Stars, stripes en donuts in Kurhaus All American Night: familiefeest bij Minerva Democraten blijven baas in het Congres toeristen op Sri Lanka )oit een htar gekrenkt' Aanhangers Dukakis vieren nederlaag Genland OaidMOowumt WOENSDAG 9 NOVEMBER 1988 PAGINA 7 De band van de Amerikaanse School speelde er op los, maar de sfeer wilde niet echt komen. FOTO'S: MILAN KONVALINKA WASHINGTON De overwinning van George Bush heeft geen weerslag gehad op de verhoudingen in de Ame rikaanse volksvertegenwoordiging. Integendeel: de Demo craten versterkten zelfs hun positie, zowel in het Huis van Afgevaardigden als in de Senaat. Met een Republikeinse president in het Witte Huis en een comfortabele Democratische meerderheid in het Congres hebben de Amerikanen gekozen voor de voortzetting van het machtsconflict tussen regering en parlement. Een door de oppositie gecontroleerd Congres kan vaak de plannen van de president flink dwarsbomen. Een Democratisch Congres zal met George Bush zeker in aanvaring komen over zaken als de uitgaven aan de sociale zekerheid en de steun aan de Nicaraguaanse Contra's. De Democraten heb ben de beide huizen van het parlement sinds 1986 gecon troleerd. Dat jaar maakten ze een einde aan zes jaar Repu blikeinse meerderheid in de Senaat. In de strijd om de 27 nieuwe gouverneursplaatsen wonnen de Democraten een post. Ze hebben nu 28 gouverneurs, terwijl de Republikei nen 22 gouverneursposten bezetten. partij, afdeling kiezers in het buitenland. ..Ik ben natuurlijk teleurgesteld", zegt ze, „maar het zat erin. Toch weet ik ze ker dat dat de meeste mensen met en hogere opleiding, bij voorbeeld de leraren van de Amerikaanse school in Den Haag, voor Dukakis hebben gestemd. Maar ja, onder de za kenlui en Amerikaanse mili tairen in Europa zitten waar schijnlijk weer veel Republi keinen". Haar echtgenoot, Norbert A.M. Hootsma, direc teur van de Urencofabriek in Almelo is in ieder geval een Democraat. „Maar ik mag jam- mergenoeg niet stemmen want ik ben Nederlander. Toen ik in Amerika studeerde dertig jaar geleden, heb ik van nabij de campagne van John F. Kennedy meegemaakt, een onvergetelijke ervaring. Sinds dien ben ik voor de Democra- De stemming mag dan niet echt uitgelaten zijn, Claire Cannegieter, woordvoerster van de Kurhaus-directie, is meer dan tevreden. „Er zijn twee keer zoveel mensen als vier jaar geleden. We hebben zelfs mensen weg moeten stu ren omdat het te vol dreigde te worden!". Hans Gualthérie van Weezei, buitenlandspecia- list»van de CDA-fractie in de Tweede Kamer, vermaakt zich uitstekend, „al heb ik een uur in de rij moeten staan voor een paar reepjes spek. Toch moet ik wel zeggen dat het allemaal wat matter is dan de vorige keer. Het ligt gewoon aan de kandidaten. Bush is een tech nocraat, hij heeft veel minder charisma dan Reagan. Het is jammer maar er zijn bijna geen charismatische leiders meer over. Franz Josef Strauss is ook al dood. Alleen That cher hebben we nog, een echte moederfiguur". Een vaal grijzig morgenlicht valt door de hoge ramen in de koepel naar binnen. Het spek takel is voorbij. Amerika heeft een nieuwe president en ieder een gaat weer over tot de orde van de dag. Het koor van de Amerikaanse school zingt vro lijke Amerikaanse volksliedjes terwijl de gasten zich de trap pen af spoeden. HERMAN ROSENBERG LEIDEN De Ameri kaanse ambassadeur John Shad liet er gisteravond weinig twijfel over be staan. Op de vraag naar zijn voorkeur Bush of Dukakisvolgde een minzaam, maar duidelijk antwoord: „Ik ben Repu blikein". Het leek erop dat hij daarmee tussen de 3.000 andere aanwezigen in de Leidse studentenso ciëteit Minerva de kleinst mogelijke minderheid vormde. Samen met vice-premier R. de Korte opende hij nadat The Star Spangled Banner was gezongen de