^idócSomatit Fwee jaar celstraf geëist egen boekhouder Cortona 1 STAD OMGEVING STEUN ONS WERK Een cadeau van formaat ibun i/vf Strandpost politie Noord wijk te koop Afsluiting Zijlbrug leidt tot voorziene verkeerspuinhoop EEK INDE ZATERDAG 12 NOVEMBER 1988 PAGINA 13 roken tdoor tslag y Een 46-jari- Iministrat uit Rotterdam len gesprek met Ie modelslagen werkne- termiddag rond je bekopen met ingespee^jken gebit. Een p korte té Leidenaar, die Rotterdammer yerkt, kwam in [rijf aan de Sint „ijf aan de Sint eg verhaal halen n ontslag. Hij „iet verhaal met ygemikte vuist- LEIDEN De Noordwijkse politie heeft van daag de post van het korps op het Noordwijkse strand te koop aangeboden. Kandidaat-kopers wordt gevraagd maandagmiddag een bod uit te brengen tijdens de bezetting van de raads zaal van het Noordwijkse gemeentehuis. De verkoping is een onderdeel van de actiedag die de Noordwijkse politie maandag voert. De agenten bezetten om twee uur 's middags de raadszaal. Een uur later begint er een speciale raadsvergadering waarin de agenten hun grie ven naar voren kunnen brengen. Alle korpsen gemeentepolitie in en om Leiden heb ben voor maandagmorgen bijeenkomsten op de verschillende politiebureaus belegd. De rijkspolitie vertrekt massaal naar een bijeenkomst in Den Haag. Het is de bedoeling dat enkele kleinere plaat sen in de loop van de middag door demonstrerende leden van het korps rijkspolitie worden bezocht om pamfletten en dergelijke uit te delen. Dat laatste gebeurt ook in de plaatsen waar de gemeentepolitie actief is. In Alphen wil de politie bovendien een met spandoeken behangen mestkar door het cen trum rondrijden. De Leidse politie zal nep-parkeer- bonnen ronddelen waarop de politiegrieven staan vermeld. Ook wil men met alle voertuigen een rondrit door de stad maken. Bus ramt personenauto LEIDEN Bij een botsing tussen een bus van de NZH en een personenauto ontstond gistermor gen rond half elf veel materiële scha de. De 24-j Leidse chauf van de bus wilde in een bocht van de sin gel een fietser inha len. Bij het uitwijken reed ze tegen een te gemoetkomende per sonenauto die be stuurd werd door een 42-jarige Leidenaar. DEGENS VERDUISTERING VAN MEER DAN HALF MILJOEN IB EN HAAG/LEIDEN Twee jaar onvoor- iardelijke gevangenis- gjaf met aftrek van orarrest. Dat eiste de m flf icier van justitie gis- rochtend tegen een 53- »n Fruit trjge Leidenaar die er- omzetvan worcjt verdacht de aniandsejrtona Stichting in zijn jonplaats voor een rs bedrag te hebben igelicht. In de periode m 1982 tot en met 1987 u hij in de functie van iekhouder van de in- in totaal 675.000 hebben verduis- en n belang en/o» c0rt0na Stichting be- ladpubiicert een opvanghuis voor ouwen met kinderen die een crisissituatie zijn be ad. De stichting wordt or het ministerie van Wel- n, Volksgezondheid en lemde «»ltuur (WVC) gesubsi- eerd met een bedrag van 3 milioen gulden per jaar. ;gin dit jaar kwam de ver duistering aan het licht, toen een accountant de boeken van Cortona controleerde en merkte dat er was geknoeid met de cijfers. Controle was vanaf 1981 niet meer uitge voerd. De boekhouder bleek dan ook al vanaf 1982 bij op names bij de bank telkens geld achtergehouden te heb ben. Dit schreef hij niet bij in het kasboek. Hij was daartoe in staat omdat de di recteur van het opvanghuis elke keer blanco cheques te kende. In totaal 200.000 gulden van het gestolen geld stak de man in zijn eigen zak. Een bedrag van 260.000 gulden ging naar één van zijn cliën ten waarvoor hij de boek houding verzorgde Dit be drijf was in financiële moei lijkheden geraakt door hoge belastingschulden. Een be drag van 40.000 gulden gaf de Leidenaar aan zijn doch ter om een hypotheek te kunnen afsluiten. De ver dachte had zelfs gezorgd voor een valse accountants- en een valse bestuursverkla- ring voor het geval de zaak ontdekt zou worden. „Ik durfde die echter niet te ge bruiken", zo vertelde de boekhouder de rechter. De Leidenaar beweerde met stelligheid nooit