Dansles in het jaar 2000 tussen palmen en flamingo's PERSVRIJHEID HEEFT IETS NEDERIGS Zoek wespje, zoek! 4,7 MILJOEN GULDEN VOOR RADIO WEST 45 We rollen ons „in deken van geluid'' Miljoenenoplichters lopen tegen de lamp Rekenkamer: beveiliging computers overheid moet beter Onderzoek naar gevaai voor gezondheid door gifbelt Etten-Leur BINNENLAND/BUITENLAND CeidócSouocMit WOENSDAG 9 NOVEMBER 1988 PAGIN1 Onderwijzer bekent jarenlange ontucht met 20 scholieren LEEK Een 38-jarige onderwijzer in Leek (Gr.) heeft toegegeven de afgelopen vijf jaar ontucht te hebben ge pleegd met twintig scholieren van tien tot vijftien jaar. De jongene kinderen hebben voorzover bekend geen li chamelijk letsel opgelopen. Dei zaak kwam aan het rollen toen één van de betrokken kittderen zijn ouders vertelde dat hij in de herfstvakantie door de man was lastig gevallen. Tot dusverre heeft nog ge$p van de ouders van de kinderen aangifte gedaan. Om die reden is de man nog niet ingesloten. De onderwijzer is sinds het bekend worden van de ontuchtzaak met ziekte verlof. Volgens een wethouder van Leek is het duidelijk dat de man niet meer in het onderwijs zal kunnen func tioneren. De gemeente is inmiddels een ontslagprocedure begonnen. De gemeente heeft gistermiddag alle ouders van leerlingen van school De Nijenoert per brief over de zaak ingelicht. Op deze school werken in totaal zo'n vijf- tiefr leerkrachten, van wie sommigen part-time. AMSTERDAM —- De Amsterdamse politie heeft vo rige week twee manhen aangehouden die bij een vestiging van de NMB in Amsterdam-Zuidoost elf miljoen gulden kwamen ophalen. Het geld maakte deel Uit van een kapitaal van twee honderd miljoen gulden dat een internationale ben de eind oktober van een beleggersbank in Londen wist over te maken naar rekeningen over de hele wereld. Daaronder waren twee rekeningen die onlangs wer den geopend bij de NMB in Amsterdam-Zuidoost. Het personeel van die bank kreeg argwaan toen vlak daarna enorme bedragen werden gestort en de rekeninghouder liet weten die contant op te willen nemen. De politie arrësteerde de twee mannen toen ze hun buit wilden vérzilveren. Benzine 1 cent duurder ROTTERDAM De prijzen van benzine en dieselolie gaan "morgen omhoog. Su- perbenzine wordt een cent per liter duurder en gaat aan de zelf- tankpomp 160 cent kosten. Euro loodvrij komt, met een stijging van eveneens een cent. op 154 cent per liter. Dieselolie wordt twee cent duurder en gaat 81,80 cent per li ter kosten. Nieuw middel tegen aangeboren hoog cholesterolgehalte UTRECHT Er is een geneesmiddel op komst voor mensen die lijden aan een erfelijke vorm van hypercholesterolemie (een abnormaal hoog cholesterolgehalte in het bloed dat tot hartin farcten kan leiden), aldus dr. A.F.H. Stalen hoef, internist in het St. Radboudziekenhuis in Nijmegen. In het Radboudziekenhuis is de afge lopen twee en een half jaar een middel, simvas- tatine, toegepast waarmee nu al dalingen in de cholesterolgehalten van 40 procent worden be reikt. Door combinatie van simvastatine met galzuurbindende kunstharsen of nicotinezuur kan het cholesterolgehalte volgens Stalenhoef bij vrijwel alle patiënten met deze erfelijke aandoening tot het normale niveau worden te ruggebracht. Dodelijke val glazenwassers AMSTELVEEN Twee Am sterdamse glazenwassers van 37 en 42 jaar zijn tijdens hun werkzaamheden in Amstel veen om het leven gekomen. De mannen waren aan het werk aan een flatgebouw, toen plotseling de handbeugel waarmee de ladder aan de dakgoot vastzat afbrak. De mannen stonden op dezelfde ladder. Ze waren op de achtste etage bezig toen ze naar bene den vielen. De 37-jarige man overleed ter plaatse. Zijn colle ga bezweek later aan zijn ver wondingen in het VU-zieken- huis. Bus verliest terrein op autj®k DEN HAAG Nederlanders L plaatsen zich meer, maar bus, ij en metro dragen daar niet toa. Dat blijkt uit het nieuwe ma teitscijfer van het CBS. In de e( zes maanden steeg de