Zwarte roebels aan de Zwarte Zee binnen de perken Bloembollen project zeer geschikt voor onderwijs van £eidóe6oma/nt [estduit I waart kn won bleider pekroor kverige: bp vooi bn bate DGNA [unnen nder i he leic comm se Lei &4SKIV oppak lapper zoekt pk nai jrsiteit eerste I hij in SOCHI - Alle Russen liggen keurig naast elkaar op het kiezelstrand. De houten ligbanken staan met het gezicht naar de Zwarte Zee. Hier en daar wordt het patroon verbro ken door een buitenlander die zijn ligbank buiten de rij sleept. Er is geen vrolijk strandgejoel. In plaats daarvan klinkt er een ingetogen muziekje uit de luidsprekers. Een zakelijke stem roept om dat het strand om zes uur sluit. Alles is ge regeld en akelig schoon. In de barretjes aan de boulevard van Sochi is alleen nog jus d'oran- ge te krijgen. Koffie en thee zijn in middels op. Ondanks de mooie palmbomen en het uitgelezen strandweer is er geen echte vakan tiesfeer. Het gezellige rommelige ontbreekt. Er heerst een gevoel van beklemming. De folders van Perestrojka-Reizen had den het zo mooi voorgesteld: „Voel u vrij en wees vrij. Dat hoort ook bij de perestrojka-gedachte". Ruim honderd Nederlanders voelden zich hierdoor aan getrokken. Een bereisd gezelschap van overwegend „middelbare" echtparen die Europa wel gezien hadden. Voor het eerst in de geschiedenis konden zij met een chartervlucht naar de „Parel van de Kaukasische Rivière", het populairste kuuroord van de Sovjetunie. Vanuit heel het land komen de mensen ernaar toe voor een zeevakantie. In totaal telt Sochi vijftig sanatoriums en ruim tweehonderd heilinrichtingen. Ook het hotel is gigantisch groot, 26 eta ges en 1600 bedden. Op de top prijkt in grote letters de naam^ van het hotel: DAGOMYS. Via de speciale strandliften kom je in het moderne complex dat midden tussen verwaarloosde flats en ar moedige „woongarages" staat. Het is het meest luxe hotelcomplex van In tourist (de reisorganisatie van de Sovjetunie). Vanuit de verte lijkt er weinig verschil met de luxueuze hotels van de Costa Bra va. Toch merkje duidelijk dat je niet in Spanje bent. De sfeer is anders, koe ler. Er zijn opvallend veel Russen en weinig buitenlanders in het hotel. Onassis In het restaurant lopen de obers er ver veeld bij. Tijdens de soep beginnen ze de koffie al in te schenken. Want als de koffie op is, mogen ze naar huis. Achter in de eetzaal staat een karretje waar je voor zes gulden een glas wijn kunt ko pen. Met roebels kun je hier niet terecht. Als we nog even natafelen, vraagt een kauwgom-kauwende ober: „Wechseln? Dollars?". Hij biedt twintig roebel voor tien gulden, zeven keer zo veel als de off ficièle koers. Leo, een fervente Mallorca-ganger, is een van de eersten die in het zwart-geldcir- cuit duikt. Achter een deur ergens in een hoekje wisselt hij de felbegeerde westerse valuta om in zwarte roebels. Glunde rend geeft hij in de bar rondje na rondje. „Neem nog een wijntje, ze kosten hier maar een kwartje, joh. Ik voel me net Onassis". Als de Panorama-bar om elf uur sluit, zakt iedereen af naar de Valuta-bar, waar je alleen met westerse valuta kunt betalen. Op de trap worden we aange houden door twee Kaukasische vrou wen. „Dollars?". Hebben we niet. „Die trui of die spijkerbroek?", wijzen ze. Ook niet. „Schoenen dan of lippen stift?". Gegeneerd blijven we nee schud den en eindelijk lopen ze door. Een goedlachse Zaandammer in Hawaii- bloesje is al de beste maatjes met de por tier van de nachtbar. „Het is net als in Polen", roept hij vrolijk uit de verte, „als ik met een paar dollars zwaai, kan alles". Oliebollen In Sochi lijkt het alsof de tijd stil is blij ven staan. Op de steile bergweg naar het hotel kruipen oude vrachtwagens lang zaam omhoog. Op de hellingen van de theeplantage zijn veel vrouwen aan het werk. Af en toe moet de bus inhouden voor een loslopende koe. Ontelbare La- da's schieten links en rechts langs de bus voorbij. Bovenop de berg staat een post van de verkeerspolitie. Voor het benzi nestation, het enige in de buurt, staat elke dag weer een lange rij. Op een par