zesde „AU American Night", het verkiezingsfeest van Minerva. De Korte constateerde daarbij dat wat hem betreft Dukakis duidelijk rechts van de VVD gesitueerd moest worden. Met een behoorlijke stelligheid kreeg hij later op de avond bijval van bezoekers en van forumleden die overigens al lemaal vonden dat er gekozen moest worden tussen twee slechte kandidaten, waarbij Dukakis wellicht de minst slechte was. De politici W. Kok (PvdA), de liberaal J. Voorhoeve („Mijn vrouw is Amerikaanse, zij heeft op Dukakis gestemd en dat is geen aanleiding voor conflicten geweest".), de jour nalist H. van Wijnen en G. Ben them van den Berg van het Institute of International Studies gingen er bij voorbaat van uit dat dit oordeel niet door de meeste Amerikanen gedeeld zou worden. Nadat de prognoses begonnen binnen te druppelen, gaven ook de hardnekkigste optimis ten onder de met buttons en stars and stripes uitgedoste Minervabezoekers de moed op. Hen restte weinig anders dan zich in het door grote hoeveelheden Big Macs, bier en discomuziek gekenmerkte feestgewoel te storten. De All American Night heeft in de loop der jaren een enor me aantrekkingskracht ge kregen als een feest waar rond het thema van de ver kiezingen tot de dageraad kan worden doorgezakt. Vier jaar geleden leidde dat tot chaoti sche taferelen. Er meldden zich toen naar schatting 6.000 bezoekers, waardoor de zaak binnen in de sociëteit vastliep en de wachtenden zich op de Breestraat ophoopten. Dit keer gold een maximum van 3.000 bezoekers. Het bleef daardoor, zij het met wat wringwerk, toch nog mogelijk jezelf binnen te verplaatsen. Minerva vond dat het er dit keer niet onderuit kon om ook de televisiekijkers mee te laten delen in het feestge druis. Fotografen mochten om onverklaarbare redenen ech ter het heilige der heiligen van het Leidse studenten corps nog altijd niet binnen gaan. Dat leidde behalve tot ruzie-achtige discussies ook tot cynische vragen aan de deur naar de mogelijke aan wezigheid van camera 's in jaszakken van journalisten Die hadden het ook in andere opzichten zo nu en dan moei lijk met de bedilzucht van de ordebewakende corpsstuden ten. Zeker als ze ook nog op onverwachte momenten uit kamers werden verdreven waarna de deur voor hun neus dichtging met als enige verklaring: „Sorry, maar de forumleden hebben nu rust nodig". De lange traditie van de All American Night lijkt te heb ben bijgedragen tot een fami liaal karakter. Dat bleek nog eens extra toen forum voorzit ter V. Halberstadt de vroegere minister van buitenlandse za ken tegen woordig am bassa - deur in Lissabon, aansprak als „de heer Van der Klaauw se nior". Volgens zijn verklaring nodig ter onderscheiding van Van der Klaauw junior, voor zitter van de organiserende commissie. Een vraag naar de aanwezigheid van een De Korte junior, leverde een po sitief antwoord op van senior. Daarvan waren twee stuks in huis. RUDOLF KLEIJN in Venezuela rschansend achter een brandede container proberen aanse studenten door de vuurlire van de politie in Cara- jreken. De studenten protestere al acht dagen tegen de ing van veertien vissers door mitaire eenheden. De vis- rnpeerden langs de oever van eei rivier toen soldaten het hen openden. R ontvangt meeste afval vE Het transport van industieel afval naar arme lan de laatste jaren sterk gegroeid.De afgelopen twee jaar is f,6 miljoen ton giftige stoffen an de geïndustrialiseerde naar de Derde Wereld verscleept, zo heeft de milieu- É-ing Greenpeace bekend gemaxt. Het land dat het mees- lil ontvangt (drie miljoen ton) i de DDR. Behalve uit de ftpubliek komen de schadelijk stoffen uit België, Italië herland. De landen die de DIR volgen op de lijst van feace zijn Marokko (480.000 ta), Mexico (49.030 ton) en fc (28.289 ton). stand