Psychologe bindt strijd aan met Dukakis en Bush EG in geweer tegen Duitse tolheffing Italiaanse minister overtuigd van neerhalen DC-9 door luchtmacht Bomaanslagen op Indiase markt RACE NAAR WITTE HUIS TELT MEER DAN DRIEHONDERD DEELNEMERS ■AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Premier Estland dient ontslag in Discotheek voelt zich gediscrimineerd ITENLAND CeidacSowuvnt ZATERDAG 5 NOVEMBER 1988 PAGINA 7 SSISCHE AFTOCHT NIEUW UITGESTELD HINGTON De Amerikaanse president n heeft gisteren met teleurstelling gerea- op het Russische besluit om de militaire af- uit Afghanistan uit te stellen. De datum van bruari, waarop de terugtrekking voltooid i, zal om die reden mogelijk niet worden Volgens de Russische onderminister van eiden r-landse zaken Alexander Bessmertnych (i de voortdurende zware aanvallen door het net S#aans verzet dat door de Verenigde Staten, ge ]stan, en andere landen van wapens wordt D.-p./«ien de terugtrekking in de weg. Krach- Lde akkoorden van Genève moeten de Russi- i Leide bezettingstroepen in twee fasen uit Afghanis- 0 na Hvorden teruggetrokken. De eerste fase is in- iels voltooid. ROME Voor het eerst heeft een lid van de Itali aanse regering openlijk gezegd ervan overtuigd te zijn dat de DC-9, die in 1980 met 81 passagiers aan boord in zee stortte, werd getroffen door een raket. Minister Giuliano Amato gelooft de ontkenningen van de militairen en het ministerie van defensie niet. Hij sluit niet uit dat de militairen de waarheid rond het neerstorten van de DC-9 consequent verdoezeld hebben. Amato, die nu minister voor de schatkist is, geldt als een kenner bij uitstek van deze onverkwik kelijke affaire. Minister van defensie Valerio Zano- ne, die vandaag in de ministerraad zou moeten rap porteren over de affaire, heeft uitstel gekregen tot volgende week woensdag. Hongarije „teststrook" voor investeerders WENEN Hongarije is graag bereid te dienen als „teststrook" voor buitenlandse investeerders die streven naar uitbreiding van de samenwerking met landen in het Oostblok. Dat heeft de Hongaarse partijlei der Karoly Grosz. gisteren gezegd op een persconferentie met de Oostenrijkse kanse lier Franz Vranitzky. Oostenrijk en Honga rije zullen de samenwerking opvoeren om gezamenlijk te gaan dienen als brug tussen het Oostblok en het Westen, aldus Grosz. De buitenlandse schuld van Hongarije, van 18 miljard dollar, hoeft volgens hem geen reden te zijn voor investeerders om weg te blijven. Hij is van mening dat de economi sche hervormingen in het land „geweldige mogelijkheden" bieden. Marcos werkt mee aan onderzoek HONOLULU Ex-president Ferdi- nand Marcos van de Filipijnen heeft zich bereid verklaard volgende week woensdag bij het bureau van de Fede rale Recherche FBI in Honolulu op Hawaii te melden, waar hij sinds zijn afzetting in februari 1986 woont. Rechter Walker in New York had dat gelast in het kader van een rechterlijk onderzoek tegen de voormalige Fili- pijnse dictator en zijn vrouw Imelda wegens geldverduistering op grote schaal. Marcos en zijn vrouw moeten vingerafdrukken afleveren, alsmede een band met hun stemgeluid en een door hen geschreven stuk om hun handschrift vast te stellen. AMRITSAR Vermoedelijke extremistische sikhs hebben gis teren in Punjab 42 mensen gedood met een reeks bomexplosies op een druk marktplein en een overval op een boerderij. De au- toriteiten van de deelstaat hebben de staat van paraatheid afge roepen en uitgaansverboden ingesteld om te voorkomen dat sikhs nog meer aanslagen plegen om de viering van Diwali, een belangrijke hindu-feestdag, te verstoren. In de hoofdstad Chan digarh werden 26 mensen gedood en raakten er 50 gewond toen kort na elkaar zeven bommen ontploften op een marktplein in de hindu-wijk Batala ten noorden van Amritsar. In het district Ludhiana werden zestien landarbeiders gedood en vier gewond toen gewapende mannen met een vrachtwagen een boerderij overvielen. ■l'hfi/iva Thatcher" i, dar or' vben erg dankbaar dat het lot mij in de gele heid stelde zo'n fantastische mevrouw de Ite-minister te ontmoeten", aldus Lech