ÊmÊ Bush wint met overmacht so Duizenden toeristen op Sri Lanka geëvacueerd Geluid MUSEUM TOPKLASSE Royal Chesterfield ie vaar terug 't Haagje Dreigende aanvaring Van den Broek en Kamer jod rinamer cel tokt legatie WINST IN CONGRES PLEISTER OP DEMOCRATISCHE WONDE met speciale rubriek van de UIT-bijlage NEDERLANDS CONSULAAT IN COLOMBO GESLOTEN COLOMBO Bijna ne genduizend buitenlandse toeristen zijn gisteren uit het zuiden van Sri Lanka geëvacueerd nadat Singa- lese extremisten met aan slagen op hotels langs de zuidkust hadden gedreigd. Directeur Schötz van de Ne derlandse organisatie A-reizen vliegt vanmiddag naar Colom bo om persoonlijke poolshoog te te nemen. Totaal bevinden zich circa twintig Nederlandse toeristen op het eiland. Volgens bronnen op Sri Lanka zijn vrijwel alle vakantiegan gers in hotels in Colombo of de noordelijke s'tad Negombo on dergebracht, nadat het toeris tenbureau van het eiland had geadviseerd de zuidelijke bad plaatsen te verlaten. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken noemde dat de situatie voor toeristen op Sri Lanka „pre cair, maar niet gevaarlijk". Wel is het openbare leven door stakingen en een uit gaansverbod dat vanmor gen weer werd opgeheven goeddeels lamgelegd. In ver band hiermee is ook het Ne derlandse consulaat in Colom bo gesloten. Het personeel is tijdelijk overgebracht naar de ambassade in dezelfde stad. Het Singalese Volksbevrij dingsfront kondigde eerder deze maand stakingen af en dreigde met bomaanslagen te gen luxe-hotels. Bij tien hotels aan de zuidkust werden giste ren inderdaad dreigbrieven ontvangen. Zondag ontsnapten nog 153 extremisten van het Front uit een strafkamp via een ondergrondse tunnel. Pagina 7: „Toeristen op Sri Lanka nooit een haar ge krenkt" Tyfoon Skip eist tientallen levens MANILA Zeker 24 mensen zijn omgekomen in de tropi sche storm Skip die gisteren over de Filipijnen naar de Zuidchinese zee is getrokken. Het was voor de derde keer binnen twee weken dat de Fi lipijnen door een orkaan wer den getroffen. De drie orka nen hebben minstens 280 le vens geëist. Meer dan twee honderd mensen worden nog vermist. Gisteravond waren de windvlagen afgenomen van 175 tot 140 kilometer per uur. (ADVERTENTIE) Origineel Engelse Chesterfield Rundleer - 5 jaar gar. - Normaal 2 3-zits f 5500,- éénmalig f 2995,- Dit kan alleen bij Nederlands grootste Chesterfield-importeur Klokluiderstr. 45, 03240-41255, Almere-Stad. Hoorn 170 (t/o Avifauna), 01720-36469, Alphen a/d Rijn. Herdenking Kristalnacht in Amsterdam Gehandicapten machteloos door wirwar van regels Dansles tussen palmen en flamingo's Werkwijze chef bepalend voor stress in bedrijven Doelman Tukker met vertraging in U EuropaCup V Bad to the Bone: pure rock roll JoostCohensius ja op avontuur met „Eendracht" IV KNOV-voorzitter Van Velzen: Haarlemmer- j m straat niet K ordinair Iw Geen ribbels op Oude Nieuwveenseweg Voetbal op tv Nederland 3, 23.30 uur Samen- valling eerste helft Porto-PSV. aansluitend tweede helft recht- Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Woensdag 9 november 80e jaargang no. 24265 Uitgave Westerners behorende tot Sijlhoif Pers. Apolhekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA. tel. 071-122244. Voorabónriemenien-C7! -jLo77. Giro J W Abonnementen (mcl. 6% BTW) per maand f. 23.74 (.ut betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270.20. Klachten bezorging: maandag t 'm vnidag van 18.00-19 00 uur. zate f Advertenties: (ex6°óBTW)i. 0.65 per mm, lamthebenchlen 1.0.59 per mm. Teletax C/u 902 21-■ - 07-1-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V zaterdag 14 00-15 30 uur tel 071 - dacleur WABuiilew^g. Half tot zwaar bewolkt en overwegend droog. Tempera tuur rond 13 graden. Matige zuidenwind, aan de kust toe nemend tot krachtig. Komen de dagen half tot zwaar be wolkt met af en toe wat regen. Temperatuur rond 11 graden. Zon op: 07.51, onder: 16.56. Hoog water Schev.: 03.15 en 15.32; laag w.: 11.27 en 23.37. \AG De ooi vaar is weer terug in ng. Vorige week werd deze edele ;signaleerd op een gazon in Maria- ïn een paar dagen geleden bracht een bezoekje aan een groen