barrage foutloos. Albert Voorn deed met Corner een verwoede poging de prestatie van de zeer snelle Beerbaum (31,67) te verbete ren, maar hij zag ziin paard op de laatste hin dernis, een dubbelsprong, dienst weigeren. Daardoor werd Voorn tweede, voor de Brit Mi chael Whitaker en Rob Ehrens, die na de ver koop van Olympic Sunrise ook goed presteerde met Topaz. Beerbaum kreeg een prijs mee naar huis van 14.000 gulden. Voorn, die met ingang van 1 januan een nieuwe sponsor heeft (Westfa- lia), ontving 6.000 gulden minder. Gezien het grote bezoekersaantallen zal er volgend jaar ze ker een tweede editie van het evenement vol gen. Jan Roelof Kruithof toch in BCM HEERENVEEN Jan Roelof Kruithof (52) zal toch deel gaan uitmaken van de Be- geleidings Commissie Marathon (BCM). De vroegere koning van de alternatieve Elfste dentocht krijgt binnen de BCM tot taak een internationale marathoncyclus op touw te zetten. Voor de architect uit Havelte is het nog even wennen als schaatsbestuurder door het leven te gaan. „Ach, ik maak nu gewoon deel uit van een begeleidend groepje. En verder niks. Ze noemen het ge loof ik de BCK, niet? Oh nee, dat is voor kernploegen. Het moet volgens mij BCM zijn", aldus Kruithof. De BCM, een onder deel van het nieuwe KNSB-beleidsplan, be staat uit drie man. Behalve Kruithof ma ken LTC-voorzitter Hans Brandt en voor zitter Dick Lindhout van het gewest Zuid- Holland deel uit van de commissie. VELDRIT KRIJGT KARAKTER VAN EEN OPTOCHT GIETEN Het was jammer voor de wakkere organisatoren. Kosten noch moeite waren ge spaard om van de dertiende in ternationale veldrit in Gieten een festijn te maken. De vereniging Gieter Wieler ronde oogstte helaas slechts stank voor dank. De wedstrijd kreeg het karakter van een sim pele optocht. De wielervedetten maakten elkaar het leven niet lastig. Slechts enkelen bleken bereid tot het uiterste te gaan. De toppers waakten er echter angstvallig voor enig risiko te nemen. Paul de Brauwer was ei genlijk de enige die echt voor de aanval koos. Hoewel niet hon derd procent fit lukte het hem zonder moeite uit de greep van zijn achtervolgers te blijven. Van hen eindigde Martin Hen driks op ruime achterstand op de tweede plaats. Ook dat was veelzeggend. De Assenaar bleek weliswaar op het goede spoor maar erkende grif dat de grote vorm nog ver weg was. En dat gold eveneens voor Hen- nie Stamsnijder die derde werd. Maar voor de rest was het eigen lijk een beetje huilen met de pet op. Nederlandse toppers als Huub Kools, Frank van Bakel en Henk Baars kwamen in het stuk niet voor. se profwielerploeg Vakbond tennissers ^yjVesterse sponsoring SSIoaTHAU Het Oostblok kent ko- Inciuslet wielerseizoen twee professionele jet team uit de Sovjetunie, dat door 1-1-3-1^5 kapitaal wordt gesteund, is nu in ilog: ifeen oeroepsstal opgericht waarbij 0. nsoring voor rekening komt van uwbedrijf (Exbyd) dat in Duitsland i2-i9-2^tenrijk actief is. De ploegleider mers: 3^e vroegere amateurwereldkampi- »n (inc*yszar(j Szurkowski. De bekendste van de ploeg zijn Andrzej Mierze- I96 n»de nummer vier van de wereldti- 409 94? van vor'8 jaar- en Andrzej Seredi- bronzen-medaillewinnaar van het kampioenschap van 1983. De Pool- 22-265 rijden in het nieuwe seizoen Pa- je, de Ronde van de Vaucluse en klassiekers. weer wat sterker ZURICH De positie van de spelers- vakbond ATP in het conflict met de overkoepelende tennisorganisaties MTC en ITF is zaterdag aanzienlijk versterkt. Een groep van 34 Europese toernooi-directeuren heeft zich na een vier uur lange bijeenkomst in Zurich achter de nieuwe plannen van de spe lersorganisatie geschaard. Volgens de woordvoerder van de Europese groep, de Italiaan Franco Bartoni, was het be sluit van de vergadering unaniem. „Het huidige programma zal ook in 1990 ge speeld worden. Alleen de toekomst van de toernooien van Wimbledon en Ro land Garros is nog onzeker. Daar zal over worden gesproken aan de voora vond van de Masters, eind november". <Yc Sj WERPEN Nobuaki lyashi heeft de strijd om ereldbeker driebanden dit urhi einde in Antwerpen "v leven gegeven. Het pro- en j >nele clubje van de West- Ier dr. Bayer had zich dit «M en eigenlijk al neergelegd :ken de suprematie van de Torbjörn Blomdahl, die een duidelijke vorige week in Parijs al I terste vinger had gelegd. 