Wa- j, leider van het verboden vakverbond Soli- P fteit, gisteren na afloop van de bsprekingen de Britse premier in Gdansk. Onder luid ge it van duizenden Poolse arbeiders legden [nier Thatcher en Lech Walesa gisteren sa- i een krans bij het monument voor de met jing bedreigde Lenin scheepswerf in fnsk. Met „Viva Thatcher" werd de Britse mier stormachtig in de stad onthaald door Iduizenden aanhangers van Solidariteit. Me- l^^iw Thatcher heeft grote indruk gemaakt op m jpoolse bevolking met haar vermaningen aan het adres van partijleider Jaruzelski die zij min of meer vorderde een reële dialoog aan te gaan met Solidariteit. De Britse premier noemde de verboden vakbond Solidariteit „een erg grote kracht" die de Poolse communistische regering niet kan negeren. „Niets kan u stoppen", zo zei de Britse premier tegen Walesa. Met haar optreden in Polen heeft premier That cher ook lof geoogst in eigen land. De Britse kranten bejubelden het optreden van de pre mier op hun voorpagina's de stormachtige ontvangst in Gdansk, haar pleidooi voor slech ting van de Berlijnse Muur en haar oproep voor erkenning van Solidariteit. „Opmerkelijk, en ge durfder dan verwacht", noemde de regerings gezinde Times de redevoering die Thatcher tij dens een door Jaruzelski aangeboden staats banket heeft uitgesproken. FOTO: AP rde Wereld 2$baat bij iropees !>lwerk rt>.<,N HAAG „De interne jjj^kt van Europa na 1992 kan positief effect hebben voor export van de ontwikke- rslanden". Dat zei f. dr. H. de Haan, hoogle- r economie aan de Rijks- versiteit van Groningen eren op de' conferentie iropa 1992 de Derde We- in Den Haag. ^dnHaan verwacht dat de im- :he <t van grondstoffen en fa naten uit de Derde Wereld 1992 aanzienlijk kan toene- *carn. „Voorwaarde is echter rzek< ^at Pr°dukten uit die den een sterke voorkeurs- iandeling krijgen", aldus de igleraar. minister Bukman van wikkelingssamenwerking at de gevolgen van de in- ie markt voor de ontwik- ingslanden gunstig in. In ropa zal het steeds meer n om concurrentie tussen ^gwaardige industrieën, A^rdoor de meer traditionele ^Pustrieën, zoals kleding en af iel, naar verhouding min- :ife belangrijk worden. In die Ne^oren neemt concurren- voor de ontwikkelingslan- Dasi$ dus eerder af dan toe en éindelijk zou verplaatsing J die industrie naar ontwik- ïn vqngslanden er volgens de vertaster in kunnen zitten. Of 1 gunstige effecten in wer- ijkheid ook zullen optreden volgens Bukman nog een in vraag. Het beleid dat in issel wordt gevoerd speelt merrbij een belangrijke rol. BRUSSEL Na minister Smit-Kroes van Verkeer heeft gisteren ook de Europese Commissie het besluit van de Bondsrepubliek veroordeeld om per 1 januari 1990 een tolheffing voor vrachtverkeer in te voeren. De Commissie zal de Westduitse tolplannen onderzoe ken om vast te stellen of zij niet in strijd zijn met de EG-bepalingen. Daarna wordt mogelijk het Europese Hof ingeschakeld. Het Westduitse tolplan heeft de Commissie „zeer verrast" vooral in verband met het „veelvuldig geuite verlangen van de West duitse regering om een eind te maken aan de concurrentiever valsing in de vervoerssector", aldus de commissaris voor milieu en vervoer Stanley Clinton Davis. Volgens hem zal het West duitse voornemen de Europese plannen dwarsbomen om in het jaar 1992, als de Europese binnengrenzen worden opgeheven, een wijdverbreid wegvervoersnet te realiseren. Europarlementariër P. Cornelissen (CDA) zal in een binnenkort te houden spoeddebat een resolutie indienen, waarin de tolhef fing op het internationale vrachtverkeer in de Bondrepubliek wordt veroordeeld. Cornelissen wil opschorting van de Duitse 'tolheffing totdat de fiscale harmonisatie en het Europese ver voersbeleid vaststaan. Van de socialistische oppositiepartij SPD in de Duitse Bondsre publiek hoeft Nederland geen heil te verwachten in zijn strijd tegen de heffing voor zwaar vrachtverkeer. Het plan van ver keersminister Jürgen Warnke (CSU) komt overeen met voor stellen die de SPD eerder heeft gelanceerd. Volgens een woordvoerder van het Westduitse ministerie van verkeer mag de „wegengebruiksheffing" beslist niet worden ge zien als een tolheffing. „Het geld wordt namelijk uitsluitend aangewend voor de aanleg en het onderhoud van wegen, en vloeit niet in de algemene middelen. Dat is het wezenlijke ver schil met de tolplannen die twee jaar geleden de Belgische rege ring lanceerde", aldus de woordvoerder. De heffing moet nog vaste vorm krijgen. Niet bekend is bij voorbeeld of autobussen ook onder de regeling vallen. WASHINGTON Leno- ra Fulani verwacht niet dat zij op 8 november wordt gekozen tot nieuwe president van de Verenig de Staten, maar heeft zich desondanks kandidaat ge steld voor de post. De zwarte psychologe uit New York is slechts één van de ruim driehonderd mensen die de strijd aan gaan met de twee belang rijkste kandidaten voor de opvolging van president Ronald Reagan, George Bush en Michael Dukakis. Zij worden de „andere kandi daten" genoemd, deze bij voor baat zekere verliezers. Onder hen zijn niet alleen zeer se rieuze deelnemers, die zich presenteren als een goed alter natief voor de Republikeinen en Democraten, maar ook po litieke extremisten en regel rechte schertsfiguren. Zij ver tegenwoordigen groeperingen als de Socialistische Arbeiders Partij en het Genootschap ter Voorkoming van Wreedheden jegens Kiezers, of nemen ge woon op persoonlijke titel deel. Zoals bijvoorbeeld Al Hamburg uit Heil in de staat Wyoming, die het tijdens een vorige verkiezing zelfs pres teerde zijn hond Woofer D. Coyote kandidaat te stellen. Alle staten De 38-jarige Fulani is de enige alternatieve kandidaat die het in alle staten opneemt tegen Bush en Dukakis. Zij verte genwoordigt de Nieuwe Alli antie Partij en maakt zich in haar campagne sterk voor ver mindering van de defensie uitgaven, verhoging van de so ciale bestedingen en verbete ring van de rechten van de minderheden, de armen en de homoseksuelen. „Iedereen in dit land schreeuwt om een behoorlijk bestaan", zei zij in één van haar verkiezingstoespraken. „Om goede opleidingen, kans op werk, landbouwsubsidies en behoorlijke Sociale uitke ringen. Maar als de tijd daar is om een nieuwe president te kiezen voor dit land, dan zijn er in iedere staat slechts twee partijen waarop demensen kunnen stemmen. Twee partij en (de Republikeinse en de Democratische) die beide trouw zweren aan een blank, kapitalistisch Amerika". Volgens haar is de oneerlijk heid van het Amerikaanse kiessysteem „verbluffend". Zo Bush voelt de overwinning al. In een wolk van confetti zwaaide hij gisteren in Cincinnati zijn aan hangers vanuit een brandweerwagen enthousiast toe. ioen stemmen moeten halen bij de voorverkiezingen om aan de uiteindelijke verkiezin gen te mogen meedoen, terwijl dat aantal voor de Republi keinse en Democratische kan didaat op 50.000 zou liggen. Anderson In het verleden wilden onaf hankelijke kandidaten nog wel eens voor een verrassing zorgen bij de Amerikaanse verkiezingen. Zo kreeg John Anderson in zijn strijd tegen Ronald Reagan en de toenma lige president Jimmy Carter in 1980 5,7 miljoen stemmen en wist George Wallace in 1968 zelfs 9,9 miljoen stemmen af te snoepen van Richard Nixon en Hubert Humphrey. De „andere kandidaten" van nu denken echter niet aan dergelijke aantallen. De meest ambitieuzen van hen hopen dat hun kandidatuur een be slissende rol gaat spelen als de strijd tussen Bush en Dukakis erg spannend wordt. Maar de meesten zeggen slechts aan de verkiezingen mee te doen om Liga, voorspelde eerder al dat de Sovjetunie binnen twee jaar West-Europa zal binnenvallen als de VS haar niet meteen meer voedsel leveren. Drugs Aan de komende presidents verkiezingen wordt ook deel genomen door de, op econo misch gebied conservatieve en op sociaal gebied liberale, Li bertijnse Partij. Deze beweert de derde partij in grootte te zijn in de VS, sinds zij in 1980 ruim een miljoen van de 87 miljoen uitgebrachte stemmen won. De man op wie de aan- rouche (een onafhankelijke hangers van deze partij hun hun vaak onorthodoxe denkbeelden te ventileren en de twee voornaamste kandida ten daarvan wat te laten over- Zo is de deelname van James Warner