Strijd om Witte Huis leugenachtig en smerig Schokkende demonstra tie: hond op elektrische WASHINGTON - Kitty Dukakis, de vrouw van de Democratische presidentskandidaat Michael Du kakis, moest afgelopen weekeinde met ademhalingsmoeilijkheden in een ziekenhuis worden opgeno men. Dat gebeurde enkele dagen nadat ze in een ander ziekenhuis was behandeld voor rugklachten. Kitty Dukakis' moeilijkheden waren het enig zichtbare teken van de ontmoedi ging en de totale uitputting in het Duka- kis-kamp. Michael Dukakis vocht intus sen met alles wat in hem was verder om de niet meer weg te poetsen achterstand op zijn tegenstander, de Republikein George Bush, goed te maken. Een verliezende kandidaat moet het spel tot het einde spelen, moet met opgehe ven hoofd verder gaan, moet geloven in het onmogelijke en moet boven alles de illusie in stand houden dat hij de uitein delijke winnaar is. Dukakis' trage afgang en Bush' onver biddelijke opmars hebben de plot ge vormd van het laatste bedrijf van het onmogelijke lange stuk theater dat „De Presidentsverkiezingen van 1988" heet te. De voorstelling zal de geschiedenis in gaan als veruit de smerigste, de gemeen ste en leugenachtigste van de laatste hal ve eeuw. Dat is des te opmerkelijker omdat de twee hoofdrolspelers in feite fatsoenlijke, hardwerkende, enigszins kleurloze, maar zonder twijfel ook be kwame mannen zijn. Misschien zijn beider kleurloosheid, fat soen en bekwaamheid de diepere oor zaak geweest van de tragedie die zich het afgelopen jaar aan het oog van de weinig geboeide Amerikaanse kiezers heeft ont rold. Want waar bedachtzaamheid het gebruik van krachtige argumenten belet, en waar kleurloosheid de boventoon voert, daar gaan de figuranten en de bij rollen (in dit geval de machtige mede werkers van de campagneteams) een te krachtige en te dominerende rol spelen. Op grond daarvan zou de conclusie wel eens kunnen luiden dat Bush niet echt wint en Dukakis niet echt verliest, maar dat het veel betere, meer ervaren, zeer doorgewinterde en keiharde campagne team van George Bush het van het veel minder ervaren, enigszins terughouden de. alles behalve doorgewinterde, naïeve en zeker niet keiharde campagneteam van Dukakis heeft gewonnen. Misrekening Het team van Bush heeft het bovendien van de deskundigen, de politieke koffie dikkijkers en de pers gewonnen. Want geen van hun voorspellingen is uitgeko men. Hun vernuftig bedachte scenario's zijn door de realiteit aan stukken gesla gen. En hun vergissingen en misrekenin gen zijn ten minste even kenmerkend voor deze presidentscampagne geweest, als de leugens en beledigingen die de kandidaten elkaar (voornamelijk op in stigatie van hun teams) naar het hoofd slingerden. Had het gilde der deskundi gen en betweters zich minder op zijn ei gen verzinsels en meer op de stand van zaken aan het begin van de campagne geconcentreerd, dan was alles veel dui delijker geweest. Want vice-president en Reagan-lakei George Bush had van meet af aan de beste papieren. Hij had het geld en het campagneteam om zich zeer nadrukke lijk te presenteren. Hij kon bogen op een ruime ervaring, op acht jaar in de on middellijke nabijheid van de macht, op 72 officiële bezoeken aan verre landen, op goede contacten met tal van staats hoofden en politieke leiders, op het di recteurschap van de CIA en het ambas sadeurschap bij de VN en in China. Bush is goedlachs, verstandig, bedacht zaam. Hij mist weliswaar de radicaliteit en de ideologische bevlogenheid van Ro nald Reagan, maar juist daarom bood hij de Amerikanen een bijna ideaal alter natief. Als Amerika Bush zou kiezen, zou het de immens populaire Reagan niet helemaal op de mestvaalt van de ge schiedenis hoeven gooien en zou het zich tegelijkertijd kunnen ontdoen van een presidentiële retoriek die zoetjesaan stoffig, belegen en ineffectief begon te