Leiden jaagt op alcohol in verkeer STAD OMGEVING X Afdeling cultuur is binnen drie maanden gereorganiseerd 2eidóeSotwa/rit Geen besluit over acties studenten OF Nog te veel bedrijven aan zijlijn Slimme EHBO-kit WOENSDAG 9 NOVEMBER 1988 PAGINA 15 itocht van Sint IDEN Sinterklaas komt zater- al9 november rond 13.00 uur aan e Haven. Hij brengt een groot )tal Zwarte Pieten mee. De Sint •dt in Leiden met muziek ont- gen. Na zijn aankomst in de Ha- maakt de Goedheiligman te een rondrit door de binnen- met begeleiding van muziek- m sniging Concordia. De stoet trekt E |r de Haarlemmerstraat, Kort flfl lenburg, Breestraat, Korevaar- 9nt, Hogewoerd en Sint-Joris- \9flg. Om kwart over twee bezoekt ^■burgemeester Goekoop in het ■Hhuis. De burgemeester zal Sin- ^Blaas vanaf het bordes van het mfhuis toespreken. Daarna ont- gt de Sint kinderen tot 16.00 uur Anthonius Clubhuis aan'de ^^Hge Mare. Leiden pleit voor behoud basisschool LEIDEN Het college van burge meester en wethouders gaat staats secretaris Ginjaar-Maas van Onder wijs en Wetenschappen adviseren basisschool Paus Johannes XXIII in stand te houden. Reden daarvoor is, dat bij onderzoek is gebleken dat de school de enige katholieke school is binnen een straal van 2000 meter en daarmee voldoet aan de gestelde ei sen. De binnen twee kilometer van de school gelegen Noorderwereld- school in Voorschoten zou volgens de gemeente niet mee mag tellen. Als redenen daarvoor voert de ge meente aan dat de gemeentegrens en het kanaal De Korte Vliet tussen beide scholen ligt. Optreden Marjol Flore gaat niet door LEIDERDORP Het optreden van Marjol Flore in Mu- zenhof Leiderdorp gaat vanavond we gens ziekte van de zangeres niet door. De voorstelling is uitgesteld tot 23 no vember. De plaats bewijzen blijven tot die datum gewoon geldig. Aanvangs tijd blijft 20.15 uur. LEIDEN De studenten van het wetenschappelijk onderwijs hebben gister avond nog niet besloten tot deelname aan de lan delijke actieweek. Die wordt van 14 tot 18 no vember gehouden en is gericht tegen de studiefi nancieringsplannen van minister W.J. Deetman. Het was de bedoeling dat er in een vergadering van de Leidse Studentenbond (LSb) overlegd zou gaan worden over mogelij ke acties in Leiden. Andere onderwerpen dan de vraag hoe het met de LSb, waarvoor weinig animo bestaat, verder moet, kwam men niet. Van avond wordt volgens Mark- Paul Stufkens binnen de stu dentenverenigingen, verza meld in de Plaatselijke Kamer van Verenigingen, bekeken of de Leidse studenten volgende week in actie komen. De Reinwardt-Academie voor museologie komt wel in actie. Het actiecomité Harpoen heeft een volledig programma ge maakt voor volgende week en ondersteunt dat met een op roep aan de studenten van de academie. In het pamflet somt Harpoen de effecten op van de maatregelen die Deetman neemt, zoals hogere schulden voor studenten door de instel ling van rentedragende lenin gen. Andere minpunten van de Harmonisatiewet zijn vol gens het pamflet: het inleve ren van zestig gulden per maand voor een OV-jaarkaart, verlaging van de leeftijdsgrens waarop het recht op studiefi nanciering vervalt en het af schaffen van de 'uitwonende- 'beurs voor MBO- en VO-stu- denten. Het comité ziet wel iets in het geven van opleidin gen in deeltijd. „Het deeltijdse karakter en de overzienbare duur van de opleiding geven de mogelijkheid om met de eerder verworven kwalifica ties een inkomen dan wel een uitkering te verwerven", aldus de discussienota 'Schoolorgani satie en studieduur'. Niet alle opleidingen zouden zich echter lenen voor een deeltijd vari ant. De Reinwardt-studenten gaan maandag naar de Amsterdam se Hogeschool voor Kunsten. De rest van de week