gehandicapten machteloos door wirwar van regels ZE ZUNER GELUKKIG .En daar kan geen bloemetje op tafel af Meer kritiek op Smit-Kroes zelf dan op haar beleid Gemeenteraad Smallingerland dreigt met juridische stappen Klaagmuur voor jongeren in horeca Politie verstoort Erasmus-feest 'AGIJNENLAND Qeidó&Qowuvnt WOENSDAG 9 NOVEMBER 1988 PAGINA 3 iderzoek naar ^•dbevingen noorden pN Het KNMI gaat on tleken waar de aarbevin- |en bodemtrillingen van- komen die zich de laatste i voordoen in het noorden jhet land. Het onderzoek een een kwart miljoen fcn en wordt betaald door WilLjnisterie van economi- Het onderzoek zal op initiatief van iederaatstoezicht op de jVolgens het Drentse Sta- n H dr. M. van der Sluis zijn een gevolg van viirdgaswinning. Geen nieuwe acties ziekenhuis-artsen UTRECHT Het bestuur van de Landelijke vereniging van Artsen in Dienstverband ('LAD) heeft besloten de spe cialisten onder de leden piet op te roepen mee te doen met de actie van de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV). De LSV heeft eind vorige maand besloten alle werk zaamheden die niet direct met de patiëntenzorg te maken hebben, te staken. Dat gebeur de nadat de rechter de zon dagsdiensten had verboden die de specialisten uitvoerden uit protest tegen het kabinetsbe sluit om hun inkomen en kos tenvergoeding te verlagen. DEN HAAG De oppositie in de Tweede Kamer - met name PvdA en D66 - heeft gister avond in het debat over de be groting van minister Smit van verkeer en waterstaat meer kritiek geuit op de opstelling van de minister zelf en op de organisatie van haar departe ment, dan op haar plannen voor 1989. De regeringspartij en CDA en VVD hadden geen essentiële kritiek op de be leidsvoornemens, zij het dat de CDA-fractie het plan om dag- en-nacht-verlichting op auto's in te voeren resoluut afkeurt. PvdA-woordvoerder Castri- cum kenschetste minister Smit als een bewindsvrouw die zich „groots, meeslepend en specta culair" presenteert, zonder dat die houding resultaten ople vert die daarvan mogen wor den verwacht. Een blunder noemde hij de af wezigheid van de minister en kele weken geleden bij het mi- nistersoverleg in de Bondsre publiek over de invoering van hoge-snelheidstreinen in West-Europa. Temeer daar de minister zich de laatste jaren met de mond heeft sterk ge maakt voor een supersnelle treinverbinding tussen Parijs en Amsterdam. In zijn eerste optreden in de Kamer voor de PvdA-fractie vroeg J. Feenstra zich af wat minister Smit eigenlijk doet om hét milieu te beschermen tegen verzuring van de lucht die optreedt door de toene mende verkeersintensiteit. Personenauto's reden dit jaar vijf procent meer kilometers dan in 1987, het aantal auto's op de snelwegen steeg met ze ven procent en het vliegver keer groeide met tien tot vijf tien procent. Aankoop en gebruik van scho ne auto's blijft volgend jaar overigens wel financieel aan trekkelijk en in de loop van Symposium over langdurig ziek zijn in haags museon d; mdafl >aarl ?ts n zondEN HAAG Voor dag maii dauw op Schiphol kaneaan om in te checken hbor een vliegreis naar oemtn zonnige vakantiebe- we hebben pt allemaal wel eens leegemaakt. Even mop- bij het opstaan, fajaar dan ben je het zesfoeêe uur toch snel ver" en jpten. Je gaat immers wakker weg. Voor me- H<£ouw A. Dekker uit ers Jaarn, bijna geheel ver- nneimd, ligt dat anders. jaar'olgende week gaat ze et vakantie en moet ze orcjjm kwart voor zeven 's Zifhtends op het vlieg- n bjeld zijn. Maar voor het ver is, moet er nog wel t een en ander worden P dorder opstaan is voor haar tijna een onmogelijkheid, sinds zij twintig jaar yatleden na een auto-ongeluk Ji een rolstoel terecht kwam, ^zij volledig afhankelijk van hulp van anderen. „Ik heb fet gelukkig nu zo kunnen fegelen dat