worden. En dat was waarschijnlijk pre cies wat Amerika een jaar geleden wilde en tot op de dag van vandaag nog steeds wil. De Democraten hadden intussen geen alternatief en zeker geen kandidaat. Die moest bij wijze van spreken aan het begin van de campagne nog geboren worden. Dwergen In het kader van .Nederland Museumland" belichten wij in deze rubriek elke week een minder bekend museum. In november staat Gelderland centraal Vandaag aandacht voor het Nederlands Elektriciteitsmuseum in Nijkerk. ZATERDAG 5 NOVEMBER 1988 PAGINA 2^^™ moet toch de illusie in stand houden dat hij de uiteindelijke winnaar is. kon weten dat het loze verzinsels waren in plaats van politieke werkelijkheid. Dukakis schoof de Texaan Lloyd 'Ben- tsen naar voren om Bush de definitieve klap in het'zuiden te geven. Die opzet lijkt/eveneens te falen. Bush koos Dan Quayle als zijn running-mate" en in New Orleans gonsde het dan ook van de geruchten dat Bush zichzelf daarmee de genadeklap gaf en dat de man uit India na, die de dienst in Vietnam dank zij geld en invloed ontliep, binnen enkele weken- zou moeten terugtreden. Ook dat gebeurde niet. Het enige dat echt gebeurde was dat Du kakis in Atlanta en Bush in New Orleans de beste toespraken uit hun politieke carrières hielden. En dat had juist nie mand verwacht. Meedogenloos Na de conventies was het woord aan de campagneteams. Waren de twee kandi daten zeer aan elkaar gewaagd, hun elec torale stoottroepen waren geen partij voor elkaar. Het gehaaide Bush-volk trok er keihard en meedogenloos op los, toonde geen enkele scrupule, beschuldig de Dukakis van van alles en nog wat, joeg de gouverneur van Massachusetts binnen enkele weken in de verdediging, zette hem zelfs met de rug tegen de muur en wierp hem genadeloos in de ge ruchtenmolen waarin hij, dank zij de spreekwoordelijke goedgelovigheid van de Amerikaanse kiezer, terstond werd vermalen. Twee weken na de Republikeinse con ventie waren alle echte politieke thema's onder het tapijt geveegd. Vriend en vij and begrepen weliswaar dat de campag ne zich al te laag bij de grond bevond, maar voor Bush betekende dat pure winst en voor Dukakis de enige moge lijkheid het vege lijf te redden. Het is al eerder gezegd: twee fatsoenlijke en zelfs goedmoedige mannen hebben, als gevolg van een en ander, de smerig ste, in sommige opzichten zelfs de bizar- ste en in elk geval de meest geldverslin dende presidentscampagne van de laat ste halve eeuw op hun naam gebracht. Zelfs een meedogenloze politieke straat vechter als Richard Nixon kon uit de vergetelheid tevoorschijn treden om te melden dat het de slechtste campagne was die hij ooit had waargenomen. Dit keer had het Republikeins orakel gelijk. Er is nog een conclusie te trekken uit dit weinig verheffende gevecht om het Wit te Huis. Dat is dat de procedures op ba sis waarvan Amerika zijn president kiest hopeloos verouderd zijn, dat het minder dan ooit gaat om de kwaliteiten en be kwaamheden van de kandidaten, maar dat het alleen gaat om hoe ze op de kie zers overkomen. En dat laatste wordt niet zozeer door henzelf, maar door de publiciteit en met name door de televi sie beslist. Weliswaar waren en twee (overigens weinig opzienbarende) televi siedebatten, maar de Amerikaanse kiezer laat zijn stembusgedrag vooral bepalen door de paar minuten dat hij de kandi daten waarneemt op het avondnieuws. Daarin wordt de kiezer met een virtuoze vluchtigheid over de gang van zaken ge ïnformeerd. De televisiemakers hebben geen tijd om een kandidaat uitvoerig te portretteren, omdat de kijkers geen tijd hebben om langer dan een minuut naar die portrettering te kijken. Dus worden de kandidaten door een samenzwering van commercie en desinteresse ingedikt tot een paar onwezenlijke individuen, waarvan de kijker slechts wat saillante maar tegelijkertijd nietszeggende uitspra