lina e „Als het uit de hand loopt ga ik weg" ANGST VOOR STRAATSTENEN '1 Politiebureaus in Leidse regio minimaal bezet CeidóeSouACWil Boze"politievrouw ziet maandagactie somber in: EMBEI ZATERDAG 12 NOVEMBER 1988 Maar het zint de actievoerders niet dat dit over de rug van andere korpsen moet gebeuren (bijvoor beeld Katwijk, waar de sterkte ook volgens de Leidse agenten rampzalig wordt verminderd). De Leidse politie verwijt de plaatselijke politieke par tijen zich wel te bemoeien met taak van de politie, maar hun mond houden als de positie van diezelf de politie wordt aangetast. De korpsen van Katwijk en Noordwijk doen maandag in elk geval mee met de actiedag. Er wofdt onder meer 's morgens vergaderd en er wor den geen bonnen voor „gewone" overtredingen uitgedeeld. Zowel het gemeentelijk politiekorps van Katwijk als dat van Noordwijk moet bij de plannen over de herverdeling van de politiesterkte agenten inleve ren. Katwijk houdt 27 van de 60 agenten over ter wijl Noordwijk straks 45 agenten heett in r van 59. Volgens de woordvoerders van beide korp sen is het onmogelijk met een dergelijk klein korps te werken. „Noordwijk heeft 25.000 inwoners. Dat aantal verdubbelt in de zomermaanden. Verder krijgen we elk weekeinde nog veel jongeren die hier uitgaan. Minder agenten betekent minder toe zicht", aldus H. Ruinemans, hoofd van de justitio nele dienst. De Katwijkse korpschef H. Roelevink vindt het huidige aantal van zestig agenten al „het absolute minimum. We hebben hier de wijkagen ten al af moeten schaffen omdat dat luxe was. Met 27 man hebben we alleen een brandweerfunctie: re ageren op een melding en verder niets". Roelevink ziet meer heil in het samenvoegen van politiekorp sen in de regio dan in het herverdelen van man schappen. UTRECHT - De landelijke ac tiedag maandag zal gekenmerkt worden door een aantal grote re gionale bijeenkomsten en een flink aantal ludieke publiekseve nementen. In sommige plaatsen zal het tot wilde acties komen, waar de politiebonden zich na drukkelijk van distantiëren. Een groot deel van de 41.000 Neder landse politiemensen zal op een of andere wijze aan een actie, werkonderbreking of vergade ring deelnemen. Een van de weinige politie-on- derdelen die in z'n geheel zal blijven functioneren is die van de Algemene Verkeers Dienst (AVD) van de rijkspolitie. Woordvoerder G. Hoeveman: „De doorstroming van het ver keer is ons heilig. We verkopen verkeersveiligheid, daar moeten we dan ook niet aan gaan tor nen". Maar de rijkspolitie is voor haar informatie deels af hankelijk van de gemeentepoli tie, zo bleek afgelopen donder dag. Toen weigerde de actievoe rende Rotterdamse politie infor matie te geven over files bij de Van Brienenoordbrug en die ge gevens ontbraken dan ook in de verkeersinformatie. De algemene actiebereidheid onder de politiemensen wordt door de bonden hoog ingeschat, zó hoog zelfs dat CNV-voorzit- ter H. Hofstede deze week in Dordrecht waarschuwde voor totale anarchie. „Want hoe kun je het anders noemen wanneer een agent een straatsteen wil ge bruiken om zijn eisen kracht bij te zetten", aldus Hofstede, die refereerde aan een opmerking van een agent tijdens een ru moerige protestbijeenkomst in Rotterdam. Volgens de vak bondsbestuurder kan de Alge mene Christelijke Politiebond zijn leden nauwelijks in be dwang houden. Dat heeft er al toe geleid dat in een aantal regio's wilde acties zijn aangekondigd. De meeste politiemensen zullen maandag naar alle waarschijnlijkheid hun opwachting maken in de regio nale