wordt een alternatief lesprogramma gegeven. Dief gepakt vroeg aangehouden nadat hij een inbraak had ge pleegd bij een opslagbe- drijf in oude metalen aan de Hallenweg. De man reed met zijn auto rond kwart voor vijf een stalen rolluik kapot en begon oud ijzer in te laden toen hij door iemand van de bewa kingsdienst werd betrapt. Hij sloeg op de vlucht, maar zijn auto werd in be slag genomen. Vanochtend vroeg meldde hij zich bij de politie om zijn voertuig op te halen. Hij werd toen aangehouden. ernielingen pesterijen DEN Een Leidse café- ijeker heeft vannacht uit voor pesterijen door andere bezoekers vernie len aan de woning van één i zijn belagers aangericht, jman was tijdens een bil- Bvond door de twee zo ge- j, dat hij na zijn bezoek aan café naar de woning aan Dillenburgerstraat reed. ir sloeg hij enkele ruiten diggelen en probeerde de rdeur te vernielen. De be ier was inmiddels thuisge- len en stormde met een it naar buiten. Hij sloeg in ide woede de voorruit van auto kapot, maar bemerk- iiet op tijd dat dit een poli ragen betrof. De politie was (iddels op het rumoer afge- iien. Toen hij zijn vergis- t had bemerkt, bood hij de nten zijn excuses aan en »fde de schade te zullen eoeden. Hij zei „een waas P zijn ogen" gehad te heb- struT Donderdag A17 november 'verschijnt bij deze krant de RIJMKRANT. t Informatie over de adverteermogelijkheden in deze bijlage wordt u (G graag verstrekt door j Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nummer 071-122.244. £eidóe SouAont REGIO UITGEKOZEN ALS LANDELIJK PROEFGEBIED LEIDEN De politie in de regio Leiden gaat het komend jaar intensiever jagen op verkeersdeelne mers die onder invloed rijden. Dit gebeurt in het kader van een proef met een nieuw controlemo del. De regio Leiden (Voorschoten, Oegst- geest, Leiderdorp, Zoe- terwoude, Alkemade en Leiden) is als proefge bied aangewezen. Als het 'Leidse' toezichtmodel een succes is, krijgt het landelijke navolging. Tij dens de proef worden drie keer zoveel automo bilisten gecontroleerd als in het verleden. Het doel van de proef is om het rijden onder invloed, en de daardoor sterk verhoogde kans op ongevallen, sterk te rug te dringen. Bij de proef zullen drie keer zoveel ver keersdeelnemers op alcohol gebruik worden gecontro leerd dan in het verleden het geval was. Deze aanmerkelij ke verscherping van de con trole op het rijden onder in vloed is mogelijk door het be schikbaar komen van belang rijke technische en juridische hulpmiddelen. Zo hebben ge avanceerde electronische ademtesters de plaats ingeno men van de niet erg be trouwbare blaaspijpjes. Ver der is de dure en omslachtige bloedproef vervangen door adem-analyseapparatuur. Bo vendien heeft de politie in de Leidse regio de bevoegdheid gekregen om bij relatief lich te overtredingen bij rijden onder invloed, aan de ver dachte een schikking aan te bieden. Het Openbaar Minis terie en de rechterlijke macht krijgen daardoor als gevolg van de proef niet meer werk. In de Leidse regio zijn sinds 1 oktober van dit jaar bij spe ciale regionale acties bijna 1700 automobilisten gecontro leerd op alcoholgebruik. Ruim acht procent daarvan (143 automobilisten) had meer gedronken dan wette lijk toegestaan is. Bijna de helft (74) kreeg een rijverbod opgelegd. De controles zullen in het ko mende jaar niet alleen meer in weekeinde uitgevoerd worden. Er zal ook een a-se- lecte werkwijze gebruikt gaan worden. Daarbij wor den willekeurig bestuurders aangehouden om op het rij den onder invloed gecontro leerd te worden. Tijdens de proefperiode moet elke auto mobilist die staande gehou den wordt een ademtest on dergaan. De proef wordt begeleid door een groot wetenschappelijk onderzoek. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveilig heid (SWOV) en de Werk groep Veiligheid van Rijks universiteit Leiden. Het on derzoek wordt gedaan in op dracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. KNOV-voorzitter Van Velzen in de Haarlemmer straat: „Ordinair? Dat is natuurlijk onzin". FOTO: WIM VAN NOORT VOORZITTER VAN VELZEN VAN 75-JARIG KNOV: 99 LEIDEN „Welke on dernemer is op z'n tijd niet geslagen of geschopt door een maatregel van de gemeente? Afsluiting van een straat, te weinig parkeerplaatsen, huurpro- blemen? Wij zijn er om hen de helpende hand te reiken en dat lukt het best als zij zich in groten getale bij ons aansluiten. Daar hamer ik steeds weer op: eendracht maakt macht. Daarom proberen we zoveel mogelijk onder nemers voor ons te inte resseren. Nu kijken nog te veel bedrijven vanaf de zijlijn toe". Enthousiasme spreekt uit de woorden van L.J. van Velzen, voorzitter van de afdeling Lei den van het Koninklijk Ne derlands Ondernemers Ver bond (KNOV). De afdeling viert vanavond het 75-jarig be staan van de georganiseerde middenstand in Leiden met een feest in de Groenoordhal- len, waar onder anderen Jan Kamminga, voorzitter van het landelijk KNOV, het woord zal voeren. Van Velzen, sinds acht jaar voorzitter van het KNOV: „De laatste jaren zijn we erg actief geworden. Er zijn periodes ge weest dat het bestuur mis schien één maal per jaar bij el kaar kwam, maar nu bevinden we ons op de top van een golf: het bestuur is verjongd, dit jaar geven we voor het eerst een professioneel informatie blad uit en de achterban is sterk gegroeid. Steeds vaker kunnen Leidse ondernemers zich gezamenlijk, sterk maken tegen de gemeente". De gemeente. Jarenlang heeft het KNOV in onmin geleefd met de plaatselijke bestuurders en politici en nog altijd lopen de meningen over wat goed en slecht is voor de stad met een zekere regelmaat uiteen. „Maar de relatie is aanzienlijk verbeterd sinds we regelmatig overleg voeren met wethou ders en werknemersorganisa ties", haast Van Velzen zich te zeggen. Dat laat onverlet dat het KNOV soms hoogst verbaasd is over de manier waarop de Leidse politiek over onderne mers denkt. Van Velzen, het zal niet verbazen, denkt daar bij het eerst aan de uitspraak van PvdA-raadslid L. Geradts dat het bergafwaarts gaat met de Haarlemmerstraat; dat die ordinair is geworden. „Dat was natuurlijk een slipper van Geradts. Hij had veel meer op z'n woorden moeten letten. Het is gewoon onzin om te be weren dat het de verkeerde kant opgaat met de Haarlem merstraat". Opportunistisch Een politicus als Geradts had zijn energie beter kunnen be steden aan de verkeerssituatie bij het Noordeinde, vindt Van Velzen. „Wat daar is gebeurd, slaat alles. Het is een getikte beslissing geweest om daar zo'n fuik voor het verkeer te creëren. Auto's kunnen daar geen kant meer op. De ge meente werkt verloedering van verkeersregels op die ma nier in de hand, omdat men sen worden gedwongen ze te overtreden". Van Velzen beschrijft de be sluitvorming over de afsluiting van het Noordeinde en de Breestraat als „opportunistisch politiek bedrijven". „Voor een aantal partijen was het politiek gezien een interessante oplos sing, maar ze hebben daarbij onvoldoende rekening gehou den met de belangen van di verse groeperingen". Van Vel zen denkt daarbij uiteraard ook aan de winkeliers in de Breestraat, die zich een geheel andere oplossing van het ver keersprobleem hadden voorge steld dan, wat hij noemt, „een compromis van een compro mis van een compromis". „Het wordt de hoogste tijd dat er weer een ondernemer in de gemeenteraad komt", weet Van Velzen. Na het vertrek van M. van der Klugt (CDA), in januari