'arijs Woi zijn vechtlust aanspreken om de dreigende nederlaag tegen zijn landgenoot Komori af te wenden. Na een achterstand van twee sets en ruim twee uur biljarten kon Kobayashi zijn eerste zege sinds Valken burg '86 laten bijschrijven. Door zijn overwinning nader de de Japanner de als derde geëindigde Blomdahl tot twee punten. Antwerpen had gisteren een primeur. Voor het eerst in de drie-jarige geschiedenis van de wereldbeker was de finale een Japanse aangelegenheid. Tot grote teleurstelling van de Bel gen bleven Blomdahl en de Belg Ceulemans, respectieve lijk de nummers één en twee van de driebandenwereld, bui ten het gevecht om de hoofd prijs van 25.000 gulden en twintig punten voor de we reldbeker. Ceulemans, die zich in de kwartfinales van de Ne derlander Rini van Bracht ontdeed, kon de hoge ver wachtingen in zijn partij tegen Komori helemaal niet waar maken. Harrie van de Ven is gisteren in Gorssel Nederlands kam pioen biljarten in het anker kader 71/2 geworden. Hij ver sloeg in de vijfde en beslissen de ronde zijn laatste concur rent Dick Jaspers met groot verschil. Van de Ven had voor de 250 caramboles acht beur ten nodig, Jaspers kwam tot het schamele totaal van tach tig. Van de Ven behaalde ook het hoogste moyenne van alle deelnemers: 34,72. !N Voor de lij 0[ van Leython en is de winst nog niet it. Ook Leython 3 tot nu toe goed spe- Gemini-K 1 moes- JeecfM weekeinde hun 8"ere erkennen. De van Gemini-K loor t winnien een opmerkelij- 3-1. fwedstrijd, waarbij niet meer mogelijk rG.^aar' het werd toch r 2 werd. De dames ien tejeyton tekenden voor stop Bfde uitslag, t de taar <^n van Leython leden luidelijk verlies tegen y^jLloyd. Een nederlaag i 60 |^eren volledig aan zich- Schèi* wÖten hebben. Op de roesehjg is het team nooit Van feet, waardoor het ver- anV m in elkaar ontbreekt. ^SteiJkhte Pass en een gebrek Plug^nvalskracht aan Ley- Duif «fle betekende dat Delta een "makkie" had: 3-0. °*Bpeelt nog steeds te wis- 3aU ef6 De eerste en derde iuizin^gen door rommelig spel en, terwijl de Noordwij- ■0): 1L_ kers in het tussenliggende deel wel de winst naar zich toe trokken. In het daaropvolgen de part leverden beide kanten goed spel en konden de Noordwijkers net winnen: 16- 14. De uiteindelijke winst ging naar het in de slotfase van de wedstrijd zeer gedegen spelen de Tonegido. Gemini, tot nu toe boven ver wachting presterend, had een volledige off-day. Niets ging goed en Vono werd vrij een voudig met 3-0 de winnaar. Leython 3 heeft een leuk jong team opgebouwd rond Rob van de Bosch, maar gebrek aan routine deed Leyton tegen Graficon de das om. Het ni veau van de wedstrijd was niet hoog, maar dat deed geen af braak aan de spanning. Zeker toen het er in de vierde set (bij een 2-1 wedstrijdstand) even op leek dat er een vijfde set zou komen. Graficon gaf ech ter niet toe en won met 19-17. Ook Leython 2 speelde een streekderby. In Sassenheim kwam men uit tegen VCS, dat door een slechte start van de bezoekers en gedegen spel met 2-0 voorkwam. Het zag er naar uit dat VCS met 3-0 zou zege vieren. Invaller Leo Torn zorgde met zijn opslag voor veel punten en daarmee had hij een belangrijk aandeel in de overwinning van Leython met 3-2. LUSV, met ingang van vol gende week wel met