Palestijnse staat in de startblokken 1 Bchische itie steert visten ^kistan apathisch naar verkiezingen AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB „Triomfantelijke opmars van Hitler" I^ENLAND OeidóQ Qowiant VRIJDAG 11 NOVEMBER 1988 PAGINA 5 £>eVvingen treffen wefoi van China In de Chinese provincies en Guangdong in het zijr^ Van het land hebben zich n RQ|i-bevingen voorgedaan van de sergefy-dbeving, die afgelopen zon- *n dei^uidelijke provincie Yunnan moetj Die beving, met een kracht' oi^ de schaal van Richter, heeft fd verwoest van meer dan 33 kilometer. Meer dan tachtig ze m&an de huizen in het getroffen >u 2jjn verwoest. Het dodental qen de duizend gestegen. Meer velds<^erdduizend mensen zijn dak- De rbkt. De exacte omvang van de een vhter nog steeds niet bekend, 1 gewf communicatie met het gebied els verbroken is. Aparte status voor Spanje binnen NAVO BRUSSEL Het Militair Co mité van de NAVO heeft er gisteren mee ingestemd dat Spanje een speciale militaire rol gaat vervullen in het bond genootschap. De Spaanse strijdkrachten krijgen bepaal de taken toebedeeld, hoewel Spanje officieel buiten de geïn tegreerde militaire structuur van het bondgenootschap blijft. In december moet het voorstel definitief worden goedgekeurd door de ministers van defensie. Prijs voor Sacharov De Russische geleerde An drei Sacharov heeft giste ren in New York een inter nationale prijs voor men senrechten in ontvangst genomen. Sacharov is mo menteel op bezoek in de VS waar hij onder meer deelneemt aan een con gres en waar hij enkele medische onderzoeken on dergaat. Het is de eerste keer dat de vroegere dissi dent toestemming kreeg naar het buitenland te rei zen. Op de foto Sacharov met de bij zijn prijs beho rende zilveren „trofee": een antieke schrijfset. FOTO: AP Nieuwe hoop voor Britse gijzelaars LONDEN Groot-Brittannie en Iran heb ben hun diplomatieke betrekkingen volle dig hersteld. Hiermee is de hoop gerezen op een spoedige vrijlating van de twee Britse gijzelaars in Libanon, die door pro-Iraanse groeperingen worden vastgehouden. De re latie tussen de twee landen verslechterde in mei 1987 toen een Iraanse diplomaat op be schuldiging van winkeldiefstal werd gear resteerd. Daarna werd een Britse diplomaat in Teheran door militante activisten mis handeld. Volgens de Britse minister van buitenlandse zaken, Sir Geoffrey Howe, is bij de gesprekken over de hervatting van de relatie niet gesproken over de gijzelaars in Libanon. VS kunnen aanvragen emigranten niet aan WASHINGTON De Amerikaanse ambassade in Moskou heeft besloten tot januari geen nieqwe aanvragen van Russische emigranten meer in ontvangst te nemen. De Verenigde Staten hebben er altijd op aangedron gen dat de Sovjetunie iedereen toe staat het land te verlaten als men dat wil. Maar de ambassade krijgt op dit moment dagelijks een stroom van honderd toekomstige emigranten te verwerken, en dat overstijgt het fi nanciële budget. In totaal mogen 16.500 Russische vluchtelingen en immigranten de Verenigde Staten binnen, 4.000 direct, 12.500 via Rome of Wenen. Positie vrouwen in Afrika verslechterd GENÈVE De positie van de vrou wen in heel Afrika wordt steeds slechter. Dat staat in een studie van de Internationale Arbeidsorganisatie van de Verenigde Naties, de ILO, in Genève. De Afrikaanse vrouwen zijn verantwoordelijk voor zeventig pro cent van de landbouwproduktie in zwart Afrika, maar moeten vanwege de droogte en economische crisis steeds harder werken voor minder geld. De werkdagen