iemand uit een beihder dorp mij zo vroeg uit irajJed helpt. Gelukkig. Maar ndere gehandicapten zou- o' njen dit misschien niet kun- erellen doen". aortlevrouw Dekker moet eeiportdurend een beroep doen p de gezinszorg en het Iruiswerk.'Maar dat is voor Gehandicapten moeten voor voorzieningen soms bij zes verschillende instanties aankloppen, zich door een wirwar van bureaucratische regels heenbijten en krijgen pas na veel moeite de hulp ook daadwerkelijk toegewezen. FOTO: SP haar niet voldoende. „Omdat ik smartegéld heb gekregen kan ik gelukkig zélf mensen in dienst nemén voor extra hulp. Maar een heleboel an dere gehandicapten kunnen, zich dit niet veroorloven. Daarom zou er een 24-uurs- dienst moeten komen vanuit de wijkverpleging". Ze noemt nog een voorbeeld: „Ik ben op mijn 27e gehandi capt geworden en heb bij zo veel instanties moeten aan-, kloppen voor voorzieningen. Voor een aanpassing van mijn woning moest ik bij de gemeente een verzoek indie nen. Die gaf dan weer advies aan de GMD (Gemeenschap pelijke Medische Dienst). Als je hulp nodig hebt. moet ie naar de kruiszorg. Voor geld om die hulp te betalen, moet je naar de bedrijfsvereniging en dan heb je nog allerlei an dere regels voor het aanvra gen van een taxi-vergoeding of aanpassing van de auto. En steeds moest ik maar weer aantonen dat ik die voorzieningen echt nodig had". Symposium Mevrouw Dekker sprak van daag op het symposium „Langdurig ziek zijn kan veel beter" in het Museon te Den Haag. Op initiatief van het ministerie van WVC, het Landelijk Patiënten/Consu menten Platform en de Werkgroep 2000 discussieer den langdurig zieken, gehan dicapten, verzekeraars, art sen en hulpverleners over de problemen waar langdurig zieken en gehandicapten mee te maken hebben. Volgens de directeur van het Platform, J. van der-Wilk, kan er best wat aan die problemen wor den gedaan, Als er- piaar meer wordt gekeken naar de behoefte van de patiënt. „De gezondheidszorg wordt sinds tientallen jaren gedomineerd door de belangen van verze-' keraars, instellingen en over heid. Iederéen strèeft zijn ei gen belang na. De verzeke raars denken in eerste in stantie aan hun bedrijfsbe lang, de overheid richt zich op bezuinigingen en de in stellingen zijn gericht op het behoud van hun instelling. Daardoor is het patiëntenbe lang steeds verder wegge schoven". Het resultaat is vólgens Van. der Wilk dat patiënten een gevoel van machteloosheid krijgen. Ze moeten voor voorzieningen soms bij zes verschillende instanties aan kloppen, zich door een wir war van bureaucratische re gels heenbijten en krijgen pas na veel moeite de hulp ook daadwerkelijk toegewezen. De dienstverlening maakt patiënten afhankelijk, redu ceert hen tót „een geval" en hun privacy telt niet meer. Schrikken „Als ik instellingen en hulp verleners vertel hoe de men sen uit de bij ons aangesloten patiëntenorganisaties de zorg beleven, dan schrikken ze zich rot", vertelt Van der Wilk. „Er moet daarom een volstrekt andere benadering in de gezondheidszorg ko men. Nee, we pléiten niet voor een mentaliteitsveran dering, we éisen het! Het gaat niet alleen om het belang van de organisatie, maar orn het. belang van de patiënt". Concreet betekent dat vol gens hem onder andere dat er meer samenhang moet kó men tussen de Verschillende voorzieningen. Zoals één lo ket waar men; voor alle hulp en voorzieningen terecht kan en een cliëntgebonden bud get, waarbij de gehandicap ten zelf een keuze kunnen maken uit de diensten en.zelf prioriteiten kunnen stellen.. Een onmogelijke opgaaf? „Nee, het is alleen een kwes tie van tijd en uithoudings vermogen", meent Van der Wilk. „Vijftien jaar geleden boekten patiëntenorganisa ties wel eens incidenteel een succesje. Maar als je ziet wat er de laatste jaren allemaal is gelukt. Neem alleèn al de in stelling van'een onafhanke lijk vertrouwenspersoon in bijna alle psychiatrische zie kenhuizen. Nee, ik ben vrij optimistisch en merk al dat er dingen veranderen". CLARISSE BUMA Hef met therapie "noest i [TERDAM Plegers van Minst zullen vanaf 1 januari |ie Rotterdamse rechtbank 3 mogelijkheid krijgen in }ts van het ondergaan van 4gevangenisstraf een thera- opgelegd te krijgen die aaling moet voorkomen. 