keerplaats aan de overkant staat een „rijdende benzinepomp" benzine uit te delen. Wie nog van plan was een auto te huren, bedenkt zich nog wel tweemaal. Voor drie kopeken (nog geen twee cent) kun je limonade halen uit de drankauto maat. Niet in plastic bekertjes, maar in echte glazen die je na gebruik gewoon te rugzet. Cola kost 52 kopeken (kwartje). Naar verhouding erg duur want het ge middelde maandsalaris van de inwoners van Sochi is 200 roebel. Bij een kiosk staan mensen in de rij voor oliebollen van nog geen vijf cent per stuk. Ze sma ken prima. Twee oude vrouwtjes kijken ons nieuwsgierig aan. „Deutschland?", proberen ze voorzichtig. „Nee, Hol land", zeggen we en hun gezicht begint Vol trots poseert een meloenen-koopvrouw voor haar marktkraam. Voor de particuliere fruitstalletjes is het dringen geblazen. De kisten met appels vliegen over de „toonbank". 'fiat Tussen de half verroeste waterfietsen op de boulevard loopt een oud vrouwtje de bladeren weg te vegen. te stralen. Als ze weggaan, krijgen we vier mandarijnen. Het blijkt een heel probleem als je in So chi naar de wc moet. Als je er al een vindt (in de meeste eettentjes zijn name lijk geen toiletten) hebben ze geen deu ren. Even wennen dus. In het park is een openlucht-optreden van een Russisch orkest. Een vriendelij ke Rus houdt ons aan en vraagt om een sigaret. Alleen Dunhill? Nee, schudt hij, verkeerde merk. Marlboro moet hij heb ben. Het pakje kauwgom pakt hij dank baar aan en hij begint een heel verhaal in het Russisch waar we niets van begrij pen. Op een papiertje schrijft hij zijn te lefoonnummer. Als we langs willen ko men, moeten we maar bellen. Hij kan ons helaas niet helpen met het fototoe stel dat plotseling blokkeert. We vragen het aan een bereidwillig uitziende man op een bankje. Ook hij spreekt geen woord Engels of Duits. Hij knikt vrien delijk en betast voorzichtig het fototoe stel. Het is kennelijk de eerste keer dat hij zo'n ding van dichtbij bekijkt. Waar we vandaan komen? Holland? „Ah, Ard Schenk", zegt hij glunderend. Enthou siast steekt hij zijn hand uit. Het ijs is gebroken. „Me Alexander". Voor de particuliere fruitstalletjes bij het station staan de mensen geduldig een kwartier in de rij voordat ze aan de beurt zijn. De appels vliegen weg en worden met vijf kilo tegelijk verkocht. Twee appels kosten dertig kopeken, vijf tien cent. Op de markt iets verderop is ruime keuze in groente en fruit. Er lig gen volop sinaasappels, paprika's, man darijnen en zelfs bloemkolen. Volgens Jan uit Amsterdam, die getrouwd is met een Russin, hebben de mensen het hier veel beter dan in Moskou. Alles wordt in het zuiden verbouwd. Bij de „luxe" bak ker naast de supermarkt staat een lange rij. Maar in de grauwe supermarkten, waar van alles in één soort te koop is - één soort melk, één soort brood en één soort koek is het duidelijk min der druk. Tandenborstels In de souvenirwinkel zie je hoe groot het verschil is tussen het Westen en de Sov jetunie. Er is eigenlijk niets wat je zou willen kopen. Daar sta je dan, met je zwarte roebels. De tandenborstels lijken tweedehands. Er is één soort huishoud zeep. Voor de T-shirts kun je kiezen uit Madonna, Michael Jackson of Adidas. Als je al besluit iets te kopen, is het een hele toer om de verkoopster te interesse ren. Het personeel maakt zich niet druk. Ze verdienen hun geld toch wel of ze nou verkopen of niet. „Het systeem" is hier duidelijk voelbaar. Ook de taxichauffeurs zijn weinig gemo tiveerd. Ze scheuren over de weg onder het motto: tijd is geld. Met knikkende knieén stap je weer uit. Zelfs de hoteldi rectie spreekt van „taxi-maffia", maar weet niet wat ze eraan moet doen. Nie mand heeft er greep op, ook de politie niet. Intourist-gids Hamid zegt vergoelij kend: ,vHet komt door vroeger. Toen kregen ze vaak meer betaald dan waar ze recht op hadden. Nu proberen ze het op deze manier af te dwingen". Alternatief voor de taxi is de staatsbus, waar elke morgen drommen mensen in gepropt worden, de hotelbus of een auto huren. „Maar", zegt Hamid, „met een auto moet