zes man, verloor bijna traditioneel met 3-0 van het snellere Punch. Het niet af willen staan van spelers aan het hoogste team door het uit veel bestuursleden bestaande tweede, kan LUSV weieens zijn plaats in de pro motieklasse gaan kosten. "De verdediging moet beter worden en concentratieverlies kost regelmatig punten. Aan val en blok zijn goed." Dat is de mening van Novo 2 trai ner/coach Arjen Buning na de met 3-1 gewonnen wedstrijd tegen Tornado. De dames van Gemini-K gin gen door het gebrek aan een aktieve en gedegen verdedi ging op een regelrecht verlies af in de eerste set. De aanval kwam er in het geheel niet uit. Meer lef, een betere opslag en verdediging en nonchalant spel van Molenwiek deden de kansen keren, 1-1. Daarop volgde wederom verlies en in De dames van Leython vallen aan in het treffen met Thorax. De Leiderdorpsen wonnen met 3-2. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN de vierde set leek het erop dat de bezoekende Zaanse dames eenvoudig met 3-1 zouden ze gevieren. Gemini kreeg echter op tijd het zelfvertrouwen te rug en de omschakeling van één naar twee spelverdelers zorgde ervoor dat Gemini een I-11 achterstand omboog tot II-11. Wederom nonchalant spel van Molenwiek, dat dacht de wedstrijd al gewonnen te hebben, kostte de ploeg de winst. Tot 13-13 ging de strijd gelijkop, maar daarna hielden de Voorschotense dames het hoofd het langst koel: in plaats van een 3-0 verlies, zoals het er na de eerste set uitzag, een 3-2 overwinning. Leython en Thornax wissel den het winnen van sets netjes af, waarbij Leython de eerste setwinst pakte en dus ook de uiteindelijk overwinning met 3-2. Omdat Ineke Havinga voorlopig niet meer kan spe len heeft het team maar één spelverdeelster en de,blessure van Gerdi Verwoert maakt ook de aanvalskracht er niet beter op. Door de ook tegen vallende aanvalskracht van de tegenstander en goede verde diging ontstonden er veel lan ge rally's. De vierde set leek het er even op dat Leython met 3-1 zou gaan winnen, maar te veel foute opslagen en passes zorden voor deling van 'de punten. - Rentokil was te sterk voor de dames van Gemini 2, die al blij waren met de winst van één set: een kansloze 3-1 ne derlaag voor deze Voorscho tense dames in Zevenhuizen. Ook Gemini 3 speelde een viersetter, maar zij wonnen vrij eenvoudig van Be Fair. Alleen de derde set ging door concentratieverlies naar de be zoekende dames. Liusna kon door goed server en de eerste twee sets nog bij blijven tot 10 punten, maar te weinig aanvalskracht (Margret van Elk gebleseerd en een spelverdeester op de plaats van een afwezige aanvalster) tegen een goed spelend DVC betekende voor de Lissese da mes toch verlies. De laatste set was een formaliteit. Novo kon lekker ontspannen spelen en kwam geen moment in gevaar tegen Acco-DOS: 3- 0. ANGÉNIS VAN DEN CLOOSTER m Stirling Moss, één van 's werelds zwaarste ge motoriseerde sporters ooit, leunt ontspannen tegen een hekje bij het circuit van Adelaide. FOTO'S: AP LONDEN Jakob Hla sek heeft gisteren in Lon den voor het eerst in zijn tennisloopbaan een Grand-Prixtoernooi ge wonnen. De Zwitser van Tsjechoslowaakse afkomst bezorgde zich daarmee een fraai verjaardagsge schenk: hij werd zaterdag 24 jaar. Hlasek moest ove rigens in de eindstrijd te gen de Zweed Jonas B. Svensson tot het uiterste gaan. Net als een jaar geleden in Malmó zijn de Nederlandse tennisdames in het toernooi om de Europese titel voor lan denploegen in Nantes verras send ver gekomen. Via over winningen op Zweden en West-Duitsland (zonder Graf en andere toppers) haalde Ne derland wederom de finale, waarin Frankrijk (toen met Paradis en Halland tegen Mes- ker en Bollegraf) opnieuw te sterk bleek (2-1). Coach Marian Laudin toonde zich bijzonder tevreden met het