Hirohito k verslechterd ■O De gezondheidstoe- van de Japanse keizer Hiro [gisteren sterk verslechterd jloeddruk daalde plotselinj I temperatuur liep scherp op |oop van de dag herstelde d? i zich weer enigszins, ma ar f/endige bloedingen hielden [it voorzorg is zijn lijfarts n lleis blijven overnachten. De jge monarch, die nu al al ^eken op de ran! van de balanceert, krijgt vrijwel da- i' bloedtransfusies. Sinds hij september ziek w^rd, heeft izer bijna 19,5 lifcr nieuw toegediend gekregai. tssale onlusten na ïoeming sultan Nigeria OS Duizenden Nigrianen zijn woedend de straat opge- nadat de keuze van ie nieuwe sultan van Kano bekend hnaakt. Overheidsgeouwen werden in brand gestoken en gevangenen in de nordwestelijke stad Sokoto werden be- iVeel Nigerianen gelven dat de militairen bij de benoe- Ivan de nieuwe sulta een grote rol hebben gespeelcl. Zij |i het comité van Mosm-oudsten hebben gedwongen Ibra- jasuki te kiezen in prats van de oudste zoon van de ge- p sultan Sadiq Abubaar. De taak van de sultan in Nigeria moslims in het lad te leiden. Wandeling Met een herfstblad in z'n hand en gevolgd door een leger journalisten slentert de voormalige Russische dissident Andrei Sacharov op z'n gemak door de straten van Somerville waar hij gisteren de inter nationale conferentie „voor ontwikkeling van de mensheid" bijwoonde. Eerder op dé dag meldde de mensenrechtenactivist zich bij een ziekenhuis in Boston voor onderzoek dat moet uitwijzen of hij een pacemaker nodig heeft. FOTO: AP lator Brenen afgetreden pEN SPD-senator Bend Meyer van binnenlandse zaken Ie Westduitse stad-staat Iremen heeft vanmorgen zijn ont- ligediend naar aanleiding van het falende politie-optreden |s het gijzelingsdrama va Gladbeck van drie maanden ge- Tijdens het gijzelingsdama, dat met een mislukte bank- al in Gladbeck in het Rihrgebied begon en zich via Bre- jtn de Twentse grensstrek naar Keulen verplaatste om in phietpartij op de Autobhn naar Frankfurt te eindigen, Sen twee gijzelaars en ea politieman om het leven. volg van de voorpagina) 'RECHT Kort :ijn vertrek naar Co- tilt directeur ian d Schötz van de orga- lse ie A-reizen niet al te r aan de alarmerende hten die ons uit Sri n ata bereiken. „Ach, als h»ar aankomt ziet het lati ch altijd minder ern- n. uit dat je jezelf hier 31( stelt", zegt hij schou- ■jj phalend. eli k 0 len is een van de weinig rlandse reisorganisaties de afgelopen jaren on- i alle verwikkelingen op an ka (zoals de komst van -in vredestroepen en bloe- oorlog in het noorden) 1 ing met het verzorgen t excursies naar het tropi- eiland. Ook de jongste on- n, waarbij dreigementen 1 geuit aan het adres van lotels, zijn voor A-reizen j lsnog geen aanleiding 0I rustige reizen te annule- te: „Er wordt op Sri Lan ka al 22 jaar gevochten tussen Tamils en Singalezen en wij hebben nog niet één vlucht hoeven annuleren. Er is im mers in al die jaren nog geen toerist een haar gekrenkt. De stranden waar momenteel on geveer twintig Nederlanders verblijven liggen dan ook ver verwijderd van de brandh aard. Wel is er een probleem met de supplies. Van onze agent in Colombo heb ik be grepen dat de hotels kampen met een ernstig tekort aan voedsel". Schötz verwacht niet dat de Nederlandse toeristen, die deels naar Colombo zijn terug gekeerd, van plan zijn hun reis voortijdig af te breken. „Toen er vorig jaar echt veel heibel was, heb ik niet één toerist mee teruggenomen. Iedereen wilde blijven. Dus ik verwacht dat het ook deze keer wel meevalt". A-reizen, dat zich specialiseert in meer avontuurlijke uitstap jes van relatief kleine groepen toeristen, verzorgt ook vakan ties in de Maldiven, waar on langs een staatsgreep gepleegd werd. DEN HAAG Minister Van den Broek (Buiten landse Zaken) verwacht dat er onder de nieuwe