Burgemeester niet meer welkom in Smallingerland Finale oningin op weg naar huis \ween ^esproken. f. Ontvoerster baby naar inrichting Zaterdag 5 november 1988 80e jaargang no. 24262 L Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholl Pers, Apothekersdijlc34.2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA, tel- 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677 Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1. 23,74 (aal. betaling), kwartaaff. 70,93. jaar 1. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)[ 0,65 per mm. familieberichten f 0,59 per mm. telefax 070-902702 tbv advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buuteweg Losse nummers f. 1.10 HET WEER Droog. In de loop van de dag meer bewolking. Middagtem- peratuur ca. 5 graden. Naar zuid draaiende zwakke wind. Vanaf zondag middagtempera- turen rond 10 graden, geen vorst meer in de nacht Zon op: 07.44, onder: 17.02; hoog water Scheveningen: 0.54 en 13.25; laag water: 8.54 en 21.02. iese politie: maand ïg geen bekeuring UWARDEN - Rijks- en gemeen- itie in de provincie Friesland een maand lang acties voeren uit :st tegen het bezuinigingsbeleid de overheid. Van 14 november tot ?cember deelt de politie geen be- ingen uit voor lichte overtredin- en maakt ze geen processen-ver- op bij aanrijdingen met blikscha- Volgens een woordvoerder van tas opgerichte actiecomité worden publieksvriendelijke acties ge ld door 90 tot 95 procent van de ie agenten. In de actieperiode len geen overuren gemaakt, na 3: Ministers olijven vaag verzoek extra geld Dodelijke val uit trein HAARLEM - De spoorwegpo litie stelt een onderzoek in naar een dodelijke val, gister avond, uit een trein even bui ten het station van Haarlem. Het slachtoffer, een 21-jarige Engelsman, is via een deur uit de trein gevallen. Drie landge noten die bij hem in de trein zaten, ^jn voor verhoor naar het politiebureau in Haarlem gebracht. De vier waren in Hoek van Holland op de trein gestapt en wilden naar Am sterdam. De betreffende trein heeft deuren die tijdens het rijden open kunnen. Praatprogramma wordt kloppartij Een praatprogramma over rassenhaat van de Amerikaanse tv-presentator Geraldo Ri vera (foto) is deze week uitgelopen op een massale vechtpartij tussen rechtse „skinhe ads" en Roy Innis, een zwarte activist voor de burgerrechten. De vechtpartij barstte los toen een van de skinheads Innis voor „Oom Tom" uitmaakte. Deze werd woedend en het kwam tot een botsing, waarna de helft van het publiek zich in het gevecht mengde. Presentator Rivera werd door een stoel op het hoofd getroffen en hield er een gebro ken neus aan over. De bewakingsdienst gooide tenslotte de skinheads op straat. Ri vera nam direct daarna nog twee program ma's op. „Dat racistische tuig moet weten dat ze ons niet klein krijgen. Het zijn kak kerlakken die de benen nemen als het licht aangaat", zei hij. FOTO: AP Explosie verwoest laboratorium TU DELFT - Een explosie in een koelkast met chemica liën heeft gisteren bij de Technische Universiteit in Delft voor een schade van minstens twee miljoen gul den gezorgd. De ontploffing deed zich voor in het labora torium van de vakgroep technologie van macro-mole culaire stoffen. Het laborato rium is goeddeels verwoest. In de koelkast waren 20 stof fen opgeslagen. Bij normale temperaturen exploderen deze stoffen. Hypotheekrente 0,2 procent omlaag AMSTERDAM - De hypotheekrente gaat omlaag. Gisteren beet de ABN het spits af met de aankondiging dat de ta rieven voor woninghypotheken maan dag over de hele linie gaan dalen met 0,2 procent. De tarieven van de ABN liggen vanaf maandag, uitgaande van betaling per maand achteraf en met ge meentegarantie, tussen de 6,1 procent (variabele rente) en 7,8 procent (rente 15 tot 17 jaar vast). De Rabobank en de Postbank kondigden even later aan dat hun hypotheektarieven maandag ev eens met 0,2 procent zullen dalen. Bij de Amrobank en de Verenigde Spaarbank is de verlaging nog in studie. Driedeling waterleidingbedrijven Zuid-Holland blijft gehandhaafd DEN HAAG/LEIDEN Het plan voor een driedeling