mobiliteit! zeven procent ten opzichte van. eerste half jaar van 1987. Het a gebruik, uitgedrukt in totaal bii Nederland door personenauto'a gelegde kilometers steeg met 81 cent. Het gebruik van de fiets L met tien procent toe en per tt, werden 2,8 procent reizigers-L meters meer afgelegd. Het openlr vervoer per bus, tram en metroL daarentegen met 8 procent teruT DEN HAAG - De Alge mene Rekenkamer meent da4 er onvoldoende waar borgen zijn voor het af dekken van risico's die er bestaan voor gegevens in computersystemen bij mi nisteries. Het is noodzake lijk dat er voor deze syste men een betere beveili ging en deugdelijke in spectie door de coördine rend bewindsman van binnenlandse zaken tot stand komt. De Algemene Rekenkamer vindt dat dit een hoge priori teit in het kabinetsbeleid moeten krijgen. In het van daag gepubliceerde rapport „Computerbeveiliging" staat dat bij risico's moet worden gedacht aan een continue en doelmatige bedrijfsvoering van de departementen, aan de beschikbaarheid en be trouwbaarheid van gegevens die een maatschappelijk be lang dienen en aan gevaren voor de vertrouwelijkheid van bijvoorbeeld persoonsge gevens. De Rekenkamer wijst erop dat geautomatiseerde infor matievoorziening mede door de^ toenemende data-commu nicatie meer en meer het ze nuwstelsel van de rijksdienst gaat vormen. De rijksdienst en daardoor de maatschappij worden als gevolg van deze groeiende afhankelijkheid zeer kwetsbaar, aldus de Re- kénkamer. SLAGHAREN Dans les is niet meer wat het geweest is. Vroeger was het heel simpel: een gymzaalachtig lokaal, banken links voor de meisjes, banken rechts voor de jongens en in het midden de strenge dans- leraar. Vandaag de dag is dat al heel anders en het wordt nog veel erger. De Nederlandse Bond van Dansleraren (NBD) pre senteerde vandaag op een groot internationaal danscongres in Slagha ren het project „Dans centrum 2000", een visie op de dansscholen in het jaar 2000. Dansen in het jaar 2000 wordt volgens de dansleraren een „totaalgebeuren": met vi deo-projectie, computerge stuurde verlichting, water partijen met flamingo's en dat alles in een multifunctio neel gebouw, waarin ook een infotheek, reisbureau, café, modeboetiek, theaterbureau, cocktailbar en massagesalon zijn ondergebracht. De dansschool van de toe komst gaat dan ook wel een paar centen kosten. In een pandje met een oppervlakte van vijfhonderd vierkante meter moet (los van de grondprijs) zeker 1,1 miljoen gulden geïnvesteerd worden. ,,Want", zegt voorzitter Fred Bijster, „in de toekomst zal Dansen moet in de toekomst een „totaalgebeuren" worden een dansschool een centrum zijn waar ook gedanst wordt en niet alleen maar een school waar je dansen kunt Elk'jaar lopen ongeveer één miljoen Nederlanders een dansschool binnen. Vijfhon derdduizend als cursist en hetzelfde aantal als introducé of als toevallige passant. Ne derland telt 350 dansscholen, die goéd zijn vóór een totale Imago Maar het imago van de bran che is niet zo met de tijd meegegaan, vinden de dans leraren zelf. „Met het project „Danscentrum 2000" willen we daar wat aan doen", aldus Bijster. „De consument moet weten wat er veranderd is en wat er technisch nog alle maal mogelijk is. Daartoe hebben we acht voorbeeld- scholen uitgezocht en aan de hand daarvan tonen we de mogelijkheden op het gebied van geluid,, licht en inte- Jan Laming, ontwerper van een aantal van die moderne dansscholen: „Het is een mul- ti-functioneel gebouw met zalen voor recepties en ruim tes voor balletles en aerobic dansen. In het weekeinde moet het danscentrum kun nen fungeren als discotheek. De danszaal zelf is de kern van het bedrijf. De bezoeker kan comfortabel zittend rond de dansvloer of vanuit de barruimte het gebeuren be kijken. Het podium moet zichtbaar zijn vanuit alle hoeken en kan dienen als plaats voor het dansorkest, als terras of als podium voor modeshows. De bezoeker moet zich prettig en blij voe