ken horen. De televisie heeft van George Bush en Michael Dukakis aldus een ka rikatuur gemaakt. En beide heren heb ben zich dat, alweer op instigatie van hun campagneteams, laten welgevallen. Masker Dinsdag is alles voorbij. Dan kiest Ame- -rika, naar alle waarschijnlijkheid, Geor ge Bush als president. Amerika doet dat niet omdat Bush de beste man is, maar omdat het Bush-team de genadeloze slag om de publiciteit op punten heeft ge wonnen. Woensdag al kan de nieuwe president het knellende verkiezingsmas ker afleggen. Dan kan hij de leuzen en de slogans eindelijk vergeten en zijn door vele verbale vuistslagen getroffen gezicht voor het eerst naar de realiteit keren. Het is een andere realiteit dan hij de kiezers en mogelijk zichzelf tijdens de campagne met zoveel nadruk heeft voor gehouden. Ervaring en fatsoen gaan plot seling weer tellen. Bekwaamheid, over tuigingskracht en doortastendheid wegen opnieuw zwaar. De man die in januari, na een triomfan telijke inhuldigingsrede op de trappen van het Capitool in Washington, voor vier jaar naar het Witte Huis gaat, zal zijn uiterste best doen deze campagne zo snel mogelijk te vergeten. En als hij een echt eerlijk en fatsoenlijk mens is, zal hij zich, na zijn eerste vergadering met zijn nieuwe kabinet, in alle oprechtheid af vragen waaraan hij is begonnen. JO WIJNEN Iet Ch een ich, di .p zijn lis. Ge< louw leeft m ilaten -el. M; leme [anger ners vaarin er en nas vaarin ran Bo >oren v ^eonari ;en li yver J; waarin hol e Pollock 'lebben in de lieuwe Joor hi Stanley cantoo jpen ei lie in "helsei Dij na a notel b werk. moet t is erg vriendi hebber gen er den vc het cri de mei je, mai creatie Chelse der trc LO: Met p werkei Carrul gen aa ly. Oc een Ja Jan Ci niet n De sle als zo van t Chelsi zekert rust. Omda Hendi den. I op de ze sti tend en Pc huisd hadde Het b vader Chels van h zijn z naar te m£ van 1 elektrische museumstukken. FOTO: PERS UNIE haar", een Elektriseer-apparaat uit 1928 met een handleiding getiteld „Het men selijk organisme en zijne genezing door middel van elektrictiet" en een elektri sche fiets uit 1932, uitgerust met lood zware 12 Volt batterijen die het vehikel een gangetje van 20 km per uur gaven en die zorgden voor een actieradius van pakweg 70 kilometer. Directeur-verzamelaar Ritmeester heeft zijn collectie met oog voor het detail in gericht. Trots toont hij een beldrukkertje afkomstig uit de slfiapkamer van konin gin Wilhelmina op paleis 't Loo in Apel doorn. Eén knopje diende om de lakei te ontbieden, het andere trommelde de ka merdienaar op. Pal ernaast een fraaie, door Berlage ontworpen lichtschakelaar, afkomstig uit de werkkamer van me vrouw Kröller-Müller in jachtslot St. Hubertus. Het Elektriciteitsmuseum beschikt over een fraaie verzameling televisie- en ra diotoestellen, waaronder de kloeke zelf gebouwde zender waarmee de Haagse elektrotechnicus Idzerda in 1921 de al lereerste regelmatige radio-uitzendingen verzorgde. Het programma van de pre mière hangt er naast: een fonografische mengelmoes van vaderlandse smartlap pen als „Turf in je Ransel" en klassieken als „Aïda" en het „Ave Maria". De ex positie schenkt ook aandacht aan het misbruik van de radio. Om hun geblaf tot in de meest afgelegen Duitse huiska mer te laten doorklinken lieten de nazi's „Volks Empfanger" bouwen. Die kon den uitsluitend de nationaal-socialisti- sche propagandazenders ontvangen, maar kostten een schijntje. AAD STRUIJS Nederlands Elektriciteitsmuseum. Plein 2a. Nijkerk. In november geopend op za terdag van 10 tot 17 uur, zondag van 13 tot 17 uur. Tussen december en maart al- %leen in de Kerst- en voorjaarsvakantie. Daarna weer toegankelijk als in novem ber. Toegangsprijs f 3,50, kinderen en senioren f 2,50. Het museum is niet ge schikt voor kleine kinderen. Openbaar vervoer: vanaf NS-station Nijkerk