centra die als actieplaats zijn aangewezen. Zo worden massale vergaderingen gehou den in Den Haag (hoofdbureau politie), Groningen en Eindho ven. In Leeuwarden zullen dui zenden Friese agenten bijeenko men in de Frieslandhal, waarna een demonstratieve tocht door de stad volgt. Ook in Hilver sum, Utrecht en Haarlem ko men agenten uit stad en regio naar het hoofdbureau om geza menlijk uiting te geven aan hun ongenoegen. Alpinisten Daarnaast doen veel korpsen moeite op positieve wijze bij het publiek in de belangstelling te komen. Zo zullen vanaf de Dom in Utrecht alpinisten afda len en tegelijk een veertig meter lang spandoek onthullen met weinig vleiende teksten voor de politieministers Van Dijk en Korthals Altes. Boven Hooge- veen en Meppel zullen sport- vliegtuigen met actiesleep de lucht vullen. Boven Emmen komt bij goed weer een echte heteluchtballon te hangen met een mand vol agenten. In Almere stappen politiemen sen op een ludieke trein naar het Arbeidsbureau, waar ze zich als werkzoekende laten inschrij ven. Agenten in Rosmalen laten maandag tijdens een verkeers controle met helium gevulde ballonnen van enkele meters omtrek los, waaraan spandoe ken en politiepoppen hangen. Spandoeken zullen overigens ook komen te hangen langs de drukke snelweg A4 tussen Den Haag en Amsterdam. De Eind- hovense politie zal op de lucht haven folders uitdelen aan pas sagiers; vakbondsleden van de Dienst Luchtvaart van de rijks politie op Schiphol beraden zich nog over de wijze waarop zij ac tie gaan voeren. ARJEN VAN DER SAR En die gaan mij vertellen wat ik moet gaan doen. Bijvoorbeeld dat ik schoenen aan moet trekken die door de dienst ver strekt zijn en al die kinderachtige din gen". Dat men bij de politie met een onderbe zetting kampt, is de blonde wachtmees ter wel gewend. „Dat lukt allemaal wel", meent ze. „Maar we hebben wel meer salaris nodig. Weet je echter wat het is: alles wordt heel langzaam weggesnoept. Vier jaar geleden begonnen ze over die telefoonkosten, die zouden afgeschaft worden. Het hele politiekorps op zijn kop, weet je wel, „dat moest niet gebeu ren". Toen hebben ze het uitgesteld, en nou hebben ze het stiekem tussendoor afgeschaft. En zo zijn we alles kwijtge raakt; ik ben het eigenlijk wel zat. Je kunt nu alles zelf betalen, je legt er altijd geld op toe bij het Rijk. We krijgen bij voorbeeld achttien cent per kilometer. Nee, niet voor de politiewagen, als we met onze eigen auto op pad moeten. Rij jij daarvoor? Nou dan. Moet je eens in het bedrijfsleven zeggen, dat je maar achttien cent per kilometer krijgt, dan lachen ze de scheuren uit hun broek". Oorlog „Van die herplaatsingen hebben we nog geen last, daar moet nog over beslist worden. Maar als dat gaat gebeuren, dan wordt het oorlog. Dat kan ik je wel ver tellen, dat wordt oorlog. Hoe zou jij het vinden als je net een koophuis had en ze zeggen tegen je „ga maar naar Gronin gen" of zo. Dat kun je toch niet maken? Dat vreet aan je pnvéleven en dat be vordert de werksfeer niet, zeker niet als door het lage salaris de motivatie toch al moeilijker is op te brengen voor veel po litiemensen. Ook het geld voor onregel matige diensten en overuren is gewoon een schijntje. Als je ziet wat je in de nachtdienst verdient, jongen. Ik snap niet dat ik er elke keer nog uitga! Ik denk dat een hoop mensen in dit werk blijven hangen omdat ze toch op de een of andere manier getrouwd zijn met de politie. Want het is een hartstikke leuke club". Haar partner is ook bij de politie, „maar die klaagt