van dit jaar, is de middenstand niet meer verte genwoordigd in de raad. De voorzitter van het KNOV be treurt dat omdat raadsleden onvoldoende kennis hebben van zaken die de Leidse mid denstand aangaan. Hij denkt aan iemand als W. Hettinga, directeur van bouwbedrijf Be- kooy, die door zijn achter grond in staat is ambtenaren tegenspel te bieden in bouw technische kwesties als de los latende voegen van het Stads- bouwhuis. Grote rol „Dat is één van onze voor naamste taken voor de komen de verkiezingen", kijkt Van Velzen vooruit. „We moeten minimaal één, maar liefst meer ondernemers bereid zien te vinden om raadslid te wor den". Van Velzen ziet voor on dernemers een grote rol weg gelegd in de politiek. Ondanks de wetenschap dat ook in Leiden ondernemers geboren individualisten zijn, ziet Van Velzen de toekomst van het KNOV in Leiden zon- ;emoet. „Oorspronkel we verdeeld over verse organisaties, sinds 1980 is er één. Van de 3500 Leidse ondernemingen in het mid den- en kleinbedrijf is nog lang niet iedereen bij ons aan gesloten, maar het aantal neemt nog altijd toe. Kijk, vroeger wisten ondernemers niet dat er in Leiden ook een afdeling van het KNOV was, nu komen ze uit zichzelf naar ons toe. Dat bedoel ik nou". PIETER EVELEIN TOEZEGGING WETHOUDER KUIJERS ^iCosten kinderopvang lt( iunnen omlaag mor laagste ii nkomens •EIDEN De kosten van .iinderopvang hoeven 0 'oor de laagste inkomens "minder te stijgen dan de [emeente wil. Dat is de «lening van Links Leiden ia een studie van de itichting Werkgemeen- 40<lehap Kindercentra Lei- ien (WKL). Die heeft be ekend dat het nieuwe ta- 'iefstelsel dat de gemeente Irive wil invoeren 100.000 gul- 070 Jen extra aan inkomsten ipbrengt. Links Leiden vindt dat dat ten goede noet komen aan de laag te inkomens „als de bere keningen juist zijn". LEIDEN De reorgani satie van de gemeentelijke afdeling cultuur is binnen drie maanden afgerond. Daarna wordt een samen hangende visie op het to tale cultuurbeleid ontwik keld. Dat zei VVD-wet- houder F. Kuijers (cul tuur) na afloop van de tweede raadsvergadering over de begroting voor 1989. Volgens Kuijers moet binnen drie maanden duidelijkheid ontstaan over de toekomst van de afdeling cultuur. Volgens een, nog altijd niet openbaar gemaakt, advies van de afde ling personeel en organisatie moet die afdeling om diverse redenen worden opgeheven. Het hoofd van de afdeling, de heer A. van der Loo, is reeds de wacht aangezegd. De ge meente heeft bij een aantal be trokkenen reacties op het ad vies gepeild. „Eind deze maand praten we verder over wat er moet gebeuren. Binnen drie maanden moet de reorga nisatie helemaal zijn afgerond. We mogen het personeel niet langer laten wachten", zei Kuijers gisteravond. Met zijn toezegging voldeed Kuijers aan de termijn van drie maanden die PvdA-frac- tievoorzitter S. de Vreeze hem eerder op de avond had ge steld en waar Links Leiden en D66 zich later bij aansloten. CDA-voorman J. Walenkamp gelooft niet dat Kuijers die ter mijn zal halen. „Ik ben bang dat het zomerreces al weer daar is, voordat de reorganisa tie is voltooid. Van een samen hangend cultuurbeleid zal deze raadsperiode niets meer ko men en dat is een slechte zaak voor de stad". De VVD heeft er alle vertrouwen in dat de wethouder zijn belofte zal na komen. Kuijers zal vanavond ook defi nitieve toezeggingen moeten doen over de verschijningsda tum van de veelbesproken cul tuurnota, die hij tweeëneen half jaar geleden heeft toege zegd, maar die nog altijd op zich laat wachten. De wethou der heeft die nota gekoppeld aan de reorganisatie van de af deling cultuur. De Vreeze be nadrukte dat verband nog eens. „In maart of april moet een nota klaar moet