t Taboe op sterven een kwalijke zaak Doopjurkjes van parachute-zijde De andere jaren GAT —STICHTING WEDUWEN EN WEDUWNAARS: Sinds de opvoering (losbandig gesubsidieerd) van dal toneelstuk voor vier herdershonden van Wim T. Schippers, hoeft niemand zich meer te verbazen over wat er onlangs te Rotterdam heeft plaatsgevonden: de opvoering (losbandig gesubsidieerd) van een opera waarin niet wordt gezongen. Het aing naar libretto van de dramaturge Janine Brogt heette Solid Ashes en om de verwarring compleet te maken, speelden er vier identieke tweelingen in mee, maar daar gaat het hier niet om. Janine is haar tija vooruit, daar gaat het om. Opera's waarin niet gezongen wordt, gesproken aria's, die kant moet het op. En waaromOmdat het bel canto bezig is zijn zwanenzang te zingen. De stemmen die met hemelbestormende aria's als ..una furtiva lagrima" uit L'Elisir d'Amore van Donizetti of „Vissi d'arte, vissi d'amore" uit Tosca de sterren van de hemel konden zingen, zij worden zeldzamer en zeldzamer. Een beetje heldentenor schijnt men tegenwoordig met een kaarsje te moeten zoeken, en een coloratuursopraan die de hoge C kan aanhouden totdat de brilleglazen ervan barsten, valt helemaal niet meer te vinden, zo blijkt. Dat laatste tournooi om de Maria- Callas-prijs. Tien deelneemsters en geen van de tien kwam in aanmerking voor een bekroning of zelfs maar een eervolle vermelding. Het lyrische geluid sterft uit, werd na afloop vastgesteld door menige deskundige in Italië, ooit het land bij uitstek van de rijzende Sole Mio. ..Stemmen met het kaliber van een Caruso, een Gigli, zijn hoogstwaarschijnlijk eenmalig geweest", sombert professor RodolJ'o Calletti, een erkend expert op het vlak van de vocale prestatie, in dit verband. ,,De tragiek wil dat de huidige heldentenoren allemaal veel te schril en te iel klinken Wat de oorzaak betreft: opgelet, Nijpels. Want de lyrisch bezongen slaapkamerogen van deze bewindsman hebben de neiging wel heel erg af te dwalen naar dat gat in de ozonlaag boven de Zuidpool, ver van het Haagse bed. Hij zal toch geen gat voor zijn eigen slaapkamerdeur over het hoofd zien Een gat in de operacultuur ten diensle- waarvan de aannemerswereld zich nou juist ongestraft met 340 miljoen heeft mogen verrijken door onder meer de Amsterdamse Stopera te stofferen met kilometers handgeknoopt zalmkleurig tapijt dat inmiddels barst van de brandgaten? Een gat, veroorzaakt door, jawel, akoestische verontreiniging? Andermaal de bekommerde professor Calletti. „V en ik", verklaart hij zich nader, ..spreken aanmerkelijk luider dan onze ouders spraken en onze kinderen spreken weer luider dan wij. Het is blijkbaar een steeds zwaardere opgave geworden boven het lawaai van ons leefmilieu uit te komen. Deze omstandigheid doet onze stemmen vroegtijdig slijten, zoals bewezen wordt door de grote aantallen leraren die hun stem volledig verliezen omdat ze zich gedwongen zien klassen te overschreeuwen die almaar rumoeriger worden". Het hoogtij van het bel canto, aldus Calletti, begon in de eerste helft van de vorige eeuw toen men kolossale muziektheaters ging bouwen, bespeeld door kolossale orkesten. Zangeressen en zangers dienden in staat te zijn tot schier atletische prestaties, wilden ze met hun stem nog op kunnen tornen tegen zulke architectonische ruimten en zoveel orchestraal geweld. Het bel canto werd topsport. Welnu, de kolossale theaters zijn gebleven of (Stopera) nog kolossaler geworden. (Ie orkesten spelen precies zo overdonderend als Verdi en Wagner wilden dat ze tekeergingen, maar de vocalisten schieten atletisch te kort, blootgesteld als ze worden aan geluidsvervuiling. En dan valt er een gat. Zou playbacken een oplossing zijn? Waarom niet? Het is vertoond, door Caruso met name. De heldentenor Enrico Caruso (1873-1921), zo'n held van een tenor dat hem als enige in de wereldtheaters was toegestaan achter de coulissen te kettingroken, mits er een brandwacht met een emmer water achter hem aan zeulde. Deze Caruso maakte eens een tournee waaraan ook de bas Segurola deelnam, eveneens een held, maar