resultaat. „Eerlijk gezegd was ik van tevoren nog bang, dat we uit de eerste divisie zouden degraderen", bekende hij. „Ik had er niet zoveel ver-' trouwen in. De meisjes, die het heel goed met elkaar konden vinden, hebben echter gevoch ten voor wat ze waard waren en dat bleek heel veel te zijn. De zege in de eerste wedstrijd op Zweden heeft ze opgepept. Als je dan in de finale komt wil je natuurlijk ook nog win nen, maar eerlijk is eerlijk: Frankrijk was gewoon te sterk". Miloslav Mecir heeft gisteren het eerste demonstratie-tennis toernooi van Stuttgart op zijn naam gebracht. De Tsjechoslo- waak versloeg in de eindstrijd Andres Gomez met opvallend gemak. Na de 6-3, 6-2, in 75 minuten, mokten de vele toe schouwers, teleurgesteld over zo weinig waar voor hun geld. Mecir maakte in de eindstrijd gewoon veel minder onge dwongen fouten dan zijn oppo nent. De fraaie rally's waren in het treffen één hand te tel len, voor de vele missers wa ren alle tenen en vingers nog niet voldoende. Veel interes santer was de strijd zaterdag in de halve finales tussen de Amerikaan John McEnroe en Miloslav Mecir. Vooral spel- technisch kreeg de uitver kochte hal, 6000 toeschouwers, veel te zien. Het was vooral de karakterstrijd die door Mecir werd gewonnen. Want terwijl de Amerikaan zich andermaal van zijn stuk liet brengen door het optreden van umpire en lijnrechters, bleef Mecir on verstoord. Paul Haarhuis heeft het eerste tennistoernooi om de open Rotterdamse kampioenschap pen bij de heren op zijn naam gebracht. Hij won in de finale verrassend van de als eerste geplaatste Menno Oosting: 6-3, 6-3. Haarhuis kreeg een eerste prijs van drieduizend gulden, Oosting moest het met de helft doen. In de halve finales was Haarhuis een dag eerder te sterk gebleken voor Paul Dog ger; Oosting had veel moeite om Huub van Boeckel er on der te houden. Bij de dames won Nathalie van Dierendonck met twee maal 7-5 van Judith Warringa. In de halve finales bleef Van Dierendonck, die 1200 gulden kreeg, de baas over Gaby Coorengel en bedwong War ringa Titia Wilmink. Martina Navratilova heeft gis teren in het toernooi van Chi cago andermaal een overwin ning behaald op haar Ameri kaanse landgenote Chris Evert. De setstanden in de fi nale waren ontluisterend voor Evert, die voor de 43e keer in tachtig duels verloor: 6-2, 6-2. Het was de negende toernooi zege van Navratilova dit jaar. De Zwitser Hlasek balt triomfantelijk zijn vuist. Eindelijk wint hij een Grand-prixtoernooi. FOTO: AP Hoofdbestuur NTTB redt zich PAPENDAL Het hoofdbe stuur van de Nederlandse Ta feltennis Bond heeft het duel tegen de tuchtcommissie welis waar in zijn voordeel beslist, van een overwinning mag echter nauwelijks gesproken worden. Na een lange,' vaak emotionele discussie, ging de bondsraad van de NTTB zater dag uiteindelijk toch akkoord met het voorstel van het be stuur de leden van de straf- commissie te ontslaan. Echter pas nadat vier leden van het hoofdbestuur hadden gedreigd op te stappen. Van de 45 leden van de raad gingen 21 akkoord met het voorgestelde ontslag. Zeven leden toonden zich voorstander van het handhaven van de commissie, zeventien stemgerechtigden onthielden zich van stemming. Tijdens de vergadering kwam een rapport van een commissie van wijze mannen aan de orde die na de vorige bondsraad was ingesteld. De rapportage stelde dat een moeilijke situa tie was ontstaan, maar ging niet zover dat het ontslag van de tuchtcommissie werd aan geraden. Het hoofdbestuur voelde zich echter door het rapport gesterkt in het idee dat de ontslagaanvraag ge rechtigd was. De vergadering ging daar niet zomaar mee ak koord. Een tussenvoorstel de situatie nog eens een half jaar aan te kijken, was voor het be stuur onaanvaardbaar. Daarop werden de portefeuilles ter be schikking gesteld met het ge wenste resultaat. ftfpn I r r i°g! ^rfJostenrijker Berger heeft niet het geduld René Arnoux te passeren, en rijdt hem van achteren Berger leidde op dat moment in de wedstrijd, maar moest vervolgens wel uitvallen. 