zijn die de grote lijnen van het cultuurbe leid voor de komende twee jaar aangeeft". Kwalijk Terwijl Kuijers een nota over beeldende kunst heeft toege zegd voor januari of februari volgend jaar, zei VVD-fractie- voorzitter M. van der Nat dat het hem niet zou verbazen als Kuijers vanavond die termijn toch weer zal verlengen „tot bijvoorbeeld maart of in die buurt". Opvallend was het verwijt aan het CDA dat deze fractie het Kuijers bijzonder kwalijk heeft genomen dat hij diverse toegezegde nota's niet heeft kunnen presenteren maar zelf geen ideeën heeft geventileerd over de gewenste inhoud van het cultuurbeleid. De Vreeze noemde dat een tekortkoming „die wij het CDA echter niet kwalijk nemen. Ook wij zijn er niet in geslaagd zo'n beleid te formuleren". Vooruitlopend op de discussie over de reorga nisatie van de afdeling cultuur Schouwburg zelfstandig gaat functioneren. J. Hoekema (D66) was aanmerkelijk kriti scher. Walenkamp noemde het verwijt „idioot". „Het is niet aan ons binnen korte tijd be- bid te formuleren dat de wet houder ons zo lang geleden heeft toegezegd". De Vreeze en Hoekema beti telden de motie van het CDA dat Kuijers voor april 1989 zijn nota's af moet hebben als een motie van wantrouwen. Die uitleg ging Walenkamp echter veel te ver, wat voor PvdA en D66 vervolgens aanleiding was om het CDA van een inconse quente opstelling te beschuldi gen, nu die fractie keiharde kritiek op de werkwijze van Kuijers heeft geleverd. De raadsvergadering wordt vanavond vanaf acht uur voortgezet. Dan wordt ook ge stemd over de moties die tij dens de begotingsbehandeling zijn ingediend. CDA wijst aanleg rijksweg 11 niet af LEIDEN Het CDA wil de aanleg van rijksweg 11-West niet afwijzen zolang daarvoor geen goede alternatieven be staan. Dat zei fractievoorzitter J. Walenkamp gisteravond in de gemeenteraad. De provin cie wil de rijksweg aanleggen tussen de rijkswegen A4 (Am sterdam-Rotterdam) en A44 (Amsterdam-Den Haag). Wet houder M. van der Molen (verkeer) is daar fel tegen om dat die weg extra verkeer zou aantrekken, de Stevenshof zou isoleren en woningbouw in de Oostvlietpolder onmogelijk zou maken. Zij heeft de ge meenteraad om brede steun gevraagd voor een gezamenlij ke protestactie met de ge meente Voorschoten, die het „nee" reeds heeft uitgespro ken. De VVD wil wel dat de weg wordt aangelegd. Het CDA wijst de aanleg van de weg niet af, omdat er volgens Walenkamp onvoldoende al ternatieven voor zijn. „De be hoefte aan die weg is te groot. Het openbaar vervoer kan nooit voldoende soelaas bie den". Nota schone stad later door ontplofte drukpers LEIDEN Opnieuw is een nota die is toegezegd door wet houder F. Kuijers vertraagd, zij het dat de wethouder zelf daar ditmaal werkelijk niets aan kan doen. Het betreft de nota 'Leiden een schone stad', waarin ondermeer diverse maatregelen worden voorgesteld om vervuiling door honde- poep en graffiti aan te pakken. Burgemeester en wethouders hebben de nota vorige week dinsdag al vastgesteld. Dat raadsleden het stuk nog altijd niet hebben ontvangen komt doordat de drukpers van de gemeente „in vlammen is opge gaan", zoals Kuijers gisteravond meedeelde. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en u nabezorgd. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. i Noleer als nieuwe abonnee ingaande- 1 Naam: Postcode/plaats:_ 'Telefoon- (voor controle bezorging)1 [Deze omvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per i maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 Stuur als dank de EHBO kit naar Naam- Adres: Postcode/plaatse I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag iTie

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15