len. Belangrijk hierbij is dat hij of zij niet direct de zaal hoeft binnen te stappen, maar wordt geleid naar een binnenplein waar het aange naam vertoeven is. Een sfeer waarin men rustig zijn drankje of ijssorbet nuttigt in ëen tropisch aandoende om geving tussen de palmbomen en een waterpartij met fla mingo's. In de toekomst zal een dansschool meer zijn dan een bedaagd instituut waar danspassen worden ingestu deerd". Ook in de toekomst zullen de jive, de samba en de paso do ble nog gedanst worden in de danscentra. Maar de nadruk komt, als het aan de dansle raren ligt, wat meer te liggen op het „disco- en popdan- cinggebeuren" en op neven activiteiten als bruiloften en partijen. „En waarom ook niet", stelt Bijster. „Als je op die manier meer mensen een danscentrum binnenkrijgt, wek je misschien ook meer belangstelling voor de dans lessen zelf". KOERT BOUWMAN Essayist Hofland in Coornhertrede: GOUDA Onze in de Grond wet verankerde vrijheid van drukpers heeft in de ogen van de journalist/essayist Henk I Hofland iets verdedigends en nederigs. Hij proeft tot zijn on genoegen „een verontschuldi gende ondertoon" terwijl wij Nederlanders best wat fierder en assertiever zouden mogen omspringen met dit recht. Hofland maakte vandaag in de Goudse Schouwburg het pu bliek deelachtig van de nare bijsmaak die artikel 7 uit de Grondwet voor hem heeft, tij dens het uitspreken van de Coornhertrede. De gelijknami ge stichting organiseert elke twee jaar een bijeenkomst rond deze rede en een forum om de denkbeelden van de in 1590 in Gouda overleden filo soof en humanist Coornhert in het actuele daglicht te plaat- Hofland gebruikte de Coorn hertrede om bij hem in de loop der jaren „als dienaar van de Koningin der Aarde" opge bouwde ideeën over onze drukpersvrijheid èn de bedrei gingen daarvan te verkondi gen. Dat begon met een nieu we formulering van het Grondwetsartikel dat volgens hem onvoldoende kracht ademt, om een garantie voor persvrijheid te zijn. Het vertrouwde .^Niemand heeft voorafgaand verlof no dig om door de drukpers ge dachten of gevoelens te open baren, behoudens ieders ver antwoordelijkheid voor de wet" moet volgens Hofland op de helling. Dat wil zeggen: minder nederig, meer aange past aan alle moderne media èn aangevuld met het begrip „feiten", want zegt hij: die ho ren erbij. De nieuwe redactie: „Iedereen heeft het recht, door welk medium dan ook feiten, gedachten of gevoelens te openbaren, behoudens haar- zijn verantwoordelijkheid voor de wet". Hij ziet in deze dagen vooral gevaren loeren in de verande ring in de bronnen van het nieuws; men gaat zich profes sioneler, agressiever gedragen. Gespecialiseerde beroeps krachten uit public relations, voorlichting, reclame- en pro- pagandawereld hebben hun beperkte belangen en zijn er niet altijd op uit de naakte waarheid te onthullen. Daarte genover moet de journalist wantrouwen stellen, sterk zijn, gedocumenteerd èn goed gesa larieerd. Hij moet, leert Hof land, een krachtige rugdek king van zijn krant hebben en niet voor zijn bronnen hoeven onder te doen. Voorstel Gedeputeerde Staten: DEN HAAG Radio West krijgt volgend jaar 4,7 miljoen gulden van de provincie Zuid- Holland. Dat is ten minste het plan van Gedeputeerde Staten, zo heeft gedeputeerde drs. J. H. Boone meegedeeld. Ook Radio Rijnmond krijgt dit be drag. Verder is 400.000 gulden gereserveerd voor een samen- werkingsprojekt van lokale en regionale omroepen en 500.000 gulden voor een zogenaamd knelpuntenbudget. In totaal willen GS 10,3 miljoen gulden beschikbaar stellen. Op 23 no vember praat de statencom missie culturele en sociale za ken over dit plan. Er is dan ook discussie over de uitbrei ding van de zendtijd van radio West van drie naar twaalf uur. Het Commissariaat voor de Media heeft een dergelijke uit breiding goedgekeurd, maar in de statencommissie bestaan volgens de gedeputeerde nog twijfels over de noodzaak van meer