vijf mi nuten lopen. K Soms oude even mand de ge voor 1978 Spun; gens nauw dat e haal kame Cox i ten v weten, waarschijnlijk omdat hij de bo ven beschreven politieke realiteit beter dan wie ook doorzag. Een Kennedy kwam in het stuk niet voor. En zo kre gen „de zeven dwergen", van wie de zwarte kandidaat Jesse Jackson de groot ste naamsbekendheid had, hun kans. Wie waren de anderen? De meeste Ame rikanen hadden nog nooit van Gore, Dukakis. Babbitt, Simon en Gephardt gehoord. Ze kenden alleen Gary Hart, die net als Jackson een overblijfsel was uit de campagne van 1984; een man die alles in zich had om een fatale blunder te slaan. Dat deed hij dan ook meteen, door huis en bed te delen met een juf frouw van twijfelachtige reputatie. Bush had, althans in het Republikeinse kamp, maar één echte tegenstander. Dat was Robert Dole. Maar Dole was een man met een te scherpe tong, een ver nietigende, bijna sardonische humor en iemand die net zo weinig ideeën had als welke andere kandidaat dan ook. Bij de eerste echte voorverkiezing (in New Hampshire) ging Dole volkomen onderuit. Bij de Democraten bleven al leen Dukakis en Jackson over. Jackson trok alle aandacht naar zichzelf en naar de Democraten toe, maar hij kon even goed geen president worden omdat Amerika, hoezeer dat ook als een cliché moge klinken, nog niet rijp is voor een zwarte bewoner van het Witte Huis. Zo bleef, halverwege de voorverkiezingen, alleen Michael Dukakis over. Hij was de kandidaat met wie de Democraten het, bij gebrek aan een betere, moesten doen. Dukakis had, merkwaardigerwijze, veel met zijn tegenstander George Bush ge meen. Hij wilde en kon niet echt iets of iemand zijn. Hij weigerde zich een libe raal te noemen, wat hij wel was. Hij was geen belastingverhoger, geen echte ont- wapenaar, geen pure economische ver nieuwer, geen man die de Amerikanen voorrekende hoe het met hun zwaar be leende toekomst verder moest, geen re kenmeester die wist hoe de enorme be- grotings- en handelstekorten ongedaan gemaakt konden worden, geen man van een nieuwe koers. Wat Dukakis miste was charisma en charme. Wat hij in overgrote mate had was angst om zich zelf bloot te geven. De meeste Amerika nen waren een beetje bang voor hem, omdat hij geen echte boodschap van hoop had, geen echt goede berichten meebracht en persoonlijk niet geschikt was om het moeizaam herstelde zelfver trouwen van de gemiddelde Amerikaan overeind te houden. Met Bush was het niet anders. Hij werd „het doetje" genoemd, de man die over al bijzat, maar zijn mond niet opendeed, iemand die persoonlijke passiviteit als politieke wijsheid verkocht, die de slip pen van Ronald Reagan met een slaafse trouwhartigheid droeg, maar die tegelij kertijd volkomen ongrijpbaar was voor alle verdachtmakingen omtrent zijn con tacten met de Panamese leider Noriega en zijn rol in het Iran-Contra-schandaal. FOTO: AFP Bush had, net als Dukakis, niets te bie den. Maar hij had een gouden campag neteam, handenvol geld en een grote naamsbekendheid. En hij kon teren op Reagans charisma en populariteit en op de gunstige economische wind die tij dens de campagne over het Amerikaanse continent woei. Opgeblazen Zo was het toen de campagne begon en zo is het aan het einde van de moeizame rit naar de 8e november nog steeds. Tus sen het begin en het einde van de cam pagne gebeurde het een en ander dat achteraf van niet al te grote betekenis blijkt te zijn geweest. Jackson maakte zijn onweerstaanbare opmars. Dukakis nam halverwege de zomer een zeer grote voorsprong in de opiniepeilingen. Gary Hart verdween van het toneel, maar keerde later weer terug voor zijn politie ke zelfmoordcampagne. Er was nog even sprake van dat de Democratische con ventie in Atlanta er niet uit zou komen en dat Mario Cuomo vervolgens naar het front zou worden gestuurd. Maar dat scenario heeft