meer dan een half miljoen gulden ver duisterd te hebben. „Van die overige 175.000 gulden die is verdwenen weet ik niets af. Dat is voor mij ook een groot vraagteken. Er konden nog wel twintig andere mensen bij de kas komen. Het viel mij vaker op dat er kaste korten waren waar ik niets mee te maken had. Ik kon daar alleen geen melding van maken, omdat ik zelf boter op mijn hoofd had". Schouderklopj e Niemand heeft in die jaren gemerkt dat er iets mis was met de hoeveelheid geld in de kas van Cortona. Wel kwam het opvanghuis rond 1985 financieel krapper te zitten. Er werden bezuini gingen aangekondigd. De boekhouder kreeg nog een schouderklopje voor de ma nier waarop hij die bezuini gingen doorgevoerd had. Op dit moment kampt de Stich ting Cortona mede door de verduistering met ern stige financiële moeilijkhe den. De Leidse boekhouder zegt vier ton van het verduister de bedrag te kunnen terug betalen door al zijn bezittin gen te verkopen. Cortona is bereid het bedrag dat in het bedrijfje gestoken is, als een soort lening te beschouwen. De officier van justitie acht te de boekhouder schuldig aan de verduistering, maar uitte scherpe kritiek op de manier waarop de admini stratie bij Cortona is gere geld. „De organisatie heeft het u wel heel gemakkelijk gemaakt. Een directeur die cheques blanco onderteken de, boeken die zes jaar lang niet door een accountant zijn gecontroleerd, het ontbreken van kastellingen; er heeft nogal wat aan de interne or ganisatie geschort. Een boekhouder die kwaad wil de, kon ongehinderd zijn gang gaan", zo constateerde de officier van justitie. Hij zei daar dan ook in zijn eis rekening mee te houden. Bo vendien verbaasde het hem dat het ministerie van WVC jaarlijks een groot bedrag aan subsidie toekende zon der enige controle uit te oe fenen. „Ik vind dat schrik barend, zeker als het om zul ke grote bedragen gaat". Dienstverlening De advocate van de boek houder bepleitte een dienst verlenende straf. „Het is on redelijk om het hele bedrag van 675.000 gulden op het conto van mijn cliënt te gooien. De administratie van Cortona was één grote puin hoop. Hij is tot zijn daad ge komen om geld voor zijn ge zin en voor het verlieslijden de bedrijfje van zijn cliënt te komen. Hij wilde graag an deren helpen". De verdachte zelf zei heel veel berouw van zijn daden te hebben. „Als ik van tevo ren geweten had wat ik mijn gezin, de Stichting Cortona en de maatschappij aan zou doen, had ik mij wel tien keer bedacht voordat ik één greep in de kas zou doen. Al die jaren heb ik in een hel geleefd. Ik ben opgelucht dat alles nu aan het licht is gekomen". De rechtbank wijst vonnis op vrijdag 25 november. 25-jarl* Laatste sleutels Zijloever Wethouder D. Tesselaar heeft gisteren de sleutels overhan digd van de laatste woning van project Zijloever. Dat project op de plaats van de vroegere scheepswerf Boot, naast de Spanjaardsbrug, omvat 36 wo ningen in twee rijen met op de hoeken gestapelde apparte menten. Het echtpaar Den Ei sen kreeg gisteren als laatste de sleutel voor hun huis op de hoek Bootstraat/Van Heussen- straat. In het nieuwe wijkje resteert nu nog het gat waar de bejaar denvoorziening Zijloever moet komen. Daarnaast zijn er plan nen om op het aangrenzende gebied nog eens 90 huizen te bouwen. Tesselaar: „Het is zo langzaamaan niet meer moge lijk huizen te bouwen met hu ren onder de 500 gulden. Straks zijn de woningen niet meer te betalen door de men sen voor wie ze zijn bedoeld". FOTO: TEJO RINGERS „OP HET LAATST HIELDEN WE ALLEEN DE KRUISING NOG MAAR VRIJ" LEIDEN LEIDERDORP De afsluiting van de Zijlbrug heeft geleid tot de opstoppingen die wer den verwacht. Vanaf on geveer vier uur gistermid dag was er bij de Span jaardsbrug en de doorgang bij de Persant Snoepweg nauwelijks nog doorko men aan. Vanaf ongeveer zeven uur gisteravond luwde de drukte heel langzaam. Het bleef bij 1 bijdragen van: Pieter _ein, Rudolf Kleijn en Eric lletjes(l) zÜn ze. dertig binnen- sbewoners. En gelijk