Elisabeth Ziekenhuis mogelijk misleid over puinstortplaats Het Gezinsbelang mag bouwen bij Beekbrug AUTOjHEEIYISKERI Nissan Sunny Florida v.a. 23.670,-. LEIDEN OMGEVING £eidóe(3ou/ia*it ZATERDAG S NOVEMBER 1988 PAGINIIDI College Zoeterwoude wijst kritiek PZ van de hand Koudekerk brengt deskundige in stelling tegen herindeling ZOETERWOUDE Burge meester en wethouders zijn niet van plan hun portefeuilles op nieuw te verdelen. Zij schrijven dit in antwoord op de algemene beschouwingen van Progressief Zoeterwoude (PZ). PZ had daar in aangedrongen op herverde ling. "Volgens PZ hebben zowel burgemeeser Houd ijk als wet houder Van der Heijden weinig goeds gedaan. Er zijn volgens deze partij wel veel plannen ge maakt, maar tot uitvoering is het nauwelijks gekomen. Burge meester en wethouders antwoor den dat een herverdeling van de portefeuilles niet gebruikelijk is tijdens een zittingsperiode van de gemeenteraad. Ook zegt het college dat wel degelijk plannen zijn verwezenlijkt op verkeers gebied en dat initiatieven niet alleen worden genomen door bevolking en buurgemeenten, zoals door PZ wordt gesugge reerd. B en W wijzen op de sa menwerking tussen Benthuizen, Hazerswoude en Zoeterwoude in het kader van de verkeersactie - 25%. „Deze samenwerking is op initiatief van ons college tot stand gekomen", aldus burge meester en wethouders van Zoe terwoude. Ook de kruising Hoge Rijndijk is op aandringen van B en W aangepakt, zo wordt ge steld. Er wordt nog gezocht naar een oplossing voor de kruising Bur gemeester Detmersweg/D. van Santhorstweg/Papeweg. Ver keerslichten zijn geen oplossing omdat het doorgaande verkeer dan een sluiproute zal zoeken via Zoeterwoude-Dorp en Pape- weg. Ook een gedeeltelijke af sluiting van de Papeweg, een voorstel van PZ, is volgens B en W geen goed idee want dan krijgt Zoeterwoude-Dorp nog meer sluipverkeer te verwer ken. Over deze zaak wordt nog maals overleg gevoerd met de provincie Zuid-Holland. Er komt een voorstel voor een nieuwe glasbak met zogenoemde batterijboxen en in het Voorjaar van 1989 wordt landbouwplastic ingezameld. Burgemeester en wethouders zijn somber gestemd over het aantal woningen dat mag worden gebouwd. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De gemeente Koude kerk gaat een laatste wapen in stelling brengen tegen ae na derende herindeling. De ge meenteraad wordt gevraagd elf mille ter beschikking te stellen om een wetenschappe lijk onderbouwd rapport op te laten stellen over het functio neren van het bestuurlijk ap paraat in Koudekerk. Het rap port zal vervaardigd worden door Dr. W. Derksen van de Rijksuniversiteit Leiden, een autoriteit op het gebied van herindeling. Derksen heeft on der andere een boek op zijn naam staan dat handelt over de bestuurlijke kracht van kleine gemeenten. De gemeen te rekent er op dat de uitkomst van het onderzoek positief voor Koudekerk zal uitvallen, gezien de resultaten van een enige jaren geleden gehouden onderzoek door de Leidse Uni versiteit. Dr. Derksen was in die tijd één van de leiders van dat onderzoek. De resultaten van het rapport zullen naar verwacht rond 1 december bekend zijn en ze ker voor 1 januari 1989. Begin volgend jaar zal de hoorzitting van de Vaste Kamercommissie van Binnenlandse Zaken wor den belegd waarin de bij de herindeling betrokken bestu ren de laatste gelegenheid krijgen om de standpunten toe te lichten en nader te onder bouwen. Koudekerk wil tij dens die hoorzitting met een goed onderbouwd verhaal ko men waarin zij zich tegen de herindeling verzet. Burge meester L.V. Elfers: '„Voordat het voorstel tot herindeling in de Tweede Kamer besproken wordt, gaan wij als gemeente bestuur kamerleden benade ren om onze visie nog eens duidelijk te maken. Wij zijn aan de inwoners van Koude kerk verplicht in elk geval nog een laatste poging te doen om de herindeling tegen te houden". Onder redactie van Ton Pieters. Nu mogen wij allemaal wel denken, dat de heer Guten berg in de 15e eeuw in Duits land de boekdrukkunst heeft uitgevonden en dat Laurens Coster van Haarlem (hij woonde trouwens ook nog in Leiden, waar in de Haarlem merstraat een gevelborstbeeld de plek aangeeft) dezelfde in druk wilde wekken door pla giaat te plegen hij zou in de