van de waterleidingbedrijven in Zuid-Holland, zoals Gedeputeerde Sta ten die voorstaan, wordt in procedure gebracht. De leden van de statencommissie waterhuishouding en waterschappen stemden daar gisteren unaniem mee in. Zij meenden dat uit de studie die het technisch adviesbureau Iwaco heeft gemaakt tussen het pro vinciale plan en dat van de groep Klaver-4, niet is gebleken dat het laatste plan beter is. Dat betekent dat de initiatiefnemers van Klaver-4, die enige maanden geleden hun alternatief voor een vierdeling van de be drijven presenteerden, achter het net vissen. Wel worden enkele elementen van dat plan, zoals speciale aandacht voor het duin- beheer en het voorzien in meer bronnen per waterleidingbedrijf, meegenomen. Vandaar dat in de commissie over het plan „Kla- ver-3-plus" werd gesproken. Namens de initiatiefnemers van Klaver-4, te weten de Leidsche Duinwater Maatschappij, Drinkwaterleiding Alt, de Stichting Drinkwaterleiding De Elf Gemeenten en de Westlandsche Drinkwaterleiding Maatschappij, werd ingesproken door burge meester B. van Wouwe van Hardinxveld-Giessendam. Hij sprak zijn spijt uit over het feit dat Klaver-4 niet is uitgenodigd voor een gesprek door de Provincie. Verder vroeg hij de commissiele den te voorkomen dat de inspraakronde een farce wordt, door zich alleen uit te spreken over het al of niet verder opschorten van de procedure en niet over inhoudelijke zaken. De meeste partijen stemden volledig in met het voorstel. Staten lid J. Steegh van Radicaal Links had een alternatief plan be dacht, dat echter door niemand werd overgenomen. De RPF- fractie stemde in „met frisse tegenzin", aangezien zij toch meer in het Klaver-4-plan zag. Het CDA deed enkele aanvullende voorstellen, die worden meegenomen in de besluitvorming. GS brengen het voorstel dinsdag in procedure, waarna de inspraak plaats kan vinden. Het is de bedoeling dat het komend voorjaar in de Staten komt. Cobra, veertig 01 jaar later I Amerikaanse verkiezings campagne smerig en 11 leugenachtig fcfc Chelsea, een jk f\ bizar OV kunstenaarshotel kV pNEY - Koningin Beatrix en prins Claus I van het Kingport-Smith Airport buiten Bney vertrokken voor de terugreis naar huis. Iningin en prins vliegen via Darwin, waar zij h nacht overblijven, en Singapore richting Herland. Het gezelschap hoopt maandagoch- ld in Nederland aan te komen. Ondanks een I |t vervelend begin, door een aantal wrange publikaties in een tweetal Australische kranten over het Nederlandse Koninklijk Huis en met name over prins Claus, lijkt het bezoek een suc ces te zijn geweest. Claus zei vooral bang te zijn geweest dat in Nederland mogelijk de indruk is gewekt dat zij in Australië niet welwillend wa ren ontvangen. Hij noemde het één van de prettigste staatsbezoeken waaraan hij had deel genomen. de Rijksstraatweg in Wassenaar is vannacht gesloopt. Het karwei is in één nacht vol tooid. Het viaduct moest verdwijnen in verband met de verbreding van de Rijksstraatweg. Door de nauwe en te lage overspan ning is in het verle den een aantal ernstige ongeluk ken gebeurd. Het viaduct werd in 1907 gebouwd voor het Hofplein lijntje, de trein die het Rotterdamse station Hofplein verbond met Scheveningen. Sinds 1953 wordt het viaduct ge bruikt door het au toverkeer. FOTO: JEROEN DE JONG „Afval"- guldens laten automaten rinkelen EMMELOORD - Een simpel plaatje afval-staal dat je kunt gebruiken als een gulden in (gok)automaten. Een klein jeugdig groepje heeft die mo gelijkheid ontdekt en in twee weken tijd enkele Emmeloord- se middenstanders voor hon derden guldens gedupeerd. De politie, die zakken vol „gul dens" in beslag heeft geno men, heeft inmiddels twee ar restaties verricht. De „mun ten" zijn plaatjes met precies dezelfde maat en gewicht als een gulden. Het is een rest- produkt dat door de stansma- chine uit een grote plaat wordt geslagen. Het plaatje verdwijnt bij een bedrijf op het Emme- loorder industrieterrein in de afvalton om vervolgens naar een ijzerhandel te gaan. Voor die tijd werd die ton echter ontdekt door de jeugd. DEN HAAG - De prijzen