van de vrouwen zijn „zeer lang en uitputtend", aldus de studie. In de steden hebben de vrouwen banen zonder kwalificatie terwijl zij er 60 a 80 procent van de arbeidsplaatsen in de handel bezetten. - De Tsjechoslo- politie heeft giste- Értien bekende po- activisten van hun Jicht en in hechte- pmen. Later wer- eens twee dissi- gearresteerd en ideren weer vrijge- Jtie-optreden is waar- PEU een preventieve el om te voorkomen jissidenten deelnemen onafhankelijk sympo- ler de politieke toe van Tsjechoslowakije. ijeenkomsten worden teinde op nog geheime ressen in Praag ge- Onder de arrestanten drie woordvoerders mensenrechtenbewe- arta 77, Stanislav De- ilos Hajek en Bohumir len van de deelnemers bijeenkomst, waarvan is niet zeker is of die Drgaat, is ex-minister maarjtenlandse zaken Max •'j he« Stoel. ogen^ die] pjairen deci..... in dlUe es, w it vajn (takers van irgen rd nS JANEIRO Bra- militairen betref gisteren in aataat Rio de van I het vuur ;gen B op duizen- hool;«ers van de en griek Volta leerlja. Daarbij ige n ten minste i keoden en 43 i de len, later kinten nog eens ide j^ewonden in sikenhuis. De :én 4 die loons- ert ding en betere bemstandig- eisten, na- rR't met stenen ^"^ken op tegen Hairen. die de VFS1 fabriek ont- ISRAEL VOORBEREID OP ONLUSTEN JERUZALEM Palestij- nen in de door Israel be zette gebieden en Israëli sche leiders verwachten dat het uitroepen van een Palestijnse staat begin vol gende week in Algiers, de elf maanden oude Pale stijnse opstand nieuw le ven zal inblazen. Van morgen tot volgende week woensdag komt het Palestijnse parlement (de Na tionale Raad) in Algiers bijeen voor zijn derde buitengewone congres. Naar allerwegen wordt verwacht zal bij die ge legenheid de onafhankelijke staat, met Jeruzalem als hoofdstad, worden uitroepen. Volgens bronnen binnen de Raad zal nog geen voorlopige regering worden gevormd. In de bezette gebieden zijn al uitgebreide veiligheidsmaatre gelen genomen om een explo sie van protesten door de 1,75 miljoen Palestijnse inwoners te voorkomen. In tientallen dor pen zijn razzia's gehouden, tal rijke arrestaties verricht en in vluchtelingenkampen en „hete" Palestijnse steden zijn versterkingen aangevoerd. De Palestijnse ondergrondse heeft in zijn laatste pamflet een beroep gedaan op de be volking om tijdens de Pale stijnse Raad in Algiers protest marsen te houden, de Pale stijnse vlag te hijsen en feeste lijke bijeenkomsten te organi- Betekenis De betekenis van het uitroe pen van een Palestijnse staat zal vooral afhangen van de vraag hoeveel landen bereid zijn die staat te erkennen. „Als de PLO andere staten kunnen overhalen om hen te erken nen, is dat een belangrijke stap voorwaarts", zei Philip Robins van het Britse Koninklijke In stituut voor Internationale Za ken. „Maar als maar enkelen het doen, dan zou alles in de marge gedrukt worden". Om dat laatste te bereiken heeft Israel reeds al zijn ambassades geïnstrueerd voor wat een di plomatiek tegenoffensief wordt genoemd. In Londen verklaarde een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken dat zijn regering geen enkele staat erkent die niet heer en meester is op zijn ei gen grondgebied en hij meen de dat de andere 11 EG-staten een soortgelijk standpunt zul len innemen. De PLO-zelf re kent in elk geval op erkenning door de 101 niet gebonden lan den alsmede de leden van de Arabische Liga. PLO-functionarissen hebben gezegd dat de Palestijnse Raad zich bij zijn onafhankelijk heidsverklaring zou baseren op resolutie 181 van