je binnen Sochi blijven. Wil je daarbuiten, dan had je in Nederland een ander visum moeten aanvragen". Een koude douche dus na de veelbelo vende folder. Het wagenpark dat in het promotiefilmpje te zien was, blijkt bo vendien uit slechts twee auto's te be staan die je voor honderd gulden per dag kunt huren. Vrijheid Toch is er al meer vrijheid dan vroeger. Waren de toeristen vroeger verplicht om aan de (overigens zeer interessante) ex cursies van Intourist deel te nemen, te genwoordig kunnen ze gaan en staan waar ze willen. Volgens Hamid hebben de meeste wes terlingen „onzinnige en onvoorstelbare ideeën" over de Sovjetunie. „Alle wes terlingen praten over Rusland. Maar u bent niet in Rusland, u bent in de Sov jetunie. In de Sovjetunie leven niet al leen Russen. Het is een grote fout om dat te denken", zegt hij verontwaardigd. Op afkeurende toon vervolgt hij: „De westerlingen denken dat iedereen hier communist is en dat wij allemaal wodka drinken. Ze begrijpen ook niet dat wij niet naar onbekenden lachen. Dat is tra ditie bij ons. Als iemand het wel doet, denken wij: die is gek of dronken. Dat er in de winkels slechte kleding hangt, wil niet zeggen dat er geen goede spullen zijn. Ze zijn er wel, maar er is zo veel vraag naar dat ze in een mum van tijd zijn uitverkocht. Voor een goede stereo installatie moet je naar de westerse win kel. Er is ook een enorm tekort aan au to's. Het gebeurt dat mensen jaren moeten wachten voor ze een auto kun nen kopen". „Het hoofdprobleem", vervolgt Hamid, „is de valuta. Om aan westers geld te FOTO'S: JEAN NETTE VAN LEEUWi pol ti< |vangs komen, werken de mensen in een ho£an et Dat is het enige contactpunt met de terlingen". Strandvakantie De eerste drie dagen is het stralend en is het strand druk bezet. De vierdet vijfde dag regent het pijpestelen in I subtropische Sochi. Het is toch niet h«£ej vj( maal de strandvakantie die iedereen zfeicjer had voorgesteld. Een tweede keer nr Sochi? „Ik weet het nog niet", zegt e mevrouw uit Veenendaal. „Je komt ti| f-l slotte voor de natuur en die valt me ddvl. beetje tegen. De vrijheid ook. Een ai| huren is ontzettend duur. Je kunt L 1 geen hoogte van krijgen wat hier naj.f3 werkelijk gebeurt. Er is woningnoö maar er zijn geen daklozen. Wie een li kering heeft, is niet werkloos. Een exJP*0 betaling heet geen belasting. Je komtlo niet achter. Het Westen wordt ontzi| tend geïdealiseerd, ze hebben de valtflz-/: hard nodig. Maar of het nou zo ideaal JV v dat de westerlingen hier lippenstift, pi ty's en sigaretten lopen uit te delen? IL, q was een hele aparte ervaring, maar eü dl tweede keer? Nee ik geloof het niet". JEANNETTE VAN LEEUwfign Iedere onderwijzer weet dat kinderen van nature een onderzoekende geest hebben. Ze zijn bovendien nieuwsgierig en hebben belangstelling voor alles wat leeft en groeit. Natuur is „in" en vrijwel dagelijks kunnen we over natuurlijke za ken en de bedreiging daarvan in de krant lezen. Op veel scholen blijft het ondanks al die artikelen in kranten en tijdschriften behelpen als het gaat om goed biologie-onderwijs. Op de meeste scholen is wel een lesmethode voorhan den maar het belevende element is daar in vaak matig. Terwijl dit voor kinderen juist essentieel is. Een oud Chinees gezegde luidt: „Ik hooren ik vergeet. Ik zieen ik onthoud. Ik doe en ik begrijp". Plan ten horen net als dieren tot de leefwereld van het kind. Het enige wat ouderen te doen staat is kinderen de kans geven die leefwereld te onderzoeken. De Stichting School en Bedrijf heeft in de serie Op Verkenning een lespakket „Bloembol len" gemaakt dat helemaal aansluit bij de leefwereld van het kind. En daarom heel geschikt is om er met een klas leer lingen aan te werken. Bloembollen kunnen zowel in als om de school worden geplant. Ze groeien bo vendien snel en geven kleurrijke en be wondering opwekkende resultaten. Door hun grote verscheidenheid bieden ze bij na het hele schooljaar veel leer- en bele vingsmogelijkheden. Bloembollen gaan verscheidene jaren mee. En ze hebben letterlijk alles in zich om tot