volgens zijn medewer kers niet gericht op het win nen van stemmen. Warner is de kandidaat van de Socialisti sche Arbeiders Partij en door de afwezigheid van de com munist Guss Hall de vaandel drager van extreem-links. Aan het andere uiteinde van het politieke spectrum waar schuwde ook de hevig anti communistische Lyndon La- Dukakis dringt Bush in defensief WASHINGTON Met nog enkele dagen te gaan voor de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen op 8 november legt Michael Dukakis zijn Republikein se rivaal Bush het vuur na aan de schenen met twee onderwerpen: zijn drugs beleid en zijn keuze voor Dan Quayle als tweede man. In de media-verkie zingsoorlog lanceerde Du kakis een nieuwe harde reclamespot, gericht tegen Bush' tweede man Dan Quayle. Het filmpje toont het moment in het tv-de- bat waarop Quayle zich vergelijkt met John (Jack) Kennedy en zijn Demora- tische rivaal Bentsen hem toebijt: „Meneer, u bent geen Kennedy". Als Bush en Quayle in het Witte Huis komen, zal ik „iedere avond op mijn blote kniet jes voor de gezondheid van George Bush bidden", aldus Bentsen. kandidaat) voor een naderen de ramp. Volgens hem moeten onmiddellijk maatregelen wor den genomen om te voorko men dat in 1992 in de VS een einde wordt gemaakt aan de constitutionele regeringsvorm als gevolg van de instorting van de wereldeconomie en een mondiale hongersnood. Larouche, die zegt het doelwit te zijn geweest van moordaan slagen door onder meer de Sovjetrussische geheime dienst KGB en de Joodse Defensie stem kunnen uitbrengen is Ron Paul, een voormalig Con greslid van de Republikeinse Partij. Paul staat in 47 staten op de kieslijst en hoopt twee miljoen stemmen te halen met een programma dat is gebaseerd op afname van de overheidscon trole op het bedrijfsleven en op het uit de strafrechtelijke sfeer halen van verdovende middelen. „Wij zijn van me ning dat ieder mens moet kun nen doen wat hij wil, zolang hij daarmee geen schade toe brengt aan een ander", zei zijn' adviseur en zoon Randal. „En we zijn daarom dan ook voor het legaliseren van alle drugs, inclusief heroïne". Een kandidaat die al eerder een gooi naar het Amerikaan se presidentschap deed, is Eu gene McCarthy. Deze oud-se nator en held van de anti- Vietnambeweging probeerde in 1968 de presidentskandida tuur te winnen van de Demo cratische Partij en doet dit jaar in een handvol staten mee voor de Consumenten Partij. Finale: Strijd om Witte Huis leugenachtig en smerig. Miljarden drugsgeld gewit in Zwitserland ZURICH De Zwitserse autoriteiten hebben een omvangrijke zwendel ontdekt waarbij voor miljarden guldens aan drugswin sten werd „gewit". In verband met de zaak zijn negen mensen aangehouden, onder wie zes Libanezen. Twee van hen zitten nog vast. Volgens de „Tages-Anzeiger" in Zürich reisden koeriers regel matig met miljoenen dollars uit Libanon naar Zwitserland, waar het geld werd „gewit" door het bij een aantal banken te depone ren of via bankrekeningen tussen postbusmaatschappijen heen en weer werd geschoven. In totaal zou op die manier voor naar anderhalf tot twee miljard Zwitserse franken (twee tot drie mil jard gulden) zijn „gewit". De politie kwam de zwendel op het spoor toen zij begin vorig jaar tachtig kilo morfine en 20 kilo heroïne in beslag nam. Het Pinguïnland van Professor Lupardi De commandant van de duikboot praait „De Vrijheid", r nog vóór Rob gelegenheid krijgt om te antwoorden, klinken commandobrug af kreten van verbazing. En ook Rob kijkt wonderd op, want... hij ziet bekende gezichten! Dat is immers [elfde duikboot die indertijd - hoe lang is dat al niet geleden? - [twee vliegers oppikte, die in zee waren gevallen en die Rob pauwernood wist te redden! Rob springt aan boord van de fkboot en natuurlijk begroeten zijn oude vrienden hem harte- „Hoe kom Jij hier helemaal verzeild, Rob?" vraagt de com mandant. „Ik zou u dezelfde vraag kunnen stellen, kapitein!" ant woordt Rob lachend. „De wind en de stroom hebben me hier heen gedreven, zonder dat ik het wilde. En ik weet eigenlijk op geen stukken na waar ik ben. Hebt u dit zonderlinge