Haarlemmerhout tijdens het dagdromen een stuk bast van een boom in het zand hebben laten vallen toen hij argeloos met een tak zat te pielen en toen opeens op het lumineuze idee van de drukkunst zijn gekomen het „Geïllu streerd Zondagsblad" wist wel beter: het warén de Chinezen geweest die met het drukken waren begonnen, netzoals zij al het buskruit hadden ont dekt en niet een zekere Ber- told Schwarz. Ach, er zijn zo- velen die het buskruit niet hebben uitgevonden maar dat behoeft beslist geen blamage te ziin. Chinezen zijn nu een maal niet voor één gat te van gen en zo introduceerden zij ook de Foe Yong Hai voordat het blanke ras op de gedachte kon komen. Het Zondagsblad berichtte op zaterdag 6 no vember 1926 over de geachte en pientere heer Wang die het geluk smaakte tijdens de Pingdynastie te leven: „In 932 gaf Feng Jing Wang aan den keizer van China den raad, de boeken van Confuci us te drukken met daarvoor te snijden houtblokken. In 953 verscheen de eerste druk. La ter genomen proeven met ko peren en looden typen volde den minder, zoodat men tot hout terugkeerde. Het papier was van katoen (waarschijn lijk danken wij aan die om standigheid de uitdrukking „geef m van katoen") of van bamboe. Pi Seng, overigens, vond, vijf eeuwen vóór zij in Europa bekend werden, ver plaatsbare letters uit van steen, die, in een ijzeren vorm gesmolten was aan elkaar ge sloten, honderden of duizen den afdrukken konden leve ren". Denken we hierbij nog eens aan de nostalgie en het heim wee van onze goede, oude ty pografen en letterzetters, vak lui die'nu met witte jassen aan moderne fratsen moeten uithalen en krantepagina's in elkaar plakken en ,,'t steen" en het lood zo akelig moeten missen. Nee, geef mij dan maar de Ping-tijd van de ede le Wang en Pi Seng. In dezelfde zaterdagafleve ring van het Zondagsblad schreef P.Postma een diepere impressie over Door Maria tot Jezus, welke hem in dank en tegen een redelijke vergoe ding werd afgenomen. „Zeg, drukken u soms bange zorgen, Zijt gij zoo als een schip in nood, Hebt gij dan leed vroeg in den mor gen, Te middag of met 't avondrood? Ach, werpt u op de knieën neder En bidt: „O God, blik op mij neer. En schenk mij door Maria weder Des harten vreê gelijk weleer. Dan voelt gij troost in 't zware lij- Dan krijgt gij kracht naar kruis... en Uw lijden wordt een waar verblij- Gij voelt u bij Onz' Lieven Heer". gei Toen de abonnees deze bliji „O boodschap even op zich ha na! den laten inwerken, gaven dei zich over aan de leut op blai we zijde 8. De vroomheid hi po: weer een ogenblik rust tot ric volgende zondagmorgen, a ter men zich nuchter en met h C.l missaal in de hand ter kerl tie repte voor vroeg- en/of Hooj vo mis en er later op de dag ee hij Completen of Lof aan vas m< knoopte. Maar de Scherts va hu het Zondagsblad zat vol gi ka plaag en ironie: bo ,,'k Heb voor m'n vrouw gramafoon gekocht, dan ve. veelt zij zich niet als ik f— avonds lang uitblijf". Vrienl „En ook 'n mooien voorraa j platen?" De plakker: „Natuul J lijk honderd stuks". Verzuchting van een dorpi Li ling: „Ja ja, de toenemend toi beschaving is ons ook nil ge spoorloos voorbijgegaan. Tié Ju jaar geleden hadden we n<j ol maar één herberg in 't dor m en nu hebben we al 'n sanati rium voor drankzuchtigen". Patiënt in de tandklinïel „Worden op het spreekui voor onvermogenden de p tiënten door den tandarts ze geholpen?" „Neen, de onve mogenden behandelt de assi tent. De dokter heeft zoo week hart, die kan nieman pijn zien lijden". „Ik hoor dat Jansens het ro< ken heeft opgegeven. Da« hoort een sterke wil toe". „J maar dien heeft zijn vrou ook". „En mevrouw", sprak de dól ter, „uw man moet rust hel ben, vooral rust". „Maar dol ter", zei mevrouw, „hij vy niet naar mij luisteren". „Ee goed begin, mevrouw, ee goed begin", antwoordde dokter. „Jantje werd uitgestuurd oi te informeren naar een zie ken vriend van zijn vader e hij vroeg aan de bediende d de deur opendeed: „Is miji heer al dood? En zoo niét, h< maakt ie 't dan?" DEN HAAG/LEIDER DORP „Als de genees heer-directeur van het Elisabeth Ziekenhuis Lei derdorp in 1972 had ge weten dat er tegenover zijn nieuwe ziekenhuis een stortplaats zou komen was hij wellicht minder geneigd geweest om op die plaats te gaan