in ons land zijn tussen midden september en midden oktober gelijk gebleven. De prijzen van tweedehandsauto's en van die sel- en huisbrandolie daalden. Daarentegen steeg onder meer de prijs van koffie, zo blijkt uit het maandelijkse prijscijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Tussen midden oktober vorig jaar en midden oktober dit jaar zijn de prijzen met 0,7 procent geste gen. Duranduran terug op de planken CRK gelast bijeenkomst met prof. Leenhouwers af Nederlander kan zijn geluk wèl op PSV wil contract m m Koeman J openbreken I I Elisabeth Ziekenhuis mogelijk misleid j m over |/i puinstortplaats I Acht verhalen uit j m Alphense historie |l% te boek gesteld IV „Man met rode muts" blijkt geen Rembrandt; imposante exposities bij T Boymans 11 'LOMBO De Neder- idse toeristen die van- ZZeig terug zouden vlie- zitten nog even vast de Maldiven. gens Singapore Airlines is vliegveld nog niet open r de burgerluchtvaart in band met de afvoer van |pen uit India die te hulp 'en geroepen bij de couppo- reisorganisaties bij wie de gisten geboekt hebben, zoe- - naarstig naar een moge- leid om de Nederlanders ,el mogelijk op een vlucht huis te krijgen. In het va- ieparadijs zitten zo'n veer- Jederlanders. ndiase marine is er gister- id in geslaagd het schip te jingelen waarmee de groep nlandse huurlingen, die islukte staatsgreep op de iven hadden gepleegd, n ontkomen. Vanmorgen g was de marine nog met uurlingen aan het onder- leien over de vrijlating de twintig gijzelaars onder de minister van transport :ijn gezin. Volgens de laat- lededelingen van minister buitenlandse zaken Fat- Jameel zijn er bij de ipoging dertig doden ge- :n. Hoeveel burgers zijn [ekomen is niet bekend. (ADVERTENTIE) f/f/LASER Personal Computer Lange files na ongelukken met vrachtauto's DRIEBERGEN - Het verkeer op de Nederlandse wegen heeft gisteren te kampen gekregen met enorme files als gevolg van enkele ongelukken. Op de Moerdijkbrug reed een vrachtwagen in op twee vrachtauto's die op de vluchtstrook stilstonden we gens pech. Een van de auto's brandde uit. De hele dag onder vond het verkeer last van het ongeluk. Een rijstrook blijft tot maandag gesloten omdat het asfalt hersteld moet worden. Verder schaarde een trekker met oplegger op de A15 bij Slie- drecht. Gevolg: acht kilometer file. Rond het middaguur kantel de op de Gaasperdammerweg bij Amsterdam een vrachtauto met mandarijnen. Het duurde zo lang voor alles was opgeruimd, dat het verkeer dat Amsterdam in zuidoostelijke richting verliet tot in de avond met files werd geconfronteerd. Verder kwam bij Breda een vrachtauto met (te) hoge lading klem te zitten onder één van de viaducten in de zuidelijke rondweg. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): NDANKS OORDEEL VAN MINISTER VAN DIJK ie_ SMALLINGERLAND - nd. Het college en de frac tievoorzitters van de raad in de Friese ge- I28- imeente Smallingerland zijn zwaar teleurgesteld over het besluit dat burgemeester Smallen- broek voorlopig kan ■aanblijven. naar6 Minister Van Dijk heeft hem en burgemeester Faber van het Drentse Hoogeveen berispt over hun gedrag in Zwolle, waar zij het tijdens een nachtelijk bezoek aan c£J3de stok kregen met jon- /.30-2; gelui aan wie zij de weg lk verljzouden hebben ge vraagd naar een seks club. Vooral het feit dat minister Van Dijk de vertrouwens crisis tussen de raad en Smallenbroek niet in zijn oordeel heeft betrokken, valt de fracties tegen. Van Dijk heeft verklaard beide kwesties niet met elkaar in verband te willen brengen. Over de crisis in Smallin gerland heeft hij binnen kort een gesprek met com missaris van de koningin, H. Wiegel. Ook loco-burgemeester G.W. Lammers zei gister avond direct contact op te nemen met Wiegel. Lam mers: „We zijn toen mis schien niet duidelijk genoeg geweest. Wij willen niet meer dat Smallenbroek hier terug komt". De burgemees ter is maandag niet welkom als hij eventueel weer aan de slag wil. Het college en de raad benadrukken dat het nachtelijk uitstapje van Smallenbroek in Zwolle niet de oorzaak van het op zeggen van het vertrouwen