dan in de lage registers. Men speelde La Bohème van Puccini. In Philadelphia echter vatte Segurola kou ert juist bij de aanvang van het derde bedrijf met daarin de fameuze bas-aria „vecchia zimarra, senti" liet zijn stem het afweten. „Niks aan de hand", siste Caruso hem toe. „Beweeg alleen je lippen, dan zal ik voor je zingen Hij keerde zijn rug naar de zaal en zong volgens de overlevering „de aria voor bas zo goed dat iedereen geloofde: hier heeft de grote Segurola gezongen Voor wie het niet gelooft: er bestaat een plaatopname van (inlichtingen bij Willem Duys; als die hem niet heeft, heeft hij in elk geval Jean „Toots" Thielemans die de aria speelt op de tenor-mondharmonica). Playbacken kan dus. Maar veel radicaler is de oplossing van Janine Brogt, vertoond in Rotterdam. De opera waarin niet gezongen wordt. En aangezien „de Nederlanders tegenwoordig nog geen pen kunnen vasthouden zoals secretaris J. Koning van het Christelijk W'erkgeversverbond tijdens de jongste toogdag van het Genootschap Onze Taal getuigde - aangezien deswege van hem de spellingsregels drastisch vereenvoudigd dienen te worden, ook hier de suggestie voor een meer radicale oplossing. Wat zou deze Koning zeggen van een volk zonder taal? ZATERDAG 12 NOVEMBER 1988 PAGINA 23 tUIDBROEK - „Wie thuis komt ?an de begrafenis, veegt z'n voeten 1 op de vloermat van de kinde- pn". Gevleugeld woord in de kring ran de Stichting Welzijnsbevorde- nng Weduwen en Weduwnaars, instefie zich er over blijft verbazen dat iten teventig procent van de Nederlan- stejalers geen testament heeft en (om 4geH°g een voorbeeld te noemen) 60 nieu\rrocent S^en giro- of bankreke- iissel<pn£- iputeHet „gevleugelde woord" moet 300.Jangeven dat, bij het overlijden a,s cian man 0f vrouw, de overbliiven- *werPe partner een flink stuk zelfstan digheid kan verliezen aan de kinde en. Het hoeft geen probleem te porden, maar de praktijk leert he laas dat het wèl vaak gebeurt. epreDit soort zaken kwam al gauw aan de t Xeiijrde toen twintig jaar geleden een vere er hftiging werd opgericht waarin weduwen, i het weduwnaars en andere alleenstaanden wasèlkaar wilden vinden met als doelstel- p gesiing: sociaal contact. Meteen had de ver- e oppniging al zo'n drieduizend leden, maar ing ïtijdens de bijeenkomsten bleek dat een Venmanzienlijk deel van de gesprekken ook ing king over allerlei materiele zaken waar- t namce de leden geconfronteerd werden en atoriivaarmee ze vaak geen kant op konden, aflon De vereniging reageerde alert op dit fe nomeen: voor het pure contact werden afzonderlijke clubs opgericht (23 zijn het er nu, verspreid over het hele land) en de materiële belangenbehartiging vond onderdak bij de nieuw opgerichte Stich ting Welzijnsbevordering Weduwen en Weduwnaars. Hoewel de immateriële bijstand ook bij deze stichting alweer deel uitmaakt van het werkprogramma. Zo gaat dat met die dingen. Niemandsland Voorzitter N. M. Steenvoorden en be stuurslid mevrouw L. van den Bergh- Lund willen het toch eerst hebben over de materiële zaken, waarvoor de stich ting indertijd is opgericht. „Verbijste rend", zo noemen ze het gebrek aan ken nis met betrekking tot de meest elemen taire zaken die aan de orde kunnen ko men als een van de huwelijkspartners overlijdt. Vrouwen, die er vast van over tuigd zijn dat het pensioen van hun overleden echtgenoot onverkort „door gaat" en niet weten, dat weduwenpensi- oen een heel andere zaak is dan kostwin- rierspensioen. Vaak blijkt overigens dat de man óók altijd gedacht heeft dat zijn vrouw het volle pond zou blijven hou den. Onbekendheid bij beide partners met het opeisbare „kindsdeel" als een van de partners overlijdt. Het „eigen- dommelijke niemandsland" dat ontstaat als beide partners er niet meer zijn en er niets geregeld is, wat zoals gezegd bij zo'n zeventig procent van de Nederland se particulieren het geval blijkt te zijn. De stichting rekent het tot haar taak mensen over de drempel te helpen die hen er te vaak van weerhoudt om. bij voorbeeld, tijdig contact op te nemen met de notaris. Maar zelf doet ze ook voorlichtend