bou wen", aldus staatsraad Van Wolferen gisteren bij de Raad van State. Hij reageerde daarmee op woorden van de Leiderdorpse wethouder J. den Boeft van ruimtelijke ordening, die stel de dat de gemeente al sinds 1972 bezig is geweest met voorbereidingen om te komen tot. een stortplaats in het Doosgebied. Bij de Raad van State stond gisteren het uitblijven van een milieu-effectrapportage ten aanzien van de puinstort plaats centraal. Een dergelijke rapportage, die aangeeft wat voor invloed de stortplaats waarschijnlijk zal hebben op het milieu in de directe omge ving, is tegenwoordig ver plicht. De gemeente Leider dorp vroeg ontheffing aan van deze verplichting en kreeg die van het ministerie van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieube heer. Dat besluit werd giste ren door milieugroepen, waaronder de Stichting Leef baar Leiderdorp, aangevoch ten. Eerder werd schorsing gevraagd bij de Raad van Sta te van de beslissing van het ministerie, maar dat verzoek werd afgewezen. Wederom werd gisteren bestreden of de verplichting om een milieu effectrapportage te maken al van kracht was op het mo ment dat de procedure rond de stortplaats in gang was ge zet. Illegaal De beschuldiging van de mi lieugroepen dat deze verplich ting op illegale wijze was om zeild door gemeente en pro vincie om haast te zetten ach ter de* aanleg van de puin- stortplaats werd van de hand gewezen. Volgens de heer Geerders, woordvoerder van dé provincie zou de milieu-ef fectrapportage alleen maar een herhaling worden van onderzoek dat in feite al is verricht. „Het is niet nodig, levert alleen maar vertraging op en dat kunnen we, omdat we dringend behoefte hebben aan de puinstortplaats, niet hebben". Wethouder Den Boeft benadrukte dat de ge meente al sinds vele jaren toe werkt naar een stortplaats. „Ik wil nogmaals zeggen dat de gemeente er geen finan cieel voordeel uit krijgt. Ons beleid in deze steunt op twe.e pijlers. Het moet in de Mun- nikkenpolder milieutechnisch in orde zijn, en dat is het met alle voorwaarden die aan de puinstortplaats worden ge steld, en er moet straks een goed recreatiegebied komen. Meer is er niet aan de hand". Woorvoerder De Boer van het ministerie van VROM stelde dat de ontheffing van het ma ken van een milieu-effectrap port terecht is verleend. „De verplichting was toendertijd nog niet van kracht. We kun nen de gemeente dan moeilijk dwingen om alsnog een rap portage te ga'an maken. Ik moet er wel bij zeggen dat het maken van een milieu-effec trapportage een goede manier vah werken is. De samenhang tussen ruimtelijke ordening en milieu wordt er goed mee aangetoond. Je hebt dan ook iets in handen dat een duide lijke discussie mogelijk maakt. Nu krijg je de situatie dat er twee groepen tegenover el kaar staan* waarvan de een zegt: het is slecht voor het mi lieu en de andere zegt van niet, zonder dat je daar echt duidelijkheid over hebt", al dus De Boer. De milieugroepen waren er in ieder geval van overtuigd dat de stortplaats een aanslag zal betekenen op het milieu, iets dat een milieu-effectrapport had kunnen aantonen. „On begrijpelijk dat nota bene het ministerie voor milieu hier aan voorbijgaat. Ik vraag me af of toekomstige generaties zullen begrijpen dat het on derzoek niet hoefde, omdat net voor het verplicht werd een verzoek werd ingediend om een stortplaats te mogen aanleggen", aldus de heer Me lis van de Werkgroep Milieu beheer Leiden. De heer Smits van de Stich ting het Zuidhollands Land schap wees op zaken die via de milieu-effectrapportage uitgezocht hadden moeten worden. „Wat gebeurt er met een natte veenpolder wan neer er een serie puinbergen op wordt gelegd. Mogelijk ontstaan er geweldige span ningen waardoor verzakkin gen zullen optreden, de kades langs Does en Dwarswetering wellicht zullen worden onder mijnd. Niemand weet ook wat de puinstort in combinatie met de zandwinning naast de stortplaats zal gaan doen. En is het allemaal eigenlijk wel nodig, vraag je je af. Puin wordt steeds vaker herge bruikt, bestaande stortplaat sen worden al uitgebreid en de nieuwe grote stortplaats Lickebaert komt er aan. Zand zou volgens nieuw provinciaal beleid alleen nog maar uit de Noordzee gehaald moeten worden". De Raad van State