zendtijd. SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO \s\ie is ris0f de hel qpee1grrt. t/ehtrlleh hrhohheh brrkeh ywr eti rimtim en ooefl het p/rr- 'jensihif nnn spi!heers vliegen. EJ/r BETEKENT HET El HOE TRH de BERUCHTE OLIEIER IEERSSEUR, RURS DE BUUERO RUE DREHHElinCEH HORDEN 0P6EE/STEN IH HET RIIIH ERST6EKETEN0. Ka pit tin. ih heb duuend •spun uhh sparen, maar de 'fd aalteen Hotiandse (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp WAGENINGEN DRESSEERT INSECTEN OM PLAGEN TE BESTRIJDEN WAGENINGEN Sluip wespen blijken uitsteken de studenten te zijn. In Wageningen zijn experi menten geslaagd waarin deze wespen is aangeleerd larven van bepaalde scha delijke insecten op te zoe ken en onschadelijk te maken. Het succesvol dresseren van sluipwes pen opent grote mogelijk heden voor de reeds be staande industrie van bio logische bestrijding van plagen. In principe werkt het africhten van een sluipwesp zoals bij elk dier: hou hem vanaf het begin een „lekker" luchtje voor en hij zal het nooit meer vergeten en er altijd naartoe blijven trekken. Het gebruik van wespen en andere insecten als biologische bestrijders van plagen is anno 1988 een aanvaard verschijn sel. Sluipwespen zijn in dat ka der al een interessant handels artikel geworden, omdat zij eitjes leggen in de larven van schadelijke insecten, die daar door sterven. In de biologische gewasbescherming worden sluipwespen gekoesterd als nuttige speurneuzen, die door hun eierleggerij hele legers fruitvliegen kunnen elimine ren. De glastuinbouw maakt er al uitgebreid gebruik van, on der meer omdat ze met succes de schadelijke witte vlieg in tomaten te lijf gaan. Voor dr. Louise Vet van de vakgroep Entomologie van de Landbouwuniversiteit is ko men vast te staan dat de ares- suurmogelijkheden enorm zijn. Breng de jonge sluipwesp van af de eerste dag van zijn leven met bepaalde geuren in con tact - ook wel informatiestof- fen of infochemicals genoemd - en hij zal deze geuren later telkens opzoeken. In het labo ratorium bleek dat geurerva- ringen die het insect kort na de „geboorte" opdoet z'n latere gedrag diepgaand kan beïn vloeden. Het dier gaat in z'n verdere leven, mits de leerstof door de fokker regelmatig wordt herhaald, zeer direct op zijn doel af. Hetgeen bleek bij de fruitvliegjes die dr. Vet voor haar gedresseerde sluip wespen als doelwit in petto had. Die vliegjes doen zich doorgaans tegoed aan rottend vruchtvlees of paddestoelen. Je kunt een sluipwesp aanle ren zich op die vaste omgeving van de fruitvlieg te oriënteren. „Lekkere luchten" Na succesvolle proeven met de op de fruitvlieg geprogram meerde sluipwespjes in labora toria en in de kas werd on langs een grote test gedaan in een „buiten-arena". In een bos bij Wageningen werden de wespjes ingedeeld in verschil lende groepen, afhankelijk van de jeugdervaringen die ze hadden: wel of niet vertrouwd met de voor hen, „lekkere luchten" van fruitvliegjes en hun omgeving. Elke groep kreeg een kleur met een klein likje waterverf, na verdoving met koolzuurgas met een pen seel aangebracht. Deze leger tjes werden losgelaten op doe len die tussen zes en twaalf meter afstand - voor een sluipwespje een enorme eind - van het loslaatpunt waren ge groepeerd. De precieze bereke ningen van de bos-resultaten zijn nog niet bekend, maar wel werd duidelijk dat de getrain de wespjes het veel beter de den dan hun leken-collega's. De Wageningse vakgroep heeft nog meer plannen met insecten; zo wil men onder meer nagaan of de ene soort beter leert dan de andere en of er binnen één soort - zoals bij de sluipwesp - „fokprogram- ma's" kunnen worden opge steld om de meest geschikte exemplaren te selecteren en hun goede „ioek-en-vernietig- eigenschappen" verder Je ont wikkelen. Allemaal volgens het principe dat ook bij hon den doorgaans aardig werkt: een fijne geurervaring èn een passende beloning op het juiste moment. ARJEN VAN DER SAR Met een microfoon spreekt Lech Walesa, leider van het verbo^ woi eidt sc urige |ter va ïeorge £rste sl vakverbond Solidariteit, de arbeiders toe in de Leninscheepsi oaan Walesa dreigt met aftreden ïfi GDANSK De leider van het verboden Poolse vakverb^ Solidariteit, Lech Walesa, heeft gisteren gedreigd af te treden!" 