niet zo", zegt ze lachend. „Kijk, nou hebben we het leuk met z'n tweeën, maar als ik er ooit nog eens mee stopj of hij, nou dan kun je lachen. Dan zie ik het somber in; dan moet ik er maar wat bij gaan jatten of zo, ik weet het niet. Maar voorlopig ben ik nog lang niet uitgewerkt". Kinderen? hoe? Of ze ooit nog kinderen wil? „Nou, ik zou niet weten hoe het moest, financieel dan. Als ik dat zie bij collega's die drie kinderen hebben. Die lopen in kleren, zelf gemaakt en dat gedoe allemaal. Een collega zijn wasmachine is kapot, nou, die jongen is helemaal in paniek". „Je bent de afspiegeling van de gemid delde burger", meldt een mannelijke col lega op wie zij één streepje voor heeft. „Was ik dat maar", grinnikt ze. Dan kijkt ze weer ernstig, want het actie voeren is nog niet ten einde. „Maandag ga ik weer, en als het aan mij lag dinsdag weer. De actie is door het hele land, maar ik ga weer naar Den Haag. Er zijn WAT VERDIENT EEN POLITIEMAN? Een jonge agent/wachtmeester vanaf 21 jaar krijgt bruto 2487 gulden en een vas te ongemakkentoeslag van 348 gulden, hetgeen overeenkomt met veertien pro cent (na 1 januari verlaagd tot 12,5 pro cent). Een hoofdagent/wachtmeester le klasse (inmiddels tien jaar bij de politie) ver dient bruto 3145 gulden en een vaste on gemakkentoeslag van 408 gulden, zijnde dertien procent (wordt straks verlaagd naar 11,5 procent). Voor een brigadier/opperwachtmeester (inmiddels 15 jaar bij de politie) komt het salaris neer op 3601 gulden met een vaste ongemakkenvergoeding van 401 gulden, wat neerkomt op 11,5 procent (wordt 10,2 procent). Voor de hoofd agent en brigadier liggen de maximum- brutosalarissen op respectievelijk 3601 en 4098 gulden. afspraken gemaakt waar iedereen naar toegaat. Ik zie die actie trouwens best somber in. Bij de Nieuwe Kerk waren er niet zoveel mensen, maar maandag kun je lachen. Ik ben bang dat het uit de hand gaat lopen. Er zijn altijd wel een paar oproerkraaiers, maar ik hoop dat de meute ze in de hand houdt. Als het echter fout gaat, ga ik weg. Daar schaam ik me rot voor. Ik bedoel, we hebben wel een bepaalde verantwoordelijkheid fekregen als politie", tel, dat het inderdaad tot uitbarstingen komt: wie houdt de politie in bedwang? De wachtmeester tot slot: „Nou, de ME zullen ze niet op ons afsturen, dat zal dan een andere instantie moeten doen. Je gaat niet je eigen mensen afvallen. Zou jij een collega van de krant op z'n gezicht slaan?" HERMAN JANSEN EN HAAG - Argeloze buiten- jdse toeristen konden hun ogen jelopen woensdag niet geloven: ■het deftige Den Haag, in hun va- rland door de reisbureaus aange ven als een toonbeeld van rust waardigheid, zagen zij honder politiemensen parkeerplaatsen :etten met hekken, kettingen en mtaine;rwagens. Waren zij gek ge erden? Nog wijder sperden zij m ogen toen de geüniformeerde Inde het Spui overstak en een ;rk binnenviel. Begeleidende poli- ;wagens met zwaailichten en sire- ;s deden nu weer aan een ramp ;nken; niemand kwam de Nieuwe erk meer uit. Eén nieuwsgierige it volgde de luidzingende politie- ensen en waande zich prompt in n favoriete pub. j zag hoe mannen en vrouwen elkaar polonaise volgden, in de kerkbanken „wave" deden en - als hoogtepunt - de kelderbar ongevraagd de halve inkvoorraad opslurpten. Maar glazen ïuvelden er amper en als iemand op stoel ging staan, werd hij er door lega's weer afgestuurd, ze actie van de politie uit Den Haag omliggende gemeenten was nog maar voorproefje van wat Nederland aan- inde maandag te wachten staat. De ste