Amerikaanse president George Bush geen grote wijzigingen optreden in het buitenlandse beleid van de Verenigde Staten. „Bush kan bogen op een lange buitenlandse ervaring. Dat zal zijn presidentschap zeker ten goede komen. Bovendien ben ik er van overtuigd dat hij in de geest van zijn voorganger Reagan zal handelen", aldus de bewindsman vanmorgen aaifc, het traditionele verkie- zingsontbijt in het Scheve- ningse Kurhaus. Van den Broek, aan de ontbijt tafel gezeten naast de Ameri kaanse ambassadeur in ons land, John Shad, noemde de uitslag „weinig verrassend". Een duidelijke voorkeur voor de één van de beide kandida ten had Van den Broek niet gehad. CDA-fractieleider De Vries heeft grote twijfels over het door Bush te voeren econo misch beleid. Hij toonde zich bezorgd over de beloften van Bush om de belastingen niet te verhogen. „Dan blijft er niets anders over dan bezuinigen. Als Bush dat niet doet dan ontwikkelt Amerika zich, in economisch opzicht tot een minder betrouwbare partij". VVD-leider Voorhoeve meent dat Bush het volgens hem toch tamelijk succesvolle buiten landse beleid van Reagan in grote lijnen gaat voortzetten. Voorhoeve die nog niet zo lang geleden de nieuwe vice-presi dent Don Quayle ontmoette en een half uur met hem sprak, kreeg daarbij niets te horen over Quayle's politieke opvat tingen. De man die zich tijdens de campagne min of meer ver eenzelvigde met wijlen presi dent Kennedy, bleek volkgens Voorhoeve „geen opvallend persoonlijkheid. „Een aardige jongman, maar zonder duide lijke scherpe opvattingen". PvdA-leider Kok had graag gezien dat Dukakis had ge wonnen. Ook voor fractielei der Van Mierlo van D66 was Dukakis favoriet. Aan de an dere kant helt Van Mierlo naar de opvatting dat het wel licht toch beter is dat Bush aan de macht komt, omdat die zich in tegenstelling tot de als „li berale slapjanus" afgeschilder de Dukakis, zich niet behoeft waar te maken als „sterke man" „Bush is onder die om standigheden beter in staat concessies te doen in de onder handelingen met de Sovjetunie en die door Senaat te krijgen", aldus Van Mierlo. (Vervolg van de voorpagina) BOSTON WASHINGTON Het leek vanncht in Boston alsof de Democra ten de race om het Witte Huis hadden gewonnen: zo enthousiast werd Mi chael Dukakis door zijn aanhangers toegejuicht toen hij zijn nederlaag er kende. Dukakis zegde toe nauw met president Bush te zullen sa menwerken om de proble men van Amerika op te los sen. Hij benadrukte dat het van belang was door te gaan met „het gevecht" voor het Amerikaanse gezin, vooral op de onderste treden van de Amerikaanse sociale ladder. Dukakis sloot zijn dank woord af met een oproep aan de Amerikaanse jeugd actief te blijven in de politiek. „Het is een edel vak," zei hij, „een edel vak". Opmerkelijk in de lange rij van uitslagen was, dat de De mocratische kandidaat vqpr het vice-presidentschap, Lloyd Bentsen, moeiteloos zijn senaatszetel in Texas wist te behouden, terwijl de staat als geheel voor Bush koos. Ander opmerkelijk feit: in Indiana, de thuisstaat van de Republikeinse kandidaat voor het vice-presidentschap, Dan Quayle, werd een De mocraat tot gouverneur ge kozen. Onderzoekingen bij de stem bureaus leerden dat Bush zijn grootste aanhang heeft gevonden in de hoogste inko- mensgr. pen, de fundamen talistische christenen en de zuiderlingen. Dukakis recru- teerde zijn aangang voorna melijk bij de vrouwen en in het bijzonder de moe ders de onderwijzers en leraren en bij de lagere inko mensgroepen. Op het moment dat Bush op televisie al tot winnaar van de verkiezingen was gebom bardeerd, waren in een tien tal staten in het Westen van de VS de stemlokalen nog open. Vele kiezers daar uit ten hun woede over het feit dat op deze manier hun gang naar de stembus