werk, daarbij geholpen door deskundigen. Een zekere faam ver wierf het „groene boekje", in eigen be heer uitgegeven onder de titel „Belang rijke informatie over zekerheid", dat nu aan z'n 34e herziene druk toe is en waar van tot dusver 325.000 exemplaren het licht hebben gezien. Daar staat dan ook ongeveer alles in wat mensen weten moeten op dit gebied. Persoonlijke ad viezen worden ook verstrekt en verder is de stichting onder meer actief in studie projecten en' internationale samenwer king met zusterorganisaties. Ter begelei ding van het werk vindt voortdurende werving plaats van deskundige vrijwilli gers op terreinen zoals financiën, sociale wetgeving, publiciteit, juridische en no tariële zaken, maatschappelijk werk en politieke vraagstukken. Taboe „De ellende is dat mensen gewoon niet over die dingen willen praten", zegt Steenvoorden. „Iedereen weet dat er een einde komt aan z'n leven, maar als er over gepraat wordt gaat het altijd over een ander; er rust helaas nog altijd een taboe op het spreken over je eigen dood. Als mensen krachtig wakker worden ge schud helpt het even, bijvoorbeeld als de beroemde SIRE-spot weer eens op het tv-scherm is geweest: het zandkasteeltje op het strand dat wegspoelt als de vloed opkomt, met daaronder dat ene zinnetje: „Zou je niet iets regelen voor die tijd?". Dan staat de telefoon dagenlang niet meer stil. Het zwijgen wordt even door broken. Maar daarna zakt het weer in, gaat iedereen over tot de orde van de dag. En dan te bedenken, dat er in ons land achthonderdduizend weduwen en weduwnaars zijn, één op de twintig Ne derlanders". Intussen blijft, zoals gezegd, ook de puur emotionele kant van door de dood ver broken partnerschap deel uitmaken van het stichtingswerk. Voor iets minder dan de helft van het geheel. In z'n eenvou digste vorm bestaat dat werk uit contact met mensen die opbellen of brieven schrijven over hetgeen hen persoonlijk bezighoudt. „Het kan doorgaan tot in de nacht, vooral na bepaalde radio- en tele visieprogramma's", weet mevrouw Van den Bergh, die het actiecentrum in Zuid broek beheert, uit eigen ervaring: „Na zo'n programma kan ik zeker drie dagen lang al m'n andere werk aan de kant zet ten. Helemaal niet erg overigens, ik ben blij dat de mensen willen en kunnen praten". Daarnaast vindt geregeld door verwijzing plaats naar bijvoorbeeld groe pen die zich bezighouden met rouwver werking, of naar de verenigingen voor sociaal contact waaruit de stichting is voortgekomen. Het telefoonnummer van de stichting is ook bekend bij een groot aantal maatschappelijke diensten, waaronder de SOS-telefoon. Elfstedentocht Steenvoorde vult aan: „Buitenstaanders hebben er geen idee van hoe eenzaam het bestaan kan worden van iemand die de levenspartner heeft verloren. Ik zal je een sterk voorbeeld noemen, dat ik eens hoorde in een radio-uitzending. Iemand vertelde, dat hij in vroeger jaren twee keer de Elfstedentocht had gereden en beide keren als held was verwelkomd bij zijn thuiskomst. De hele buurt liep uit. Nadat zijn vrouw was overleden zag nie mand hem meer. Op de verjaardag van zijn dochtereen lege kamer, een leeg huis. Het kind ging uiteindelijk maar vroeg naar bed. Dat zijn dingen waar je kwaad om kunt worden. Maar vooral ook verdrietig. Dat is nu eenzaamheid in volle omvang". AAD SCHOUTEN Slicht ing Welzijnsbevordering Weduwen en We duwnaars: Actiecentrum: Postbus 16. 9636 ZG, Zuidbroek, tel. 05985-1843. Secretariaat: Postbus 18, 6665 ZG, Driel, tel. 08306-42256 (dit telefoon nummer na I december). De brochure „Belangrijke informatie over zeker heid" is te bestellen door overmaking van 4,50 gulden op giro 20.69.217 t.n.v. Stichting WWW te ken,, In het kader van Nederland opiMuseumland" belichten wij in I deze rubriek elke week een minder bekend museum. In november staat Gelderland centraal. Vandaag aandacht j(scl voor het Bevrijdingsmuseum 1944 in Groesbeek. GROESBEEK - Market-Garden, de grootste luchtlandingsoperatie uit de Tweede Wereldoorlog, roept onmiddellijk herinneringen op aan de door de geallieerden verloren slag bij Arnhem. „Een