demonstranten leken zich te ver- ;en alsof het carnaval was, op een :eling na. Onder wie een blonde :htmeester der rijkspolitie eerste klas zij zong niet en ging de kerk niet in. ;h hoorde zij niet tot de kleine groep lebewaarders", nee, zij was gewoon t boos" over de armoedige situatie len de gemeente- en rijkspolitie, r (anonieme) uitleg: „Ik ben van de spolitie, wij ondersteunen vanuit een lere provincie deze Haagse actie. We in per groep met een bepaald aantal Insen gekomen, omdat ze ons ge- tgd hebben. Maar wij hebben alle- il maandag onze grote actiedag. Van- hadden wij duidelijke instructies buiten de kerk te blijven. Ik vind als dat met zijn allen afspreekt, dan moet je daar ook aan houden. Dus ben ik liten gebleven, als een van de weini- „harmante klacht feter, wanneer zij haar klagend verhaal let een glimlach en een prettige stem barmant ondersteunt, ontstaat meer be- lip voor de acties; of in elk geval voor fc doelstellingen ervan. Ik ben er in negen jaar 165 gulden op poruitgegaan. Netto dan", valt de Jachtmeester met de deur in huis. „Da's ihofterig, nietwaar! Nee, het is niet leuk Is je negen jaar verder bent in je werk Ti je verdient amper meer. Ik ben dan pk echt kwaad. Ik had ook helemaal :en zin om liedjes te gaan zingen of zo. al er gewoon van: dat meen ik jij het voor 165 piek meer in ne- jaar? Niet? Maar ik ben al aan het ideren om toch eens te kijken of ik er- is anders iets meer kan verdienen en minder hoef te doen, bij wijze van ken. Ik studeer nu een ander vak, int hier heb ik alle studies al gedaan, desondanks ben ik niet verder geko- ten; d'r zitten ongeveer tweeduizend ichtenden voor je. Het is helemaal vol voon. Het zijn allemaal jonge bazen die gaan de eerste twintig, dertig jaar iet weg natuurlijk". 5 leiNou 'k no£ ^et voorrecht dat ik j iet iemand samenwoon die ook een sa- )elakris verdient, dan is het nog wel te ied(oen- Maar je zal de gasten de kost loeten geven die kinderen hebben en et alleen moeten verdienen. Die gaan iet 2200 gulden naar huis", an het werk ligt het niet. „Nee, het verk op zich is hartstikke leuk. Maar de iërarchie wordt aangetrokken. Sommi- en krijgen bepaalde functies waar ze iet capabel voor zijn, want ze worden p rangnummer naar boven geschopt. LEIDEN - In Leiden zullen maandag zoveel moge lijk agenten in dienst zijn, naar schatting 150 van de ruim 200. Maar na een actievergadering zal het bureau minimaal bezet zijn: de meeste agenten gaan de straat op voor „publieksvriendelijke" ac ties. Maar mocht de nood aan de man komen, dan worden er mensen teruggeroepen naar het bureau, aldus een woordvoerder. De agenten gaan stands bemannen op het stadhuis plein, het Stationsplein en in de Haarlemmerstraat en het publiek uitleggen wat er aan de hand is. Ook zullen zij vragen een adhesieformulier te tekenen. Er wordt van uitgegaan dat de politie het te druk heeft met actievoeren om bekeuringen uit te delen voor kleinere overtredingen. Opgetreden wordt pas als dat écht nodig is (geparkeerde auto's die een straat blokkeren bijvoorbeeld). Verder zijn er ge heime plannen voor „ludieke" acties. Leiden heeft een wat uitzonderlijke positie. Vol gens het rapport over de herverdeling van de poli tie zal het Leidse korps er veel mensen bijkrijgen. Links: Als de herplaatsingen doorgaandan wordt het oorlog". Onder: Haagse agenten die in de Nieuwe Kerk de „wave" deden. En dat was nog maar een voorproefje van wat er maandag staat te gebeuren. FOTO'S: MILAN KONVALINKA de ng

Leidse Courant | 1988 | | pagina 21