2plan is overgewaaid uit de ,$?nigde Staten, waar is ge- islen dat een behandeling in mate kan voorkomen dat terugvalt in de oude fou- Bij normale celstraf is de 'gS op herhaling zeer groot, j Rotterdamse experiment twee jaar duren. november ins Bernhard onthult in tuin van het Koninklijk ^fehuis Oud-Militairen onbeek in Arnhem een ippie van het monument 8|longenskampen Bangkok Gedungjati". Het origine- monument werd in sep- mber onthuld op het eveld „Kalibanteng" in ^jemarang. Het is opge- ter nagedachtenis in alle jongens die tijdens Tweede Wereldoorlog jongens-internerings- jampen het leven lieten en lelp de Erevelden in Indone- hun laatste rustplaats regen. SMALLENBROEK TREKT BOETEKLEED AAN DRACHTEN Burge meester Smallenbroek - is bereid het boetekleed aan te trekken voor de Zwolse affaire. „Ik heb er enorm veel spijt van", zegt de in opspraak geraakte burge meester van Smallinger land. „Wij zijn niet in een nachtclub geweest en hebben niet gevochten. Er zijn geen fouten gemaakt, maar we hebben wel min der verantwoord gehan deld". In zijn kamer op het gemeen tehuis vertelt Smallenbroek waarom hij maandag ondanks aandringen van de gemeente raad en commissaris der ko ningin Wiegel toch weer aan de slag ging. „Een burgemees ter moet zijn verantwoorde lijkheden niet uit de weg gaan. Hij moet karakter tonen en niet met zich laten sollen". Voor de TROS-televisie noem de Smallenbroek het gister avond „onaanvaardbaar" dat de gemeenteraad het vertrou wen in hem heeft opgezegd zonder met hem te praten over de aanleidingen daarvoor. „Dat doet mij uiterst pijn, dat heeft mij diep geraakt". Het heeft hem ook gekrenkt „dat ook de leden van de CDA- fractie waarvan er zes behoren tot de lidmaten van mijn gere formeerde kerk het vertrou wen in mij hebben verloren zonder er met mij een enkel woord over te spreken". Commissaris der koningin Wiegel zou vandaag advies uitbrengen aan minister Van Dijk van binnenlandse zakerr over de positie van de burge meester. Van Dijk zal mogeljk volgende week een besluit ne men. Hem hebben nooit offi ciële klachten bereikt over het slechte functioneren van Smallenbroek. Maar volgens loco-burgemeester Lammers is er geen advies gevraagd toen Smallenbroek vorig jaar moest worden herbenoemd. Weigert de minister in te grij pen, dan stapt de raad moge lijk naar de rechter. De Am sterdamse hoogleraar en advo caat prof.dr. N. Koeman, die door de raad van Smallinger land is aangetrokken als juri disch adviseur, verwacht evenwel niet dat het zo'n vaart zal lopen. „Er is op dit mo ment een volstrekt onwerkba re situatie die ten nadele is van het belang van de ge meente. Smallenbroek wekt niet eens de indruk dat hij dat belang wil dienen. De minister zal hieraan wel iets moeten doen. Ik kan me niet voorstel len dat hij zo'n patstelling laat voortbestaan". Volhardt Van Dijk echter in het „werkgeversstandpunt" dat benoeming en ontslag van de burgemeester uitsluitend een zaak is van de Kroon, dan komt de zaak anders-te liggen, aldus Koeman. „De minister is weliswaar de baas van Smal lenbroek, maar ook een baas kan niet over een lijst van klachten heenstappen". Giste- De Tijd stopt column Faber AMSTERDAM Het weekblad De Tijd heeft een einde gemaakt aan de wekelijkse column van Sytze Faber. De hoofdre dactie had met Faber