werd gede gradeerd tot een formaliteit Behalve voor het president schap, het Congres, gouver neurszetels en tal van lokale functies werden in veel deel staten ook stemmingen ge houden over wetsvoorstellen. In Maryland gaven de kei zers met een meerderheid van 58 procent hun steun aan een wet die goedkope kleine vuurwapens verbiedt. De wapenlobby had zo'n vijf miljoen dollar in een cam pagne tegen de wet gestoken. Tegenstanders van de vrije' verkoop van wapens hopen dat hun belangrijke overwin ning gevolgen zal hebben in andere Amerikaanse staten. Zo wordt in New Jersey en in Florida eveneens een ver bod op die goedkope pistolen en revolvers, de zogeheten Saturday Night Specials, ovfcj-wogen. Minister Van den Broek in het Kurhaus aan het ontbijt met Ame- rika's ambassadeur Shad, die zoals al zijn collega's in januari bij de nieuwe president zijn ontslag zal indienen. Het is dan aan Bush of en hoe lang Shad in Den Haag mag blijven. worden hem in het gezicht ge duwd. Geroutineerd formu leert de bewindsman zijn com mentaar, maar ontbijten is er voor hem waarschijnlijk niet bij. Getooid met een strooie hoedje en een button, die de naam Dukakis vermeldt, zoekt He len M. Hootsman haar weg door het gedrang. Ze is secre taris van de Democratische Bij de entree van het Kurhaus was, voor wie de uitslag nog niet wist, een portret opgehangen van de nieuwe president. SCHEVENINGEN „Who's The President?", stond er boven de uitnodi ging van de Amerikaanse ambassade, om vanmor gen in de grote zaal van het Kurhaus in Scheve- ningen te komen ontbij ten. Het antwoord op die voor de hele wereld zo belangrijke vraag is al be kend, als de eerste gasten de feestelijk versierde Kurzaal betreden. De interesse gaat dan ook meer uit naar de koffie dan naar het grote televisiescherm, waarop direct de Amerikaanse verkiezingsprogramma's zijn te volgen. Om half vijf heeft de Democratische kandidaat Michael Dukakis zijn neder laag toegegeven. „Het zij zo, en nu een doughnut", lijken de meeste gasten te denken. Hoewel de spanning er dus af is, willen veel mensen blijk baar toch wat meepikken van die typisch Amerikaanse ver kiezingssfeer. En die hangt er wel in de Kurzaal, hoewel van uitgelatenheid geen sprake is. Langs de ballustrade van de galerij prijken de vlaggen van alle Amerikaanse staten, tus sen de lichtkronen hangen rood-wit-blauwe slingers. Amerikaanse diplomaten en leraren van de American School of The Hague hebben zich getooid met strooie hoed jes en buttons met de naam van hun favoriete kandidaat. Kortom, de „traditional Ame rican election style", zoals de uitnodiging vermeldt. Dr. Gail D. Schoppert van de Amerikaanse school heeft op zijn jasje zowel een Dukakis- als een Bush-button gespeld. „Ik ben altijd al een liberal Democrat geweest, dus heb ik op Dukakis gestemd. Maar het is goed dat Bush heeft gewon nen. Ik denk gewoon dat hij de meest geschikte kandidaat is voor het presidentschap". Dan spoedt Schoppert zich naar het spreekgestoelte en vraagt aandacht voor de band van zijn school, die zit te pope len om wat ten gehore te bren gen. Schoppert maakt een uit nodigend gebaar en een vrolij ke jazztune galmt onder grote koepel van de Kurzaal. Om én uur of zev^n is het stampvol. Rijen vormen zich voor de ontbijtbufetten. Obers slepen bakken met donuts, crackers, cornflakes eri kleine worstjes aan. Een lange tafel is gereserveerd voor de eregas ten. Minister van Justitie Korthals Altes schuift vast aan en smeert een broodje. Zijn collega van buitenlandse za ken Van den Broek krijgt daar nauwelijks de kans voor. Ca mera's belagen hem aan alle kanten, felle lampen worden op hem gericht en microfoons Regering en Kamer verwachten weinig nieuws van Bush

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7