6;; de wilde staking van een aantal jonge radicale aanhangers U T de vakbond op twee scheepswerven in Gdansk uit de h«6 loopt. De leider van Solidariteit verklaarde dat „er geen geho6.er W zaamheid is" en dat hij „bereid is af te treden als de stakinglme" zich verspreiden". Ondanks deze oproep legden ongeveer .c l' van de 5.800 werknemers van een reparatiewerf in Gdansk t|nm"p' het werk neer. Maar de 11.000 werknemers van de Leninweriu:; v Gdansk, de bakermat van Solidariteit, gaven dinsdag gehoor L a|^u Walesas verzoek om een staking voorlopig „in de achterzakfittp u houden. l'defe MEER KLACHTEN OVER i gen pr, de ontw; ïexas t GEBLAF DAN OVER PIANO'S fer' ndaal. I defei DEN HAAG - De geluid hinder in Nederland neemt steeds ernstiger vormen aan. Dat geldt zo wel voor het lawaai dat verkeer, vliegtuigen en industrie veroorzaken, als voor de herrie van de bu ren én de geluiden thuis. Dit blijkt uit onderzoek dat TNO heeft uitgevoerd voor het ministerie van VROM. De resultaten van het onderzoek zijn neergelegd in twee rap porten, die deze week aan het ministerie van minister Nijpels worden aangeboden. Samen steller drs. R. de Jong conclu deert dat Nederland steeds la- waaiïger wordt. Hij spreekt van „een deken van geluid waarin we ons hebben gerold". De belangrijkste veroorzaker van geluidhinder zijn volgens hem de woongeluiden. Hier van zegt 83 procent, van de Nederlandse bevolking last te ondervinden. Veertig procent heeft daar zelfs in ernstige mate hinder van. Volgens De Jong wordt het lawaai door de i Thor fijn pc voor d i bene icien buren "ooral veroorzaakt dlrwijsn lopen - „Steeds meer ment. Cav hebben harde vloerbedie en king" -slaande deuren, watc" zijr leiding, audio-apparatuur ^t Bus huisdieren; de laatste tijd 1 gouvi men er vooral klachten blpshire nen over hondegeblaf. Ott gei muziek van de buren (n name piano en drum) w©l dit jaar minder geklaagd. [OUWI Daarnaast wordt in de eig woning ook veel geluidhind veroorzaakt, die niet altijd beïnvloeden is. Het gaat dai bij onder meer om lawaai vl koelkast, wasmachine, watrmor- leiding, stofzuiger en boormhad I chine. Dul In de periode 1977-1987 is ler r percentage Nederlanders <lver|u! last heeft van verkeerslawj*"- toegenomen van 49 tot 60 pr cent. De luchtvaart veroreer zaakt bij 40 procent van de L volking hinder. Tien jaar ge£rne" den was dat nog 29 ProceL!lh Industrie-lawaai, waartoe of de geluidoverlast van bouf en sloopbedrijven, wegenbou en dergelijke wordt gereken bezorgt 15 procent van de I volking hinder, tegen 9 pi cent tien jaar geleden. AV •Ktr ETTEN-LEUR - Het gemeentebestuur van Etten-Lei heeft de GG en GD van het stadsgewest Breda g vraagd uit te zoeken hoe vervuild de grond van het hectare grote industrieterrein Vosdonk is. Het colleg wil met name weten of er gevaar is voor de gezondhei van de circa tweeduizend mensen die daar dagelijl werken. Het verzoek is gekomen nadat er veel te hoge concentraties v« bepaalde chemische stoffen in de bodem waren aangetoond, zit er 1840 keer meer trichlooretheen, 1220 keer meer tolueen 865 maal meer koper in de grond dan volgens de rijksnormen toegestaan. De normen gelden bij de beantwoording van vraag of de grond moet worden afgegraven en schoongemaakt - Het onderzoek is pas halverwege, maar de tussentijdse result; verte ten waren voor het college van Etten-Leur zo alarmerend daiteerd het onmiddelijk onderzoek naar de volksgezondheidsaspecte fikkei gelastte. Het duurde het college te lang voordat de provincie aa een dit aspect van haar onderzoek toe zou komen. De GG en Güüit de heeft tien dagen nodig. v't 1 enl

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4