brug te ver" stelde de bevrijding van noordelijk Nederland met een half jaar uit en luidde voor een groot aantal land genoten de hongerwinter in. Dank zij Market-Garden was de oorlog echter in Zuid-Nederland in sep tember '44 voorbij. Operatie Mar ket-Garden is van groot belang ge weest voor het herstel van vrijheid en democratie. Dat aspect staat centraal in het Bevrij dingsmuseum 1944 dat anderhalf jaar geleden zijn deuren opende. „Nooit meer oorlog" is de boodschap die het museum wil uitdragen. Het museum is ondergebracht in gebou wen van het voormalige werkeiland Neeltje Jans. Ze zijn opgetrokken op het slagveld bij Groesbeek. Een koepel in de vorm van een gestyleerde parachute biedt onderdak aan een sacrale ruimte met de Roll of Honour, waarop de na men van 1800 Amerikaanse militairen staan genoteerd die tijdens Market-Gar den sneuvelden. In het museum is momenteel een boei ende expositie te zien: oorlogsmateriaal dat in het Rijk van Nijmegen een ware metamorfose onderging. Zoals de para chutes van de 82e luchtlandingsdivisie. Die waren gemaakt van kostbare zijde en waren daarom bij uitstek geschikt als materiaal voor trouwjaponnen en doop jurkjes. Hout, metaal, textiel: de bevol king van het Rijk van Nijmegen wist er wel raad mee. In tijden van hoge nood bleek een Duitse soldatenhelm een pri ma po te zijn. Als vergiet waren ze ook goed bruikbaar. Kogel- en granaathulzen veranderden onder vaardige handen in asbakken, stofblikken, vazen, kolenkit ten en speelgoed. Zweefvliegtuigen, Gliders, die in de vel den waren achtergelaten, werden op kundige wijze gesloopt. Van de romppla ten bouwde men hutjes en huizen. Mu- nitiekisten deden het goed als bouwma teriaal voor een dak. Talloze kettinkjes, armbandjes en zelfs een rozenkrans wer den uit plexiglas vervaardigd. Het pronkstuk van de expositie is ongetwij feld de fraaie mini-carrousel. Een kermi sexploitant werkte er weken aan. Ook hij trof een Glider aan en van de onderde len maakte hij een waar kunstwerk. Directeur Schoeber: „Voor sommige mensen is een bezoek aan dit museum erg emotioneel. Er zijn mensen die weg lopen. Maar ook heb ik meegemaakt dat een Amerikaan ineens over zijn oorlogs ervaringen begon te praten. Zelfs zijn vrouw stond er versteld van. „Ik ben het nu eindelijk kwijt", zei de man na af- Een Duitse helm kon als po zeer nuttig zijn. loop. Het is fijn om dergelijke reacties te vernemen. Maar het mooiste vind ik toch de aantekening van een kind in ons gastenboek. „Nooit meer oorlog", schreef het. Dat is nu precies de bood schap die dit museum wil uitdragen". DAVID LEVIE FOTO: PERS UNIE Bevrijdingsmuseum 1944, Wylerbaan 4 in Groes beek. Het museum is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Op zondag van 12.00 tol 17.00 uur. Toe gangsprijs vier guldenkinderen, senioren en groe pen van meer dan tien personen drie gulden. Openbaar vervoer: vanaf NS-station Nijmegen bus 84 (drie keer per uur). De bus stopt aan de Wyler baan en dan is het nog twee minuten lopen. Het zandkasteeltje op het strand. Dagen lang staat de telefoon niet meer stil bij de Stichting WWWals op het televisiescherm is verschenen. 't Is niet helemaal het oudste beroep ter wereld, maar de otaris praktiseert toch al sinds ongeveer de derde eeuw voor Christus. In 1524 werd het beroep ook in Nederland ,elegaliseerd. Nu telt ons land egenhonderd notarissen. Om :n testament op te stellen moet en bij zo'n ambtsdrager zijn. 'roeger was de drempel van het notariskantoor hoog; deze ünctionaris had het imago dat ij er vooral was voor de rijken, aar nu weten mensen uit alle lagen van de bevolking de weg iiad j[ naar zijn kantoor te vinden, [u mobeze drempelverlaging zette in vooraren in de na-oorlogse jaren het bezigiigen woningbezit sterk toenam arodujen de notaris veel meer tussen „het gewone volk" kwam te staan. Over het nut van een testament en andere Wetenswaardigheden sprak Aad Schouten met de stichting het IVelzijnsbevordering Weduwen en Weduwnaars. Ij es all 1 weer numi varia r niei i nog :r een £oidóe@ou/ia/tit

Leidse Courant | 1988 | | pagina 23