land op uw kaarten staan?" De commandant geeft niet direct antwoord, maar stelt hem voor aan de enige man aan boord, die Rob niet kent. Het is dr. Ree, een geleerde, die deze expeditie meemaakt. „Zo, zo", zegt hij, „dus u bent verdwaald? Nu, dat verwondert mij niet. Laten we de kaarten er eens bij halen." „Britten waren op bloed belust" BRUSSEL Een Italiaanse overlevende van de rellen in het Brusselse Heizelstadion in mei 1985, heeft in een verkla ring gezegd dat de Britse rel schoppers in het stadion op bloed belust waren. „Ik was ervan overtuigd dat ze echt van plan waren iemand te vermoorden", aldus de verkla ring van de Italiaan die voor de rechtbank werd voorgele zen. De getuige Stefano Galliciani identificeerde de 21-jarige Stephen McDonald uit Liver pool als een van de hoofdda ders van de gewelddadighe den. „Ik was geschokt door de haat en de felheid waarmee hij mensen aanviel die alleen pro beerden te ontsnappen". Mc Donald is een van de 24 Brit ten die beschuldigd zijn van doodslag en zich nu voor de Belgische rechter moeten ver antwoorden. MOSKOU Onder druk van de betogende nationa listen heeft de premier van de Sovjetrepubliek Estland, Bruno Saul, giste ren zijn ontslag ingediend. Saul was de afgelopen maanden het mikpunt van een campgane van Estse nationalisten die vinden dat hij teveel naar Moskou luistert. Het Estse parle ment zal begin december bijeenkomen om over het ontslag van Saul, die sinds 1984 premier is, te praten. Op 16 november houdt het parlement een spoedzitting over een voorstel tot wijzi ging van de Sovjetgrondwet dat een storm van protesten heeft veroorzaakt. De Esten zijn teleurgesteld omdat in de ontwerptekst voor de grondwet, waarover de Op perste Sovjet (het Sovjetpar- lement) zich eind deze maand moet uitspreken, niets blijkt van de grotere zelfstandigheid, die de unie republieken in het vooruit zicht werd gesteld op de bij zondere partijconferentie in :en plaatselijke journalist is de partijchef van Estland, Vaino Vëljas, giste ren naar Moskou gereisd om met Sovjetleider Michail Gorbatsjov over de eisen van de Estse bevolking te praten. De Esten zien het document als een slag in het gezicht van het Volksfront dat enke le maanden geleden werd opgericht om de nationalisti sche opleving- in de repu bliek in goede banen te lei den. Radicale Estse nationa listen willen het parlement oproepen desnoods gebruik te maken van het in de Sov jetgrondwet vastgelegde recht op afscheiding, als de grondwetsherziening door de Opperste Sovjet in Moskou wordt aangenomen. De plaatselijke partij-ideoloog, Indrek Toome, noemde de aanvaarding van de grond wetswijziging een „stap naar achteren" ten opzichte van de huidige grondwet DEN HAAG/NOORDWIJK „Het geluidsniveau van dis cotheek The Champ is be grensd tot 88 Decibel. Dat is niet eerlijk in vergelijking met andere discotheken aan De Grent die tot 95 Decibel kun nen gaan. Die 7 Decibel min der geluid kost de discotheek wel klanten", aldus de advo caat mr. Groenendijk gisteren bij de Raad van State. De heer Groenendijk vertegenwoordig de Goudkust BV in Noora- wijk, eigenaar van discotheek The Champ. Goudkust stelde beroep in tegen de voorwaar den die door gemeente Noord- wijk zijn gesteld aan de mu- ziekvergunning van de disco theek. Volgens de advocaat is er 80.000 gulden geïnvesteerd door Goudkust om de geluids overlast te beperken. „De na burige discotheken hebben daar aanzienlijk minder aan gedaan. Verder moet er een geluidssluis bij de ingang ko men. Onbegrijpelijk dat daar bij het verlenen van de bouw vergunning in 1987 niets over is gezegd". Gemeentelijk woordvoerder De Jong ont kende dat er sprake is van dis criminatie. „Bij deze disco theek is begrenzing tot 88 De cibel noodzakelijk. Uiteinde lijk komt dat dan op hetzelfde geluidsniveau neer als bij de andere discotheken. De ge meente wil de geluidsoverlast terugdringen. In dat beleid past ook de toepassing van de, geluidssluis". De uitspraak van de Raad van State in deze zaak is niet op korte termijn te verwachten.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7