afge sproken dat deze tijdens het onderzoek naar de „Zwolse affaire" daar niet over zou schrijven, omdat hij de column dan zou hebben gebruikt ter eigen verdediging. Na afsluiting van het onderzoek, afgelo pen vrijdag, wilde de re dactie, dat Faber wel over het incident zou schrijven, hetgeen hij weigerde. Daardoor was ef volgens De Tijd geen basis meer voor verdere samenwer king. ren heeft de raad die lijst met klachten naar de minister ge stuurd. Het betreft een uitwer king van de rede die PvdA- fractieleider Van Poeteren maandag in de raadsvergade ring hield. Koeman verwacht dat Van Dijk naar aanleiding hiervan besluit om Smallen broek te schorsen. KNOLLEN °UJEFT H i?/e v&rGtml- ^oaST ecHT IO.P m SMAAKT, SlACÉA'1 MAASTRICHT Jonge werknemers en leerlingen in de hore- casector krijgen vanaf het nieuwe schooljaar de mogelijkheid hun klachten te spuien. Dat is nódig om het sociaal arbeidskli maat voor deze groep te verbeteren. Tot nu toe hadden de jonge ren geen instantie waar zij met hun klachten over hun werkge ver terechtkonden. De ondernemers, aangesloten bij Horeca Ne derland, gingen gisteren op hun congres in Maastricht akkoord gegaan met de oprichting van zo'n. klachtencentrale, de Stich ting Voorlichting en Geschillen, die ook gaat toezien of de cao correct wordt nageleefd. Het secretariaat van de.stichting komt ip Zoetermeer. het jaar wordt het zelfs nog dat schoon rijden fcxtra voor- aantrekkelijker. Dat willen al- deliger wordt dan. nu. maar thans minister Nijpels van mi- een wetsvoorstel daartoe kan lieu en staatssecretaris Koning vermoedelijk niet öp tijd (1 ja- van financiën. Beiden willen nuari 1989) worden aangeno men door de twee Kamers. Vandaar dat beiden alvast een voorstel voor een zogenoemd verlengingswetje hebben ge maakt. Deze das is het eerste slachtoffer van het gisteren geopende stukje snelweg A50 Arnhem-Woeste Hoeve. Volgens Milieudefensie, die net als de politie de feestelijke opening door minister Smit- Kroes verstoorde met acties, zijn de vijf aanwezige dastunnels en rasters langs de weg onvoldoen de om meer dode dassen te voorkomen. FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) ROTTERDAM Ongeveer 150 politiemensen hebben gis termiddag de start van de vie ring van het 75-jarig bestaan van de Erasmus-universiteit in Rotterdam enige tijd opgehou den. De Erasmus-universiteit vierde haar jubileum in aan wezigheid van onder anderen koningin Beatrix en de minis ters Van Dijk, Ruding, Smit- Kroes én Deetman. Minister Deetman arriveerde als eerste nog voor de actie voerders aanwezig waren. Daarmee viste overigens ook het Kommittee Rotterdamse Aktieve Studenten (KRAS) achter het net. De volgende „bobo" was burgemeester Pe per van Rotterdam. Hij stapte uit, sprak even met de actie voerders en kon zijn weg ver volgen. Een kwartiertje daar na kwam minister Ruding (fi nancien). Met luid sirenegeloei werd zijn komst aangekondigd en werd zijn auto tot staan ge bracht. Door het raam van zijn auto kreeg hij naast een petitie een „Schatkissie" waarin de opbrengsten zaten van een kleine collecte die was gehou den onder de politiemensen. „Veel zat er niet. Misschien drie en een halve gulden want geld hebben we niet zoveel", lachte de politieman die het „Schatkissie" had aangeboden Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) was gisteren voor de tweede keer het slachtoffer van politieacties, 's Morgens bij de opening van de A50 Arnhem-Apeldoorn werd de bus waarin de minister reed al tien minuten opgehouden. Oók daar kreeg de minister een petitie. Van de Rotterdam se politie kreeg ze er nog een proces-verbaal bij waar groot „Waarschuwing" op stond. VEEL ARMOEDE ONDER (OUDERE) VROUWEN DEN HAAG Steeds weer diezelfde rekensom: hoe kom je rond