de Vere nigde Naties, de resolutie waarin werd gepleit voor op richting van een Israëlische èn een Palestijnse staat in het vroegere Britse mandaatgebied Palestina. Dit zou neerkomen op weer een stapje van de PLO in de richting van erken ning van de staat Israel. In het PLO-handvest is niettemin nog steeds sprake van „vernie tiging van de staat Israel". Onder het toeziend oog van militairen verlaten stakers de Volta Redonda staalfabrieken. .ACHI Benazir verkiezingstoer- iter Jer trein langs diverse igstele plaatsjes in Pakis- g vat er niet in geslaagd °"14|evolking enthousiast slaeh voor eerste natw verkiezingen in het nterisinds elf jaar. stuk t rve^n schijnt in de greep te en van een soort ver- j^sapathie. Cruciale za- Tals de economie en het ikelende onderwijssys- 'orden terzijde gescho- ,11e aandacht is momen- vestigd op de vuilspuite- n [er stembusfraude, pa- me en religie. Benazir t. uitgeput en haar stem schreeuwd, trok slechts i tienduizenden toehoor plaats van honderdui- zoals ze verwachtte. Mullahs van rechtse allianties laten geen moment voorbij gaan om Benazir en haar moe der, Nusrat Bhutto, ervan te beschuldigen dat ze geen toe gewijde moslims zijn. Van Nusrat Bhutto wordt boven dien beweerd dat het haar aan .vaderlandsliefde ontbreekt, omdat ze bereid was de Paki staanse kerncentrales in Ka- huta te laten inspecteren door de Amerikanen. Een zakenman, Zahid Hussain, meent dat de campagne zo traag van start ging omdat pas vorige maand besloten werd wat voor soort verkiezingen partijgebonden of niet-partij- gebonden zouden worden gehouden. „Zoveel allianties zijn de laatste tijd gevormd, uit elkaar gegaan en weer op nieuw geformeerd, dat het volk zo langzamerhand de draad kwijt is". Bhutto's partij, de Pakistaanse Volkspartij (PPP) lijkt nog steeds de grootste aanhang te genieten en beschikt over het best georganiseerde verkie zingsapparaat. De partij werd opgericht door Zulfikar Ali Bhutto, de voormalige pre mier, die werd afgezet en ver volgens opgehangen door pre- sident Zia ul-Haq na diens coup in 1977. Het is ook de enige partij die een manifest heeft uitgegeven. Dat was ove rigens een opmerkelijk conser vatief document, waarin ge pleit wordt voor de „privatise ring" van sommige overheid- sindustrieën. De belangrijkste tegenstander van de PPP, de Islami Jamho- ri Ittehad (IJl) is een hopeloos verdeelde alliantie; een ru- zieënd allegaartje, bestaande uit aanhangers van dictator Zia ul-Haq die omkwam bij een vliegtuigongeluk, leden van andere rechtse partijen en religieuze groeperingen. De IJl heeft nog steeds geen par tijprogramma gepubliceerd en de leiders houden in het open baar donderpreken tegen en over elkaar. Er is ook geen duidelijke kandidaat voor het premierschap uit hun gelede ren te voorschijn gekomen. De verkiezingscampagne gaat intussen zijn laatste week in op 16 november gaan de stemlokalen open. Wat opmer kelijk is, is dat het leger onder Zia nog met veel macht bekleed zich nauwe lijks met de verkiezingen be moeit. Een vooraanstaande le gergeneraal verklaart dat „de militairen in het algemeen niet meer de ambitie hebben om te regeren. We zien ook graag dat de democratie her steld wordt. Het leger dwingt geen respect meer af bij de be volking' ASKOLD KROESJELNYC (c) The Sunday Times, Londen t-RvT" Het Pinguïnland van Professor Lupardi - Het is doodstil in het atomatorium van prof. Lupardi. De de zelf, een magere, bleke man, met een reusachtig voor- bekijkt nauwkeurig de inhoud van een