heb- ze. Want wat is de ge- nte volgens Y. de Jong plan? Juist, het Burcht- In ontoegankelijk maken honden. Dat nemen der- ,n honden voorziene bin- adsbewoners niet, getui- door hen ondertekende aan het college van bur- Bester en wethouders. De ït nd nen in de omgeving van lurcht slechts een minie- minderheid. Dat is vol de brief logisch, want irs hebben met hun :e st in de binnenstad hele- I niets te zoeken. Veel te- verkeer, veel te dichte uwing en veel te weinig fi en speelruimte. Die ie minderheid, die daar Ond piet hoort, wil volgens de Uiige hondenliefhebbers ^wee walletjes eten. In de aatigenstad wonen én kinde hebben. Het heeft dan iaar ®een Pas ^at ouders grote keel opzetten om jp belangen onder de aan- it te brengen. Die ouders e len zich eens moeten rea- en wat hun kroost alle- I uitspookt op het terrein j de Burcht. Dat is bar en vinden de hondebezit- J Als de kinderen daar |n, gooien ze flesjes tegen jurchtmuren kapot, rijden n noodvaart op de [over de paadjes of de lellingen. Wandelaars of it' tietjes (2) jarigen maken het heie bont. Die doen er hun seksuele ervaringen op, rn de hondeeigenaren, nog maar te zwijgen van Ileinere kinderen. Die ge- ken het terrein om er rtje te stoken, graffiti aan rengen, geulen te graven, htakken af te rukken en kheppen er een intens ge- Jen in om met behulp van en en ijzerdraad de toe- Eleuren van de Burcht af ten. De Jong c.s. vinden dat het college het eens zou -moeten zien, al die destructieve acti viteiten van die vermaledijde kinderen. „Het is", aldus de brief, „dat een deel van de hondebezitters, die de Burcht dagelijks bezoeken, nog enige sociale controle uitoefent, cor rigerend optreedt en een aan zienlijke hoeveelheid glas verwijdert". Volgens de bezit ters van de vierpotige „onmis bare stukjes levensgeluk" boet de Burcht als toeristische at tractie aan waarde in door al het ongerief. Het betoog van De Jong c.s. dient onvoorwaardelijk on derschreven te worden. Als meerderheid worden hun on tegenzeggelijke belangen dui delijk geschaad. Het college zal het idee om het hele Burchtterrein af te sluiten dan ook wel huilend van spijt overboord kieperen. De getalsmatige overmacht aan hondebezitters eet im mers niet van twee walletjes door én een hond te willen hebben én in de binnenstad te willen wonen met dat drukke verkeer, die dichte bebouwing en dat ontzettend kleine beet je groen. Zij verhogen natuur lijk de attractieve waarde van de Burcht met hun blaffende, rennende en overal keutels en urine deponerende levensge- lukbrengers. Wandelaars of niet. Waarbij je bijna nog zou gaan geloven dat ze vroeger nooit een geul hebben gegra ven, 'fikkie heben gestookt', aan een boomtak hebben ge hangen en van lekker hard fietsen helemaal niets moes ten hebben. Duidelijk (1) Kan een wethouder zichzelf binnen een maand zó veran deren, dat hij geen harde kri tiek meer heeft te verduren, maar lof oogst? Het lijkt ui terst onwaarschijnlijk, maar Fred Kuijers is het schijnbaar gelukt, getuige het verloop van de discussie over de cul tuurnota. Waar de Leidse cul tuurwethouder op 10 oktober nog zwaar onder vuur werd genomen door vooral D66 maar ook de PvdA, kon hij op 9 november een nog bredere glimlach tevoorschijn toveren dan hij toch al gewoon was. „Fred gaat hard aan het werk, nee, hij is al hard aan het werk gegaan", sprak PvdA-fractievoorzitter Steven de Vreeze woensdagavond te vreden tot de plaatselijke pers, die hij om onduidelijke redenen meer dan een uur had laten wachten in de kof fiekamer van het Leidse stad huis, waar de gemeenteraad zojuist de begroting voor 1989 had goedgekeurd. Waar De Vreeze dat oordeel Het grootste hondentoilet van Leiden: de Burcht (zie Walletjes). over Kuijers nu precies op ba seerde, was volstrekt onduide lijk. Een maand eerder had de socialist immers nog ontevre den vastgesteld dat de liberale wethouder een groot aantal nota's nog altijd niet had uit gebracht, die al lang hadden moeten verschijnen. Wat was er dan in