is geweest. Wel hebben de burgemees ters in die bewuste nacht „het openbare ambt dat zij bekleden in opspraak ge bracht", aldus het ministe rie van binnenlandse zaken in een persverklaring. Bij herhaling van de gebeurte nissen zal hun verder func tioneren dan ook ter discus sie worden gesteld. Het onderzoek door de rijksrecherche waarop Van Dijk zijn beslissing baseer de, heeft niet aangetoond dat de beide burgemeesters zich aan strafbare feiten hebben schuldig gemaakt. Het gebeurde is „te futiel, te miezerig" om hen te ont slaan, aldus het ministerie. Faber en Smallenbroek hebben erkend dat zij zich „met weinig decorum" heb ben gedragen en te zullen waken voor herhaling. Burgemeester Faber ver klaarde gisteren dat uit het onderzoek ook is gebleken dat hij de bewuste nacht niet in kennelijke staat ver keerde en dat hij evenmin betrokken is geweest bij het handgemeen, maar een „sussende rol" heeft ge speeld. Faber sprak waarde ring uit voor het vertrou wen die hij vanuit de raad van Hoogeveen heeft ont vangen. lederlanders jehurpg vast op [aldiven Witte viaduct PRIJZEN tegen de grond GELIJK Het zogeheten GEBLEVEN Het Dordtse politieperso neel staat in de rij om het echtpaar Bos geluk te wen sen met de terugkomst van baby Re- nee en het jonge kind te bewonderen. FOTO: ANP DORDRECHT - De 21-ja- rige vrouw die wordt ver dacht van de ontvoering van baby Renee Bos is op last van de rechter-com- missaris in een psychiatri sche inrichting geplaatst. Dit is niet op vrijwillige basis gebeurd. De vrouw is onderzocht door de districtspsychiater die heeft aangeraden haar de voorlopige hechtenis in een inrichting door te laten brengen. Zij heeft de baby weggenomen omdat zij in psychische moei lijkheden verkeerde. De ouders en baby Renee heb ben gisterrhiddag een bezoek gebracht aan het politiebureau in Dordrecht. Zij wilden het team persoonlijk bedanken en de politiemensen wilden Re nee graag zelf eens te zien, al dus politiewoordvoerder H. Wouters. De familie Bos bleef bijna een uur op het politiebu reau. De politiemensen hebben Renee een bord en een kop ge geven. Daarna zijn de ouders en hun baby weer naar het Merwede-ziekenhuis gegaan waar zij nog voor onbepaalde tijd zullen blijven. Identiteit Uit de weefselonderzoek door het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk is inmiddels komen vast te staan dat baby Renee inderdaad het kind is van Kees Bos en Bettie Bos-Brink. Onzekerheid daarover was er eigenlijk niet, aldus de politie donderdag, maar men wilde „150 procent" zekerheid heb ben. De officier van justitie zal nu op korte termijn de inschrij ving van baby Nicolaas, de naam waaronder de gearres teerde vrouw de baby bij de burgerlijke stand van Dor drecht aangaf als haar eigen kind, ongedaan maken. Het VVD-kamerlid Wiebenga wil dat minister Van Dijk van binnenlandse zaken bevestigt dat de tweede aangifte van Renee kan worden beschouwd als „valsheid in geschrifte". Wiebenga vraagt of er meer van deze gevallen bekend zijn. Hij wil dat de minister het minder eenvoudig maakt val selijk aangifte te doen van een geboorte en verwijst naar de VPRO-verslaggever die er gis teren zonder moeite in slaagde een niet bestaand kind aan te geven. Hij wil dat bij de aan gifte het kind of een dokters verklaring wordt getoond. Als er ergens sprake is van een wereld van ver schil dan is het wel tussen welzijnswerk en zaken leven. We lezen dat trouwens vaak in de krant. Ruwweg wordt voor het gemak wel gezegd, dat het ene geld kost en het andere geld oplevert. Maar dat het genuanceerder ligt weet Els Walter, die van beide markten thuis is. Ze ontving voor haar zake lijke inslag zelfs deze week een tweede prijs van de Nederlands-Britse Kamer van Koophandel. Gé An- sems reisde met haar mee om te zien en te horen hoe tevreden men in Groot-Brittannië wel over haar is. Net zo tevreden als al die lezers nu zijn over de Leidse Courant sinds zij onderstaande bon hebben ingevuld en opgestuurd. In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaal, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1