reageerbuisje, wan- plotseling een snel onderbroken zoemtoon wordt gehoord, jkt verrast op, gaat naar een instrument en drukt op een Zijn grimmige kop verstart en dan belt hij om zijn assis- Yoto, die onmiddellijk geruisloos binnentreedt: een kleine, pnen oestaltP mp» pen vierk*r»to kon en een enorme bril, waarachter twee scherpe oogjes onheilspellend glinsteren. „Yoto", zegt de professor met scherpe stem, „wachter nummer 17 heeft zich gemeld. Er zijn indringers op het eiland. Kijk eens, wat er aan de hand is en waarschuw me direct. Je weet, wat je te doen staat. Dwarskijkers kunnen we hier niet gebruiken." Zwij gend aanvaardt zijn bediende het bevel, hij knikt en loopt naar een ander vertrek. Dubcek is bang dat hij niet terugkan ROME Alexander Dubcek, de leider van de Praagse Len te in 1968, is bang dat hij na een bezoek aan Italië niet naar Tsjechoslowakije terug kan keren. Desondanks is Dubcek vandaag uit Praag naar Italië vertrokken, waar hij zondag op de universiteit van Bologna een eredoctoraat in de politie ke wetenschappen in ont vangst zal nemen. Met zijn vrouw Anna woont de 66-jari- ge Dubcek in Bratislava, de hoofdstad van de deelrepu bliek Slowakije. Het bezoek aan Italië wordt voor Dubcek de eerste buitenlandse reis sinds 1970. Nadat hij was afge zet als leider van de Tsjecho- slowaakse communistische partij, was hij korte tijd am bassadeur in Turkije. De Tsje chische autoriteiten hebben strenge voorwaarden verbon den aan de reis van Dubcek. Hij zal geen perscenferenties houden, geen interviews ge ven en zelfs niet direct over politiek spreken. Er zijn ook geen officiële ontmoetingen met de Italiaanse partijen. Onzichtbare jager Het nogal merkwaardig ogende vliegtuig op deze foto is de supergeheime „Stealth"-jager van de Amerikaanse luchtmacht. Het is een toestel dat door zijn vorm en de gebruikte materialen onzichtbaar is voor radar en daardoor bij uitstek geschikt voor geheime missies en verras singsaanvallen. Het was gisteren voor het eerst dat de Amerikaanse luchtmacht beelden vrijgaf van het vliegtuig, officieel de F-117A, waarvan de eerste in 1981 zijn luchtdoop beleefde. Op een geheime basis in Nevada zijn er sinds 1983 in totaal 52 van gestationeerd. De V-vormige eenpersoons vliegtuigen zijn met twee motoren uitgerust. Over de snelheid, de rol tijdens ge vechten en de materialen waarvan het is gebouwd, is niets bekend gemaakt. Wel is toegegeven dat inmiddels drie Stealth-vliegtuigen zijn verongelukt. De VS werken intussen ook aan de ont wikkeling van een Stealth-bommenwerper, de B-2. FOTO: EPA BONDSDAGVOORZITTER VERBIJSTERT VRIEND EN VIJAND (Vervolg van de voorpagina) BONN Vriend en vijand konden gistermiddag in de Bondsdag hun oren niet geloven. Uitgerekend tijdens de herdenking van één van de meest zwarte bladzijden uit de Duitse geschiedenis de Kristallnacht maakte de voorzitter van het democratische Duitse parlement gewag van een in de geschiedenis ongeëve naarde triomfantelijke opmars van Hitier. „die nog steeds tot de verbeelding spreekt". De 56-jarige Jenninger, een conservatief lid van de CDU, ging in zijn toespraak uitgebreid in op de positieve gevoelens die veel Duitsers in de eerste jaren van het Hitler-bewind hadden. „Bracht Hitier niet in praktijk wat keizer Wilhelm II al had be loofd, om de Duitsers naar roemrijke tijden te leiden? Was hij niet gekozen door de Voorzienigheid, een Führer zoals een volk maar eens in de 1000 jaar krijgt? Voor het lot van de Duitsers en de Europese joden waren de successen van