verrassende resultaten te komen. Een Hollandser on derwerp dan bloembollen is nauwelijks denkbaar. Toch komen de meeste men sen als ze aan bloembollen denken niet verder dan tulpen, narcissen en hyacin ten. Aan zomerbloeiers als gladiolen en lelies wordt vrijwel met met gedacht. Terwijl deze in de top-tien van belangrij ke bloembollen (na de onbetwistbare topper de tulp) als de nummers twee en drie te boek staan. De stichting die het lespakket heeft samengesteld wil aan die onwetendheid iets doen. Het lespakket dat met enige aanpassin gen geschikt is voor vrijwel alle groepen van de basisschool, bevat 35 leerling boekjes, 35 werkboekjes, een bloembol- lenspel, twee posters (één met bloembol len die in het voorjaar en één met bollen die in de herfst geplant moeten worden), een handleiding voor de leerkracht en een pakket bloembollen. Daarin zitten vijftien hyacinten, tien tulpen, vijf nar cissen en vijftien krokussen. Het totale pakket kost 25 gulden en voor dat geld kan dus een klas van 35 leerlingen aan de slag. Om een voorbeeld van de aanpak te ge ven een korte samenvatting van de eer ste twee bladzijden uit het werkboek. De eerste pagina bevat een dwarsdoorsnede van een hyacintbol met daarbij de tekst: Hier illustratie bol. Portret van een bol. Een bol is een klein wonder. Alles wat nodig is om te bloeien zit er al in. De eindknop zit middenin de bol. Later groeit hij en wordt hij een bloem. De rokken zijn een soort dikke schub ben. Je kunt ze keurig afpellen. In de rokken zit veel voedsel opgeslagen. Okselknoppen zitten onderaan de moe derbol. Tussen de rokken verscholen. Ze groeien uit tot nieuwe, jonge bolletjes. De kwekers noemen ze klisters. De bolschijf is het onderste dikke en brede deel van een bol. Eigenlijk is het een korte stengel. Als je bollen plant, zie je alleen wat ver droogde wortels. In de grond ontwikke len zich nieuwe wortels. Zij halen voed sel en water uit de grond. Hyacinten die al in december bloeien zijn door de kweker apart behandeld. We noemen dat „geprepareerde" bollen. De kweker bewaart zulke bollen een tijd je wat warmer. En hij geeft ze daarna een koude periode van zo'n negen we ken. Daardoor gaan de knoppen in zulke bollen al groeien. Zo krijgen ze een voorsprong op andere bollen. Ze hebben minder tijd nodig om in bloei te komen. Als wij ze kopen is al dat voorwerk al gedaan. Het beste is bollen van één kleur in een pot te zetten. Dan weet je zeker dat ze tegelijk bloeien. Je kunt er een pot of schaal voor gebruiken. Als er maar een gaatje onderin zit. Zorg ervoor dat je ge noeg bollen hebt. En zet ze tamelijk dicht bij elkaar. Dan lukt het beter. 1. Leg wat potscherven op de bodem van de pot. Een laagje grind kan ook. 2. Vul de pot voor een deel met pot grond of zand. 3. Zet de bollen op de potgrond. De bo venkant van de bollen moet net boven de potrand uitsteken. 4. Vul nu de pot verder met grond. Druk de grond een beetje aan. De „neuzel v0 van de bollen blijven net boven i Pal< grond. iraard 5. Geef zoveel water dat de grond gok 241 nat is. Maar maak er geen modderb|se van. i 6. Zet de bollen op een koel en donH1^'' plekje. Het beste is een temperatuur vfnt 11 9 graden C. Het mag er niet warmer z dan 13 graden C. En het mag er n meer vriezen. Kijk elke week een keer of al in A goed gaat. Houd de grond vochtig. we 7. Gaat dat bij jullie niet? Geen nood. me kunt de pot ook buiten ingraven. Z<Jin de dat de bovenkant van de pot 10 cm o>t erl der de grond komt. Water geven ho niet. Het regent vaak genoeg. 8. Na tien weken is het zover. Dan m gen de bollen in de klas. Zet ze zo^| mogelijk van de verwarming. En niet celijkl reet in het volle licht. mee 9. Na een paar dagen mogen de boll een wel in het volle licht, maar pas op vore sta, grote hitte en tocht. Houd de grotin dt vochtig. Na een paar weken zullen :den. bollen bloeien. ish e: Tot zover het werkboek. Begrijpelijk, ioude structief en leuk. Een werkpakket dat Ie ovt genlijk op geen school mag ontbreken onaf! JAN VAN KOOTE ZATERDAG 12 NOVEMBER

Leidse Courant | 1988 | | pagina 28