5P; Mi FOTO: AP winning af te houden. Dat was op Monza. Senna, die tijdens de voorlaatste race in Suzuka zijn wereldtitel zeker stelde, boekte acht zeges. Prost, die al 34 keer eerder een Formule 1-race won, had op het circuit van Adelaide een goede start. Hij vertrok als snelste en hield zijn leidende positie 14 ronden vast. Daarna werd hij achterhaald door de Ferrari van Berger. De Oostenrijker nam op de weg naar zijn tweede overwin ning van het seizoen echter te veel risico's. Op het moment dat Prost hem opnieuw aan viel, crashte Berger met ach terblijver Arnoux. Beiden moesten de wedstrijd staken, waardoor Prost weer onge naakbaar als eerste over de fi nish kon gaan. 'aiballer Craig Johnston, die vorig jaar nog bij 1 pool speelde, heeft voor een totaal andere ssie gekozen. Hij is nu sportfotograaf en dit weekeinde de formule l-wedstrijden lelaide. Leo Visser bereikte tijdens invitatie wedstrijden in Frankfurt de finish van de 500 meter niet. Na een val restte hem niets dan een machteloos gebaar met zijn vuisten. FOTO: ANP WOESTENBURG SNEL OP 10 KILOMETER FRANKFURT Jaap Woestenburg heeft gis teren met zijn eerste tien kilometer van het 1 prille seizoen ondanks slechte omstandigheden op de baan van Frankfurt indruk gemaakt. De stayer uit De Riip bleef met zijn tijd van 14.56,64 ruim onder het kwartier. Meer nog sprak het feit aan, dat hij in een rechtstreeks duel de Oostenrijker Michael Hadschieff, zil ver op de Olympische Spelen van Calgary, versloeg. Hadschieff kwam tot 15.03,92. Yvon ne van Gennip behaalde op de zogenoemde Olympische dag twee overwinningen. De drie voudige Olympische kampioene liet op de 500 meter een tijd van 44,1 seconden afdrukken en klokte op de 1000 meter 1.30,6. AIDE Ook in de laat- mule 1-race van het sei- Prost en Senna in de tegenstanders gegund. Prost vende maal in voor ploegge- Sen- HEERENVEEN Yep Kra mers schaatsverleden wordt gekenmerkt door tweede plaatsen. Dat gold voor zijn pe riode als allrounder en bleef zo in zijn eerste jaren als mara thonrijder. Topklasseringen waren er genoeg, het hoogste platform werd nooit bereikt. Vorig jaar eindigde hij achter Richard van Kempen als tweede in de strijd om de KNSB-Cup. Zaterdagavond op ziin thuisbaan, het overdekte Thialf-kunstijs in Heerenveen, doorbrak Kramer zelfverze kerd het vaste stramien van tweede plaatsen. De knokker uit Oudeschoot won niet alleen de honderd ronden-race, hij was de snelste van een vier- mans kopgroep, maar nam ook de leiding in het algemeen klassement over van Van Kempen. De bekerhouder kijkt nu tegen een achterstand van vijf punten aan. Na twee wedstrijden om de KNSB-trofee leek er voor Van Kempen geen vuiltje aan de lucht. Een zege in Amsterdam en een vijfde stek in Deventer, beide keren één plaats vóór Kramer, leverde hem de lei derspositie in het klassement op. Maar van enige opper macht was geen sprake. Want wie de marathon op het over dekte Thialf-ijs heeft gezien, moet vaststellen dat de drie voudig winnaar van de KNSB- bokaal duidelijk inhoud te kort lijkt te komen als de om standigheden wat zwaarder zijn. „Dit is een gevoelige tik voor Van Kempen", grijnsde Kramer. „Richard feliciteerde mij wel, maar het ging niet van harte. Ik hoorde zelfs dat ie om z'n nederlaag huilde. Dat verwondert me niets. Vo rig jaar toen ik periodekam pioen werd, deed hij dat ook". Een compact peloton in de eerste ronden van de marathon van Heerenveen. Derde van links de latere winnaar. Yep Kramer. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13