Hitier mogelijk nog van groter betekenis dan zijn latere misdaden en wangedrag", aldus Jenninger tot een met stomheid geslagen gehoor. Onverdroten vervolgde de voorzitter: „En wat de joden betreft; hadden zij niet in het verleden een rol verworven, die hun niet toekwam? Hadden zij misschien zelfs niet verdiend dat zik op hun plaats gezet werden?". De jaren van 1933 tot 1938 zijn, ook van een afstand beschouwd, en met de wetenschap van wat erop volgde, volgens Jenninger vandaag nog steeds fascinerend, „want in de hele geschiedenis is er nauwelijks een gelijkenis aan de triomfantelijke opmars van Hitier tijdens die eerste jaren". Jenninger maakte duidelijk dat er geen enkele verontschuldi ging is voor de misdaden van de nationaal-socialisten. „Wie schuld wil verrekenen, doet een poging tot verdediging waar niets te verdedigen is". Maar hij zei ook, er begrip voor te heb ben dat de Duitsers na de Tweede Wereldoorlog (1939-45) gepro beerd hebben verdriet en schuld te verdringen: „Misschien kon het Duitse volk in de rampzalige toestand van 1945 helema&l niet anders reageren". De toespraak van Jenninger ontlokte luide protesten aan leden van de Groenen, SPD, en coalitiepartner FDP. Een lid van de fractie van de Groenen, Jutta Oesterle-Schwerin, zei dat de woorden van Jenninger duidelijk hadden gemaakt dat het anti semitisme „in de harten van vele leden van dit huis nog steeds bestaat". Dit leidde weer tot luid gejoel van andere parlementa- Hongarije: weg vrij voor meer partijen BUDAPEST De Hongaren krijgen het recht politieke par tijen te vormen krachtens een nieuwe wet die volgende maand aan het parlement wordt voorgelegd. Dit heeft minister van justitie Kalman Kulcsar gisteren bekendge maakt. De Hongaarse commu nistische partij de Hongaar se Socialistische Arbeiders partij heeft sinds 1948 het machtsmonopolie. „De wet voor Recht van Vere niging bepaalt dat privé- en rechtspersonen politieke par tijen, vakbonden, belangen groepen en andere sociale or ganisaties mogen oprichten", zo citeerde het Hongaarse persbureau MTI Kulcsar na een kabinetsbijeenkomst. Een andere wet, die nog moet wor den uitgewerkt, zal bepalen wat de rol van de politieke partijen zal zijn en zou dan worden opgenomen in de nieuwe grondwet die tegen 1990 klaar moet zijn. „Eenmaal aangenomen door het parlement, zal de wet de erkenning van het meerpartij- ensysteem inhouden", aldus de minister. Een westerse diplo maat beschreef de wet als een positieve en opwekkende maatregel. „We zullen moeten afwachten", voegde hij er evenwel aan toe. „Het valt nog te bezien of alle onafhankelij ke groepen en organisaties die als paddestoelen uit de grond zijn geschoten, toestemming zullen krijgen zich tot partij uit te roepen". In de hoofd stad Budapest wordt de laatste maanden volop gedemon streerd, waarbij de politie nog hoogst zelden ingrijpt. Honger in Sudan In Juba, in hef ■I zuiden van Su dan, is de toe- Ij stand van vele I duizenden vluchtelingen j ondraaglijk. Door de strijd tussen het re- geringsleger en het verzet worden de voedselzendin- gen naar de hongerlijdende vluchtelingen ernstig belem merd. Deze moeder heeft voor haar kind niets anders dan een bord je met waterle liezaad. Vol gens de Britse minister van overzeese ont wikkeling, Christopher Patten, vol trekt zich in dit gebied „een van de meest verbijsterende menselijke tra gedies van de afgelopen ja ren". Zuid-Su- dan is volgens hem „een groot kerk hof". FOTO: EPt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5