piekje t van het paleis Huis ten Bosch. - voor de gezelligheid tussen wat Een alleraardigst taf reel, want /aar. die prijkt op het stadswapen j Haag. past zo goed in 't Haagje, een woordvoerder van de gemeen- iiènst groenvoorzieningen en mi- 'atie (DGM) scharrelt er in de zo- I eens meer een eenzame ooievaar shoeve. Maar er zit daar geen nest. „Giftige zeehondjes in Duits veevoer" DEN HAAG Honderden zeehondjes die het afgelopen jaar dood zijn aangespoeld op de Duitse stranden zijn verwerkt tot veevoe der, terwijl onderzoek had aangetoond dat ze vol giftige stoffen zaten. De dieren, die over leden aan de gevolgen van een virusziekte, hadden onder meer zware metalen in hun li chaam die door de rivieren in hun leefgebied waren geloosd. Deze onthullingen werden gisteren gedaan in het Duitse televisiepro gramma Monitor. Volgens een woordvoer ster van het Zeehondencentrum in Pieterbu- ren zijn alle in Nederland aangespoelde zee hondjes na sectie vernietigd. Zij acht het uit gesloten dat in Nederland verontreinigde zeehondjes in voer voor varkens en kippen zijn terechtgekomen. Politie-actie in Den Haag DEN HAAG Politiemensen uit Den Haag en de regio zijn vanmiddag begonnen aan een massale actie tegen het huidige politiebeleid. De actievoerders hadden afgesproken bij het Centraal Station in Den Haag om van daaruit met spandoeken en luisprekers naar de Nieu we Kerk op het Spui te gaan. Daar had de Rijkspolitie tussen vijf en zeven haar verjaar dagsviering gepland. „Daar is wel geld voor en voor ons niet", zo mopperden de actie voerders. Morgen vanaf 14.00 uur zullen rond de Dam „enkele duizenden Amsterdamse po litiemensen" een actie beginnen „die hard te noertien is, maar toch verrassend publieks vriendelijk zal zijn", aldus woordvoerder Al- gra. Ook in onder meer Rotterdam, Friesland en Naarden wordt morgen een wilde politie actie gehouden. Pagina 3: Politie verstoort feest 75-jarige Erasmus-universiteit Huur 3 procent duurder DEN HAAG De huren gaan per 1 juli '89 met 3% om hoog. Staatssecreta ris Heerma van volkshuisvesting had dit voorgesteld en de Kamer ging daar gisteren mee akkoord. De rege ringspartijen had den ook geen be zwaren tegen de verhoging van de aanvangshuren met 4,5 procent. DEN HAAG Minister Van den Broek van buitenlandse zaken dreigt opnieuw met de Tweede Kamer in aanvaring te komen over de invoering van het fraudebestendige paspoort. Tegen de uitdrukkelijke wens van de grote fracties in weigert Van den Broek de Centrale Bestandsadministratie van het paspoortpro ject onder te brengen bij zijn departement. Het is niet verant woord de bestandsadministratie weg te halen bij het Schiedamse bedrijf KEP, de producent van het nieuwe paspoort, zo schrijft Van den Broek aan de Tweede Kamer. Daarmee legt hij een ka merbrede motie naast zich neer. „Ik voel me een oor aange naaid". zegt PvdA-woordvoerder De Visser. „Van den Broek moet zich op korte termijn in de Kamer kotaen verantwoor den". VVD-woordvoerder Wiebenga is het hiermee eens: „Wij hebben altijd de noodzaak van de tijdelijke centrale bestandsad ministratie betwijfeld". tMARIBO De on- bhte dood-van een jamse remigrant ten schaduw gewor- ver het bezoek van jlerlandse parlemen- jlelegatie aan Para- b. Gisteren werd de die met de parle- riërs in hetzelfde was meegevlogen, angen aangetroffen h politiecel bij het leid Zanderij. toassade in Paramaribo het ministerie van bui- jse /.aken in Den Haag Sell ijk van het overlij- i de hoogte. „Voor zover ten is hij vrijwillig te- leerd", zo reageerde de roerder in Den Haag. in werd bij aankomst ingerekend, omdat hij luidelijkheid kon ver- n over zijn toekomstige 'plaats. De parlementai- gatie zou de autoriteiten ig om opheldering vra- legatie heeft overigens ee dagen nog weinig gekregen van de econo- plannen van het land. onderhoud gisteren met listers van economische en financiën kwamen verluidt geen concrete ns op tafel. Voor het ren Óntwikkelings Pro- ia (MOP) komt vanaf hei in principe elk jaar jljoen gulden Nederlands «kelingsgeld beschik- Het MOP had 1 oktober ie Nationale Assemblee Surinaamse parlement) [legd moeten worden. met Surinaamse