met 1045 in de maand? „Op dit moment sta ik óp de helft van elke maand al in het rood". Nee, officieel bestaat armoede niet. Maar in de praktijk mag je het best zo noemen. En ja hoor, ook hier zijn vrou wen, weer vaak het haasje. Helemaal als ze boven de vijftig zijn. Ellie Kort: „Wat ik zo onrecht vaardig vind, is dat ik met mijn vakopleiding als coupeu se, géén gezin kan onderhou den en mijn man vroeger met zijn vakopleiding als rotatie drukker wel. Het heeft alles te maken met de verschillende waardering van mannen- en vrouwenberoepen. Vrouwen werk wordt altijd lager ge waardeerd. Maar kleding is toch even belangrijk als een krant op de deurmat?". Ze doet, om nog iets extra's te hebben, thuiswerk. Vijftien uur in de week naait ze, voor 100 netto. Bijstandswet Ellie Kort is één van de vrou wen die aan het woord komen in een boek over vrouwen en armoede: .En daar hoort ook het bloemetje op tafel bij". De titel is gebaseerd op een historische uitspraak van wij len Marga Klómpé, destijds minister van CRM. Ze rea geerde daarmee op het tot stand komen van de Algemene Bijstandswet in 1965. Het bloe metje was voor haar de ver beelding van de wettelijke for mulering „de noodzakelijke kosten van het bestaan en so ciaal te kunnen blijven func tioneren". Bij veel vrouwen staat al lang geen bloemetje meer op tafel. Nel de Nooij (60):. „Alle mooie bloeiende planten zijn verdwe nen en langzaam vervangen door weinig eisen stellende vetplantjes, want dan is er toch „groen op de venster bank". De manden met hang- planten zijn ook verdwenen en mijn vloerkleed is versleten; er zit een gat in met daar overheen een los stukje vloer kleed van een gulden". Gezinsdenken Over haar en haar lotgenoten gaat morgen en overmorgen ook het Europees Armoedetri- bunaal in Brussel. Daar zal worden gepleit voor economi sche zelfstandigheid van vrou wen, voor financiële onafhan kelijkheid. De groep die zich daarvoor in Nederland al jaren beijvert - Breed Platform Vrouwen Voor Ekonomische Zelfstandigheid - bereidde dat tribunaal voor en is verant woordelijk voor boek dat van daag in Den Haag werd gepre senteerd. Pikant daarbij is dat dit werk mede mogelijk werd door een subsidie van het mi nisterie van sociale zaken en werkgelegenheid, terwijl het beleid van dit ministerie aan alle kanten wordt afgekraakt. Bep Jansen, in dat boek: „De overheid redeneert vanuit het gezinsdenken. Maar tegelijker tijd vindt de overheid dat mijn jongens als ze een weekend thuis zijn van hun armzalige beurs kostgeld moeten betalen. Het gezinsdenken van de overheid is een harde manier van denken. Het gezin is dan ook een christelijk gegeven, géén bijbels gegeven". Basisinkomen Ze vindt dat er een basisinko men moet komen. „Het is on zin dat dit niet te realiseren zou zijn. De kosten ervan bla zen ze op. Je hebt de pot uitke ringen, de aow, de premies, zo ontzettend veel hoeft daar niet bij om er één individuele uit kering van te maken". Helena Jefferson zou het wel weten al§ ze driehonderd gul den per maand meer zou heb ben. „Ik zou beter eten kopen. Nu neem ik bijvoorbeeld, als ik vlees neem, alleen de goed koopste soorten, kip of doorre gen riblappen. Maar met meer geld zou ik schouderlappen kopen. Nu kan dat alleen een enkele keer, met Kerst bij voorbeeld. Verder zou ik va ker schoenen en kleding ko pen voor de kinderen. En wie weet kan ik van dat geld uit eindelijk die vakantie bij el kaar sparen". Cï n "*0 o cü(J =6tgaHLANDSE STAATSLOTERIJ i Wie s//rtv/s koopt meteen een lot. Want ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzente winnen tegenover zó'n 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan pnjzen. Van éen oentje kmg volgende week woensdag MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3