de tussentijd alle maal voor positiefs gebeurd? Hoe stond het inmiddels met de kritiek, dat Kuijers uitein delijk geen concrete' toezeg gingen had gedaan over de verschijningsdatum van die veelbesproken cultuurnota? „Ik wil dat woord niet meer horen. Dat is zo'n veelbeladen kreet geworden. Ik weet niet eens wat ik me-daar bij moet voorstellen. Niemand trou wens", probeerde De Vreeze de boot af te houden. En na een korte pauze: „Wij willen gewoon dat Kuijers voor april een aantal samenhangende inhoudelijke uitgangspunten voor het cultureel beleid for muleert. Ik denk dat dat heel duidelijk is". Duidelijk (2) Voor de wethouder ongetwij feld, zo was te constateren uit Kuijers' glimlach van oor tot oor die op zijn gezicht ver scheen terwijl hij zeer belang stellend stond toe te luisteren naar wat De Vreeze („Fred, kom er eens gezellig bij staan joh!") de pers te vertellen had. De formulering biedt hem im mers alle ruimte om de op dracht naar eigen inzicht in te vullen. Hij heeft daarvoor van de gemeenteraad tot de verga dering van 3 april de tijd ge kregen en Kuijers kennende zal hij er dan wel weer een draai aan weten te geven als het hem om de een of andere reden toch niet gelukt is. Maar daar zit hem nu de kneep. Door die vage op dracht zal het begin april knap lastig zijn om te bepalen of Kuijers nu wel of niet heeft gefaald. „Als Kuijers dan on voldoende heeft gepresteerd, zal hij een goed verhaal moeten hebben", was alles wat De Vreeze kwijt wilde. Waarom nu zijn PvdA en D66 op hun schreden terugge keerd? Waarom noemde de mocraat Jan Hoekema zijn vriend Fred jongstleden dins dag opeens vlijtig, terwijl hij hem een maand eerder had beschuldigd van „een perma nente niets aan de hand of goed nieuws show", van „een zelfvoldane, glimmende hou ding die ons zorgen wekt" en van Kuijers „tenminste zijn excuses" verwachtte? En waarom probeerde De Vreeze zo moeizaam de netelige kwestie te bagatelliseren, daarbij de pers met wegwerp gebaren gewoon niet serieus nemend? Niet omdat de afgelopen we ken „opeens" enkele van die nota's zijn verschenen en Kuijers daarom een voldoen de zou verdienen, maar omdat de PvdA en D66 kennelijk niet durven vast te houden aan een eerder ingenomen standpunt als daardoor pro blemen ontstaan binnen het college van burgemeesters en wethouders, waar de PvdA deel van uitmaakt, en waar D66 graag in zou willen. De PvdA kan de VVD tot de ko mende verkiezingen nog veel te goed gebruiken. Laat Fred maar een beetje aanrommelen met zijn cultuurnota. Als hij op andere punten maar zijn medewerking verleent. Zo veel is wel duidelijk. Spaanders (1) Dat de politie het moeilijk heeft en daarom actie voert zal nauwelijks iemand ont gaan zijn. Ook het Leidse po litiepersoneel gaat maandag de straat op moreel ge steund door burgemeester Cees Goekoop om „pu blieksvriendelijk" actie te voeren. Dat gebeurt door massaal op straat aanwezig te zijn, een rit met alle voertui gen door de stad naar drie standjes waar „ludieke" acti viteiten zijn te verwachten, terwijl er ook parkeerbonnen worden uitgedeeld waarop dit keer geen boete prijkt, maar de actiepunten. De Leidse agenten willen bovendien het publiek vragen adhesieformu- lieren te tekenen. Allemaal keurig nette acties, waar volgens het actiecomité maar liefst 90 procent van de Leidse politiemensen aéhter staan. Een van de vertegen woordigers van het comité was er de afgelopen week trots op dat het in Leiden niet tot wilde acties is gekomen. Niettemin geldt ook hier, waar gehakt wordt vallen spaanders. Kleine spaanders in dit geval misschien, maar er is dan ook nog niet erg hard gehakt. In een toelich tende brief op de acties wordt een aantal keren geklaagd over „de Leidse bestuurders". Die zouden er als de kippen bij zijn als het gaat om nieuwe taken en doelstellingen voor de politie. Stokpaardjes als wijkteams en het weer invoe ren van politie te paard wor den veelvuldig bereden. Op die manier zou de gemeente raad de mogelijke uitbreiding