kabinet ^Pf het ontwikkelingsplan ^Pfcieren nog niet klaar te ■ili „De delegatie is een- r te vroeg", zo merkte bge functionaris van het ureau op. verwoest ppand woonhuis aan de Alphense Heuvelweg is gisteravond door brand volledig verwoest, stond al enkele jaren leeg en zou gesloopt worden. Met de sloop van de restanten moest a! een begin gemaakt worden wegens instortingsgevaar. Over de oorzaak van de brand is 18 PAGINA'S Niet de vliegtuigen of het autoverkeer zijn de erg ste geluidshinderaars in Nederland, maar de buren. Ze lopen op een harde ondergrond, ze slaan met de deuren, ze laten de waterleiding lopen, zetten hun audioapparatuur te hard aan en laten hun huisdie ren te luid blaffen of miauwen. Ze gaan zo tekeer, dat je het auto- en vliegverkeer buiten nog maar nauwelijks kunt horen. TNO heeft dat allemaal uitgezocht en wat precies de resultaten zijn, staat vandaag in de Leidse Courant. De krant, die altijd met zo'n klap op de mat achter de voordeur valt, dat uw buren denken dat zij erop zijn geabonneerd. Stel hen niet teleur, maar laat hen de bon invullen. Dan kunnen zij met u meegenieten, zoals u ook van hun tv-geluid geniet. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON George Bush heeft de race om het Witte Huis met overmacht gewon nen. Op 20 januari zal hij in Washington wor den ingehuldigd als 41e president van de Vere nigde Staten. De Demo cratische kandidaat Mi chael Dukakis maakte geen schijn van kans. Hij kreeg ongeveer 46 procent van de stem men. De 54 procent van de kie zers die voor Bush kozen, leverde de Republikeinse kandidaat op zijn minst 400 kiesmannen op. Wie presi dent wil worden heeft aan de steun van 270 kiesman nen genoeg. Vanaf het moment dat de eerste uitslagen binnenkwa men werd al duidelijk dat de overwinning Bush niet zou ontgaan. Toen Dukakis kort daarop verloor in Ohio en Michigan, twee van de achttien staten waar hij had gehoopt te winnen.vwas het pleit beslecht. Uiteindelijk won Bush irr 39 van de 50 staten. Toch deed Dukakis het beter dan Walter Mon- dale, die in 1984 tegen Reagan slechts een staat won. Nadat vanmorgen om vijf uur (Nederlandse tijd) de stembussen in Californië waren gesloten, erkende Dukakis zijn nederlaag. Drie kwartier later ver scheen George Bush in zijn hoofdkwartier in Houston (Texas) waar hij langdurig werd toegejuicht. „Het volk heeft gesproken", aldus Bush, die zijn rivaal Duka kis prees vóór „het lange en harde gevecht dat wij lever den" en een verzoenend ge baar maakte naar de verlie zende Democraten. De nederlaag van de Demo craten in de race om het Witte Huis werd voor een deel goedgemaakt door hun zetelwinst in het Huis van Afgevaardigden en de Se naat. Verwacht wordt dat Bush het geregeld met het Democratische Congres aan de stok zal krijgen. Het Congres heeft zich de afge lopen jaren al steeds minder van de regering aangetrok ken. Uit de eerste internationale reacties blijkt tevredenheid van de meeste regeringen en de financiële wereld over de keuze van de Ame rikanen. In Japan schoten de beurskoersen omhoog. De Britse premier reist vol gende week naar Washing ton om afscheid te nemen van president Reagan en Bush persoonlijk te felicite ren met zijn verkiezings winst. De Sovjetunie heeft haar hoop uitgesproken dat de toekomstige president het buitenlandse beleid van de regering-Reagan zal voort zetten. Uit de eerste com mentaren bleek echter ook angst voor een hardere op stelling van Bush tegenover de Sovjetunie, die koren op de molen zou zijn van de te genstanders van Gorbats- jovs hervormingsbeleid. De Russische leider zou snel een top willen houden met Bush. George en Barbara Bush lieten zich vanmorgen in Houston door hun aanhangers toejuichen. „Het volk heeft gesproken", aldus Bush, die vanmorgen direct is begonnen met de voor bereidingen voor de machts overdracht. FOTO: AP Voor de Nederlandse rege ring en de fracties in de Ka mer was de uitslag geen verrassing. Algemeen is de opvatting dat Bush wel snel iets moet doen aan het enorme begrotingstekort. Pagina 5; Schaduw van Reagan zal Bush lang achtervolgen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1