nimmer een serieuze kans gehad. Albert Gore zou op Super Tues day in het zuiden doorbreken, maar dat gebeurde niet. Jesse Jackson zou worden gecompenseerd met het vice-president- schap. Maar dat gebeurde evenmin. Met bovenstaande koffiedikkijkerij werd de campagne opgeblazen, terwijl iedereen NIJKERK - In het Elektriciteits museum in hartje Nijkerk staat een complete elektriciteitscentrale. In 1916 leidde dat technisch wonder de bewoners van Lutten, een vlekje weggewerkt aan de boorden van de Dedemsvaart, het Tijdperk der (elektrische) Verlichting binnen. De centrale werkt nog steeds. Als museumdirecteur M.P. Ritmeester de ronkende 15 pk tot leven port, begint een guirlande van nostalgische lampen te branden. „Dit is uniek. Zo'n werken de centrale vind je in geen enkel ander museum. Zelfs niet in het Museum of Science in Londen, het grootste en beste museum dat er op technisch gebied be staat", schreeuwt de directeur trots bo ven het oorverdovend lawaai uit. Toch is die reusachtige dorpscentrale lang niet zo imponerend als dat kleine glazen peertje dat een paar meter verder op in een vitrine in als zijn nietige broosheid indrukwekkend ligt te wezen: de eerste gloeilamp, waarmee het genie Edison in 1879 de mensheid het „nieu we" licht liet ervaren. Met zijn vinding oogstte hij niet alleen diepe bewonde ring, maar haalde hij zich ook veel te genwerking op de hals. Vooral de gasmaatschappijen vreesden voor hun nering. In Amerika voerden de tegenstanders van elektriciteit een kei harde campagne. Daar werden pseudo- wetenschappers op pad gestuurd die in vlammende betogen waarschuwden voor de grote gevaren van elektriciteit. Zij zetten hun donderpreken kracht bij met een gruwelijk experiment dat aantoonde dat stroom onmiddellijk de dood tot ge volg heeft. Een straathond leverde het bewijs. Zodra de stakker met een dyna mo was verbonden, haalde de spreker de handle over. Zonder een kik te geven stortte het arme beest dood ter aarde. De overlevering wil dat een Amerikaanse officier van justitie tijdens zo'n schok kende demonstratie het idee kreeg om elektriciteit te gaan gebruiken voor het executeren van misdadigers. De elektri sche stoel was geboren. Maar alle tegenwerkingen konden de triomftocht van de elektriciteit niet stui ten. In 1881 gaf Edison in Parijs een de monstratie met een verzameling peertjes van 16 Watt. Onder de drommen toe schouwers bevond zich de directeur van het Amstel-Hotel in Amsterdam. Hij was zo onder de indruk van het wonder licht dat hij onmiddellijk besloot zijn etablissement te electrificeren. Die pri meur was een sensatie van de eerste orde. Uit het hele land dromden 's a- vonds toeschouwers voor het elektrisch geillumineerde hotel samen. Ritmeester: „Tegenwoordig adverteren restaurants met diners bij kaarslicht. Het Amstel-Hotel maakte reclame voor di ners bij elektrische lampen". Maar niet iedereen kon met de nieuwe vinding overweg. Geregeld ging een lampekap in vlammen op omdat hotelgasten probeer den het peertje met een lucifer te ontste ken. Al vrij spoedig na de introductie van de gloeilamp verlichtten ook elektrische ap paraten het werk in het huishouden. Al in 1886 streek het strijkijzer de laatste plooien in de vrees voor elektra glad. Een stroom andere handige hulpjes volg den: stofzuigers, scheerapparaten, krui- Museumdirecteur M.P. Ritmeester bij zijn ken, mixers, ventilatoren, kachels, for nuizen, wasmachines en koelkasten. In het museum staat éen exemplaar dat al sinds 1929 zijn werk doet zonder zijn ei genaar ook maar één dag in de kou te laten staan. Het museum, gevestigd in het voormalig Waaggebouw van Nijkerk, toont ook een bonte verzameling curiosa: een elektri sche kam „voor levenskrachtig golvend Michael Dukakis, ontmoedigd en uitgeput, £eidóe@ouxcmt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 22