zal binnen een maand uitspraak doen. BISSCHOPPELIJKE CHINEZEN: „De eerste zes inlandsche Chineesche bis schoppen die op 28 October van Z.H.den Paus de Wijding ontvingen. We zien hier de prelaten, kort na de plechtigheid te Rome in bisschoppelijk gewaad gekiekt". KRUISHEREN: „Het nieuwe studiegebouw der Kruisheeren te Zoeterwoude bij Leiden. Voorloopig is nog slechts de middenbouw en de rechtervleugel afge bouwd". NON EN DAUWDRUPPEL: „In Huize Couturier in Amsterdam werd een interessante tentoonstelling van marionetten, poppen en maskers gehouden. Hierbij twee uit de vele: de Non en Dauwdruppel, beide van Grietje Kots". „Sloome bus-conducteur: „Waar gaat u naar toe?" Passagier: „Naar Santpoort". Conducteur: „Nou, wij niet". Werklokaal Kinderarcke k a oele Sofie Timmers (rechts) en Sylvia de Wagenaar (links), de joiMet respectievelijk oudste leerlinge van de RK basisschool De Kuit rareke in Rijnsaterwoude, mochten gistermiddag helpen brjp slaan van de eerste paal voor een nieuw werklokaal. Het we* L.. kaal is bestemd voor de jongste groep van De Kinderarcke, oude werklokaal is in slechte staat en voldoet niet meer aaoen eisen van deze tijd. Daarom wordt een nieuw werklokaal»on: bouwd dat plaats biedt aan 23 kinderen. Het schooloppegeni wordt hierdoor vergroot met 130 vierkante meter. Er wordtpaai alleen een werklokaal gebouwd, maar ook een berging voor middelen en speelattributen. Ook komt er een beveiligde ru voor kostbare apparatuur zoals de videorecorder en een coruet ter en er komt een directie- en onderzoekskamer. Op de s£aa] plaats worden meer speelobjecten geplaatst. _^et FOTO: WIM VAN N<ken, Wethouder G. van den Berg onthulde gisteren een plastiek in het nieuwe kantoor van woning bouwvereniging Het Gezinsbelang. F0T0; HENK VAN DEN ENDE LISSE Woningbouw vereniging Het Gezinsbe lang kan gaan beginnen met de bouw van de 24 woningwetwoningen op het terrein van Huis ter Beek. Dat is het directe gevolg van het aardige 'presentje' waarmee de heer Van Dijken van de provincie Zuid Holland naar de officiële inge bruikname van het nieu we kantoor van Het Ge zinsbelang was gekomen. Tijdens de ingebruikname van het kantoor onthulde wethou der G. van den Berg een plas tiek. Het presentje van Van Dijken bestond uit de medede ling dat juist gisteren besloten was om het contingent waar Het Gezinsbelang in het kader van de herverdeling 1988 om had aangevraagd, te honore ren. Het kersverse besluit werd door Het Gezinsbelang met veel vreugde begroet. Tijdens diezelfde officiële in gebruikname memoreerde voorzitter P. Meeuwissen on der andere dat „de vereniging na 56 jaar eindelijk over een echt, eigen en adequaat kan toor kan beschikken". Wet houder G. van den Berg zei dat hij veel respect had voor de bestuursleden van de vere niging. Hij vond dat die met het beheer van bijna zeshon derd woningen in hun vrije tijd heel veel werk verzetten ten behoeve van de volkshuis vesting in Lisse. Hij noemde in dat verband het aanpakken van grote renovatieprojecten en het voor het eerst overne men van een complex wonin gen van de gemeente. Van den Berg onthulde vervolgens het plastiek, dat aan de muur van de bestuurskamer hangt. Het omvat het nieuwe vignet van de vereniging, dat een gezin onder dak voorstelt. Het plas tiek is gemaakt naar het ont werp van Lisser A. van der Wal en geënt op het kunst werk dat Frans van der Veld indertijd vervaardigde. Dat kunstwerk is in het centrum van De Engel is geplaatst. Publiek kiest Pronko als Paard van het Jaar WASSENAAR - Het politie- paard Pronko heeft tijdens Jumping Amsterdam de publieksprijs gewonnen. De voorkeur van de toeschouwers ging massaal uit naar het 22- jarige paard van de bereden groep van de rijkspolitie Idens senaar. Pronko wordt berOud door mevrouw Van Gilseenl de Wassenaarse politie, ^taai ko maakte deel uit van enig groep van zes paarden wajRijn het Paard van het Jaar rdook worden gekozen door een ine jury. Deze koos voor Pajserii een paard uit het vierspanschr wereldkampioen Usbjgesc Chadron. Het publiek zaglfn ter meer in politiepaard Rstaa kó. pen van EEN VAN DE 30 TYPEN PAST PRECIES BIJ I I Prijs ind. BTW, I cxd afleveringskostcn. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1988 | | pagina 14