van het onderbezette korps gemakshalve al ruimschoots hebben verdeeld, terwijl nog maar moet worden afgewacht of en hoeveel agenten er bij komen. Spaanders (2) Vrijwel gelijktijdig met de re volterende politiemensen, wordt de komende week actie gevoerd door studenten. De jongeren willen minister Deetman nog eens stevig op de korrel nemen. Voor Lei den staan acties op stapel als een sit-down demonstratie op het Stationsplein in de avond- spits op dinsdag, een spandoe- kentocht op woensdag, een dodenmars op donderdag en een lawaaitocht op vrijdag. Op maandag, de dag van de politie-demonstratie, wordt alleen actie gevoerd in Am sterdam. Wat het gevolg zal zijn van de combinatie van actievoerende politiemensen en actievoeren de studenten, zal in de ko mende dagen wel in de krant te lezen zijn. De veronderstel ling dat er vooral maandag sprake zal zijn van conflicte rende belangen, ligt voor de hand. Daar zijn niet alleen de studenten wat aggressiever in hun benadering, maar ook de politiemannen. Het hoofdste delijke plannetje om een paar agenten in Adamskostuum door de binnenstad te laten rennen omringd door geüni formeerde collega's, zou im mers in Leiden niet eens ver zonnen kunnen worden. In Leiden zal het de komende week dus wel meevallen. De politie laat zich eens van een andere kant zien, en de stu denten... ach. In Leiden stu deren of slapen de studeren den. Afgezien van wat bralle rige feestjes in de verschillen de sociëteiten is van enige daadwerkelijke actiebereid heid in de afgelopen jaren nog nimmer sprake geweest. De politie hoeft heus niet bang te zijn dat studenten tijdens de sit-down op het Stationsplein door het publiek verward worden met agenten. Deze demonstratie zal wel niet doorgaan wegens gebrek aan belangstelling of hooguit zal een tiental deelnemers op het trottoir gaan zitten zodat nie mand weet dat er een demon stratie gaande is. beide overgangen heel erg druk. De politie van Leiderdorp noemde de situatie in die uren „tamelijk chaotisch". Er werd met lichten geprobeerd om het verkeersaanbod bij de Span jaardsbrug te reguleren. „Maar meer auto's dan de zeven me ter brede brug kan verwerken, konden wij er met de lichten ook niet overheen krijgen. Maar iedereen kwam aan de beurt", liet woordvoerder Ooik van de Leidse politie gis teren weten. Vanaf tien uur gisterochtend moest het verkeer tussen Lei den en Leiderdorp het doen zonder de brede sluis die de Zijlbrug is. Overdag leverde de afsluiting van de brug ze ker vanaf Leidse kant nog niet zo veel problemen op. Aan Leiderdorpse kant, op de Van der Valk Boumanweg, zat het verkeer echter al gauw vast. Rond vier uur barstte de ellen de in alle hevigheid los. Aan beide zijden kwam het ver keer vrijwel vast te staan. In Leiden stond op de Hoge Rijn dijk vanaf het Levendaal één lange file. Ook kwamen de Sumatrastraat en de Lage Rijndijk vol 'walmend blik' te staan. Ook de zijstraten slib den dicht. In Leiderdorp ston den Rietschans en Zijldijk tot Spanjaardsbrug vol, net als de Van der Valk Boumanweg. Op beide punten werden Leidse en Leiderdorpse agenten inge zet om het verkeer te regelen. Bij de kruising Zijldijk/Riet- schans kwam de politie echter niet verder dan het vrijhouden van het kruispunt. Een deel van het autoverkeer werd om geleid via Wilhelminabrug en Lammebrug. Fietsers en voet gangers waren gisteren waar schijnlijk nog het beste af. Zij kwamen relatief snel over de bruggen en voor hen werd er bij de Zijlbrug een pontje van zes uur 's ochtends tot een uur 's nachts ingesteld. antwoordnr. 201 3800 VB Amersfoort Tel.:033-63 52 14 giro 625.000 Vraag inlichtingen Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,74 kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank handdoek naar. Naam: (voor controle bezorging) Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig naar Leidse Courant Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag. CeicLe 6oma/nt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13